Aan het gebed dient de ere-plaats gegeven Dit jaar 50 divisies voor West-Europa Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 25 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12520 Lissabon goochelt met divisies Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 UaitenMief deA. ftiWiAopfien iuui ïleAehland „Moge ieder Katholiek gezin een heiligdom zijn voor God" lukkig de gezinnen, waar de ouders hun plicht en hun verantwoordelijk heid begrijpen en dagelijks geheel hun gezin dringend aan God aanbe velen om zijn onmisbare hulp en overvloedige zegen te verkrijgen. Zij ondervinden, dat he* vervullen zelfs vani de zwaarste plichten met Gods hulp veelal een zoete en lichte last is, die met vreugde kan 'worden ge dragen. God is ook onze Vader. En wij kun nen zijn wijsheid en liefde niet ge noeg bewonderen als Hij zijn gaven afhankelijk stelt van ons gebed. Want Hij dwingt ons, zijn- kinderen, om tel kens aan Hem, als onze Hemelse Va der, te denken en tot Hem te spre ken en iedere kinderbede van onze kant wordt beantwoord met grotere liefde van Zijn kant. Zo is voortdu rend een levendige wisselwerking tussen Gods kinderen en hun Vader in de hemel de meest zekere weg om in de liefde en eens in de vreugde van God volmaakt te worden. a dit te hebben vooropgesteld, vragen Wij: Wat kan het gezin doen en wat behoort het te doen, om aan het gebed de ereplaats te geven, wel ke het toekomt? Wij willen ons he den beperken tot datgene, wat afge scheiden van hetgeen er in de kerk en in de school geschiedt, thuis in de huiselijke kring behoort te geschie den. Dat is op de eerste plaats het mor gengebed. Het morgengebed is de eerste hul de van het schepsel aan zijn Schep per bij het ontwaken voor een nieuwe dag. Het is ook de eerste, liefdegroet van het kind Gods aan zijn Hemelse Vader. Dat moet ons eerste werk zijn. Wij tekenen ons met het H. Kruisteken en wijden ons toe aan de H. Drievuldigheid, de Vader, de Zoon en de H. Geest. Dan knielen wy eer biedig neer en danken de goede God, dat Hij ons die nacht heeft bewaard en ons roept tot een nieuw leven op een nieuwe dag. Wij zeggen Hem, dat wij de goede mening en het vaste voornemen hebben om in alles zijn H. Wil te volbrengen en Hem in niets te bedroeven. Wij vragen zijn zegen over al onze gedachten, woorden en werken en moeilijkheden. Wij beve len ons aan in de bescherming van de H. Moeder Gods en van onze H.H. Engelen en H.H. Patronen. Het is zeker aanbevelenswaardig dit morgengebed gezamenlijk te ver richten. Is dit niet mogelijk, dan kan moeder het misschien doen met en kele kinderen en doen de anderen het afzonderlijk. Laat het kort zijn, maar doet het geknield en aandachtig en niet terwijl ge met iets anders bezig zijt. En doet dat in huis. Ook de kin deren, afgescheiden wat er in de kerk of op school gebeurt, behoren thuis een kort ochtendgebed te bidden. Laat niemand dit dan verzuimen. Be denken wij wel: een goed begin is het halve werk. Gods kinderen, die zo de dag met God begonnen zijn, mogeni met blij vertrouwen op geheel die dag Gods zegen tegemoet zien. Ten tweede: „De Engel des He ren". Het is een aloud en vroom gebruik om driemaal daags 's morgens, 's middags en 's avonds „de Engel des Heren" te bidden. Wij herdenken daarbij met dankbaarheid de hoge uitverkiezing der Allerheiligste Maagd Maria, haar volmaakte beant woording aan die uitverkiezing en de daarop volgende Menswording van Gods Zoon, die oruze menselijke na tuur heeft aangenomen en aan ons gelijk werd, om door zijn lijden en sterven ons deelachtig te maken aan de glorie van zijn verrijzenis in het eeuwig leven en om ons gelijkvor mig te maken aan Hem. Het is een driemaal herhaalde korte onderbre king van ons dagelijks werk om even onze gedachte te vestigen