«0? Andersen won ook de 1500 meter JVieutu bankbiljet aan Jlien gulden PUROL het Schaakspel DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 BEÜRSOVERZICHT OLIE VAST BIJ STILLE HANDEL. He* zijn voor een belangrijk deel de ruilorders die de laatste tijd het zakenverkeer op de Amsterdamse effectenbeurs uitmaken. Gisteren was de belangstelling van het pu bliek vrijwel te verwaarlozen. Ook de beroepshandel kon slechts weinig ondernemen, en zo werd alom ge klaagd, dat de markt doodstil was. Als gevolg van ruilorders waren Kon. aan de vaste kant. Een koers winst van drie punten bracht dit fonds boven de 289, waarop het zich vrij goed kon handhaven. De handel was echter van minimale betekenis, zoals in alle hoeken het geval was. In binnenlandse en buitenlandse industrieën waren de koersverande ringen niet groot. Wel trok de aan dacht, dat Nederlandse Ford twee punten in herstel was op 202. De inschrijving stond open op twee emissies, nl. de 21/, pet. premieltning Utrecht, waarvoor, naar wij ter beur ze vernamen, behoorlijke belangstel ling scheen te bestaan, en de aande- lenuitgifte van de Apeldoornsche nettenfabriek, waarover men nog moeilijk een oordeel kon uitspreken. Bepaald zwak was de Scheepvaart afdeling en met name aandelen mij. „NederlandOok Scheepvaart Unie en K.P.M. konden zich moeilijk handhaven. Cultures waren onge animeerd en merendeels prijshou dend. Aether klanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gramofoonmu ziek. 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (9.309.35 Waterstanden). 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huis vrouw. 10.30 Gramofoonmuziek 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Voordracht. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gra mofoonmuziek. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.45 Re geringsuitzending: C. de VeerAn: „Volksvoeding in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Dr. W. H. C. Tenhaeff: „Rond het probleem der stigmatisatie". 19.00 „De Bal kan, kruitvat van Europa", causerie. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Accordeon- muziek. 20.50 Aetherforum. 21.30 Concertgebouw-orkest. 22.20 „Doel matigheid in de Natuur", causerie. 22.35 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Muz. causerie. 23.35 24.00 Gramofoonmuziek. SD.e Olympische. WmteASp&len Van der Voort op de tweede plaats Wat velen, en in de eerste plaats wel Wim van der Voort en de gehele Ne derlandse kolonie op de Winterspelen in Oslo, vurig hadden gehoopt is geen werklijkheid geworden: een Olympische titel op de 1500 meter, waar voor Wim van der Voort zich de laatste jaren zozeer had ingespannen, was niet voor hem weggelegd. Andermaal won de Noor Hjalmar Andersen, het schaatswonder, want met 0.2 seconde verschil op de Hollander, legde hij beslag op de eerste plaats in dit nummer »n daarmede op de tweede gouden medaille in deze Winterspelen. Het was allerminst een schande I volkomen gelijkmatige cadans reed voor v. d. Voor) om van zulk een Wim van der Voort de volgende 300 DE ENGELSE BEKERCOMPETITIE De voor de tweede maal overge speelde wedstrijd uit de vierde ronde van de Engelse bekercompe titie tussen Luton Town en Brent ford werd door Luton Town na ver lenging met 32 gewonnen. In de vijfde ronde, Zaterdag 23 Februari a.s., zal Luton Town tegen Swindon Town uitkomen. schaatscrack als Andersen te verlie zen. En misschien zou een duel tus sen beide concurrenten ook nog wel 'n andere uitslag kunnen geven. Immers alle ritten worden op tijd gereden en al naar gelang de tegen stand, welke men in een dergelijke rit ondervindt, kan het behaalde resultaat