„Mijn neef uit Canada Kath. slagers van Leiden en Omstreken vierden opgewekt het 25-jarig bestaan VOORZITTER G. P. BERGERS KREEG ZILVEREN EMBLEEM 3tuntp,e Mat'f fat* en het geheimzinnige kasteel)» MAANDAG 25 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT ÊERSTE BLAD PAGINA 2 Grotewohl houdt niet van toezicht Otto Grotewohl, de Oostduitse pre mier, heeft in een rede te Berlijn de eis, dat de Verenigde Naties toezicht zullen houden op verkiezingen in geheel Duitsland, verworpen. Hij zei, dat het kanselier Adenauers be doeling was door het stellen van deze eis de besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland over een kieswet op dood spoor te brengen. De rede van Grotewohl maakt nog eens duidelijk, dat de commissie vtm de Verenigde Naties voor onderzoek naar de politieke toestanden, die vo rige week haar werkzaamheden is begonnen, niet op de medewerking van de Oostduitse regering hoeft te rekenen. Fransen trekken terug in Indo-China ,De Franse waarnemend opperbevel hebber in Indo-China, generaal Sa- lan, heeft gisteren te Saigon meege deeld, dat het garnizoen van Hao- binh in Tonkin (65 km ten Zuid westen van Hanoi) is teruggetrok ken. Strijdkrachten van dc Victminh trachten de stad te bezetten en wor den door vliegtuigen bestookt, aldus de bekendmaking. Voorts deelde generaal Salan me de, dat de 22.000 soldaten van de Franse unie, die 75 km lange aan voerlijn van Hanoi naar Haobinh be zet hielden, over de Zwarte Rivier op nieuwe verdedigingslinies zijn te rug getrokken. Het terugtrekken was Vrijdag begonnen en had een einde gemaakt* aan de gevechten, die 102 dagen lang werden geleverd tegen de Vietminh-opstandelingen uit de met oerwouden bedekte heuvels en ber gen bij de Zwarte Rivier, aldus de bekendmaking. Haboinh werd op bevel van wijlen maarschalk de Lattre de Tassigny bezet om de aanvoerweg van de Vietminh van communistisch China naar centraal Indo-China af te snij den en de opstandelingen te dwingen slag te leveren. De strijdkrachten van de Franse Unie zullen nu haar greep aan de Tonkinese delta vestigen. In de delta zijn opstandelingen geïnfiltreerd, ter wijl Franse soldaten vastgehouden werden door de verdediging van Haobinh. Vermist vliegtuig ondergesneeuwd Zondag heeft men het wrak van de „Wellington" van de R.A.F., die sinds 8 Februari op een vlucht van Engeland naar Marseille werd ver mist, op een helling van de Mont Aigoual in de Cevennen (Midden- Frankrijk) gevonden. Ook de lijken van de zeven inzittenden werden aangetroffen. Het vliegtuig is blijkbaar in een clikko laag sneeuw terechtgekomen en niet in brand gevlogen. Het wrak heeft twee weken onder de sneeuw gelegen en werd eerst ontdekt, toen dit weekeinde de dooi intrad. Speculatie tegen de franc De Franse premier Faure, die Zondagmiddag uit Lissabon te Parijs teruggekeerd is, verklaarde, dat hij onmiddellijk besprekingen zou voe ren over Frankrijks economische po sitie. Hij was verrast en geëergerd door het oplopen van de goudprij zen en alarmerende koesstijgingen ter beurze, die zich sinds zijn ver trek uit Parijs naar Lissabon hadden voorgedaan. „Ik zie geen enkele reden voor deze manoeuvres tegen onze munt. Zij komen mij voor als het gevolg van een betreurenswaardige menta liteit en ontoelaatbaar egoïsme". In Franse economische kringen verwacht men nieuwe maatregelen ter beperking van de invoer en vergroting van de uitvoer. Meevallertje voor wed. Besnard Heeft de deskundige er genoeg van? Professor Léon Béroud, vergif- deskundige uit Marseile, is