Financiën en werkloosheidtwee dringende problemen L Nu de Leidse begroting aangenomen is unstleven in Leióen Gefingeerde kapitaaldeelneming aan het licht gekomen Voor f 300.000 opgelicht WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 De behandeling: van de Leidse Ge meentebegroting 1952, die Don derdagmiddag begonnen Maan dagavond beëindigd werd, heeft een zeer duidelijk beeld gegeven van de moeilijkheden, waarin de gemeente Leiden thans verkeert. Uit de veel heid van onderwerpen, die 64 spre kers naar voren brachten, springen er enige bijzonder in het oog: de zorgelijke financiële positie en de werkloosheid. Met beide hangt het uitvoeren van grote openbare wer ken ten nauwste samen. Bijzondere belangstelling werd ook aan de dag gelegd voor de Leidse industrie. Alle fracties waren het er roe rend over eens, dat de gemeente- financiën niet rooskleurig waren. Weliswaar werd een sluitende be groting verkregen, maar de post on voorziene uitgaven 57.175,is voor een begroting van /7.804.984,— bijzonder laag, reden waarom de heer Goslings terecht opmerkte, dat hier geen zuiver oeeld gegeven werd en dat de begroting kunstma tig sluitend gemaakt was. Hetgeen wethouder Van der Kwaak ontken de, door er op te wijzen, dat de post onvoorzien eerst f 304.000,be droeg, maar op het laatste ogenblik door enige onvoorziene uitgaven moest worden teruggebracht. De meeste fracties waren het on eens met het regeringsbeleid ten aan zien van de gemeente-financiën en zagen de gemeentelijke autonomie in gevaar gebracht, nu Den Haag in practisch alle kwesties een zeer be langrijke stem heeft. Hier en daar werd het college van B. en W. te verstaan gegeven iets eigenmachti- ger op te treden en niet zo bang te zijn voor Den Haag, waartegen de voorzitter opmerkte, dat men niet te star moet vasthouden aan autono mie, wil men onder de huidige om standigheden nog enig succes heb ben. Wat de financieringsmogelijk heden betreft, heeft Leiden dan ook een voorsprong op vele andere ge meenten. Bezorgd hebben verschillende spre kers zich afgevraagd wat er terecht moet komen van de grote werken, die in uitvoering zijn: Spoorweg plan, Lichtfabrieken, enz. Ongetwij feld zullen de hiervoor-beraamde bedragen niet voldoende blijken te zijn. De wethouder kon hierover echter nog geen nadere mededelin gen doen. Gelukkig is er wel geld voorradig om de in aanbouw zijnde woningen (ruim 900) af te bouwen. Maar dan. Ernstige werkloosheid. De werkloosheid heeft in Leiden zeer ernstige afmetingen aangeno men, ernstiger dan over het alge meen in het land. Gerekend naar het landelijk gemiddelde zou Leiden 1600 werklozen mogen hebben; het aan tal is echter reeds boven de 2.000 uitgestegen. Wat hiertegen te doen? Op de eerste plaats moet in dit verband gewezen worden op het uit blijven van nieuwe industrieën. De wethouder wees er weliswaar op, dat Leiden de Colgate-fabrieken krijgt, dat in de voormalige Zoutkeet een metaalbedrijf wordt gevestigd en dat verschillende Leidse bedrijven zijn uitgebreid of plannen in die richting hebben, ontkend kan niet worden, dat de industrialisatie zeker in Lei den geen succes geworden is. De heer Frohwein deed zelfs het voorstel dan maar huizen te bouwen op het kost bare, opgespoten industrie-terrein, ten einde verder verlies van rente te voorkomen. De wethouder kwam hiertegen op. Er zijn onderhandelin gen met enige bedrijven gaande en wanneer de kansen zich voordoen, moet Leiden over industrie-terrein kunnen beschikken. Dit neemt