Subsidie-verlaging rampzalig voor middenstandsmaalderijen KLOOSTERBALSEM Met bommen 5n-al neergestort De situatie in Korea Brom-auto'tje.... Nieuwe jeugdfilm met vele zeer goede hoedanigheden Benauwd avontuur van 7 jongens uit Hazerswoude "RIJDAG 8 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Ned. Kath. Bond van Molenaars, Graare-, Meel- en kunstmesthandela- ren protesteerde in een druk bezochte andelijke protestvergadering te Eind hoven tegen de dezer dagen door mi- lister Mansholt doorgevoerde subsi- lieverlaging op importvoedergranen. De subsidieverlaging zou, aldus dc ïond, grote nadelen toebrengen aan Je minder grote veevoederhandela- •en en mengvoederfabrikanten. Deze tadelcn had men kunnen voorkomen, londer financiële lasten voor de ïvcrheld, wanneer de susidieverla- jing reeds was ingegaan met de uit- fifte van bonnenscrle B op 1 Novem- >er 1951 of minstens op 1 Januari .952 met Ingang van de thans lo tende bonnenserie C. aldus dc bond. De aanwezigen werden o.m. toe- [esproken door de heer Raaymakers »it Tilburg, die betoogde, dat de WONDEN van allerleiaard Een klein wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwe ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: Advertentie) maatregel van de minister Mansholt voor de betrokken bedrijven ramp zalig is. Hij stelde de vraag of de regering helemaal geen begrip heeft voor de hardwerkende middenstand en wekte op tot een krachtig protest. Tenslotte werd besloten een motie aan de Minister van> Landbouw te zenden, waarin geprotesteerd wordt „tegen de onrechtvaardige verdeling van lasten, welke hiervan het gevolg zijn" en met aandrang wordt ver zocht „voor een evenredige verde ling der te dragen lasten te willen zorg dragen". Gistermorgen werd bekend, dat ook de veekoeken zijn geblokkeerd. Te verwachten is dus, dat hiermee even eens iets gaat gebeuren. Een tijdens een sneeuwstorm uit een dorp nabij Tokio naar Korea rertrok'ken Amerikaans vliegend reuzenfort is omlaag gestort. Het rliegtuig, dat een volledige bom- nenlast aan boord had, is, in dc om geving van het dorp, in de rijstvel- ien terecht gekomen. De bommen mtploften, waardoor het de brand- vcer en reddinesploegen onmogelijk iv&S het wrak dichter dan acht hon- lerd meter te naderen. Er bevond :ich een bemanning van elf koppen tan boord. Functionar ssen te Tokio ran dc luchtmacht hebben medege- leeld, dat geen der inzittenden de ramp heeft overleefd. Er is ook een burger om het leven gekomen, terwijl drie anderen ver nist worden, tien burgers zijn ernstig gewond. Zestien huizen werden, als gevolg van de na het ongeluk uitge- sroken brand, in dc as gelegd. Generaal spreekt oorlogstaal De opperbevelhebber van de Noord- Koreaansc troepen, generaal Kim il soeng, heeft Donderdag zijn troepen bevolen zich „voor te berei den op beslissende gevechten met de vijand". In een dagorder, waarin de vier de verjaardag van de Noord-Ko- reaanse strijdmacht werd herdacht, gaf generaal Kim bevel tot „nauwe re samenwerking met det dappere Chinese vrijwilligers" Dc Noord- Koreaanse opperbevelhebber hoopte dat de guerillastrijd ter hand geno men zal worden. De dagorder van d* generaal werd door radio-Pjong- jang omgeroepen. Het geallieerde hoofdkwartier heeft vandaag (Vrijdag) te Tokio medegedeeld, da., in de afgelopen 24 uur 4 op geringe schaal door de communisten uitgevoerde proefaan- vallen" zijn afgeslagen. Overigens was er aan het Koreaanse front „niet veel veranderd' De Verenigde Naties hebben de communisten Vrijdag