RIJNSTREEK Duinstreek Amerikaans blad leverde critiek en mr. Kortenhorst antwoordde: Wit Gele Kruis krijgt een wijkgebouw aan Hoge R.dijk Verkeerstoestand aan de boulevard werd door raad onder ogen gezien Kachtem bereidt ontvangst van verdreven pater Vereecke voor VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ONS GESCHENK AAN AMERIKA „Een gegeven paard ziet men niet in de bek" door de Amerikaanse strijdkrachten werden bevrijd, o.a. Nijmegen, de grootste bijdragen binnenkomen. De heer Kortenhorst herinnerde, naar aanleiding van bovenstaand be richt uit het Amerikaanse blad, aan een bekend Nederlands spreekwoord: „Men moet een gegeven paard niet in de bek kijken". TENTOONSTELLING IN LUILEKKERLAND. Sierstukken, cacaoschilderwerk, vol auvents, vruchtencakes, bonbons, pe. tits fours, petits glacés, tulbanden, opgemaakte taarten, moederdagtaar ten, open confituurtaarten, fantasie stukgebakken en fantasieijsschotels, zijn enkele der heerlijkheden^ waar mede talloze bakkers uit binnen- en buitenland elkaar naar de kroon zul len steken op de komende internatio nale tentoonstelling „De Suiker" ini het Rai-gebouw te Amsterdam „Voor het laatst zijn te Amster-1 gedood. Onder de kop „Een-richting ver keer" schrijft de „Chicago Tribune" het volgende: „Koningin Juliana wil president Truman een carillon aanbieden wan neer zij hem in April te Washington een bezoek brengt, zulks om een be wijs te geven van de dankbaarheid van Nederland jegens de Verenigde Staten. Tot dusver heeft zij pas een van de 49 klokken, en een oproep om bijdragen voor de rest van het caril lon is met onverschilligheid ontvan gen. In Amsterdam, een stad met een millioen inwoners, is 1.315 dollar in gezameld, een zesde deel van wat men verwacht had. De zuinige Neder landers zijn blijkbaar tevreden met de huidige gang van zaken, waarbij het geld in één richting vloeit. Zij zijn wellicht bang dat, als ze roekeloos met een gulden omspringen, zij ons zullen bederven. De leningen, het geld van het plan- Marshall en de steun in de vorm van wapens hebben vlot hun weg gevon den, zonder dat er een klok in Wash ington luidt. De Nederlanders geven er de voorkeur aan dit op deze za kelijke basis te laten voortgaan", al dus de Chicago Tribune. Mr. L. G. Kortenhorst, de voorzit ter van het comité voor de aanbieding van een beiaard aan de V.S.. wien wij dit bericht voorlegden, noemt het vol komen vals. Het bevat zelfs geen schijn van waarheid. Door het co mité werden uit alle delen van het land berichten ontvangen, welke erop wijzen, dat de stoutste verwachtingen zullen worden overtroffen. Men ver wacht zelfs een opbrengst, welke het dubbele zal bedragen van de ge raamde. Men dient er rekening mee te hou den, dat er op het ogenblik alleen nog maar sprake is van een straat- collecte. Die collecte bleef aanvan kelijk beneden de verwachtingen, omdat de tijd van voorbereiding te kort was. Door de plotselinge dood van de Engelse koning kon aan de propaganda niet alle aandacht wor den besteed. Voorts deelde de heer Kortenhorst mee, dat verschillende bevolkings groepen nog met de inzameling bezig, zijn, zoals de vrouwenverenigingen, de studenten, de jeugdbeweging, de illegaliteit, het bedrijfsleven en an dere. Men heeft aanvankelijk gedacht aan een bijdrage van 3 ct. per hoofd van de bevolking. Uit tal van bin nengekomen berichten blijkt, dat de ze in vele plaatsen 8 tot hoofd bedraagt. Bij dit alles is nog niet eens ge-prov. bond, zuster de Greeuw gaf dacht aan de grote bedrijven en on- j een duidelijke