echter niet weg, dat de Leidse industrie zich niet zódanig ontwikkeld heeft, dat het werklo zen-vraagstuk tot een oplossing ge komen is. In de nabije toekomst is dit trouwens ook niet te verwachten; teruggrijpend op de regeringspoli- tiek, wezen verschillende raadsleden er op, dat vestiging van nieuwe be drijven wel zeer moeilijk, zo niet on mogelijk wordt gemaakt, wegens de zeer grote investeringsmoeilijkheden. Er moet dus een andere oplossing voor het werklozen-vraagstuk ge vonden worden. Van diverse zijden werd voorgesteld enige grote open bare werken aan te vangen, zoals de bouw van de Trekvlietbrug, om het plan Zuid-West te ontsluiten, en het bouwen van huizen op het terrein aan de Herengracht. Maar ook hier doen zich financiële moeilijkheden voor. B. en W. konden slechts belo ven hun best te doen in Den Haag om toestemming voor enige grote objecten als werkverruiming te krij gen. Waarbij er rekening mee gehou den zal moeten worden, dat door be paalde objecten als werkverruiming aan te wijzen geen andere arbeiders werk ontnomen wordt. Het is een zeer moeilijk vraagstuk, waarover B. en W. zich ongetwijfeld nog me nigmaal het hoofd zullen breken! De Goede Woning. Opmerkelijk was tijdens de behan deling van deze begroting, dat de po litieke beschouwingen, die meestal in de Tweede Kamer thuishoren, tot een minimum beperkt zijn gebleven. Gelukkig! Het aantal schermutselin gen tussen de raadsleden onderling was niet groot en beperkte zich hoofdzakelijk tot de laatste dag. Toch was er één kwestie, waarvan de behandeling ons zeer tegen de borst stuitte: de woningbouwvereni ging „De Goede Woning". Na alles wat hierover reeds is gezegd en ge schreven, willen we thans kort zijn. De wethouder heeft de heer Lom- bert met grof geschut geantwoord, doch niet duidelijk aangetoond, dat de heer Lombert vierkant ongelijk had. Hij heeft met name niet ont kend, dat het bewuste dossier niet volledig was, waardoor de raadsle den niet voldoende ingelicht waren. Hij heeft ook niet aangetoond, dat het bestuur van „De Goede Woning" duidelijk en tijdig is ingelicht over de maatregelen, die B. en W. wilden nemen. Wanneer dit alles wel ge beurd was, zou' de Raad in deze kwestie een andere houding aange nomen kunnen hebben. Toen de heer Van Dfjk in tweede instantie de bezwaren van de heer Lombert nog eens rustig en duide lijk naar voren bracht, antwoordde de wethouder slechts, dat hij er niet meer op in wenste te gaan Gelijkstelling kleuteronderwijs. Het is verheugend, dat B. en W. het voorstel Woudstra-Van Dijk over de gelijkstelling van het bijzonder kleuter-onderwijs in prae-advies ge nomen hebben. Hopelijk wordt nü binnen niet al te lange tijd aan een onbillijke verhouding een einde ge maakt. Wethouder van Schaik zal overi gens kunnen begrijpen, dat men van katholieke zijde teleurgesteld is, omdat B. en W. wederom niet be reid bleken te zijn het vermenigvul- digingscijfer voor het schoolgeld tot 1 terug te brengen, zodat de grote gezinnen extra zwaar belast blijven. We kunnen nu slechts hopen, dat de Minister spoedig met maatregelen^ komt. Ondanks het feit, dat wij dus niet geheel tevreden zijn over de resul taten van de behandeling der be groting en over de manier waarop, mogen we toch wel bedenken, dat Nederland nog in de zeer gelukkige omstandigheid verkeert, dat verte genwoordigers van het volk in de gelegenheid zijn frank en vrij te spreken over alles wat het bestuur van de gemeente betreft. De we reld wordt klein; een vliegtuig he^ft