L Simon Klein sprak voorde kath. jonge middenstand L. van Turenhout werd koninklijk onderscheiden unstleven in Leiöen DU I N S T R K Aanwinst voor het Rijksmuseum DONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 LIGT HET GELUK VOOR'T GRIJPEN? Het moet voor de heer Simon Klein waarheid te vinden; als jongeren wei een bijzonder genoegen geweest zijn weer eens in Leiden, zijn ge boortestad, te mogen spreken. Hij deed dit gisteravond in De Harmo nie voor een aantal leden van de Leidse K.J M.V., waarvan een deel door meisjes vergezeld was. De heer Dolf van Tienen, voorzitter, verwel komde hen en de aalmoezenier, pa ter S. van Swelm, O.F.M., waarna Si mon Klein de vraag op tafel legde: Is het waar, dat het geluk voor 't grijpen ligt? Om hierop een antwoord te kun nen geven, moest hij eerst bepalen: wanneer is men gelukkig? Iedere be vrediging van verlangen wekt nieu we verlangens. Al onze verlangens kunnen slechts overvloedig bevre digd zijn door het volmaakte goed: God. De jacht achter het geluk aan is dus een jacht achter God aan, een streven, dat' God in de mensen ge legd heeft, om ons naar Hem te doen zoeken. Dit betekent niet, dat we wereld vreemde mensen moeten zijn, want het streven naar God betekent: doen wat Hij vraagt: een goed mens zijn, man, vrouw, vader, moeder, burger, vaderlander. Bij het streven naar gelukkig zijn in God stuiten jonge mensen op twee moeilijkheden. Zij willen de wereld kerstenen, anders dan de vorige ge neratie, zelfstandig zijn los van het gezin. Zover mag net echter niet ko men. De jongeren zijn van het verle den afhankelijk, moeten doorbouwen aan wat vorige geslachten begonnen zijn en leren wat de ouderen goed gedaan hebben. De tweede moeilijkheid is, dat de jongeren in een wereld stappen, die met zichzelf geen raad weet. Er is zullen zg samen moeten werken om los te komen van wat verouderd en inhoudloos is, om te bouwen aan een moderne wereld. Omdat zij kath. jongemannen en meisjes allen le ven in het middenstandsmilieu, zul len zij vooral als kath. middenstands jongeren moeten samenwerken. Het is niet waar, dat het geluk voor het grijpen ligt; men moet er door de E.H.D. naar het St. Elisa- TRAGISCHE GEBEURTENIS IN „OVERDEKTE'*. Gisteravond, juist voordat de wa terpol wedstrijd in de „Overdekte" zou beginnen, werd bekend ge maakt, dat de wedstrijd zou worden afgelast. Een der aanwezigen, de 17- jarige Dirk v. d. Weyden, was even tevoren bewusteloos in een der kleedhokjes aangetroffen. Hij was die avond nog in het water geweest en voelde zich na een duik niet goed, waarom hij zich naar zijn kleed hokje begaf. Een van zijn vrienden constateerde, dat Dirk vrij lang in het hokje bleef en ging eens kijken. Hij vond de jongen bewusteloos op de grond liggen. Onmiddellijk is hij voor vechten. Het geluk ligt er al leen voor de sterken, die sterk zijn in het Geloof, bezield met een sterke geest. Deze sterke mensen heeft on ze tijd nodig; laten de jongeren sa men gaan op de weg naar het geluk, hier en in de eeuwigheid vol vreug de. Stof te over voor een interessant debat, dat na enige aarzeling in vol le hevigheid losbrak. De inleider en pater van Swelm zorgden dat de lijn er in bleef. Zo werd .iet een vruoht- bethziekenhuis overgebracht. In de loop van de avond is hij echter, zon der bij kennis te zijn gekomen, over leden. TWEE JONGENS GEPAKT WEGENS LOODDIEFSTAL. Twee Leidse jongens, respectieve lijk 14 en 15 jaar oud, zijn gearres teerd in verbana met een looddief- bare avond, waarop de ernst door stal te Oegstgeest. De beide knapen vrolijkheid gevolgd werd met