uiteenzetting van het dernemingen, omdat men er de voor- Wit-Gele Kruiswerk o.a. over zui- keur aan geeft het geschenk bijeen i gelingenzorg met consultatiebureau dam wedstrijden van een soortgelij ke omvang, die voor de verheffing van het vak van groot belang zijn, georganiseerd tijdens de eerste sui kertentoonstelling in 1941", zo deelt het uitvoerend comité van de komen de tentoonstelling mede. De banketbakkerij wedstrijden worden gehouden op 23, 25, 29 April en op 2 Mei a.s. De inzendingen zul len op de tentoonstelling in de Rai te bezichtigen zijn. Gistermiddag is een houten vereni gingsgebouwtje in de woonwijk Pa trimonium te Amstelveen, waarin te vens een Christelijk kleuterschooltje was gehuisvest, gedeeltelijk door brand verwoest. Er wareni geen kin deren in aanwezig. ZES JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR VROUW, DIE IIAAR MAN WURGDE. Gistermorgen heeft de rechtbank te *'s Hertogenbosch de 50-jarige we duwe van P. v. d. B. uit Mierlo (N. Br.), H. K., veroordeeld tot gevan genisstraf van 6 jaar met aftrek van het voor-arrest. De vrouw had in een vlaag van drift op 22 October ver leden jaar haar mani door wurging te brengen uit kleinere giften van het Nederlandse volk. Tot nu toe is gebleken, dat uit de plaatsen, die ZOETERWOUDE-LEIDERDORP De jaarvergadering 1952 was wel grote van het gebouw, en de daarbij een evenement in de geschiedenis behorende open grond werden door van het Wit-Gele Kruis, omdat, ir de voorz. beantwoord, terwijl een tegenstelling met de gewoonte, nu I der leden meende te moeten wijzen een 40-tal leden w.o zelfs meerdere j op de slechte financiële basis dei- dames aanwezig waren. vereniging om tot dit plan over te Het jaarverslag van de secreta- j gaan. Nadat er op gewezen was, dat resse, mevr. v. d. PoelVerberg, ge- deze kans niet verloren mocht gaan, tuigde van een groeiende activiteit, werd met 27 stemmen voor, 3 tegen waarbij gememoreerd werd, de wel- en 2 blanco besloten om tot oprich- geslaagde oprichting van een afd. ting van een wijkgebouw over te voor E.H.B.O. en de welgeslaagde gaan. organisatie van een Moedercursus. Door afwezigheid van de penn. j Stille Omgang. Gisteravond wa- werd geen financieel verslag gege- j ren 51 leden van de Stille Omgang ven. Als leden voor de kascommissie i op de Jaarvergadering, waar pater 1952 werden gekozen de heren P. j Hogenelst o.f.m. uit Leiden sprak ae Vrind en P. van Zaal, terwijl de j over de stille omgang en de grote aftredende bestuursleden mevr. v. waarde van deze bedetocht, d PoelVerberg en de heer P Brui- Het zangkoor onder leiding van de nes met algemene stemmen werden heer v. d. Velde zorgde voor een keu- herkozen. j rige omlijsting. De secr. de heer God- Verheugend noemde de voorz. te dijn gaf een zeer goed e;x geestig kunnen mededelen, de oprichting I jaarverslag, terwijl de penn., de heer van het Kraamcentrum, waarbij ook j v. d. Hoeven het finantiële verslag cent per de afd. is aangesloten. I sloot met een saldo in kas va.i 63.05. De districtshuisbezoekster van deMedegedeeld werd, dat voor de afd. de Omgang gehouden zal worden in de nacht van 22 op 23 Maart. Zater dagsavonds te 11.30 uur is er Lof in de parochiekerk met predicatie van de wéleerw. heer Crombag. Daarna gaat men met bussen naar Amsterdam, om 2.15 uur begint de Vo&tde ECONOMISCHE DELICTEN. Winkelweekperikelen. De Haag se Economische Politierechter be handelde een meer of min princi piële zaak tegen enige banketbakkers uit Voorschoten, die tijdens de Voor- schotense winkelweek o.m. op