slechts enkele uren nodig om daar te komen, waar van een dergelijk de mocratisch recht niets meer te be speuren is. Deze overweging moge èn het col lege van B. en W. (dat gelukkig be kwame spoed betracht heeft bij de behandeling) èn de raadsleden (die wel eens langer van (overbodige) stof geweest zijn) een stimulans zijn om ook in 1952 het schip van de ge meente Leiden met de grootst mo gelijke toewijding en met handha ving van alles wat in een democra tisch bestel heilig is doch de hoog opslaande golven van moeilijkheden te sturen. Dan mogen we hopen, dal het ook in 1952 „waerachtig wel gaen*' zal! Burgerlijke Stand Geboren: Frits, z. v. F. Elferink en G. Stevens; Yvonne Marijke, d. v. J. van der Reijden en E M. Raar; Gerrit, z. v. G. Meijers en H. C. Pie- ters; Anton Ludovicus Johannes, z. v. A. C. Gathier en I. H. Spaling; Johannes, z. v. J. Eijsackers en M. S. Keller; Gerardus Johannes, z. v. J. J. de Wolf cn J. Keijzer; Wilhelmina Johanna, d. v. P. J. F. Breedeveld en W. J. Stouten; Hans Maarten Bastiaan, z. v. D. C. Kok en C. C. van Alphen; Jan Hendrik Christi- aan, z. v. D. C Kok en C. C. van Alphen; Leendert, z. v. L. van der Stoel en G. Eikelenboom; Johanna; d. V. A Th. de Jong en E. H. Broers; Klazina, d. v. J. van Berkel en K. van Rijn; Dick, z. v. L. Kuin en C. A. Alderen; Antonius. z.v. A Lens en T. van Weeren; Petrus Johannes, z. v. P. J. Ramaker en T. G. M. M. Heruer; Anneloesje Joke, d. v. J. Jongeleen en L. A. Nicolaas; Pieter- nella, d. v. P. Mieloo en F. Sleijser; Bernardus Maria z. v.J. Tieman en J. M. van der Have; Abraham, z. v. M. du Prie en H. M. Rohde. Gehuwd: J. W. Snijders Blok en E. de Bruin; Tj. T. Oei en Tj. G. Gauw; P. P. Jansen en A. van Roijen. Overleden: C. P. van Leeuwen, man, 51 j.; N. Dreef, wedn. 82 j.; A, Nievaart, huisvr, van: De Vogel, 44 j. J. Koudstaal, wedn., 83 j. Nota over het geschil dr. v. Nes Bij de openbare behandeling van de begroting van „Sociale Zaken en Volksgezondheid" voor het dienst jaar 1952 werden door de leden der 2e Kamer, de heren Stapelkamp en De Kort, enkele vragen gesteld met betrekking tot het geschil, van de Anna-kliniek te Leiden, en de vere niging voor misvormden te Leiden. In verband hiermede zegde de mi nister toe ter zake een nota te zullen overleggen, waarin uitvoerig op de gestelde vragen zou worden inge gaan. Naar aanleiding hiervan heeft de minister bedoelde nota thans de ka mer aangeboden. Deze nota is neder- gelegd ter Griffie, ter vertrouwelijke kennisneming door de leden. Duo Hubert Barwahser - Phia Berghout. Hubert Barwahser en Phia Berg hout perfectionneeren zich in 't duo- spel voor fluit cn harp. Gisteren avond speelden zij in de Zuiderkerk voor het L.A.K. en hebben de vele toehoorders overtuigd dat het con certeren van bovengenoemde twee instrumenten, zeldzaam gekleurde charmes bezit. Duidelijk waarneem baar was dit al gauw in de „Sonate van Telemann". waarin de compo nist onuitputtelijk is in 't geven van klankeffecten; de instrumenten vir tuoos behandeld. Van beider voor treffelijk spel is ruimschoots genoten. Beide kunstenaars solieerden. De harpiste deed dit en een „Sonate" van Paul Hindemith omstreeks 1936 componeerde deze verschillende So nates voor velerlei instrumenten. Dit boeiend speelstuk is in drie delen; het le deel matig snel; levendig deel twee en tot besluit een prachtig zin gend „Sehr langsam". De vertolking was boven alle lof. Barwahser liet de „Drie landelijke Miniaturen" van van den Sigtenhorst-Meyer horen. Zijn