een j zijn ter beschikking gesteld van de gezellig dansje. Oegstgeester politie. zen medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, was toege- ruzie, overal. Hoe kan men dan een keml. In aanwezigheid van de direc standpunt innemen? Toch weten we, dot er een houvast in het leven is: God. Wij bezitten de waarheid, kun nen die tenminste bezitten, en heb ben tot taak naar die waarheid te le» ven, om ze ook uit te dragen in deze verwarde tijd. Het is gemakkelijker met alle winden mee te waaien, dan tegen de stroom oproeien. Ei zal voor gevochten moeten worden; pas dan zullen de jongeren echt mens zijn. De jongeren moeten dus zelf de waarheid ontdekken, er naar leven en ze uitdragen in een moderne vorm. Als katholieken zullen zij sa men moeten werken om samen die Het deed burgemeester jhr. mr. F. als iemand, met wie, by bepaalde H. van Kinschot bijzonder veel ge- moeilijkheden, heel prettig te praten noegen de heer L. Turenhout, die was. zijn gouden jubileum vierde in Namens de bedrijfskern sprak de dienst van de Kon. Ned. Grofsme- heer J. Coert een woord van geluk- derij, op het Stadhuis te ontvangen wens, de jubilaris een fyne collega, en hem mede te delen, dat hem een een prima vakman en een kerel die koninklijke onderscheiding, de bron- voor iedereen klaar staat, noemend De heer G. v. d Waals voerde ten slotte als bedrijfsleider het woord er op wijzend, dat thans 70 pet. van de kettingsmeden door de heer van Turenhout is opgeleid. Hoewel htf zich niet de kaas van het brood liet eten, was de jubilaris toch steeds een De burgemeester wees er op, dat collega, met wie men soepel en pret- de heer Turenhout 50 jaar geleden tig kon omgaan, ook sedert hy een begonnen is als voorvarmer en dat half jaar geleden, wegens een kwaal ua ai wtinöcmM aan het 00g naar de bankwerkerij teur heeft de jubilaris gistermiddag deze onderscheiding in ontvangst genomen. PRAEIIISTORISCII ONDERZOEK IN DENEMARKEN. Lezing in het Rijksmuseum. hy al spoedig tot kettingsmid werd aangesteld, in welke functie hij zich opwerkte tot leermeester, die vele jongeren het vak bijbracht met een bijzondere kennis, kunde en erva ring. De jubilaris mag dankbaar zijn voor zo'n loopbaan, temeer daar hij heeft mogen werken bij de Grof smederij, waarvan gezegd kon wor den, dat men er van hoog tot laag één is. Met deze koninklijke onder scheiding heeft men erkentelijkheid willen betuigen voor de grote plichtsbetrachting en nauwgezet heid van de heer Turenhout. De bur gemeester wenste hem toe, dat hij In de serie voordrachten in het Rijksmuseum van Oudheden hield i deze onderscheiding 00- Dinsdagavond dhr. J. C. M. Molijn,1 zondheid met z'n vrouw nog vele M.A., wetenschappelijk assistent van jaren dankbaar mag dragen, het National-Muscet te Kopenhagen, een voordracht over de resultaten van het prachistorisch onderzoek in Denemarken. Spr. gaf ter inleiding een kort chronologisch overzicht over de voornaamste cultuurperioden in Europa en Denemarken. De directeur, ir. M. C. de Jong, die de jubilaris gelukwenste, vond dit ook een onderscheiding voor het be drijf, omdat een koninklijke onder scheiding niet zomaar aan iedereen wordt gegeven. De heer van Turen hout heeft haar verdiend door zijn Donemarkens meest sensationele! medewerking aan de opbouw van de vondst van Bromme (Zeeland) werd i kettingfabricage, waaraan vele moei- door de heer Molijn uitvoerig bc- mkheden verbonden zijn. De direc- ücht. De Brommccultuur, volgens' teur es de jubilaris bovendien spr. daterend uit het einde van het1 jong-palaeolithicum (12.000 j. v. Chr.), bereikte