ban ket bonnen hadden verstrekt, waar op het publiek voordelen in geld of goed kon krijgen. De verdachten meenden, dat het verbod alleen voor broodbakkers gold. „Dat staat niet in de wet", repliceerde de officier. De verd. beweerden, dat de vak groep er ook nooit van gehoord zou hebben, waarop de officier zeide verwonderd te zijn dat er dan niet zoals gewoonlijk een paar mannetjes in de zaal zaten. De rech ter had er intussen de wet op nage slagen en kwam tot de ontdekking, dat banket wel degelijk genoemd wordt bij de verordening. Conform de eis werden" de bakkers tot f5, boete veroordeeld. Dure bloemetjes. Een 46-jarige bloembollenkweker uit Noordwijker- hout was tot 500,boete subs. 2 maanden hechtenis veroordeeld, om dat hjj narcissenbloemen had ge oogst en verkocht. De man was in hoger beroep gekomen van dit vonnis. Voor de Economische Kamer van het Haagse Gerechtshof vertelde ver dachte dat hij tweemaal een ver gunning had aangevraagd om de bloemen te mogen verkopen. Twee maal was dit ook geweigerd, omdat hij meer dan een bunder land bezat. De verdachte toonde zich hierover zeer verontwaardigd, want volgens hem deden tientallen mensen dit en anderen kregen wel vergunning. Hij had de bloemen verkocht voor ƒ359 en vond de boete veel te hoog. De procureur-generaal vond het brutaal dat verdachte ondanks de weigerin gen de bloemen had verkocht. Als hij het met de beslissing niet eens was had hij in beroep kunnen gaan bij het scheidsgerecht. De procureur- generaal vond de boete niet te hoog en requireerde bevestiging van het vonnis. „Ik heb nog nooit van een scheids gerecht gehoord", zei verdachte. „Als ik dat geweten hadDe heren achter de groene tafel raadden hem aan dan maar eens onmiddellijk in lichtingen te vragen en gingen zelfs zo ver om verdachte haarfijn de weg naar het scheidsgerecht uit te leg gen. Uitspraak 13 Maart a.s. i kleuterzorg. De voorz. dankte spr. voor haar helder betoog en vond daarbij een, gemakkelijke overgang naar het ?m|ang en om 3.30 uur de H. Mis volgende agendapunt: Eventuele I in de Kapel van de Zusters Francis- stichting van eigen wijkgebouw. Het cane6sen waarna gezamelijk ontbijt, bestuur kwam met een afgerond; moderator kapelaan Wesseling voorstel, aankoop van een bestaan- j w"de van de leden naast de alg. in de schuur, staande naast perceel tentie vragen nog extra te bidden Hoge Rijndijk 25, waarvoor als koop--dat de Christelijke geest in onze ge- prijs bedongen was. het bouwen van I zjnnen moge toenemen en ook spe- een kleinere schuur op het achter- i ciaal voor de jongeren en voor de terrein. De restauratie en verbouw 1 verloofden in de parochie." van de schuur, waardoor het moge- Nadat de voorz., de heer P. van lijk was, volgens ingewonnen des- Zaal, met grote meerderheid van kundige adviezen, die lokaliteiten stemmen van een wijkgebouw daarin te ves- I j""*' tigen, welke voor het goed function- neren noodzakelijk zijn. De meer dere kosten, welke de exploitatie zou medebrengen, meende men te kunnen putten uit verhoging van contributie, te verwachten subsidie van de gemeente Leiderdorp en ver hoging van de subsidie van de ge meente Zoeter woud e. Verschillende vragen omtrent wenselijkheid van de plaats, de als voorz. was herkozen, feliciteerde pastoor v. Leeuwen de voorz. nu hij weer voor drie jaren was aangewezen. Spr. vestigde de aandacht op het 40 urengebed en vroeg vooral te komen bidden in de stille uren tussen 12 en 1.30 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Grietje, d. van Ge rard Bouwman en Janna