F Onderwijzers-opleiding zou voor velen te duur worden N.V. „TRIO" Koddebeiers zitten met handen in het haar Botsing tussen ziekenhuis-regenten en geneesheer LUTTI* ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 KWEEKSCHOOLWET IN TWEEDE KAMER Ini antwoord op een hem in de gis termiddag in de vergadering der Tweede Kamer door de heer DE LOOR (Arb.) gestelde vraag of hij hot in de geest van de nota inzake de electriciteitspolitiek acht, dat volgens de richtlijnen voor de vaststelling der nieuwe electriciteitstarieven wel het gewone tarief, maar niet het vast rechttarief tot 240kwh wordt vrijge steld van verhoging, heeft de minis ter van Economische Zaken, de heer VAN DEN BRINK herinnerd aan. wat hij dienomtrent bij het debat over de nota heeft gezegd. Hij verklaarde, dat op motieven van rechtvaardigheid de regeling is vastgesteld, zoals ze nu luidt. Bij dc vervolgens voortgezette al gemene beraadslaging over de Kweckschoolwet heeft de heer DE RUITER (C.H.) als ziin oordeel te kennen gegeven, dat het zo goed als uitgesloten is, dat ouders me. smalle beurzen de kosten der opleiding kun nen dragen. De onderijzers zullen veel later dan thans voor de klas ko men en dat is voor velen te kost baar, tenzij er een flinke overheids bijdrage komt. De heer ROOSJEN (A.R.) zeide het ontwerp zeer belangrijk te achten, omdat de financiële gelijkstelling wordt geregeld en het onderwijs nu duidelijk het stempel van vakonder wijs krijgt. Ook deze spreker vond de kosten nogal optimistisch geraamd. Mevrouw FORTANIER-DE WIT (V.V.D.) vond het van groot gewicht, dat de leraren de bevoegdheden zul len moeten bezitten, die ook gelden voor het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. Ook dc derde leer- kring achtte zij van veel belang doch beurzen leken haar wel gewenst. Toe voeging van bepaalde vakken voor meisjes vond zij onaanvaardbaar, in- Piektijd voorbij Vandaag keert een onderdeel van ons dagelijks leven tot zijn normale proporties terug; vandaag eindigen de op 12 November begonnen piek uren 1951-1952! Enkele maanden zuinigheid met licht en electrische energie van half acht tot negen des morgens en van half vijf tot zes 's avonds behoren weer tot het ver leden, althans met ingang van van middag. De Nederlandse radiozen ders zullen na vandaag weer onaf gebroken van zeven tot twaalf in de aether zijn en op de bureau's van rijks- en gemeente-instellingen keren de gebruikelijke werktijden terug. De donkerste dagen zijn voorbij, op naar het voorjaar! C.P.N. OOD VERBODEN VOOR PROVINCIE-AMBTENAREN? Ingevolge de richtlijnen van de minister van Binnenlandse Zaken hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan de provinciale Staten voorgesteld, om het ambte narenreglement ook voor deze pro vincie te wijzigen in de zin zoals het voor rijksambtenaren is geschied. Dit zg. ambtenarenverbod is van toepassing op ambtenaren, die lid 7- 'i an de volgende verenigingen: de CPN, de Arbeidersbond voor cul tuur, het Algemeen Nederlands Jen^dverbond. De Nederlandse Vrou wenbeweging, de EVC en de daarbij aangesloten bedrijfsbonden. dien dit geschiedt ten koste van de intellectuele vakken. De heer DE LOOR (Arb.) meende, dat de nieuwe opleiding zal moeten groeien en vorm krijgen. De onder wijzers-opleiding is niet meegegroeid met het middebaar onderwijs. