3)e Êcldse6oii4ant Duitse prijs voor deelneming aan Europa's defensie EERST OPLOSSING VAN DE SAARKWESTIE Voorts lidmaatschap van NAVO Breken met Pruisische tradities 5)e fBeiautd-actie aaa* CLtneiika De massa-moord te Katyn Arrestaties van zakenlieden in Djakarta Tunis voor de Veiligheidsraad Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12503 Papengracht 32, Tel. 2001$, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontje» 1.50 ADENAUER NOEMT ZIJN PRIJS VORIGE WEEK hebben wy de stap van Frankrijk om een am bassadeur te benoemen in Saar- brücken een diplomatieke blunder genoemd. De gevolgen zijn niet uit gebleven en hebben zidh gisteren te Bonn geopenbaard, waar dr. Aden auer, de Vestduitse Bondskanselier t/ians du.- 3Üjlk en onomwonden de prijs genoemd heeft, waarvoor de Westduitse regering bereid is mee te doen met de Europese Defensiegc- meensdhap. De eerste en voornaam ste voorwaarde is: eerst regeling van de Saarkwestie. Bonn heeft de kwestie van die Franse ambassadeur hoog opgeno men, omdat het is gaan inzien, dat Frankrijk bezig is, West-Duitsland het Saargebied te ontfutselen. Na de oorlog heeft Frankrjj'k van het aan steenkool zo rijke ge- 0 bied een soort economische kolonie gemaakt en thans is het bezig die situatie te bestendigen door meer en meer de (voorlopig) autonome positie van de Saarlan- ders te accentueren. De Saarlanders schijnen daar nu wel iets voor te gaan. voelen. De huidige regering heeft zioh ontpopt als een voorstand ster van een onafhankelijk en zelf standig Saargebied en zij schijnt daarin niet alleen te staan, want de adviseurs van Bonn voor Saarlandse aangelegenheden hebben de West duitse règering geadviseerd niet te veel te praten over een plebisciet in het Saargebied, want de uitslag zou wel eens anders kunnen uitvallen dan Bonn verwachtte. Dr. Adenauer is door een en an der blijkbaar zeer onthutst en nu hij het gevaar inziet voelt hij zich door Frankrijk bij de neus genomen. Van daar zijn krachtige taal en zijn eis: nu eerst klare wijn omtrent de Saar. En dat betekent natuurlijk, dat West-Duitsland eerst zekerheid wil hebben, dat het Saargebied als stuk van Duitsland wordt beschouwd en aan Duitsland zal worden terugge ven. Het ziet er niet naar uit, dat Parijs daar oren naar zal hebben en de Britse minister Eden, die dezer dagen met zijn Franse college Schu- man heeft gesproken, schijnt .het met het Franse standpunt eens te ziin. Dat betekent een lelijke streep door de rekening van het Europese leger, of van de Europese Defensiege meenschap, zoals de nieuwe naam luidt. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, ziet deze ontwikkelin? met lede ogen aan en zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om de mislukking van het Europese leger te voorkomen. Hij wil de oplossing van het Saarpro- bleem los maken van de kwestie van het Eiuropese leger, iets waar Aden auer waarschijnlijk niets voor zal voelen, zeker niet na zijn jongste verklaring. De tweede eis van de Westduitse regeling is de opname in de NAVO, de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie. De NAVO omvat, zoals men weet, een groter vert>and dan het Europese leger; aan de NAVO doen twaalf landen mee, bij het Europese leger zijn slechts zes lan den betrokken, waarvan er vijf te vens deelnemer zijn van de NAVO. Dat zesde met-lid is West-Duisland, dat nu ook deel wil hebben. Ook hier is het weer Frankrijk, dat zich ver zet teven deze op z'chzelf niet on redelijke eis, bang als het is voor de consequenties. Zo is wel een eigenaardige toe stand ontstaan. Frankrijk dat de ge dachte van het F.uropese leger heeft gelanceerd, is thans zelf de grote hinderoaal bii de verwezenlijking er van. Frankrijk, dat zo'n grote voor stander is van samenwerking tussen de landen van Europa, steekt een snaak in het eigen wiel, waardoor alles vast dreigt te lemen. Trouwens het Furopese leffer is n;et de enige intemat:onale kwestie welke vast drei®t te lonen op de houding van Frankrijk, want ook op economisch gebied dreigt een grote kink in de kabel te komen, nu