Vier fractie-leiders beten de spits af van begrotingsdebat Wensen, verlangens en grieven van acht andere raadsleden Leidse Gemeenteraad vier dagen bijeen Critiek op het flnanciëel Regeringsbeleid VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Veel waardering voor B. en w. De gemeenteraad van Leiden ving gistermiddag, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, aan met de behandeling van de begroting 1952. Vooraf wer den enige gewone agendapunten snel afgehandeld. In de Commissie voor de Reke ningen werden benoemd de heren Knol (voorzitter), Frohwein, de Hosson, Stolp en Zunderman In de vacature-Key werd be noemd tot lid van de Verkeerscom- missie de heer A. Carton, Kastanje kade 30. Het Instituut „Film en Jeugd" te Den Haag, kreeg een bijdrage van ƒ50— Er werd ƒ4.700— beschik baar gesteld voor het gescnikt ma ken van teeiland in leiderdorp. Om het perceel Waardgracht 105 aan te kopen werd ƒ2.200,- gevoteerd. De eerste verdieping van het pand Breestraat 19 werd verhuurd aan de heer J. F. Dunné voor 388.70 per jaar. De begroting 1951 werd ge wijzigd en sluitend gemaakt met een bijzondere uitkering van ƒ675.000,— uit het G* meentefonds. De begroting 1952 (ƒ41.129,— van het Gereformeerd Minnhuis werd goedgekeurd BEGROTING NIET REEeL. De algemene eschouwingen over de begrO'"'ng werden geopend door de heer Gcslings (P. v .d. A.), die wees op de grote economische moei lijkheden van ons land. welke voor de gemeente grote gevolgen heeft, omdat het gebrek aan geld samen valt met de noodzaak tot investerin gen in openbare werken. Men zou geneigd zijn te vervallen in moede loosheid. Het is zaak c ol ouwe nde critiek te leveren en niet te sta tisch te der.ken in aeze wereld vol dynamiïK. Spr. weidde uit over het plan van de P v. d A., de Weg ï.arr Vrij heid, waarin de Staat slechts een middel genoemd wordt tot ont plooiing van de individuele per soonlijkheid zonder echter te ver vallen in ongebonden vrijheid. Het is nodig, dat de verschillende groepe ringen elkaar met vertrouwen tege moet treden, anders is er geen sa menwerking mogelijk. Ten aanzien van de sluitende be groting 1952, merkte spr. op. dat het bedrag voor onvoorziene uitgaven veel te laag is, zodat het sluitend zijn geen reëel beeld geeft van de financiële toestand van de gemeente. STIJGENDE WERKLOOSHEID. De stijgende werkloosheid baarde spr. grote zorgen, temeer omdat hier bij de opvoeding der kinderen en dus de geestelijke gezondheid van het volk in het gedrang komt. Van de ingestelde commissies zijn nog steeds geen resultaten bekend. Spr. becritiseerde de methode van het D.U.W.-werk en zag in Leiden mo gelijkheden tot werkverschaffing in het bouwrijDmaken van industrie terrein en het bouwen van de Trek- j ging der uitgaven van de vlietbrug. Om de krotwoningen te Raad van 1944 tot 1952 met konden niet steeds helemaal verant woordelijk gesteld worden voor het geen al of niet gedaan werd. Spr. behandelde het wetsontwerp noodvoorziening gemeente-financiën en laaktt de houding van de regering gemeentelijke autonomie. Ge meenten dragen slechts verantwoor delijkheid voor de uitgaven, niet voor de inkomsten, die steeds meer door de overheid geregeld worden, hetgeen centralisatie in de hand werkt, waar mee aan de volkskracht een knauw wordt gegeven. Gemeenten dreigen rijksdistricten te worden. Er staat één lichtpunt tegenover: in de Tweede Kamer zijn er krachtige tegenstemmen opgegaan. Raad en College moeten hier achter staar.. Spr. pleitte voor een zelfstandiger optreden van het College, zonder alle plannen eerst te gaan bespreken in Den Haag. Sprekend over het onderwijs wens te spr. weth. van Schaik veel succes met z'n nieuwe ondeiwijs-methode en