goed ot slecht zijn. Van der Voort kwam in de vijfde rit uit tegen de Japanner Sato. Van der Voort had de binnenbaan geloot van de eerste 300 meter. De spanning steeg, de lichte sneeuwval was een beetje hinderlijk. Beide rij ders maakten zich klaar. De eerste start was goed, van der Voort was goed weg. Met enorme slagen ging hij over het eerste rechte einde. Over de 300 meter deed hij 25 secon den, een halve seconde langzamer dan Hjalmar Andersen. Met een HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gewijde muziek 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.17 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Nachtwake", hoorspel. 12.00 Alt viool en piano. 12.25 Gramofoonmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Banjo-orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 12.20 Vocaal dubbelkwartet. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Idem. 14.45 Voor de meisjes 15 00 Viool, cello en piano. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gramo foonmuziek. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Zigeunerkwintet. 18.30 Metropole orkest en solist. 19.00 Spectrum van het Christelijk Orga nisatie- en Verenigingsleven 19 1' Boekbespreking. 19.30 Gramofoon- ziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuw en weerberichten. 20.10 Commentaar familie-competitie. 20.20 Concertge bouworkest. 21 15 Gramofoonmuziek 21.30 ,,De ontwikkeling der Nieu were antibiotica", causerie. 21.50 Lichte muziek. 22.20 Gramofoonmuz. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gramofoonmuziek 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoonmuziek. 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 23.2524.00 Gramofoon muziek. UeAjxtaïig.&ichenli wa-l Thinset ïïla'iij.ke Van een deputatie van de verbindingstroepen te Utrecht heeft Prinses Ma rijke voor haar vijfde verjaardag een miniatuur-badkamer voor haar poppen gekregen. De poppenbadkamer functionneert volledig met stromend water en electrisch licht boven de vaste wastafel. Prinses Marijke begon onmid dellijk haar poppen een goede beurt te geven. meter, welke hij aflegde in 35 se conden. Nog steeds was hij een hal ve seconde achter op Andersen. De volgende ronde werd afgelegd in 38 seconden, één seconde meer dan An dersen. De laatste ronde moest na tuurlijk de beslissing brengen. De sneeuw was steeds dichter geworden en betekende ongetwijfeld een han dicap. Met een goede eindspurt ging hij over de streep In spanning werd gewacht op de tijd, welke waar schijnlijk hoger zou liggen dan die van Hjalmar Andersen. Met een laatste ronde van 38.6 se conde kwam hij op een totaal tijd van 2 min 20.6 seconde, 0.2 seconde meer dan andersen. De weersomstandigheden hadden hier weer eens de beslissing ge bracht wam de sneeuwvlokjes had den zich vastgezet op het ijs waar door het glijden iets moeilijker ging. Wat de overige resultaten betreft, Broekman wist de vijfde plaats te veroveren met 2 min. 22.8, terwijl Maarse op de 12e plaats eindigde te zamen me' Werket (V St). De totaal-uitslag werd: 1. en Olympisch kampioen Hjal mar Andersen 2 min. 20.4 sec. 2. W. van dei Voort 2.20.6. 3. Aas (Noorw.) 2.21.6 4 Asplund (Zw.) 2.22.6. 5. Broekman (Ned.) 2.22.8. Parkkinnen (Fin! 2.23. 7. Salomaa (Finl.) 2.23 3 8. en 9. Martinse n (Noorw.) en Ericsson (Zw.) 2.234 10. Lorinc (Hong 2 23.7 11 Sato (Japan) 2.23.9. 