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) was van oordeel, dat men. er met goede opgeleide onderwijzers alleen niet komt; er zullen ook materiële voorzieningen nodig zijn. Hij betoog de, dat men voor wat de subsidiëring der bijzondere kweekscholen betreft bezig is de pacificotiegedachte te ver moorden. De heer SCHMAL (C.H.) drong er op aan de mogelijkheid te ondervan gen, dat het geschiedenisonderwijs minder tot zijn recht zou kunnen ko men. De heer VAN DIS (S.G.) zeide het te betreuren, dat het ontwerp niet de verandering brengt, die ook noodza kelijk is voor het kweekschoolonder- wijs, n.l. dat het gebaseerd moet zijn op de vaste grondslag van Gods Woord. Minister RUTTEN heeft hierna een aanvang gemaakt met zijn antwoord- rede, welke hij volgende week zal vervolgen. De vergadering is daarna gesloten. Drieling in twee gemeenten geboren Het gezin A. ParlevlietCafé, Hoofdweg 1384 te Haarlemmermeer, is uitgebreid met een drieling, die in twee gemeenten is geboren. Een jongen zag 's avonds om half- acht het levenslicht in de woning te Haarlemmermeer. De dokter acht te het toen gewenst de moeder over te brengen naar het Diaconessenhuis te Haarlem, waar om kwart over elf en tien voor halftwaalf nog twee meisjes geboren werden. Vader Parlevliet kwam Vrijdag morgen zijn zoon, die Dirk heet, in Hon 'dorp aangeven, terwijl de twee meisjes, die Aagje Adrana en An- nemarie heten, in Haarlem inge schreven moesten worden. De moeder en de drie kinderen maken het uitstekend. PRODUCENTENPRIJS VAN SUIKER VERHOOGD. De suikerprijs voor de producenten van de oogst 1952 is door de minis ter van landbouw, visserij en voed selvoorziening verhoogd met f 4. tot /48.per 100 kg. De verhoging zal tegemoetkomen aan de gestegen productiekosten van de bieten en de stijging van de ver werkingskosten. De verhoogde pro ducentenprijs zal echter niet tot uit drukking behoeven» te komen in de suikerprijs voor de consument. Coevorden is de eerste Nederland se gemeente die aardgas gebruikt voor de gastoestellen. Ze betrekt dat rechtstreeks van de Nederlandse aardolie maatschappij. Steenwijk gaat als eerste gemeente aardgas van de Staat gebruiken. Als althans de ge meenteraad Woensdag het daartoe strekkende voorstel goedkeurt De winkelsluitingswet 1951 is gis teren in het Staatsblad afgekondigd. Bepaald is dat zij op 1 October in werking zal treden. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft met ingang van 31 Januari 1952 in Eindhoven een nieuwe parochie opgericht ge naamd Parochie van de H. Johannes Bosco. Het grondgebied van deze parochie is afgenomen van de paro chies H. Gerardus Majella en O.L. Vrouw van Fatima en van de Rec torale Hulpkerk van de H. Joseph (Tivoli) te Eindhoven. Tot eerste pastoor van de nieuwe parochie is benoemd rector J. H. Sleegers van het St. Joseph-Ziekenhuis te Eind hoven. Philips bekort werkweek Voor 3000 man Voor ongeveer 3000 van haar werk nemers wenst Philips een tot circa veertig uur verkorte werkweek in te voeren. Daartoe is reeds bij de gewestelijke arbeidsbureau's om toe- stemming gevraagd. Als redenen zijn opgegeven het uitblijven van opdrachten voor de defensie en de slechts geleidelijke ontwikkeling van de televisie in West-Europa. Daarbij komt nog, dat de afzet belemmerd wordt door de sterk verhoogde weeldebelasting in een aantal landen. De vooruitzichten voor 1952 geven echter volgens de N.V. Philips geen reden tot pessimisme. Naar verwach ting zal de omzet ongeveer gelijk zijn aan die van het vorige jaar. Tegen de achtergrond van de ge weldige uitbreidingen- sinds 1945, waarbjj het personeel in Nederland toenam van 22.000 tot 44.000 perso nen, heeft een dergelijke