Eindstemmingen (eerste lezing) over de Grondwetsherziening Tweede Kamer zal 150 leden gaan tellen De huürkwestie blijft zeer ingewikkeld 25000e plaat van „De Speeltuin" Kath. Bond van Rijwiel-kleinbedrijf vergaderde LADY LETCHFORD? DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Tweede Kamer heeft gisteren* Woensdagmiddag de voorstel len tot het aanbrengen van veran- ieringen in de Grondwet aangeno men, met uitzondering van dat om- :rent de procedure der Grondiwets- tterziening, waarin de regering de Srondwetskamer had geïntroduceerd. De Kamer had zich tegen een zo- lanige Derde Kamer verklaard en minister BEEL deelde gistermiddag mede, dat hoewel het onderhavige wetsontwerp nog enige technische wijzigingen had behouden, welke tchter niet urgent zijn, het kabinet aeeft besloten aan H.M. de Koningin ?oor te stellen tot intrekking van net ontwerp over te gaan. Onder leze omstandigheden is er niet over jestemd. Voor de stemmingen aan ie orde kwamen is nader van ge- ïadhten gewisseld over de motie- Don'ker, Dinsdagavond ingediend loor de heer Van der Goes van Na- lers (Anb.) en waarin de regering wordt uitgenodigd de totstandkoming ran een regeling ter voorkoming ran een parlementair vacuum (het welk ontstaan kan bij oorlog en be- tetting) alsnog te bevorderen in het tader der huidige Grondwetsherzie ning. De heer TILANUS (CH) merkte ».a. op, dat wanneer deze motie zou worden aangenomen, de beraadsla gingen zouden moeten worden ge schorst, want men wenst de regeling m het kader der huidige Grondwets- nerziening. Hij wenste echter de re- teling niet in de Grondwet te zien opgenomen en kondigde aan, dat hij legen zou stemmen. De hee!r> ROMöVUE (KVP) voor :ich zelf sprekend zeide bezwa ren te hebben. Z.i. bestaat de mo- relijkheid, dat na een bezetting van net land de zittende kamer niet wortelt in het volk. Als men de zit tingsduur van vier jaar los laat, wie cegt dan dat b.v. na acht jaar het (ittende parlement een huis is, dat representatief is? Eén kan slechter tijm dan géén, meende hij. Z.i. zal de rersterkina: der democratie het best gediend zijn, als men aan het onge schreven staatsnoodrecht overlaat tvat in bepaalde omstandigheden moet worden gedaan. De heer STOKVIS (OPN) zeide, ïat zijn fractie zal tegenstemmen. De heer OUD* (WD) hoopte, s.dat 3e motie zou worden aanvaard. Naar djn oordeel blijft men veel dichter bij de oude Grondwet als men het rittende parlement handhaaft. De heer SCHOUTEN (AR) meen- 3e, dat de motie moet worden aan vaard, omdat ervan wordt uitge gaan, dat als er onverhoopt weer iets mocht gebeuren, er dan een volksvertegenwoordiging moet zijn. De heer VAN DER GOES VAN MATERS (Arb.) merkte op, dat de heer Stokvis wel 't rapport der par lementaire enquêtecommissie heeft ondertekend, doch nu om redenen, die ieder bevroeden kan, een afwij kende mening verkondigt. Minister BEEL verklaarde, dat de regering bereid is het vraagstuk ernstig in overweging te nemen en de Grondwetscommissie te verzoe ken zich opnieuw te beraden. De heer VAN DER GOES VAN MATERS (Arb.) zeide bezwaar te hebben de zaak te laten liggen tot de algemene herziening in 1956. Hij wijzigde de motie in die zin, dat ge vraagd wordt „zo mogelijk" de rege ling tot stand te brengen. De motie is hierop aangenomen met 59 tegen 29 stemmen. Het onderdeel betreffende uitbrei ding van het aantal leden der Tweede Kamer tot 150 werd aan vaard met 67 tegen 21 stemmen. Het amendement-Andriessen inzake het quorum werd aangenomen met 69 tegen 21 stemmen. Het amendement-Andriessen in zake de mogelijkheid van stemover- dracht werd aanvaard met 52 tegen 36 stemmen. Vervolgens is. de eindstemming over de wetsontwerpen gehouden. Met 51 tegen 36 stemmen werd aan genomen het ontwerp inzake over gang naar een nieuwe rechtsorde. Het ontwerp tot uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer tot 150 werd goedgekeurd met 67 te gen 20 stemmen. Met eenzelfde stemmenverhouding hechtte de Kamer haar goedkeuring aan het ontwerp tot uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer tot 75. Met 63 tegen 2A stemmen werd aanvaard het ontwerp tot verlaging van de minimum leeftijd voor het lidmaatschap der Tweede Kamer en der Provinciale Staten van resp. 30 en 25 jaar tot 23 jaar. Het ontwerf tot handhaving van de minimum leeftijd (30 jaar) voor het lidmaatschap der Eerste Kamer werd aangenomen met 73 tegen 14 stemmen. Zoals hiervoor is aangegeven is over het voorstel inzake de grondwets kamer niet gestemd. Wijziging Wederopbouwwet. De Kamer heeft hierna een aanvang gemaakt met de behan deling van het wetsontwerp tot wijziging van de wederopbouwwet, beogende voorzieningen te tref fen ter voorkoming van een on doelmatig gebruik van materia len en arbeidskrachten in het bouwbedrijf. De heer VAN DER FELTZ (CH) wilde weten of de minister al een denkbeeld heeft over de vraag hoe de moeilijkheden voortvloeiend uit de aanpassing der gemeentelijke bouwverordeningen zullen worden opgelost. Sociaal beleid blijve ongemoeid. De heer VAN VLIET (KVP) zeide het met de minister eens te zijn, dat grotere uniformering van gemeen telijke bouwverordeningen mogelijk is. Hij vroeg of de normalisering niet door de gemeenten onderling tot stand zou zijn te brengen en verklaarde zich bereid voor niet te lange duur tot dwingende maatrege len met betrekking tot de normali satie over te gaan. De ministeriële voorschriften moeten zich z.i. beperken tot be palingen van bouwtechnische aard; het gemeentelijk volkshuis vestingsbeleid in meer algemene, principiële en sociale zin moet ongemoeid worden gelaten. Zo moet b.v. niet worden geraakt aan verordeningen, die voorschrijven, dat een woning minstens drie slaapkamers moet hebben. Daar door voorkomt men belemmering van de gezonde groei van het merkte op, dat het hier gaat om een be knotting der bevoegdheden van pro vinciale- en gemeentebesturen. Een verlaging der bouwkosten ware wel licht ook te bereiken door vereen voudiging van de administratiev procedure. De heer CORNELISSE (VVD) zag in unificatie van de woningbouw een cultureel verlies. Er moet meer worden overgelaten aan de gemeen tebesturen, meende hij. De heer DE LOOR (Arb.) merkte op, dat als een bezwaar is gevoeld, dat behalve bouwtechnische ook so ciale voorsohriften gegeven kunnen worden. Z.i. zou het onjuist zijn voor ouden van dagen woningen met drie slaapkamers beschikbaar te stellen. Ook vond hij het niet juist een jong gezin een groot huis te geven. Dat de autonomie der gemeenten wordt aangetast erkende spr. als een be zwaar, maar het tijdelijk karakter wijst er op, dat het een maatregel voor bijzondere omstandigheden is. Daarom zal zijn fractie voorstemmen. De heer GORTZAK (CPN) had er bezwaar tegen, dat de minimum voorschriften nu ook nog worden aangetast. Minister In 't Veld zal Vrijdag antwoorden. De vergadering is verdaagd tot Donderdagmiddag. WHISKYVATEN VOOR DE FRUIT- PULP KOMEN De regering acht het inderdaad verantwoord, althans onder bepaalde voorwaarden, dollars voor Ameri kaanse whiskyvaten beschikbaar te stelen. Aldus hebben de ministers van economische zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning op vragen over de verpakking van fruitpulp aan het Tweede-Ka merlid Beernink (C.H.) meegedeeld. De behandeling van deze kwestie door de interdepartementale com missie had volgens de ministers veel tijd gevorderd, omdat belanghebben de niet tijdig de nodige gegevens hadden verstrekt. De ministers kunnen echter niet onderschrijven, dat door het kopen van whiskyvaten met exportbonus- dollars de concurrentiepositie van de betrokken industrie ernstig in gevaar wordt