Bij het inwerking treden van de Werkloosheidswet Staatsinrichting van Nieuw-Guinea in Grondwet en Wet Chefarine „4" Eigen woning voor ieder gezin Felle brand in houtfabriek Werklozen behoeven niet meer te stempelen Eenheidspremie van 2.8 procent •WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Over uitbreiding van aantal Kamerleden: meningen verdeeld De Tweede Kamer iheeft Dinsdag middag de behandeling van de voor stellen tot wijziging van de Grond wet voortgezet. Het amendement van de heer Van der Goes van Naters (Arb.) op het ontwerp inzake over gang naar een nieuwe rechtsorde, welk amendement beoogde om in ar tikel 1 van de Grondwet, dat een omschrijving geeft van het grond gebied van het koninkrijk „Neder lands Nieuw-Guinea" te vervangen door „elk zodanig niet zelf-regerend gebied, waarover het koninkrijk de souvereiniteit uitoefent", werd ver worpen met 45 tegen 21 stemmen, die van de P.v.d.A. De leden van S.G. en K.N.P. wa ren tijdens de stemming niet aan wezig. De door de regering voorgestelde tekst van art. 1, luidende „het grond gebied van het Koninkrijk der Ne derlanden omvat Nederland, Suri name, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea werd aanvaard met 50 tegen 26 steramen. Tegen P. V. d. A. behalve de heer Van der Brug en C.P.N. Met 71 tegen 6 stemmen, die der C.P.N., aanvaardde de Kamer in het in het ontwerp voorgestelde nieuw in te lassen artikel la, luidende „de betrekkingen tussen Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen in het Koninkrijk worden in een statuut geregeld. De staatsinrich ting van Nederlands Nieuw-Guinea wordt bij de wet vastgesteld". Met 55 tegen 22 stemmen die van de P.v.d.A. werd aangeno men het amendement van de heer De Graaf (KVP) dat een wijziging beoogde van het nieuw in te lassen artikel 212. Hierin wilde de regering bepaald zien, dat een nadere rege ling van de rechtstoestand van Ne derlands Nieuw-Guinea en wijziging daarvan bij de wet kan worden vastgesteld of goedgekeurd. Door de aanvaarding van het amendement- De Graaf vervalt de mogelijkheid tot goedkeuring. Het betrokken artikel werd goed gekeurd met 53 tegen 24 stemmen EERSTE KAMER Werkloosheid en woningbouw In tegenwoordigheid van dr. Drees, de minister-president, en de ministers Teulings, Rutten, Wem- mers, In 't Veld, Van den Brink, Peters en Joekes, is gistermiddag het algemene begrotingsdebat in de Eerste Kamer begonnen. Wat denkt de regering op korte termijn te doen tegen de werkloos heid, vroeg de heer ANEMA (A.R.). Op het gebied van de woningbouw zal de perfectie moeten wijken voor het particulier initiatief om resulta ten te bereiken, meende hij. Hij drong aan op belangrijke verhoging van het lage huurprijsniveau. Hy verklaarde zich voorts een tegenstan der van de door mr. Oud geponeerde derde 'macht, die hij onmacht noemde. Een haag van bodes. De heer MOLENAAR (WD) vatte de afwijzing van de derde macht door prof. Anema echter niet op als het dichtslaan van de deur. Hij stel de de minister van financiën ver antwoordelijk voor de trage gang bij de woningbouw. Het is tragisch dat men voor het rentegamma maan den moet wachten. Prof. Molenaar was niet tevreden over de versobe ring van het overheidsapparaat. Geen enkele ambtenaar die zichzelf res pecteert kan het zonder een secre taresse stellen. En waarom dit haag van bodes die de burger beletten zijn zaak per soonlijk op een departement voor te dragen, zo vroeg hy. Nederland heeft na de oorlog op te grote voet geleefd, zei mr. Kolff (C.