Na 21 uur en 64 sprekers werd de begroting 1952 aangenomen Wethouder Jongeleen: een vaste lijn is onmogenlijk Nog vele sprekers bij de vrij langdurige replieken Felle critiek van wethouder Jongeleen op de heer Lombert Wethouder van der Kwaak: doorvaren op eigen kracht DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 LIE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Leidse Gemeenteraad vier dagen bijeen Gistermiddag zette de gemeente raad van Leiden, onder voorzitter schap van burgemeester Jhr mr. F II. van Kinschot de openbare behande ling van de begroting 1952 voort. Twee wethouders waren nog niet aan het woord geweest. Wethouder van Schaik had, na Vrijdagavond, nog enkele vragen te beantwoorden. Er i.s een jeugdver- keerabrigade in voorbereiding aan de Rijnsburgersingelschool, in sa menwerking met de verkeerspolitie en de Vereniging Veilig Verkeer. Over de onderwijsvernieuwing merkte spr. op, dat het resultaat daarvan altijd in het oog gehouden moet worden. Hetgeen geschiedt. B. en W. doen hun best zo spoedig mogelijk over te gaan tot uitbrei ding van de sportterreinen. Do nieuwe kleuterschool aan de 3 Octobcrstraat zal een openbare .school worden, omdat de overheid geen taak heeft bij het oprichten van bijzondere scholen, zoals de heer Woudstra voorstelde (neutrale .•chool onder een aparte vereniging, waardoor ouders en school dichter bü elkaar zouden komen). Wethouder Jongeleen merkte op, dat er bij de uitvoering van grote plannen in Leiden toch wel iets ge beurt: Spoorwegen, lichtfabrieken, scholen, enz. Binnenkort is een voor stel over de Trckvlictbrug te ver wachten, evenals een voorstel be treffende het Nutsgobouw. Do werk loosheidscommissie is pas kortgele den aan het werk gegaan en heeft besloten zich tot de bevoegde in stanties te wenden, om projecten aan te mogen vangen. B. en W. zul len er alles op zetten hieraan mee te werken Ten aanzien van do woningbouw had do heer Goslings aandacht voor kleine woningen gevraagd, terwijl de heer Kortmann juist grote wo ningen wilde hebben, Beiden heb ben gelijk, aldus de wethouder. De sociogranf van de gemeente advi seert bij ieder bouwplan over do verhouding tussen groot cn klein. Het plan-Haagweg (500 woningen) heeft 20 grote woningen (6 of 10 personen). Over de particuliere woningbouw merkte spr. op, dat er inderdaad mensen wonen in arbeiderswonin gen. die er eigenlijk niet in thuisho ren. Dat waren noodgevallen en ze verhuizen zo spoedig mogelijk. Spr. is voorstander van particuliere bouw en zo er ooit een misverstand ge weest is, wilde de wethouder er op wijzen, dat hopelijk dit jaar de moeilijkheden overwonnen zullen worden. In de gegeven omstandig heden moet de huisvestingscommis sie wel diep ingrijpen in het eigen domsrecht van de eigenaars, het geen de toestand nodig maakt. VASTE LIJN ONMOGELIJK Ook spr. wilde graag een vaste lijn in het programma hebben, maar steeds wijzigen zich de richt lijnen. In het plan Noord kwam ook van de schema's niets terecht. Het plan Zuid-West is veel eerder be gonnen dan men voorzien had. Een vaste lijn voeren is niet mogelijk. De weth. is evenmin voorstander van montage-bouw, al zijn er ook systemen die niet onder doen voor traditionele bouw. Wc konden ech ter niet anders NIEUWE PLANNEN Over de nieuwe plannen moest spr. uiterst voorzichtig zijn. Er zijn thans 973 woningen in aanbouw. Het is niet te zeggen wanneer ze klaar komen. Er slaan inderdaad nieuwe plannen op stapel, doch spr. vond bot beter geen cijfers te noe men. Wanneer er vergunningen ko men