3)e£eidóeSoti/tamt EUROPA'S DEFENSIE GRONDWETS KAMERS De Ronde Tafelconferentie met de West Frankrijk en het Europese leger België koopt boter in Denemarken a (g A a e a Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12516 Papengracht 32, Tel. 20015,'Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. t 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De grondwetswijzigingen, waarmede de Tweede Kamer zich verleden week heeft bezig ge houden, hebben een verdere afbrok keling te zien gegeven van de oor spronkelijke voorstellen, welke door de Staatscommissie voor de Grond wetsherziening te voren waren be studeerd. Wij hebbei er op deze plaats reeds verleden week de aan dacht op gevestigd, dat de beide be langrijkste voorstellen, welke door deze commissie onder de loupe wa ren genomen, namelijk het weren van revolutionnaire vertegenwoordi gers en wijziging van artikel 7 van de Grondwet over de Persvrijheid, door de regering reeds waren terug genomen voordat de gezamenlijke voorstellen in de Tweede Kamer ar riveerden. Van de overgebleven voorstellen, welke door de regering aanhangig werden gemaakt, waren de twee be langrijkste de wijziging van de pro cedure der Grondswetherziening en de overgang naar de nieuwe rechts orde in verband met de nieuwe be trekkingen met Indonesië. Deze beide voorstellen achtte de regering belangrijk genoeg om een Grondwetswijziging voor te stellen en met deze volgens de regering noodzakelijke wijziging voor ogen konden de andere vier voorstellen over de uitbreiding der Kamers en de wettelijke leeftijdsgrens voor ver kiezing tot lid der Kamer tegelijker tijd worden behandeld. Zoals gezegd deze zaak was voor bereid door de Grondwetscommissie. Er waren meerderheids- en minder heidsrapporten bij verschenen, zodat men precies wist, wie van de leden voor en wie tegen bepaalde voorstel len waren. Op grond van deze rap porten kon de regering dus ook on geveer nagaan, welke voorstellen in de beide Kamers een kans zouden maken. En hierop waren de voor stellen gebouwd, welke de regering tenslotte bij de Tweede Kamer in diende. NU HEBBEN WIJ verleden week reeds vermeld, dat de beide be langrijkste voorstellen, hierboven genoemd, door de regering dus niet waren ingediend. De belangrijkste van de zes wel ingediende ontwer pen waren de wijziging in de proce dure tot Grondwetswijziging door in stelling van een Grondwetskamer en de overgang naar de nieuwe rechts orde in verband met de gewijzigde toestand betreffende Indonesië Deze beide ontwerpen nu zijn verleden week in de Tweede Kamer behandeld en deze behandeling is voor de re gering allerminst profijtelijk geweest. Voor beide ontwerpen zal in ieder geval in tweede lezing de vereiste meerderheid van twee derden niet worden bereikt en dat betekent niets meer of minder dan een volkomen mislukking van hetgeen de regering zich ten deze had voorgesteld. De Grondwetskamer, vervat in het eerste voorstel, is reeds verworpen. En daarna reeds heeft de regering zich onmiddellijk beraden of zij na afhandeling van deze voorstellen de hele Grondwetsherziening niet zou terugnemen. Met dat doel verzocht zij de voorzitter van de Kamer de eindstemming over alle voorstellen tot aan het einde der behandeling uit te stellen. De ministers Drees en Beel zagen de débacle al naderen. WAS DE ZAAK NATUURLIJK vooraf door de regering gepland. Men wist dat er voor beide genoem de voorstellen, die dan ook niet wer den ingediend, geen meerderheid zou worden gevonden. Voor de ingedien de voorstellen, dus ook voor die van de Grondwetskamer verwachtte men wel een meerderheid. Maar dan rijst de vraag of men niet wist, dat men in de Partij van de Arbeid, slechts enkele leden uitgezonderd, niets voelde voor deze Grondwetskamer, omdat deze te veel op getrapte ver kiezingen geleek? Het was zo, dat de heer van der Goes van Naters, de juridische deskundige uit de fractie, die wél voor deze Grondwetskamer geporteerd was, via