pleitte hij voor gelijkstelling van het bijzonder kleuter-onderwijs, zo wel wat de sociale lasten betreft, die door de scholen niet opgebracht kun nen worden, als de pensionnering van onderwijzend personeel. Tijdens de vorige vergadering hebben B. en W. herhaaldelijk betoogd, dat zij gelijk stelling voorstaan. Welnu, dit kan hier in practijk gebracht worden. In verband met het plan tot bouw van een openbare kleuterschool in de 3 Octoberstraat, vroeg spr. zich af of alle neutraal onderwijs beslist openbaar onderwijs moet zijn. Waar om geen vereniging, die de zorg op zich wil nemen voor neutraal onder wijs, dat spr. helaas noodzakelijk vindt. .Voor zo'n vereniging zijn wel mensen te vinden en het resultaat zou z(jn, dat de scholen dichter bij de ouders staan. TEKORT AAN TEAMWORK. De heer van Dijk (K.V.P.) wees op de beperkte bewegingsvrijheid van B. en W. en vroeg zich af of de gemeen te nog wel een eigen taak heeft. De voortschrijdende centralisatie moet tegengegaan worden, om de zelfstan digheid terug te krijgen, die slechts mogelijk is bij gezonde financiële toestanden. Dankbaar, maar niet voldaan zijl» de raadsleden over de bereikte resul taten, die groter geweest zouden zijn, als het college meer team-work had betracht. Bij verschillende voorstel len heeft spr. een tekort aan samen werking moeten constateren. Verschillende raadsleden hebben gevraagd de voorstellen van een dui delijke toelichting te voorzien. In de M. v. A hebben B. en W. geantwoord, dat dit het geval if. Als voorbeeld haalde spr. echter aan, dat de gesa neerde woningbouwvereniging „De Goede Woning" geen enkele opdracht de P. v. d. A. by de voorstellen tot gelijkstelling van het byz. kleuter onderwijs. HUIZEN OP INDUSTRIETERREN. De heer Frohwein (WD) laakte de financiële regeringspolitiek en loofde vooral het werk van de ge meente-ontvanger. Over 1952 zal een energiek beleid gevoerd moeten wor den om aan alle moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, ook omdat de post-onvoorzien slechts ƒ57.175, vermeldt. In het wetsontwerp op het credietwezen zag spr. slechts een noodsprong van de minister om de bodemloze put enigszins te dempen, met het gevolg, dat er voor onder nemers steeds minder crediet zal zyn, hetgeen verminderde productie betekent. In de afgelopen week had Leiden reeds 1700 werklozen en 1138 armlastige gezinnen. Spr. maakte |teh ernstige zorgen voor de gcmccBal- rekening 1952, bij verdere stijging van de werkloosheid. Ten aanzien van de woningnood wilde spr. ook wijzen op de arme lijke omstandigheden van vele gezin nen, zodat een sociaal werkster bij Gemeentewerken niet langer gemist kon worden. De belangstelling voor de bouw van industrie-hallen noemde spr. practisch nihil en aangezien naar sprekers mening spoedig de belang stelling voor het vestigen van nieuwe industrieën geheel verdwe nen zal zyn, wilde spr. B. en W. PIKÉ. FLANEL HYDROPHIEL jjanjoüid product Advertentie) vragen of het gewenst is de opge spoten industrie-terreinen zo spoe dig mogelijk voor woningbouw te bestemmen. De heer Frohwein maakte zich be zorgd over de vestiging van coöpe raties in de nieuwe wijken, die ern stige concurrentie betekenen voor de middenstand. Heeft „De Goede Wo ning" al een nieuw bestuur? Spr. besloot met aandacht te vestigen op de viering van Koninginnedag, die niet vergeleken kan worden met het feest van 3 October en vroeg B. en W. het nodige te doen voor een ge paste, vreugdevolle feestviering. Aangezien de heer Van Weizen (CPN) niet aanwezig was, waren hiermede de fractie-leiders aan het einde van hun Latijn. LET OP DE JUISTE TIJD. Na de fractieleiders kwamen de an dere raadsleden aan het woord. De eerste was de heer Knol (Prot. Chr.) die wees op de financiële moeilijkhe den van de gemeente, o.a. veroor zaakt door de rente-politiek van de Regering. Spr. zag groot gevaar in vlottende schulden, omdat deze de bil jetten-pers in werking zouden kun nen stellen, met alle gevolgen van dien. Ligt hier geen waarschuwende taak voor de Ver. van Ned. Gemeen ten? Hoewel de uiterste zuinigheid be tracht moet worden, was spr. er toch van overtuigd, dat men voor be paalde uitgaven niet de juiste tijd voorbij mag laten gaan. Anderzijds was spr. er niet van overtuigd, dat de hoofden van dienst steeds de uiter ste zuinigheid betrachten. Nadat spr. betreurd had, dat het Rijk een groot deel van het gemeen telijk belastinggebied heeft aange trokken, waaraan wel niets meer te veranderen zal zyn, weidde hij uit over enige cijfers van de begroting, die hij niet ontstellend wilde noemen, al bljjft uiterste efficiëncy noodzake lijk. Bijzonder interessant is de to tale schuld van de Gemeente, die van 1939 tot 1950 slechts met 815.000 steeg, de Lichtfabrieken buiten be schouwing gelaten. Spr. merkte op, dat de wethouders eigenlijk bestuursambtenaren gewor den zijn, wier ambt de hele mens vraagt, temeer omdat een kleine stad vaak meer vraagt dan in grote ste den, waar het werk meer verspreid wordt. DE OUDEN VAN DAGEN. Mevr. Braggaar-de Does (P. v. d. A.) was zeer erkentelijk voor het vele werk van B. en W., alhoewel zij niet geheel tevreden was over de antwoor- mag geven, zonder goedkeuring van den van het Co„ in de Mcmoric FJT rrWIJ' °,nne b.Tg iv'" Antwoord. Spr. brak weer een luidde: betalingen van 200 gulden en laM v00r woningFen, Qn cen tehuis hoger. enz., van welke bepaling I v00r ouden van d| Door he, bou. de Raad niet op de hoogte was. Waar- va„ di, vervangen, zul'en extra toewijzingen nodig zijn. De woningbouwcijfers van de laatste jaren achtte spr. zeer bevredigend, waarvoor hij hulde bracht aan wethouder Joneeleen, hieraan de vraag verbindend of het geen overweging verdient meer klei ne woningen te bouwen, omdat uit statistieken' blijkt, dat het gemid delde gezin kleiner wordt. De bouw kosten zouden er door verlaagd wor den. Ten kanzien /ar de sulturele pro blemen verheugde SDr. zich er over, dat de actieve cultuur-beoefening gestimuleerd wordt als tegenhanger van de passieve beoefening, die geen geestelijke ontplooiing van de vrije mens brengt. Hoe staat het met de resultaten van de exoerimenteer-school Haver- straat? Voor het probleem van de pensioenen voor kleuter-onderwiize- ressen zal een oplossing gevonden moeten worden. Spr. vroeg de aandacht van B. en W v .d. beeld2nde kunstenears, die een kans moeten krijgen bij de ver fraaiing van nieuwe bruggen, waar voor 2 pet van de bouwkosten be steed zou kunnen worden. Tenslotte wees spr. er op, dat de Gem. Geneesk. en Gezondh. Dienst zich gestadig ontwikkelt, dat de Kruisverenigingen zich belangrijk hebben uitgebreid en dat ook de Schoolartsendienst voortpang maakt, maar dat het jammer is, dat B. en W. zich niet uitgesproken hebben over een stadsacademisch ziekenhuis, in samenwerking met het bestaande Acad. Ziekenhuis. AUTONOMIE IN GEVAAR. De heer Woudstra (Prot. Chr.) meende, dat de begroting in iets meer opgewekte sfeer dan verleden jaar behandeld kon worden. Het werk is zonder al te grote stagnatie kunnen doorgaan- Daarvoor past, na God, ''ank aar.' B. en W. en de ambtenaren, die onder moeili'ke omstandigheden moesten werken. Er is wel critiek ge weest, die nodig was, maar B. en W. om niet? Spr. vroeg vervolgens of de stij- B^^aSociile ver antwoord was, en vond het verheu gend, dat het aantal in aanmerking komende kinderen voor een Mytyl school te gering is om zo'n school thans op te richten. Kan