k L Grote belangstelling bij uitvaart van prof. Barge De St. Franciscusband gaf een goede donateursavond unstleven in Leiöen VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Op het stille kerkhof van Oegst- geest was hedenmorgen een grote schare bijeen om eerbiedig een laatste groet te brengen aan prof. dr. J. A. J. Barge, oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de ouderdom van 68 jaar overleden. Het monotone gebeier van de to renklok en de kale bomen, die hun zwarte takken verhieven naar mistig-grijze hemel, vormden een somber décor aan deze droeve plechtigheid, waarbij meD afscheid nemen moest van een man, wiens leven rijk aan idealen was en die met zyn grote gaven op menig terrein van het maatschappelijk leven veel zegenrijk werk heeft mogen verrich ten. Ook in de parochiekerk van St. Wil.ibrord was de belangstelling zeer groot, zowel uit de kringen van de Leidse Universiteit als uit het poli tieke leven Naast hen schaarden zich vele anderen, die niet opvielen door naam of functie, maar die toch niet wilden achterblijven bij het afscheid van deze beminnelijke mens. De gezongen H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor J. J. C. M. Looyaard, met assistentie van pater W. Vlek. Norbertijn, en kape laan W. C. de Bot. Aan het zij-altaar werden stille H. Missen gelezen door prof van Laer, pater B. de Goede, O.F.M., en kapelaan J. Vehmeyer, neef van de overledene. Het kerkelijk zangkoor, met assis tentie uit andere parochies, voerde onder leiding van directeur J. van Schaik op voortreffelijke wijze ue driestemmige Messa da Requiem van Perosi uit. Terwijl het stoffelijk overschot de kerk werd uitgedra gen, zong het koor Libera Me Do- mine van Perosi. De heer H. Goddijn bespeelde het orgel. De beaarding werd eveneens door Pastoor Looyaard verricht, met de zelfde assistentie. Onder de honderden aanwezigen, die in de kerk en op het kerkhof blijken van belangstelling gaven,.be vonden zich baron de Vos van Steen- wijk, presider.t-curator van de Leid se. universiteit, prof. dr. J. H. Boeke, rector-magnilicus, prof. dr de Jong en ptof. dr. A. Holmer. decaan en se cretaris van de medische faculteit, vele hoogleraren en oud-hoogleraren, vertegenwoordigers van het Leids Studentencorps, de V. V. S. Lde de R.K. Studentenvereniging „St. Dr. van Nes betaalt zelf de inrichting En blijft ook in Leiden In aansluiting op ons bericht van gisteren over de vestiging van dr. C. P. van Nes, orthopaedisch chirurg, voormalig directeur-geneesheer van de Aninakliniek te Leiden, in het zie kenhuis van de Cornelis Vroege- stichting te Alblasserdam, vernemen wy nog nader, dat het plan van dr. van Nes het bestuur van de Stich ting zeer te stade kwam, omdat het gebouw nooit als ziekenhuis was in gericht, dus niet aan zijn bestemming beantwoordde. Wil het gebouw aan- zijn nieuwe functie beantwoorden, dan zal het in grijpend verbouwd moeten worden. Het aantal bedden zal voorlopig 52 bedragen met mogelijkheden van uit breiding. De kosten van de verbouwing zijn geraamd op 59.000, waarvan 50.000 zal worden gefourneerd door de Corn. Vroege Stichting en 9000 door dr. Van Nes. Ook de gehele inrichting, waarvan de kosten op 55.000 ge schat worden, zal door dr. Van Nes bekostigd worden. Voor de huur van het gebouw, dat eigendom der ge meente blijft, zal de geneesheer een bedrag van 3500 per jaar moeten betalen. Wordt de exploitatie binnen 25 