-H.). Als er verder moet worden bezuinigd, dan niet op de militaire uitgaven, want die zijn volgens hem, primair. De heer VAN DE KIEFT (P. v. d. A.) vroeg instelling van een rege ringscommissie om klarahtfld te brengen in de zaak—Menten. Critiek op Gerretson. Scherp critiseerde hij het optre den van de heer Gerretson. Waar staat thans de C.H.U., vroeg hij. Men kan geen aanhanger zijn van de democratie en tegelijk een aan bidder van de dictatuur. Op de heer Gerretson is, aldus de heer Van de Kieft, van toepassing het woord, dat Bogerman op de Dordtse synode heeft toegevoegd aan de remonstran ten: Met bedrog zijt gij begonnen, met bedrog zijt gij geëindigd. Gaat heen. De heer KROPMAN (K.V.P.) wil de gaarne weten of het toetreden van prof. Gerretson tot de C.H.U. een koersverandering van deze partij betekent. Tenslotte voerden de heren VAN SANTEN (C.P.N.) en SCHALKER (C.P.N.) nog het woord. EERSTE KAMER KEURT PLAN-SCHUMAN GOED. De Eerste Kamer heeft gistermid dag het verdrag voor de Europese gemeenschap van kolen en staal (het plan-Schuman) met 36 tegen 2 stem men die der communisten) goed gekeurd. Voor: KVP, P.v.d.A. en van de CH: I betere documentatie, jonkvrouwe Wittewaal van Stoetwe- Verlaging van de mini mum-leef- gen en de heren Krol en Tilanus. tijd juichte hij toe en hij meende, Tegen: VVD, AR, CPN, KNP en dat het goed zou zijn voor het ac- CH behalve de hiervoor genoemdetieve kiesrecht de leeftijdsgrens te frantic brengen op 21 jaar leden van die fractie. De eindstemming ovei^ het ont werp werd tot heden aangehouden Hierna zijn behandeld de vier overblijvende wetsontwerpen, be ogende bet aantal leden der Twee de Kamer uit te breiden tot 150, het aantal leden der Eerste Kamer uit tc breiden tot 75; de minimum leef tijd voor het lidmaatschap der Twee de Kamer en der Provinciale Staten heer GORTZAK (C.P.N.) kon met het uitbreidingsvoorstel meegaan om het werk der Kamer beter te laten verlopen. Hij verklaar de zich voor verlaging van de leef tijdsgrens. De heer BRUINS SLOT (A.R.) zei- de er van overtuigd te zijn, dat ver meerdering van het aantal Kamerle den met het oog op het goed func- tc verlagen van resp. 30 en 25 jaar tionneren van de Kamer dringend gewenst is. Hij had bezwaar tegen verlaging van de leeftijdsgrens. De heer WELTER (K.N.P.) ging accoord met uitbreiding. Verlaging van de leeftijdsgrens had niet zijn instemming. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) ging mede met de uitbreiding van de Tweede Kamer, doch hij vond het niet consequent de leeftijdsgrens voor de Eerste Kamer leden te bandhaven. Hij ging accoord met het amendementAndriessen inzake het quorum. De heer OUD (WD) achtte het vraagstuk van de uitbreiding van het aantal Kamerleden niet rijp. In zijn groep is er aarzeling. Voor het GRIEP? Chefarine „4" doet wonderen. Wanntti U zich onbehaaglijk voelt ol pijnen hobt, doel een enkel tabletje Chela,ine „4" wonderen. U voelt zich direct aan ander mens, weer in staat mat plazier uw werk te doen. 'n jflje doet wonderen (Advertentie.) tot 23 jaar en tenslotte handhaving van de minimumleeftijd van 30 jaar voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. Artikel 108 luidt thans: „De Ka mers mogen noch afzonderlijk noch in verenigde vergadering beraadsla gen of besluiten, zo niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is". Er was een amendement van de heer Andriessen (KVP) mede onder tekend door leden van de PvdA, CH en VVD om dit artikel aldus te doen luiden: „De Kamers mogen noch afzonderlijk, nodh in verenig de vergadering beraadslagen of zon der hoofdelijke oproeping besluiten, zo niet meer dan een derde deel dei- leden tegenwoordig