maatregel van tijdelijke aard slechts beperkte betekenis, aldus de N.V. Een nitkomM zijn onxe BETOK-KDLENHOKKFJ onverwoestbaar, inhoud 7 H.L. Leidscbe Sehelpkalkhranderij Bouwtnatenalenbandel Zotterw.weg 25, Leiden, Tel. 21747-21748 (Advertentie.) GEWONDE STEWARDES VERLAAT ZIEKENHUIS. De Zwitserse stewardes Margare- the Hefti, die op 14 December met zware brandwonden uit het bij Schiphol verongelukte vliegtuig van de Swiss-Air werd gehaald, wordt vandaag uit het Diaconesenhuis te Amsterdam ontslagen. De laatste vindingen der plasti sche chirurgie zijn met succes op stewardes Hefti toegepast. Ze werd o.a. de geheel verbrand huid rondom haar ogen reeds „vernieuwd". In Zwitserland zal zij nog enkele van deze soort operaties moeten onder gaan. Tot 9 Februari blijft Margarethe Hefti bij vrienden in Amsterdam i n per vliegtuig rug naar Zürich. Vervolg van pag. 1, 2e blad. Hij bemerkt het zo! Een konijn gaat nooit ver van huis en een fazant ook niet. Als men er een vangt en twee kilometer verder weer vrijlaat, is hij binnen één kwar tier weer op zijn oude plekje. Het voeren geschiedt daarom in banen van ongeveer vijftig meter en iedere fazant gaat in zijn eigen wijk eten. Voor de koddebeier is dit ge makkelijk, want als hij een paar uur later zijn rondje maakt en bemerkt, dat in een bepaalde voerbaan de maaltijd geen eer is aangedaan, weet hij, dat er een vreemde in de buurt is geweest. Een onderzoek van de omgeving wijst dan vaak uit, dat er strikken zijn geplaatst. Voor iemand, die zijn beroep liefheeft, betekent dit, dat de strikkenzetter terug zal komen om te zien, of er wat inge komen is. Wachten is dus de bood schap. Wat dat wachten betreft zijn er wel enkele berekeningen mogelijk, maar anderzijnds blijven er vele mo gelijkheden open. Als het een don kere nacht is, behoeft men niet bij de strik te gaan zitten, want die vindt zelfs de meest ervaren stroper niet in het pikdonker terug. Als de maan schijnt zijn de kansen groter. De koddebeier verschuilt zich dan in de buurt. Soms ligt hij een hele nacht in de kou. Zoiets is niet bepaald een grapje. Je gaat onwillekeurig den ken aan een lekker kopje koffie of je warme bed en als zo'n stroper dan pas na acht uur eens komt kijken, is er niet veel fantasie voor nodig om te begrijpen, dat de koddebeier veel zin heeft zo'n kerel te llif te gaan. Nooit rust. Uit het voorgaande mag men niet afleiden, dat de koddebeiers tijdens donkere nachten rustig thuis kun nen blijven. Want hoe donkerder het is, zoveel te meer kansen zijn er voor de lichtbak. In plaats van zijn strikken neemt de stroper dan een lichtinstallatie mee. In een tas aan zijn zijde bevindt zich een accu, vanwaar draadjes lo pen door zijn mouwen, welke draad jes verbonden zijn aan een schijn werper, die hij in de hand houdt. Zo dra hij het licht laat aanflitsen, blijft iedere fazant en ieder konijn, die in lichtbundel komt, doodstil zitten. Vroeger schoot men ze neer, maar omdat dit teveel lawaai maakte, ging men er later toe over om de dieren met een stok dood te slaan. Tegen woordig gebruikt men honden om de vangst tot een feit te maken De konijnenstand is in onze dui nen, bij vroeger vergeleken, veel minder geworden. Een jaar of tien geleden waren deze vernielers nog wel eens zo groot in aantal, dat er een drijfjacht nodig was, die meestal een 6 k 7 honderd exemplaren ople verde. De fazanten zijn thans het grootst in aantal, waarbij natuurlijk vermeld dient te worden, dat men alle moge lijke moeite doet, om