zijn hoogtepunt in de Allerödtijd, een overgangstijd tus sen de laat- en postglacialc tijd. Pol lenanalyse zette bij het vinden van Scandinavisch-alpinc plantenresten deze datering alle kracht bij. In natura toonde spr. vervolgens enige door hem zelf in 1951 gevon- mikrolithische voorwerpen uit het Mesolithicum, waaronder een zeer Drs. F. J. POSTHUMA OVER INDUSTRIE-FINANCIERING Gisteren werd door het Departe ment Leiden van de Nederl. Mij voor Nijvenheid en Handel de derde lunch- byeenkomst in dit seizoen gehouden. Drs. F. J, Posthuma, pres.-dir. van de Maatschappij tot Financiering van is overgegaan. Na dit officiële gedeelte werden al deze goede woorden met een kop je thee overgoten. De jubilaris, die vergezeld was van zyn echtgenote en kinderen, sprak een dankwoord, speciaal tot de burgemeester en di recteur, die hun bemiddeling had den verleend voor de koninklijke onderscheiding. «rhilfh ltie" d e het het Nationaal Herstel N.V., hield een zeldzaam z.g. schyfbyltjc die het hplan0Wf,kUpnd- inieidinp over ..In- reeds gevonden materiaal verder completeren. In het kader van het Neolithicum gaf spr. een inzicht in de zoeven opgestelde nieuwe Deen se chronologie voor déze periode. Hij toonde een aantal fraaie exemplaren der in Denemarken sterk vertegen woordigde Mcgalithcultuur, aldaar nu omgedoopt tot „Funnel-beakercul- ture" Zeer interessant was ook de ont dekking gedaan bij het onderzoek van een z.g. „hunnebed" in Jutland waarbij men geconfronteerd we»d met een grote hoeveelheid ceramisch materiaal, ca. 7000 potscherven, die zich buiten de grafheuvel in kwestie bevonden. De Scandinavische prae- historici geloven, dat men hier met z.g. offergaven te doen heeft. Uit de bronstijd heeft men weer niet minder dan 7 gouden schalen te voorschyn gebracht op Funen. Al bij al heeft men nu reeds 42 soortgelijke exem plaren, alle afkomstig uit het Deen se Rijk. waartegen 22 uit Duitsland en 3 uit Frankrijk, die typologisch gezien deel uit schijnen te maken van één grote groep; geïmporteerd Uit midden- en Z.O. Europa. Tal van lichtbeelden verduidelijk ten deze lezing en verschillende uit deze tijdperken stammende voorwer pen werden ter verduidelijking ge toond. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Maria, d. v. L. Verhoeven en J. M. Benning; Fran- ciscus Johannes, z. v. F. van der Mark en J. C. S. Trouwee; Anna Wilhelmina, d. v. C. de R dder en G. Kulk; Johanna Jacoba Maria, d. v. P. A. Duits en P. A. Bunnik.- Getrouwd. G. Koet en M. Brax- hoven; J. L. Mahieu en P. S. Ksol; N. van den Hoed en J. F. W. Stik- voort; W. A. van Tongeren en M. E. Smits; W. Flanderhijn en G. J. v. Houwelingen; N. iZegelaar en P. Cukler; J. Tegelaar en M. Develing; Teljeur en J. Onderwater; Th. C. 4tarrenburg en A. van Helden; J. Winterink en S. M. Witsenburg. belangwekkende inleiding over „In dustrie-financiering". Het grote aantal deelnemers aan deze lunch en de uitgebreide gedach tewisseling die op de inleiding volg de, toonden duidelijk aan dat er in het departement Leiden zeer veel belangstelling bestaat voor de pro blemen die met de Industrie-finan ciering verband houden. Voor de aan vang van de lunch deelde de voor zitter, de heer P. A. Wevnink jr o.a. mede, dat op 21 Maart a.s. Lnt Ge neraal M. R. K. Calmeyer voor het departement Leiden zal spreken over „de Nederlandse bijdrage aan de West-Europese verdediging. JAARVERGADERING VAN DE LEIDSE DIERENBESCHERMING. Onder leiding van de voorzitter, mr dr W. Hugenholtz, werd Dinsdag avond in „Den Burcht" de jaarverga dering gehouden van de afdeling Lei den van de