een amende ment, dat inhield deze Kamer alter natief te stellen, de fractie op dit voorstel kon meekrijgen. De Kamer zou dan bij aanvaarding van dit amendement zelf hebben uit te ma ken of zij voor een bepaalde Grond wetswijziging de Grondwetskamer zou inschakelen of niet. Maar dit amendement werd verworpen en toen verzette de fractie van de P. v. d. A. zich tegen de instelling van de ze Kamer op de stemmen van twee van haar leden na, te weten de heren van der Goes van Naters en Goed hart. Maar daarmee was de Grond wetskamer verworpen. Zij was daar mee voor de tweede keer verworpen. Reeds in 1948 bij de Grondwetsher ziening was er door de regering een voorstel ingediend tot instelling van een Grondwetskamer, welke toen volgens dat voorstel met drie vijfden meerderheid in tweede lezing over het lot van de ingediende voorstel len zou hebben te beslissen. Nu was dat veranderd. Deze Kamer moest nu, evenals de beide Kamers volgens de huidige procedure, in tweede le zing een meerderheid hebben van twee derden. Het hele voorstel was naar onze maak niet zo erg belangrijk. Het ige voordeel was naar onze smaak, t het werk van parlement en re- ing met een Grondwetskamer „Werkstuk" als basis van besprekingen Voor de binnenkort te houden ronde-tafelconferentie met Suriname en de Ned. Antillen is, na overleg tussen gemachtigden van Nederland en ge noemde gebiedsdelen, een „werkstuk" opgesteld, dat als basis voor de be sprekingen zal dienen. Het uitvoerige document bevat een ontwerp-sta- tuut, waarin enerzijds de zelfstandigheid van Suriname en de Ned. An tillen in eigen aangelegenheden is verankerd, en anderzijds de samen werking met Nederland is geregeld door Suriname en de Antillen te doen deelnemen in het staatsrechtelijk bestel van het Koninkrijk, voor zover het Rijksaangelegenheden betreft, welke deze landen raken. Er is gestreefd naar een sobere en eenvoudige regeling, overeen komstig de wens van Suriname en de Antillen. Vermeden moet wor den, aldus de toelichting, een zoda nige inrichting van het Koninkrijk, dat zijn organen niet voldoende snel en elastisch kunnen functionneren en dat kosten ontstaan, die niet noodzakelijk zijn. Aangelegenheden van het Konink rijk zijn volgens het ontwerpsta tuut: a. De handhaving van de onafhan kelijkheid en de verdediging van het koninkrijk; b. Het waarborgen van de funda mentele menselijke rechten en vrij heden van de rechtszekerheid en van de deugdelijkheid van het be stuur; d. Het Nederlanderschap; c. De buitenlandse betrekkingen; e. Het stellen van algemene voor waarden voor de uitgifte van zee- brieven; f. Het verlenen van vergunningen tot exploitatie van internationale luchtlijnen; g. Het toezicht op de algemene voorwaarden betreffende de toela ting, vestiging en uitzetting van Ne derlanders; h. De uitlevering, alsmede ten aanzien van vreemdelingen het stel len van algemene voorwaarden voor toelating, vestiging en uitzetting Suriname en de Ned. Antillen Éieu-eiin q de.*i ialdaten Een Koreaans vluchtelingenkindje heeft het hart gestolen van de leden van het Turkse legeronderdeel in Ko^ea. Het meisje heet Ayla en tracht met een glimlach wat blijheid te verspreiden onder de vechtende Turkse troepen, die haar als mascotte geadopteerd hebben. In hun tent wordt de laatste hand gelegd aan Ayla's toilet. Haar haren worden ge kamd door sergeant Baha Gugench, die zich als een vader over het meis je ontfermde en bij wie ze ook in de toekomst een tehuis zal vinden. Spoedig Brits-Egyptische onderhandelingen De Egyptische premier, Ali Maher Pasja, heeft Dinsdagavond medege deeld, dat hij Amr Pasja, de Egyp tische ambassadeur te Londen, naar Cairo heeft teruggeroepen nadat hij van de ambassadeur per telefoon bijzonderheden over diens bespre kingen met de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, had ont vangen. Maher Pasja verklaarde tegenover een delegatie van studenten, dat er spoedig besprekingen met Engeland zouden