voor de ge signaleerde gevallen, samen met de omliggende gemeenten, nöets gedaan worden? „BELASTING OP SCHOOLKINDEREN". De heer van Dijk wees ook op de misstand van de „belasting op school gaande kinderen". Deze onrechtvaar dige belasting (schoolgelden) is weer op de begroting geplaatst. Spr. acht te nu de tijd gekomen, zonder in menging van hogerhand, het verme- nigvuldigingscijfer tot één terug te brengen. Spr. was ontsteld over het ant woord van B. en W., waarin gezegd werd. dat het nog niet zeker is, dat in 1952 woningen aan een R.K. Wo ningbouwvereniging toegewezen kun nen worden. Welke motieven hebben tot dit antwoord geleid? Teleurstellend vond spr. ook het antwoord inzake de Annakliniek en de pogingen van B. en W. om te be middelen, waar het de volksgezond heid betreft. Spr. kon niet aannemen, dat B. en W. er niets aan gedaan zou den hebben. VERLANGLIJSTJE. De kath. raadsfractie heeft ten aan zien van de culturele en cultiveren de taak van de Gemeente wel enige verlangens: financiële gelijkstelling van het byz. voorber. lager onderwijs, het bouwen van meerdere badhuizen, stichting van goede wijkgebouwen, van de Kruisverenigingen, een goede stadsverbinding N.-Z. en een posi tieve bijdrage, door subsidie, aan het eigen actieve culturele verenigingsle ven. Het zal mede van de daadwerkelij ke medewerking, van al wat nog christelijk denkt, afhangen, of over enige tientallen jar?n nog van een christelijk Europa gesproken kan worden. wen van dit tehuis komt woonruimte voor andere gezinnen vrij. Het stemt tot voldoening, dat in di verse wijken van de gemeente ban ken geplaatst zullen worden. Spr. pleitte voor een autobusdienst in dc nieuwe wijken en voor een over dekte wachtruimte bij de publieke tribune van de raadzaal, zodat men bij geheime zittingen niet buiten be hoeft te staan. Ook een betere huis vesting en wachtgelegenheid voor de Volkrcredietbank achtte spr. nood zakelijk, evenals enige badhuizen in de nieuwe wijken, met name in de Tuinstadwijk en de Professoren wijk, en consultatiebureaux voor zuige lingen. Spr. betreurde, dat B. en W. nog steeds geen voortgang gemaakt heb ben bjj de bouw van een kinderbe waarplaats, speciaal ten behoeve van werkende vrouwen. Spr. was er van overtuigd, dat er zuinigheid moet worden betracht, maar geen zuinig heid, die de wijsheid bedriegt, waardoor men slechts tot hogere kos ten komt. SPOEDIG ZANDZUIGEN. De heer van Iterson (Prot. Chr.) was niet tevreden over het zandwin ningsplan, dat enige jaren geleden met grote spoed werd aangenomen Wanneer niet spoedig met het zui gen begonnen wordt, verliest het plan veel van z'n aantrekkelijkheid. Teleurstellend vond spr., dat er voor demping en riolering van de Langebrug nog geen plan klaar is. Blijkbaar wil het ook niet vlotten met het instellen van een Welstands commissie. Spr. wilde niet veronder stellen, dat B. en W. hiertoe niet in staat zijn. Begrijpelijk, dat er slechts weinig plannen zijn voor grote openbare werken, maar de kosten van Gemeen tewerken zouden wel eens zó zwaar kunnen gaan drukken, dat langer wachten met uitvoering niet verant woord is. Hoeveel technisch personeel is er thans? De spoorwegplannen vorderen goed, maar de tunnel-scheuren doen het ergste vrezen. Wat zeggen des kundigen hiervan? De uitbreidingsplannen Z.-W. en Mors laten nog steeds op zich wach ten alhoewel er huizen gebouwd wor- Spr. verwachtte stellig steun van den. Waarom worden aan particu liere bouw hogere materiaal-eisen ge steld dan aan overheidsbouw? De woningbouwcijfers zijn bevre digend; er waren op 1 Jan. 1.1. 