12. en 13. Maarse (Neden Werket (V.S.) 2.24.3. Het landenklassement zag er Maandagavond als volgt uit: 1. Noorwegen 59 p., 2 Oosten- riik 38 p., 3. Ver. Staten 28 y» p. 4. Finland 21 p., 5. Ned. 17 p., 6. Duits land 16 p.: 7 Italië 14 p. 8. Zwi+<=er- land 13 p., 9. Zweden 6 y, p., 10. Ca nada 3 y, p., 11- Frankrijk 2 p., 12. België 1 p. 13. Japan y7 p. DE OLYMPISCHE SPELEN OP HET TELEVISIF-SCHERM. Hedenavond zal de KRO via de televisie de opening eri de eerste wedstrijden van de Olympische win terspelen uitzenden. DE WERELDRECORDS VAN ALMA ATA. Door het bestuur van de i.S.U. is bekend gemaakt, dat het niet vast staat, dat de wereldrecords in hard rijden op de schaats, welke in Ja nuari van dit jaar te Alma Ata in Kazakstan door Russische rijders en rijdsters werden verbeterd zullen worden' erkend. Aan de nodige for maliteiten is nl. nog niet voldaan Van de zijde van de Verenigde Staten is een voorstel binnengeko men in de toekomst alleen die we reldrecords voor erkenning in aan merking te doen komen, welke op internationale wedstrijden zijn ge maakt en waarbij tenminste één ver tegenwoordiger van de International Skating Union aanwezig was. VOETBAL. HET BELGISCHE ELFTAL TEGEN ITALIË. Voor de landenwedstrijd tegen Italië, die Zondag 24 Februari a.s. te Brussel wordt gespeeld, is het Belgische voetbalelftal als volgt sa mengesteld: Doel: Meert Anderlecht) Achter: Dirickx (Union St. Gil- loise) en Schroeyen (Beerschot). Midden: Van Kerkhoven (Daring Brussel), Carré (FC Luik) en Meer- tens (Antwerp FC). Voor: Coppens (Beerschot), Bensch (Beringen), Mermans (Anderlecht), Anoul en Moes (beiden FC Luik). Reserves: Seghers (La Gantoise), Saeren (FC Luik) en Mees (Ant werp FC). uwe lippep SCHERMEN. De Zweedse olympische degen- ploeg, die binnenkort een tour door Europa gaat maken, zal op 14 Maart a.s. in de grote zaal van het Kurhaus te Scheveningen in een wedstrijd op electrische degen tegen het verte genwoordigende Nederlandse team op dit wapen uitkomen. Beide ploe gen zullen met zes deelnemers op de loper verschijnen, waarbij het in de bedoeling ligt de 36 te verscher- men partijen over de middag- en avonduren te verdelen, 's Middags zouden dan 18 en in de avond de overige 18 partijen worden verwei'kt. Na het bezoek aan Nederland zul len de Zweden, die momenteel tot de sterkste degenschermers ter we reld behoren, naar Parijs reizen, om daar een Franse ploeg te ont moeten, terwijl zij vervolgens nog wedstrijden te Luxemburg, Brussel en Londen op hun programma heb ben staan. VOLLEYBAL DE KATHOLIEKE VOLLEYBALCOMPETITIE. Dé strijd in de de A-afdeling der Kath. volleybal-competitie heren krijgt thans een zeer spannend ka rakter. De uitschieter van- Six, die de leider der afdeling RKL klopte, bracht 2 teams met een gelijk aantal punten op de bovenste plaats. Hierna won RKL weer van Zuidwijck met 31, zodat zij weer even op de bo venste plaats mochten staan. Het ant woord hierop heeft het Six-team gis teren gegeven door de 2e ploeg van het Lyceum met 31 te kloppen en weer staan beide leiders met een ge lijk aantal punten bovenaan. De stand is nu: gesp. pnt. R.K.L. I Six I 8 20 RRKL 2 7 10 Zuidwijck 2 8 10 Cycloon I 7 8 Zuidwijck 3 6 3 Het totaal aantal te spelen compe titiewedstrijden bedraagt 10, zodat er een kans bestaat, dat beide boven ste teams gelijk zullen eindigen. In dit geval zal een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden. Indien de Kath. Volleybalbond overgaat tot vorming van een dioce sane klasse zal de kampioen der Leidse afdeling automatisch naar deze klasse promoveren. Het districts-team. Het voorlopig districts-team van het Leidse volleybaldistrict dat na afloop van de competitie in een ste den-wedstrijd Leidenden Haag zal uitkomen is samengesteld als volgt: F. Bresser (Six), A. Groenewegen (Zuidwijck), R. la Rivière (RKL), B de Roo (Cycloon), H. v. d. Plas (Zuidwijck), B. Droog (RKL), S. J. Pley (Six), B. Heetveld (Cycloon). WATERPOLO LWVRPC II (dames) 4—1. Een goede wedstrijd van de thuis club, waarin mej. A. Nekeman alle doelpunten voor haar rekening nam. Na een 20 voorsprong werd het verdiend voor de gasten 21 en nog voor rust werd het 31. In de tweede helft bracht mej. Nekeman de eind stand op 41. BRIDGE Bridgeclub YOG. De uitslagen van de 2e ronde waren: Zwart: Tjalkens 6 pnt.; Brouwer 2 pnt. (-f 11), Raar 2 pnt. 8), Blom 2 pnt. 8). Zwart-Wit: Wakka 5 pnt., Nieuw- land 4 pnt., Horrée 2 pnt., Bosscha 1 prut. Tussen-ronde: team v. Diemen wint van Van Schilthuizen met 14 pnt. Rood: Adama 4 pnt., Bachrach 3 pnt 3), v. Gelederen 3 pnt 21), Epskamp 2 pnt. Groen: Caro 4 pnt 19), Grom- mée 4 pnt 5), Genang 2 pnt. 10), Kleefstra 2 pnt. 14). Binnenkort worden de bankbiljetten van tien gulden vervangen door een nieuw bankbiljet (model 1949), dat voorzien is van de handtekening van de nieuwe president, dr. M. W. Holtrop. De achterzijde van het biljet is geheel in blauw uitgevoerd en is de reproductie van een schiSderij van Jacob van Ruysdael, Molen bij Wijk bij Duurstede. Op de voorzijde de beeldenaar van Koning Willem I. ATHLETIEK. LEIDSE VER. VAN JURYLEDEN. Tot onze spijt heeft er gisteravond een verkeerde aankondiging gestaan van de oprichtingsvergadering der Leidse Jury-vereniging. Deze varga- dering zou niet gisteravond, doch hedenavond plaats vinden. TAFELTENNIS. DSB I—TREFFERS 2, 4—6. Het is Treffers II in Den Haag mogen gelukken een kleine, maar verdiende overwinning te behalen op DSB I. Het wordt dus langzamer hand ernst met het kampioenschap en nog slechts enkele overwinningen zijn nodig om dit tot een feit te ma ken. Het was ditmaal Jos. v. d. Meer, die de volle buit binnenhaalde Jan v. d. Zwet zorgde voor twee en Jac. Heemskerk voor één winstpunt. De vorige uitslagen waren: Dames 2e klasse: Batswingers ITreffers I 37 Junioren: Treffers ABat A. 91 Het programma voor deze week is als volgt: Dinsdag: Dames St. Michaël I Treffers 2. Woensdag: Dames Tref fers 3VW 6 en Treffers 4St. Vooruit I. Heren: Treffers 4Oegstgeest I Zaterdag: Netbal ITreffers II. Ju nioren Treffers AWilskracht. Zon dag: Jun. Sleutels BTreffers B. Op het Zondag j.l. gehouden Win- friedtournooi verrichtte mej. M. van Ruiten de buitengewone prestatie om in de 4e klasse dames enkel als no. 1 te eindigen. Niet minder dan 120 dames hadden voor deze klasse ingeschreven. Ton Hoogenboom wist zich in de halve finale te plaatsen 4e klasse, waarna hij tenslotte met de 3e prijs huiswaarts keerde. Voor de hoofdklasse competitie staat er a.s Zondag de zeer belangrijke wed strijd Treffers—Well Shot op het programma. De Nijmegenaren staan slechts een punt boven Treffers, zo dat alles in de resterende wedstrij den nog mogelijk is. Deze wedstrijd wordt gezien de te verwachten enor me belangstelling gespeeld in het verwarmde veilinggebouw te Ror lofarendsveen. Scylla. In de le kl. is de span ning om het kampioenschap weer toegenomen. Tempo 1, dat de leiding had, werd door D.O.S. 4 met 64 verslagen. Deze verrassing is voor Scylla zeer welkom, want beide teams staan nu weer met een gelijk aantal punten aan het hoofd van de ranglijst. Scylla 1 behaalde een rui me zege op DHL 1, nla 91. Verdere uitslagen: Heren 2e kl.: Sleutels 2Scylla 2 7—3. Heren 3e kl.: Scylla 4Tempo 3 4—6. Heren 4e kl.: BAT 3Scylla 5 5—5. Het „Winfried"-tournooi te Haar lem als van ouds met een zeer sterke bezetting bracht voor Scyl la 3 eerste prijzen. Mej. Hetty Lau, zelf 2e klasser, had het gewaagd in de le kl. in te schrij ven, en met succes! Zij drong door in de finale en gaf daar haar mede- finaliste, mej. C. Schuyt, geen schijn van kans. In