Zaterdag niet opnieuw als kroongetuige a schenen in het proces te Poitiers te gen de weduwe Besnard, die er van beschuldigd wordt elf verwanten en vrienden met arsenicum te hebben vergiftigd. Dr. Béroud, die Vrijdag arsenicum niet van antimonium bleek te kunnen onderscheiden toen de verdediging hem een aantal proef- buizen voorhield, schreef het hof, dat hij zich bij een val zodanig be zeerd had, dat hij het bed moet hou den. Overigens beschouwde hij zijn on dervraging door de verdediging ge ëindigd. „Ik verschijn niet voor de rechbank om met advocaten te re detwisten of om examens af te leg gen", aldus de mededeling. De ver dediging eiste een onderzoek of dr. Béroud werkelijk verwondingen had opgelopen, maar-de openbare aan klager wilde een dergelijke onbe leefdheid niet begaan. Het Hof be sloot tot heden af te wachten. Vrijdagavond eindigde de zitting in eene tumult, toen vergiftdeskun digen twist kregen over de vraag of de flessen waarin de stoffelijke overschotten naar Marseile werden vervoerd van te voren gereinigd waren of niet en of de kratten al of niet gemerkt waren geweest om ver wisselen uit te sluiten. Men ver wacht, dat het Hof een tweede on derzoek zal gelasten, maar betwij felt of dat nog mogelijk zal zijn. De Japanse regering maakt be kend, dat de uitbanning uit het open bare leven van 291 voormalige ad miraals, generaals en hoge politie ambtenaren is opgeheven. De uit banningsmaatregel werd in het be gin van de bezetting door generaal MacArthur genomen tegen alle hoog- geplaatsten, die met opzet aan de Japanse agressie meehielpen. Filmpje voor emigranten Een aardige en levendige film, die het leven van emigranten niet te sterk kleurt en die steun verleent aan hen, die plannen beramen om Cana da als hun tweede vaderland te kie zen, zal binnenkort in het voorpro gramma van de bioscopen verschij nen. Het is een rolprent van ongeveer twintig minuten, in opdracht van de K. L. M. door Carillon Films te Voor. burg vervaardigd. Ted do Wit en Ger Raucamp, die onderscheidenlijk de regie en de ca mera hebben gehanteerd, wisten een overtuigegnd beeld te scheppen, dat de emigratievluchten naar Canada verklaart. Bovendien hebben zij op verzoek van de Regeringsvoorlich tingsdienst gedurende hun interes sante reis enkele filmopnamen ge maakt betreffende de levensomstan digheden van de Nederlandse emi granten. Het is ons daarbij opgeval len, dat het leven van die landgeno ten zo ver van huis wordt geschetst zoals het is: vaak moeizaam, vaak vol perspectieven en voorspoedig De ze uitbeelding is mede mogelijk ge worden, dank zij de Settlement Ser vice te Ottawa, die een reis door ver schillende Canadese provincies had voorbereid. In de ganse sfeer van dit korte filmpje is de muziek van Else van EpenDe Groot, door een orkest on der leiding van Hugo de Groot, uit gevoerd en niet minder het commen taar van Toon Rammelt. „Marjory" vlot Na veertien dagen strijd in eb en vloed op de verraderlijke Maasvlak te is het Panamese s.s. „Marjory", dat hier enkele weken geleden vast liep, vlot getrokken. Zaterdagmiddag werd het schip door de „Witte Zee", „Blankenberg", „Maas" en „Argus" van Leen Smit's Internationale Sleepdienst, vergezeld van de bergingsvaartuigen Bruin vis" en „Beus" bij Hoek van Holland tussen de pieren naar binnen ge trokken en nadien is het doorgeva ren naar Rotterdam, waar het in de Waalhaven aan boei 100 is gemeerd. Indonesische delegatie teruggeroepen? Van welingelichte zijde te Djakar ta werd heden, Maandag, verklaard, dat de Indonesische