AKKERTJES De rechtstoestand van Nederlands N.-Guinea onbevredigend geregeld Nare dagen Motie-Romme tegen revolutionnairen aanvaard - Grondwetkamer ontmoet enige tegenstand Haarlem heeft nadeel van de bloemen Tijd nog niet rijp voor belastingverlaging Meester Mueris onderwijst per microfoon Kranen van melkbussen JUïte GOLF Visserij-problemen in de Benelux VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer In de Tweede Kamer is gisteren do algemene beraadslaging over de wenselijkheid van Grondwetsher ziening in het algemeen voortgezet. Minister BEEL, zijn Woensdag middag afgebroken rede voortzet tend, verdedigde nader de verhoging met 50 van het aantal leden der Kamers. Met 48 tegen 18 stemmen aan vaardde de Kamer vervolgens de mo tie van de heer Romme, welke aldus luidde: „De Kamer, van oordeel, dat na dere voorzieningen behoren te worden getroffen, om tc kunnen tegengaan het tot uitdrukking brengen door leden van vertegen woordigende lichamen van een streven, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen, nodigt de regering uit, dit onder werp in nadere overweging te ne men en van het resultaat er van aan de Kamer mededeling te doen"' Voor dc motie stemden K.V.P.. C.U., A.It., S.G. en V.V.D. Tegen P. v. d. A. en C.P.N. De heer WELTER (KNP) was niet aanwezig. Vooraf heeft de heer OUD (VVD) te kennen gegeven, dat hu de motie los zag van dc vraag of revolutionnalrc vertegenwoordigers moeten worden geweerd. Tegen de nadere overweging zeide hij geen bezwaar te hebben. Hierna is het eerste voorstel aan de orde gekomen, strekkende tot verandering van de wijze van her ziening der grondwet. Voorgesteld wordt de beslissing in tweede le zing over een voorstel tot Grond wetsherziening aan een speciaal daartoe gekozen Kamer op te dra- igen. De heer DE GRAAF (KVP) zeide het alleszins aanvaardbaar en doel matig te achten. De heer BRUINS SLOT (AR) ver klaarde zich tegen het voorstel, om dat hii ieder stelsel, dat zweemt naar het referendum, afwijst. De heer WELTER (KNP) vond in stelling ener grondwetskamer een versterking der democratie. „Gevaarlijke" voorstellen De heer Tl LA NU S (CH) erkende, dat een Grondwetskamer enige voordelen biedt, maar als een grond wetswijziging dringend nodig is, zou hij toch geen bezwaar tegen kamer ontbinding hebben. Voor een grond wetskamer moet een gewone verkie zing worden gehouden, met heel wu zorg en kosten voor de gemeenter en de partijbesturen. Spr. had ook staatsrechtelijke bezwaren. Hg vond de voorstellen gevaarlijk en opper de het denkbeeld van een tweede lezing in een verenigde vergadering der Staten-Generaal. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) achtte het van be lang, dat door de regeringsvoorstel len dc continuïteit van de gewone wetgeving en het bestuur worden gewaarborgd. De verkiezing in districten Do heer OUD (VVD) achtte het voorstel principieel juist. Om de ge dachte te voorkomen, dat de grond wetskamer een doublure van de Tweede Kamer zou zijn zou men een andere wijze van verkiezing kunnen toepassen, b.v. met verdeling van het land in vier grote districten. De heer DE GROOT (CPN) ver klaarde, dat zijn fractiegenoten fel le tegenstanders van een derde ka mer zijn. Hij noemde het voorstel een democratie van de politieke ont aarding der heersende klasse. De heer STOKVIS (CPN) zeide. det het in de lijn ligt de mogelijk heid te openen fundamentele anti democratische wijzigingen in de Grondwet aan to brengen. Nog een stap cn men kan de hele Grondwet intrekken, zeide hij Minister BEEL verdedigde do ge dachte van een Grondwetskamer. Het idee van de heer Tilanus om de tweede lezing te doen geschieden ir. verenigde vergadering ontried hij De beslissing over de denkbeelden van de heer Van der Goos van Na- ters liet hij aan de Kamer over. In de avondvergadering werd ge repliceerd. Daarna heeft minister Beel nog de wijze geformuleerd, waarop hij tegemoet wil komen aan de wens van de heer Tilanus. Voor het geval de Kamer het denkbeeld van de heer Oud zou wil len volgen gaf spr. een wijziging van het betrokken artikel in overweging, waardoor de regeling in de wet komt en tevens de mogelijkheid tot afwij-1 king. Daarna is een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp j betreffende overgang naar een nieu we rechtsorde. AetherkHnken ZATERDAG HILVERSUM II, 298 m. 7.09—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Motetten. 