op Gods liefde voor ons, op het voorbeeld van onze Heilige Moeder en op het grote DE AARTBISSCHOP-COADJUTOR EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND AAN DE HUN TOEVERTROUWDE GEESTELIJK HEID EN GELOVIGEN, ZALIGHEID IN DEN HEER. BEMINDE GELOVIGEN. Het vorig jaar hebben Wij in Onze vastenbrief U gewezen op de on schatbare waarde van het christelijk geloof en de christelijke zeden voor een gelukkig en goed geordend ge zinsleven en Wij hebben U aange spoord uw gezin te maken tot een heiligdom van God. In dit schrijven hebben Wij onder meer onze grote bezorgdheid uitgesproken „dat er steeds meer gezinnen gevonden wor den, waar weinig of niet wordt ge beden". Het is hierover, dat Wij U heden nader willen onderhouden. Voorop staat, dat voor een christe lijk gezin, wil het aan zijn doel kun nen beantwoorden, het gebed aller noodzakelijkst is. Het eerste doel voor ieder redelijk schepsel is: de oneindige God te lo ven en te verheerlijken. God is het oneindig volmaakt We zen, de Schepper, de Heer en Be stuurder van alles, wat bestaat. Hij is de eeuwige Weldoener, van Wie alle goede gaven voortkomen. Alles behoort Hem toe, alles is zijn eigen dom. Aan Hem komt toe de hulde van aanbidding, van dank en onder werping van al zijn schepselen. Niet alleen van afzonderlijke personen, maar ook van de gemeenschap en van allen tezamen. „Geheel de aar de, o God, aanbidde U, zinge U lof". 1) De hoogste gemeenschap, welke op aarde bestaat, welke door God zelf is gesticht, de Heilige Kerk, het Mystieke Lichaam van onze Heer Je sus Christus, brengt dan ook op heer lijke wijze iedere dag ert' over ge heel de wereld door hare publieke eredienst aan God dé hulde van aan bidding, lof, dank en onderwerping. Dit doet Zij door het liturgisch psalm gebed, dat Zij haar priesters en kloos terlingen dagelijks in de mond legt. Dit doet Zij bovenal door het hoog heilig Offer der Mis, de mystieke voortzetting van het H. Kruisoffer, dat vani de opgang der zon tot haar ondergang aan God wordt opgedra gen. Iedere dag roept Zij haar kinde ren op op Zon- en Feestdagen ge biedt Zij het zelfs dat zij komen deelnemen aan dat H. Offer om dan in vereniging met alle engelen en heiligen het „driewerf Heilig" aan te heffen en voor geheel de Kerk, ja voor geheel de wereld, de Hemelse Vader de openlijke hulde te bren gen, welke Hem van zijn schepselen toekomt. De H. Kerk is het voorbeeld, ook. voor onze gezinnen. Ook het gezin is een gemeenschap, door God ge sticht reeds bij de schepping van de eerste mens. Het christelijk gezin is daarenboven een klein, maar zeer voornaam onderdeel van de H. Kerk. En zo is ook het gezin geroepen om God te verheerlijken en iedere dag opnieuw Hem te huldigen als de Va der, de Weldoener, de Bestuurder van dat gezin. De vader het hoofd van het gezin heeft hier een taak te vervullen van een echt priesterlijk karakter. Namens zijn gezin en mèt zijn gezin brengt hij openlijk hulde aan God en door he'. gemeenschappe lijk contact met God heiligt hij zijn gezin. De eer vara God is de eerste reden, waarom in het gezin moet worden gebeden. Een tweede reden is, dat de gehuw den Gods bijzondere bijstand nodig hebben om hun huwelijksplichten goed te kunnen vervullen en hun verantwoordelijkheid met een onbe zwaard geweten te kunnen dragen. Voor het altaar Gods hebben zij el kander plechtig beloofd liefde en trouw tot in de dood. Zij hebben de taak op zich genomen om de kinde ren, die God hun geven zou, op te voeden in eer en deugd tot kinderen Gods. Om die liefde altijd rein er trouw te bewaren, om in de opvoe ding der kinderen in niets te kort te schieten hoe hebben zij daarvoor onophoudelijk Gods hulp en bijstand dringend nodig. De verantwoordelijkheid der ouders is zeker allerzwaarst. Want de eerste vorming van de kinderziel hangt ge woonlijk bijna geheel van de ouders af. Geen indrukken zijn zo diep en zo blijvend als die welke door de ouders daar worden ingeprent. Die eerste vorming bepaalt gewoonlijk de rich ting van geheel het volgende leven. „Zelfs in zijn ouderdom", zegt de H. Schrift, „zal de jongeling niet licht afwijken van de weg, welke hij in zijn jeugd heeft geleerd." 