Ned. Vereniging voor Die renbescherming. In zijn openings woord wees de voorzitter er op, dat thans in velerlei kringen de noodzaak van dierenbescherming wordt inge zien, Allerwege ontwikkelt zich in het land een grote activiteit, welke op het bureau van de landelijke ver eniging resulteert in een ledenaan winst van pl.m. 1000 leden per maand Binnenkort zal ook in Leiden een grootscheepse ledenwerfactie op touw worden gezet. Juist één dezer dagen is het 1000ste lid ingeschreven. Secretaresse en penningmeester brachten in deze vergadering hun jaarverslagen uit Bijzondere waarde ring werd uitgesproken voor de acti viteit van mevr. Lens, die in één week tijd 25 nieuwe leden aanbracht. Alle krachten zullen worden inge spannen om te komen tot de bouw van een nieuw dierenasyl, waarvoor reeds een stamkapitaal is gevormd. In Mei zal voor dit doel een bazar worden gehouden. De aftredende bestuursleden wer den herkozen; in de plaats van de heer Sollie werd de heer Verlind als bestuurslid benoemd. Onder leiding van de heer Bonnet werd een bazar- oomité gevormd. PERSONEELSVER. ICO VIERT EERSTE LUSTRUM. In de grote Burchtzaal, waar met de plaatsruimte moest worden ge woekerd, is gisteravond het eerste lustrum van de Personeelsvereni ging Ico herdacht. De ere-voorzit- ter van deze vereniging, de heer J. W Stoffers, directeur van de N.V. Int. Handel Mij „Imenexco", had in zijn inleidend woord zeer veel waar dering voor het werk van de Ico. Wederkerig had de voorzitter van de vereniging, de heer G. Otten, woor den van grote lof voor de finan ciële en morele steun van de direc teur, die daarvoor een geschenk in ontvangst had te nemen. Mevr. Stof fers deelde in de hulde en werd met een fraai bouquet bloemen verrast. Na dit min of meer officiële ge deelte trad het Alkmaarse gezel schap van Kees Stet. de vrolijk eWest Friese „boer' „Een avond, die je niet vergeet' Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Geschiedenis mej. A. W. Mul der, Den Haag; doctoraal examen Rechten de heer P. G Meijer Viol, Wassenaar; candidaatsexamen Klas sieke Letteren de heer F. L. Bastet, Haarlem. BELGEN BEZOCHTEN K AM E RL IN GH ONNES- LABORATORIUM. Een groep van ongeveer vijftig Belgische leraren, die op het ogen blik een bezoek aan ons land brengt en o.a. belangstelling toont voor enkele inrichtingen van onderwijs te Amsterdam en Den Haag, bracht gis termiddag een bezoek aan het Ka- merlingh Onnes Laboratorium te Leiden. Het gezelschap werd ontvan gen door de adjunct-directeur dr. van den Handel, die vooraf een in leiding hield over het wetenschap pelijke werk van c«it laboratorium, gevolgd door enkel» demonstraties. Vervolgens bezichtigden de Belgi sche gasten, onder wie zich ook en kele hoogleraren bevonden, het la boratorium. Gelijktijdig maakte een gezelschap van uit Luik afkomstige studenten een excursie naar dit la boratorium. Zow.'l leraren als stu denten legden een grote belangstel ling aan de dag voor de weten schappelijke arbeid en het nemen van proeven. Een stampvolle Gehoorzaal was vol verwachting, wat de dirigent Eduard Flipse cn het Rotterdams orkest zouden geven. Op prettige wijze ver klaarde de dirigent een en ander over de te spelen werken, beginnend met „Sinfonia" voor Dubbel orkest van Joh. Christian Bach. De sympho nic dateert al uit de 13e en 14e eeuw, komt voor als voorspel van opera, in oratoria, en werd ten tijde van de Mannheimer school uitgebreid tot een kunstvorm -in 4 delen o.a. bij Haydn en Mozart. Niet alleen inspiratie be hoeft de componist, Flipse sprak over 1% inspiratie en 99% uitwerking. Deze