7.45 Morgenge bed en liturgische, kalender. 8.0C Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 9.00 Voor de huls vrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als ziele luistert". 12.00 Angelas. 12.03 Gramofoonmuziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gramo foonmuziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursuitzending. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.53 Zang en orgel. 16.15 Do schoonheid van het Gregoriaans. 16.45 Voor dc jeugd 17.45 Olympische Winterboeien 1952 of gramofoonmuziek. 18.00 Nieuws, 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Gramofoonmuziek. 18.45 Bui tcnlandse correspondenties. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Porlements- overzicht. 19.25 Metropole-orkest 19.45 Olympische Winterspelen 1952 of gramofoonmuziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Licht baken", causerie. 20.35 Gramofoon muziek. 21.00 Gevarieerd program ma. 21.53 Actualiteiten. 22.00 Gramo foonmuziek 22.30 Wij luiden do Zon dag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Maastrichts Stedelijk orkest en soliste. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gramofoonmu ziek. 7.50 Idem 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmu ziek. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (9.309.35 Wa terstanden). 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven 11.35 Viool cn piano. 12.00 Accordeonorkest en so list. 12.30 Land- cn tuinbouwmede delingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoor spel. 13.30 Dansmuziek. 14.10 Film programma. 14.35 Fries programma. 15 00 Amateurs uitzending. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.-45 Gramofoonmuziek. 16.15 Olympische Winterspelen. 10.30 Kamerorkest en soliste. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-Varin. 18.20 Lich te muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19 00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19 40 „Het Oude Testament in deze tijd", cau serie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weensc muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Metropole orkest 22 25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. De heer DE GRAAF (K.V.P.) zei de het ontwerp niet urgent te ach ten, maar het kan tegelijk met de andere worden medegenomen. Zijn fractie had ernstig bezwaar tegen he^jroorgestelde artikel 212 voor zo ver' dat mogelijk stelt, dat de rege ling van de rechtstoestand van Ne derlands Nieuw-Guinea en wijziging daarvan bij de wet kan worden vast gesteld en goedgekeurd. Dit bezwaar rg speciaal tegen goedkeuring bg wet. De heer DE KADT (Arb.) had het juister geacht als de zaak voorlopig was gelaten zoals ze was. Z.i. zou een mogelijkheid zijn het grondgebied van het koninkrijk niet te omschrij ven het artikel blanco te houden of in plaats van Nederlands Nieuw-Gui- nea te spreken van „elk zodanig niet zelfregerend gebied, waarover het koninkrijk de souvereiniteit uit oefent". Hij beval een amendement in die geest aan. De heer WELTER (P.N.P.) uitvoe rig ingaand op het regeringsbeleid met betrekking tot Indonesië, betoog de, dat de schrapping van de Unie uit de Grondwet praematuur is. Hij had ernstig bezwaar tegen art. 212, daar dit mogelijk maalrt d- over dracht der souvereiniteit over Nieuw- Guinea bg gewone wet. De heer HOOGCARSPEL (GP.N.) betoogde, dat men bezig is van Nieuw-Guinea een nieuwe kolonie te maken. Z.i. is het beter Nieuw-Gui nea te laten waar het z.i. hoort; het is altijd beschouwt als behoren bij Nederlands Indië. De heer GERBRANDY (A.R.) be toogde, dat eerst wordt gezegd, dat Nieuw-Guinea een stuk van het ko ningrijk is, maar daarop past artikel 212 niet Zi. is de thans aan de orde zijnde herziening praematuur. Tegen half twaalf is de vergade ring verdaagd tot hedenmidag een uur. Verontrusting over kaas-uitvoer V.S. op de verkeerde weg In de eerstvolgende zitting van de aangesloten landen van de alge mene overeenkomst