DUINSTREEK Duitsers wachten op volkswagen ABDIJSIROOP BloemlusttentoonstellingLissedoor Amsterdamse wethouder geopend Boeren gekant tegen verplaatsing van Leidse kaasmarkt WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Opnieuw goedkoper Volgens het „Alg. Dgbl." is i.. Friesland wéér een goedkoper huis ontworpen dan gisteren gemeld, een huis namelijk voor 7070, hetgeen met aftrek van de rijksbijdrage van i 3800 neerkomt op 3270. Dit project is afkomstig van ar chitect Van der Molen. De wonin gen moeten ook in blokken van acht worden gebouwd en een tweede voorwaarde luidt dat de opdracht voor veertig huizen tegelijk moet worden gegeven. De woningen zul len worden uitgevoerd, door de bouw bedrijven Martens, Visser en „Fries land" te Leeuwarden en „Friso" te Sneek. De minister heeft zijn goed keuring reeds aan het plan gehecht. Elk huis van 195 kubieke me ter inhoud bevat beneden een woonkamer, keuken, ingebouwde bij keuken met W.C. en kelderkast en boven drie slaapkamers. De personeelsvereniging van amb tenaren van de Boter- en Kaascon- trolestations Zuid-Holland hield in Den Hout fe Den Haag een feest avond. Voorz. L. Yntema heette de ere voorzitter, de heer A. van Wijnen en de directeur van de Controlestations Zuid-Holland, de heer dr ir C. Schie- re, welkom. Met succes werd opgetreden dooi de accordeonist de heer J. Becker met enige populaire liedjes w.o. „De Speeltuin", door de toneelgroep en de dames P. Th. M. Nuyen, mevr. Kooper-van Eembergen, J. Heselaar en H. Prins met guitaar. Voorts werd een film vertoond over de boeren kaasbereiding. "Tijdens een gisteravond in Velp gehouden oprichtingsvergadering ener plaatselijke afdeling van de Kath. Bond voor E.H.B.O. werd het 15.000e lid van deze bond ingeschreven. Aan deze 15.000ste helpster, mej. A. Schaay uit Velp, werd een gratis opleiding, een verbandtrommel en een reis naar Lourdes aangeboden. Ontploffing bij Hoogovens Toen men gisteren in de staalfa briek van de Hoogovens te IJmuiden de buizen in een deur van een staal- oven onder stoom zette, sprong de deur door tot nog toe onbekende oor zaak uit elkaar. Zes arbeiders, die in de buurt aan het werk waren, wer den door rondvliegende scherven ge troffen. De Alkmaarder H. A. Kooyman liep ernstige brandwonden op aan gelaat en hals, H. G. Willems uit IJmuiden en F. van der Steen uit Velsen-Noord kregen brand- en snij- wonden. Zij zijn naar liet Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk overge bracht. De andere arbeiders liepen lichte verwondingen op. Twee gevangenen ontsnapt Twee beruchte Amsterdammers zijn er Dinsdagmorgen in geslaagd uit het Huis van Bewaring in Zutfen te ontsnappen. De beide mannen, die in verband met een roofoverval zaten opgeslo ten, klommen over twee muren en verdwenen spoorloos aldus meldt de „Tel". Goede vaklui op ieder gebied Men kan dagelijks in de kranten lezen over de grote inspanning, die Nederland zich moet getroosten om zijn steeds groter wordende bevol king te kleden en te voeden. Men spreekt hier en daar van een bevol kingsprobleem. Zo erg willen wij het niet stellen. Wel zien ook wij, dat er een ernstig bevolkingsvraagstuk is, dat aller aandacht verdient en dat vandaag, maar ook voor de toekomst moet worden opgelost. Industrialisatie en emigratie stelt onze regering als twee belangrijke middelen, om dit vraagstuk op te lossen. In de komende jaren zullen hon derdduizenden in het industrialisatie- proces moeten worden opgenomen. Overal zien wij nieuwe industriën verrijzen. Dat is een verheugend