S)e CeldóeSoii^cmt r UI -i Duitsland en de Noord-Atlantische V erdragsorganisatie 1 f I i i Arrestaties in Egypte op grote schaal Nu begint het in Marokko ook Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12501 MCLPT 0€ BISSCHOP 1 KERMEN BOOWCH/ i Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 9.47 p. w., I 2— p. and., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50 SPOED-OPERATIE ^OG VOORDAT de conferentie van Lissabon bijeenkomt, waarop be langrijke besluiteen genomen moeten worden omtrent .iet Noord-Atlanti sche verdedigingsftelsel, gaan de mi nisters van- de Grote Drie vergaderen in een voorbespreking. Dat schijnt wel nodig te zijn, want er blijken heel wat kinken in de kabel te zijn. Naar vernomen wordt hebben zij dr. Adenauer, de Westduitse bondskan selier, uitgenodigd om er ook bij te zijn, zodat de conclusie voor de hand ligt, dat o.a. gesproken zal worden over de bezwaren cn de eisen welke West-Duitsland heeft in verband met de herbewapening. De voornaamste kwesties zijn: de Duitse eis om opgenomen te worden in de Noord-Atlantische organisatie en dus een vinger in de pap te heb ben; vervolgens de regeling van de glibberige Saarkwestie, welke 0 acuut is geworden door de be noeming van een Franse am bassadeur te Saarbrücken; ten derde de kwestie der financiën. Men weet, dat Adenauer een voor stander is van het houden van een Westerse koers; hij wil de Westduit sers laten toetreden tot het Europese leger, maar hij zou geen goed staats man zijn als hij geen gebruik maak te van de wetenschap, dat de Wester se mogendheden de Duitse krachten niet kunnen missen. Hij weet, dat men de Duitsers nodig heeft en daar om tracht hij zo gunstig mogelijke voorwaarden te bedingen. Daar komt nog bij, dat hij in de Bonsdag te ma ken heeft met een krachtige opposi tie, zodat hij wel genoodzaakt is om met gunstige voorwaarden aan te komen, wil hij het pleit niet glansrijk verliezen. De Westerse Grote Drie zien blijk baar ook in, dat er alle reden is om eens met Adenauer onder vier ogen te gaan praten, om te zien wat er gedaan kan worden om een goede sfeer te scheppen. Op de eerste plaats zal er een doek je gevonden moeten worden om het bloeden te stelpen, ontstaa- na de Franse stap tenopzichte van het Saar gebied. De idee is reeds geopperd om daar weer een volksstemming te or ganiseren, zoals een twintigtal jaren geleden, toen onder internationaal toezicht beslist moest worden of de Saarlanders al of niet naar het „grosze Vaterland" wilden terugke ren. Ook Nederland heeft toen mee geholpen met het houden vaq toe zicht op de stemming. Misschien is dat nu weer de uitkomst, want in West-Duitsland neemt men het nogal hoog op, dat Parijs zo vooruitgelopen is op de definitieve status van het Saargebied; wanneer men nu de be slissing aan de Saarlanders zelf laat, komen beide partijen er met ere af. De Duitsers kunnen er dan op specu leren, dat de Saarlanders wel weer, zoals vóór de oorlog, hun Duitse hart zullen laten spreken en Parijs kan een edelmoedig gebaar maken. WANNEER DE SAARKWESTIE geëlimineerd is, stijgt de kans, dat de Bondsdag in Bonni het besluit neemt om mee te doen met het Euro pese leger. De sociaal-democraten blijven er tegen en zij hebben een- handig argument gevonden om er hun afkerigheid op te baseren. Volgens hun zienswijze zou een eventuele deelname van Duitsland aan het Europese leger in strijd zijn met de Grondwet. De Bondsdag karn dan geen beslissing nemen alvorens de Grondwet is gewijzigd en daarvoor is een meerderheid van twee derde der stemmen nodig. Een dergelijke meerderheid is echter in de tegen woordige Bondsdag voor zo'n Grond wetswijziging niet te vinden, omdat de socialisten met hum aanhangers over meer dan één derde der zetels beschikken. Dr. Adenauer staat evenwel op het standpunt, dat de Bondsdag wel de gelijk een besluit kan nemen zonder voorafgaande Grondwetswijziging, omdat de Grondwet voorziet in de mogelijkheid, dat sommige souverei- ne rechten kunnen worden overge dragen aan internationale organen. Hier