voor tarieven en handel zal Nederland, in overleg met België en Luxemburg, machti ging vragen, bepaalde concessies die ten gunste van de Ver. Staten ge daan zijn, in te trekken. Deze bijeen komst zal uiterlijk in Juni plaats hebben. De regering meent hiertoe te moe ten overgaan in verband met de be perking van de Invoer van Neder landse kaas, die de Ver. Staten heb ben uitgevaardigd, aldus gistermiddag minister v. d. Brink in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Vondeling (Arb.). De minister zeide, dat de Neder- Het verkeer gaat er buiten om Terwijl Haarlem in het voorjaar- en zomerseizoen alle mogelijke moeite doet om vreemdelingen en landgenoten te trekken naar de bol lenvelden en de bloemrijke omge ving is thans gebleken dat het voor de stad zelf ook een minder pret tige keerzijde heeft, „bloemenstad" te zgn. De handeldrijvende middenstand en de grote zaken van de Spaarne- stad beginnen namelgk te merken dat de enorme drukte in de nabij heid van de stad gedurende het bol- lense zoen vele reizenden er van weerhoudt, Haarlem aan te doen. Bovendien is het voor de politie van de naburige plaatsen gewoonte ge worden, de stroom „bollenbezoekers" langs de gemakkelijkste wegen rechtstreeks af te voeren naar Am landse regering over deze maatregel sterdam en Den Haag, buiten Haar- van de Ver. Staten zeer verontrust lem om. Een groot deel van het ver is. Niet alleen omdat onze export er keer, dat vroeger door Haarlem door getroffen wordt, maar vooral omdat Amerika principieel een weg inslaat, die in strijd is met de alge mene overeenkomst voor tarieven en handel. Dat het juist Amerika is, dat dit meent te moeten doen, ver vult de regering met grote zorg. kwam, gaat nu over de grote snel wegen Den Haag—AmsterdamHet Gooi, zodat de Spaarnestad buiten het vreemdelingenverkeer komt te vallen. De Kamer van Koophandel van Haarlem heeft thans tot de gemeente L Verdrijf de periodieke pijnen 1 en dal lome, lusteloze gevoeld direct én afdoend met een paarjj Minister Lieftinck: Wanneer mocht blijken, dat In dc monetaire factoren, die voor het fis cale beleid van zo grote betekenis zijn, een duurzame verbetering is in getreden, moet naar het oordeel van minister Lieftinck stellig dc vraag van het te voeren fiscale beleid op nieuw in overweging worden geno men. Er zijn evenwel onvoldoende aanwijzingen, dat aan deze voor waarden thans is voldaan. De minis ter acht derhalve de tijd voor een algemene belastingverlaging niet rijp. Meer bijzondere faciliteiten van be perkte aard om bepaald ongunstige werkingen van dc belastingdruk te verminderen worden bij voortduring onder het oog gezien. Een herziening van het fiscale winstbegrip komt in dit verband niet het eerst in aanmer king. Bovendien zijn de voorstellin gen daaromtrent te vaag om hier aan met vrucht tc beginnen, aldus mi nister Lieftinck in zijn M. v. A. aan Met griep naar bed, maar de lessen gaan door Meester Meur is uit Opwierde voel de de dreiging van deze tijd, die van de meest onmisbare leden der maat schappij, onbruikbare wrakken maakt als het zwaard van Damocles boven zich hangen. Hij vocht er tegen, zo als mannen plegen te strijden, maar uiteindelijk moest hij in de onder- mijner van zijn krachten de meer dere erkennen. Om kort te gaan: Meester Mueris kreeg griep! De leerlingen van de zesde klas, die van Meester Mueris leerden waarmee de hoog- en laagvlakten in Nederland bedekt zijn, wanneer Flo- ris de Vijfde stierf en meer van der gelijke wetenswaardige zaken, volg den het proces met de grootste aan dacht Zij waren er op een onver klaarbare wijze achtergekomen, dat er noch in Opwierde, noch in de verre omtrek een onderwijzer beschikbaar was, die de taak van Meester Mueris over kon nemen. Zo brak de dag aan, dat Meester Het ontslag van de hoofdcommissaris Het Tweede Kamerlid de heer Burger (Arb.) heeft aan de minist- ters van binnenlandse zaken en van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Willen de ministers mededelen, op welke gronden de hoofdcommis saris van politie te 'sGravenhage is ontslagen? 