Schuur man; Catharina Johanna Maria, d. van Hermanus Jansen en Catharina I Verweij; Cornelis, z. van Pietcr Koenekoop en Warrigje Baas; Ro bert, z. van Willem van Eek en Jan- ny Eelman; Carolina Margaretha, d. van Hendrik Houweling en Sara M. Schellingerhout; Johannes Nicolaas Bernardus. z. van Nicolaas J. Ver woerd en Petronella Speulman; Ar nold, z. van Arie van der Laken en Neeltje N. Kom. Ondertrouwd: Antonie J. Spruijt 22 j. en Anna de Jong 21 j. Getrouwd: Cornelis Tuinenburg 21 j. en Neeltje Koopman 19 j.; Her manus Bauer 21 j. en Margaretha C. Kluivers 22 j.; Hendrik van der Zwan 23 j. en Gijsbertha Tollenaar 19 j.; Mathijs Visser 25 j. en Rijkje Dekker 25 j. Overleden: Cornelia Bosland 73 j., echtg. van B. Prins; Susanna Kroon 70 j., wede. van J. G. van Rijn; Piet je Hogendoorn 77 j., wede. van C. Knopper; Adrianus J. C. Weijcns, 86 jaar. ALKEMADE Geboren: Petronella J. M. dr van G. L. Bakker en G. E. Th. Wessel- man, Johannes G. zn van A. E. Zoe tendaal en J. C. de Jong; Jozef J. M. zn van J. G. Straathof en K. C. van Rijn; Johanna M. Chr. dr van C. Th. Broekhof en TTx. C. S. van Amster dam; Alida M. J. dr van J. Kouwen- hoven en J. C. M. Dongelmans; Ro bert zn van B. J. v. d. Haar en Th. E. Stork; Helena M. C. dr van P. A. Meijer en A. C. Vaneman; Gerarda A. H. dr van S. van der Meer en A. Th. van der Kamp; Johanna M. E. dr van J. M. Klein en J. Elstgeest; Jo hannes zn van A. van Leeuwen en J. van den Tempel; Catharina J. G. dr van J. P. Bakker en C. C. de Jong. Ondertrouwd: A. Th. Engel en Th. M. van der Klugt. Gehuwd: P. L. J. Marijnen en C. A. M. van der Meer; L. Th. van Ha meren en J. C. Droogh; H. T'.. Bak ker en C. C. W. van Klink; M. W. Brugman en J. P. A. Hoekstra; J. L. P. van der Meer en D. G. Riechel- mann. Overleden: Catharina Koek e. v, D. de Jong, 74 jaar. BOSKOOP De 24 jarige motorrijder J. Schoe- maker, die in het begin van de vo rige week onder de gemeente Gou da, in de Vlist, een aanrijding had met een andere motorrijder en zwaar gewond in een Gouds Ziekenhuis moest worden oganomen, as Don derdagmorgen aan de bekomen ver wondingen overleden. Geboren: Johannes z. van Pie- ter de Jong en Th. Dullemeijer; Se- bastianus Johannes Maria z. van S. M. Nieuwesteeg en A. N. van dei- Werf; Theresia Maria d. van F. G. Stolker en J. C. Mens. WOUBRUGGE Gemeenteraad. De raad komt Dinsdag 4 Maart om 19.30 uur bij een. Op de agenda' staat o.m.: Ver daging van het besluit tot vaststelling van het uitbreidingsplan; besluit tot deelname in de Waarborgregeling voor de Veenstreek; verlenging van de kasgeldlening met de Ned. Han del Mij.; toekenning van voorschot ten aan de bijzondere scholen op de vergoeding ingevolge artikel 101 van de L.O. wet 1920; begrotings wijziging; woning Boddens Hosang- weg 54; wedderegeling van de brug wachter J. P. van Goozen; aan schaffing van brandweermateriaal. ZOETERWOUDE Geboren: Theodora José Maria dr van C. B. Groen en M. A. Mossari Godefridus Jacobus Maria zn van C. W. van Haastert en E. A. v. Leeuwen; Hubertus Leonardus Maria zn van Q. H. Onderwater en A. C. van der Geest; Maria Wilhelmina Johanna dr van J. Th. van Velsen en J. Spruit Johannes Wilhelmus zn van P J. Berg en A. M. van der Drift; Adria nus Thomas Petrus Maria zn van J. P. Elderhorst en M. A. van Leeu wen; Petronella Bernardina Wilhel mina Maria d. van B. A. Roessen en W. E. van der Hoeven; Abraham Hendrikus Margaretha zn van N. A. van Leeuwen en J. Remmerswaal; Nicolaas Cornelis Maria zn van W. de Jong en M. M. Verhagen; Joanna Antonia Maria