Frankrijk zijn invoer uit de Europese landen dras tisch vaat benerken. De Europese samensmelting is wel een moeizaam proces. Bondskanselier Adenauer heeft gisteren zijn prijs genoemd voor deelne-* ming aan de Europese defensiegemeenschap: De Saarkwestie moet gere geld worden eri Duitsland wenst ten minste indirect het lidmaatschap van de Noord-Atlantische Verdedigingsorganisatie (NAVO). Deze complicatie, slechts anderhalve week vóór de belangrijke conferentie van Lissabon, door kruist de Amerikaanse plannen voor de eenwording van Europa. Dean Acheson heeft vandaag dan ook een persoonlijke brief gericht tot zijn Franse ambtgenoot Robert Schuman, waarin hij de verhouding tussen West- Duitsland en de geallieerden diepgaand aan de orde stelt. De Verenigde Staten wensen nL. het Saarprobleem op dit ogenblik niet in de discussie te betrekken. Streep door de rekening Minister Acheson is alsnog bereid komende week naar Londen te ver trekken om met Schuman en Eden persoonlijk te overleggen, maar men vraagt zich in Washington af, ol dit overleg nog wel z n heeft, nu Ade nauer waarschijnlijk niet zal komen Schuman en Eden zouden het er nl. vorige week over eens geworden zijn om de Duitse bondskanselier slechts dan uit te nodigen, als er te Bonn aanzienlijke vorderingen waren ge maakt in hex overleg tussen de drie Hoge Commissarissen en de Duitse regering. Adenauer legde gistermiddag zyn verklaring af op een bijeenkomst van de christen-democrat'sche fract:e in de Bondsdag, waarvan hij de leider is. Tevoren had hij een spoe-'zit'ing van het kabinet bijgewoond, die twee uur duurde. Er werd in de fractiever gadering een motie opgesteld, d:e Donderdav wanneer de debatten in de Bondsdag een aanvang nemen zal worden ingediend, en waarin de Duitse eisen vervat zijn De overeen, koms en met het Westen zullen, al dus deze motie slechts worden gera tificeerd indien aan deze eisen wordt tegemoet gekomen. In Washington is men van oordeel, dat thans een kritiek stadium is be reik in de besprekingen over Euro- Frankrijks invoerpolitiek De ene beperking roept de andere op In regeringskringen te Londen heeft het besluit van de Franse re gering om onmiddellijk over te gaan tot ingrijpende beperking van de Franse invoer uit de landen, die by de O.E.E.S. zijn aangesloten, geen verrassing gewekt. Men noemt dit be sluit een „pijnlijke noodzakelijkheid", en men merkt op, dat Frankrijk thans in dezelfde positie verkeert als Engeland in November j.l. De hoop wordt uitgesproken, dat Frankrijk zijn invoerbeperkingen zo evenredig mogelijk zal toepassen. In economische kringen te Londen, die over het algemeen goed op de hoogte zijn van Frankrijks finan ciële situatie en waar een minder tot terughoudendheid verplicht is, wordt een geheel ander geluid gehoord. Men verklaart in deze kringen met nadruk, dat het besluit der Franse regering in de eerste plaats het ge volg is van de invoerbeperkingen, die de Engelse regering reecL eerder heeft ingesteld. Het betreft hier geen vergeldingsmaatregel, zo merkt men op ,doch er kan in dit verband wor den gesproken van een kettingsreac tie, die ontketend is door het Engel se initiatief. Het betalingstekort, dat Frankrijk in de Europese Betalings unie heeft, is namelijk grotendeels een betalingstekort tegenover het sterling-gebied. Dit tekort zal nog groter worden als resultaat van de beperking van de Engelse invoer uit Frankrijk en van de vermindering van het bedrag van deviezen, dat de Engelse toeristen in het buitenland mogen uitgeven. De bisschop van Ixük, mgr. Kerk hof», heeft voor zijn diocees toestem, ming verleend de Paasmis ln de nacnt van Zaterdag op Zondag te ce lebreren. In sommige Zuidelijke bis dommen van Nederland is vorig jaar reeds soortgelijke toestemming gege ven. By decreet „De Solomni Vigilia Paschali" heeft de H. Congregatie der Riten op 9 Februari 1951 de bis schoppen van geheel de wereld de mogelijkheid gegeven de viering van de vigilie van Pasen in de oude vorm te herstellen en wel in de nacht van Zaterdag op Zondag. De plechtighe den mogen worden gevierd