en de financiën er zijn, zal er gebouwd worden! Wat de Herengracht betreft, merk te spr. op, dat het terrein nog niet in handen van de gemeente is. Een rijksinstantie doet momenteel ern stige pogingen de grond van de Raad van Arbeid te kopen. Spr. stelde voor het betrokken voorstel in te trekken. Ten aanzien van de Zoeterwoudse weg deelde spr. mede, dat de Trck vlictbrug zeer spoedig aan de orde komt, reden waarom de wethouder de heren Kortmann en van Iterson voorstelde hun voorstel tot verbete ring van de Zoeterwoudseweg in te trekken. De uitvoering van het spoorweg- werk berust by de Bouwdircctie Spoorwegen. Scheuringen in de tun nels kunnen, ondanks boringen, toch voorkomen. Over de gestegen prijzen betreffende dit plan kunnen nog geen mededelingen gedaan wor den. Wat het verkeer betreft, kon spr. mededelen, dat het Noordeinde bin nenkort inderdaad een stopverbod krijgt. Het vraagstuk van de over steekplaatsen wordt bekeken. Spr was er nog niet van overtuigd, dat cic Doezabrug verbreed moet wor den. Er wordt oen onderzoek inge steld. Moeten er huizen op industrie terrein gebouwd worden? Spr. meen de, dat dit verkeerd zou zijn. B. cn W. zijn steeds bezig industrieën aan te trekken; er zyn onderhandelingen gaande met twee grote bedrijven. Do prijs van de bouwgrond is niet zo belangrijk voor vestiging; de bouwkosten zijn veel hoger. Spr. was het niet eens met de opmer king, dat het gemeentebestuur tc weinig medewerking verleent bij eventuele vestiging. In de Zoutkeet komt een metaalbedrijf. Er zijn bo vendien ook uitbreidingen van be staande fabrieken. DE STADSGEHOORZAAL Over de Stadsgehoorzaal-tarieven merkte spr. op, dat de oude prijzen gebaseerd waren op 1897, verhoogd in 1946 met 25 Leiden heeft ook na 1950 nog steeds de goedkoopste zaalhuur van het land. Er is reeds een exploitatietekort cn wanneer er weer verder gerestaureerd wordt, mag dit tekort niet groter worden „We moeten het zakelijk blijven be kijken:": de huurprijs is eigenlijk nog te laag. SPOED BIJ HET MERENPLAN. Wanneer het mercnplan niet snel tot uitvoering komt, verliest het veel van z'n aantrekkelijkheid. Er is echter kans op, dat nog dit jaar be gonnen wordt. Op 1 Jan. 1951 waren er 72 tech nische ambtenaren in dienst; in Jan. '52 nog 65. Het plan-Langebrug is nog niet klaar omdat er toch nog geen geld voor is. Zaken die ontheffing ge vraagd hebben voor het verbod om met zwaar verkeer over de Lange- brug te rijden, moeten zelf de even tuele gevolgen hiervan dragen, wan neer aan het wegdek schade wordt toegebracht. B. en W. willen de kunstenaars wel helpen, maar in grote plannen adviseert Den Haag wegens de kos ten geen versieringen aan te bren gen. De Volkscredietbank is inderdaad slecht gehuisvest. Wanneer de So ciale Raad naar het Nutsgebouw verhuist, gaat de Bank naar het Le vendaal. Nos, dit jaar hoopt men aan het Nutsgebouw te beginnen. Wat de bestemming betreft van winkels in de nieuwbouw, vond spr., dat de middenstand met 10 van de Spr. kan geen vrijheid vinden voor te stellen een derde badhuis te bouwen, waar de bestaande badhui zen niet volop bezet zijn. De wachtruimte voor het publiek bij geheime raadszittingen heeft de aandacht van het college. Wat er met de 10.000 gulden voor Stadhuis verfraaiing gaat gebeuren, zal me degedeeld worden by nadere voor stellen. VEEL BESTRATINGEN Wat de bestrating betreft, was spr. van mening, dat deze in Leiden beter is dan in vele andere steden. Men is echter hier pas tevreden met klinkerbestrating! Tot en met 1951 ls in de nieuwe wijken 67.000 m2. bestraat met klin kers (/3.000.000(, terwijl de totale nieuwe bestrating bijna ƒ5.000.000 gekost heeft. In de binnenstad werd 28.000 m2. opnieuw bestraat (f 343.000). Het geraamde verbruik I nogmaab de aandacht van B w voor 1952 inbegrepen zouden met voor een luisterrijker viering van het totale aantal straatstenen, dat I Koninginnedag. 