medegedeeld, dat zij bereid zijn Zaterdag een bijeenkomst der voltallige delegatie te houden, om opnieuw" het laatste punt vnn de voor de wapenstil standsbesprekingen opgestelde agen da, luidende .aanbevleüngen aan de wederzijdse regeringen", te bespre ken. EX-PRESIDENT ARIAS WEER VRIJ. De Panamese volksvertegenwoor diging heeft bepaald, dat amnestie zal worden verleend aan alle poli tieke gevangenen. Als gevolg hier van heeft het Panamese hoogge rechtshof Donderdag gelast dat de voormar ge president Arnulfo Arias onverwijld c<p vrije voeten moet worden gesteld. Hetgeen inmiddels is geschied. Ex-president Arias bevond zich sinds Mei 1951 in de gevangenis. Hij was door dc Panamese Nationale Vergadering afgezet wegens pogin gen om de huidige Panamese grond wet te vervangen door een oudere, volgens welke de president grotere bevoegdheden bezat. Er ontwikkelde zioh indertijd, na dit besluit der volksvertegenwoordiging, een vuur gevecht tussen de president en een aantal aanhangers, die zich in het palcis hadden verschanst en troepen, die het besluit van het parlement ten uitvoer kwamen leggen. DE BOSBRANDEN IN AUSTRALIË De bosbranden, die in de afgelo pen twee weken reusachtige gebie den in Zuid-Oost-Australië hebben geteisterd, zijn thans in de staat Victoria bedwongen. Velen zijn om het leven gekomen en nog meer personen worden vermist. Er is voor millioenen guldens schade aan gericht. In Nieuw-Zuid-Wales laaide het vuur weer op, verscheidene ste den worden bedreigd. Faure overleefde het Het nauwelijks drie weken oude Franse kabinet van premier Faure heeft zijn eerste crisis overleefd. Kort na middernacht verkreeg Faure n.l. een vertrouwensvotum van het parlement over zijn econo mische poli lek met een meerderheid van 17 stemmen (292275). Behalve reeds eerder aangekon digde versoberingsmaatregelen zul len ook de toewijzingen voor Fran se toeristen aanzienlijk worden be knot. Voortaan mogen Fransen, die naar het buitenland gaan, slechts voor frs. 30.000 aan buitenlandse valuta en frs. 20.000 in Frans bank papier per paar uitgeven (vroeger resp. frs. 50.000 en frs. 50.000 per jaar). Waarnemers zijn van mening, dat Faure's overwinning nauwelijks meer dan een procedurezege is, en zij voorziet grote moeilijkheden voor de regering. Mogelijk uitstel voor Lissabon Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, de mogelijkheid niet te willen uitsluiten, dat, in ver band met de begrafenis van koning George VI, de bijeenkomst van de ministerraad der NAVO wordt uit gesteld. De vergadering was n.l. on 16 Februari te Lissabon vastgesteld, terwijl de begrafenis van koning George op 15 Februari is gesteld. De Noord-Atlantische raad van plaatsvervangers te Londen heeft aanbevolen, dat de bijeenkomst van de NAVO-raad te Lissabon tot 20 Februari wordt uitgesteld. Verwacht wordt, dat de betrokken regeringen vandaag zullen antwoor den. In Zweden dreigt lerarenstaking De Zweedse centrale organisatie van academici, die met een staats commissie onderhandelingen over de salarissen van haar in rijksdienst zijnde leden, heeft gedreigd met „strydmaatregelenwanneer de commissie niet vóór Zaterdag a.S. meedeelt .ie eisen der academici in behandeling te- willen nemen. Van de organisatie zijn vooral in rijks dienst zijnde leraren bij het middel baar onderwijs, juristen en technici lid cn het ultimatum kan dus een lerarenstaking ten gevolge hebben. De staatscommissie heeft al te ken nen gegeven, dat zi. binnen de aan gegeven tijd geen uitspraak kan doen. PERON EN DE SOCIALISTEN. President Peron van Argentinië heeft Donderdagavond een besluit getekend, dat het op vrije voeten stellen behelst van 35 leden der Ar gentijnse socialistische partij, die hetzij tot gevangenistraf waren ver oordeeld, hetzij zich, in afwachting van hun berechting, in verzekerde bewaring bevonden. President Peron heeft Donderdag, eerder op de dag, bepaald dat „La Vanguardia", een socialistisch blad, dat tweemaal in de week verscheen, voordat het in 1947 werd verboden, weer mag verschijnen. K.L.M.