jaar beëindigd, dan is een schade loosstelling van 1000 per jaar ver schuldigd aan de gemeente. De gehele opzet vindt in Alblasser dam algemene instemming, te meer daar thans eindelijk het legaat ten volle wordt geëffectueerd en de streek een specialistisch ziekenhuis rijker wordt, dat voor het gehele land zijn betekenis heeft. Het Parool bericht nog, dat dr. van Nes zijn spreekuur in Leiden blijft aanhouden en dat hij ook patiënten in het gebouw „Zonnewende" aan de Rijnsburger weg zal blijven opnemen, zodat hij z'n tijd zal verdelen tussen Alblasserdam en Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Anthonius z. van D. van Haaren en N. R. Stort. Klazina d. van J. Rijsdam en C. J. ter Wee. Cor nelia Hendrika o. van W. G. Berkheij en H. E. Suers Josine Dorothé Elisa beth d. van J. Meijer en A. Ridder. Elizabet Edwina d. van J. A. F. Raatgever en M. Fraser. Johanna Maria d. van J. P. Meershoek en A. H. Klein. Wilhelmina d. van D. Zon neveld en J. Stoel. Anthonie Nico- laas Thomas z. van A. N. T. Delfos en J. H. van Benten. Overleden: M. Bosman wedn. 77 j. J. A. J. Barge man 68 j. F. J. Hak kenberg weduwn. 70 j. G. Heenk man 90 j. Ondertrouwd: J. Siera en P. van Hecke. J. van Dellen en H. R. Kla- verdijk. C. E. Bos en E. Wagenaar. C. A. Mank en K. A. M. Pielanen. H. J. Overduin en M. E. Kluivers. H. Klein en M. W. C. Hoogenboom. J. S. van den Broek en E. H. Scheer. J. Groenendijk en J. M. T. Pielanen. P. van Egmond en W. C. Vermeulen. echtpaar is naar de Mariastichting Augustinus" de R.K. Studenten Ver. eniging „St. Thomas" uit Amsterdam waarvan de overledene in zijn studie jaren praeses ic geweest, de medische faculteit van studenten, talrijke stu denten en oud-leerlingen van prof. Barge. Ook uit politieke kringen waren velen aanwezig, o.a. mr. Teulings, vice-minister-president, dr. Rutten ministe v. O. K. en W., mr. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Ka mer, prof. Romme, K.V.P.-fractielei- der van de Tweede Kamer, mr. Krop man, K.V.P.-fractieleider van de Eerste Kamer, pater dr. Beaufort, O. F. M., lid van de Eerste Kamer en vele andere leden van Eerste en Tweede Kamer. Voorts gaven van hun belangstel ling blijk mr Loeff, voorzitter van het Thym-nootscbap, Anton v. Duin kerken, burgemeester mr. F. H. van Kinschot en wethouder St. Menken uit Leiden, vele vrienden en bekenden van de overledene en een zeer groot aantal parochianen, die met de autoriteiten de kerk bijna geheel vulden. Na afloop van de beaarding dankte een zoon van de ontslapene vooi de belangstelling, waarna er in de pas torie druk gebruik gemaakt werd van de gelegenheid tot condoleren. Gisteravond hield de KAB-reisclub komst was geweldig en de stem ming zeer uitbundig. De voorz., de heer J.' B. Schoon, opende met een kort, geestig woord en deelde een en ander mede over de aanstaande reisplannen. Gevraagd werd plannen naar voren te bren gen op de vergadering van 3 Maart aanstaande. Daarna werd een aanvang ge maakt met het prijskaarten voor de heren en het prijssjoelen voor da mes om zeer vele mooie prijzen. De le prijs sjoelen werd gewon nen door mevr. Schoon; de le prijs kaarten door de heer. Kerstens. Te vens werd een prachtige taart ver loot, gewonnen door de heer Flink- vleugel. Daarna was men nog een uurtje gezellig bijeen. Omstreeks midder nacht gingen allen voldaan huis waarts, nadat de voorzitter namens bet bestuur de leden en alle milde