de omstandig heden voor deze vogels zo gunstig mogelijk te maken. Men kan gerust aannemen, dat iedere fazant de eige naar ongeveer 10,kost aan aller lei voorzieningen. De koddebeier heeft practisch het gehele jaar druk werk. Bij het begin van de broedtijd moet hij weer op letten, dat er geen eieren worden uitgehaald en pas als de kuikens er zijn dat is in Juni en Juli kan hij een beetje op adem komen. De stropers op hun beurt nemen echter ook weinig rust. En zo zitten beide partijen elkaar altijd in het vaarwater. .Koddebeier", zo zei ons een man van het beroep, „is een baantje, dat ik zelfs mijn ergste vijanden niet toé- wens. Ik kan het helaas niet laten, maar ik zou er wel veel voor over hebben, als de seizoen-werkloosheid in de zomer viel. Want dat je juist 's winters in het duin de nacht moet doorbrengen, is toch wel erg be roerd." Een medisch conflict, dat reeds ruim een jaar geleden in Apeldoorn is ontstaan, dreigt binnenkort ook in de gerechtelijke sfeer te zullen ko men. Het gaat tussen het college van regenten van het semi-gemeente- lijike Julianaziekenhuis en de arts J. Mooy, die jarenlang als patholoog anatoom in dit ziekenhuis werkzaam is geweest. Zonder van te voren overleg te plegen, vaardigde dit kort daarvoor, in verband met de gewijzigde positie van het ziekenhuis, benoemde re gentencollege begin Januari van het vorige jaar een zgn. staf reglement uit, waaraan alle twintig specialis ten, die met de geneesheer-directeur de staf zouden vormen, zich moesten onderwerpen. Acht hunner weigerden dit en na verschillende strubbelingen werd met ingang van 15 October jL aan dokter Mooy de toegang tot zijn in het ziekenhuis gevestigde laborato rium ontzegd, zodat hij dit elders moest onderbrengen. Tenslotte heeft het regentencol lege hem gisteren per aangetekende brief doen weten, dat het ziekenhuis in den vervolge zelf de pathologie- anatomie zal verzorgen, omdat het in dokter Mooy geen vertrouwen meer stelt. Thans overweegt laatstgenoemde de afzonderlijke regenten voor de rechtbank te Zutphen te doen dag- „DE HEIBLOEM" 100 iaar Od 2 Juli a.s. viert „De Heibloem" in Heythuysen zijn eeuwfeest. „De Heibloem" is een stichting van de Congregatie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten. Het is thans een bloeiende nijverheidsschool, waar in totaal reeds 6000 jongens een goede ople:ding hebben genoten. Er zijn ot> het ogeniblik 40 broeders en 150 leerlingen gevestigd. Op 2 Juli 1852 namen twee broe ders hun intrek in een boerenwoning in Heythuysen, die de zeer toepas selijke naam droeg „De Heibloem", omdat de boerderij toen nog temid den van uitgestrekte heidevelden lag. Het lag in de bedoeling van de stich ter om de jeugd, welke voor het stadsmilieu niet gesoh'kt bleek te zijn, hier op te leiden in de land- en tuinbouw. Jarenlang werd dit doel nagestreefd, doch toen na de eerste wereldoorlog de tijden waren ver anderd en de jeugd voor-namelük door de technische vakken werd aangetrokken, werd ook „De Hei bloem" aan deze verandering aan gepast en zo is zij thans in de laat ste t' entail en jaren omgevormd tot een nijverheidsschool, Oud-leerlingen hebben een comité gevormd, welke ten doel heeft het eeuwfeest op waardige wijze te vie ren en als oud-leerTngen hun dank baarheid te tonen. Daar echter het archief van „De Hei-bloem" door oorlogshandelingen is verloren gegaan, wordt aan de oud-leerlingen verzocht hun naam aan het Comité-Eeuwfeest „Hei bloem" op te geven. Het secreta riaat van het comité is