-employé's in N.York beroofd Twee met revolver gewapende mannen hebben o; het internationa le vliegveld van Ne^ York twee em- ployé's van de N.L.M. beroofd van bont en vulpennen ter waarde van ongeveer 4.550 dollar. In de vrachtloods werden de twee employé's gebonden en werd hun een prop in de mond gedaan. De rovers lazen zorgvuldig de lading- lijst door en verdwenen met twee pakketten bont vax. elk 2.000 dollar waarde en een pakket vulpennen van 550 dollar in de auto van een van hun slachtoffers. RENDIEREN DOOR HONGERDOOD BEDREIGD De zeventigduizend rendieren in Noord-Noorvvegen worden door e hongerdood bedreigd, als het weer niet binnen enkele dagen zachter wordt. De sneeuwlaag is zo vast, dat de dieren slechts met de grootste moeite voedsel kunnen vinden. Ver scheidene jonge dieren zijn reeds omgekomen. Dame«l Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie) RETRAITE VOOR DIENST PLICHTIGEN. Het Ministerie van Oorlog heeft 'bekend gemaakt, dat grote groepen van de Landmacht worden opgeroe pen in de eerste dagen van April. Daarom worden in het Retraite huis te Noordwijkerhout nog de vol gende retraites gehouden voor dienst plichtigen: 1922 Februari, 2326 Februari, 29 Maart—1 April. Om teleurstelling te voorkomen, melde men zich spoedig bij de direc tie v. h. Retraitehuis te Noordwij kerhout (tel. 207). EERSTE PENSIOENEN VOOR BOUWVAKARBEIDERS. Ir. de nieuwe kantoren van het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouw nijverheid aan de Spuistraat in Am sterdam zijn gistermorgen ae eerste pensioenen officieel uitgekeerd aan vier bouwvakarbeiders, die de pen sioengerechtigde leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, meldt de Volks krant. Het waren de cementwerker-vlech- ter J. Coenen uil Amsterdam, de stukadoor J H Hendriks uit Den Haag, de timmerman G. J. Freen uit Rotterdam en de metselaar J L. Fokkink uit Lochem. De voorzitter van de Kath. Bond van Bouwvakpatroons de heer Ter- linden, memoreerde, dat het fonds de vrucht was van goede samenwer king tussen werkgeve-s en werkne mers De voorzitter van de Neder landse Bedrijfsunie gaf een over zicht van het totstandkomen van ge noemd fonds, waarbij hij de oprich ting in vakstijl vergeleek met de bouw van een monument. De Hilversumse bromfietsenmon teur N. G. Boos heeft een klein, uiterst licht „brom-autootje" gecon strueerd, dat vandaag voor het eerst over de weg snorde. Het wagentje loopt op een brom fietsmotor, doch biedt meer beschut ting tegen regen en wind dan de bromfiets. De kruissnelheid is ongeveer 40 km. De motor verbruikt niet meer dan ongeveer 1 liter op 55 km. De heer Boos wil zijn vinding in serie-proc'uctie laten vervaardigen. Prijs: 1200 tot 1400. VERNIELINGEN IN KAZERNE TE NUNSPEET. Enige dagen geleden kwam bij de bouw van de nieuwe kazernes bij Nunspeet de pompinstailatie gereed. In de nacht van Woensdag op Don- deidag zijn aan deze pompinstaila tie naar het A.N.P verneemt, met opzet vernielingen aangeoracht; o.a. werden twee manometers vernield. De