12 winkels toch wel voldoende heeft na de bevrijding werd gebruikt, niet j gpr ^ad geen antwoord gekregen vjj t,minder dan 364 wonineen eebouwd op zijn vraag of er al een nieuw ^e_ Het college is paraat op het ge bied van bezuinigingen, maar loon- en prijsstijgingen verdoezelen de reeds toegepaste bezuinigingen. De vooruitzichten voor 1952? Er zal worden overgegaan tot de blokkering van het gemeentefonds. Spr. verwachtte nog geen nieuwe regeling en wist nog niet precies wat de regering t.a.v de gemeente financiering van plan is. Over de uit voering van grote werken was spr. voor 1952 niet gerust. Het kraantje van de investeringscommissie zal heel langzaam druppelen. „Laten de bestuurders van gesub sidieerde instellingen zo zuinig mo gelijk zijn", aldus de wethouder, die besloot: „1952 zal een moeilijk jaar zijn. Toch zijn we startklaar en paraat!" WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt tc 10 uur). VANNACHT IETS ZACHTER Zwaar bewolkt met plaatse lijk wat motregen, maar ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Vannacht en morgen ochtend iets zachter. Morgen middag ongeveer dezelfde tem peraturen. 20 Febr.: zon op 7.47 onder 18.02; maan op 4.48 en onder 11.15 uur Nadat alle wethouders aan het woord geweest waren, vingen de re plieken aan. De heer Goslings (P. v. d. A.) vroeg voorstellen over een betere honore ring van de wethouders. De heer Frohwein (V.V.D.) vroeg £chad. Bovendien is er momenteel I ™ndcr dan 364 woningen gebouwd particuliere winkelbouw. £mnan w°rdeJn. of zoua<;n fietspad Wanneer het Rijk subsidie geeft] meter breed) van 36 km. lengte voor restauratie van monumenten, i aangelegd kunnen worden. zal de gemeente niet achterblijven De onderhandelingen over bus- Hierna antwoordde weth. Jonge leen op het betoog, dat de heer verbindingen in de nieuwe wijken Lombert— thans wegens ziekte af gaan zeer stroef De verbinding wezig Donderdagavond had ge- Noot'd-Zuid heeft de volle aandacht I houden over JDe Goede Woning". „De Goede Woning" De heer van Dijk: Wantrouwen Van links naar rechts: de heer II. L ombert, die Donderdag de kwestie van „De Goede Woning" opnieuw aan de orde stelde, wethouder A. J. Jongeleen, die hierop gistermiddag fel antwoordde, en de heer A. van Dijk, die het met het betoog van de wethouder niet eens kon zijn. „Haast U langzaam" Restte wethouder Jongeleen nog enige opmerkingen over „De Goede Woning". Wat zijn interruptie betrof, die spr. Donderdagavond plaatste tij dens de inleiding van de heer Lom bert, bood hij de Raad z'n excuses aan. Jammer, dat de heer Lombert niet aanwezig was. Toch wilde spr. er niet minder over zeggen. De heer Lombert maakte bezwaar tegen de redactie van het voorstel, maar al z'n opmerkingen stonden er in. Ten aanzien van de rentebereke ning merkte spr. op, dat het college bezig was de zaak te saneren, en dat het bijschrijven van rente ir 't be trokken geval slechts een administra tieve kwestie was, die de vereniging niets kostte. De ingezonden rekeningen van 19361937 werden niet aan B. cn W., maar aan Gem.werken gestuurd. Waarom heeft de heer Lombert zich niet verstaan met de toenmalige kath. weth. Tepe? Spr. heeft inderdaad het plan