het heren-dubbelspel le kl. wisten Otto Verkerk en Frank Eon- te, door prima samenspel, eveneens de le prijs te bemachtigen. Tenslo+te won het zeer jeugdige Scylla-lid Eddy van Ooy de le prijs in de junioren-klasse. De uitslag van deze wel zéér scannende finale was: 21—24 26—28 23—21. DAMMEN. Bordenwedstriiden DCL. De uitslagen luiden: Groep A: Franken Jr.v. d. Reek 1—1; Lardee—v. d. Velde 0—2; I. Laterveerv. d. Reij- den 20; MertensOliver 20; F. T aterveeerI. Laterveer 20; v. d. Reijdenv. d. Reek 1—1; v. d. Blom I Olivier 02; Franken Jr.Mer- I tens 11LardeeW. Laterveer 1—1. Groep B: BenschopZeegers 02; ArnoldusFranken Sr. 02; Ligt- voetVermeulen 02; Ouwehand Schiphorst 11; OuwerkerkSchim mel 02; v. d. PuttenRijsdam 02; Schiphorstv. d. Pluijm 11; SchimmelDe Wekker 02; Ver meulenOuwerkerk 20; Franken De Wekker 20; BenschopFeits- ma O2; ZeegersLigtvoet 02; v. d. PluijmOuwehand 02. Mertens en v. d. Velde gaan aan de kop in groep A met 5 p. uit 3. In groep B doen Fraken Sr. en Ver meulen het best. Resp. 7 en 6 pun ten i'U 4 partijen. Wegens ziekte van onze Schaakre- decteur konden wij vorige week en kunnen wij heden geen schaakru briek geven. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 26) Hij kreeg een schok, 'werd vuurrood en snoot daverend zijn neus in zijn zijden zakdoek natuurlijk tot overmaat van ramp de rode, die hen? per ongeluk in de trillende hand kwam. Alleen Heron misschien omdat de mede deling geen nieuws voor hem was scheen volkomen onbewogen. Vane Vavasour was de eerste die zich her stelde. „Dan wenste ik, dat ze mij naar die kostschool gestuurd hadden" schertste hij. „Zou ik u mogen vra gen om nog iets voor ons t€ zingen?" „Als u belooftdat u niet zult huilen," antwoordde May glim lachend en ze zong een eenvoudig nummertje van haar repertoire. „O. móói!" riep Vane uit. ..Allerliefst," zei Lady Letchford met gedempte stem. Sir Heron zei nog steeds niets, maar stond tegen de tafel geleund met gebogen hoofd en zijn ogen strak gevestigd op het tapijt. „Ik schaam me werkelijk om mijn muziekale onwetendheid zo ten toon te spreiden," zei May, opstaand. „Juffrouw Vavasour moet mijn ge broddel goedmaken met wat echte muziek." „Ja, Rose," zei Lady Letchford. „Ik ben degenedie me moest schamen om me na juffrouw Dalton te durven laten horen," prevelde Rose. Ze sloeg de toetsen aan met de zekerheid van een geoefende pianiste en zong. Een van de meest gevierde zangers van het ogenblik had haar machtige stem geschoold, die zich hadden laten horen in alle bekende salons der goede kringen, terwijl prinsen van de bloede hadden geapplaudi- seerd. Haar techniek was werkelijk volmaakt, maar het geluid miste die natuurlijke warnvte en dat trillend gevoel, dat zo tot de harten der lui steraars spreekt. Toen haar lied uit was, keek Lady Letchford op met iets als een zucht. „Dank je, Rose," zei ze. Laat ons nog eens iets horen." Ook Sir Heron scheen de spraak teruggekregen te hebben en mompel de een koud: „Dank je wel." Daarna boog hij zich over Carrie heen en legde een hand op haar schouder. „Houdt u veel van muziek, juf frouw Carrie?" vroeg hij. „Ja," zei Carrie. „Ik zou er eeuwig naar kunnen luisteren." - „Dat is een hele tijd!" „Ja, ik bedoel als May muziek maakt," zei ze met kinderlijke open hartigheid. „Maar ze zingt niet altijd als je het hebben wilt. Vroeger zong ze 's avonds wel voor ons, als Papa uit de stad thuis kwam vóór ze van huis wegging bedoel ik." „O, ze zong voor u en Papa. Voor niemand anders?" „Nee," zei Carrie, „er was toch niemand anders!" Hij knikte. Waar was dan die „Sidney", naar wiens portret hij "edoken had? „Dat wist ik niet," zei hij. „En