delegatie die voor besprekingen inzake de Neder lands-Indonesische Unie en Irian in Den Haag vertoeft, naar Indonesië is teruggeroepen. Van officiële Indonesische zijde in Den Haag wenste men geen com mentaar te geven op bovenstaand bericht. Op de Ruurlose V/eg tussen Groen- lc en Ruurlo is gisteravond om streeks half negen een fietser afkom stig uit het buurtschap Bettrum te G roenlo, aangereden door een auto. De man werd zwaar gewond en overleed kori daarna De auto botste tegen een boom. De bestuurder, af komstig uit Noord-Brabant werd zwaar gewond. De wielrijder was de 58-jarige landbouwer H. Piepers op Goorman. Hij werd ongeveer 50 meter door de auto meegesleurd. Vooi de auto bestuurder, eei woonwagenbewoner uit Aalten bestaat geen levensge vaar. Zaterdagavond omstreeks 19.30 u. is in het Oosteinde bij Vronesteyn te Voorburg een vrachtauto met aan hangwagen het trottoir opgereden en in de tuin van café Vronesteyn tAecht gekomen. Hierdoor werden twintig rijwielen totaal vernield en werd dc scheidingsmuur van de tuin omver gereden, terwijl twee gevels van woonhuizen beschadigd wér den. Vermoedelijk heeft de bestuur der voor een voetgangster, die de rij weg overstak, moeten uitwijken. Allemaal georganiseerd WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NEVELIG. In de nacht en ochtend plaat selijk nevel of mist. Overigens droog weer met over het alge meen veel bewolking, maar ook hier en daar opklaringen. Wei nig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 6 Febr.: zon op 7.35 onder 18.13, maan op 7.52 en onder 20.04 uur. „U lijkt nu net een burgemeester, j een burgemeester van de slagers", zei de heer J. C. Oud, vice-voorzit- ter van de R.K. Slagerspatroonsver- eniging voor Leiden en Omstreken „St. Pelagius", toen gistermorgen de heer G. P, Bergers, voorzitter, die 25 jaar deel van het bestuur heeft uit gemaakt, met een dik rood-wit koord omhangen was, waaraan het grote zilveren bondsembleem prijkte, een hoge onderscheiding, die zojuist door do heer J. Scholtes, voorzitter van het hoofdbestuur, was uitgereikt. Er heerste in de foyer van het St. Antonius Clubhuis een allergenoeg lijkste stemming tijdens het feest- ontbijt, dat met hartelijke toe spraakjes rijkelijk besprenkeld werd. Alle sprekers waren vol lof voor de voorzitter, die het zilveren jubi leum van de afdeling als zilveren be- stuurslid meevierde, welke gele- genheid dankbaar werd aangegrepen I om te vertellen hoezeer men het vele i werk van de heer Bergers waar- i deert. j Naastenliefde. Voordat dit vrolijk samenzijn aan- ving, verzamelden de leden zich met j hun echtgenoten en kinderen in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, waar de geeste lijk adviseur pater G. Engering, O.F.M., het H. Misoffer 'opdroeg en na het H. Evangelie een korte toe spraak hield, naar aanleiding van het Epistel, genoemd uit de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs. Een kwart eeuw bestuurslid Dit zilveren afdelingsfeest was voor de voorzitter, de heer G. P. Bergers, wel een zeer bijzon der feest, omdat hij meejubileer- de als zilveren bestuurslid. Van af de oprichting heeft hij deel van het bestuur uitgemaakt, de laatste jaren als voorzitter. Maar met deze functie is het vereni gingswerk van de heer Bergers niet volledig; hij is o.a. ook voor zitter van de Bejaarden-socië teit St. Petrus-parochie, voor zitter van de Rj K. Blindenzorg, voorzitter van het Groepscomi- té Jeugdbeweging St. Petrus-pa rochie, voorzitter van de Doeza- s1 raat-commissie, lid