647 huizen in aanbouw. Laten B. en W. de zaken flink blijven aanpakken. Liefst echter geen montage-bouw. En laten de architecten niet teveel expe rimenteren. Spr. wees tenslotte op het stuk bouwrijpe grond aan de Herengracht, waar de Raad van Arbeid geen bouw plannen meer heeft, zodat hier hui zen gebouwd kunnen worden, die een sieraad voor de stad zullen zijn. VERBREDING STILLE RIJN. De heer Kortmann (K.V.P.) wees op de uitbreiding van het militair apparaat dat zowel economische als sociale gevolgen heeft. Ver doorge- den voerde efficiency is de enige oplos- sing. De nieuwe begroting geeft ech ter geen beeld van reële bezuinigin gen, doch van pogingen tot hogere ontvangsten. Er moet een einde ko men ann de na-oorlogse droom van schijn-welvaart, die de armoede be dekt. Spr. infarmeerdc wat de gevolgen voor de gemeente rijn, wanneer pet spoorwegplan duurder mocht blijken te worden dan de geraamde 20.000 000 gulden, en wees er op, dat Leiden eerder de-industrialiscert dan indus trie aantrekt. Hoe willen B. en W. dit angstige verloop stuiten? Laat de werkloosheidscommissie spoed be trachten met het rapport. Waar schijnlijk zal binnen niet al te lange tijd ook de metaalindustrie aange tast worden door de werkloosheid, nu de Duitse concurrentie steeds groter wordt. Leiden zal zich moeten spe cialiseren op kleine metaal-bedrij ven, die zeer arbeidsintensief zijn. Het Kam. Onncs-laboratorium geeft de stad hierbij een voorsprong. Spr. bracht hulde aan het recher chewerk van de politie, maar meen de, dat er tekort geschoten wordt ln de beschermende taak, met name waar het plantsoenen en aanplak borden w-treft. Er moeten strenge maatregelen genomen worden. Met vreugde had spr. het plan ver nomen om tijdens de spitsuren op het Noordeinde een stopverbod in te stellen. Sprekend over de Mare- demping deed de heer Kortmann de suggestie aan de hand ook de Mare tussen Haarlemmerstraat en Nieuwe Rijn te dempen. Wanneer dan de Stille R(jn verbreed wordt, krijgt men althans gedeeltelijk een para- lelweg langs ae Haarlemmerstraat, De grote gezinnen. Bij de woningbouw vroeg spr. aan dacht voor de grote gezinnen. Du- plex-woningen zijn voor direct ge bruik waardeloos voor grote gezin nen. omdat ze dubbel bewoond wor- Tenslotte wees spr. op het tekort aan ziekenhuis-ruimte en beval de uitbreiding van het St. Elisabeth-zic- kenhuis in de aandacht van B. en W. aan. Om half zes werd de zitting, die niet bijgewoond werd door dc heren Lardee (PvdA), van Weizen (C.P.N.) en v. Weerlee (PvdA), geschorst. DE GOEDE WONING. Na de zeer rustige, ononderbroken en ietwat eentonige middagzitting, werd de avondzitting om 8 uur in gezet met cen beschouwing van de heer Lombert (K.V.P.), waarin me nige humoristische noot enige ver ademing bracht in de plechtstatig heid van deze vergadering. Na gevraagd te hebben om een glas „Lindcnbergh-pils" sprak de heer Lombert over de sanering van de Woningbouwvereniging „De Goe de Woning", waarvan de behande ling in Nov. 1.1. door hem niet werd bijgewoond. Een korte samenvatting vindt men elders op deze pagina. f,De Goede Woning" weer op het tapijt gebracht De heer Lombert (KVP) heeft in een betoog van meer dan twee uur, met vele humoristische opmerkingen doorspekt, er eerst op gewezen, dat wethouders en ambtenaren 'n raadslid niet mogen beschouwen aLs 'n overbo dige lastpost en dat de laatste verplicht is kennis te nemen van alle beschik bare gegevens voordat hij z'n stem uitbrengt, ook al heeft een bepaalde commissie reeds een oordeel uitge sproken. Het raadslid moet dan ook in de gelegenheid gesteld worden een gefundeerd oordeel te kunnen vellen en een wethouder behoeft bij de minste critiek op zijn beleid geen afsnauwende antwoorden te geven. Spr. stelde zich lijnrecht tegen over de wethouder van Openbare Werken, toen hij terugkwam op