respectable instrumentale techniek en zijn grote muzikaliteit doen hem deze bekoorlijke Miniaturen heel be heerst maar fraai genuanceerd voor dragen. Lex van Delden schreef een suggestief „Duo voor fluit en harp"; de beide instrumenten in voortreffe lijk evenwicht samen spelend. In de belangwekkende keur van muziek kw-'.m ook voor een „Fantasia" van de hand van Reine Cola?o Osorio- Swaab. Wij hoorden een le uitvoe ring van het in 1949 geschreven stuk, aantrekkelijk door reproductief be sef. De componiste kwam op 't po dium en werd toegejuicht. Weer een geheel andere wereld was vertegen woordigd door het „Intermezzo" van Hendrik Andriessen een mooi en knap werk, boeiend om zijn zuiver muzikale hoedanigheden treffend om zijn warmte en kernachtigheid. Tot besluit Badings' „Ballade" voor de beide instrumenten, mooie echt Woensdag 20 Februari. Op 1 Maart a.s. zal mej. M. R. Driessens veertig jaar als assistente verbonden zij'n aan de Openbare Leeszaal „Reuvens". Vandaar de feestelijke bijeenkomst op die Zater dagavond om 8 uur in het gebouw van Reuvens, Breestraat 27, tijdens HONGEREN Journaal J.O.-K.V.P. LEIDEN. Maandagavond kwam de Leidse Jongeren j£VP in „Central" bijeen I onder wno. voorzitterschap van de heer Jan van Zonneveld. Begonnen werd met een aantal punten van or ganisatorische aard. Bij de candddaatstelling Tweede Kamer werd met vreugde geconsta teerd, dat de oud-Jongerencommissa- r.is, drs. J. Schiphorst, op de voor lopige candidatenlijst is geplaatst. De werkmethode van het Leids Jeugdparlement zal in het vervolg soepeler worden door deze aan te passen aan het te behandelen onder werp. De door de senioren verleende subsidie werd met applaus begroet. Voortzetting van het vormingswerk is hierdoor voor 1952 gewaarborgd. Aan de verkiezingscampagne zal naar vermogen worden medegewerkt. Mededeling werd gedaan van het bestaan der 'documentatie-dienst van de Kring (Dr. Schaepmanstraat 9, Gouda). Het voorstel tot oprichting van een plaatselijke PJCR (Politieke Jongeren Contact Raad) werd nader toegelicht. Besloten werd aan dit inter-politiek overleg deel te nemen. Vervolgens werd de fractie der JO-KVP voor het Jeugdparlement gedurende het zittingsjaar 1952 sa mengesteld. Gekozen werden: Mej. Rie van Berkum en de heren Harry Molkenboer, Frans Pieck, Guus Prinsen, Jean Volders en Jan van Zonneveld (voorzitter). Hierna werd het nieuwe Plan van de Arbeid: „Land van de Toekomst" op critische wijze in discussie geno men. Er werd een nota opgesteld, welke tezamen met de resultaten van bespreking der andere fracties als basis van debat zal dienen op de volgende zitting van het Jeugdpar lement op Donderdag 13 Maart a.s. (Stadhuis kamer 125 om 19.30 uur). Het vergevorderde uur maakte een einde aan de geanimeerde gedach ten wisseling. Opzienbarende arrestatie van directeur s. N.V te Amsierdam, het Vreewijkhuis N.V., de Uitgeversmaatschappij I. J. Sloos N.V., de N.V. v/h gez. Dirks te Den Haag, de Boekhandel v/h De Lange N.V. te Deventer en het Lite rair Centrum (voor zover geen plaats naam vermeld is, zijn deze maat schappijen te Leiden gevestigd). De heer S. bekleedde in nagenoeg al deze maatschappijen een positie als directeur en/of commissaris. De Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschap, pij moest blijkbaar dienen om deze maatschappijen te financieren. Gistermorgen is op last van mr. dr. J. C. Maris, substituut-officier van Justitie in Den Haag in arrest gesteld de heer I. J. S. te Oegstgeest, die in de