van het Collectanten-college St. Petrus- parochie, voorzit'.er van de Spekcentrale en voorzitter van le Slagersvakvereniging (S. V. V.) Pater Engering wees er op, dat het grootste gebod de Liefde is, in welk verband spr. de leden opwekte naas tenliefde te betrachten, niet alleen onder elkaar als collega's, maar ook ten opzichte van het personeel. Al zijn er verschillen tussen werkge ver en werknemer dat neemt niet weg, dat men elkaar als katholieken vol liefde tegemoet moet treden. Van links naar rechts; de heren G. P. Bergers, voorzitter, J. C. Oud, vice-voorzitter, C. Alkemade, pen ningmeester, B. Bergers, secretaris. W. Borghans, commissaris, en pater G. Engering, O.F.M., geestelijk advi seur, na afloop van het ontbijt, juist voordat de leden gelegenheid kre gen het jubilerende bestuur en de voorzitter geluk te wensen. (Foto: „De Leidse Courant"). Pater R. Buschman f In de ouderdom van bijna 59 jaar is vorige week in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Nijmegen overleden de weleerw. pater Rigobertus Busch man, O.F.M. Pater Buschman werd 28 Maart 1893 te Lisse geboren en werd op 7 September 1914 ingekleed in het klooster der Paters Franciscanen „Alverna" te Wychen, waarna hij in 1922 te Weert de H. Priesterwijding ontving. Pater Buschman was van 14 Aug. 1931 tot 4 September 1933 kapelaan aan de parochie van de H. Leonardus a Portu Mauritio aan de Haagweg, alwaar hij al zeer spoedig de harten van talrijke parochianen, die met hem in contact kwamen wist te win nen. Pater Buschman was een zeer ijverig priester en gaf zich met volle toewijding aan de taak, welke hem door zijn overheid was opgelegd. Nimmer rustend wanneer het de goede zaak betrof, werkte hij gedu rende twee jaar in deze toen nog kleine, maar groeiende parochie, toen nog rectoraat en vooral het plan tot stichting van een eigen pa rochiële school vond in hem een vu rig aanhanger. Voor de armen was hij een barmhartige vader en het adviseurschap van de Naaikrans St. Clara, werkend voor de arme gezin nen, was een kolfje naar zijn hand. ZijnN heengaan werd door de bewo ners van het Haagweg- en Morskwar- tier werd ten zeerste betreurd. Pater Buschman verwisselde Lei den met Nijmegen, maar was sinds enige tijd rustend in Alverna te Wy chen, waar zijn stoffelijk overschot Zaterdag op het kloosterkerkhof werd te rusten gelegd, in afwachting van de opstanding. namen genoemd waren, wilde spr. ook de pioniers Simonis, Th. Ber- Ontelbare uren. gers en Vreebrug betrekken in de Nadat in het Clubhuis aan het hulde aan de eerste werkers. Wat de voortreffelijk ontbijt alle eer was huldigende woorden aan hem per- aangedaan, vroeg de voorzitter van I soonlijk gericht, betrof, wilde de de feestcommissie, de heer Arnold H. Bergers, even aandacht voor de vice-voorzitter. De heer Oud wierp een terugblik op de afgelopen 25 jaar en sprak vol waardering over de ontelbare uren, ja: dagen, die de voorzitter aan de afdeling heeft be steed. Het is aan zijn voortvarend heid te danken, dat Leiden een bloeiende afdeling heeft. Om hier voor erkentelijkheid te betuigen aan de voorzitter, wiens persoon en vak manschap door de leden al evenzeer gewaardeerd worden, bood spr. de heer G. P. Bergers deze delen met de andere bestuursleden, zonder wie het hem onmogelijk geweest zou zijn iets voor de organisatie te doen. Mevr. Bergers tenslotte dankte voor de hulde aan haar man ge bracht en zag dit als een kroon op zijn vele v/erk, dat wel eens moei lijkheden meebracht. Tenslotte kwam er nog een geluid uit de