S)e fozidseSoii/fcattt DE HOGE BELASTING OPBRENGST Twee Amerikaanse tankers doormidden gebroken In Memoriam prof. dr. Barge De Westelijke Drie en Adenauer Weer een atoomvorser verdwenen Tunis Nieuwe spanning in en Marokko Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12515 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 |*VAT DE TOTALE OPBRENGST OVER 1951 van dc belasting heffing meer dan een half milliard boven de raming uitkomt heeft aller- wege wel zeer de aandacht getrok ken. Temeer omdat hiermede de tra ditie van de na-oorlogse jaren wordt voortgezet. De totale opbrengst aan kohierbe lastingen en niet-kohier-belasting heeft het vorig jaar 5.736.438.000 gulden bedragen. Dit wil dus zeg gen dat, aannemende dat Nederland rond twee en een half millioen ge zinnen telt, per gezin gemiddeld de formidabele som van 2295 gulden aan belasting is afgedragen. Het kan dan ook niet te verdedi gen zijn. dat in een tijd waarin de belastingdruk zo onnoemelijk veel zwaarder is dan tien jaar geleden, de raming van de opbrengst, die im mers richtsnoer is, met steeds grote re bedragen wordt overschreden. Wanneer er een overschot blijkt te zijn, wil dat zeggen, dat de burgers te veel belasting aan de Staat heb ben afgedragen. Natuurlijk is een ra ming altijd enigszins fictief, maar bij de huidige hoge tarieven, bete kent een schattingsfout van 5 per cent, toch zeker al meer dan 200 mil lioen. Het blijkt nu, dat de raming ongeveer veertien procent te laag geweest is. Daarentegen is het ook weer niet gewenst, dat er te hoog geraamd wordt, omdat dit gemakke lijk kan leiden tot een vergroting van de uitgaven. Men vraagt zich af waar dit over schot van 552 millioen gulden blijft. Deze vraag is zeer begrijpelijk, te meer nu de stroom van aanslagbil jetten (twee tot vier stuks per jaar) nog niet beëindigd is en een officiële toelichting bij de bekendmaking van de totale opbrengsten zou o.i. dan ook zeer gewenst zijn. Thans wordt veelal een verkeerde conclusie ge trokken. Velen zijn vergeten, dat de mil- lioenennota van September 1950 een nadelig saldo tussen de totale op brengsten en uitgaven over 1951 aan wees van 520 millioen gulden, waar voor nog een dekking gezocht moest worden in de vorm van leningen. Nadien is door verschillende oorza ken als daar zijn de verhoogde mili taire inspanning, prijsstijgingen der grondstoffen (koren), loonsverhogin gen, enz., het ongedekte tekort na der geraamd op 735 millioen gulden nadat reeds met de hogere opbrengst van de belastingheffing, ten gevolge van de herzieningswetten, rekening was gehouden. We kunnen nu gerust veronderstellen dat de grote meeval ler in de belastingopbrengsten gro tendeels zullen worden aangewend om dit geraamde tekort van 735 mil lioen gulden weg te werken. ZAKEN niet de juiste methode zijn, immers het totaal 0eraamde te kort betreft voor meer dan twee der de gedeelte de kapitaalsdienst. Voor dit tekort behoeven de belastingbe talers in het algemeen hun geld niet af te dragen. Omdat de kapitaals uitgaven bedoeld zijn als investering over een lange periode, behoort de Staat hiervoor te lenen. De regering voert echter argumen ten aan, die er voor pleiten, dat het overschot ook zal dienen de kapi taalsuitgaven te financieren. Deze zijn dan voornamelijk, dat op deze manier een beperking van inkomsten besteding plaats Vindt cn dat infla tie wordt voorkomen. Beperking van besteding moet dan een verbe tering van onze betalingsbalans ten gevolge hebben. Voor een rechtvaardige verdeling der lasten is het billijk als van hoge winsten eerst een flink stuk aan be lasting in de Staatskas verdwijnt, doch is de grens thans niet overschre den, zodat door de huidige belasting- politiek de welvaart van ons land Men vreest voor het lot van 90 opvarenden In