is bijv. het souvereine recht van de invoering der dienstplicht en dat kan worden overgedragen aan het in ternationale orgaan d^t de beschik king kriigt over he Furooese leger. Maar dat nemen de socialisten niet. Zij zeggen: het souvereine recht van de invoering der dienstplicht bezit de Bondsdag ni^t; h'j kan dus ook dit recht (Het overdragen, want men kan moeilijk iets overdragen dat men miet heeft. Het geschil is thans ter beslechting opgedragen aan de constitutionele rechtbank der Bondsrepubliek, maar nu vechten de juristen er al weer over, of deze rechtbank wel bevoegd is, om deze kwestie te beslissen. Het gerecht zou nl. alleen een oordeel mogen vellen over een wettelijke maatregel, die reeds genomen is. en niet over een wet, welke er nog niet is. Men ziet, dat er nog heel wat uit te puzzelen is, alvorens het Europese leger op poten staat. De bijeenkomst van de Grote Drie heeft veel weg van een spoed-operatie. KOREA TELT DIJBBEL VOOR PENSIOEN. Bij K.B. is bepaald, dat de dienst tijd van militairen, die im Korea en andere gebieden in het Verre Oos ten dienst hebben gedaan bij de ter beschikking van de Verenigde Naties gestelde strijdkrachten, dubbel telt bij de voor de pensioenberekening geldige diensttijd. Frankrijk en Engeland tegen toelating DE KANSEN VAN West-Duitsland om toelating te verkrijgen tot de Noordatlanlische Vedragsorganisatie (NAVO), zoals de regering te Bonn een week geleden heeft verzocht, zijn aanzienlijk verminderd na het over leg, dat de ministers van buitenlandse Zaken van Groot-Brittancië en Frankrijk gisteren te Parijs hebben gehouden. Anthony Eden en Robert Schuman zijn overeergekomen één I ijn te trekken op de komende zitting van de Atlantische ministerraad te Lissabon en zich te verzetten tegen het toelaten van Duitsland, althans i n de naaste toekomst. De Amerikaan se regerirg is door middel van een brief aan Dean Acheson van het Franse besluit op de hoogte gesteld. Ook in de Saarkwestie eensgezind De Franse regering heeft zich klaar blijkelijk tevens verzekerd van de Engelse steun ten aanzien van de Duitse eisen, dat de Saar-kwestie ge regeld moet worden, alvorens Duits land een bijdrage kan leveren tot de Westelijke verdediging. Men neemt aan, dat Eden genoegen heeft geno men met de verklaring, dat het Franse beleid in het Saargebied niet gewijzigd is, door de Franse hoge commissaris aldaar in de rang van ambassadeur te verheffen. In Franse diplomatieke kringen heerst grote voldoening over 't bezoek van Eden. Voor zijn vertrek verklaarde Eden, dat Churchill en hij m'et de Franse regering waren overeengekomen, dat hfj na zijn terugkeer een kort bezoek aan Parijs zou brengen om uit de eerste hand de meest volledige inlich tingen te verstrekken over de Ame rikaanse reis. Eden zei verder, dat hij misschien met Schuman ook de driemogendhe- Nog meer voor defensie Nederland heeft van de Noord- atlafhtische Verdedigingsorganisatie (NAVO) het verzoek gekregen, zijn defensie-uitgaven met 40 procent op te voeren, meldt Reuter. De Neder landse regering heeft daarop aange boden de defensiebegroting met 20 procent te verhogen. In Den Haag was hierop nog geen bevestiging te verkrijgen. Het zou inderdaad een geheel nieuwe ont wikkeling zijn, zo werd ons van be voegde zijde opgemerkt, maar er is niets, dat in deze richting wijst. Ne derland heeft zich vastgelegd op een defensieprogram van zes milliard. Het verzoek kwam van de tijde lijke commissie voor verdeling der defensielasten (in de wandeling wel de „twaalf apostelen" genoemd). Dit orgaan komt volgende week, nog vóór de Atlantische ministersconfe rentie te Lissabon, voor het laatst te Parijs bijeen. Het grootste pro bleem zal dan zijn, de hardnekkige Belgische afwijzing van het verzoek, de defensielasten met 50 procent te verhogen. Amerika wees gisteren een bedrag van ruim 790 millioen dollar uit de buitenlandse hulpfondsen aan twaalf bevriende landen toe. Voor Neder land bedraagt de (reeds eerder be kendgemaakte) toewijzing 100 mil lioen dollar. Pa 'mei Eiiia&eth