in alle parochiekerken en in de openbare kapellen. De bisschoppen is verzocht de H. Congregatie der Riten te willen me dedelen in hoeverre de gelovingen deelnemen aan de plechtigheden en of zij inderdaad geslaagd zijn. gen menen, dat de Duitsers van een mug een olifant maken, anderen daarentegen beschuldigen er Frank rijk van, ongewild de Duitsche natio. nalisten en communisten in de kaart te hebben gespeeld door hun verte genwoordiger te Saarbrücken de rang van ambassadeur te geven. Woensdag zal minister Acheson een persconferentoe houden, waarop pas eenwording. In de ambtelijke hy, naar men aanneemt, het Ameri- sfeei zijn de meningen echter ver kaanse standpunt d-uidelijk zal uit- deeld over de schuldvraag. Sommi- I eenzeiten. Hoe zal de Duitse soldaat eruit zien? De adviseur van de West-Duitse regering inzake veiligheidsaangelegenhe den, Theodor Blank, heeft Maandag in een vraaggesprek te Bonn medede lingen gedaan over zijn plannen ten aanzien van de op te richten West- Duitse defensie-eenheden. Het ligt allereerst in zijn bedoeling om geheel te breken met het militaire verleden van Dui'sland en een nieuw type soldaat te vormen, ,.de burger in uniform". Naar de mening van Blank, die officier is geweest in de tweede wereldoorlog, kweekt het drillen van militairen een mechanische gehoorzaamheid. „Ik wens echter geen mechanische soldaat, doen een intelligent mens, dis met zijn wapens kan omgaan en kan optre den naar de behoefte van de omstandigheden." Blank zeide, dat zo min mogelyk officieren van de voormalige Wehr- macht zullen worden ingeschakeld. Volgens Blank zijn er op het ogen blik 1.300 tot 1.500 ex-generaals in West-Duitsland. Voor het Westduitse contingent zou men er echter 30 tot 50 nodig hebben. Het parlement zou moeten beslissen over het stelsel van selectie en benoeming der hoofdof ficieren Er zou voorts naar gestreefd worden om veelbelovende soldaten te zenden naar een Europese school voor officieren, zoals beoogd in het te sluiten verdrag over het Europese leger. „Deze scholen zullen er voor instaan, dat jonge officieren een ruim gezichtsveld krijgen door middel van contact met Fransen, Nederlanders en anderen", zo zeide Blank die van oordeel was, dat het Pruisische type Zit er schot in? De besprekingen op Korea De wapenstiLstandsonderhande- laars zijn van» plan morgen voor het eerst sinds twee maanden in voltal lige zitting bijeen te komen. De sub commissie voor de uitwisseling van gevangenen begint nu eindelijk met haar werk te vorderen. Men ver wacht, dat de rest van de overeen komst thans opgesteld kan worden, al zijn de meningen nog steeds ver deeld over vrijwillige repatriate en over waarborgen, die de terugkeer van ontheemde burgers moeten ver zekeren. De sub-commissie voor toe zicht op het bestand is weinig opge schoten. Aan het front wordt lichte activi teit van patrouilles gemeld. Ket incident in het Zuidpoolgebied De Britse zaakgelastigde te Buenos Aires, Richard Allen, heeft Maandag aan de Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, Remorino, een pro testnota overhandigd inzake het inci dent met het Britse onderzoekings schip „John Biscoe". Zoals bekend vuurde Vrijdag een Argentijns hulpvaartuig een waar schuwingsschot af over de hoofden van een aantal opvarenden van de „John Biscoe", toen zy bij Hope-Bay op de punt van Graham-land in hei Zuidpool-gebied aan land gingen. Hope-Bay, een Britse Zuidpool-ba- sis, was in 1949 door de Britten ont ruimd. De opvarenden van de „John Biscoe" waren aan land gegaan om de basis weer te vestigen. Het Britse fregat „Brughead Bay" is nu op weg naar Hope Bay; aan boord van het oorlogsschip bevindt zich de goeuverneur van de Falk- landseilanden, sir Miles Clifford. Opvarenden van de „John Biscoe" hebben Maandag het aan land bren gen van voorraden te Hope Bay voortgezet. van officier goed voor zijn werk was, doch „te bekrompen". Naar Blank verder meedeelde, is hij vastbesloten een militaire wetge ving op te stellen, die gebaseerd zal zijn op het burgerlijke recht. In ver band met dit voornemen wil hy