gevers en geefsters dank gebracht had voor de mooie prijzen. R.K. SLAGERSPATROONS VIEREN 25-JARIG BESTAAN VAN ORGANISATIE. Zondag viert de R.K. Slagerspa- troonsvereniging voor Leiden e.o. haar zilveren bestaan. Om kwart voor negen zal deze feestdag worden begonnen met een H. Mis in de ka pel van de zusters Carmelitessen op de Oude Vest. Daarna zullen de le den bijeen komen voor een gemeen schappelijk ontbijt. Van 2 tot 4 uur zal er in „De Doelen" op het Rapen burg 2 een recèptie worden gehou den. Op deze dag zal tevens het feit worden herdacht, dat de heer G. P. ONA vastenavondfeest in de boven-1 Bergers gedurende 25 jaar deel van zaal van Royal, Douzastraat. De op- het bestuur heeft uitgemaakt. Tromgeroffel en bazuingeschal Hopman Kok vroeg zich na afloop seling een pistool gestolen werd en af, waarom toch alle verenigingen niemand wist wie de dader was, zo- zich genoodzaakt zien eenmaal per j c'at iedereen van iedereen een dode- jaar een avond te geven voor de do- j lijk schot verwachten kon. Hetgeen nateurs, die dit misschien helemaal j de stemming wel veranderde, maar niet op prijs stellen. Moet zo'n avond niet verbeterde. Totdat tenslotte de beschouwd worden als een soort i dader voor de dag kwam. verantwoording over hetgeen de j Alhoewel verschillende spelers u-s ssel kzT gav,en'vooral hotelhouder had veel succes met gedaan? Zo ja, dan heeft de Franciscusband van de Hartebrug- verkenners gisteravond in het St. Antonius Clubhuis de donateurs on bevreesd in de orren kunnen kij' en! Het optreden getuigde van veel mu zikaal genoegen, serieus repeteren en een resultaat, dat gehoord mocht worden. De donatie-gelden zijn goed besteed! z'n rol, was het stuk te langdradig om boeiend te kunnen zijn. Zonder dit spel zou het programma toch vol genoeg geweest zijn en zouden de aanwezigen iets eerder dan kwart voor twaalf (veel te laat voor een dergelijke avond!) naar huis gegaan kunnen zijn. Dit neemt echter niet weg, dat het door elkaar genomen een ge slaagde avond was, waarmee de St. Franciscusband bij ouders, dona- teurs en verdere belangstellenden eer heeft ingelegd. Het meest bekoorde ons de finale, een taptoe, waarvoor de band zich verzekerd had van de medewerking van de R.K. Leidse Harmonie. De Verkenners bazuinden en trommel den in een bijna feilloos rhythme, straf en gedisciplineerd, om er koud van te worden De Harmonie wi'sel- de dit af met enige pittige marsen, -waarvoor het enthousiaste publiek zich bijzonder dankbaar toonde. Zo wel hopman Dobbelsteen, instruc teur van de band, als de heer van Veen, directeur van de Harmonie, deelde in het succes. Het programma, dat geheel onder leiding stond van oübaas Pim Stum- pel, opende met tromgeroffel en ba zuingeschal van de band, waarna de aalmoezenier, pater S. van Swelm O.F.M., een welkomstwoord sprak tot de vele aanwezigen. Daarna hoorden we een geestige parodie van s we me': schandalige meuws bekende wijsjes „Cornelis redt de beginnen mogen, vertellen we U situatie" en traden twee jonge kna-®er^> "a* de 25-jarige Leidenaar M. I „WERKMANS WILSKRACHT" IN T GOUD. Ter ere van haar 50-jarig jubileum heeft de harmoniekapel „Werk- mans Wilskracht" onder leiding van haar energieke kapelmeester Gerar- dus Dik een invitatieconcert gege ven, dat klinkt (niet als een klok) maar als een bazuin. Een interessant programma had de dirigent gekozen, waarin veel te beluisteren is wat mooi is en