Sinfonia van Joh. Christian Bach is driedelig vlug, langzaam, vlug en de componist (gebonden aan de voorschriften van hoofdthema, zijthema, doorwerking, Coda, dan een 2-delige liedvorm en een Rondo) heeft hiervan een prachtstuk gecom poneerd voor 2 gelijkwaardige orkes ten, strijkers en enkele blaasinstru menten. Joh. Chr. Bach heeft zich ontworsteld aan de machtige invloed van zijr- grote vader en hij heeft dit radicaal gedaan. In de grootste stilte is er geluisterd naar 't zonnige fijne werk van de organist van de Dom te Milaan. Dan verplaatst de dirigent zijn gehoor naar heel andere s.treken, n.l. naar de Russische componist Strawinsky en vraagt van alleo naast muzikaal horen, ook muzikale intel ligentie. De opgaaf zal moeilijk zijn, de een zal deze moderne muziek mooi vinden, de ander afschuwelijk. Even wel 't is muziek van grote betekenis. De componist gebruikt thema's van Tschaïkowsky en schrijft een instru mentatie. waarbij de jazz haar licht heeft opgestoken, niet omgekeerd. Al les klinkt wat vreemder, maar is toch heel mooi. Welluidend is in the Fairy's Kiss de dialoog van cello en clari net. Met intense belangstelling is er geluisterd en waardering werd dui delijk gedemonstreerd aan het slot. Ten laatste „Les Préludes" van Franz Liszt, naar het gedicht van Lamarti- ne, een symphonisch gedicht, naar aanleiding van een litterair gegeven. Met vreugde is dit welluidende, ef fectvol geïnstrumenteerde werk ont vangen. Het 32e Jeugdconcert is een waar succes geweest en werd warm toegejuicht. J. Kortmann. ROTTERDAMS PHILH. ORKEST MET WTLMY DE ZWAAN EN ANTON ELDERING. Toen gisterenavond de sopraanzan geres Wilmy de Zwaan en de baszan ger Anton Eldering voor K. en O. concerteerden in een opera-program ma was de Gehoorzaal tot de laatste plaats toe gevuld met enthousiaste toehoorders. Eduard Flipse, de ener gieke leider van de Rotterdamse Phil- harmonie vraagt van zich zelf en (zo als hy ze zelf zo graag noemt) van zijn muzikanten, algehele toewijding en bereid zijn tot geven. Van de toe hoorders verlangt hij bereidheid tot ontvangen. Noch aan 't ontvangen, noch aan 't geven is er iets te kort geweest en dat, nadat er voor Flipse en zijn orkest al een jeugdconcert in de middag opzat. De dirigent geeft een overzicht over de opera-littera tuur vanaf Mozart tot en met Richard Wagner. Mozart was van nature dra maticus en de opera had boven alles uit zijn liefde, al beheerste hij elk genre. De dirigent had de Ouverture Die Zauberflöte, waarvoor Schikane- der de tekst had geschreven. Niette genstaande de tekst Mozart weinig aanlokte heeft hij er toch een pracht stuk van gemaakt. Bij de Ouverture op, onder het mottoaanpassend zong Eldering het Lied van Papageno en met de sopraan soliste volgde een duet van Pamina en Papageno. Nog een aria en duet uit de Zauberflöte past n hierbij aan. Moeten opera-solisten, die concerte ren zich meestal met klavier behel- ien, ditmaal hadden zij het orkest tot mn dispositie. In 't begin was Elde ring 't niet geheel eens met 't orkest, maar dat werd allengs beter. Zo kre gen wij een sprankelende uitvoering van de sprankelende muziek, waarbij de vurige dirigent veel bijdroeg tot het kunstzinnig geheel. Opvallend mooi klonk het volumineus geluid van Eldering (bas-baryton). Leven dig is zijn vpordracht, elk woord ver staanbaar. De sopraan-soliste heeft een welluidende stem. Vooral het hogere register is mooi ontwikkeld, de middenstem is wat zwak. De co loratuurfiguurtjes zijn nog niet alle even duidelijk. Weber, die de grond slag legde voor het Duits-romanti sche