een zware storm op het Westelijk deel van de AU.intische Oceaan zijn gisteren twee grote Amerikaanse tankschepen van 10.000 ton voor de Ame rikaanse Oostkust doormidden gebroken. Bij het vallen van de duisternis verkeerde men in grote ongerustheid over het lot van de beide bemannin gen, 90 man in totaal. Schepen van de Amerikaanse kustwacht zijn te hulp gesneld. Ook een Noors en een Amerikaans vrachtschip verkeren in het zelfde gebied in ernstige moeilijkheden. Laatstgenoemd schip vroeg om assistentie, omdat zijn bovendek was gescheurd. Dc Noorse boot zond SOS- seinen uit, omdat zij zich in ontredderde toestand bevond. Deze meldde later, dat 33 leden van de bemanning van het achter schip van de „Pendleton" zijn ge haald, doch dat een dezer over boord viel en vermist wordt. Op het voor ste gedeelte van het schip, dat ver verwijderd is van het achterstuk, schijnen zich acht leden van de be manning te bevinden. DE ROMP SCHEURDE Het eerste schip, dat in moeilijk-* heden kwam, was de tankboot „Fort Mercer", waarvan'op 30 mijl ten Oosten van Chatham (Massacnus- sets) de romp scheurde. Het achter schip begon te zinken en het schip brak vervolgens langzaam door midden. Op de dringende noodsignalen snelden onmiddellijk enige kotters van de Amerikaanse kustwacht te hulp, terwijl vliegtuigen de juiste positie van 't schip opspoorden. Een der piloten meldde, dat hij twee man op het voorschip zag staan, maar de kotters, die naderhand arriveerden, zagen niemand meer. Men neemt aan, dat de bemanning in de red dingboten is gegaan, hoewel men van deze boten nog geen spoor heeft kunnen ontdekken. De ramp met de tweede tankboot had acht mijlen verder plaats. Dit schip, de „Pendleton", brak even eens in tweeën, maar het achterschip bleef drijven. De leden van de be manning op dit schip schoten licht- kogels af. Kotters van .de kustwacht snelden te hulp Het Noorse schip, dat in moeilijk heden verkeerde, was de 2067 ton metende „Mim". Een zeesleepboot voer uit om het schip op sleeptouw te nemen, maar vannacht was nog niet duidelijk wat er precies met de Noor aan de hand was. Het Amerikaanse schip, dat scheu ren in zijn bovendek meldde, is de 7266 ton metende ..Helen Steven son". Het voer op 250 mij] van de Bermuda-eilanden. Aan schepen, die in de buurt varen, is verzocht het schip te hulp te komen. Ook is een kotter van de Amerikaanse kust wacht onderweg. De werkeloosheid België in De toenemende werkloosheid baart de Belgische regering grote zorgen. Het aantal werklozen heeft thans het na-oorlogs recordcijfer van 320 000 bereikt. Deze snelle stijging van de werk loosheid in de laatste maanden is vooral toe te schrijven aan de standigheid, dat vele fabrieken in de textiel-, leer-, glas- en bouwnijver heid bij gebrek aan orders de poor ten hebben moeten sluiten. Bijna zeventig procent van de werklozen woont in Vlaanderen, twintig procent in Brussel en elf pro cent in Wallonië. In December 1951 werd voor een bedrag van 551,5 mil lioen francs aan werklozensteun uit gekeerd. Ds. Martin Niemöller, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk in Hes sen, is Maandag per vliegtuig uit Frankfort naar de Verenigde Staten vertrokken, waar h(j zes weken zal blijven voor het houden van pre ken cn lezingen. Vóór zyn vertrek verklaarde ds. Niemöller bereid te zijn tijdens zijn verblijf in de V. S. het een en ander mede te delen over zijn kort geleden aan Moskou gebrachte be zoek. Ook wilde hij uiting geven aan zijn mening, dat de Russen geen derde wereldoorlog wensen, doch dat zij zich zullen verdedigen, iiv dien zij zouden worden aangevallen. Ds. Niemöller verklaarde tenslot te te hopen, dat zijn bezoek er toe zal bijdragen het wederzijdse begrip tussen de Amerikaanse en Duitse volken te verbeteren. Wint u. d. Vaatt 