loop der jaren talrijke naamloze vennootschappen heeft op gericht en die thans beschuldigd wordt van het gebruik maken van een valse balans 1948 van de Ned. We'cnschappelijke Boekhandel,, door welke malversatie de heer S. in staat was ander geld aan te trekken. De heer was in 1948 directeur van de N. W. B. Ook een van zijn medewerkers, de heer R. J. T., was in die tijd aan deze boekhandel ver bonden, reden waarom ook hij gear resteerd is. Naar aanleiding van aeze valsheid in geschrifte wordt thans een onderzoek ingesteld, dat zich ook zal uitstrekken over een aantal an dere N. V.'s, waarmee de heer S. als directeur of commissaris bemoeie nissen had. Reeds lange tijd was het in finan ciële kringel bekend, dat veertien naamloze vennootschappen op een uiterst merkwaardige wijze werden gefinancierd. Waarschuwingen ble ven dan ook niet achterwege. S trachtte door middel van adver tenties of circulaires mensen aan te trekken, die hij overhaalde aandelen van een dei' N.V.'s te kopen, met het vooruitzicht van weinig risico en gro te winsten. De zaak leek zeer aan lokkelijk, omdat de betrokkenen meestal een plaats als directeur of commissaris werd aangeboden. Wel dra bleek dan echter, dat de N.V. financiëel nagenoeg aan de grond zat en dat het door de aangetrokken per soor ingebrachte geld grotendeels moest dienen om oude schulden af te lossen. Ondertussen genoot de heer S. in zijn functies als directeur en aandeelhouder belangrijke inkom sten. Wanneer de nieuwe man zich terug wilde trekken, kan hij dat alleen doen met een aantal aandelen, die waardeloos waren of althans op de beurs niet verhandelbaar bleken te zijn. Alle N.V. s van de heer S. werden overkoepeld door de Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschappij, zoals ver leden jaar cleek uit de balans die ter gelegenheid van een aandelen emissie werd gepubliceerd. In deze overkoepelende N.V. waren ondergebracht: de Leidse Onderwijs instelling, het Ned. Drukkersbedrijf, de N.V. Ned. Wetenschappelijke Boek handel, de Ned. Uitgeversmaatschap pij. de N.V. G. v. d. Aar Co. te Den Haag, de Leidse Textiel im- en ex portmaatschappij N.V., de N.V. Han delmaatschappij v\/h Sloos en De Jong, de N.V. Literair Boekhuis te Amsterdam, de Apollo-boekhandel Naar aanleiding van de arrestatie van de heer S. wordt te 's-Graven- hage nader vernomen, dat deze ver dacht wordt van oplichting, tot een bedrag van naai voorlopige schat ting 300.000. S., die tezamen met een van zijn assistenten gearresteerd is, maakte er werk van om kleine naamloze vennootschappen op te richten. Hij stelde van deze N.V. sta tuten op en veranderde, kort voor dat de aandelen daarvan aan het publiek ondershands werden aan geboden, deze statuten, waarop op nieuw goedkeuring van overheids- zijde moest worden verkregen. Zo kon hij op grond van onveranderde statuten aandelen verkopen en di recteurs- en commissarissenplaatsen vergeven, terwijl ongeveer een jaar tot anderhalf jaar later bleek, dat middels de veranderde statuten, die in een „aandeelhoudersvergadering" genomen waren, directeuren, com missarissen noch andere aandeel houders ook maar enig recht konden doen gelden. S. heeft een groot aantal naamlo ze vennootschappen in een zoge naamde beleggingsmaatschappij, de Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschap pij, ondergebracht. Zelve stond hij garant voor de naamloze vennoot schappen, doch de Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschappij stond weer garant voor hem. Door