te ken. Maar voor deze nieuwe in dustrieën zijn vakbekwame arbeiders nodig, wil het gehele proces opge lost worden Nederland kan produ ceren, doch zal moeten exporteren en wij kunnen vooral artikelen exporte ren, die aan zeer hoge kwaliteiten en eisen voldoen. Wie kan deze anders produceren dan de bekwame vak man, van de ingenieur af tot de jong ste medewerker? En alleen hij, die grote ambitie in zijn beroep heeft die als het ware met ziel en lichaam in zijn beroep leeft en werkt, kan tot hoge presta ties komen. Willen wij dus arbeid voor onze grote bevolking houden, willen wij vandaag en morgen hen blijven voe den en kleden, dan moeten wij ons, ouders en opvoeders, bewust zijn van de noodzaak, onze kinderen in het juiste beroep binnen te leiden, het juiste beroep, waarin zij zich geluk kig kunnen gevoelen. Dit betekent dus helemaal niet, dat wij onze kinderen van de lagere school beslist naar een U.L.O. of H.B.S. moeten laten gaan of moeten zenden. Is uw kind met deze oplei ding gebaat, dan is het goed, maar wij zouden veel meer de aandacht willen vestigen op de ambachtscho len op de M.T.S. landbouwscho len en Technische Hogeschool. Deze zijn niet minder dan de U.L.O en HBS. Tenslotte gaat het er ook om, of Uw kind het voor hem juiste be roep verkrijgt. Gelukkig in een over all is beter voor Uw kinder dan on gelukkig in de boord. Men kan zich voor deskundige ad viezen wenden tot het Katholiek Paedagogisch Beroepskeuze Bureau te Leiden, waarvan de administratie is gevestigd bij Mej. E. R. M. van Tol, Rijnsburger weg 62, Leiden. BEURS0VERZ1CHT FLAUWE MARKT. De aandelenmarkt stond gisteren onverwachts onder vrij sterke druk' en over de gehele linie zakte het koerspeil in. Zonder dat hiervoor een bepaalde reden kon worden ge vonden, was de stemming vooral in het verdere verloop beslist flauw te noemen en kwam het slot meren deels op het laagste punt van de dag. Hier en daar was de daling bepaald aanzienlijk. Vooral Philips boekte een aanmerkelijk verlies. De nieuwe aandelen liepen terug tot 141en verloren dus 6 pet. Voor de oude aandelen bleef het verlies beperkt tot 4 procent. Unilever was 3y, pro' cent lager. Alcu moest opnieuw 4 pet. prijsgeven. Ook voor Koninklij ke was het aanbod overheersend. De daling voor het hoofdfonds bedroeg bijna 4 punten. Dat de markt in deze omstandigheden een weinig opge wekt aanzien had, behoeft geen na dere toelichting. Druk onderwerp van gesprek 336.000 Duitse adspirant-automobi- listen hebben nog steeds niet het vertrouwen in een belofte van hun vroegere Fuehrer verloren. Zij heb ben in de vooroorlogse jaren hun spaarpenningen op het altaar van het Duitse Arbeidsfront geofferd, daar toe verleid door vertrouwen in Hit- Iers genie. De Fuehrer had beloofd met die spaarduiten een automobiel fabriek te zullen bouwen en alle deelnemers te zullen schadeloos stel len door de levering van een volks wagen. In die dagen werd de zo popu laire automobiel namelijk nog aange prezen als een' middel om de onbe middelde klasse in de gelegenheid te stellen van de voordelen van de mo- torisering van het verkeer profijt te trekken. 