een zaak, die reeds in November 1951 door de Raad behandeld is, door dc KVP bij monde van de heer Van Dijk, die de heer Lombert wegens ziekte verving: sanering van de wo ningbouwvereniging „De Goede Wo ning", die een groot tekort had. De heer Lombert verweet nu Openbare Werken de kwestie ondcr- houdsfondsen op de voorgrond en de exploitatietekorten op de achter grond geschoven te hebben. Spr. toonde met veel cijfermateriaal aan hoe de vereniging tot zo'n groot ex ploitatie-tekort was gekomen en wees er op, dat het voor-oorlogse College zich slechts in zoverre bozig heeft en W. pas op 26 April 1949 een schrij ven tot dc vereniging richtten. Op het rapport van 1 Oct. 1949, door het bestuur aan B. en W. verzonden werd pas op 16 Febr. 1951 geant woord. De heer Lombert weidde uit over dc slechte bouwgrond en over de zeer slechte wijze waarop de huizen gebouwd waren, om zich daarna af te vragen waarom elk oordcel van Gemeentewerken in deze sinistere historie ontbrak. Dc bekende brief van minister In 't Veld had ook spr.'s aandacht, waar het de kwestie van onderhoud door de huurders betrof, evenals het plan-Van der Laan voor 300 woningen, bestemd voor „De Goede Woning", dat niet doorg ng, terwijl de vereniging geen andere woningen toegewezen kreeg. Na de kwestie van de oorlogsschade te hebben besproken, besloot de heer Lombert met te zeggen, dat hij de halve waarheid erger vond dan een hele leugen. Dit naar aanleiding van een opmerking in het betreffende raadsvoorstel, dat het saneringsplan ter kennis van het bestuur van de woningbouwvereniging is gebracht, welke bestuur zich er mee accoord verklaard heeft, al meende het enige opmerkingen per brief te moeten maken. Deze brief was niet in het dossier. Zodoende konden de raads leden niet lezen, dat het bestuur de beschuldigingen, welke aan het voor stel tot sanering ten grondslag la- MEER DIFFERENTIATIE. Mevr. Goudswaard-Knipscheer (V. V.U.) bcireurde dat dc uidciingen niet voldoenue gcuiilerciuiecrd zyn samengesteld. Spr. wens*o in iedere aldciing minstens één lid„van iedere party benoemd te zien. Nu het vertrek vun mej. mr. Schilt- huis wenste spr. weer een vrouwelij ke jurist in gemeentedienst te be noemen. Ten uanzien van de Mytyl-Schooi merate mevr. Goudswaard op. dat hei geen verwondering behoeft te wekken, dat het inin.mum aantal leerlingen zich niet heeft uungemeld. Als de school er ccnmual is, komen de leerlingen (licnumeiljk gebrek kige kinderen) van zelf. RECLAME MAKEN. De heer Aaiders (K.V.P.) is het niet eens met de heer tronwein, die woningen op indusirle-terreinen wil plauis<.n, omdat die bewoners toch werkgelegenheid moeten hebben. Het getij is wel gekeerd; om bij in dustrialisatie succes te hebben, zul len er uuntrekkelijke aanbiedingen gedaan moeten worden, waarvan in het antwoord van B. en W. in de M. v. A. niets te merken is, al schenen er advertenties geplaatst te zyn. Spr. pleitte voor meer reclame. Er zal een goede vertegenwoordiger op pad ge stuurd moeten worden. Muur dan moet Leiden een goede naam hebben bjj belanghebbenden. Tijd tussen aanvraag tot vestiging van industrie en open.ng van het bedrijf moet zo kort mogelijk zijn. Kun er bij inrich ting van bedrijven niet wat soepeler gewerkt worden? Is de tijd nog niet aangebroken om een rapport van de werkloosheid- commissie te publiceren? En konden er onder de werklozen met een kleine vergoeding boven de steun geen sneeuwruimers gevonden worden? Leiden heeft weinig recreatie-oor den. Bovendien is de weg naar het strand lang. Kon de tram geen betere verbinding tot stand brengen op initatief van B. cn W.? De overvalwagen. Ten aanzien van de openbare vei ligheid wees spr. op het sneeuwbal len van de