gevestigd Archipelstraat 43 te Haarlem. Ook schoenen vakbeurs Van 21 tot 25 Juli Na besprekingen tussen Jaar- beursbestuur en vertegenwoor digers van de Schoenenindustrie in Nederland is men het eens geworden met betrekking tot een eigen vakbeurs voor de schoenenfabrikanten. Deze is be paald op 2125 Juli a.s. en zal worden gehouden in de geza menlijke parterre van de Jaar beursgebouwen aan het Vree burg te Utrecht. Op een duintop gelegen kan de kod debeier een groot deel van het ter rein overzien. DE BEURS VOOR MEUBELEN EN WONINGTEXTIEL. Als a.s. Maandag in het Jaarbeurs gebouw de eerste Beurs voor meu belen en woningtextiel zal zijn ge opend. zal de Jaarbeursdirectie heb ben gebroken met het standpunt nog amstreeks een jaar geleden be paald dat het niet de taak van de Jaarbeurs is, vakbeurzen binnen te halen. Op de persconferentie ter in leiding van de Meubelbeurs heeft mr J. Milius thans gezegd, dat men onder de leuze „andere tijden, ande re leuzen" de bakens moet weten te verzetten. Zowel de heer A. Kempkes. voor zitter van de Centrale bond van Meubelfabrikanten als de heer t'. Klein Rog, voorzitter van de federa tie van Nederlandse textielgrossiers- bonden, hebben een min of meer uit gebreid woord ter inleiding en aan beveling gesproken. Wij vernamen, dat de Nederlandse meubelindustrie volledig in staat is de binnenland se behoefte in elk opzicht te bevre digen. Er is nochtans een teruggang merkbaar, zowel in omzet als in per soneelsbezetting. Stagnatie in de wo ningbouw verstoort de normale ont- wikkeling. Nu zal de komende Meu belbeurs zowel prys als kwaliteit van meubelen en woningtextiel on der de aandacht van het publiek brengen. Onder de leuze „Kleedt eerst uw woning aan", is een pleidooi gehou den voor opvoering van de gezins sfeer hetgeen iets anders is dan op voering van begeerte. De inrichting van het huis vraagt duurzame ge bruiksgoederen, ook in deze tijd, nu de koopkracht is gedaald. vaarden wegens aantasting van zijn goede naam en wegens broodroof. Het regentencollege daarentegen heeft van meet af aan de kwestie gezien als een intern geschil, waar- bM. alle specialisten volkomen vrij blijven, daarvoor in aanmerking ko mend materiaal door hun collega Mooy als voorheen gebruikelijk te laten onderzoeken. Van broodroof is dan ook volgens hen geen sprake. Het aantal opposanten is inmid dels tot twee geslonken, daar de overigen de wens te kennen hebben gegeven, tot de staf van het zieken huis toe te treden. MEL MELANGE EXTRA (Advertentie) Bescherming van de burgerbevolking Volgens de wet „Bescherming Be volking" is ons land verdeeld in A- en B-gebieden. De A-gebieden zijn de zwarte vlekken op de kaart, de rest van Nederland is B-gebied. Wat bete kenen A-gebieden. Dit zijn gebieden welke verhoogde kans hebben op luchtaanvallen; hier worden extra beveiligingsmaatregelen genomen. De materiaaltoewijzing van de over heid werkt reeds in overeenstemming met bijgaande kaart, waarvai de ge gevens zijn ontleend aan kaarten van het bureau Burgelijke verdediging van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. In B-gebieden worden geen lucht acties van grote omvang verwacht. Deze gebieden zijn onderverdeeld in kringen, met het doel een samenwer king tot stand te brengen. Deze krin gen zijn» afgekondigd in het Staats blad no. 561. HET BEVEILIGINGSSCHEMA Van de trein naar de klas Hoofdconducteur J. J. Dudendag uit Groningen is de langste tijd hoofdconducteur geweest: over en kele weken zal hij voor de klas