280 millioen mark hebben de volkswagenspaarder bijeen ge bracht, waarmee de befaamde fa briek in Wolfsburg nabij Brunswijk werd gesticht. Er werden echter geen volkswagens gebouwd, maar amphi- bie-aohtige monstertjes, waarmee het Duitse leger de wegen van Euro pa zou gaan onveilig maken. Ook machinegeweren en ander wapen tuig waren de vruchten van de Duit se spaarzin. Nu de man, die alle grote beloften deed, van het toneel verdwenen is, hebben de volks wagenspaarders hun woede gericht op de na-oorlogse di rectie van het volkswagenbedrijf. Zij hebben verenigingen gesticht, liefst tien in getal, om te ijveren voor de vervulling van de toezeggingen van het Arbeidsfront. Volgens de heer Nordihoff, de leider van de fabriek, die na de oorlog zoveel heeft bijge dragen om Duitslands deviezenposi- tie te versterken, zijn de 280 millioen bij de vroegere Bank van de Duitse Arbeid in beslag genomen. Volgens dc huidige spaarders heeft de huidige fabriek nog altijd de plicht om hun papieren uit de tijd van Hitier tegen echte auto's te wisselen. Hun meest geruchtmakende organisatie heeft 2 jaren geleden een proces geopend, doch in eerste instantie zijn haar eisen afgewezen omdat van de fa briek volgens de rechter niet redelij- kerwijs de inwisseling van Hitlers beloften kon worden geëist. De spaarders hebben echter weer hoop gekregen nu het hoogste gerecht der bondsrepubliek dit vonnis heeft vernietigd en een nieuwe behande ling zal moeten plaats vinden. Met veel pathos roepen de leiders van de vereniging, die in volkswagens het land kruisen, overal de volks-auto- mobilisten in spe op tot een strijdba re houding. De volkswagenfabriek is, zo zeggen zij, zulk een bloeiend bedrijf' geworden dat zij best zes ja ren lang veertig duizend wagens per jaar van haar productie zou kunnen afzonderen om te zorgen, dat ook de laatste restanten van zoveel illusies uit het Derde Rijk niet in rook ver vliegen. Dat de fabriek, die nu jaar lijks 120.000 automobielen produ ceert, zich geen aderlating van ander half milliard Mark zou kunnen ge troosten zonder bankroet te gaan, interesseert hen minder. Met een va riant op het oude „Befehl ist Befehl" zeggen zij nu „recht is recht" en het liefst zouden zij nu een auto van ruim vierduizend Mark ontvangen in ruil voor de duizend Hit Ier-marken, die zij eens gestort hebben. HONGAARSÊ STAAT NEEMT HUIZENBEZIT OVER. Alle huizenbezit in Hongarije, uit gezonderd gebouwen van zedelijke lichamen, zoals communistische par tij-organisaties, kerken en buiten landse instellingen, is tot staats eigendom verklaard. Dit is volgens het Oostenrijkse blad „Die Presse" door radio-Boedapest meegedeeld. De maatregel was genomen „om spe culanten en de vroegere bezittende klasse de kans te ontnemen het volk te plunderen". Alle meubilair in de betrokken panden zou mede door de staat worden overgenomen. Er zou een vergoeding worden betaald aan die huiseigenaren, die geen andere bron van inkomsten hebben dan de huuropbrengst. Alle hypotheken op gebouwen worden waardeloos. De wet wordt onmiddelijk van kracht. vormden de Nationale Woningbouw leningen. De eerste indruk was, dat men merendeels hierover nog niet bepaald enthousiast gestemd is, al helde men over tot de mening,, dat het gevraagde bedrag van ƒ50 mil lioen wel zal worden bijeenge bracht. Men gaf er dan ook de voor keur aan de verdere ontwikkeling hiervan af te wachten. Op de Scheepvaartmarkt was K. N.S.M. opnieuw zwakker. De overige Scheepvaartpapieren bleven vrijwel op het vorig peil. Het dividend-voor stel der HollandAmerika-Lijn was ter beurze nog nauwelijks bekend en kon nog geen invloed hebben. Cul tuurfondsen konden zich aan de on gunstige markttendenz niet ontrek ken. Ook hier werden vrij aanzien lijk lagere noteringen waargenomen. Zo liepen Amsterdam Rubber terug van 88 tot 83 y, pet., boekte HVA een verlies van 2y pet. en waren ook de Tabaksfondsen aangeboden, al bleef het