gebracht. Dr Drees licht Eerste Kamer voor De minister-president, dc heer DREES, heeft gistermiddag in de Eerste Kamer bij de verdediging van het algemeen beleid van de re gering verklaard, dat het aantal wo ningen waarvoor in de laatste maan den vergunning is verleend, zeer belangrijk is. De ontwikkeling van de bouwnijverheid zal dan ook bin nenkort een geheel ander karakter krijgen. De huurkwestie is in behandeling maar ze is zó gecompliceerd, dat ze niet direct kan worden opgelost. De regering is niet van mening dat ons een onrustbarende stijging van de werkloosheid staat te wach ten. Minister Drees moest toegeven, dat de belastingen uitermate hoog zijn. Had men deze stijging echter niet aangedurfd dan zou een ont waarding van onze munt voor de d eur hebben gestaan met veel on gunstiger gevolgen dan thans zijn ingetreden. Nederland staat nog voor zeer grote moeilijkheden om dat het zo kwetsbaar is. Wij hebben evenwel, zei spr., een economische stabiliteit en een sociale vrede, zo als slechts weinig landen bezitten. Over de bespreking met Indone sië zei de minister-president dat de regering eerst bepaalde resultaten moet hebben bereikt voor zij mede delingen kan doen. Heeft men be zwaar tegen de besprekingen zelf dan had men die vroeger ter sprake moeten brengen. Men is van Neder landse zijde bij de besprekingen voorzichtig en niet optimistisch. Het zou geen Nederlands belang zijn wanneer Indonesië de Unie een zijdig zou verbreken. Zakelijke af spraken is Indonesië steeds nageko- Toen de heer Gerretson gesproken had zei iemand tegen spr.: Hier is de dichter die iemand gaarne iets toedicht. De heer Gerretson heeft gesuggereerd dat <3e regering ver andering van de status quo met be trekking tot Nieuw Guinea bevor dert. Doch de regering heeft zich verbonden geen wijziging in de sta tus quo aan te brengen of te bevor deren zonder dat de Staten-Gene- raal daarin is gekend. De regering heeft er zich mee accocrd verklaard eventueel dc kwestie voor het Uniehof gf het Internationaal Gerechtshof te bren gen. Hier zou met recht blijken hoe sterk het Nederlandse stand punt juridisch is. Van Amerikaan se zijde is dr Drees geen mede deling gedaan van een Ameri kaans standpunt. Voordat de heer Drees aan het woord kwam had de heer KRAAY- VANGER (K.V.P.) het aarzelend beleid van de regering in de kwestie van het huurpeil gecritiseerd. De heer GERRETSON (C.H.) had de aanval van de heer Van de Kieft op hem beneden het peil van de Kamer genoemd. Hij wenste alleen geruchten onderzocht te hebben. Beschuldigingen, zo zei hij, heeft hij niet geuit. De heer WOUDENBERG (P.v.d. A.) had er op aangedrongen het economische en sociale niveau te 'handhaven ondanks de krachtige militaire inspanning. Het doel moet niet voorbij worden gestreefd. Niet alleen de buitenlandse maar ook de binnenlandse vrede dient te worden gehandhaafd. Tenslotte werd de begroting van algemene zaken zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. AANKOMST GEWONDE MILITAIREN UIT KOREA. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zullen in de middaguren van 22 Februari a.s. op het vliegveld Valkenburg enige gewonde militairen van het Nederlands detachement Ver enigde Naties uit Korea arriveren. NIEUWE GROEP VRIJWILLIGERS NAAR KOREA. Er blijkt voortdurend grote belang stelling te bestaan voor dienstneming bij het Ned. detachement Verenigde Naties. Precies zeven weken na het vertrek van het vorige aflossingsde tachement, groot 160 man, n.l. op Dinsdag 26 Februari, zal opnieuw een detachement te Rotterdam wor den ingescheept. Ditmaal zijn het 143 militairen onder wie 5 officieren*, 12 onderofficieren, 120 korporaals of sol daten en 6 militairen van het wapen der Kon. Marechaussee. Reeds eerder zijr. marechaussees vrijwillig naar Korea gegaan, maar dam als gewoon