2) Hier volgt uit, dat de opvoeding der ouders vérstrekkende gevolgen kan hebben voor een geheel nageslacht. Wie kan deze verantwoording ten aanzien van God en van zijn kinderen dragen? Dat kan niemand zonder Gods hulp. „Zonder Mij kunt gij niets doen", 3) zegt onze Goddelijke Zaligmaker. Maar die hulp zal ons zeker gegeven worden, zo dikwijls wij die in het gebed aan God vragen. Dat heeft Hij beloofd: „Vraagt en gij zult verkrij gen, zoekt en gij zult vinden, klopt Generaal-Majoor Dr. J. Th. Wilkens, Inspecteur van de Geneeskundige en U zal worden opengedaan". 4) Dienst der Koninklijke Landmacht, heeft Vrijdagmorgen op het sportterrein Wat een ramp dan voor het gezin, van de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort, zestig nieuw benoemde waar God niet helpt, waar zijn hulp I reserve-officieren van de Geneeskundige Dienst beëdigd. Tijdens de beëdi- ndet wordt gevraagd. Maar hoe ge-1 ging. Rechts Generaal-Majoor Wilkens. doel, waartoe wij geschapen zijn. Wij behoren dit gebed te verrichten bij het luiden van de klok. Maar wan neer dit niet goed mogelijk is, dan kan het gemakkelij1 worden toege voegd aan het morgen- en avondge bed en aan het gebe vóór het mid dagmaal. Laten wij dit schoon ge bruik van onze vaderen in onze ge zinnen vasthouden en waar het in onbruik is geraakt, aanstonds herstel len. Ten derde: het gebed vóór en na de maaltijd. God is zoals Wij reeds boven zeiden de eeuwige Weldoener, van Wie alle goede gaven voortkomen. Alles wat er in Gods wonderbare schepping bestaat, heeft Hij gemaakt tot nut van de lnens in onmeetbare overvloed. Maar het behoort Hem toe. Hij is de Heer en het is zijn eigendom. De mens moet werken, om zijn brood te verdienen, maar God geeft hem de kracht daartoe. De mens kan planten en sproeien, zegt S. Paulus, maar God geeft de was dom. 5) „Alles wat leeft", zo zegt de Psalmist, „verwacht van U, o God, de spijs op zijn tijd. Opent Gij uw hand, dan worden zij verzadigd met alle goed." 6) Wanneer wij kinderen Gods dan Gods gaven gaan ontvangen, moeten wij niet doen als redeloze dieren of als heidenen, die God niet kennen, of als onverschilligen, die God niet tellen. Maar „door het hei lig voorschrift van Gods Zoon ver maand en door zijn goddellijk onder richt onderwezen" 7), richten wij on ze ogen omhoog en zeggen wij: „On ze Vader, die ira de hemel zijt Geef ons heden ons dagelijks brood". Wij vragen Hem dan, dat Hij onszelf en onze spijzen zegene, opdat wij ze zó mogen nuttigen, dat zij ons naar ziel en lichaam voordelig zijn. En na de maaltijd zullen wij Hem ook gezamenlijk danken gedachtig, dat dankbaarheid ook bij God een reden is voor grotere gunsten. Doen wij dit gezamenlijk en liefst hardop. Ten vierde: het avondgebed. Bij het einde van de dag wordt het avondgebed gebeden. Om de aan dacht gemakkelijker te bewaren ge schiede dit niet te laat, bijvoorbeeld na het avondmaal." Vooral bij deze oefening wordt het huis van het ge zin een kleine tempel, een heiligdom van God. Allen liggen geknield om het beeld van de Goddelijke Verlos ser. En- het hoofd van het gezin vader, of anders moeder vervult op dat ogenblik vooral een echt pries terlijke taak. Rechtens treedt hij op, namens en met zijn gezin, om het avondoffer van het gezin aan God op te dragen. Dat is eei geestelijk offer, zoals de Kerk dat aan God aanbiedt door het liturgisch gebed „de vrucht van lippen, die Gods Naam verheer lijken" zegt de H. Paulus. 