de militaire jurisdictie scheiden van het militaire bevel door het oprichten van militaire rechtbanken, die ge heel los zullen staan van het com mando-te-velde Andere plannen van Blank zijn, dat hij de militairen wil toestaan buiten dienst burgerkleding te dra gen en de troepen zoveel mogelyk wil stationneren ln het gebied, waar uit zij afkomstig zijn. Over dit laat ste punt hadden de commissarissen voor de Europese defensie echter de uiteindelijke beslissing, aldus Blank. Tenslotte verklaarde hij, dat West- Duitsland wellicht garderegimenten zou moeten hebben, gezien het feit, dat de drie Beneluxlanden er op ston den hun koninklijke garde-regimen ten te handhaven. Men zou er echter voor waken, dat geen regimentstra- ditics konden herleven. De West- Duitse garde-afdelingen zouden eer bewijzen kunnen brengen aan presi dent Heuss en buitenlandse hoog waardigheidsbekleders. Op de vraag of de Duitse laarzen en helmen van het Hitler-regiem wêer zouden worden ingevoerd, ant woordde Blank, dat het uniform voor de Europese strijdkrachten door de commissarissen van dit leger zou den worden gestandaardiseerd en dat West-Duitsland zich hieraan zou aanpassen. Wereldbank in olie De Wereldbank te Washington zal in de naaste toekomst te Washington een commissie „op hoog niveau" naar Perzië zenden om na te gaan, of de bamk wellicht het beheer over de Perzische olie-industrie kan overne men," zo verneemt Reuter uit gezag hebbende bron. Met gemaskerd gelaat zullen twee Polen in het Amerikaanse Congres veo-schynen om daar te vertellen wat zjj weten omtrent de massa moord op 4143 Poolse officieren (in 1943) in het bos van Katyn bij Smo lensk. Uit het Huis van Afgevaardigden is nl. een speciale commissie ge vormd, die naar deze massamoord een onderzoek zal instellen. De twee Polen zijn ontsnapt uit de kampen, waarin de Poolse officieren verble ven, voor zy om het leven werden gebracht. Een der beide Polen is zelfs, buiten de moordenaars, de enige ooggetuige van het drama by Katyn geweest De secretaris van de parlemen taire commissie beweert reeds over voldoende materiaal te beschikken om te bewijzen, dat de Russen voor de massomoord aansprakelijk zyn. 0c SWitta antaangt CLiyentiftien Sinds korte tijd vertoeven in ons land dc beren dr. Valentin Conti, ambte naar van het Argentijnse ministerie van Landbouw en Veeteelt, en C. Al berto Lozano, directeur van het tijdschrift „llolando Argentino". Laatstge noemde is vergezeld van zijn dochter. Beide heren hebben hun reis naar oils land gemaakt met het doel Friea stamboekvee te kopen. In Friesland hebben zij dan ook niet minder dan 79 stuks hoogwaardig stamboekvee ge kocht. De dieren zullen binnenkort naar Argentinië worden verscheept. Van de gelegenheid dat zij in ons land vertoeven, hebben zij tevens gebruik gemaakt hun opwachting te maken bij Z.K.H. Prins Bernhard, die de beide heren cn mej. Lozano Maandagochtend ontving. In gezelschap van de Prins bezichtigden zij de Koninklijke stallen. Bijzondere belangstelling legden zij aan de dag voor de belde renpaarden, welke aan de Prins in April van het vorige Jaar bij zijn bezoek aan Argentinië werden aangeboden. Op de foto: Z.K.H. Prins Bernhard toont zijn gasten een van rijn paarden. Van links naar rechts: Prins Bernhard, mej. Lozano, de heer Alberto Lozano en do heer dr. Valentin Conti. Het geheim was uitgelekt Gedurende het afgelopen weekend zijn in Djakarta ongeveer tachtig per sonen gearresteerd wegens het feit, dat was uitgelekt, dat de Deviezen- certificaten opgeheven zouden wor den. De meeste arrestanten zijn Ne derlanders, volgens een officiële be kendmaking. De procureur-generaal, mr. Soe- prapto, gaf Zaterdagavond opdracht tot de arrestaties. Ongeveer veertig van de gevange nen behoren, volgens Ass. Press, tot de staf van het ministerie van Finan ciën. De anderen zyn voornamelijk bankemployé'» en prominente figu ren uit het zakenleven te Djakarta. Onder hen zijn zowel Indonesiërs en Chinezen als Nederlanders. De ophanden zijnde wijziging in de Indonesische buitenlandso geldpoli- Nieuwe