militair van het N. D.V.N. Deze ploeg van zes vrijwilli gers echter, bestaand», uit een opper wachtmeester, een wachtmeester en vier minderen, zal als marechaussee detachement bij het N.D.V.N. dienst doen. Commandant van het aanvul lingsdetachement is de le luit. H. Meyer, commandant van het mare chaussee-detachement is de opper wachtmeester M. Bakker. Onder hen, die thans de reis naar Korea gaan aanvaarden is een twintigtal van het oorspronkelijk Korea-detachement. Tegelyk met het Nederlandse de tachement zal ook een Belgisch af- lossings-detachement ter sterkte van 70 man te Rotterdam worden inge scheept. De Nederlandse eenheid gaat te 10.00 uur, de Belgische een heid te 11.00 uur aan boord van het Amerikaanse troepenschip, dat hen naar Korea zal brengen. VOÖR VENTERS WORDT DE SPOELING DUN. De markt- en straatventers onder vonden in 1951 een ernstige terug slag van de gedaalde koopkracht bij de afnemers. De omzetten daalden op een verontrustende wijze, vooral in* de branches van textielwaren, bloemen en planten. Aldus het jaar verslag van de Centrale vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel. De lasten bewogen zich nog steeds in een stijgende lijn, zodat de be drijfsresultaten zeer matig warén. Voorts trok een groot aantal ambu lante handelaren in deze niet door erkenniingsreglementen beschermde branches, wat de spoeling nog dunner maakte. VERANDERT TERREIN „DE WITTE BERGEN" VAN BESTEMMING? Het bekende terrein „De Witte Ber gen" te Oirschot, dat door de Joan nes Bosco-stichting in het bisdom den Bosch wordt geëxploiteerd, zal waarschijnlijk van bestemming gaan veranderen met het oog op het in de nabijheid gelegen militaire kamp. Het terrein beslaat een oppervlakte van 120 ha. bos en hei en fs het enige recreatie-oord in dit deel van Brabant. Het wordt thans gebruikt voor de jeugdbeweging. De statistiek spreekt over voeding en kleding Uit de door het C. B. S. gepubli ceerde voorlopige resultaten omtrent een in 1951 ingesteld budgetonder zoek, die betrekking hebben op dc inkomstenbesteding van 943 der in totaal onderzochte 4000 huishoudens, blijkt dat gedurende het eerste kwar taal van 1951 de totale uitgaven voor voeding van een arbeidersgezin, be staande uit 5 en 6 personen en een gezin van lagere ambtenaren en em ploye's, ook bestaande uit 5 en 6 per sonen, ruim 37% van de totale uit gaven beliepen*. Dc hogere ambtena ren geven slechts 20 tot 25% van hun budget aan voeding uit. Het huur- percentage ligt voor de verschillende geënqueteerde groepen op 6 u 8% van de totale uitgaven. In het alge meen liggen de percentages, die aan huur worden besteed in de grote ste den hoger dan daarbuiten*. In kleine re gemeenten geven dc hogere amb tenaren gemiddeld niet meer dan 4 a 5% van hun budget aan huur uit, Kleding blijkt in het algemeen 12 tot 14% van het gezinsbudget te vra gen. Voor medische, sociale en cul turele doeleinden geven de geschool de industriearbeiders met 1 a 2 kin derer.* ongeveer 11% van hun voor „vrije" consumptie beschikbare mid delen (dus na aftrek van belasting) uit, lagere ambtenaren en employé's ruim 12°o en hogere ambtenaren on geveer 17%. W ederom straaljager verongelukt Piloot omgekomen Om ongeveer 16.30 uur is een Glos- ter-meteor van dc Nederlandse lucht, strijdkrachten in de omgeving varu Lunteren in de lucht geëxploideerd. De wrakstukken lagen ver in het rond verspreid. De piloot, de 24-jari- ge sergeant-vlieger P. C. Smaal, werd gedood. Ooggetuigen zagen de straal jager in een duikvlucht uit de wol ken te voorschijn komen. Plotseling werd een zware rookpluim zichtbaar en met een zware knal sloeg de Me teor op korte afstand van* de aarde uit elkaar. In een huis in de omge ving werd door de luchtdruk belang rijke schade aangericht. De omgekomen vlieger was ge trouwd en woonde in Dordrecht. De