kunstzinnig. De frisse mooie Ververmars van de hand van Ger. Dik deed 't weer geweldig. Wij hadden schik in de saxofoons, die zich in het Trio zo goed van hun taak kweten, terwijl de trompetten speels het thema omlijstten en het Tutti was overweldigend. De wils krachtige dirigent, begaafd en sug gestief had 't op zich genomen de orkestleden de Ouverture „Meister- singer" van Richard Wagner (arran gement Ger. Dik) in te studeren. Zijn bezieling kent dan geen grens, en men kreeg een klank te horen, tot haar hoogste punt opgevoerd. Eerlijk gezegd vonden wij deze ouverture niet 't beste geslaagd van dit concert. De opgave leek ons te zwaar. De clarinetten hebben het zó moeilijk, en met alle respsct vcor hun grote toewijding, was niet alles even duidelijk, en dit kwam de zui verheid niet ten goede. De thema tische- doorwerking is bij Wagner geweldig gecompliceerd, zo dat men de handen er aan vol had. Het ko per brilleerde. Het was evenwel een daad het werft aan te durven. Nog een kolfje naar de hand van Dik was de studie en uitvoering van het Symphonisch gedicht „Les Préludes" van Franz Liszt in een arrangement van Conway Brown. Hoewel tech nisch ook al niet te onderschatten, is er grote zorg aan de voorbereiding besteed. De kapelmeester houdt van een grote geluidsproductie en het koper klonk weer voortreffelijk. Na de pauze trof ons de Concertouver ture „Frya" van Gottfried Mann, met de korte inzet van de trompet ten. 't Is een dankbaar geïnstrumen teerd stuk, met grote climax, wat Werkmans Wilskracht ligt. Tschai- kowsky's „Cappricio Italien" werd tot een groot succes. De muziek spreekt onmiddellijk aan 't was niet alleen groots, wat wij hoorden, maar ook iets opgewekts en gevoeligs. Zo eindigde het concert, dat imponeer de. Met de prettige Za-Dé-mars van Dik, alweer een mooi Trio met solo voor piccolo, werd geëindigd. Voor de pauze werd de kapelmees ter volop in de bloemen gezet, waar bij voorzitter Bij het niet liet, maar zeer waarderend sprak over de pae- dagogische talenten en het geduld van de mentor. Namens de Kapel wérd hem een prachtige bloemkorf aangeboden. De beschermheer, de heer Schrandt, liet een bouquet of freren en het Dameslus rumcomi'é had een moei bloemstuk als ge schenk aan te bieden. Namens de Vrijdag: 22 Februari. pen voor het voetlicht met een twee stemmig „Mooi Holland", frank en vrij gezongen. Grappig was het nummer „Op de vooravond van Leidens Ontzet", een muzikale draak-stekerij met datgene wat Leiden ieder jaar op de avond van 2 October te zien en te horen krijgt. De komische operette „Eulalia" op het bekend motief van de doch ter, die haar eigen vrijer verkiest boven de man, die papa voor haar heeft uitgezocht, deed het uitstekend en de muzikale schets „De Dorps harmonie op haar best" bracht het publiek een beetje in carnavals stemming, waartoe ook de muzikan ten van de Harmonie het hunne bij droegen Gezellige boel Na de pauze werd een tweedelige klucht van Piet Mossinkoff „Wel een gezellige boel" gebracht, niet het sterkste stuk van deze populaire toneelschrijver. Het handelde over een hotelletje, waar het er nogal ru moerig aan toe ging en iedereen met iedereen ruzie maakte. Totdat plot- Geen voorrang verleend Doordat een autobus van de N.Z. H.V.M. geen voorrang verleende, is gisternacht een 42-jarige motorbe stuurder uit Hillegom op het Hout plein bij de Tempelierstraat L. door de politie is aangehouden, na- i