staan, want hy is benoemd tot on derwijzer aan de Leopoldschool in zijn woonplaats. De 35-jarige heer Oudendag, elf jaar geleden als leer ling-conducteur in dienst gekomen bi.i de N.S., omdat hij niet in de Ar beidsdienst wilde hij was in de oorlog wachtmeester bij de veldartil lerie geweest had altijd graag on derwijzer willen worden. Hy begon in zijn vrije tijd te studeren, haalde eerst zijn Mulo B en drie jaar later was hij ook door zijn onderwijzers- cursus heen. Bij de Spoorwegen wist men van niets, totdat hij was ge slaagd. „Stel je voor, dat het mis gaat, dan sta je daar", zei de heer Oudendag, die overigens met de stu die niet ophoudt: nu is de hoofdacte zijn doel. Misschien gist „Parool" ver gist hij zich in de klas nog wel eens. „Mag ik even de plaatsbewijzen, da mes en heren...." Ex-burgemeester van Hilversum vrijgesproken De Amsterdamse politierechter heeft Vrijdag de heer G. J. H. F., tij dens de bezetting burgemeester van I Hilversum, vrijgesproken van de aanklacht een radiotoestel te hebben 1 gestolen. Kort voor F. na de bevrijding werd gedetineerd, heeit hij aan een amb tenaar van het Beheersinstituut een radiotoestel in bewaring gegeven om I althans iets van zyn bezittingen te redden. Toen hij weer vrij kwam, ging hij naar het huis van deze amb tenaar om zijn bezit op te halen. De ze was echter niet thuis en daaroD heeft F., zonder medeweten van de ambtenaar het toestel meegenomen. De ambtenaar diende toen een klacht in bij de justitie wegens dief stal van dit toestel en verklaarde onder ede, dat hij het apparaat van een Candees had gekocht. Deze ver klaring bleek vals en de ambtenaar werd wegens meineed veroordeeld. De politierechter mr. De Blécourt die deze zaak ook in Seotcmber 1951 reeds behandelde, zeide tot be sluit „Het spijt de justitie, dat u door een valse klacht van een ambtenaar ten onrechte in een strafzaak bent betrokken. Het doet mij daarom bui tengewoon genoegen u te kunnen vrijspreken". KATHOLIEKE JEUGDHERBERGEN Een deel onzer lezers zal stellig wel bekend zijn met het werk van de Katholieke Vacantiehuizen en Jeugd herbergen Centrale, doch voor hen, die deze, gewoonlijk tot K.V.C. in gekorte, naam nog nimmer hoorden, is een eenvoudige uiteenzetting ze ker op zijn plaats. De K.V.C. beschikt over een net van jeugdherbergen in Nederland, terwijl nauw contact met zuster-orga- ndsaties in België en Luxemburg haar in staat stelt, voor onze katho lieke jongeren mogelijkheden voor trektochten open te stellen, waarvan enkele jaren geleden nog geen spra ke kon zijn. In 1951 waren er in Ne derland 35 katholieke jeugdherber gen, ten dele toegankelijk voor jon gens en meisjes, voor een ander deel toegankelijk voor ofwel jongens, of wel meisjes. Om van deze jeugdherbergen ge bruik te kunnen maken, moet men lid zijn van de K.V.C., waarvoor na tuurlijk een jaarlijkse contributie verschuldigd is. De voordelen, die dit lidmaatschap biedt, zijn velerlei. Op de eerste plaats echter wel het recht van toe gang tot de K.V.C.-jeugdherbergen en daardoor de gelegenheid, meer daagse trektochten door ons land te maken. De tarieven in de jeugdher bergen zijn zo laag mogelijk gesteld. De maaltijden zijn uiteraard eenvou dig, doch degelijk en toereikend. Een ander voordeel is, dat lidmaat schap van de K.V.C. recht geeft op aanzienlijke reducties bij bezoek aan bezienswaardigheden. In de K.V.C.