verlies voor laatstge noemde binnen zeer kleine grenzen. Binnenlandse industrieën hadden een verdeeld aanzien Nederland- sche Ford was een kleinigheid in herstel. Staatsfondsenmarkt had voor de guldensleningen een vrien delijker aspect. De dollarlening 1947 was iets zwakker. Oe markt bleef on geanimeerd, zonder dat zich enig her stel voordeed. liet dollar agiopercen- tage noteerde 6 5/86 3/4 pet. Pro longatie 3 yK pet. Wacht niet tot \Jvj griep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKERS Werelds besle hoestsiroop Dinsdagmiddag is de grote Fe- bruari-tentoonstelling van dc Stich ting Bloemlust geopend onder zeer grote belangstelling. De heer Segers, voorz. van de Stichting, sprak een kort welkomst woord tot de genodigden, waarna hij dank bracht aan de directie van de H.B.G., die spontaan de grote derde hal van haar gebouw beschikbaar had gesteld, omdat in het gebruike lijke gebouw het niet mogelijk was deze prachtige bloemenschat ten toon te stellen. De moeilijkheden van de verwarming werden opge lost door de fa. SchulteLestrade van Sassenheim, die hiervoor even eens een bijzonder woord van dank verdiende. De groei van de bolbloe- mententoonstelling gaat gelukkig rog steeds door en het aantal inzen dingen neemt toe. De pl. afdeling van V.V.V. heeft er toe bijgedragen, dat deze tentoonstelling bekendheid gaat verkrijgen. Mr. J. J.' van de Velde, wethouder van publieke werken van Amster dam, die, wegens plotselinge ver hindering van burgemeester d'Ailly van Amsterdam, deze tentoonstelling opende, verklaarde zich gaarne van deze taak te kwijten. Hier vloei* het mensenwerk en de natuur samen en de pracht van deze tentoonstelling is een resultaat van tientallen jaren studie en arbeid om de producten te veredelen en te vervolmaken. Een bezoek aan deze tentoonstelling is voor een ieder de moeite waard De vakmensen genieten van de vakken nis, die er uit spreekt, de buiten staander van de pracht van de kleu ren der bloemen en het arrange ment. Het is voor Amsterdam niet louter kunstlievendheid, dat een vertegenwoordiger momenteel deze tentoonstelling opent. Immers, de stad Amsterdam heeft wel degelijk belangen bij het streekproduct. Een groot deel van het te exporteren quantum bloembollen vindt via de Amsterdamse haven zijn weg naar het buitenland. Sir Guy Wilson, een Engelse gast. verkreeg hierna het woord en sprak zijn bewondering uit over de grote vooruitgang van de Bloemlustten- toonstellingen. De toekenning der prijzen Narcissen: Wisselbeker, van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur afd. Sassenheim, voor de beste inzending WAT LEZERS SCHRIJVEN: „Zonder boeren kan men geen markt houden!" Rijpwetering, 16 Februari. Met enige ongerustheid is in krin gen van zelf-kazende veehouders kennis genomen van het plan om de Vrijdagse kaasmarkt te verplaatsen en het aanvangsuur te verlaten. Dit toch zou voor ons boeren een stap terug zijn, daar de kaasmarkt waar hij thans wordt gehouden, de boeren aanvoerders en de kaashandel best voldoet. Het marktplein is mooi vier kant, vlak en groot genoeg, er is geen verkeer, het is er rustig, zodat de handel ongestoord zijn gang kan gaan, de aan- en afvoerwegen zijn goed en er is een goede parkeerplaats èn voor de boeren èn voor de handel; verder zijn de verschillende weeg gelegenheden gemakkelijk te berei ken, en ik geloof dan ook niet dat klachten, nóch van de boeren-kaas- productenten nóch van de kaashandel aanleiding geweest kunnen zijn voor het plan. Het is zelfs zo, dat op een adres