beste koffie... en toch niet duur Als U 2.04 voor ccn half pond koffio betaalt, dan hebt U do besla cn geurigstc soort dio krij gen kunt. Maar zelfs voor Je beste en gcurigslo soort Is dat een hélo prijs. U zou zeker erg in Uw nopjes zijn als U ruim 20 cent op een half pond zou kunnen be sparen. Waar of niet? Doe dal danJ Ca nu meteen over op Dc Gruy- tcr's Roodmerk koffie. Dal is Do Gruyler's bèsto soortmaar door tO kor ting is dezo koffie do goedkoopste koffio1 van eerste kwali teit. die U kopen kunt. „Radmar" opgegeven Gisteravond is met de nachtboot naar Engeland vertrokken kapitein Stockton, de laatste opvarende van het s.s. „Radmar", dat op 12 Januari j.l. op de Maasvlakte bij Hoek van Holland is gestrand. Hiermee is wol bewezen, dat deze vrachtboot volko men is opgegeven en op dc Maasvlak te zal blijven. Zowel de bergings- ïrfaatschappij als de sleepbootmaat schappij, die hiervoor in aanmerking kwamen zullen geen pogingen meer in het werk stellen, dc Radmar nog van de Maasvlakte af te krijgen, zo deelde de kapitein ons mee. Men zou proberen de„Marjory", de vrachtschuit die eveneens op de Maasvlakte aan de grond zit, heden ochtend omstreeks negen uur vlot te trekken. Zij was reeds 170 meter ge vorderd en als men nog 90 meter ver der zou komen, kan zij van de Maas vlakte worden afgehaald. "Lukte het vandaag niet, dan zal in dc nacht van Zondag op Maandag omstreeks half vier een nieuwe poging worden on dernomen, omdat dan zeer hoog wa ter wordt verwacht. Aardige hulde te Utrecht Gisteravond zijn dc mensen van „De Speeltuin", het in de laatste tijd zo grote bekendheid genietende lied je, dat meer in het bijzonder in dc KRO-programma's (Ger de Roos met het orkest zonder naam) voorkomt, gehuldigd, ter gelegenheid van het feit, dat dezer dagen de 25.000ste gra- mophoonplaten dc fabrieken verlaat. „Dalende omzetten, stijgende lasten!" Het was een somber beeld van de economische toestand in het rijwiel kleinbedrijf, dat voorzitter C. B. Kwanten van de Ned. Kath. bond voor het rijwielkleinbedrijf ,,St. Pe trus Canisius" schetste, toen hij gis termorgen* in „Old Dutch" te Eindho ven zijn openingsrede in de jaarver gadering van de bond uitsprak. In de laatste maanden zijn de omzetten aanzienlijk gedaald, zo verklaarde hij, en een verdere daling wordt zelfs gevreesd. Maar dat niet alleen. Ge rekend moet worden op een verho ging van de lasten. Bovendien is de liquiditeitspositie in het algemeen slecht. Gebrek aan bedrijfskapitaal tengevolge van grote prijsverschillen en inkrimpen van crediettermijnen doet zich steeds meer voelen. Om ver betering te verkrijgen is dringend noodzakelijk, dat op korte termijn de eerste stap wordt gedaan naar her stel vani de oude winstmarges. De bond, zo vervolgde de heer Kwanten, is volkomen bereid om in een pu bliekrechtelijk orgaan met de werk nemers samen tc werken. Maar dan zal zo'n orgaan zodanige vorm moe ten hebben, dat het niet alleen de so ciale maar misschien in dezelfde ma. te de economische belangen van het bedrijf kam dienen. Het overleg met de werknemers wordt nog voortgezet Voorts deelde de voorzitter nog mede, datVrijdag de ontwerp-C.A.O. ondertekend zal worden, waarmede een einde is bereikt van een zeer belangrijk stuk organisatiewerk. In het verdere verloop der verga dering, welke de ganse dag in beslag nam, werd het bestuursvoorstel tot vaststelling ener nieuwe contributie regeling verworpen*. Daartegenover werd het voorstel van dc afdeling Nijmegen aangenomen, dat de contri butie bepaalde op 25 gulden per jaar. De aftredende bestuursleden J. F. J. Kubbinga (vrije zetel), G. H. W. Vreeswijk (zetel Haarlem) en F. H. van Rooy (zetel 's-Hertogenbosch) werden herkozen, evenals voorzitter Kwanten. Deze huldiging geschiedde in het raam van een KRO-tournec, op een avond, die in