is. Een stem ming bij hoofdelijke afroeping mag niet plaats hebben, zo niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is". Voorts had de heer Andriessen een amendement voorgesteld tot in voeging van een nieuw artikel lila, luidende: „De wet kan regels stellen, over eenkomstig welke een lid van een I bezwaar tegen het amendement van der Kamers der Staten-Generaalde heer Van der Goes van Naters. zijn stem kan doen uitbrengen door een zijner medeleden tijdens zijn door de Kamer verantwoord ge achte afwezigheid wegens verblijf buitenslands, dat met zijn lidmaat schap der Kamer verband houdt. Het lid, dat van deze bevoegdheid gebruik maakt, wordt, bij tegen woordigheid van zyn bedoeld mede lid, gerekend eveneens te behoren tot de vertegenwoordigende leden. De heer KROL (CH) betwijfelde of uitbreiding de werkzaamheden vlotter zal doen verlopen. Z.i. zou de Kamer er niet mee gediend zyn, als ze uitsluitend uit beroepspolitici bestond. Jonkvrouwe WTTEWAALL VAN STOETWEGEN (C.H.) verklaarde zich tegen verlaging van de mini mum-leeftijd. De heer ANDRIESSEN (K.V.P.) verklaarde, dat zijn fractie accoord gaat met de voorstellen tot uitbrei ding. Hij pleitte verder voor een be tere outillage der Kamer door in richting van secretariaten en door INTERPELLATIE GERRETSON GAAT NIET DOOR. Op voorstel van de voorzitter, mr. Jonkman, heeft de Eerste Kamer gistermiddag besloten afwijzend te beslissen op het verzoek van het Ka merlid prof. Gerretson (C.H.U.) om de regeringsvragen te mogen stellen over de Nieuw-Guineapolitiek. Prof Gerretson ging er mee accoord, dat vragen over dit onderwerp gesteld kunnen worden bij de algemene po litieke beschouwingen. P.T.T. begroting De vertraagde Maandagochtendpost In de memorie van antwoord, die verschenen is naar aanleiding van de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. komt o.m. een nadere uiteen zetting voor betreffende de vertra ging der Maandagochtend post. Hier in wordt betoogd, dat de meeste za- actieve kiesrecht mag men z.i. niet kencorrespondentie in de vroege na- lager gaan dan 23 jaar. Voor het middaguren van Zaterdag gepost passieve kiesrecht is dat anders, om dat men de candidaten bekeken en capabel geoordeeld heeft. Hij kon zich met het regeringsvoorstel ver enigen. De heer STOKVIS (C.P.N.) had Z.i. is er maar één remedie: zo spoe dig mogèlyk verkiezingen houden. Minister BEEL heeft in de avond vergadering de sprekers beantwoord. Hij zeide o.a., dat in de Kamer her haaldelijk is aangedrongen op uit breiding der Kamers. In vergelij king met andere landen is de voor gestelde uitbreiding matig. De voor delen gaan z.i. uit boven de nadelen. Wat de verlaging van de leeftijds grens aangaat betoogde hij, dat bij passief kiesrecht de individuele be oordeling voldoende waarborgen biedt. De regering laat de beslissing over het araendement-Andriessen inzake het quorum aan de Kamer. Het amendement inzake stemoverdracht gaat z.i. in tegen het systeem der Grondwet en spr. had er bezwaar te gen de Grondwet daartoe open te ma ken. Te ruim elf uur is de vergadering verdaagd tot heden-, Woensdagmid dag één uur. wordt; deze wordt opgenomen in de Maandagochtend bestelling. Wilde men ook latere lichtingen in de post bestelling van Maandagmogren op nemen, dan zou dit tot het inscha kelen van nachttreinen van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maan dag noodzaken. Algemeen wordt aangenomen, dat deze offers te groot zijn; niet slechts de financiële offers, maar ook de vrije Zaterdagmiddag van het personeel zou ernstig in ge vaar komen. Van de extra-opbrengst van de jaarlijks verschijnende zegels met toeslag komt een gedeelte ten goede aan de sociale fondsen van de P.T.T. Men acht dit redelijk, daar de amb tenaar door de zegelacties niet al leen meer werk heeft, maar dat te vens het risico van vergissingen aan merkelijk groter wordt. GENEESHEER-DIRECTEUR VAN HET O.L.V.