leden zelf, toen de heer A. v. d. Zon alls collega's opwekte tot gro te activiteit. Nadat de koffie geserveerd was, heer G. P. Bergers een prachtig hor- kregen alle leden gelegenheid *t be- loge aan als geschenk van de leden. stuur en de voorzitter persoonlijk Een lieftallige jongedame voegde hun gelukwensen aan te bieden, hieraan een grote fruitmand toe voor mevr Bergers. De heer Oud vroeg de leden tenslotte nog een veel groter geschenk te geven: een bete re opkomst op de vergaderingen. waarmede het einde kwam aan deze buitengewoon prettige en uitstekend geslaagde ochtendviering. DRUKKE RECEPTIE. KAT EN DUIF In de buurtschap West-Knol lendam kan met dagelijks een bijzonder tafereel aanschouwen: duiven van buren eten er met de drie katten van melkhande laar S. Bloem gelijktijdig uit een en dezelfde etensbak. De welopgevoede poezen doen de vogels niets! Bromfietsen op het rijwielpad Nu aan het aanleggen van afzon derlijke rijbanen voor bromfietsen niet kan worden gedacht, zullen deze in beginsel naar de rijweg of naar het rijwielpad moeten worden ver wezen, zo wordt in de memorie van antwoord van de Eerste Kamer be treffende de begroting van verkeer en waterstaat gezegd. De minister heeft gemeend te moe ten kiezen voor het rijwielpad, waar bij als grens is aangenomen de in ternationale norm van 50 kubieke centimeter cylinderinhoud. Deze beginselverklaring impliceert evenwel niet dat bromfietsen bene den de grens van 50 kubieke centi meter cylinderinhoud nu ook op de toeristische rijwielpaden zullen wor den toegelaten; dit ligt geenszins in de bedoeling. De minister stelt zich voor in het algemeen rijwielpaden, aangeduid met een bord volgens model 41 van de bijlage van het wegenverkeersre glement, voor bromfietsen met inge schakelde hulpmotor te verbieden. Dit bord is hel bekende langwer pige zwarte bord met in witte let ters het opschrift: Rijwielpad. In de namiddag recipieerde het ju- Moeizame strijo. bilerende bestuur in „De Doelen". Van hen, die hun gelukwensen kwa- Vooral dit la tste wllde pater men aanbiecjeni noemen wij weth. Alexander, Cap., geestelijk advi- Menken: „De Leidse slagers zijn seur van het Hoofdbestuur, met na- nje|. zo ais b.v. de melkhande- j druk onderstrepen, nu aan de grote iaren"t dr. K. Reitsma, directeur j boom van de N.R.K.S. een zilveren yan Openbaar Slachthuis: „Ik I loot ontsproten was. Spr. herinner- ^eb er grote waardering voor, dat I de aan de moeizame strijd, die de men 00ic jn bet bedrijfs- en or- pioniers 25 jaar geleden moesten ganjsatieleven laat leiden door be- j strijden, om los te komen van de gjnseien van hoger orde", de heer J. I neutrale organisatie. In deze strijd Chouffour, adj.-dir., de heer J. heeft de heer G. P. Bergers zich voor A Vochteloo, hoofdkeurmeester, treffelijk geweerd, hetgeen op deze beer F. Hoogteyling, chef Tech- dag een bijzondere felicitatie njscbe Dienst, de heer W. Mollema, waard is. oud-hoofdkeurmeester, en de heer J. Ook bondsvoorzitter G. C. Schol- w Schneiders, chef administratie tes sprak over de losmaking van de yan Openbaar Slachthuis, de heer neutrale organisatie, waarvan on aangenaamheden en verbroken vriendschappen het gevolg waren. Ook in Leiden heeft een groep pio niers er de schouders onder gezet. I Uit hun initiatief is een actieve af- deling gegroeid, waarvan het be stuur alle lof verdient, voor de wij ze waarop het de belangen van de leden behartigt. Spr. memoreerde het werk van de oprichter, wijlen de heer Koekenbier, en wenste de 10. Humpo Hotflots, die nog