beginnen en wel op basis van evacuatie der Britse troepen en eenheid van het Nijldal. zullen ieder een gevolmachtigde landsminister in de raad van minis ters hebben. Zij zullen bevoegd zjjn deel te nemen aan de behandeling van Koninkrijks-aangelegenheden, welke onderscheidenlijk Suriname of de Antillen raken Zij hebben het recht tot medestemmen. Wat de wetgeving betreft, de ge volmachtigde landsministers van het land, waarin de regeling zal gelden, worden in de gelegenheid gesteld in de Kamer der Staten-Generaal de openbare behandeling van een ont werp van rijkswet bij te wonen en mondeling zodanige voorlichting aan de Kamers te verstrekken als zij gewenst oordelen. Zij kunnen ook amendementen in dienen. Verklaart de gevolmachtig de minister zich tegen een ontwerp, dan kan de Kamer het slechts met drievijfde van het aantal uitgebrach te stemmen aannemen. Deze rege ling is gekozen ter compensatie van het feit, dat geen vertegenwoordi gers van Suriname en de Antillen in de Kamer zullen worden opgeno men. Voor de Eerste Kamer geldt dezelfde regeling als voor de Tweede. De sneeuw in Midden-Europa Volgens de laatste uit Ljoebljana ontvangen telefonische berichten zijn minstens 30 personen door lawines in de Sloveense Alpen (West-Joego slavië) om het leven gekomen. Ook honderden stuks vee zijn omgeko men. De eerste lawines deden zich voor in het gebied van Polmino, bij de Italiaanse grens, waar 16 personen het leven verloren. In het dorp Bo- jane werden zeventien huizen ver nield. Na de Maandagavond uitgezonden skipatrouille is Dinsdag een tweede expeditie op ski's in totaal vijftig personen onder wie dokters en vee artsen, naar het district, dat reeds een week van de buitenwereld is afgesloten, vertrokken. De lager gelegen gedeelten van Slovenië worden thans door over stromingen bedreigd, er waait een warme Zuidelijke wind, die maakt dat de sneeuw snel smelt. De rivie ren wassen. Ook Noordoost-Italië wordt geteis terd door lawines. Bergtroepen op ski's trachten in ingesneeuwe berg hutten opgesloten gezinnen te be vrijden. Reeds zijn 37 gezinnen ge- evacueerd. In Tsjecho-Slowakije heeft de re gering plaatselijke autoriteiten ge machtigd alle beschikbare arbeids krachten, ook schoolkinderen, op te roepen om de wegen en spoorwegen sneeuwvrij te maken. De zwaarst getroffen gebieden in Tsjecho-Slowakije zijn: Ostrawa, Olomouc, Gottwaldov, Bratislawa en Nitra. In Opper-Oostenrijk is door het dalen van de temperatuur het gevaar voor law:nes kleiner geworden. De meeste spoorwegen en hoofdwegen zijn voor het verkeer begaanbaar gemaakt. Sedert 15 Januari zijn in Oostenrijk 41 personen door lawines om het leven gekomen. In Zuid-Italië zijn de dorpen Can- tarella en Schieno in Calabrië over stroomd. De inwoners hebben hun huizen moeten verlaten. In Frankrijk steigt het peil van de Seine door regen en gesmolten sneeuw. MIJNWERKERS BLIJVEN BENEDEN. Een tweehonderdtal mijnwerkers verblijft reeds enige tijd beneden in een tiental steenkoolmijnen van Ce- vennes in Midden-Frankrijk bijwij ze van staking, aldus meldt de cor respondent van de „Times". Som mige stakers zijn sedert het begin van deze maand, toen de staking be gon, niet meer boven geweest. Mili taire politie heeft de bovengrondse installaties bezet, waardoor de sta kers van alle contact met de buiten wereld zijn afgesneden. Politie zorgt voor voedselvoorziening via de schachten. Er is geen melding ge haakt van incidenten. De niet-communistische vakbond heeft zich van de staking gedistan tieerd. De Perzische olie „De afgevaardigden van Perzië en van de Internationale Bank zijn op bepaalde punten tot overeenstem ming gekomen. Andere punten wer den opgehelderd dank zij de gedach- tenuitwisseling", aldus is Dinsdag avond in een officieel communiqué, dat na de besprekingen over de Perzische olie-industrie te Teheran werd uitgegeven, medegedeeld. Voorts werd verklaard, dat Gar ner en Prudhomme, leden van de delegatie der