8) Naar het voorbeeld der H. Kerk is dit gezinsoffer een offer van aan bidding, van dank, van verzoening en smeekgebed. Wij aanbidden dan God als de ge liefde Heer en Meester van ons ge zin. Wij danken Hem voor alle zege ningen, die dag ontvangen, ook zelfs voor liefderijke beproevingen. Na een 'kort gewetensonderzoek vragen wij Hem vergiffenis voor al oruze fouten en schenken ook anderen van harte vergeving. Wij smeken Hem om nieuwe zegen voor onszelf en al onze dierbaren. Wij bevelen ons andermaal aan in de be scherming van de H. Moeder Gods, onze H.H. Engelen en H.H. Patronen en na onze drie Wees Gegroeten spreekt vader of moeder de zegen bede over het gezin uit. Deze avond plechtigheid is van groot belang. Zij moet niet te lang duren; maar laat niemand haar verzuimen. Tenslotte wordt het Rozenhoedje gebeden; wat gewoonlijk het best bij het avondgebed geschieden kan. De H. Maagd heeft veel malen haar welbehagen getoond ini dat Rozen kransgebed en Zij heeft herhaalde lijk haar kinderen daartoe aange spoord. Pausen en Bisschoppen hou den niet op, bij U aan te dringen tot een dagelijkse beoefening van dat ge bed. Het is ook altijd een vaste ge woonte geweest in verreweg de meeste katholieke gezinnen om geza menlijk het Rozenhoedje te bidden. Mocht het in uw gezin nog niet het geval zijn, wil deze gewoonte dan he den nog invoeren en vasthouden. Laat U door niets daarvan afbrengen. Komt met al uw huisgenoten het le ger versterken van hem, die met de wapenen van het gebed en bijzonder van de Rozenkrans de machtige steun verwachten van die Sterke Vrouwe, die de kop van den Satan heeft ver plet en Die ook nu de macht van de duivel zal breken en de zielen en ge heel de wereld zal ontrukken aan zyra verderfelijke heerschappij. Be schouwt ook dit gebed als een geeste lijke offerande en draagt de kleine moeite, die het vraagt, liefdevol aan Jesus en Maria op. Bidt het niet over haast en slordig, maar ook niet te langzaam en vestigt, zoveel als ge kunt uw aandacht op de grote gehei men van onze verlossing en de heer lijke voorbeelden van Jesus en Ma ria, die in ieder tientje worden voor gesteld. Ziedaar, Beminde Gelovigen, wat Wij U bij het begin vani de H. Vas ten wilden voor- ogen houden. Hoe wordt geheel de dag geheiligd, wan neer wij door deze herhaalde gebeds oefeningen als ware kinderen Gods leven in een voortdurend samengaan met God. Zulk een dag gaat wel voor bij zoals andere dagen ,maar hy is niet verloren: hij blijft zijn- waarde houden in eeuwigheid. Weest ervan overtuigd, dat in de gezinnen, waar deze gebeden gere geld en goed verricht worden, ook de andere plichten gemakkelijker en trouwer worden vervuld. Want „wie in het kleine getrouw is, zal ook in het grote getrouw zijn", zegt onze Goddelijke Zaligmaker. 9) Acht daarom hetgeen Wij u schrijven niet van weinig belartg. Wat klein is in het oog van de mensen, is dikwijls groot in de ogen van God. En de Zoon Gods zelf heeft dertig jaar lang door zijn voorbeeld willen tonen, welk een hoge waarde God toekent aara een echt heilig huisgezin. Dit huisgezin moge ons immer als voor beeld voqr ogen staan. Wij doen daarom een beroep op de vaders en moeders on. de oefeningen, waarover Wij u spraken, zo zij reeds in hun gezin bestaan, goed vast te houden en mochten zij nog niet be staan of in onbruik geraakt zyn, ze zonder uitstel nog op deze eigen dag in te voeren of te herstellen. Moge ieder katholiek gezin een hei ligdom zijn voor God. En zal dit Ons gezamenlijk herder lijk schrijven op Zondag Quinqua gesima in alle tot onze Kerkprovincie behorende Kerken en Kapellen, waarover een Rector is aangesteld, onder alle vastgestelde H.H. Missen de gebruikelijke wijze van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht 2 Februari 1952 t Dr. B. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t*J. W. BAETEN, Bisschop van Breda. ffieëdiyde JteA&cae-officie'cm Clan Het 3ia%ea-(iant Twee Nederlandse Korea-vrijwilligers bezetten hun post in de loopgraven, ergens in de voorste linies. Eén hunner bedient een automatisch wapen, terwijl de ander munitie gereed houdt. De Nederlandse vrijwilligers in Korea vechten zij aan zij met de verbonden troepen der V.N., overal waar dat nodig is. Indonesische gezant bij H. Stoel Mr Raden Djoemhana, die in Ne derland de post heeft van waarne mend hoge corymissaris van Indo nesië, is benoemd tot gezant van In donesië bij de Heilige Stoel. Hij zal eind deze maand zijn „Lettre de rap pel" aan minister Stikker aanbieden en reeds begin Maart naar Rome vertrekken. Dibelius oneens Niemöller met DE ZONSVERDUISTERING De Iraakse autoriteiten hebben er zorg voor gedragen de deels nog primitieve bevolking van de streek van Basra, waar vandaag een totale zonsverduistering zal zijn waar te nemen, er van op de hoogte te stel len, dat het een volkomen natuurlijk verschijnsel betreft. Men vreesde, dat de bevolking anders misschien de eclips zou opvatten als een teken van hogere machten. Volgens het volksgeloof is een zonsverduistering met name een poging van de maan om de zon te verslinden en moet er lawaai gemaakt worden om de maan van dit euvele ^voornemen af te brengen. Aardschokken in Duitsland Twee hevige aardschokken, die met een dof onderaards gerommel gepaard gingen, deden gisteravond Zuidwest-Duitsland opschrikken. De schok was zo krachtig, dat de seis- 1) Ps. LXV, 4. 2) Boek der Spreu ken XXII, 6. 3) Joës XV, 5. 4) Matth. VII, 7. 5) naar I Cor. III, 6. 6) Ps. CIII, 27 en 28. 7) Canora van de H. keïijk Mis. 8) Hebr* XII, 15. 9) Luc. XVI, zullen wij onze lezers op de hoogte 10. stellen. De Berlijnse bisschop van de Duit se Evangelische kerk, dr Dibelius, heeft gisteren in een preek ver klaard, dat men het in de Evange lische kerk er over eens is, dat de christenen er over het vraagstuk der herbewapening verschillende menin gen op na kunnen houden. Wanneer men wenst eens zelf, zon- der buitenlandse hulp, de orde temo&raaf van het observatorium te handhaven, dan moet men bedenken, Heidelberg hem niet kon registreren, dat daartoe een gewapende macht Te Trier, 120 kilometer naar het owrrisbaar is. Westen, werden de schokken en het Met deze verklaring heeft dr Di belius zich uitgesprokeh tegen de seromme! eveneens waargenomen, opvattingen van het hoofd van de j alsmede te Frankfort, Mannheim, Straatsburg en te Königsteln in het Taunusgebergte. De beving werd te Heidelberg om halfelf 's avonds waargenomen. De schok bracht de naald van de seis mograaf buiten de 50 centimeter brede optekenstrook. Deskundigen vermoeden, dat de aardbeving plaat selijk was. Op de eerste krachtigste schok, volgden verscheidene lich tere. In Ludwigshafen waar in 1948 een zware ontploffing vele levens eiste, ging onmiddellijk het gerucht, dat een nieuwe explosie was voorge vallen. De seismograaf van het ob servatorium op de Taunus registreer de de schok met een uitslag van 12 millimeter. Evangelische kerk in Hessen, ds. Nie möller, die krachtig tegen de Duitse herbewapening ageej-t. DE ONDERHANDELINGEN TE PANMOENDJON In geen weken hebben wij iets ge publiceerd over de onderhandelin gen te Panmoendjon op Korea. Men kan er intussen van verzekerd zijn, dat de besprekingen altijd nog voortduren en voor zover valt na te gaan geen stap verder komen. On verdroten gaan de delegaties iedere dag opnieuw verder. Zodra er wer- iets nieuws te melden valt, Overeenkomst conferentie Lissabon Plannenstadium thans achter de rug De veertien