2de ap de 15CCm. HET HEENGAAN van Prof. Barge zou dreigen in de drukte en de dagelijkse beslom meringen van stad en academie onopgemerkt te blijven, indien hij niet bij de velen, met wie hij in zijn lange publieke loopbaan in aanraking is gekomen, een onvergetelijke herinnering had achtergelaten. Sinds enkele ja ren immers had de thans over ledene zich uit zijn werk als hoogleraar en zijn vele andere bezigheden teruggetrokken; een langzaam, maar onverbiddelijk voortschrijdend geestelijk ver- slijtingsproces had aan al zijn activiteiten een ontijdig einde gemaakt. Het huidige studenten geslacht zal hem nauwelijks meer kennen, een groot deel van de hoogleraren, die na de oorlog zijn benoemd, zal hem nooit heLben ontmoet. Ons ouderen echter staat het beeld van Barge onuitwisbaar voor de geest als dat van een eminent geleerde, een voortref felijk docent, een boeiend spre ker en vooral: een innemende persoonlijkheid. Er ging van hem een charme uit, die een ieder terstond voor hem innam. Die charme was niet louter een uitwen dige houding of een aangeleerde ge draging: alles was echt aan deze man c-n reeds bij de eerste ontmoeting kwam men tot de overtuiging, dat uit het innemend uiterlijk een rijke en harmonische persoonlijkheid sprak. Wie in de jaren tussen de twee oorlogen lid was van de toenmalige Kath. Wetenschappelijke Vereniging (thans Thijm-genootschap), zal niet licht de schitterende wijze vergeten, waarop Barge de druk bezochte al gemene vergaderingen leidde en met een steeds boeiende rede opende. Zo heeft hij oncelbare malen voor een uiteenlopend gehoor het woord ge voerd cn steeds weer dc aanwezigen onder de ban gebracht van zijn vruchtbare gedachten en welspreken de expressie. Barge heeft met de talenten, die God hem in zo ruime mate geschon ken hnd, in volle zin gewoekerd. Toen hij nu ruim dertig jaar geleden aan de Lcidse universiteit benoemd word. waren de Kath. hoogleraren aan de openbare universiteiten en hogescholen op de vingers van één hand te tellen. Zijn positie was In het begin niet gemakkelijk, maar hij heeft het pleit gewonnen. En het is mede aan zijn tact, mensenkennis cn voorname omgang te danken dat vele van de toen bestaande moeilijk heden thans zijn opgeheven. Burgc heeft de wetenschap, het vaderland en de Kerk trouw gediend. Hij ruste ln vrede! Prof. Dr. F. L. R. SASSEN. Overeenstemming op belangrijke punten Op drie punten hebben dc ministers van Buitenlandse Zaken van de Weste lijke Drie en de West-Duitse bondskanselier Adenauer gisteren, op dc eerste dag van hun besprekingen te Londen, belangrijke vorderingen gemaak'. Vooreerst, over het vraagstuk van de controle op de West-Duitse industrie naderden zij zeer dioht tot een overeenstemming. Men werd het eens over een voorlopige lijst van militaire producten, welke Duitsland niet zal mo gen maken. Frankrijk zal accoord gaan met een plechtige Duitse verklaring, dat Wcst-Duitsland deze wapens o.a. atoomwapen* niet zal vervaardi gen, mits de tekst der verklaring zodanig is gesteld, dat zij duidelijk bindend is. Vol trots bekijkt Wim van der Voort staande op het Olympisch Podium de zilveren medaille, die hij bij de wedstrijden om het Olympisch Kam pioenschap met de tijd van 2 min. 20.6 sec. verworven heeft. Als nummer één kwam de Noor Andersen aan met de tijd van 2 min. 20,4 sec derde werd de Noor Aas met 2 min. 21,6 sec. V. 1. n. r.: Van der Voort, Andersen en Aas. A.N.P., TELEFOTO. Zwaarmoedige bui? grenspost is gepasseerd de oorlog in Zweden waar hij be- De Noorse politie houdt een inten sieve spcurr»cht naar de verblijf plaats van de atoomvorser Per We- renskiold, die op 8 Februari jl. spoor loos verdwenen is. Grote groepen studenten zijn de politie behulpzaam bij het opspo ringswerk en uit Zweden meldt het