Internationale Bank, Woensdagavond uit Teheran zouden vertrekken met voorstellen, die de Bank in staat zullen stellen beslui ten te nemen, noodzakelijk voor de uitvoer van belangrijke hoeveel heden Perzische olie. Twee afgevaardigden van de Bank zullen nog in Teheran blijven. Een woordvoerder van de Per zische regering zeide tegenover jour- nal'sten: „De onderhandelingen met de Tnternationale Bank lijken hoop vol". Dit is de eerste aanwijzing van Perzische regeringskringen sedert het begin van de onderhandelingen, dat er kans (bestaat op overeenstem ming over de oliekwestie. Frankrijk voert weer quota-stelsel in Na een bijeenkomst van het Franse kabinet is gisteren bekendgemaakt, dat er voor de gehele Franse invoer uit de Westeuropese landen opnieuw een jquota-stelsel zaj worden inge voerd. Voedingsmiddelen en grondstoffen waren hiervan aanvankelijk nog vrijgesteld geweest. De maatregel vormt een onderdeel van een reeks, die genomen wordt óm het snelle slinken van de deviezenvoorraad te gen te gaan. Verdere maatregelen worden ver wacht. Intussen houden ondanks te genspraak de geruchten over deva luatie aan. CawauaCpjiet in Nice begonnen Dit weekend zijn aan de Zuidkust van Frankrijk de Carnavalsfeesten 1952 begonnen met een grote parade door de straten van Nice. Het thema van dit jaar's carnaval is: Franse chansons van 1900 tot heden. Bloemenveld slagen, grote hoeveelheden confetti, sprookjesachtige verlichting en parades van wagens met reuzenfiguren en mooie meisjes zijn de voornaamste attrac ties van het Carnaval aan de Riviera. Koddige figuren met „water"-hoofden maken deel uit van de vrolijke parade door de straten van Nice. HAMSUN OVERLEDEN In volkomen afzondering is Knut Hamsun, de Noorse schrijver die in 1920 de Nobelprijs kreeg, in zijn wo ning te Noerholmen overleden. Hij is bijna 92 jaar geworden. Daarmee is dan een eind gekomen aan het le ven van een beroemd man, van wie echter de vaderlandslievende Noren en ook veel buitenlandse lezers zich afkeerden toen hij verblind door zijn sympathie voor het Duitse nationaal socialisme, zich in 1940 zelfs niet te gen de invallers in zijn land keerde. Zijn boeken als Honger, waarmee hij in 1890 beroemd werd, Hoe het groeide en Mysteries werden in vele talen vertaald. Zijn schrijversleven was rijk; meer dan vijftig romans, Bonn meent, dat catastrophe is voorkomen Zowel generaal Eisenhower als de Westdiuitse regering te Bonn, toon de zich gisteren verheugd over de goedkeuring, die premier Faure gis teren in de Franse Nationale Verga dering verwierf voor het beginsel van het Europese leger. De politiek van het Westen is over een nieuwe hindernis heengehol- pen, zo meende men te Bonn. Een nederlaag voor Faure zou in Duits land catastrofale gevolgen hebben gehad, aldus Westduitse regerings personen. Duitslands weg naar de Atlantische gemeenschap zou er door versperd zijn geworden. En de Westelijke geallieerden zouden hebben moeten kiezen tussen een nationaal Duits leger en het voortduren van de bezetting. De Westelijke geallieerden en West-Duitsland hebben echter nog vele moeilijkheden te overwinnen, eer het pad voor een Duitse defen- siebijdrage is geëffend. De voor waarden, die de parlementen te Bonn en Parijs aan het Europese le- gerplan hebben verbonden maken maandenlange onderhandelingen om de uiteenlopende standpunten te ver zoenen noodzakelijk. De plv. leider van de Westduitse oppositie Erich Ollenhauer deelde dit regeringsstandpunt niet. Hij meende, dat de voorwaarden van de Franse Nationale Vergadering alle Slaagt*. Stonde Safelcenfieventie voor de tweede lezing niet zou be hoeven te worden onderbroken. Maar j dat is ook niet nodig nu, nu men de wijzigingen van de Grondwet een voudig laat samenvallen met het jaar waarin algemene verkiezingen wor- den gehouden. Goedkoper is het niet I en minder ingewikkeld is dt proce dure van een Grondwetskamer ook niet, omdat deze Kamer toch telkens I opnieuw door algemene