waar houdt u nog meer van van -childerijen?" „O ja, erg veel!" „Ga dan maar eens met mij mee," zei hij. Carrie sprong op en wierp een blik op May, die met Vane Vavasour aan 't praten was. „Zou May ook mee mogen? Ze ziet vreselijk graa® mooie schilderijen," zei ze ongekunsteld. „Gerust, als z»3 lust heeft. Ga het haar n?aar vragen. „May," zei Carrie. „Sir Heron wil ons schilderijen laten zien. Toe, ga mee." May aarzelde een ogenblik, toen liet ze zich zachtjes meetrekken door de kamer, tot waar Sir Heron stond en het gordijn voor hen ophield; en Rose Vavasour, over haar schouder kijkend, smaakte de voldoening hen midden onder haar gezang te zien verdwijnen. Sir Heron nam Carrie's hand en ze staken dwars de hall door en kwamen in een lange, smalle zaal. Alle vier de muren gingen schuil onder schilderijen van oude en moderne meesters; sommige van bijna onschatbare waarde, maar alle kostbaar en het aanzien over waard. Carrie slaakte een kreet van verrukking. „Precies een museum!" riep ze uit. „O, Sir Heron, wat is het hier toch heerlijk! U schijnt gewoon alles te hebben! U moet wel vreselijk geluk kig zijn!" „Niet alles, Carrie. „Noem niemand gelukkig vóór zijn dood," zei een groot wijsgeer." „Dat is een allerakeligst idee," vond Carrie. „Maar wat een prach tige schilderijen! Kjjk toch eens May!" May keek langzaam de zaal rond. Sir Heron keek naar haar. Nooit, zo lang hij haar kende, had hij haar zó mooi gevonden als vanavond; haar lieve, zangerige stem klonk nog in zijn oren; maar toen hij haar aan keek zag hij om haar warme, blanke hals het kettinkje waaraan het me daillon van de onbekende „Sidney" hing. Een bitter gevoel van teleur stelling vermengde zich met zijn verwondering. Dit meisje, dat hen? zo fris en onschuldig geleken had, schrok blijkbaar niet terug voor achterbakse knoeierijtjes, want het was duidelijk, dat haar vader niets wist van die man haar liefste wiens portret ze onder haar kleren verborgen droeg. En toch wat was ze onweerstaanbaar mooi en lief, zo als ze daar naast hem stond, onbe wust van zijn doordringende blik. Toen dacht hij plotseling weer aan de burgerlijke, zelfgenoegzame va der, die blufte op zijn rijkdom, waarmee hij van plan was. een echt genoot voor haar te kopen! Een sterke oowelling van afkeer verdreef alle andere gevoelens en hij nan? zich voor, in de toekomst het meisie te mijden, dat, onder de vele mooie en charmante vrouwen waarmee hij in aanraking was gekomen, de enige was, die zijn hart had weten te roeren. „O, Sir Heron, vertelt u me toch eens wat dat is!" riep Carrie, en ze wees naar een antieke wapenrusting, die op een zware console stond tus sen twee geschilderde portretten van kruisridders. „Dat," zei Sir Heron, opschrikkend uit zijn gepeins, „dat is een heel oud harnas, Carrie, dat gedragen is door die ridder daar rechts Sir Richard Letchford toen hij ter kruisvaart trok." „En dat grote gat erin?" „Dat is de scheur, die Saladijn's strijdbijl maakte en waardoor Sir Richard's hartebloed wegstroomde." „Wat vreselijk ziet 't er uit, vind je niet, May?" rilde Carrie, zo diep onder de indruk, of Sir Richard gis teren gesneuveld was. „En wat zijn al die tekens op het harnas?" „Dat is de wapenspreuk, waar Sir Richard zó trots op was, dat hij ze altijd droeg waar iedereen ze zien kon. Zal ik 't eens naar beneden halen?" „Hè ja! Maar is 't niet te zwaar en te lastig voor u?" Sir Heron glimlachte, trok een -mtieke stoel dichterbij, klom erop en lichtte het harnas van de console. Het was bedekt met een dikke laag stof, dat in zijn ogen dwarrelde en zijn jas en vest bepoederde. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6