Singspiel was vertegenwoordigd in de Aria van Aenchen uit „Der Freischütz". Terug naar Mozart, werd het prachtig duet Reich mir di3 Hand mein Leben uit Don Juan voortreffe lijk gezongen. Ook in de Aria „Scho ne Donna" brilleerde de bas. Dan werd voortgeschreden naar Verdi. De voorspelen le en 3e acte van „Tra viata" mogen niet onvermeld blijven en de Aria van Filippo uit Don Car los is voor Elderings dramatische eigenschappen zeer aantrekkelijk. Mascagni werd met open armen ont vangen. De beroemde „Page-aria" van Meyerbeer zong de sopraan heel melodieus. Ten slotte Wagner. Uit Tannhauser Lied an den Abendstern, emotioneel gezongen, en daarna diens Ouverture Tannhauser". Met Verdi is Wagner de grootste muziek- dramaticus van de 19e eeuw, hoewel zij heel verschillend van karakter zijn. Er is voortreffelijk gespeeld vol gloed en weelde van klank en boven dit alles brilleerde het koper. Er is op dit zogenaamd populair,con cert buitengewoon genoten. J. Kortmann. KINDERKOOR „EX ANIMO". Herman de Wolff was er weer POTGIETERLAAN-LEERLINGEN MORGEN WEER NAAR SCHOOL. De leerlingen van de Kath. school aan de Potgieterlaan worden mor genochtend (Vrijdag) om negen uur weer op school verwacht. Dinsdag sprong de ketel van de centrale ver warming, reden waarom de kinderen tot Maandag a.s; naar huis gestuurd werden. De herstelwerkzaamheden zijn echter zeer voorspoedig verlo pen, zodat de lessen reeds morgen weer kunnen beginnen. Zegt het voort! met ouders en familie in vervoering te brengen. Het is ook wel de moeite waard, mede te maken hoe aardig de dirigent met 't jonge volkje om gaat, maar dit niet alleen, "hij leert de kinderen hoe en wat zy zingen moeten. Het luisteren naar al de aardige muziekjes voor klein en groot valt niet zwaar, en er waren toch heel wat nummertjes. Eerst een reeks van acht liedjes, waarin de kleinen laten horen, dat, wat de leraar hun heeft aangewezen wat er aardig en mooi is in de muziek en de gedichtjes, heel goed is begrepen. Zo doet De Wolf met klein en groot, want ook de middelmaat en de gro ten bekwamen zich in allerlei genre. De leut ontbreekt werkelyk niet. Wat zullen de kinders zich amuse ren bij 't studeren van de speel- liedjes. Was Bruiloft niet kostelijk van eerlijke onbevangenheid en de Potpourri van de groten. Maar 't amusement paart zich aan grondig oefenen, zodat alles beschaafd en keurig werd uitgevoerd. De ver- verschillende kleine solisten hadden een reuze succes. Het zangspel staat ook al op 't programma ingedeeld. Hierin zingen groot en klein mede. De hoofdpersonen hebben genoeg durf om 't aardige werkje „Miran da" van de hand van H. de Wolff redht te doen wedervaren. Heel wat liedies heeft hij voor zijn leerlingen geschreven, deze keer. De leraar en zijn diverse zangklassen werden ruimschoots toegejuicht. De jaar lijkse uitvoering van Jong Ex Animo Iis weer een succes geweest. Mevr. De GraafSchroot zorgde voor een keurige klavierbegeleiding. .cxo.^is V... A. I. OEGSTGEEST U. D. O.-Feestavond. De jaar lijkse feestavond, die de voetbalver U.D.O. telkenmale vóór het begin der Vasten pleegt te organiseren, zal ditmaal plaatsvinden op Zondag 10 Februari a.s. Zoals steeds is er ge zorgd voor een uitstekend' program ma. Het toneelgezelschap ,De Gast- spelers" uit Leiden zal voor het voetlicht komen met het amusante Amerikaanse blijspel ..Haar andere man1' en na afloop schiet er nog ge ruime tijd over voor een gezellig dansje onder de klanken van een orima dansorkest. Bijzonderheden aangaande deze avond vermeldt de advertentie elders in dit nummer. 