2. Is het juist, dat ter gelegenheid van het afscheid van dc Haagse hoofdcommissaris door de Amster damse hoofdcommisaris publiekelijk is gesproken over een gezamenlijke protestbrief, te richten aan de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Justitie door dc commissarissen van politic in Nederland, en voorts even eens in het openbaar is gezegd: „Valken, wij hebben de grootste wondering voor de manier, waarop je deze slag hebt geïncasseerd. Jc houding moet schaamrood jagen op de kaken van degenen, die je je ont slag hebben gegeven. Ik zou waar schijnlijk geheel anders hebben ge reageerd. We wisten wel, dat je moei lijkheden had met je burgemeester, maar wc hadden niet verwacht, dat de kwestie zich zo zou ontwikkelen", althans uitlatingon van deze strek king? 3. Indien vraag 2 bevestigend zou worden beantwoord, wrillen dan de ministers hun oordeel over deze In het openbaar gedane uitlatingen, die, gegeven de positie van de be treffende functionaris, wel als uit zonderlijk dienen te worden geken schetst, mededelen? de Eerste Kamer inzake de financiële beschouwingen. T.a.v. de belastingontvangst" merkt hij op, dat er thans minder aanleiding is belangrijke verschillen te verwachten tussen de ramingen op de begroting en de uitkomsten van de dienst dan waartoe de ervaring met betrekking tot het jongste ver leden grond zou kunnen verschaffen. De conjunctuur, die in de laatste ja ren steeds weer op de ramingen een voorsprong kreeg gelukkig meer op de middelen dan op de uitgaven rechtvaardigt nu en zodanig opti misme niet; integendeel, terecht wordt op het gevaar gewezen, dat bg een omslag van de conjunctuur het spiegelbeeld zal optreden. Het komt derhalve de minister raadzaam voor het inhalen van belastingachter stand buiten beschouwing gelaten riet op de aanwezigheid van een stille reserve in de huidige begroting te speculeren. De Regering stemt in met de in het Voorlopig Verslag uitgesproken op vatting, dat handhaving van het mo netair evenwicht en een sluitende betalingsbalans onveranderd als doel stelling voor haar beleid moeten gel den. De teruggang, die productie en werkgelegenheid de laatste maanden hebben vertoond, vraagt vraagt in tussen ook naar naar oordeel bijzon dere aandacht. In zoverre de werkloosheid uitgaat boven datgene wat als frictie- en seizoen-werkloosheid moet worden boschouwd, zijn naar het oordeel van de Regering maatregelen nodig, om deze ontwikkeling het hoofd te bie den. RIJKSSUBSIDIE VERSCHAFT 1500 SCHILDERS WERK. De opdrachten voor schilderwerk, die tot eind Maart met 20 percent subsidie der overheid kunnen wor den uitgevoerd, hebben thans een bedrag van 3 millioen gulden overschreden. Naar ruwe schatting zullen de opdrachten gedurende acht weken werk bieden aan 1500 schil ders, die anders in deze maanden zonder werk zouden zijn geweest. (Volkricr.) De minister van oorlog heeft op dracht gegeven tot het bouwen van een kazerne voor ca. 3.000 man nabij Ossendrecht aan de weg van Hooger- heide naar Putte, in het Westen van Noord-Brabant Het ligt voorlopig niet in de bedoe ling nog meer kazernes in Noord-Bra bant te bouwen. De ontslagen bij Philips Staatssecretaris Kranenburg heeft gisteren tijdens het wekelijks vragen uurtje in de Tweede Kamer op vra gen van de heer Vermeer (arb.) ver klaard, dat het niet juist is dat het invoeren van een verkorte werkweek bij Philips een gevolg is van het lan ger uitblijven van opdrachten voor de defensie. Er kunnen geen verwachtingen zijn gewekt bg de N.V. Het is nooit ge bleken, dat de civiele productie is in gekrompen ten behoeve van de de fensievoorzieningen. Defensie-orders die bg de Philips- concern uitstaan, worden met ver traging uitgevoerd. De aangevraagde maatregelen vinden mogelijk hun aanleiding in fouten in de eigen cal culaties der N.V., aldus de staatssecre taris. Naar aanleiding van dit antwoord deelt Philips mede, dat haar oorspron kelijke mededeling betrekking had op defensie-opdrachten in internatio naal verband. Met uitzondering van een appara- tentype. waarvoor tengevolge van stagnatie in de leveringen van on derdelen van een buitenlandse fa brikant, een verlenging van de over eengekomen levertijd noodzakelijk werd (waarover onderhandelingen met de afnemer lopen), ls van de vertraging in de uitvoering van de fensie-orders