Utrecht in Tivoli werd gegeven. Natuurlijk werd in dit pro gramma ook „De Speeltuin" uitge voerd. Ditmaal waren echter niet de „Karekieten" aanwezig, omdat dc kinderen tc jong zijn om laat op de avond op tc treden, en werd de koor zang dus uitgevoerd door het Haags Matrozcnkoor. En daar Heleentje van Cappele ook niet aanwezig was, zonR Peter Piekos, de imitator, haar partij. Er was grote bijval. Maar daarna verscheen Heleentje toch op dc plan ken, en niet alleen Helecntjf, maar ook de dichter van *de Nederlandse tekst, de clown Fantasio, ook bekend als Bob Bleyenbcrg een journalist, die heel wat Utrechtse journalistieke jaren achter zich heeft en nog wel journalistiek werk levert. Namens de fabriek bi'acht dc heer R. ten Katc uit Baarn eerst oen reu zen-bloemstuk in de vorm van een gramofoonplaat op. Hij vertelde, dat het al mooi is, wanneer ccn Neder landse plaat oen verkoop heeft vab 5000 stuks. Als het er 7500 zijn, zegt men: „jonge, dat is heel mooi", on als het cr 10.000 zijn, wordt men er stil vam. Maar nu zijn het er niet 10.000, niet 15.0000 en niet 20.000. maar 25.000. Alle medewerkenden aan de plaat kregen daarop geschen ken in de vorm van een gramophoon- plaat cn nog iets er bij. Ook de diri gent van dc „Karekieten". do heer Frangois, deelde er in. Heicentje kreeg snoeperijen en van verschillen de kanten, zoals varu Ger de Roos en Fantasio speelgoed cn het opgetogen publiek juichte hartelijk. Nu, en toen was er niet te ontko men aan een herhaling, ditmaal na tuurlijk mèt Heleentje, die na afloop voor het daverend applaus op sierlij ke wijze buigend dankte. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 28) May staarde hem een ogenblik aan alsof de betekenis van zijn woorden niet tot haar doordrong; nïaar toen zij het eindelijk begreep, trok zij haar hand uit dc zijne en keek met een bleek gezichtje naar hem op. „Sir Heron!" „Ja," zei hij. "Ik begrijp je. Ik weet, dat je een andqr liefhebt De plotselinge en onmiskenbare ver bazing in haar ogen deed iheorï de zin afbreken. „Ik een ander liefhebben?" stamelde ze zwakjes. „Is het dan niet zo je kijkt zo wil je misschien zeggen dat het niet waar is?" Hij boog zich over haar heen, trillend van hoop. „Wil je zeggen, dat ik me vergist heb dat je hart vrij is? In 's he melsnaam, laat me niet zo lang in onzekerheid!" „Wat wat bedoelt u?" mompelde* May onsamenhangend. „Bedoelt u of ik met iemand verloofd ben? Dan hebt u zich werkelijk vergist er is niets van die aard. Ik begrijp niet Meer kon ze niet uitbrengen, want met een kreet van verlichting en blijdschap sloeg hij zijn arm om haar heen en trok haar tegen zijn borst. „Neen, heus niet?" riep hy. „O mijn lieveling, wat heb je me een pak van het hart genomen! Vergeef me,'1 onderbrak hij zichzelf, want May had zich losgemaakt en stond bleek en ademloos tegenover hem. „Vergeef me," herhaalde hij dee moedig. „Ik May ik heb me laten meeslepen door mijn liefde. Zeg- dat je me vergeeft!" May keek hem met niets-ziende ogen aan; toen werd ze nog bleker en wierp een verschrikte blik om zich heen. „Carrie waar is Carrie?" Als in antwoord op haar smeek bede stormde Carrie binnen. „O, Sir Heron, ik kan de salon maar niet vinden ik ben wel drie keer verdwaald. O. May! ben je weer beter! Wat scheelde er aan? Had je je erg bezeerd?" „Nee," zei May, met een beverig glimlachje, „niet de moeite waard, kindlief. Wil jé wil je even myn jas voor me halen?" Nee,* wa^ht, ik ga met je mee naar boven. Sir Heron, zoudt u zo goed willen zijn om Lady Letchford te zeggen dat ik liever naar huis ga?" Sir Heron stond, in tegenstelling met zijn gewone doortastendheid, een ogenblik besluiteloos te aar zelen. Toen begon hij de zaal op en neer te lopen, terwijl hij trachtte het wilde bonzen van zijn hart te doen bedaren en zijn gedachten te verza