40 jaar bij de N.Z.H.V.M. Giste ren herdacht de heer A. Huter, am- Laatste Berichten Elizabeth, de nieuwe koningin van Groot-Brittannië, kreeg het overlij densbericht van haar vader, George de Zesde, te horen, toen zij met haar echtgenoot, prins Philip, in haar ver blijf te Nyeri in de Oostafrikaanse Kenia-kolonie was teruggekeerd van een bezoek aan een in de buurt ge legen hotel, dat in de boomtoppen is gebouwd. Zij zat uit te rusten in de lounge toen men haar het droeve nieuws kwam mededelen. Zij barstte in tranen uit doch herwon spoedig haar zelfbeheersing. Na kort overleg met prins Philip were besloten ter stond naar Londen terug te keren. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND JANUARI. Handschoenen, wanten, sleutels, _r:Pe begrafenis van koning George mand, rijwieltasje, damestas met in-VI zal misschien Maandag 18 Fe- houd, portemonnaie, kindermuts met kruar: p}aats v.nden. Er is evenwel pluim, wandklokje, sjaal, schroeven-; ook sprake van Vrijdag 15 Februari, draaier, boodschappentas, honden- j Het Griekse koningspaar zal per- halsband, vulpen, Duits leerboek, pa-! soonlijk de begrafenisplechtigheid rel ketting, duimstok, twee tekenin gen, gymschoen, pakje met inhoud, zwembroek met handdoek, rozen krans, muntbiljet, handkap van rij wiel, rijwielpomp, halsketting met hanger, dop van benzinetank (auto), vulpotlood, koper gewicht, jongens pet, armband, rijzweep, herenhoed, maandkaart H.T.M., kindertasje, bankbiljet, rywielbuitenband, zak lantaarn, dameshorloge, tang, pad- vindersriem, gummilaars, slagersjas, zadeldek van rijwiel, kinderstep, ceintuur, kruideniersboekje, tas, in houdende bloempotten, regenjas, he renhorloge, bril, damesring, honden- riem, schuifmaat, dameshoed, cocos- noot, herenschoen, hoes van para- pluie, dasspeld, psalmboekje N.H., pakje, inhoudende kinderkleding, sle de, geldsbedrag, schoolétui, linnen, boorden, spaarboekje (Leidse spaar bank), hamer, polsriem. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag en Zaterdamiddag van 14.00—16.00 uur. Het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden heeft beslag kunnen leggen op een zeer belangrijke aanwinst; een Romeins altaar uit het tweede kwartaal van de eerste eeuw na Christus. Aan de bovenzijde van het massief marme ren stuk bevindt zich een opening, waarin de as van een kind bewaard is, genaamd Ceatennla, dat op 10^-jarige leeftijd overleed. Hiervan bevind, zich een prachtig gebeeldhouwd portret aan de voorzijde van het altaar. Aangezien er van dit genre Romeinse portretkunst niet veel stukken bekend zijn, mag het niet alleen een belangrijke, maar ook een zeldzame aanwinst genoemd worden, gevonden door de conservator van het museum, dr. H. Brunsting, die vorig jaar Maart een kunsthandel in Rome bezocht. De han delaar meende wel een mogelijkheid te zien om het stuk uitgevoerd te krijgen, waarna de koop spoedig gesloten was. bijwonen, indien koning Paul, die onlangs een knie ontwrichte, in staat zal zijn de reis naar Engeland te ma ken. Men verwacht, dat ook koning Frederik en koningin Ingrid van De nemarken naar Londen zullen gaan. Er is nog geen officiële beslissing genomen. BETOGINGEN IN BONN TEGEN HERBEWAPENING. Het is Donderdag voor het West- Duitse parlementsgebouw tot de monstraties tegen West-Duitse her bewapening gekomen. Kort nadat bondskanselier Adenauer het debat over de West-Duitse bijdrage tot de West-Europese defensie had geopend, verscheen plotseling een menigte van vijfhonderd tot duizend personen, hoofdzakelijk jongelui, voor het par lementsgebouw. De politie, die vroeg in de morgen