bij Philips niets bekend. Boete voor melkslijters Gisteren heeft het Gerechtshof in Den Haag in hoger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen melkslijters, tegen wie de procureur-generaal een boete van vijf gulden had geëist, om dat zij de kranen van hun melkbus sen niet beschermd hadden tegen verontreiniging. De directeur van de keuringsdienst van waren te Dord recht had bepaald, dat om verontrei niging van de kranen tegen te gaan, er kastjes omheen moesten worden geplaatst. Toen niet alle melkslijters aan dit voorschrift voldeden, werden tc Leerdam en Gorinchen processen- verbaal opgemaakt. De kantonrech ter te Gorinchem sprak de geverba- liseerden vrij op grond van het feit, dat geen verontreiging van kranen was geconstateerd en dot het voor schrijven van de kastjes geen rechts grond had. Het Gerechtshof bezag elk geval afzonderlijk. Van de negen melk slijters werden zes vrijgesproken. W. van B„ E. H. en E. J. D. werden tot vijf gulden veroordeeld, omdat de kranen van hun melkbussen niet zo waren aangebracht, dat veront reiniging uitgesloten kon worden ge acht. Mueris zich gewonnen gaf en in bed bleef. De 6e klassers, die reeds schaatsen geslepen en slootjes op hun betrouwbaarheid getest hadden, bleken echter wat te voorbarig ge weest te zijn, want alhoewel Meester Mueris niet in de klas verscheen: zijn stem was aanwezig en dit bleek vol doende om de lessen gewoon door gang te doen vinden. De echtgenote van Meester Mueris had zich n.l. te elfder ure het bus systeem, waardoor de passagiers con tact met een bus-chauffeur onderhou den, herinnerd en samen met een ra diotechnicus uit Appingedam werd de 6e klas van Opwierde verbonden met het ziekbed van Meester Mueris. Naast de microfoon staat een ont vangapparaat, \yaardoor Meester Meuris de reacties van zijn discipe len kan controleren. De eerste les begon met een wgze vermaning van Meester Mueris, waar in hij een beroep deed op het verant woordelijkheidsgevoel van de leer lingen. en niet tevergeefs. De les sen lopen gesmeerd. Gistermiddaj was heti IJK zelfs zangles en terwijl Meester Mueris op zijn fluit begeleid de zong de hele klas, dat ze naar de „Speeltuin" gingen. Meester Mueris kwam natuurlijk niet voor de solo partij in aanmerking Advocaat verzette zich tegen voorbarige politierechter En weigerde verder te pleiten Gistermorgen vond in de recht zaal te Utrecht een niet alledaagse gebeurtenis plaats, toen de verdedi ger de politierechter verweet het vonnis vooruitgelopen te zijn en door deze voorbarigheid weigerde de ver dediging verder op zich te nemen. De zitting moest tenslotte geschorst worden. Het ging om de zaak tegen de 35-jarige telefoniste, die er van beschuldigd werd een zekere mevr. B uit Zeist, die haar man onder dak verleende e:i waar haai- ont voerde kind zich zou bevinden, te hebben mishandeld, nadat zij haar kind teruggeëist had. De politierechter hekelde het ge drag van de vrouw, omdat zij op een zeer laat uur in Zeist aangekomen was. Hij verweet de vrouw dat zij onbehoorlijk opgetreden was. De verdediger, mr. Quispel zeide in zijn pleidooi, dat de rechter op het von nis vooruitgelopen was en dat hg daarom weigerde de verdediging voort te zetten. Er ontstond een scherpe woordenwisseling tusen hem en de politierechter met als gevolg, dat de zitting geschorst werd. Heemstede en de rijkspolitie te Lei derdorp het verzoek gericht, de stroom van reizenden niet om, doch naar Haarlem te richten, voorzover dat kan worden gecoördineerd met de wens om verkeersopstoppingen te vermijden en grote mensenmassa's zo snel mogelijk af te voeren. Vooral de rijwiel-, motor- en auto- reparateurs, de restaurants en de amusementsbedrijven van Haarlem hebben nadeel van de ijver der bui- tenipolitie in dit opzicht. MEER HAAST ACHTER DIVIDENDBEPERKING. De centrale of deling van de Twee de Kamer heeft besloten het wets ontwerp tot verlenging van de divi dendbeperking nog in Maart in de afdelingen te doen onderzoeken en dus niet uit te stellen tot na de ver kiezingen, zoals de meerderheid van de commissie van voorbereiding had voorgesteld. Bij het afdelingsonder- zoek kan» dan alsnog aan de orde worden gesteld of dit