ge had de Kath. vereniging in te scha kelen bij de woningbouw, maar er diende gewacht te worden totdat de sanering geregeld was. Dit gold ook ten aanzien van de tweede Kath. W.b.v. en de bestuurswisseling. De administratieve foute rentebe rekening noemde spr. een bewuste leugen. Wat de tc late verzending van de stukken betreft, het raadsvoorstel ging in Mei naar het bestuur; pas in Augustus kwam er antwoord. Het bestuur wist toen, dat B. en W. voor stelden de bepalingen van 200, in te tiekken en alle uitgaven te con troleren. Het dossier heeft niemand in de waan gelaten over de werke lijke toestand. De heer Lombert heeft ten aanzien van de ambtenaren gezegd „Haast u lang2aam", maar spr. haalde ver schillende gevallen aan, om aan te tonen, dat het bestuur verschillende malen op zich liet wachten. Hoewel er volgens ministeriële be paling niet meer dan 31.per jaar per woning mag worden uitgegeven voor het onderhoud, luiden dc cijfers van na de oorlog: 1945: 51; 1946: 82; 1947: 71; 1948: f 274; 1949: 55; 1950: 36. B. cn W. hebben cr dus wel wat aan gedaan. Waarom is de heer Lombert vóór 1940 niet wat feller opgetreden? Aan wie cn wanneer legt het bestuur ver antwoording af? Wat hebben de be woners voor medezeggenschap? Spr. heeft zich geërgerd aan het feit, dat de heer Lombert de moed had een ambtenaar te beschuldigen. De weth. had er slechts twee woorden voor: Vies en laf. REëLE FEITEN. Ten aanzien van deze kwestie merkte de heer van Dijk (K.V.P.) op. dat de wethouder er niet in ge slaagd is zich niet door z'n emoties te laten leiden. Spr. toonde aan, dat het betreffende raadstuk geen zuiver beeld gaf; de exploitatiekosten ont stonden buiten schuld van de vereni ging. De bewuste brief van het be stuur van D. G. W." was niet in het dossier, hetgeen zeer belangrijk is; het bewuste schrijven van B. en W. kwam zó laat, dat het bestuur zich niet meer tijdig kon beraden Spr. vond dat iemand, die zó lang z'n bes te krachten aan de vereniging had gegeven, met instemming van hoge re instanties, dergelijke aantijgingen van de wethouder niet verdiend had. Spr. meende, dat de heer Lombert in hoofdzaak reële feiten had ge noemd, al was de heer van Dijk het lang niet helemaal eens met de wij ze waarop de heer Lombert de zaak Donderdagavond behandeld had. Er is nu een sfeer van wantrouwen ont staan, die de K.V.P. betreurt, zon der daarvan de aanleiding geweest te zijn. Spr. herinnerde er aan. dat er geen grond beschikbaar was voor een Kath. school en dat er geen toe stemming voor een tweede Kath. Woningbouwvereniging werd gege ven, terwijl „De Goede Woning" zon der het bestuur er in te kennen on der curatele werd gesteld. Spr. ver zocht dit laatste op te heffen. Wat de vraag van de heer Frohwein aangaat, over het nieuwe bestuur, merkte spr. op, dat dit in orde komt, maar dat dit geen zaak is, die de heer Fho- wein aangaat. NIET TEVREDEN. Bij de replieken zei de heer Woud- tra (Prot. Chr.), dat hij niet tevreden was over de behandeling van de kwestie „De Goede Woning". Nadat de zaak in de Raad van Nov. 1.1 be handeld was. had de heer Lombert er niet meer op terug moeten komen. Er zijn aan beide zijden uitdrukkin gen gebruikt vooral door wethou der Jongeleen die beneden de standing van een openbaar lichaam als de Gemeenteraad liggen. Spr. wilde slechts één vraag stellen: Is het bestuur van „De Goede Woning'' on recht aangedaan? Hierover hebben beide sprekers de kern uit het oog verloren. GEEN STRUISVOGELPOLITIEK investering in de Lichtfabrieken en Wethouder van der Kwaak