deze juridi sche constructie, waarbij hij de raad heeft ingewonnen van een vroegere advocaat, die voor de oorlog vele ja ren lang lid is geweest van de NSB en voor deze partij zitting heeft ge had in de Tweede Kamer, mr. van V., meende S., dat hij zijn practij- ken straffeloos kon bedrijven. In hoeverre dit het geval zal zijn, moet de justitie thans uitmaken. Gebleken is, dat vrijwel alle naam loze vennootschappen van S. waar deloos zijn gebleken, ondanks het feit, dat hij aan „commissarissen en directeuren" gunstige balansen rond zond en tenslotte als anti-climax een balans, waaruit bleek, dat de naamloze vennootschap een volko men mislukking was. Er staat in de wet, dat het publiceren van valse balansen strafbaar is, doch S. publi ceerde n.et, maar stuurde alleen deze valse balansen ter inzage. Hier zit dus ook een zeer moeilijke juridische knoop. Uit alle delen van het land zijn klachten van slachtoffers van deze N.V.-constructies gekomen. Een fa milie is zeker gedupeerd voor onge veer 60.000. Diverse vooraanstaan de mensen hebben bedragen van 10.000 tot 30.000 in de onderne mingen van S. gestopt. Twee dezer ondernemingen, de Leidse Onderwijsinstellingen en het Zuid-Hollands Drukkerijbedrijf, schij nen te floreren. Het is wel merk waardig, dat deze bedrijven uit de Zuid-Hollandse Beleggingsmaat schappij zijn gehaald en dus geen deel meer uitmaken van de N.V. con structies, waaraan anderen hun geld verloren. De justitie, die thans de beschei den en administratie van S. in be slag heeft genomen, onderzoekt op het ogenblik tot welkt bedragen Ne derlanders in de ondernemingen van S. zijn gedupeerd. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". De uitslag van de tweede ontmoe ting van de driehoekscompetitie luidt als volgt: Gfoep A: team Reekers wint van v Egmond met 6 m.p., team Reekers j wint van Bonte met 2 m.p., team v. Egmond wint van Bonte met 6 m.p. Groep B: team Braams wint van team Uphoff met 14 m.p., team Braams gelijk tegen de Bruin, team de Bruin wint van team Uphoff met 7 m.p. Groep C: team Jacobs wint van team Smelt met 14 m.p., team Jacobs wint van team Kreft met 4 m.p., earn Smelt wint van team Kreft me 20 m.p. Groep D: team v. d. Ende wint van team Sier met 23 m.p., team v. d. Ende wint van team Slieker met 16 m.p., team Sier wint van team Slie ker met 13 m.p. Groep E: team Bosboom wint van team den Dekker met 30 m.p., team Bosboom wint van team Goddijn met 3 m.p., team Goddijn wint van team den Dekker met 23 m.p. Stand: A: Reekersv.EgmondBraams. B: Bonte—de Bruin—Jacobs. C- SmeltUphoffv. d. Ende. D: Kreft—SierBoskom. E: Slieker—Goddijn—Den Dekker. welke de jubilaresse gehuldigd zal worden. Gisteravond botsten we tegen een lid van de Buurt- en Speeltuinver eniging „Groenoord" op, die ons heel boos aankeek, omdat wij in de krant van gisteren geen enkel woord wijd hebben aan de feestavond, die Maandag in Den Burcht werd ge houden. Onze verontschuldiging, dat de Gemeenteraad gisteren bijna alle ruimte opslokte, werd nauwelijks geaccepteerd. Welnu, we willen het alsnog goedmaken. Er werd een blij spel opgevoerd in drie bedrijven van H. van Teylingen ..Een vrouw op zicht". Er werd zeer goed gespeeld, vooral door de heer G. Brussel die de hoofdrol voor z'n rekening had genomen. Voordat het spel begon, vertelde de voorzitter van het feest comité, de heer L. Veerman, dat de ledenwerfactie honderd nieuwe le den en donateurs heeft opgeleverd, i Laat ons tenslotte de Itaria's niet vergeten, die enige nummertje accor- deon-muziek weggaven. Zo, onze man kan tevreden zijn! I Mogen we U nog even helpen her inneren aan de bandshow van de St. Franciscusband, morgenavond in het St. Antonius Clubhuis? Aan de bekende adressen zijn nog enige kaarten verkrijgbaar. Er zal precies j op tijd begonnen worden! j En mogen we de leden van de K. A.B.