Noorse Telegraaf-agentschap, dat de Noorse politie ook samenwerkt met er toch onder heeft te lijden? Dit is j de politie uit andere Noord-Europe- een vraag, welke in deze tijd, waarin se landen. De Zweedse politie heeft de ondernemingszin schijnt te ver- foto's van Werenskiold verspreid en dwijnen en de werkloosheid onrust barend stijgt, beantwoord moet wor den. Hierbij is het zeker goed te luis teren naar de waarschuwende stem van de ondernemingen. In de beschouwingen bij haar jaar verslag over het afgelopen jaar komt ook de Twentse Bank tot de conclu sie dat de belastingdruk werkelijk te zwaar is. Vooral is de zelffinancie ring van de bedrijven door het weg- belasten van de winsten onmogelijk gebleken. Verder kan aan sparen niet meer gedacht worden, ja zelfs is er allerwege een intering van vermogens waar te nemen. Dat de belastingheffing ongekend hoog kan zijn moge tenslotte ook nog blijken uit de toepassing van het ta rief bij de Vermogensbelasting. Hier bij is namelijk een bepaling gemaakt, dat indien de Vermogensbelasting met de inkomstenbelasting te zamen meer dan 90 percent van het inko men zou bedragen de vermogensbe lasting daarboven niet naar het ver hoogde tarief geheven zal worden. Is het te verwonderen dat belang rijke groepen dit alles te gek vinden en hoe langer hoe meer op een alge hele herziening van het systeem van belastingheffing aandringen en dan niet alleen omdat deze zo gecompli ceerd geworden is? F. D. Tijdens de oorlog woonde We kend staaf als '-en vooraanstaand politik geiiuerpsseexci en had hij geen speciale kenis van de atoom bom. zijn signalement is door alle radio stations omgeroepen. Vooralsnog staat men voor een raadsel. Het enige, da: men weet. is eleerde Thans was hit werk- dat de 30-jarige kernphysicua op het kcrn hv. ,cu, aan da ho(,c. t.jdstip van zun verdwnning in een Dron.heim Volgvns rUn rwaarmoedige stemming verkeerde. n.„ was Werenskiold niet in de Op 8 Fcbr. verliet hij zijn woning, zeggende, dat hij naar de schouw burg ging. Van tal van zijder zijn in lichtingen binnengekomen van men sen, die meenden Werenskiold ge zien te hebben, doch tot nu toe zijn alle aanwijzingen waardeloos geble ken AanvankelijK werd gedacht, dat Werenskiold wellicht het land verla ten zou hebben omdat zijn pas niet gevonden kon worden Maar na een paar dagen werd deze pas door de politie van Drontheim teruggevon den, terwijl nu bovendien vastgesteld is, dat de geleerde geen Noorse Men werd het vervolgens eens over de oprichting van een Hof van Appèl voor do 1000 oorlogsmisdadi gers, die nog in West-Duitsland ge vangen gehouden worden. Het hof, waarin behalve Britse, Franse en Amerikaanse rechters ook Duitse juristen zitting zullen hebben, zal al de zaken van deze oorlogsmisda digers herzien. Dr. Adenauer verklaarde zich op de derde plaats bereid, het geallieer de voorstel om Wcst-Duitsland k" mond jaar 11.250 millioen aan dc Westelijke defensie te laten bijdra gen, te bestuderen. Westduitse regeringskringen te Bonn toonden zich gisteren „rede lijk voldaan" over dit voorstel. Vol gens hoge ambtenaren is het be langrijk lager dan de oorspronke lijke geallieerde cis van 13 milliard mark en ligt het veel dichter bij het Duitse aanbod 10.8 milliard mark te betalen. Bij het nieuwe voorstel is rekening gehouden met de Duitse Toestand wordt ernstig genoemd Maandag is als gevolg van nieuwe daden van sabotage op Zondag de toe stand in het Tunesische achterland slechter geworden. Een woordvoerder van dc Franse resident noemde de toestand ernstig. In Tunis worden groe pen politiemannen gereed gehouden bij de poorten van de Arabische stad en bij de ambtswoning van de resident om aan verwachte demonstraties het hoofd te kunnen bieden. In Casablanca is Maandag toen do politie tussenbeide kwam bij een gevecht tussen Marokkanen, een Marokkaan doodgeschoten. Drie personen werden gewond. berecht worden. De L Zowel de arrestatie van de Zweedse communist Fritiof Enborrt (rechts) als de verdwijning van de Noorse atoomgeleerde Per Werenskiold (links), hebben in Scandinavië veel opzien gebaard. Zondagavond is het na aankomst van de Spaans-Amerikaanse V.N.