dat bij de kaasproducenten heeft gecirculeerd en waarin tegen het plan bezwaar wordt gemaakt door bijna alle boeren die in Leiden hun kaas markten is getekend. Wanneer de heer Weima, dir. van Markt- en Havendienst in Leiden, dus zegt, dat het bedrijfsleven is ge hoord, dan sluit hij diegenen die de kaas produceren en aanvoeren, uit, want die zijn niet gehoord. Dit wil echter niet zeggen, dat zij zich niet zullen laten horen, als het zo ver komt. Verder bestaat het plan om het uur van aanvang te verlaten, dus op een later uur beginnen. Dit zal zeker de aanvoer doen verminderen en wel orn de volgende reden: De kaasmarkt wordt op Vrijdag gehouden en dit zal om verschillende redenen zo moeten blijven. Op Vrijdag echter is er ook veemarkt. Het streven van iedere boer is om zo spoedig mogelijk van de kaasmarkt naar de veemarkt te komen, want dikwijls moeten ook nog koeien, schapen of varkens wor den gemarkt of gekocht. Wij moeten ons dikwijls toch al te veel haasten om nog zo'n beetje op tijd op de vee markt te komen. Ook al heeft men daar soms eens een keer geen han del, dient men zich toch op de hoog te te houdeni van het markt- en prijs verloop. Wanneer nu het aanvangs uur van de kaasmarkt later wordt gezet om de touristen terwille te zijn, blijft er voor de boer geen tijd meer over om naar de veemarkt te gaan en zullen velen van hen verplicht zijn hun kaas elders te gaan markten, wat tegenwoordig met de vele auto's best te doen is. Dan zou ik ook nog graag iets zeg gen over het motief. Leiden zegt: dit alles gebeurt om de boerenkaas meer bekendheid te geven. Reclame dus voor de boerenkaas, een mooier en dankbaarder argument in de oren van kaasproducent en -handel is haast niet denkbaar. Dit weet de heer Weima natuurlijk ook wel. Er zijn echter ook mensen die zeggen: „Het wordt gedaan om voor Leiden tou risten te trekken, en dan als beziens waardigheid ook de kaasmarkt naar voren te brengen. De omlijsting van de huidige kaasmarkt is echter te lelijk; dus dan maar weer op de oude plaats van vroeger, die ongetwijfeld een veel mooier beeld zou geven voor het touristen-oog". Nu moet men echter wel bedenken, dat men zonder boeren geen kaas markt kan houden, en de meeste boe ren weten nog te goed hoe het daar vroeger was. Nu zegt men wel: de aanvoeren zijn kleiner dan vroeger, maar ze zijn in de zomermaanden toch nog te groot voor de Vismarkt, die met zijn glooiings en lange wa terkant lang niet zo ideaal is om met paard en brik te parkeren als de huidige kaasmarkt. Ook de toe gangswegen zijn lang niet zo rustig en zo goed. 'Bij grotaanvoeren zul len de voorste en de achterste wa gens veel verder uit elkaar staan, hetgeen de handel niet zal bevorde ren. Ook de afvoer zal moeilijk te regelen zijn. Tenslotte zou ik nog iets willen zeggen over het argument: meer be kendheid geven aan en reclame ma ken voor boerenkaas. Dit argument verliest m'.i. al zijn kracht zolang het ons boeren verbo den is om een eigen merk te mogen voeren, of op andere wijze duidelijk zichtbaar te mogen aantonen, zodat èn winkelier èrj consument dit goed kunnen zien en lezen, dat de door ons geproduceerde kaas is, Boeren- Goudse kaas en als zodanig goed en duidelijk en gemakkelijk van Fa brieksbaas te onderscheiden in het binnen- zowel als in het buitenland. Tot zolang zal alle reclame voor boe renkaas ten goede komen aan de Fa- briekskaas en zal de fabriekskaas, die als boerenkaas wordt verkocht en gekocht, alle reclame voor boeren kaas te ndet doen. Het is eigenlijk wel een groot