dr van J. Starren burg en M. W. van Leeuwen. Gemeenteraad Katwijk Gisteravond kwam de raad van Katwijk in openbare vergadering bij een. De voorz. deelde mede, dat van gemeentewege een burgerzinlening zal worden uitgeschreven. Aan de orde kwam een voorstel tot het aankopen van grond, gelo gen in het zogenaamde Molenblok. Op 5 Juni '51 was reeds besloten dit perceel te onteigenen, doch nadere besprekingen hebben er toe geleid, dat overeenstemming werd verkre gen. De grootte van het perceel is 2.58.00 h.a., plus 4 a, 30 c.a. weg. De koopprijs bedraagt 1.10 per m2., hetgeen totaal neerkomt op f 28.853, in welk bedrag ook de bedrijfsschade verantwoord is. De raad kon hierme. de accoord gaan. Voorts werd besloten tot aankoop van een stuk grond van de N.Z.H. voor de verbetering van de Sandt- laan. Het stroomgebruik is in 1951 vier maal zo groot geweest als in 1938. Hierdoor is uitbreiding van het elec- triciteitsnet noodzakelijk. Op voorstel van B. en W. verstrekte de raad hiervoor een crediet van ƒ57.500. Het gemeentebestuur hield zich reeds lang bezig met het probleem rijwielpad-voetpad langs de Boule vard. In overeenstemming met het advies van de Strandcommissie is men tot het voorstel gekomen om het huidige rijwielpad langs de Boulevard te bestemmen voor voetpad. Het wachtverbod voor de Oostzijde van het Waaigat tot de Kon. Wilhelmina straat wil men intrekken en een wachtverbod uitvaardigen voor de Westzijde. De heer Pronk stelde voor om de Oostzijde vrij te laten. Wie is er op gesteld de gehele dag auto's voor zijn ramen te hebben? Uiteindelijk werd besloten parkeren gedurende een half uur toe te staan en voor langer parkeren naar het parkeer terrein te verwijzen. Deze regeling zal gelden voor de maanden Juni, Juli en Augustus. Onderwijsvergoedingen. De voorschotten op de onderwijs- vergoeding voor 1952 t.b.v. de bij zondere scholen werdn vastgesteld op 24.per leerling voor gewoon l.o., ƒ26.50 voor voortgezet l.o. en 37.50 voor uitgebreid l.o. Moedig gedrag van 70-jarige missionaris in Chinese gevangenis Het West-Vlaamse dorpje Kach tem bereidt zich voor op een grootse ontvangst van een zijner zonen, Pa ter Vereecke, missionaris van Scheut, die Zondag a.s. wordt terugverwacht in zijn geboortedorp. Pater Vereecke keerde enkele dagen geleden uit China in België terug na tien ver schrikkelijke maanden in de com munistische gevangenis van Sarat- si te hebben doorgebracht. Op het ogenblik maakt hij te Scheut een rustkuur door, daar hij door vele folteringen zeer verzwakt is. Schei uit met huilen Enige weken geleden weerklonk door de straten van Saratsi het be vel van de commanderende officier, die met de bewaking van een groep je gevangenen was belast: „Scheidt uit met dat huilen. Wy staan geen medelyden met imperialistische dui vels toe". Dit bevel was gericht tot schreiende Chinese vrouwen, die zich niet langer konden bedwingen by het zien van een zieke, kreupele, zeventig jaar oude priester, die on der bewaking werd weggebracht. Het was pater Vereecke. Pater Vereecke, die 44 jaar in de missie van Kansu en Suiyuan heeft gewerkt, werd op 3 Maart van het vorig jaar gearresteerd. Daar nie mand beschuldigingen tegen hem wilde inbrengen, hadden de com munisten een schatting op het ker kelijk eigendom gelegd, die onmo gelijk betaald kon worden. Toen pa ter Vereecke dan ook niet voor be taling kon zorg dragen, had men een reden tot arrestatie. Hij kwam terecht in een cel van zes bij zes meter, waar reeds 61 gevangenen waren ondergebracht. Drie maanden lang