ongeregeldheden uitgebroken Terwijl gisteren In Tunesië opnieuw onlusten uitbraken besloten de vijftien Aziatische en Afrikaanse landen gisteravond in Parijs, het Frans-Tunesische geschil in de Veiligheidsraad aan de orde te stellen. Egypte, India en Pa kistan zijn thans bezig om namens de vijftien landen een klacht op te stellen en de bijbehorende stukken en gegevens te verzamelen. Zaterdagmiddag heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kor- tenhorst, op een rijdende beiaard, staande op het Buitenhof te Den Haag, de actie ingeluid voor de tot standkoming van de beiaard voor Amerika. Deze actie beoogt het bijeenbrengen van gelden om het Volk van de Ver enigde Staten van Amerika een carillon aan te bieden als blijvende herin nering aan de dank, die het Nederlandse Volk haar verschuldigd is voor de bevrijding van ons land. De foto toont mr. Kortenhorst op de rijdend© beiaard, waar hij met het luiden van de grootste klok de actie een aan\ang liet nemen. Nadat vertegenwoordigers van deze vijftien landen: Afghanistan, Birma, Egypte, Ethiopië, India, Indo nesië, Perzië Irak, de Libanon. Li beria, de Phillppynen, Pakistan, Saoedi-Arabië, Syrië en Yemen, gis- ;eravond vergaderd hadden, deelde :cn woordvoerder van de groep me de, dat zy tot deze stap besloten had den omdat de toestand in Tunesië, ondanks de ingeroepen bemiddeling van de voorzitters van de UNO-As- semblée en van de Veiligheidsraad, voortdurend verslechtert. De woordvoerder verklaarde, dat de klacht zou worden ingediend daar deze ontwikkeling een bedreiging van de vrede vormt. Een Franse woordvoerder deelde later mede, dat zijn regering de UNO niet competent acht om dit geschil te behandelen te meer, daar de stap van de vijftien landen niet de bedoeling had. de besprekingen op vriendschappelijke basis tussen Frankryk cn Tunesië te helpen her vatten. Overigens heeft Frankryk een nieuwe nota aan de Bey van Tu nesië gezonden en wacht thans op een antwoord. In Tunis zelf is het na een rust periode van tien dagen gister weer tot demonstraties en schietpartijen gekomen. Twee Arabieren werden gedood, terwijl één Franse politieman ge wond werd. Er wordt ook melding gemaakt van verschillende sabotagedaden. Bij Porto-Farina heeft men een brug la ten springen. Elders zijn voorraden in brand gestoken en telefoondraden doorgesneden. tiek was een weck geleden reeds een publiek geheim en veroorzaakte een sterke daling in de export. Het open baar maken van door de regering ge heim gehouden maatregelen is een overtreding van het Wetboek van Strafrecht, zo heeft een woordvoer der van het parket medegedeeld. Nader wordt gemeld, dat de meeste aangehoudenen Zondagavond na een verhoor op vrije voeten zyn gesteld. Nog ongeveer 15 personen zouden voor een nader onderzoek aangehou den blijven. Gisteren» werden nog nieuwe arrestaties verricht De minister van Financiën, mr. Wi- bisono, verklaarde „dat ambtenaren, die het bericht hebben laten uitlek ken, in de gevangenis thuis horen". Hy voegde er aan toe, dat ook enige journalisten, zowel van de binnen landse- als van de buitenlandse? pers, niet vrijuit gaan wegens hun verant woordelijkheid voor de verspreiding van het uitgelekte nieuws. Het uit lekken van de maatregelen heeft ka pitaalkrachtige groepen de gelegen heid verschaft een meer dan normale winst te maken. De de monnikspij Het is gebleken dat dc foto van een als Franciscaner monnik geklede man, welke in Duitsland is gepubli ceerd als die van Hitlers plaatsver vanger Martin Bormann, in werke lijkheid van Romualda Antonuzzi, prior van het Franciscaner klooster van San Bonaventura te Rome is. Pater Elia Monaco van San Bona ventura heeft verklaard dat iemand enkele dagen geleden een foto van pater Antonuzzi voor het klooster ge nomen heeft, maar niet met hem heeft gesproken. Pater Antonuzzi is 66 jaar oud en afkomstig uit een plaatsje ten Noorden van Rome. Uiterlijk lijkt hij inderdaad op Bor mann. JiavieUje Een liefdeloze gift is een krenking, een liefdevolle gift ia een zegen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1