schandaal, maar het is waar. En wanneer de stad Leiden hier verandering in kon brengen, dan had zij meer voor ons bereikt dan onze standsorganisaties en de Bond van Boerenkaas-producenten hebben kunnen bereiken en dan zou ook het argument van de heer Weima meer reclame voor en meer bekendheid geven aan ons eigen Hollandse pro duct ook voor ons kaasboeren me.er fe wicht in de schaal leggen bij het eoordelen van zifn plannen. HUUG VAN DER POEL Gz. PUZZEL-NARIGHEID Onze puzzelaars breken het hoofd over 15 horizontaal (de opening ener fuik en 2 verticaal (een boom) De samensteller van de puzzel is hier blijkbaar zelf verward geraakt in de strikken, die hij voor anderen uitzette. Hij wil namelijk, dat de puzzelaar bij 2 verticaal „els" invult, hetgeen echter niet in overeenstem ming te brengen is met de „k", waarop 15 horizontaal eindigt. Bij de oplossing kan men derhalve 2 verticaal oningevuld laten. Als men reeds iets heeft ingevuld, zal het niet als fout worden aangerekend. Narcissen, bestaande uit 30 soorten, N.V. Warner en Co te Sassenheim; wisselbeker, van de burgemeesters der gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim, voor de beste inzending van 20 soorten narcissen, fa. T. Vos en Zn. te Sassenheim; wisselbeker, beschikbaar gesteld door de N.Z. Vervoers Mij voor de beste inzending vpn 10 soorten narcissen, G. B. de Vroomen en Zonen te Sassenheim; wisselebeker beschikbaar gesteld door de Ver. „de Narcis" voor de in zending narcissen onder bepaalde voorwaarden N.V. Warnaar en Co. te Sassenheim. Hyacinthen: Wisselbeker van de gemeente Sassenheim voor de beste inzending van 20 soorten hyacinthen H. de Graaff en Zn te Lisse; wissel beker van de gemeente Lisse voor de beste inzending van 10 soorten hyacinthen G. v. d. Meij's Zonen te Lisse; wisselbeker van de gemeen te Hillegom voor de beste inzending hyacinthen, decoratief opgesteld H. de Graaff en Zn, te Lisse. Tulpen: wisselbeker van de Ver. ,.de Tulp" voor de beste particuliere inzending tulpen, bestaande uit 30 soorten N.V. J. J. Grullemans en Zn te Lisse. wisselbeker van de Vei ling „West Friesland" voor de beste inzending tulpen uit 20 soorten fa. Jac. Uittenbogaard en Zn. te Oegst- geest; wisseibeker van de afd. Bo- venkarspel der Alg. Ver. v. Bloem bollen cultuur voor de beste inzen ding tulpen 10 soorten Gebr. Nieu- wenbuis te Lisse; wisselbeker van de Holland America Line voor de beste part. inzending van 20 soor ten darwin-, late-, breeder-, leliebl en parquiettulpen Gebr Nieuwen- huis te Lisse; wisselbeker van de Verenigde makelaars in dé bloem- bollenhandel voor de beste inzen ding van 6 soorten tulpen van div. kleuren Jac Uittenbogaard en Zn. te Oegstgeest; wisselbeker van de N.V. Hobaho voor de mooiste ge mengde inzending G. B. de Vroo men en Zn. te Sassenheim; wissel beker van de Coöp. Veilingver. H. B. G. te Lisse voor de beste collectie Tulioa's uit 10 soorten fa. Rijnveld en Zn. te Hillegom. Certificaten Vervolgens werden nog certifi caten toegekend voor de tulp Com mandeur den Oude fa. C. P. Alke- made te Noordwijk; narcissen „Aga- thon" Zandbergen Terwege, Sassen1 heim; „Barnet Browning" G. B. de Vroomen, Sassenheim; „Liberthy Bel", Rijnveld te Hillegom. De verenigde organisaties van de werknemers hebben hun huisbroei tentoon gesteld en hiervan verwierf de heer Dorsman zowel de le als de 2e prijs. resp. een wisselmedaille van H. M. de Koningin en een wis selbeker van de gemeente Lisse. Over de tentoonstelling mogen wij kort zijn en verklaren, dat zij in