dat hij verschillende malen lood ge- j stolen had van het dak van de Meel- fabriek „De Sleutels". Hij werd in j het Politiebureau opgesloten. Vervolgens mag U er niet onkun- dig van blijven, dat gisteren de 71- j jarige aannemer W. F. M. door een auto werd aangereden, toen hy de Groenebrug affietste en de Steen- I schuur opdraaide. Hij kwam precies gelijk aan met de auto, die in de i richting Breestraat ging. De auto greep de fiets van achteren, waar door M. op de grond geslingerd werd. Binnengedragen bij dokter Duyvendak bleek de oude man zijn sleutelbeen gebroken te hébben, waarna hij per auto naar het Acad. Z;~1-°"hiu<!s werd gebracht. In de Tollensstraat heeft gisteren ee.i schoorsteenbrandje gewoed bij de fam. E., die te vuil hout gestookt had en met een vuile schoorsteen zat. De Brandweer zette er een straal water op en veegde daarna de schoorsteen. Over enkele dagen is het As woensdag, dan is het afgelopen met de pret. Mogen we u, voordat het zover is, er nog even aan herinneren, dat Cees Griffioen morgenavond in het St. Antonius Clubhuis een caba ret-avond brengt, georganiseerd door do Kath. Bond voor het Gezin, de Kath. Handelsreizigersvereniging en dc Kath. Reisvereniging? Misschien zijn er bij Geyer, Botermarkt, nog kaarten verkrijgbaar. Haast u. Het moet een prachtige avond worden. Trouwens, Evert Castelein komt de finale verzorgen. Dan weet u het wel! Dezer dagen is de familie van Ek Canada geëmigreerd, man, Haarlem door deze bus aangereden. n De motorrijder viel op het trottoir vrouw en tien kinderen. Bij het af- en liep geer ernstig letsel op. Zijn scheid in het huisje aan de Frede- echtgenote, die op de duo zat, werd I rikstraat was de huiskamer zó vol echter onder een stilstaande taxi ge- van kennissen, familieleden en bu- slingerd. Zij kreeg een schedelbasis- ™n, dat men er nauwelijks z'n eigen fractuur, een beenbreuk en linker-1 naus kon snuiten! De heer van Ek armbreuk en ernstige hoofdwon- heeft deze stap terdege voorbereid den. Haar toestand is ernstig. Het J. Fontein S. Heitz. R. Jung en R. Feitkamp. A. Nijhuis en W. Verwer. G Pet en H. E. M. Willemse. M. Ro- zicr en H. Nieuwenburg. H. Sloos en W. H. Merkus. A. M. Weeren en A. Swagers. overgebracht Landsteiner penning. De heer J. Bijls ontving van het Rode Kruis de Landsteiner-penning. Hij stelde zich 5 maal beschikbaar als donor voor de Bloedtransfusiedienst. en gaat in Canada op een landbouw bedrijf werken, naar het voorbeeld van z'n zwager, die het er uitste kend naar z'n zin heeft. Per bus gingen' de emigranten naar Schip hol, om daar de reis per vliegtuig aan te vangen. En nu moet u niet denken, dat de ouden van dagen geen carnaval kun nen vieren. In de parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph hebben ze een heerlijke middag ge had. Na een lekker kopje chocolade tooiden de ouden van dagen zich met feestmutsen en toen kwam de polonaise. Later bleek, dat verschil lenden nog een aardige wals konden draaien. Ook bleek er nog een aan tal voordrachtkunstenaars te zijn. Toen een lid zich aan de voordracht had gewaagd, kregen de andere moed. Er was een gezellige sfeer, waarin alle liedjes van de spoor wegstaking in 1903 tot de Speeltuin van vandaag de revue passeerden. Natuurlijk waren er ruimschoots versnaperingen. STADSKOK. Kapel ontving Mevrouw Schrandt een fraaie tuil rode rozen. Onder leiding van de onderkapelmeester, de heer Van Dijk, werd ten slotte nog een mars ten afscheid gespeeld. De uitvoering heeft de vele genodig den bij voortduring geboeid, en is met groot applaus ontvangen. Al maakten wij enkele bemerkingen, weten wij toch de veelzijdigheid van kunnen te appreciëren en toe te juichen. Lang leve „Werkmans Wils kracht", J. KORTMANN. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en over wegend droog weer. In het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige, overigens matige wind tussen West en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 23 Febr.: zon op 7.41 onde* 18.07; maan op 7.02 en onder 15.28 uur. KATWIJK Maandag a.s. zullen door de com missie voor proefnemingen schiet oefeningen worden gehouden op het strand tussen Scheveningen en Kat wijk. Het strand is onveilig tussen 10 en 16 uur van kilometerpaal 98 tot Katwijk. Het onveilige terrein wordt aangegeven met rode vlaggen. WASSENAAR Actetas gestolen. Door de heer de K. uit Voorschoten werd bij de politie aangifte gedaan, dat men uit zijn auto, welke op het Burchtplein stond geparkeerd, zijn actetas, waar in diverse werkboeken, had ont vreemd. De recherche stelt een on derzoek in. Excelsior organisert solistencon cours. In het Verenigingsgebouw aan de Kerkstraat wordt morgen, Zaterdag, door de muziekvereniging Excelsior een solistenconcours geor ganiseerd, waaraan wordt deelgeno men door leden van de Rozenburgse Harmonie „UDI", van de Valken- burgse Harmonie, van Warmonds Fanfare en van de Wassenaarse mu ziekvereniging Excelsior. Als jury leden zullen optreden de heren W. F de Zwart te Delft en L. v, d. Tand te Ryswijk. O.m. zal muziek ten gehore ge bracht worden van Bach, Mozart, Rossini, Handel, von Glück, Bellini en Schubert. Als accompagnateur zal optreden de heer J. Rosekrans uit Leiden. Het concours begint te OEGSTGEEST Agnes Nolte sprak voor Vrouwenbeweging Het Tweede Kamerlid, mej. Agnes Nolte, hield in het parochiehuis ,,Sint Willibrord" voor de Katholieke Vrouwenbeweging een causerie over: „Wat wordt er van ons katholieken gevraagd?" Nadat de presidente, mevr. M. Creyghtonv. d. Berg, de bijeen komst geopend had ving mej. Nolte haar inleiding aan. In theorie weten we wel, wat er van ons katholieken gevraagd wordt, maar hoe komt dit ir. de praktijk tot uiting? Het om zetten in daden is moeilijk. We moe ten Gods Wil vervullen als enke ling, maar ook als gemeenschaps wezen. Het gezin is een gemeen schap. We werken in een beroeps gemeenschap. We leven in de ge meenschap van de Kerk. De gemeen schap van de Saat is ook door God gewild en het is onze taak, die ge meenschap te maken, zó als God die wil. Wij kunnen en moeten die Staat beïnvloeden. We moeten trach ten in die Staat voorwaarden te stellen, waardoor het voor de Chris tenen mogelijk is, goed te leven en het voor de niet-Christenen een openbaring is, hoe men in die Staat kan leven. Wij leven in de Nederl. Staat, maar wij moeten verder zien. Er is een groeiend nieuw Furopa, een groeiende nieuwe wereld. Voor de Christenen en het Christendom ligt hier een zware taak. Zo vaak zegt men: „Die éne stem van mij, als het daarvan moet afhangen!" Dat is niet goed geredeneerd. Onze democratische staat is 'juist opge bouwd uit die enkelingen en de be slissingen, die genomen worden, hangen zeer sterk van de samenstel ling van deze opbouw af. De katho lieke politiek kan niet leven als ze gedragen wordt door slechts enkele