duurde deze situatie, zodat ge durende deze tijd er voor de gevan genen geen plaats was om zich uit te strekken en te slapen. Het voedsel, dat bestond uit vier koppen gerst en eenzelfde hoeveel heid water per dag, was volstrekt onvoldoende, zodat verscheidene ge vangenen stierven. Anderen werden geëxecuteerd. De overvolle cel we melde van ongedierte. En hierin moest pater Vereecke tien maanden leven, zonder ooit gelegenheid te hebben zich te wassen. Handboeien, honger en dwangar beid konden pater Vereecke echter niet beletten missionaris te zijn en te blijven. Tijdens zijn verblijf in de gevangenis doopte hij een stervende mede-gevangene, gaf godsdienstles aan degenen, die voor het excutie- peleton zouden sterven en bad da gelijks zijn gebeden hardop, zodat wie wilde ernaar kon luisteren. In een poging pater Vereecke bang te maken, brachten de com munistische bewakers een zendeling in de cel van pater Vereecke en martelde hem, waar de missignaris bij stond. „Durf je nu nog je idiote gebeden zeggen?" vroegen zij hem. ,.Ja", antwoorde pater Vereecke. „Als je het blijft doen, dan zullen wy je hoofd afslaan". „Jullie kunnen je gang gaan, maar ik zal blijven bidden". Gedragen naar terechtzitting Omdat zyn handen geboeid waren moest pater Vereecke door een me de-missionaris met het eten worden geholpen. Op 5 Januari van dit jaar kwam hij voor de rechter onder de beschuldiging het „revolutionnaire" Legioen van Maria te hebber ge leid. Pater Vereecke moest echter naar de plaats van de terechtzitting worden gedragen, want door de mishandelingen en door de onder voeding was hij niet in staat te lo pen. Tegelijk met hem werden vijf andere buitenlandse missionarissen en twee Chinese priesters „berecht". Vier van hen droegen ijzeren ket tingen om hun enkels. Na de te rechtzitting werden de zeven pries ters twee uren lang door de straten van de stad gevoerd. Daar pater Vereecke zelfs niet kon staan, v.-erd hij door twee mede-missionarissen gedragen. De bewakers hielpen hier bij op een wijze, die de toeschou wers lang de kant van de straten tranen in de ogen deed springen van medelijden, zowel bi.i heidenen alg Christenen. Het vonnis, dat pa ter Vereecke over zich had horen uitspreken, was uitwijzing uit China. Per trein arriveerde hij van Suiyuan in Peking, waar hy nogmaals tien dagen in de gevangenis moest door brengen. wachtend op het schip, dat hem naar Hongkong zou brengen. Ondanks zijn ellende had hij in Hongkong nog de moed om op de vraag, wat hij had doorgemaakt, schertsend te antwoorden: „De reis van Suiyuan tot Hongkong hebben wij zelf moeten betalen. Maar in Peking waren wij de gast van de regering". NOORDWIJK Schaken. Het is de Noox'd- wijkse Schaakvereniging „Daniël Noteboom" deze competitie niet voor de wind gegaan. Na de succesvolle eerst wedstrijd tegen Alphen, welke met vier invallers overtuigend werd gewonnen, konden zy geen goed meer doen en moesten zelfs tegen de zwaksten het onderspit delven. D. Noteboom I, staat nu met 1 ge wonnen wedstrijd onderaan de rang wedstrijd en wel tegen Katwijk I, welke één wedstrijdpunt meer heeft, lijst met nog slechts één te spelen Alzo moeten de Noordwijikers deze wedstrijd winnen, om degradatie te ontlopen. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: J. Vink 97 p., Ie klas; H. v. d. Hulst 96 p., 2e klas; J. Freeken 97 p., 3e klas. Van de dames behaalde mej. M. P. de Groot met 90 het hoogst aan tal punten. Bridgeclub De uitslag der 8e ronde van de parenwedstrijd is als volgt: L. v. d. Holstv. d. Berg 38 m.p. (2); v. d. VoortKoelewijn 37 m.p. (1); HoogervorstBeugels- dyk 36 m.p. (6); v. KampenDe Winter 33 m.p. (3); A. v. d. Holst Vink 31 m.p. (5); H. Hiep—Hoogen- dam 27 m.p. (4); v. d. BergCaspers 26 m.p. (7); v. Egmondv. d. Voort 24 map. (8). De cijfers tussen haak jes geven de stand aan na 8 ronden. DE ZILK De heer Corn. P. Bakker slaag de voor het Patroonsexamen en Vakbekwaamheid (Bovag). HILLEGOM Opening schoolbroeitentoonstel- ling Gistermiddag te 3 uur had de opening plaats van de Schoolbroei- tentoonstelling annex soortenkennis- wedstrijd. In Hotel Sistermans merkten we op: B en W. de dir. van gemeente werken, de heer J. H. Voors, secr. penn. der alg. ver. voor bic.; de heer Schlaman, hoofd R.K. Lagere Tuin bouwschool ;dhr. W. Jonkheer, oud- voorz. bloembc. afd. Hillegom; hoof den van scholen en de jury. Elf scholen uit Hillegom, Bennc- broek en Zilk namen aan de exposi tie deel, plus 1 vereniging. Na het serveren der thee heette de heer Schlaman, voorz. van het comité al len welkom, bijzonder de burgemees ter, die de opening wilde verrichten. Het doel is bekend: het kind van iongsaf liefde voor de natuur en de bloemen bij te brengen en het ont vankelijk te maken voor het schone. Deze expositie zij een tegenpool van de vernielzucht. De burgemeester zegt, dat hij de laatste dagen tal van bloementen toonstellingen heeft bezocht, waarbij naast de liefde tot' de bloemen de technische perfectie een grote rol speelt. Hier treedt liefde voor de na tuur op de voorgrond; hier is de lief hebberij in de mooiste zin van het woord aanwezig. De eigenlijke vol doening is hier het zichtbare resul taat en het is onze taak te helpen, dat het kind opgroeit in liefde voor de natuur en de bloemen. Hierna werd een rondgang ge maakt door de zaal en kon de pracht en de rijkdom van kleur en geur worden bewonderd. De tentoonstel ling blijft geopend tot en met Zater dag. De raad was het niet eens met het voorstel t.a.v. de aanvraag tot mede werking van het Herv. schoolbestuur voor het aanschaffen vani leesboekjes, schoolplaten enz. B. en W. wilden slechts een gedeelte van de aan vraag inwilligen. Het voorstel werd met 15 tegen 4 stemmen verworpen en een ander voorstel van de heer Haasnoot, die voor inwilliging was werd met dezelfde stemmenverhou ding aangenomen). P voorz. zeide het voorstel ter vernietiging aan de Kroon te zullen voorleggen. Vervolgens werden de vergoedin gen vastgesteld per leerling voor het Zeehospitiunv de Leidse Buiten- school en de Ds. de Liefdeschool, wel ke respectievelijk bedroegen 35. 27.75 en 78.50. De commissie, belast met het na zien van de rekeningen over 1950 van het gas-, water- en electriciteita- bedrijf bestaande ui. de herem C. van Beelen, D. Nasveld en C. van der Plas, heeft aan de haar verstrekte opdracht gevolg gegeven en heeft geer. op- of aanmerkingen. De eind cijfers luiden: Gasbedrijf baten ƒ529.032.16, lasten ƒ527.336.07, batig saldo 1716.09. Kapitaalsinkomsten en uitgaven ƒ223.097.45. Waterbe drijf: baten 105.440.27, lasten ƒ101.617.68. Batig saldo ƒ3822.59. Kapitaalsinkomsten en uitgaven ƒ125.113.19. Electriciteitsbedrijf: ba ten ƒ362.594.05, lasten ƒ334.889.90. Batig saldo 27.704.15. Kapitaalsin komsten en uitgaven 329.999.84. Be sloten wordt tot voorlopige vaststel ling dezer rekeningen. Ruimte voor Fröbelonderwijs. Een verzoek van het bestuur der Openbare Fröbelschool om enige ruimte beschikbaar te stellen voor, volgens de heer Haasnoot ruim 300 kinderen, die geen plaats kunnen krygen, wordt door B. en W. afge wezen, waarna