-GASTHUIS TE AMSTERDAM. Het college van regenten van het Onze Lieve Vrouwe-G asthuis te Am sterdam heeft in zijn gisteren gehou den vergadering tot geneesheer-di- reeteur van dit ziekenhuis benoemd dr. mr. V. van den Brekel, thans medisch-adviseur by het Algemeen Mynwerkerfsonds te Heerlen. Toespraak van de Koningin Ter ondersteuning van de uitgifte van de Nationale Burgerzinleningen heeft de Koningin gisteravond over beide zenders een radiotoespraak tot het Nederlands volk gehouden. Hare Majesteit heeft daarin het volgende gezegd: Landgenoten, De verschrikkelijke plagen van de oorlog liggen achter ons, op één na: de woningnood. Deze is een van de allerergste, al hoort hij dan ook bij de na sleep. Hij heelt de eigenschappen van een vreselijke slepende ziekte. Heel ons volk, waarvoor huis en haard alles betekent, lijdt hieraan in de sterkste male. Het is een kwaal, die ondraaglijk is, en die zovelen van ons toch reeds lange jaren dragen en dus daarmee eigenlijk wij allen. Op velerlei wijzen is er getracht verlichting of genezing voor deze ziekte te zoeken en men wordt vervuld van bewondering als men de grote vindingrijkheid verneemt, waarmee b.v. vele gemeenten hun eigen medicijn hebben uitgevonden. Zij deden daarbij een beroep op aller burgerzin om hieraan mee te werken. En thans worden nationale leningen voor de woningbouw u geboden als een gelegen heid voor aller samenwerking. Ik weet, dat er verscheidenheid van mening is, hoè dit grootste aller euvelen van tegenwoordig het beste kan worden aangepakt. Toch meen ik, dat het er in de eerste plaats om gaat, d a t er iets gedaan wordt. En er moet veel, enorm veel gebeuren om ons uit dit moeras van ellende te werken. De gedachte aan een gezamenlijke krachtsinspanning is de enige, die ons achteraf een ware voldoening zal kunnen geven. Een zo wijdverspreide beproeving van het hele volk kan het beste door het hele volk eendrachtig onder het oog worden gezien, en vervolgens bestreden totdat de overwinning is behaald. Wat ons allen tenslotte voor ogen staat, is: Een eigen woning voor ieder gezin- De eerste steen daarvoor is al sinds jaren gelegd, en wel wordt er tfvertg aan gebouwd, maar het' gaat ons niet snel genoeg. Wij hebben er veel voor over om spoedig de vlag te zien wapperen, ten teken dat binnenkort de bewoners onder dak zullen zijn. Die vlag is hel zinnebeeld van onze saamhorigheid, van ons eendrachtig samenwerken, van dat, waartoe we als volk in staat zijn. Dit kan men aflezen, waarlijk niet aan het dienen van het eigen belang, maar alleen aan de diensten, aan een ander bewezen. Alleen hierop kan zegen ruilen. Laten wij de handen ineen slaan, gedachtig aan het verantwoordelijk zijn van allen voor allen. Bijna 100 jaar gewerkt zonder brand De kistenfabriek RijkVarekamp schoot op een gegeven moment zjjn te 's-Gravenzande zou in de loop van bijl uit en wonidc de man vrij ei n- dit jaar haar honderdjarig bestaan stig aan het been. vieren en in die honderd jaar had De gehele nacht bleef men bezi£ men nog nooit brand gehad. Al- met het nablussen Van de b huizen, thans dit was zo tot gisteravond. Gis- die op last van de brandweer on4- teravond is de kans om een brand- ruimd waren zijn er 2 licht bcseha- loos-eeuwfeest te vieren te niet ge- aigd. Omtrent