melen. Een glans van vreugde lichtte in zijn ogen toen hij dacht aan hun gesprek. Er was het een of ander misverstand geweest en hij was vry om haar lief tc hebben. Maar zij hij bleef stilstaan, met zijn hand aan de deurknop. Hij had 'haar in zijn ar men gehouden haar gekust een hete golf bloed steeg hem naar de wangen, als hij aan die vurige kus sen dacht was het wel ridderlijk geweest, gebruik te maken van haar bewusteloosheid? Maar zij ze had hem wel niet uitdrukkelijk afgewe zen, nvaar hem toch zeker niet aan genomen. En nu wilde ze weg, en hij zou in onzekerheid achter moeten blijven! Met een ruk vermande hij hij zich en liep de hall door; maar op hetzelfde ogenblik hoorde hij lich te voetstappen op de trap en zag May en Carrie naar beneden komen. Zonder zich in 't minst om Carries aanwezigheid te bekommeren, trok hij May's ongekwetste arm door dc zyne, boog zich over haai' heen en vroeg: „Heb je er iets aan gedaan heb je pijn?" „Nee," zei ze, en haar stem leek vreemd-veranderd dromerig en zacht. „Nee, ik heb er niet veel pijn aan. Ik heb er een natte zakdoek om gebonden. „Laat me eens zien," zei hij, en toen ze aarzelend haar witte arm uitstak, raakte hij die met eerbie dige tederheid aan. „Ik zal het me zelf nooit vergeven," mompelde hij. „Je moet hem door mijn moeder be hoorlijk laten verbinden vóór je weggaat May bleef plotseling staan en keek hem smekend aan. „Och nee, toe, zeg er niets van in de salon! Beloof me dat u 't niet zult doen!" „Goed dan," zei hij. „En mag ik helemaal niets meer zeggen van avond niet eens vragen of je me vergeven wilt?" „Nee," fluisterde May. „ik ik ik begrijp u niet." „En toch is het zo heel eenvou dig," dronjg hij aan, even zacht. Maar iets in de uitdrukking van haar gezicht weerhield hem ervan, meer te zeggen, en een ogenblik later stonden ze in de salon. Do beschrijving van de nieuws gierigheid en onrust waarmee hun terugkomst daar was tegemoet ge zien, zóu boekdelen kunnen vullen. En op het gezicht van de twee meis jes, geheel aangekleed om heen te gaan op *het gezicht van May's bleek gezicht en donker-omrande ogen sprong Lady Letchford bijna van haar stoel. „Is u niet wel, juffrouw Dalton?" begon zij; maar Heron viel haar kort in de rede: „Ja, juffrouw Dalton heeft ver schrikkelijke hoofdpijn, en zou lie ver naar huis gaan als mijnheer Dal ton „Hè? Wat?" zei papa Dalton, met knipperende ogen naar de kleine groep starend. „Maar ons rijtuig ik eh," hij raadpleegde zijn 'hor loge „ik heb het pas om half elf besteld." „We kunnen lopen. Ik zou verre weg 't liefste .wandelen dat zal me goed doen," zei May. „Weet u dat wel zeker?" vroeg Sir Heron, terwijl hij zich over haar heen boog met een uitdrukking in zijn ogen die Lady Letchford deed rillen en Rose Vavasour's witte hand krampachtig de leuning van haar stoel deed omknellen. „Ja, heel zeker," zei May, to onbe- Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder cn kind. (Advertentie) vangen als onder de gegeven om standigheden mogelijk was. „Mooi?" zei Sir Heron. „Ik zal u wegbrengen, als u 't goedvindt, oni de wolven op een afstand tc hou den hè, juffrouw Carrie?" „En ik zal me ook by het gezel schap voegen om de aanvallen af te weren van de verraderlijke leeuwen en tijgers die in de bossen huizen," zei Vanc, op hen toekomend, maar Sir Heron hief het hoofd op en keek hem met een eigenaardige blik aan. „Nergens voor nodig, Vano," zei hij, en Vane Vavasour, die veel te verstandig was om zijn machtig fa milielid tegen ziel* in te nemen, glimlachte vriendelijk en inschikke lijk. Hij vergezelde hen echter tot de grote eiken deur, ging toen terug naar de salon, en, tegen de schoor steenmantel leunend, keek hij op de zwijgende dames neer met een glim lachje dat boekdelen sprak. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5