sneed wees «rvolgent de njc,u"c tarie- enige problemen van de begroting van'. w.aarvK00r eed landal6ke c°m" aan en ontkende, dat er sprake was m,ssle '-s benocmd' Verhoging kan van struisvogel-politiek. Dc rekening 1951 is sluitend ge maakt, na vele mee- en tegenval lers in een moeilijk jaar, dank zij een bijzondere uitkering van het Ge- mentefonds. Van de dienst 1951 is nu reeds twemaal 100.000 overgehe veld naar 1952. Dc post onvoorziene uitgaven was oorspronkelijk op ruim 300.000 ge- stcld Kort v-oor het verschijnen van de begroting kwamen er enige on verwachte uitgaven, zodat de post onvoorzien op 57.000 kwam te staan. Het blijft een zaak van ver rassingen! „We varen in de mist. We kunnen nu voor anker gaan, of op eigen kracht doorvaren. We doen het laat ste". Spr. vreesde het ergste wat de stijgende uitgaven betreft van Spoorwegwerken en Lichtfabrieken uitbreiding. Ten aanzien van de investerings politiek, merkte spr, oj. dat er se dert 1947 voor ƒ4.000.000 aan nade lige saldi is weggewerkt terwijl er ruim ƒ20.000.000 geïnvesteerd is. „Wc mogen niet ontevreden zyn; voor een nieuwe gashouder, twee scholen, twee gymzalen en ruim 800 woningen is reeds geli eevonden We zouden wel eens gestraft kunnen worden voor onze activiteit". Spr. was niet gerust op de financiële mo gelijkheden voor woningbouw. Voor de reeds in uitvoering zijnde plan nen zal dit jaar 15.000.000 nodig zijn, terwyl er sedert 1 Jan. ƒ8.000.000 aan kasgeld is opgeno men. De wethouder ging ook in op de voor Leiden een extra winst van 1.500.000 voor 1952 betekenen; ech ter wordt dit bedrag geheel ge vraagd voor uitbreiding van het lichtnet in nieuwe wijken, straatver lichting. enz. Er wordt in de gemeente-huishou- din" een efficiëncy-onderzoek inge steld, te beginnen bij het slachthuis. Wat de gaslevering aan Alphen betreft, was spr. van mening, dat Leiden niet alleen mocht opdraaien voor de investering van 500.000. In Maart wordt een voorstel over de levering van kraakgas verwacht. CREDIET-VERLENING. Spr. was blij nu iets over het fi nancieringsinstituut en de Volkscre dietbank te kunnen zeggen. Men kan nu waken voor overcreditering en de mensen worden deskundig voor gelicht. Alle aanvragen worden nauwkeurig bestudeerd. Er werden 8.000 aanvragen ingediend in 1951, waarvan er 6.500 ingewilligd werden, na 850 huisbezoeken. Spr. had zelfs opdracht gegeven het huisbezoek te beDerken:; spaar dc mensen voor alles open te moeten leggen. Het ri sico-fonds vertoont eerder een sty- gende dan een dalende lijn, hetgeen op een gunstige ontwikkeling wijst. Spr. voelde niets voor een maat schappelijk werkster by de Bank, mede omdat vele aanvragen ge schieden op aandringen van soc:a- le werksters in de fabrieken. De weth. vertelde enige staaltjes van gunstige gevolgen, die credietverle- ning had gehad. „Wees voorzichtig met praatjes!" Er zal in 1952 niet meer dan ƒ850.000 uitgegeven wor den evenals in 1951. stuur is voor „De Goede Woning". Het was inmiddels zes uur gewor den, zodat de voorzitter de vergade ring schorste tot acht uur. Op de vraag van de voorzitter of de leden zó kort zouden zijn, dat de begro ting nog deze avond afgehandeld kon worden, werd enthousiast „Ja" ge roepen. Alleen mevr. Braggaar-De Does (P. v. d. A.) verzette zich er tegen. „Ik wil een behandeling van de begroting, geen mishandeling". De voorzitter zegde toe niet kost-wat- kost te streven naar beëindiging op deze avond. AVONDZITTING. De heer van Dijk (K.V.P.) dankte speciaal wethouder Menken voor de beantwoording der vragen, al