gymnosiumjeugd, die een agent dc pet van het hoofd gooide, met het gevolg dot 12 leerlingen per overvalwagen- naar het bureau ge- brucht werden. Spr. vond het geen juiste methode willekeurige leerlin gen op te pakken; de dienstdoende inspecteur hod verstandiger moeten zyn; z(jn maatregel doet herinneren aan methodes van enige jaren terug. GEM. WERKINRICHTING. Mej. van Hicnes (P. v. d. A.) wil de tenaanzicn van invaliden, werk zaam in de Gem. Werkinrichting, dc behoefte-factor laten meespreken bij de geldelijke beloning. Spr. achtte het onjuist, dat gehuwden meer verdie nen dan ongehuwden. Ten aanzien van het verkeer wilde spr. de brug tuisen Doezastraat en Heren-traat verbreed zien t< n be hoeve von de voetgangers. Zolang de Breestraat nog „spoor baan" is, kan er niet tegelijk gepar keerd worden. De voetgangers ver dienen moer bescherming, o.a. met een duidelijke ovorsteoknlriots op de Breestrant cn bij de Blnuwpoorts- brug. De verkrerscommlssie dient ook aandacht te besteden nnn kleine zaken. Om kwart voor elf schorste de voorzitter de vergadering tot heden middag twee uur. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatscxa- men Nederlands recht dc heer H. van den Heuvel Rotterdam. gehouden met deze toestand, dat gen, afwees. Het bestuur verzocht in het rente in rekening bracht voor te'd e briof ook te mogen vernemen laat betaalde annuitciten. Na de waaruit de „nog nader vast te stel- oorlog bleven plannen tot sanering]en meer algemene voorwaarden" eveneens achterwege. Het Verificatie-zouden bestaan. Op die brief heeft bureau bereikte alleen, dat de rente-het college pas geantwoord, toen het vordering achterwege bleef, die na dien echter door de Gem. Accoun tantsdienst weer in rekening ge bracht werd. Spr. zag geen aantijging in zijn bewering tijdens de sectievergade ring, dat aan het dossier enige brie ven ontbraken, waardoor een ver keerd beeld van de toestand werd gegeven, en kon het ingekomen stuk, dat gewaagde van de grote zorg waarvan B. en W. vervuld waren, met interrupties, waaruit zijn moeilijk rijmen met het feit, dat B. stemming duidelijk bleek. bestuur zich hierover niet meer kon beraden. De betrokken stukken werden, ondanks de belofte van een ambtenaar, niet tijdig bij dc be stuursleden bezorgd. Spr. betreurde, dat door B. en W. zo weinig égards in acht genomen waren ten opzichte van het bestuur, waarvan een lid van Ged. Staten deel uitmaakt. Weth. Jongeleen onderbrak dit zeer langdurige betoog enige malen ont- Burgerlijke Stand Geboren: Gerardui Wilhelmus Da niël, z. v. J. H. van Leeuwen en E. M. Meijer; Sara Sylvia d. v. W D du Pric cn M. Roosendaal; Johannes Gijsbertus, z. v. HL R. Scheer cn C. I J. van Stein; Mario Gerard, z. v. C. Slingerland en I. Knmmercr; Joan- 1 nes Antonius Jules Mar e, z. v. J. H. M. Kirch cn M. A. F. Secgers; Erik Guustanf, z. v. R. J. de Vries en C. van Bilderbeek; Jacobus, z. v. C. Plaizier en G. D. F. Verhoeven. Ondertrouwd: A. van Soest en E. S. M. Brecdcveld; J. H. de Rooy en Th. J. de Does; C. du Prie en H. Brandt; G. R. Tienstra en Th. M. de Wolf;; A. W. Zevenhuizen en M. W. de Grflnf; A. F. von Erkel en G. S. j Ligvoet; H. Kooien cn J. Slijkhuis; I C. W. Holswildcr en J. Rusman; S. van der Kuil en M. C. Affourtit; F. van den Berg en A. Molenaar; J. 1 Wiersinga en J. Lagcrman; J. W. v. Leeuwen en J. A. van den Eikfioff; I J. RijniSurger en J. M. C. Goddijn; l D. J. Türk cn M. M. Sehwerdt; C. J. dc Vos en J C. van Blitterewük. Overl.: P. Ram, wed. van Wage naar, 82 j.; L. H triand, wed. van Van Kampen. 73 j. Wie qeen rlchHng aangeeft gaat in de richting van bot ziekenhuis. Verbond voor Veilig Verkeer

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5