de tongen los ko men. Sommige leden willen een ge deelte van het woonhuis van wijlen de heer Meerburg, eigendom der ge meente en bestemd voor politiebu reau, hiervoor vrij maken, anderen willen een noodgebouw in de tuin van genoemd huis zetten wat zich volgens cyfers van de heer Haasnoot volkomen bedruipen kan. Het wox-dt een verwarde discussie. De voorz. wees er op dat het Fröbelonderwijs niet verplichtend is en voor 18 loka- left te Katwyk aan Zee en een school te Katwyk a. d. Rijn voor verplich tend onderwijs is geen ruimte te ma ken, vooral wegens geldgebrek, zo dat Fröbelonderwijs toch wel op de tweede plaats komt. Met 613 stem men werd een motie van de heer Haasnoot aangenomen in welke motie gewezen wordt op het gebrek aan ruimte voor dit onderwijs en aan B. en W. werd opgedragen de mogelijk heid te onderzoeken hierin te voor zien. De heer Pronk wees op het gebrek aan ruimte om huis- cn ander vuil kwijt te raken. De heer D. v. d. Ma- rel vraagt of er niets tegen te doen is dat sommige winkeliers 's Zondags him etalages open laten. Dit is niet in overeenstemming met de Zondags heiliging. Vour de etalages staan vaak veel belangstellenden. Niets aan te doen, zei de voorzitter. Etalages is particulier terrein. Aanbesteding. Aanbesteed is het egaliseren van duinterrein en verdere grondwerken op dit terrein ten Zuidwesten van het Zeehospi tium. 8 personen hadden ingeschre ven. Hoogste inschrijver was A. v. d. Velden te Rotterdam voor 11.900, laagste de heer W. de Ruyter te Katwijk voor ƒ3000. De raming was 4300, VOORSCHOTEN Filmavond A.N.W.B. Een flink aantal belangstellenden woonde gis teren de filmavond van de A.N.W.B. bij in het gebouw voor Chr. Belan gen. Er werden twee aardige films vertoond respectievelijk over de we genwacht en het toerisme. Vooraf werd een propagandistisch woordje gesproken, waarin de doelstellingen van de A.N.W.B. werden behandeld. Er werd o.a. op gewezen, dat deze bond de verkeersverbetering aan het Haagsche Schouw heeft bewerkstel ligd. Toen daar nog de wirwar van vluchtheuveltjes was, constateerde men op 1 dag 600 verkeersfouten. Nadat de situatie op advies van de A.N.W.B. door de Rijkswaterstaat was verbeterd, wees een nieuwe controle uit, dat het aantal verkeers fouten was teruggelopen van 600 tot 150. Het resultaat van deze avond was, dat zich verschillende nieuwe leden opgaven. De A.N.W.B. heeft momenteel 200 leden in Voorschoten. Opening Apotheek. Morgen zal de apotheek aan de Leidse weg 66 of ficieel worden geopend. De initiatief neemster van deze apotheek Is mevr. G. A. J. Sirks-Leffers. Reeds een 10- tal jaren bezat mevr. Sirks het idee om te Voorschoten een apotheek in te richten, maar door de oorlogsom standigheden konden deze plannen nog niet tot verwerkelijking komen. In samenwerking met de N.V. Ver enigde Nederlandse Apotheken te 's-Gravenhage is thans de apotheek tot stand gekomen. Geruimen tijd is aan het perceel Leidseweg 66 gewerkt voor de inrichting daarvan, doch de werkzaamheden zijn gereed en Za terdag a.s. zal de opening plaats hebben. Het interieur is uitgevoerd met een blank beukenhouten betim mering. terwyl de muren lichtgrijs zijn gehouden, zodat een modern in terieur werd verkregen. Enkele dok toren ter plaatse beschikken na Za terdag niet meer over een eigen apotheek. Genoemde doktoren geven dan recepten, waarvan de medica menten in de apotheek verkrijgbaar zijn. Ddt betekent voor Voorschoten iets nieuws, waaraan men cewend zal moeten raken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7