rijkspolitie en de rijksrecherche hebben een uitgebreid onderzoek in gesteld. Er wordt niet in df eerste plaats aan sabotage gedacht. „Er wordt bij deze bouw onder hoogspanning gewerkt en het is daarom mogelijk, dat deze vernie- j lingen uit wrok tegenover een of an- j dere uitvoerder zijn aangebracht". aldus vernam het A.N.P Er is in j het kamp 's nachts een particuliere bewaking. Ondanks deze bewaking werd èr echter onlangs een zware j trilmachine ontvreemd. HET SMOKKELEN VAN KOFFIE Sinds het opheffen van de koffie-1 rantsoenering in Nederland is het j smokkelen van koffie naar West-1 Duitsland via de Rijn sterk toegeno men. Volgens de douanepost te j Duisburg werden tot voor kort hoofdzakelijk thee en sigaretten uit Nederland gesmokkeld. Thans hou den de smoKkelaars zich hoofdzake lijk met koffie bezig. In de afgelopen dagen hebben de I douane-beambten te Duisburg-Ruh-1 rort o.m. twee partijen van 25 pond 1 koffie in becl?g genomen, die met Rijnschepen de Bondsrepubliek wa ren binnengesmokkeld. Een smokke laar en drie medeplichtigen werden aangehouden. RUIM TIEN INBRAKEN IN VEERTIEN DAGEN. De politie te Bussum arresteerde de 24-jarige metselaar J. J. K., af komstig uit Almelo maar verblyf houdende te Amsterdam, verdacht van het plegen var twee inbraken in een kerk en in een woonhuis te Bussum. K. heeft toegegeven sedert 15 Januari dus in ongeveer veertien dagen, meer dan tien inbraken te hebben gepleegd Hij heeft te Hil versum, Aerdenhout, Bloemer daal, Deventer, Amstelveen, Heemstede, Apeldoor, Zeits en Utrecht zijn slag geslagen. Te Zutphen zou hij zich bovendien aan oplichting hebben schuldig gemaakt. DELFTSE GROENTEN VEILING HAD GOED JAAR. Het jaarverslag over 1951 van de Coöp. Warmoeziersver „De Delftsche Groen ten veiling" te Delft spreekt over een jaar van niet ver wachte verrassingen. Er werden 215 veilingen gehou den, waarin totaal 2 698.048 kisten met producten werden aangevoerd. De hoogste dagomzet was 166.722. en het hoogste weekcijfer 756.894.— Voor ruim zeventg procent van de omzet werd geëxporteerd tot een to taalbedrag van 6.183 079. De balans sluit op een bedrag van 729.758,55 met een onveranderd batig saldo over 1950 van ƒ37.722,48 en een batig saldo over 1951 van 84.637.35. De exploitatierekening sluit op 924.376.10. Leidse hoofdrollen „Hel geheim van de Valckenhorst" Het valt ons niet moeilijk een waarderende beschouwing te wijden aan de jeugdfilm „Het Geheim van de film het doel veel dichter bena- de Valckenhorst", waarvan gisteren j derd is geworden. I Fieke van der Werff (rechts) en Dolf j Del Prado (links), die in „Het (Geheim van de Valckenhorst" de hoofdrollen spelen. voor genodigden, spelers en pers de première ging in „De Uitkijk" te Den Haag, omdat we op de allereerste plaats hebben mogen constateren, dat de Parcival-film met dit tweede pro duct een enorme vooruitgang heeft geboekt na de eerste film, „De Zwar te Panter", die verleden jaar het be gin was van een loffelijk streven: voorzien in het enorme tekort aan werkelijk goe:ïe jeugdfilms, door zelf de hand aan de camera te slaan. De Parcival-groep wil geen zoete- Het scenario is geschreven door de regisseur, pater Raymund van Sasse van Ysselt, O.F.M., naar het toneel stuk „De Vreemde Hopmarv" van Arie van der Lugt, die de regisseur assis teerde. De film verhaalt de spannen de avonturen van een groep verken ners, die overnacht ii een vervallen kasteel, waarvan men zegt, dat het er spookt. De jongens geloven eerst niets van deze dorpspraatjes, maar als zij verdachte geluiden horen, hun hopman, plotseling verdwijnt en een IHk» vprhVun maar nuTn» «.