-reisclub in hun hoofd hameren, dat zij morgenavond om 8 uur in Royal" aan de Doezastraat verwacht worden voor de vastenavondviering. „Kom op tijd en neem een reuze stemming mee", schrijft ons het be stuur. Gistermiddag had op de Hc ge Rijn dijk een aanrijding plaats tussen een stadstram komende uit de richting stad en een autobus komende uit de tegenovergestelde richting. De bus chauffeur wilde tussen een aldaar staande groentenwagen en de tram rijden. Hij kwam echter met de tram in aanraking. Zowel de autobus als de tram liepen materiëlen schade op. Met open mond hebben we van middag staan kijken op de Bree straat, waar voor het Belastingkan toor en grote vrachtwagen stopte. Enige stoere mannen rtapten uit en begonnen onvervaard een zware brandkast van de wagen af naar binnen te sjouwen. Deze nieuwe brandkast dient ter vervanging van do vorige, die, zoals tl zich natuur lijk nog wel zujt herinneren, enige maanden geleden werd opengesne den, waardoor de daders kans zagen er met 53.000 gulden vandoor te gaan. U weet trouwens ook. dat die daders reeds gegrepen zijn. De deidg cdc-ltden van de St. Leooardus-parochie worden herin nerd aan de vergadering van heden avond in het parochiehuis. Hand boekje mtebrengen De Leidse K.A.B. hield gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal de ingelaste vastenavondviering. Weer was het succes groo' en de 350 aanwezigen hebben zich uitstekend vermaakt. STADSKOK. muzikale muziek, meer constructief. Zowel van de zijde van de fluitist als van de harpiste werd een prachtige vertolking gegeven. Een voordurend volmaakt samenspel cn velerlei uit- drukkings mogelijkheden vielen voortdurend te bewonderen; waar voor alle hulde. Beide kunstenaars werden hartelijk gehuldigd. Toegift en bloemen. J. Kortmann. HET SCHOUWSPEL. „De Reiziger van Forceloup". Een gemakkelijke taak had de speelgroep „Phoenix" zich niet ge steld, toen zij besloot het toneelstuk van George Sion: „De Reiziger van Forceloup" in studie te nemen. Het stuk, in het Nederlands be werkt door Lidy van Esselstcyn, be handelt 't zeer fragile gegeven van 'n zwerver, die zich door God geroepen voelt, om de wereld van haar smar ten te verlossen. Als prijs moet hij de rampen, die hij afwendt, zelf dra gen. Op een van zijn zwerftochten belandt hij bij een huis, waar de vrouw door haar eohtgenote, die door geloofstwijfels gefolterd wordt, ver laten is. De vrouw heeft liefde opge vat voor een soldaat en leeft met hem. De zwerver ontdekt zijn macht, wanneer hij God verzoekt een been wond te mogen overnemen van een jongeman, die verloofd is met het nichtje van de "rouw des huizes. Hij krijgt de beenwond en daarmede de last der verantwoording. Hij voelt zich nu in geweten verplicht ook het zielelijden van de mensen op zich te nemen. Zo geneest hij eerst de sol daat van zijn zoridige liefde en krijgt het zondige vuur, dat de soldaat ver teerde, in eigen boezem. Ten slotte neemt hij na veel strijd ook de last van de echtgenoot, de geloofstwijfels, over. Het laat zich begrijpen, dat niet alleen het gegeven uiterst moeilijk aannemelijk ten tonele te brengen is, maar dat tevens het stuk een maximum aan