verkiezingen zou moeten worden gekozen. Maar erger is in dit geval het po litieke spel, dat hier werd gespeeld Disteren zijn te Den Haag besprekingen gewijd aan het „Werkstuk voor eei en dat duidelijk tQt uitdrukking statuut van het Koninkrijk", dat tot stand is gekomen na overleg tussen de het achterschip van de Pendleton" kwam toen het volgende voorstel gemachtigden van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in is in de branding aan stukken gesla- over de overgang naar de nieuwe Januari en Februari te Den Haag. Tijdens een ronde tafel-conferentie zal gen. Voordien waren 32 man van rechtsorde in behandeling kwam. binnenkort over de definitieve vorm beraadslaagd worden. V. 1. n. r. Raads- boord gehaald Aan boord van het Maar daarover vertellen wy U in adviseur Mr. W. H. van Helsdingen, Z.E. mr. J. R. H. van Schaik en de heer voorschip van 'de „Pendleton" zijn vooruitzichten op de verwezenlij king van het Europese leger, in de vorm zoals deze tot dusver was be sproken, hebben vernietigd. De stemming van gisteren waarbij de Franse regering een meerderheid van 40 stemmen verwierf (327 tegen 287), liep slechts over het al of niet aanvaarden van het principe van een Europees leger. En zij betekent daarom nog niet, dat de regering ook op een meerderheid mag reke nen, wanneer het eigenlijke Euro pese leger het fiat van het parlement moet krijgen. De gebroken tankschepen Dinsdagmorgen bleek bij het dag worden, dat zich nog 33 zeelieden bevonden aan boord van het drijven de achterschip van het 10.000 ton me tende tankschip „Fort Mercer", een van de twee tankschepen, die nabij het vissersplaatsje Chatam (Massa- chusetss) in tweeën gebroken zijn. De vijf of zes mannen, die zich op het voorschip bevonden, hadden ge tracht van boord te gaan, doch zij konden de reddingsvlotten langszij het schip niet bereiken. Het voorste gedeelte van de „Fort Mercer" is se dert Maandagavond 12 mijl van het achterschip vandaan gedreven. Van de beide schepen, de „Fort Mercer" en de „Pendleton", worden nog dertien personen vermist Van zeven zeelieden is bekend, dat zij zijn omgekomen. De twee stukken van de .Fort Mercer" en het voorschip van de „Pendleton" zijn nog drijvende, een volgend artikeL Rebel van de Regeringsvoorlichtingsdienst. 1 geen mensen waargenomen. toneelstukken en bundels poëzie heeft Knut Hamsun het licht laten zien. Frans-Duitse Saarconferentie Vertegenwoordigers van de Franse en de Westduitse regering zullen op korte termijn aan de conferentie tafel plaats nemen, om over het Saargebied te spreken. Dit zijn bondskanselier Adenauer en minister Schuman overeengeko men, toen zij tijdens de besprekin gen te Londen een afzonderlijk on derhoud aan de Saar-kwestie wijd den. Nederland protesteert Langs diplomatieke weg is door Nederland in Brussel protest aange tekend tegen Belgische boteraanko- pen in Denemarken. Volgens een Benelux-afspraak zou België aan Nederland de voorkeur geven voor zijn boteraankopen. Nu schijnen er de laatste maanden echter moeilijk heden gerezen te zijn, waardoor men in België de indruk kreeg, dat Nederland niet over voldoende bo ter beschikte, om aan de Belgische behoefte te voldoen. Oppositiekrin gen in België, die zich niet bijster goed verenigen kunnen met de Be- nelux-afspraken tussen Nederland en België hebben van deze stem ming dankbaar gebruik gemaakt. In Nederlandse zuivelkringen verklaart men echter, dat Nederland in staat is onmiddellijk 500 ton verse boter naar België te exporteren. In ge noemde kringen heeft men tevens critiek op het bedrijfschap zuivel in Nederland, die volgens hen door enkele niet zeer gelukkige be slissingen, de ontstane toestand in de hand gewerkt heeft. NEEM 00K DEEL AAN DE NATIONALE LENINGEN VOOR DE üfliëiöfêiSiSfü WONINGBOUW 1952 Di affiche zal worden verspreid ir in het kader van de propaganda vo< de nationale leningen voor de w ningbouw 1952.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1