was spr. enigszins teleurgesteld over het antwoord betreffende de Sociale Raad. De subsidie is gestegen tot ruim 41.000 gulden. Spr. had de betekenis, omvang en werkzaamheden liever wat duidelijker uiteengezet willen horen. De weth. heeft slechts gespro ken over de toekomstige taak. Wat de gelijkstelling bijzonder kleuteronderwijs betreft, dankte spr. speciaal weth. van Schaik voor de toezegging de voorstellen Woudstra Van Dijk in prae-advies tc nemen. DE K. V. P. ALLEEN. Spr. betreurde dat het college niet bereid was het vermenigvuldigings- cijfer te verlagen. Het verbaasde spr. echter niet, omdat de K.V.P. ook in de gemeenteraad alleen staat wan neer de belangen van het gezin ter sprake komen. Spr gaf enige cijfers over het schoolgeld en verweet B. cn W., dat het schoolgeld tot sluitpost van de begroting is gemaakt. Spr. was de weth. erkentelijk voor zyn aandacht betreffende de actieve cultuur-beoefening, maar meende, dat K. en O. daarvoor hoe sympa thiek ook niet de aangewezen in stantie is. Het had spr. verheugd, dat de heer van Weizen (C.P.N.) zich uitgespro ken had voor het handhaven van on. afnankelijkheid en zelfstandigheid, al was deze koersbepaling wat laat gekomen. De geestverwanten van de heer v. Weizen hebben het nodig ge maakt, dat er nu geweikt wordt aan een verenigd Europa. En hoe staat het met de onafhankelijkheid in Hon garije enz.? Spr. ging vervolgens in op het antwoord van wethouder Jongeleen over „De Goede Woning", dat wij elders op deze pagina publiceren. NOG MEER REPLIEKEN. De heer van Weizen (C.P.N.) was niet tevreden over het antwoord van de wethouder betreffende de bestem ming van het Herengracht-terrein. Nadat aldus de fractie-leiders ge repliceerd hadden, spraken ook nog de leden Knol (Prot. Chr.), Brag gaar-De Does (P. v. d. A.): lagere badhuistarieven in het begin van de week, Van Nienes (P. v. d. A.), Van Iterson (Prot. Chr.), Gcertsema (V. V.D.), Questroo (Prot. Chr.): de heer Frohwein kan het Koninginnefeest stimuleren door, om te beginnen, zelf lid te worden van de Ver. „Konin ginnedag". de Kier (Prot. Chr.), Pie- na (P. v. d. A.), van Stralen (P. v. d A.), Knetsch (Prot. Chr.), Stolp ,Prot. Chr.), Kortmann (K.V.P.) Zunderman (P. v. d. A.). Ook de voorzitter vond de salaris sen te laag maar deze kwestie moet landelijk geregeld worden. Een plaat selijk voorstel zou geen succes heb ben. Wethouder Menken zegde toe. dat er binnen korte tijd een voorstel komt over subsidie voor het Kath. Paed. Beroepskeuze-bureau. De So ciale Raad verbindt 38 particuliere en kerkelijke organisaties, steunend op de Armenwet, waarvan spr. een korte uiteenzetting der werkzaamhe den gaf. De badhuiskwestie moet na der bekeken worden. B. en W. zullen de motie-Piena over de werkloosheid-bestrijding overnemen (aandringen by hogere instanties om medewerking aan het uitvoeren van grote objecten als werkverruiming Wethouder Van Schaik wenste ook. dat de schoolgelden omlaag gaan; er dient echter gewacht te worden op maatregelen van de Regering. De onderhandelingen tussen ,,K. O." en „De Mens in z'n Vrije Tijd" lopen wel stroef, maar zijn niet vastgelopen. Wethouder Jongeleen vond de rede van de heer Lombert een persoonlij ke aanval, die hij niet op zich wilde laten zitten. Over de opmerkingen van de heer van Dijk wilde spr. niet meer ingaan. In het openbaar kon spr. over het terrein-Herengracht niets meer zeg gen. Wethouder Van der Kwaak ten slotte wees op de commissie investe ringen energie-voorzieningen. Voor 9 gemeenten wordt ƒ50.000.000 be