ïH der jongens van het onderzoek niet lyke verhalen», maar ook niet de valse pt tn„u romantiek of ongezonde sensatie, die buitenlandse jeugdfilms zo vaak ont siert. Geen film die in een vreemd land speelt, onder omstandigheden, welke de jeugdige film-kijkers toch niet begrijpen, maar een gezond ver haal in eigen omgeving, met spelers die zó uit de zaal genomen zouden kunnen zijn. Geen preken of verhaal- tjes-met-moraal. maar gezonde en spannende avonturen. Voorwaar geen lichte opgave! Het was dan ook niet te verwon deren, dat de eerste poging geen on verdeeld succes werd en het stemt tot grote vreugde, dat met deze twee- TWINTIG JAAR WEGENS MOORD OP ECHTGENOTE. Vanmorgen heeft de rechtbank te 's Hertogenbosoh de dertigjarige ver terug keert, ontdekken zij toch, dat het er niet helemaal pluis is. Er komt een dorpsmeisje in het spel, dat evenals een der jongens ont dekt hoe de vork aan de steel zit; ze zitten midden in een troep wapen smokkelaars, die de jongens gevan gen neemt, doch na een aantal span nende avonturen zelf ingerekend wordt. Daar gaan sluippartijen, over vallen, revolver-dreigingen en ver woede gevechten aan vooraf, zodat het jeugdig publiek tenvolle krijgt wat hun hart begeert. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NATTE SNEEUWBUIEN. Veranderlijke bewolking met regen-, hagel- en natte sneeuw buien. Matige tot krachtige en langs de kust nu en dan harde wind hoofdzakelijk tussen Noord en Noordwest. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt; morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. 9 Febr.: zon op 8.08 onder 17.41; maan op 15.57 en onder 7.49 uur. Het valt ons evenmin moeilyk fou ten en zwakke plekken aan te wyzen; het scenario had iets strakker kun nen zijni en enige humor zou in span nende ogenblikken ontladend kunnen werken; het geluid hoewel veel beter dan in de eerste film was niet helemaal in orde, het had voor al in het eerste kwartier beter en duidelijker kunnen zijn. Maar waar de Parcival-groep zich nog steeds in het experimentele stadium bevindt, willen we liever wijzen op de vele zeer goede kwaliteiten van deze film. En dan denken we op de eerste plaats aan het vaak voortreffelijke camera werk van D. C. van Koekenberg, waarin enige zeer knappe vondsten zijn te bewonderen tussen de artis tiek en technisch op hoog peil staande opnamen, die de bekoorlijkheid van het landschap, de romantiek van het kasteel, de spanning van de jongens en de beklemming der benauwde ogenblikken zeer goed weergeven. Kostelijk is de scène van het Morse seinen; knap de opname door het wiel; goed gevonden de rechter hand druk van de verkeerde hopman. Bij de waardering hiervan is men gaarne genegen enkele stootjes in het sce nario, de vergissing in tijdbepaling en de schoen van achter de coulissen door de vingers te zien. De opnamen werden in de zomer 1951 op het kasteel te Herne (N.-Br.) gemaakt; vijf weken is men er prac- tisch onafgebroken bezig geweest. De twee hoofdrollen werden gespeeld door Fieke van der Werff en Dolf del Prado, die evenals Paul van Oerle en Jean Monod de Froiddeville in Leiden wonen. Onder de jeugdige spelers be vond zich ook Claus van der Koogh uit Noordwij k. Pater Raymund heeft eer van z'n werk; geen wonder dat hij na afloop van de voorstelling hartelijk geluk gewenst werd! N. S. Omstreeks half twaalf gisteravond kigweer op zijn wielen terecht. kbópleider J W uit Eindhoven