mensen. Daarom is het ook van het grootste belang om onze politieke eenheid te bewaren en geen ver- snippering van kracht te laten ont- j staan door het optreden van meer-1 dere kath partijen. Spr. ging tenslotte uitvoerig in op de verhouding tussen Oost en West i en wees er op, dat er hoog nodig meer belangstelling voor de politie- ke problemen moet komen. Dit kan o.m. door het vormen van werk-1 groepen. i Aan het slot van deze interessan te avond dankte mevr. Creyghton de spreekster, die zij een grotere belangstelling had toegewenst. Toneeluitvoering „Kunst en Ge- noegen." „Kunst en Genoegen" j gaf gisteravond voor haar donateurs in de tot in de uiterste hoeken bezet- J te zaal van „Irene" een opvoering van het toneelspel „Directeur Fan- j ny". Dit spel behandelt de dreigen- de ondergang van een confectiefa- briek, die bestuurd wordt door een j weduwe, die zo geheel opgaat in het f bedrijf, dat zij haar kinderen ver waarloost, doch niet in staat is, het dreigende faillissement tegen te hou den. Zij wordt er radeloos onder, tot dat er uit Amerika een door haar vergeten stiefdochter komt als red ster in de nood, die onder andere naam gebruikt maakt van de toestand van het ogenblik en zich in de direc- tiestoel nestelt, daardoor de fabriek voor ondergang behoedt en tevens ook het gezin, dat in ernstige moei lijkheden dreigde te komen door het wangedrag van de zoon des huizes, in meer normale banen weet te lei den. Regisseur H. W. de Bruyn had hier gewoekerd met de hem ter beschik king staande krachten, en dat zijn waarlijk niet geringe, want de ver eniging beschikt over een kern van uitstekende spelers en speelsters. On der zijn beproefde leiding moest het wel een zeer goede opvoering wor den. Er werd met toewijding en overtuiging gespeeld, er vielen ner gens haperingen en het stuk kwam volkomen „uit de verf". Speciaal di recteur Fanny mogen we een woord van lof niet onhouden voor gave ver tolking van haar moeilijke rol. Mede traden op de voorgrond de eigenares van de fabriek, oom Gijs, de doch ter des huizes Cilie en de zoon Jan. De kleinere rollen sloten zich uitste kend hierbij aan, zodat K. en G. hiermede wel een van de beste pres taties uit haar bestaanstijd leverde. De aanwezigen toonden zich uiterst aandachtig en zeer voldaan. De entre-acte-muziek werd ver zorgd door het Leids Kamerorkest o.l.v. de heer J, Trouwé. SASSENHEIM Brand in Sikkens Lakfabrieken. Woensdagmiddag tegen 3 uur is er brand uitgebroken in de cellulose- afdeling van Sikkens Lakfabrieken. De bedrijfsbrandweer wist het vuur met 2 stralen spoedig te blussen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een vonk van een electro motor is overgesprongen op een hoeveelheid cellulose. De brandweer van Sassenheim behoefde geen as sistentie te verlenen. NOORD WIJK 55 JAAR GETROUWD. Het echtpaar C. Barnhoorn en A. Barnhoorn-Troost, Schoolstraat 55 alhier, hoopt op 25 Februari a.s. zijn 55-jarig Huwelijksfeest te herden ken. DE ZILK Voor het carrillon. De collecte ten bate van het Klokkenspel voor het Amerikaanse volk heeft hier 173,22 opgebracht. Gezien het feit, dat 't hier uitsluitend ging over het gedeelte Zilk dat gemeentelijk tot Noordwijkerhout behoort, is de op brengst schitterend. Laatste Berichten IN MEMORIAM COLDEWEY. In verband met het overlijden van de tweede voorzitter van de K. N. V B., de heer Sieven Coldewey, zal bij alle op Zaterdag 23 en