wetsontwerp voor of na de verkiezingen behandeld zal moeten worden. Vrouw doodde haar echtgenoot Gistermiddag eiste mr. M J. Brui gom, de substituut-officier van justi tie by de rechtbank te 's-Herlogen- bosch een gevangenisstraf van ne gen jaar met aftrek tegen de 50-ja- rige H. K., weduwe var. P van den B. uit Mlerlo (NB.), die op 22 Octo ber verleden jaar in een vlaag van drift haar man door wurging van het leven had beroofd. De man kwam op genoemde datum dronken thuis met een taxi en toen verdachte niet van plan bleek de chauffeur van deze taxi te betalen, ontbrandde er een hevige ruzie, die eindigde in het bovenomschreven feit. Vechtend door het leven. Ruzies waren in dit gezin, dat in het Brabantse dorp als onmaatschap pelijk bekend staat, aan de orde van de dag. „Zij zijn bijna zes en twintig jaar getrouwd geweest en zij gingen vechtend door net leven", aldus de officier in zijn requisitoir. Mr. Bruigom, die het slachtoffer als een hoogst onaangenaam mens kwalificeerde, was van oordeel, dat er voor de vrouw geen grond van strafuitsluiting aanwezig was. Met het stellen van de eis wilde de offi- cieT rekening houden met het ge vaar, dat in sommige kringen evi dent aanwezig blijkt, om zich op ge welddadige wijze te ontdoen van lastige echtgenoten. Mede dus uit oogpunt van algemene preventie eis te hg negen jaar. De raadsman, mr. K. Witlox, uit Den Bosch, beschuldigde het slacht offer van wangedrag, van uitlokking van de misdaad van zijn vrouw. „De vrouw verweerde zich tegen de stel selmatige aanranding van haar ge luk en dat van haar kinderen", al dus de verdediger, die zich voor het overige refereerde aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. BINNENLAND. Tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote is benoemd mr. L. K. E. van Eyck te Rotterdam, kerkmeester van de St. Willibrord- parochie. Een vlasschuur bij Sir-Jansland op Schouwen is door brand geheel vernield. De oogst van 80 gemet vlas en landbouwershuis gingen verloren. Een nieuw veilinggebouw zal tc Lier worden gebouwd door de vei lingvereniging „Westerlee". De kos ten worden geraamd op een millioen. De „West Friese Flora" te Bo- venkarspel wordt Woensdagmiddag geopend. Er zullen 1800 kisten bloeiende bollen tentoongesteld wor den. Ook inzendingen uit Lisse, Hil- legom en de Anna Paulowna. NIEUWE AFSPRAKEN GEMAAKT VISSERIJ-PROBLEMEN IN DE BEN ELUX. „Onder de gegeven omstandigheden hebben wij vandaag een gunstig re sultaat bereikt", aldus gisteravond minister S. L Mansholt, die gisteren met zgn Belgische collega Seghers wederzijdse vissergproblemen te An- neville besproken heeft. Gisteravond om zes uur werden de besprekingen over de wederzijdse li beralisatie van visserijproducten tus sen België en Nederland te Anneville voltooid. Een begin werd gemaakt met het opstellen van een protocol ter nadere precisering der nieuwe af spraken. Zoals men weet, werd bij protocol van Oostende in 1950 overeengeko men de handel in visserijproducten per 1 Januari te liberaliseren. Van Belgische zijde zijn daartegen in het najaar 1951 bezwaren gerezen. Besloten is thans per 1 Maart as. de handel in gezouten, gedroogde en gerookte haring te liberaliseren en voorts de handel in alle gezouten, ge rookte en gedroogde vis, waaronder sprot. Geen wederzijdse invoer van verse sprot zal plaats vinden tussen 1 Oc tober en 15 November. Wederzijdse bestaande en eventueel te nemen maatregelen ten behoeve van de nationale bedrijven zullen worden geëerbiedigd, o.m. maatrege len ten» behoeve van de aanvoer van gezouten en verse haring. Per 1 Maart zal de handel in verse vis boven de maat van 40 centimeter worden geliberaliseerd. Maatregelen kunnen worden getrof fen teneinde eventuele storingen, voortvloeiende uit deze maatregel, op te heffen. Binn<en twee jaar zal de handel in verse vis beneden de 40 centimeter worden vrijgemaakt. De handel in» garnaal zal binnen drie jaren worden geliberaliseerd. Het aantal grensstations zal ten be hoeve van de handel in vis worden uitgebreid. Per 1 Maart zullen de grensstations Essen en Visée voor het wederzijdse vervoer van vis worden opengesteld

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6