de oorzaak van de daan, daar er omstreeks 8 uur een brand is nog niets bekend. felle brand uitbrak in de zagery van dp fabriek. De brand was zo hevig, dat de nieuwbouw woningen achter de fabriek direct gvaar 'iepen en op Us! van de brandweer ontruimd moesten worden. Het vuur werd bestreden dcor de brandweren uit s-Gravenzarde en Naaldwijk, die kans zager, het vuur binnen de twe.' uur meester te wor den. Dank zij hel werk var. deze mannen kon vee', werden gered o.m een grote voorraad hout. Tijdens de rsblussingswerkzaamheten trachtte All't knaagt in Dn spteron, Dn gewrichten alleen neg maar pijnlijk henegen - au Tonliuiga acheutan door I* leden schieten In verband met het inwerkingtre den van de werkloosheidswet op 1 Juli a.s. heeft mr. H. J. Morren, direc teur van het Algemeen Werkloosheids fonds .A.W.Fdaarover gisteren een uiteenzetting gegeven. De heer Morren noemde deze nieu- de tak van de sociale verzekering in ons land een unicum in de wereld. Vooreerst omdat de uitvoering in handen is gesteld van de bedrijfs verenigingen en in de tweede plaats omdat de werkloosheidswet twee verzekeringen inhoudt, de wacht geldverzekering en de werkloos heidsverzekering. De voornaamste bepalingen. Allen, die in loondienst zijn, be halve ambtenaren, onderwijzers, het vaste spoorwegpersoneel, huisperso neel personen met een vast loon van meer dan 6000.en personen van 65 jaar en ouder, vallen onder de verzekering. Voorts onder zekere be perking ook bepaalde groepen van personen, die niet steeds in loon dienst zijn, als personen die aange nomen werk verrichten, leden van een orkest, provisie-reizigers, thuis werkers, DUW-arbeiders. De uitvoeringsorganen zijn de ver plichte bedrijfsverenigingen, 26 in totaal, paritair bestuurd door werkge vers- en werknemersvertegenwoordi gers en het algemeen werkloosheids fonds, tripartite bestuurd door verte genwoordigers van de werkgevers werknemers en het rijk. De bedrijfsverenigingen voeren zowel de wachtgeld- als de werk loosheidsverzekering uit, dragen ech. ter uitsluitend het risico van de wacht geldverzekering. De A. W. F. diaagt het risico van de werkloosheidsver zekering en houdt toezicht op de be drijfsverenigingen. Ui tkeringsvoorwa arden. Wachtgeldver zekering: 156 dagen in loondienst werken in de betrok ken bedrijfstak in de 12 maanden aan de werkloosheid voorafgaande. Werk loosheidsverzekering: 78 dagen in loondienst werken, onverschillig in welke bedrijfstak, in de 12 maanden aan de werkloosheid voorafgaande. Uitkeringsduur. Wachtgeldverzekering: 48 dagen per uitkeringsjaar, behoudens de mogelijkheid voor de bedrijfsvereni ging om dit aantal dagen te verho gen. Werkloosheidsverzekering: 78 da gen per uitkeringsjaar, echter 78 plus 48 is 126 dagen, als geen recht op wachtgeld bestaat. Uitkeringsbedrag. Voor beide verzekeringen: 80 van het loon voor gehuwde mannen en kostwinners, 70 voor kostgan gers en alleenwonenden van 18 jaar en ouder, 60 de overigen. De premies. Voor de wachtgeldverzekering wordt de premie onder goedkeuring van het A. W. F. door elke bedrijfs vereniging afzonderlijk vastgesteld in verband met het werkloosheids risico in de betrokken bedrijfstak. Gemiddeld zal dit waarschijnlijk 2,8 van het loon bedragen, welke premie door de werkgever en de werknemer ieder voor de helft wordt betaald. Voor de vaste arbeiders in de landbouw zal de premie 1 bedra gen, voor de losse landarbeiders 10 in het bouwbedrijf neemt men het vorst-risico voor eigen rekening, waar door de premie iets minder zal kunnen bedragen en nu is vastgesteld op 4,5 Voor Textielbedrijven 