schikbaar gesteld. Het was inmiddels half twaalf ge worden en mevr. Braggaar-De Does stelde voor de vergadering te schor sen. Toen de voorzitter hiervoor niet enthousiast bleek te zijn, verlangde mevr. Braggaar-De Does stemming. De stemmen staakten (1616), zodat de vergadering werd voortgezet. DE VOORSTELLEN. Het voorstel-Geertsema om de commissie voor culturele zaken een rapport te laten uitbrengen over de culturele gevolgen van de Stadsge hoorzaal-prijzen, werd door B. en W. overgenomen. De heren Van Iterson en Kortmann handhaafden hun voorstel tot verbe tering van de Zoeterwoudseweg bij de Wolspinnerij, dat met 1813 stem men verworpen werd. Het voorstel-Van Iterson over dc bestemming van het terrein-Heren gracht werd ingetrokken. De 3 voorstellen-WoudstraVan Dijk betreffende gelijkstelling van het bijzonder onderwijs (subsidie, pensioen en soc. lasten) waren reeds door B. en W. in prae-advies geno men. Restte nog het voorstel-Piena, de subsidie voor de Jeugdbeweging en Jeugdzorg te verhogen tot het ge vraagde bedrag van -7.000. (B. en W. hadden op de begroting ƒ21.000 uitgetrokken). De heer Piena lichtte z'n voorstel toe en wees op het enor me belang van het Jeugdwerk, waar na nog enige sprekers hun mening gaven. Tenslotte werd het voorstel in stemming gebracht en met 18—13 stemmen verworpen. Punt voor punt werd na de be groting aan de orde gesteld, waarbij nog enige korte opmerkingen waren gemaakt, en zonder wijziging goed- fekeurd, sluitend op een bedrag van 7.804,984.—. Nadien werden de raadsleden har tige hapjes gepresenteerd en compli menteerden zij de voorzitter met de vlotte afhandeling. Er is in totaal 21 uur en 5 minu ten vergaderd; 64 sprekers voerden het woord. MARKTBERICHTEN Leiden, 19 Febr. Vette Varkens. Aanvoer 255 stuks. Prijzen: zware 2.10—2.14, lichte 2 00—2.05 zou ters 2.zeugen 1.801.98 per kg. levend gewicht; Handel vrij goed, afloop als Maandag van de zware varkens. 11 nuchtere kalveren 35-60 ROTTERDAM. 19 Febr. Vee. Aanvoer 4227 totaal, waarvan 860 vette koeien, 506 gebruiksvee, 45 vette kalveren, 108 graskalveren, 1909 nuchtere kalveren 128 varkens, 355 biggen, 167 paarden, 15 veulens, 102 schapen, 37 weide-zuig lammeren Prijzep: vette koeien 2.802.95, 2.60—2.75 en 2.30—2,55, vette kal veren 2.80- -3.00, 2.60—2.80 cn 2.402.50 per kg. levend gewicht; graskalveren 350260220. nuch tere kalveren 56—52—50, biggen 575248, slachtpaarden 2.20, 2.15 en 2.05 per kg. levend ge wicht; schapen 150130110, lam meren 135125115, kalfkocien 975—870—770, melkkoeien f 985— 870770, varekoeien 750675600, vaarzen 725—675580 en pinken 550450350 p. stuk. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm prijzen als gisteren; vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel vlot, prijzen hoger; graskalveren aanvoer iets hoger, handel l'ii, prijzen onver anderd; nuchtere kalveren aanvoer flink, handel tamelijk, prijzen iets lager; biggen aanvoer iets ruimer, handel kalm, ruim prijshoudend, slachtpaarden aanvoer gewoon, han del stroef, met stijgende prijzen; schapen en lammeren aanvoer iets groter, handel stug, prijs vooral niet lager: kalf- en melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen goed te handhaven: varekoeien aan voer als vorige week, handel goed, iets oplopende prijzen; vaarzen en pinken aanvoer iets groter, handel stil. prijzen onveranderd. BODEGRAVEN, 19 Febr. Kaas. Aangevoerd 54 partijen eerste soort 2 402.45. tweede soort f 2.36— 2.39 en extra soor tot f 2.60 per kg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2