kleurenpracht, variaties, afwisseling betoverend is. Tot en met 23 Febr. is de tentoon stelling geopend. R.K. Middenstandsvereniging. hield haar jaarvergadering in ge bouw „De Kleine Vereniging". De secr. bracht zijn jaarverslag, waar uit bleek, dat 1952 een jubileumjaar zal zijn. De penn. had een batig saldo van 450.60. Medegedeeld werd, dat de contributie weer plaatselijk zal worden geïnd. Voor het Santosfonds werd bijeengebracht een bedrag van 497.24. Bestuursverkiezing kwam hierna aan de orde. Aftredend waren de heren J. Langeveld en J. de Vos, die zich herkiesbaar stelde en voorts was er een vacature wegens het bedan ken van de heer Bemelman. Herko zen werden de heren Langeveld en de Vos en de heer A. J. Mesman werd als nieuw bestuurslid gekozen. De voorz. deelde mede, dat op 11 Maart 1912 de vereniging werd op gericht, zodat het 40-jarig jubileum in zicht komt. Het jubiletim te vieren in de vasten is niet wenselijk, zodat tot na de vasten gewacht zal worden. Als feestdag is nu gekozen de 2e Zondag na Pasen. De dag zal begon nen worden met een Hoogmis en in de avond is er een feestvergadering. De heer Degger besprak het ver keer tijdens de bloementijd, en de melksanering, waarin de middenstand niet is gekend. De verkeersregeling is, aldus de voorz., in handen van de verkeersinspectie en dit is een zeer moeilijk probleem. De sanering van de melkhandel is een zaak van de melkhandelaren. De heer Stuifbergen meende, dat de middenstanders de mogelijkheid moeten hebben om ook een stand punt in te nemen. Vervolgens wees hij op de komende winkelsluitingswet in verband met de avondsluiting. De heer van Dijk stelde voor om de leden op te wekken om de vrij willige bijdrage voor Santos te ver hogen. De heer Barnhoorn wees op de noodzakelijkheid van de oprich ting van een K.J.M.-afdeling. De geest. adv. sprak aan het slot der vergadering een opwekkend geestelijk woord. NOORD WIJK Rijnwater naar de duinen. Ter uitvoering van de besluiten van de Provincie en de gemeente Amster dam tot het in samenwerking aan voeren van rivierwater van een punt nabij Jutfaas naar de duinterreinen van Amsterdam tussen Zandvoort en Noordwijk, de industrieën te Velsen en de duinterreinen van het Prov. Waterleidingbedrijf van Noord-Hol land nabij Castricum, is de akte ge passeerd, waarbij de N.V. Watertrans por t maatschappij Rijn-Kennemerland is opgericht. De N.V. zal gevestigd zijn te Am sterdam en staat onder de directie van de directeuren van de waterlei dingbedrijven van Amsterdam en Noord-Holland, ir. C. Biemond en ir. B. F. van Nievelt. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MEER WIND. Aanvankelijk enkele versprei de opklaringen overigens zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. 21 Febr.: zon op 7.45 onder 18.04. maan op 5.48 en onder 12.26 uur. Ook morgen zacht weer Het KNMI deelt mede: Aan het kwakkelende winterweer, dat enkele weken geleden met hagel en sneeuwbuien inzette, kwam gis teren een einde, doordat een warme luchtstroming, die al enkele dagen op de Oceaan aanwezig was, tenslot te ook tot onze omgeving wist door te dringen. Terwijl in de nacht van Maandag op Dinsdag op vele plaat sen in ons land nog lichte vorst voor kwam, konden de temperaturen in de afgelopen nacht niet verder dalen dan tot 2 a 4 graden boven nul. Bij IJsland ontwikkelde zich gis teren een diepe depressie, die nu voor de Noorse kust is aangekomen en die de luchtdrukverschillen bo ven het Noordzeegebied doet toene men. Hierdoor zullen de winden in onze omgeving