Zondag 24 Februari a.s. te spelen wedstrijden van de K. N. V. B. een minuut stilte in acht worden genomen. MOTOR BOOTSPORT RALLYE K.N.M.C. De Koninklijke Nederlandse Mo torbootclub organiseert dit jaar een rallye van 8 tot 15 Augustus, waar aan een regelmatigheidswedstrijd verbonden is op 11 Augustus. Aan deze rallye kan worden deel genomen door motorjachten en zeil jachten met kajuit en motor, z.g. „FiftyFifty's". De tocht wordt ge varen onder de reglementen der UIM en' der KNMC. Voor deze tocht zijn verschillende medailles en beker uitgeloofd en de ze zullen o.m. worden toegekend aan: het jacht, dat het grootste aan tal mijlen heeft afgelegd tussen de haven van vertrek en Utrecht; het jachi, dat het grootste aantal sluizen gepasseerd is- het jacht da', de lang ste non stop overzicht over zee ge maakt heeft; het kleinste over zee gekomen jacht, etc., etc. Gedurende deze tocht wordt de IJsselmeerwedstrijd gehouden. Dit is een règelmatigheidswedstrijd. Er zal een driehoeksbaan worden uit gezet op het IJsselmeer. Deze zal twee maal moeten worden gevaren. Winnaar zal zijn diegene, die deze twee banen in, precies dezelfde of de meest bij elkaarkomende tijd heeft gevaren en het best zijn vooraf op gegeven kruissnelheid heeft aange houden. Voor deze wedstrijd stelt de Kon. Ned. Motorbootclub de Zuiderzee- prijs, het zilveren schip, ter beschik king. Deze wisselprijs is in de voor oorlogse jaren reeds 4 maal op het spel gezet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Febr. Vee, Aanvoer: 4 stieren, 30 melkkoeien, 120 vette koeien, 189 varekoeien e. a., 6 gras- kalveren. 10 vette kalveren, 229 nuchtere kalveren, 397 vette schapen, 11 lammeren 22 varkens, 179 schram men, 308 biggen, 3 paarden, 18 gei ten, totaal 1526 stuks. Prijzen; stie ren 6251030, melkkoeien 710 920, vette koeien 800—1150, vare koeien e. a. 400740, vette kalveren 180290, nuchtere kalveren f 40 60, vette schapen 90140. varkens 190320 schrammen 60— 100, biggen 3550, ge:ten 1545. Handel: voor stoeren, melkkoeien, vette koeien, varekoeien, vette kal veren willig, voor nuchtere kalveren stug, voor schapen kalm, voor lam meren, biggen, geiten matig. Kaas. Aanvoer 28 partijen Goud- sen en 3 partijen Leidse kaas. Prijzen Goudse: zware tot 2.60, le soort 2.39—2.44 2de soort f 2.32—2.38 en le soort Leidse- kaas 2.222.25 per kg. Handel lui. ROELOFARENDSVEEN. 21 Febr. Bloemen. v. d. Eerde:, 0.650.82, Rose Copland 0.620.84, Albino ƒ0.70—0.75, White Sail ƒ0.50—0.71, E. Eddy 0.70—0.78. Zenober 0.48— 0.62, W. Witt ƒ0.67—0.76. Bandoeng C.800.85, la Reine f 0.460.66, De- lice ƒ0.65—0.71, John Gay ƒ0.60— 0.66, Carara 0.700.75, Sonja 0.54 0 58, Oostenrijker f 0.510.58. Gol den Harvest 0.800.84, Dubbele tulpen ƒ0.620.85, Narcissen Helios 0.4152, Early Glory 0.600.67, L. Koster 0.44—n.49. BI. druifjes ƒ0.16—0.22, Calla ƒ0.80—0.90. TER AAR, 20 Febr. Groente. Witlof 1, 41—55 ct. idem 2 30—39 ct. idem stek 1029 ct. Spruiten 39—53 ct. idem los 1220 ct. idem met stek 2530 ct. Uien 37 ct idem drielin gen 23 ct. Glasandijvie 6590 ct. Sjalotten 24 ct. Kroten 15—20 ct. idem 2, 911 ct. Waspeei 10 ct. Aardappelen 1012 ct. Sav. kool 13 ct. Witte kool 6 ct. Rode kool 15 ct. Groene kool 1517 ct. Prei 18 ct 21 ct. Broeivet 26 ct. alles per kg. Sla 23 ct. Knolselderij 37 ct. alles per stuk. Selderij 3—4 ct. jer bos. Boerenkool 25So ct. per kist.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2