dialogen bevat, die grote capaciteiten van de spelers en speelsters vragen, om het geheel niet te laten verzanden. Gisteravond bracht „Phoenix", op uitnodiging van kunstkring „Het Schouwspel", dit stuk voor een vol ledig bezette Schouwburgzaal. De spelers en speelsters hebben blijk gegeven de bedoeling van het stuk begrepen te hebben. De dialogen, welke dikwijls verrassende aspecten vertoonden, werden voorgedragen wij zouden bijna schrijven: gedecla meerd met een élan, dat het luis teren tot een genoegen maakte. Loui se Ruys, in de hoofdrol van Belle (de vrouw des huizes) bracht harts tocht en haat, minachting en liefde op een wijze, die de werkelijkheid raakte. Anke Smit bracht een zuive re vertolking van het frisse dorps kind, dat met een ruim en liefdevol hart het leed van anderen opmerkt en tracht te genezen. Haar tegenspe ler Bob Droog gaf als baar verloofde een typerende uitbeelding van de doodgewone boerenjongen, die dc problemen rondom hem niet kan doorgronden en op eigen primitieve wijze tracht een oplossing te vin den. De zwaarste taak had ongetwij feld Jan Korevaar, die de reizigers- rol vertolkte. Dat hij in het derde bedrijf niet altijd even overtuigend spel te zien gaf, moet deels geweten worden aan het stuk zelf, dat vooral hier zeer zware eisen stelde. Ton v. Otterloo als soldaat maakte van zijn rol een succes, terwijl Frans Koks- hoorn van zijn korte optreden als Fabre, de echtgenoot, een juiste ver tolking maakte. De regisseur, Max Croiset, kan op een geslaagde uitvoe ring terugzien. DE LAAT-ANTIEKE KEIZER- RESIDENTIE TRIER. Lezing in het Rijksmuseum. Over dit laat-antieke keizersresi- dentie Trier hield dr. W. Reusch uit Trier gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Trier aan de Moezel, de oudste stad van Duitsland, heeft met haar indrukwekkende bouwwerken uit de Romeinse tijd van ouds wel sterk de aandacht getrokken. De Colonia Augusta Treverorum, waarvan de oudste geschiedenis teruggaattot in de eerste helft van de regering van keizer Augustus, nog voor het j begin van onze jaartelling, beleefde i een tweede, grote bloeitijd toen zij in I de 4e eeuw na Chr. tot kcizerresi- I dentie van de westelijke helft van het Romeinse rijk verheven werd. Onder Constantijn de Groote cn zijn volgers bereikte Trier een top punt van bloei, zoals het in latere eeuwen nooit meer tn deel gevallen is. Trier v/as gedurende lange tijd het centrum van het politieke, gees telijke en godsdienstige leven in het Westen. De opgravingen en onderzoekin gen te Trier hebben juist in de laat ste jaren belangrijke nieuwe resul taten opgeleverd. Daarbij zijn vond sten gedaan, die wegens hun zeld zaamheid en betekenis tot ver bui ten Trier de aandacht getrokken hebben. Zij tonen op indrukwekken de wijze, welke kostbaarheden de ondergrondse schatkamers van het antieke Trier tot op de huidige dag nog in zich verbergt en wat er nog uit voor den dag kan komen. In het licht van de jongste onderzoekingen behandelde de spr. uitvoerig de vraag naar de ligging, de omvang en het uiterlijk aanzien van het keizerlijk paleisgebied, gelegen binnen de stad. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal-exa- men psycho.ogie de heer P. van der Broek, Oegstgeest. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 20 Febr. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden waren he den aangevoerd 33 partijen. Prijzen: le soort 2.402.46, 2de soort 2.35 2.39 en zware 2.60 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3