we-' is een personenauto met zeven Jeug- De bewoners van genoemd perceel gens moord op zijn echtgenotedoor Inzittenden, na tweemaal over| werden hierop attent gemaakt en middel van vergiftig-ne 'veroordeeld de koI) ,e zljn geslagen, In een sloot met de hulp van een dei inzittenden, tot een gevangensstraf' van twintig R'kanteld. De grote aut0 werd era- die zich inmiddels door een der por- jaar met aftrek van het voorarrest stl& beschadigd. De inzittenden kon- tierraampjes naar buiten had weten den met veel moeite worden gered. jaar met aftrek van het voorarrest. W. diende verleden jaar Maart zijn veel vrouw, die haar vierde kind ver- i ZlJ bekwamen geen persoonlijk let- wachtte, een hoeveelheid langzaam I se waren allen doorweekt, werkend vergif toe. De vrouw over-De auto werd bestuurd door de leed enkele weken later. De officier I plm. 20 jarige A. G. v. d. Werf uit van justitie had tegen W. levenslang geëist. Tabaksrook kwam te vroeg Een binnenbrand heeft gister avond om 6 uu belangrijke scha de aangericht in het pakhuis van de tabakskerverij van de firma P. D. Schilte aan de Nieuwstraat in Den Haag Het personeel was al naar huis, toen de beide firmanten brand ont dekten in een kamer, waar tabaks monsters lagen en waar het vuur vermoedelijk is ontstaan doordat een electrische kachel te dicht bij de tabak stond. Alleen de monsterkamer brandde uit, maar de schade tengevolge van het verloren gaan van allerlei in strumenten wordt geschat op. onge veer 20.060. Roken in bad en in rechtzaal Gisteren werd de zitting van de Haarlemse rechtbank even onder broken, toen op last van de presi dent een man van de tribune moest Worden verwijderd, omdat ny een sigaret stond te roken Deze man bleek de verdachte te zijn in de volgende zaak Hij moest terechtstaan, omdat. hij in zijn bed in slaap was gevallen met een brandende sigaret, waardoor brand was ontstaan. „Was het uw bedoeling om hier weer brand te stichten?" aldus werd hij verwelkomd door de president. „In de 10 jaar, dat ik hier hen. heb ik het nog niet meegemaakt, dat er in de rechtzaal werd gerookt". Xwte GOLF Hazerswoude, die de wagen in bruik leen had van de heren P. v. d. Stoel en W. Ammerlaan aldaar. In de gevaarlijke S-bocht in de Rijks straatweg in wijk Hoorn onder Al phen aan den Rijn, waar in korte tijd reeds vele soortgelijke ongelukken plaatsgrepen, kon de bestuurder zijn wagen niet meer meester blijven Ter hoogte van perceel Hoorn 338 sloeg de wagen enkele malen over de kop en kantelde de langs de weg lopende sloot in. Bijna tot aan de kap kwam de wa gen onder water te staan, doch geluk- Laatste Berichten Beëdiginq van koningin Elisabeth De kroonraad kwam hedenmorgen bijeen in de witte en gouden troon- kamer van het paleis St. James. Lord Wollton, de lord president van de raad, en andere leden begroetten de koningin met een buiging toen zij kort na 11.00 uur arriveerde. De po litie had alle toegangen naar het pa leis afgezet. Met heldere stem legde de vorstin haar verklaring af waarin zij plech tig belooft, zich aan de beginselen van een constitutionele regering te houden en verzekert een „goed Pro testant" te zijn. Zij legde tevens een eed af, dat zij de Kerk van Schotland zal bewaren een formaliteit, welke dateert van de vereniging van Schot land met Engeland in 1707. Koningin Elizabeth arriveerde te St. James langs een binnenweg van af haar Londense residentie, Claren ce House. Zij heeft nog geen intrek genomen in Buckingham Palace, de koninklijke residentie. Vele vrouwen onder de