2 voor de grafische 2.2. voor metaal 2.6, voor het vervoer 2, voor bakkers en sla gers 2, voor de sigaretten- en kerfta bak-industrie 1,2 Vcof het havenbedrijf kent men het eigenlijke werk, de binnenvaart en de visserij. Hier zullen de premies zeker uiteenlopen en zo zal die voor de visserij hoog boven het gemiddelde liggen. Ten aanzien van de repercussies op de lonen en prijzen, die de premie in gevolge de werkloosheidswet na 1 Juli zal hebben, werd opgemerkt dat er door de sociaal economische raad een advies is gegeven, dat de rege ring nog moet overwegen. Daarbij is er aan gedacht, dat aan de arbeiders een compensatie zou moeten worden gegeven, en dat ook de werkgevers enige compensatie moeten hebben voor de prijsstijging. De controle. Hoe zal de controle worden gehou den? Vroeger kende men de aanmel ding, het „sempelen". Dat systeem raakte in discrediet. Thans wil men een systeem ontwerpen waarbij met de vroegere ervaringen rekening wordt gehouden. Er is een commissie uit de federa tie van bedrijfsverenigingen en het A. W. F. bezig dit te onderzoeken Men zou de werknemers kunnen ver. plidhten een of meer uren thuis te zijn. Zij zouden verplicht worden de uitkering op een bepaalde dag te halen. Een andere mogelijkheid is mobiele controleurs steekproeven te laten nemen. Ook wordt gedacht aan het laten volgen van cursussen. Do werkloosheidsverzekering is uniform voor het gehele bedrijfsle ven. Voor het eerste jaar is de premie door de minister vastgesteld op 2,8 van het loon. Deze wordt voor de helft door het rijk en voor de andere helft door werkgever en werknemer ieder voor een vierde betaald. Dit is gebaseerd op een gemiddelde werkloosheid van 6 De premie is zodanig, dat men de uitkering zal kunnen blijver, doen, ook al zou de werkloosheid iets hoger komen te lig gen. Daarbij word ongemerkt, dat de kosten voor de sociale bijstandsre geling en de overbruggingsregeling minder zullen worden. Derenen. die vóór 1 Juli werkloos werden ziin van de nieuwe wet uit gesloten. Zii zullen voor een korte overgangstijd vallen onder de sociale bijstandsregeling en overbruggings- re^eline. Er zal dus wel enig verschil be staan in de uilkeringen aan hen, die voor en aan hen die na 1 Juli werk loos worden. Zo is het maximum van de bijstandsreeeling 20.90, aan een gehuwde werkloze, na 1 Juli wordt 80 van het loon betaald, zodat er al naar gelang de grootte van 't loon, wel een verschil kan zijn. Wanneer de reserves niet worden bereikt blijft het mogelijk de premie te verminderen. dan is 't méér dan tijd om Kruschen Salts tc nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pijnen gingen U daarin voor. En met wonderbaarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tovermiddel. 't Is alleen maar de natuurlijke stimu- een der brandweerlieden een vuur- jerencje Werking van Kruschens zes haard te bereiken door zich met een mjneraie zouten op Uw bloedzuive- bijl een weg te banen. By di. werk ren(je organen, die deze voorlichting te weeg brengen. Wacht er toch niet LENING UTRECHT NIET VOLTEKEND. mee! Neem Kruschen Sails. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, dat keert gelijk een blad aan oen boom, als die pijnen van U afvallen en ge De uitgifte van 5.000.000 VA pro- U weer vief en fit en monter voelt cent premie-obligaties ten laste der gemeente Utrecht, in stukken van 100 cn 1000 nominaal, is niet ge heel voltekend. Dit betekent niet, dat do gemeen te Utrecht nu haar geld niet zou krij gen, want de lening was reeds door een groep van banken, onder leiding van de Amsterdamsche Bank over genomen. De obligaties die niet zijn geplaats blijven dus in handen van de banken. DEN HAAG KRIJGT STEUNZENDER VOOR TELEVISIE Den Haag krijgt binnenkort een televisiezender. Dit omdat in de re sidentie vaak belangrijke dingen ge beuren. Het wordt een steunzender voor reportages waarmede de beel den aan Lopik worden doorgegeven, waai* dan voor landelijke uitzending wordt gezorgd. Men kan deze uitzendingen dus niet in Den Haag rechtstreeks op het toestel opvangen. De zender zal op een hoog gebouw komen, waarbij ge dacht wordt aan het P.T.T.-gebouw aan de Rijswijkseweg achter het sta tion. Er is een mogelijkheid, dat men reeds binnen een maand gereed is. Diefstal en heling In krankzinnigengesticht De rechtbank te Alkmaar behan delde gistermorgen de diefstallen die enige tijd geleden zijn gepleegd in het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bos" te Bakkum. Er werden door verschillende le den van het personeel allerlei etens waren uit de keuken en artikelen uit de slagerij ontvreemd, die groten deels ten eigen behoeve werden aan gewend, maar die ten dele ook werden verkocht aan slagers. Terecht stonden vier leden van het personeel, twee slagers wegens heling en verder nog zeven mensen, die goederen ten geschenke hadden ontvangen De zaak ging tegen W. v .d. P., kok, die gedurende de jaren 1949 t.m. 1951 verschillende goederen had ont vreemd. tegen C. M., hoofd van de slagery en tegen K. J., hoofd van de keuken. Zij beriepen zich er alle drie op, dat er zeer weinig controle was geweest en dat het eigenlijk gewoon te was geweest om goederen mee te nemen.Iedereen deed het. De officier van Justitie meende, f dat in de straf ook de generale pre- j ventic tot uitdrukking moest komen, omdat het tegenwoordig meer en meer gebruik wordt in inrichtingen te stelen, omdat er geen controle is. De eis luidde tegen v. d. P. twee jaar, tegen M. 1J4 jaar en tegen J. eveneens 1 y, jaar. worden. (Advertentie). Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.40 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33) Land- en tuinbouwmcdedclingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws cn Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Pianoreci tal. NCRV: 14.00 Promenade orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Ccllorecital. 15 35 Gram. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Gemengd koor. 18.35 Gram. 18.40 Op dc Stelling. 18.50 Gram. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.20 Salonorkest. 19.40 Ra diokrant. 20.00 Nieuws cn weerbe richten. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.35 Vragenbeantwoording. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 „De zin van het Carnavalsfeest". 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.50 Fi nancieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Gram. 13.55 „U kunt het geloven of niet". 14.00 Gram. 14.15 „Nationale vraagstukken". 14,45 Gram. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Hersengymnas tiek. 16.25 Dansmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending: Mevr. van Lith-van Schreven: „Het verhaal van Sumardja". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Metropole or kest. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 AVRO-Allerlei. 19.10 „Tien jaar ge leden bij de slag in de Javazoe", causerie. 19.20 Zang, orgel en piano. 19.40 Het Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest cn solisten. 21.15 „De Slag", hoorspel. 22.30 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 i24.00 Gram.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5