-jeugdherbergen is be halve leiding voor de materiële ver zorging, ook leiding voor de ont spanning aanwezig. Dat de Katholieke Vacantiehuizeni en Jeugdherbergen Centrale voor onze jongeren (1430 jaar) zeer veel ken bijdragen tot het houden van een in alle opzichten mooie vacantie blijkt overduidelijk uit de wijze, waarop in de drie jaren, dat de K.V. C. zich toelegt op net tot stand bren gen van een katholieke jeugdherber- gennet, door deze jongeren werd ge reageerd. In 1949 nam het ledental toe met 100 pet., in 1950 werd het wederom verdubbeld, terwijl dit tempo met nogmaals 100 pet. stijging ook in 1951 behouden bleef. Wij wijzen onze lezers en lezeres sen gaarne op de gelegenheid, nade re gegevens aan te vragen bij de K.V.C., Stationsplein 15bis, Utrecht. Gasverstikking Twee broertjes omgekomen Vrijdagavond heeft zich in Weert een droevig ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan twee kin deren. De beide zoons van de familie G. Jongen te Weert, resp. 12 en 6 jaar, namen die avond een bad. Op een onbewaakt ogenblik zijn zij vermoe delijk tengevolge van ontsnappend gas uit de geyseh bedwelmd geraakt. Toen hun moeder even later in de badkamer kwam, vond ze beiden be wusteloos in de met water gevulde badkuip. Doktershulp was spoedig aanwe zig, maar toepassing van kunstmati ge ademhaling met behulp van zuur stofapparaten had geen resultaat meer. De beide kinderen bleken reeds te zijn overleden. Een onderzoek wordt ingesteld naar de juiste oor zaak van het gebeurde. INBREKER VERRADEN DOOR STUKJE HUID. Voor het Arnhemse gerechtshof is gisteren een jaar gevangenisstraf ge- eist tegen een man die tegen de lamp was gelopen doordat er een stukje huid van zijn hand was ach tergebleven in een winkel waar hij diefstal met braak had gepleegd, i De 42-jarige Nijmegenaar A. W. 1 stond terecht omdat hij een étalage- ruit had stukgeslagen en een paar kabelwanten (grove handschoenen voor kabelwerkers) had weggeno- 1 men. Hij had, in dronkenchap, deze dingen aangezien voor haringen, I waarin hij op dat ogenblik trek had. Een politieagent die ziin gedragin gen verdacht vond, had hem meege nomen naar het bureau; daar kwam even later een andere agent binnen, met een stukje huid bij zich, gevon- den tussen de scherven in de étala ge van de winkel. Het stukje huid bleek precies te passen over een wondje, dat W. aan de pink had op gelopen. Verdachte, die al twaalf k°er was veroordeeld, werd ook schuldig be vonden aan diefstal van een rijwiel. PREMIELRNTNG UTRECHT OPGESCHORT. De emittenten hébben meegedeeld, dat de uitgifte van de premielening Utrecht tot nader orde is opgeschort. In de nacht van 25 op 26 Novem ber van het vorige jaar maakte een aantal jongelui drukte en ruzie voor de winkel van de bakker Weggemans te Donderen (gem. Vries). De bak ker kwam uit zijn bed en begaf zich naar buiten, waar hij woorden kreeg met de 19-jarige landbouwer Geert B. uit Vries. Deze diende de bakker van repliek door hem een slag in het gezicht toe te dienen. Dezelfde nacht nog overleed de bakker aan een hartaanval, die vermoedelijk het gevolg is geweest van» de nachtelijke vechtpartij. De officier van justitie achtte B. hiervoor moreel wel ver antwoordelijk, doch strafrechtelijk niet. Voor een andere mishandeling, waaraan verd. B. ziel te Donderen op 8 Mei 1951 schuldig maakte, vroeg de officier van justitie 1000.subs. 6 maanden hechtenis. Aan de eerstvolgende vergade ring van aandeelhouders van de Twentsche Bank zal worden voorge steld over 1951 een dividend uit te keren van 9 pet. (v.j. 8 pet.).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6