- afgevaardigden, die een reis door Marokko maken, te Casablanca tot een botsing tussen demonstranten en politie gekomen. Een politieman werd door een schot hagel getroffen. Hij beantwoordde het vuur cn schoot twee nationalisten neer. Voorts werd Zondagavond de Franse resident- generaal van Marokkp, generaal Guillaume, die met zijn auto op weg was naar zijn ambtswoning, door schreeuwende demonstranten om ringd. Van regeringszijde in Tunis wordt bekendgemaakt, dat zich op het ogenblik in de militaire gevangenis driehonderd personen in arrest be vinden, „die tijdens de openbare or de verstorende betogingen op heter daad betrapt zijn of in het bezit van wapens werden bevonden." Deze driehonderd zullen binnenkort door een tribunaal laatste weken zijn reeds een hon derd personen door dit tribunaal ver oordeeld tot gevangenisstraffen van een tot vijf jaar, alaus deze bekend making. 679 Tunesiërs, beschuldigd van minder ernstige daden, zijn naar kampen overgebracht. Resolutie Franse regering aangenomen De nieuwe resolutie van de Franse regering over het Europese leger, ten aanzien waarvan premier Faure de vertrouwenskwestie had gesteld, is hedenmorgen door de Nationale Vergadering aangenomen met een stemmenverhouding van 327 tegen 287. De regering haalde dus een meerderheid van 40 stemmen. bijdrage aan het in economisch op zicht op de been houden van West- Herlijn. En verder ma Wcst-Duits land dc uitgaven voor dc federale politie, de grensbewaking cn de pensioenen voor oud-beroepsmilitai ren in rekening brengen. Belangrijke politieke kwesties, zo als het Duitse lidmaatschap van het Atlantisch Pact, zijn op dc bespre kingen te Londen nog niet ter spra ke gekomen Volgens dc „Daily Mail" hebben de Amerikaanse en Engelse minis ters van buitenlandse zaken, Ache- son en Eden, hun ambtsgenoot Schu- man tijdens de bespreking te Lon den meegedeeld, dat hun regeringen het er in beginsel over eens zijn ge worden, Frankrijk nieuwe waarbor gen te geven, dat hulp zal worden verleend tegen herleving vnn Duits militarisme in Europa Men ver wacht, dat Engeland en Amerika Dinsdag hierover een gemeenschap pelijke verklaring zullen afleggen, aldus dit blad. Nieuwe atoomproeven Het Amerikaanse departement van Defensie heeft Maandag hekend ge maakt, dat voorbereidingen worden getroffen voor nieuwe atoomproe ven in het gebied van de Stille Oceaan. Deze proeven zouden op Knlwetok genomen worden door deskundigen van dc commissie voor Atoomener gie, het Leger, de Marine en de Luchtmacht der Verenigde Staten. Waarnemers te Washington maken uit de keuze van Eniwctok op, dat een of ander atoomwapen beproefd zal worden, dat óf tc krachtig is voor een ontploffing op He Yucea-vlakte in Nevada óf van bijzonder belang is voor de oorlogvoering ter zee. Men verwacht, dat deze proeven zullen voorafgaan aan de Engelse proefnemingen op de Bleak Woome- ra-vlakte in Australië. Uit de haven van Portsmouth vertrekken vandaag twee landingsschepen van de Engel se marine met mariniers en genie troepen aan boord naar Freeniantle in Australië met uitrustingstukken voor de proeven. Men meent te Londen dat de proefneming waarschijnlijk eind September of October zal geschie den. Drie vooraanstaande Britse atoomgeleerden zullen waarschijn lijk de leiding hebben. JiavteCtje Al worden de akkers leeggeroofd, ploeg weer en zaai opnieuw.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1