steeds niet goed begreep, wat er aan hand was, liep zwijgend achter kale bediende aan over een paar koude, stenen gangen, die maar ma tig verlicht werden door olielampjes en kaarsen. Toen ze op een gegeven ogenblik bij een poortvormige ingang gekomen waren, bleef de bediende eensklaps staan en boog zijn hoofd weer naar de stenen vloer. „Die weet hoe het hoort," dacht Humpo Hots- flots bij zichzelf. „Dat is een man, die weet, hoe men kunstenaars dient te behandelen. Als ik geld bij me had kreeg je een tientje fooi!" De be diende vertrok echter weer, zonder één woord gezegd te hebben en liet een weliswaar in zijn eigenwaarde gestreelde, maar toch wel een beetje angs'ige Humpo achter. „Kom, kom, niet aarzelen", sprak hij zichzelf moed in, „er zijn je wel gekkere dingen overkomen dan ditEn hij stapte zonder zorgen, maar met een kloppend hart zijn slaapvertrek binnen. L A. Mennes, oud-directeur van de Markt- en Havendienst, de heer G. v d. Stoel, vice-voorzitter van de Vebo, de heer C. F. Meerpoel, onder voorzitter van de Kamer van Koop handel: „De waarde van vak- en staindsorganisaties kan nauwelijks hoog genoeg geschat worden", de heer J. C. J Lambermont, voorzit ter van de Ned. R.K. Middenstands bond, afd. Leiden: „De heer Bergers een man, die zowel voortvarend huidige voorzitter van harte geluk j ingrijpt als bedachtzaam te werk met dit jubileum, ter gelegenheid gaati al naar gelang de omstandig- waarvan het hoofdbestuur de heer heden", de heer J. J. v. d. Steen, G P. Bergers wilde eren met het zilveren bondsembleem, een pas in gestelde onderscheiding, die nu voor de eerste keer werd uitgereikt. Voor Santos. Nadat de heer A. H. Bergers op hoofdbestuurslid van de Alg. Ned. Slagerspatroonsvereniging, de heer D. de Roode Jr., voorzitter van de Leidse afdeling hiervan, de heer G. Stigter namens de Christelijke Sla gerspatroonsvereniging afd. Leiden e.o, de heer J. P. Rietveld namens ak wijze de grote trom geroerd de Katwijkse Slagerspatroonsver- had ten bate van het Santos-fonds eniging, de heer G. C. Scholtes, thans (ruim 73 gulden) sprak pater En- i als voorzitter van de Amsterdamse eering zijn grote waardering uit voor j Huidenclub. vertegenwoordigers van het werk van de slagersorg. Het de Stichting Varkensslachters, de gesjouw van de bestuursleden kun- I heren A. Silvester en J. Vreeburg nen de leden niet beter waarderen 1 namens „St. Joris", de Bond v. R.K. dan door trouw op de vergaderin- i Werknemers in de Voedings- en Ge- gen te komen, in hun eigen be- notmiddelenbranche, een groot aan lang en tot stimulans voor de voor- zitter, waarvan spr. hoopte, dat hij nog vele jaren de leiding zal mogen behouden. Allen georganiseerd. Na al deze goede woorden, afge- lang en tot stimulans voor de voor- tal persoonlijke vrienden, bekenden •zifter, waarvan snr. hoopte, dat hij en collega's van het bestuur, die al len voor de voorzitter een woord apart hadden en veelal ook mevr. Bergers in hun hulde betrokken. De heer A. H. Bergers Jr. luisterde de receptie op met pianomuziek en de r actieve feestcommissie zorgde voor wisseld met vrolijke piano-muziek een goede gang van zaken, zodat ook door mevr. Schrama, sprak de jubir i dit tweede deel van de feestviering lerende voorzitter een dankwoord en i uitstekend slaagde Het derde en was er trots op, dat er in Leiden en laatste deel zal een feestavond zijn, Omgeving geen enkel kath. slager die na de Vastentijd gehouden buiten de vereniging staat! Nu er wordt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2