toeschou wers waren in het zwart gekleed. Bij de mannen zag men velen, die zwar te dassen droegen. Te 12.00 uur Nederlandse tijd is de troonsbestijging van koningin Eli zabeth II van het balkon van het pa leis van St. James den volke kond te werken, slaagde men erin ook de anderen uit hun benarde positie te redden. BINNENLAND Onder doodse stilte werd de pro- Drie gevangene», dte enige tijd va" de troonsbestijging die geStiCht Zeif' 4 ge~ 'voor ge?e z en°°doo r d e" h e^ I «ut van de kolseband sir George een poging om by het Noordlimburg se dorpje Siehenwald naar Duits land te ontkomen Op het Marconiplein te Rotter dam is gisternachi de 25 jarige vier de machinist Helgi Arnason uit Reikjavik, opvarende van het in de Lekhaven liggende s.s. Bruarfoss door een goederentrein overreden. Bellew. Zy roept tot nieuwe souve- rein uitkoningin Elizabeth II, by de gratie Gods koningin van dit rijk en al haar andere rijken en gebieden, hoofd van het Gemenebest, verdedi ger van het geloof". Voor de eerste maal is in de pro clamatie van de troonsbestijging de formulering „hoofd van het Gemene- Beide voeten wei-den hem afgereden, best" gebezigd. Hieruit blijkt de nieu we ontwikkeling van deze gemeen schap van volken. Het republikeinse India immers erkent Elizabeth II wel als hoofd van het Gemenebest, waar van India deel uitmaakt, doch niet als koningin. Na de proclamatie van de troons bestijging werden alle vlaggen in Londen tere top gehesen. Na zes uur zullen zij weer halfstok gehangen worden. BROOD EN MARGARINE. Hedenmiddag heeft de Tweede Ka mer een aanvang gemaakt met de be raadslaging over de brief van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 2 Februari 1.1., betreffende de wijziging van de prijzen voor brood en spijsvetten. De heer Engelbertink (K.V.P.) merkt op, dat de minister in zijn brief gemiddelden» gebruikt, die practisch niet voorkomen. Hij had z.i. reële cij fers moeten gebruiken. Thans is het zo, dat de minder gegoeden en spe ciaal de grote gezinnen meer beste den aan brood en minder aan marga rine. Door de berekening van de mi nister komt deze categorie er aan te kort Deze berekening zegt spr. niet te kurenen aanvaarden. Hij becijfert, dat de belasting der consumenten neerkomt op 40 millioen gulden; een groot deel daarvan drukt op de economisch zwakkeren en spe ciaal de grote gezinnen. Wat denkt de regering daartegen te doen? Hoe denkt zij de nadelige gevolgen voor deze categorie op te vangen? Wordt het loonniveau aangeoast en wordt de kinderbijslag gewijzigd? MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Febr. Vee. Aanvoer: 5 Stirere, 15 Melkkoeien, 120 Vette koeien, 127 Vare'e.a. koeien, 9 Gras- kalveren, 2 Vette kalveren, 215 Nuch tere kalveren, 300 Vette schapen, 120 Weideschapen. 1 Lam, 14 Varkens, 113 Schrammen, 294 Biggen, 3 Paar den, 20 Geiten. Totaal 1358 stuks Stieren 4001050.Melkkoeien 700975.Vette koeien 725— 1150.—, Vare e.a. koeien ƒ450710.f Graskalveren f 200320, Vette kalve ren 140240, Nuchtere kalveren ƒ4570.Vette schapen ƒ110150, Weideschapen 90130.Varkens 110350.Schrammen ƒ6095. Biggen 35—50.—, Paarden 600 900.—. Geiten f 15—40.—Handel: stieren», paarden geiten: mat.; melk koeien: kalm; vette koeien, vette kal veren, nuchtere kalveren: vry goed; schapen: slepend, duur; varkens, schrammen, biggen: stug. Kaas. Goudse zware 263. id. Ie soort 239245.id. 2e soort 232238.Leidse le soort 225. Handel matig. Aanvoer Goudse 36 partijen, Leidse: 1 partij.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2