een cordon om het ge bouw had getrokken, deed een be roep de menigte om rustig uiteen te gaan. Toen aan deze oproep geen ge volg werd gegeven, richtte de politie waterstralen op de demonstranten, die zich hierop onder uitroepen als „Weg met Adenauer" en „Wij willen vrede" langzaam terugtrokken. In middels wordt echter gemeld, dat nieuwe groepen demonstranten op weg zyn naar het parlementsge bouw. Een oproep van communistische zijde tot de havenarbeiders van Hamburg om een half uur later op het werk te verschynen, uit protest tegen een West-Duitse bijdrage tot de West-Europese verdediging, bleef zonder resultaat. bachtsman 1ste klasse bij de N. Z. H. V. M., het feit, dat hij veertig jaar ge leden bij deze maatschappij in dienst trad. Deze gebeurtenis ging niet on opgemerkt voorbij. Allereerst kwa men namens het Jubileumfonds de heren Ockeloen, van Weizen en Schen keveld hun opwachting maken, waar bij de heer Ockeloen zijn waarderen de woorden liet vergezeld gaan van een oorkonde, een enveloppe met in houd en een bloemstuk. Des middags werd de jubilaris ten gemeentehuize ontvangen door burg. du Boeuff en secr de Visser. De burg. bracht hulde aan de nauwgezette plichtsbetrach ting. door de heer Huter in die 40 jaren betoond, en deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd, hem toe te kennen de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Namens de directie der N. Z. H. V. M. kwam de heer Kaptein, chei van Tractie, zijn ge lukwensen aanbieden en deed zulks vergezeld gaan van een kleine draag, medaille, verbonden aan de 40-jarige dienst, alsmede een oorkonde en een penning in goud van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, plus nog een enveloppe met inhoud. Vele col lega's en kennissen gaven eveneens blijk van hun belangstelling. KATWIJK AAN ZEE MIJN AANGESPOELD Aan het strand nabij het Zeehos pitium is gisteravond een mijn aan gespoeld. De mijn zal vandaag ge demonteerd worden. ZOETERWOUDE LEIDERDORP KAB. Na gisteravond geluis terd te hebben naar een uiteenzet ting van de heer v. Maarle.over het doel en de werking van het Insti tuut „Steun Wettig Gezag" besprak voorz. Goddijn de gang van zaken in de afd. over het afgelopen jaar. Komende tot de verlangens in de KAB pleitte de voorz. voor een betere toenadering tot de andere standen en hoopte op een meer comfortabele huisvesting voor de organisatie en de zo nodige daad werkelijke medewerking door de le den aan de politieke organisatie. Het jaarverslag van de secretaris de heer Booms, memoreerde de wel geslaagde viering van het 35-jarig bestaan der afdeling en een dank baar afscheid van kapelaan Wesse- ling als g.a. De penn.. de heer Zandbergen, gaf het financieel verslag, inkomsten ƒ961,54, uitgaven ƒ976,93 alzo een nadelig saldo van f 15,39 met een saldo in kas van f 1,55. Het verslag van het werk voor Herwonnen Levenskracht gaf aan inkomsten cn uitgaven een bedrag van ƒ993,72 met een saldo in kas van ƒ26,01. De districtsbestuurder, de heer Jaarsveld, die voor de eerste maal aanwezig was, gaf naar aanleiding van gemaakte opmerkingen een uit leg van de nogal ingewikkelde fi nanciële loop in de organisatie en beloofde zijn volle medwerking voor het werk in de afd. De g.a., pastoor Van Leeuwen, sprak aan het einde van de verga dering zijn vertrouwen uit in het werk van de KAB en verzocht aller medewerking voor de KAB en ook voor de kerk. MARKTBERICHTEN GOUDA, 7 Febr. Kaas. Aanvoer 49 partyen. Prijzen: le soort 2.38 2.48, 2de soort f 2.35—2.37 per kg. Handel goed.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2