landen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie (NAVO) zijn aan de vooravond van de sluiting der conferentie te Lissabon overeenge komen dit jaar ongeveer 50 ten naaste bij gevechtsklare divisies en 4000 ge vechtsvliegtuigen in West-Europa te verzorgen, zo is gisteravond bekend gemaakt. Ongeveer de helft van deze divisies zal in reserve aanwezig zijn, aldus een functionaris. De bekendmaking, waarin ook gezegd wordt, dat de opbouw tevens sterke vlootstrijdkrachten zou insluiten, berust gedeeitej.ijk op een rapport van de tijdelijke commissie, dat de NAVO-raad Zaterdag in voltallige zitting heeft aanvaard. EISENHOWERS BEVOEGDHEDEN Deze commissie, die vorig jaar werd ingesteld om plannen voor de militaire sterkte van de NAVO op te stellen, verklaarde in haar rap port, dat de organisatie van het sta dium van plannen maken overgaat tot het uitvoeren hiervan. In het rapport wordt voorts ge zegd, dat de leden-staten zicfi „met het oog op het voortdurende gevaar van agressie", accoord hebben ver klaard de bevoegdheden van gene raal Eisenhower uit te breiden. De NAVO-règeringen wordt aan bevolen, te pogen de productie van schaarse materialen te verhogen en het gebruik hiervan te controleren, de arbeidsmobiliteit te vergemakke lijken en het tekort aan arbeids krachten in de industrieën, die voor de defensie werken, te verminderen. De beoogde strijdkrachten omvat ten niet de bijdragen van Grieken land en Turkije, welke landen Woensdag tot de organisatie zijn toegelaten. Vandaag zullen de veertien minis ters van Buitenlandse Zaken in be sloten zitting bijeenkomen, ten ein de een secretaris-geyeraal van de organisatie te benoemen. Men ver wacht, dat zy ook een besluit zullen nemen ten aanzien van de plaats, waar het nieuwe permanente hoofd kwartier zal worden gevestigd. Men verwacht, dat de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, benoemd zal wor den tot secretaris-generaal en dat Parijs als zetel van het hoofdkwar tier zal worden gekozen. De invloed van Korea Een woordvoerder van de NAVO verklaarde, dat het bereiken van het gestelde doel vertraagd kan worden door de wapenzendingen naar Korea en Indochina. Indien echter in Ko rea een wapenstilstand zou worden gesloten was het zijns inziens in ieder geval mogelijk de plannen ten uitvoer te leggen. Het aanwerven van de troepen zal niet moeilijk zijn. Het probleem was het uitrusten van de divisies. De uitbreiding van de vlootstrijdkrach ten zou voornamelijk betrekking hebben op het aantal mijnenvegers. Het belangrijkste was echter het uitbreiden van de landstrijdkrach ten. De uitbreiding van de verantwoor delijkheid van generaal Eisenhower zou o.m. inhouden het toezicht op het opleiden en uitrusten der strijd krachten. Dit betekende ook een vergroting van de huidige SHAPE- staf van generaal Eigensower. Engelands kolenexport Een woordvoerder van de organi satie heeft ook meegedeeld, dat En geland heeft toegezegd in dit jaar de kolenexport naar het Europe e vas teland met twee milliocn ton te ver hogen. De NAVO had gevraagd deze export te verhogen om de noodzaak voor Europese landen om Ameri kaanse kolen tegen dollars te kopen te verminderen. WEST-DUITSLAND EN OOSTENRIJK De ministers van Buitenlandse Za ken der Westelijke Grote Drie" zul len morgen, na de bijeenkomst van de NAVO-raad, te Lissabon over West-Duitsland en Oostenrijk spre ken. De belangrijkste punten hierbij zullen zijn de Westduitse financiële bijdrage tot de Westelijke verdedi ging, de beperkingen op de West duitse industrie en de huidige im passe bij de onderhandelingen over een staatsverdrag met Oostenrijk Generaal Eisenhower zal volgens welingelichte kringen einde Maart een. bezoek brengen aan Grieken land en Turkije.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1