uit het Westen gaan aanwakkeren, zodat de aanvoer van vrij zachte Oceaanlucht morgen blijft aanhouden. De kans op regen neemt echter weer toe, doordat een storingsfront van de depressie voor de Noorse kust zich in de richting van ons land beweegt. OEGSTGEEST Autobotsing Op de Haagse Straatweg nabij Veldheim moest de bestuurder van een personenauto snel remmen voor een plotseling overstekende hond, waardoor de wa gen slipte en twee andere personen wagens daardoor eveneens in de ver drukking kwamen. De schade bleef beperkt tot het materiaal. Kruimeldiefstal De Hoge Mors had last van een dorstig iemand, die er zijn gewoonte van maakte, des morgens in alle vroegte bij verschil lende bewoners flessen m'elk, pap en chocomel voor de deur weg te ne men, die daar door de melkboer wa ren neergezet. De politie was op een morgen echter nog vlugger in het grijpen en de dief hing, mèt zijn melk. Vernieling De kampeerwagen van de heer J, O., staande op zijn land aan de Slaagh, heeft het weder om moeten ontgelden en nu wel heel erg. Een drietal schooljongens wist deze wagen zodanig toe te takelen, dat de gchade ruim zestig gulden be droeg. Ook hier heeft echter de poli tie het laatste woord. Ongeval De 19-jarige P. v. E., wonende in de Duinzichtstraat, kwam gisteravond met de fiets bij het Griethuysenplein te vallen, door dat hij in het donker tegen de trot toirband opreed. Hij klaagde over inwendige pijnen; de gewaarschuwde dokter vermoedde na onderzoek - in wendige kneuzingen en achtte over brenging naar het ziekenhuis ge wenst VOORSCHOTEN De collecte voor klokken voor Amerika heeft opgebracht ƒ346.06. Geboren: Cornelia Maria Jo hanna d. van Petrus van Boheemen en Johanna Hendrika van der Werf. Herma Johanna d. van Theodorus van der Plaats, en Grietje van den Ham. Richard Petrus Maria z. van Petrus Pieterse er. Antonia Fr°ncis- ca Gemma Hoppen. Antonius Marti- nus Maria d. van Petrus Nicolaas v. Wissen en Antonia Maria van der Klugt. Henricus Wilhelmus Paulus z van Hendrikus Johannes Trel en Anna Zwagerman. Aaltje Hermina d van Bernard Fodke en Hermina Maria van Houwelingen. Geboren te Leiden: Jacoba Bra- mina d. van Robert Buis en Christi na Elsina Ooija. Petrus Johannes Jo zef z. van Antonius Johannes van der Waard en Theodora Wilhelmina de Vos. Ondertrouwd: Izaak Johannes van der Grijspaard 21 j. te Den Helder en Johanna Cornelia van den Bei-g. Gehuwd: Marinus Theodorus van Berne en Lijsje de Geus. Willem den Hertog te Rrswijk (Z.-H. en Jo hanna Maria Smits. Overleden: Jacobus van der Lubbe 74 wed. van Anna Maria Hillenaar. WASSENAAR UITGEVER VAN VALSE REISCHEQUES GEVAT. Te Wassenaar heeft de politie ze kere C. A. C. H. de H. gearresteerd, verdacht van vervalsing en gedeelte. liike uitgifte van 500 relschèques van 20 dollar en van 200 blanco bank cheques op naam van een niet be staande „Bank of America and Trust Cie Washington". Bij twee drukkerijen, een te Was senaar en een te Den Haag, ziin cli- ché's van deze valse „waardepapie ren" in beslag genomen. Aangezien de chèques nog maar kort geleden werden pedr"kt, ver moedt de politie dat De H. nog niet veel kwaad heeft kunnen stichten De bankóhèques waren nog niet in ..cir culatie" gebracht. Onderzocht wordt of De H. zich ook met het vervaardigen en verhan deier van valse paspoorten, heeft be ziggehouden. Mr. W. J. Elias Crommelin, commies bij het ministerie van bui tenlandse zaken, is met ingang van 1 Maart benoemd tot burgemeester van Domburg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2