naai Abulia P <r I Donderdag zijn Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh van Lon don Airport vertrokken voor de eer ste etappe van hun reis door het Britse Gemenebest. De Prinses en de Hertog in dc deuropening van het vliegtuig „Atlanta", dat hen naar Nairobi de eerste etappe van de reis brengt. De Kon'ng en de Ko ningin en andere leden van de ko ninklijke familie waren op het vlieg veld om afscheid te nemen. denconferentie zou bespreken, die zal gehouden worden vóór de zitting van de Atlantische Raad in Lissabon op 16 Februari. FEL DUITS PROTEST De Franse Saarpolitiek heeft Vrij dag voor het eerst dr. Adenauer en zijn socialistische tegenstanders te zamen gebracht in een eenparige waarschuwing aan Frankrijk, dat het Duitse vertrouwen in Fankrijks Euro pese plannen erg geschokt is. On danks de Saarkwestie heeft de West- Duitse Bondsraad, de vertegenwoor diging van de landelijke regeringen, Vrijdagavond zonder discussie beslo ten, zijn sanctie te eeven aan het olan-Schuman, waardoor de ratifica tie van het plan in West-Duitsland definitief is geworden. Rinchard krijgt levenslang De Belgische medicus Celestin Rinchard, eens verheerlijkt als ver zetsheld, is gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij werd na een monsterproces, dat twee-en-een-halve maand heeft geduurd, schuldig bevonden aan medeplichtigheid tot moord en po ging tot moord en aan het aangeven bij de Gestapo van Gamille De- berghe, oud-journalist en oud-bur gemeester van La Louvière, die la ter door de verzetsgroep van Rin chard is vermoord. De voornaamste medebeschuldig den, de chauffeur Maurice Wauthier, de student Emile Balligand, werden ieder veroordeeld tot acht jaar op sluiting. Lucienne Buron, vroeger als verpleegster in dienst bij Rin chard, kreeg tien jaar. In Zuid-Karinthië zijn door lawines en zware sneeuwval 80.000 mensen van de buitenwereld afgesneden. Vele auto's zijn blijven steken in de sneeuw, die hier en daar vijf meter dik ligt. Bij Eisenkappel werd een trein door een lawine getroffen. De passagiers konden worden bevrijd. Niemand had letsel opgelopen. Uit vele kleine plaatsen in het Karawan- kengebergte zijni boodschappers op ski's te Klagenfurt om hulp komen vragen. De Gasperi krijgt vertrouwensvotum De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft Vrijdagavond met 285 tegen 233 stemmen bij drie onthou dingen een motie van vertrouwen in de regering de Gasperi aangenomen voor haar behandeling van het vraag stuk der salarisverhogingen voor bij na een millioen ambtenaren. Dit was de derde stemming in vijf dagen over deze kwestie. De rege ring is bij de beide vorige stemmin gen verslagen. Na de tweede nederlaag op Woens dag riep de Gasperi zijn minister in spoedzitting bijeen. De Italiaanse Senaat heeft Vrijdag alle artikelen van het wetsontwerp op de onderdrukking van fascistische activiteit goedgekeurd. Het ontwerp voorziet in strenge gevangenisstraf fen en boeten voor degenen, die de reorganisatie van de fascistische par tij bevorderen en haar financieren. Ook kan beslag gelegd worden, zelfs preventief, op de meo-fascistische pers. Frankrijk wil invoer beoerken In officiële Franse kringen heeft men Vrijdag een bericht tegengespro ken, dat Frankrijk binnenkort zijn programma voor aankopen in Europa zou verminderen, met het doel het nadelige saldo in de Europese Beta- lingsuraie te verkleinen. Volgens een bericht in „Le Monde" zou het voor nemen bestaan, om, als tijdelijke maatregel tot verkleining van het Franse nadelige saldo tot een vrij aanzienlyke vermindering van de in voer uit Europese landen over te gaan. Een vooraanstaand lid van de Fran se delegatie naar de organisatie voor Europese Economische Samenwer king verklaarde, dat Frankrijk nog niet het maximum-nadelige saldo had bereikt, dat invoerbeperkingen bui ten de liberalisatie-overeenkomst om zou toelaten. Overigens is het volkomen rustig HONDERDEN EGYPTENAREN worden thans in dag en nacht voort durende razzias gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid aan de opstand van vorige week Zaterdaghun aantal neemt nog met het uur toe. Gelijktijdig met deze bekendma king van procureur-generaal Abdel* Rahim Ghoneim Bey vaardigde premier Maher een decreet uit, waarbij ieder, cie de openbare rust en orde verstoort, zich voor een kijgsraad zal moeten verantwoorden. Het decreet heeft terugwerkende kracht, zodat ook de onruststokers van vorige wee k onder deze maatregelen vallen. Welingelichte kringen in Cairo zei- den, dat de premier doende is, de weg te effenen voor nieuwe onder handelingen met Engeland. In tegen stelling hiermee is echter het bericht van het Wafdistische dagblad „Al Misri", dat de Wafdisten tot het na tionale front zijn toegetreden op voorwaarde, dat het niet met Enge land in onderhandeling treedt. De Britse regering heeft goegevon- den, aan Egypte brandweermateriaal te leveren ter vervanging van het geen bij de onlusten in Cairo verlo ren is gegaan. Egypte had hiertoe een verzoek ingediend bij de Britse am bassade in Cairo: Uit de Britse reser ve-voorraden worden nu zes grote en twaalf kleine motorspuiten gezonden. In tussen gaat de versterking der Britse strijdkrachten in het Suezge- bied onverminderd voort Gisteren arriveerden twee squadrons straalja gers, één squadron Lincoln-bommen- werpers en een bataljon infanterie, dat de voorhoede vormt van de 32ste (tot dusver op Cyprus f "stationneer- de) infanteriebrigade. Nieuwe ver sterkingen zijn nog onderweg. De Britse Katholieke schrijver Graham Greene, wiens boeken in de Sovjet-Unie en de volksdemocratische staten zijn verboden, heeft medege deeld een voorgenomen bezoek van twee weken aan de Verenigde Slaten te hebben afgelast, omdat hij negen tien dagen vergeefs had gewacht op het verkrijgen van een visum. Gree ne, die sinds 1947 zes maal in de Verenigde Staten is geweest, meent dat zijn vergeefse wachten is veroor zaakt door een kortgeleden in de Verenigde Staten gepubliceerd be richt, inhoudend dat hij in 1923 ge durende vier weken „voorlopig lid" van de Britse Communistische Partij is geweest, in welke tijd hij twee shil ling in de commun'stische partijkas had gestort. Dit (juiste) bericht was als curiositeit gepubliceerd. JVieuut ói/óteem ftantaaiyeBauut Nieuwe opvattingen in de bouw van kantoren zijn toegepast voor de lokalen van het makelaarskantoor Webb Knapp te New-York. Het ontwerp van een jong Chinees-Amerikaans archi.cct, leoh Ning Pel, is gebouwd op een afdak van een wolkenkrabber in Manhattan. Het bestaat twee verdiepin gen die gebouwd zijn om cylindcrvormige pilaren en de vorm hebben van geometrische figuren als blokken en cylinders. Daarin zijn de kantoren ingericht. De inrichting is ultra-modern. Exotische planten en dwergboom- pjes en ook schilderijen en beeldhouwwerken zijn in bet interieur ver werkt. Een buitenaanzicht van de ultra-moderne kantoren. Staking in Tunis De soep was niet te eten De knopen (maakten niet De Engelse soldaten in Korea had den een tijdje geleden nieuwe win- terkleding nodig. Na overleg met de Canadezen kooht de Britse regering 650 parka's in Conada, (Parka's zyn ruime, gevoerde jassen met kappen, die met een bontrand zijn afgezet). Hoe het kwam, weet niemand, maar de zending Parka's ging vergezeld van het praatje, dat de knopen er van eetbaar waren. „Ze hadden een hoog vitamine-ge halte Men kon er een voedzanve soep van koken, als men ze met de bont- rand opstoofde en daarna een paar uurtjes zachtjes liet sudderen". Zo heette de gebruiksaanwijzing. Men zal zich dit bericht, dat wij onlangs plaatsten, nog wel herinneren. De „Volkskrant" weet nu te melden, dat er in Korea Egelsen zijn geweest, die de proef op le som, dat wil zeggen: de proef op de knopensoep hebben genomen. Maar vanuit Tokio werd daarna telegrafisch aan de vinding rijke Canadezen in Ottawa meege deeld, dat de soep wel te maken was, maar dat er aan het goedje een weer zinwekkende geur een afschuwelijke smaak verbonden was, alleen in het alleruiterste geval zouden de Britten deze soep eten. Er schijnt in Ottawa onbedaarlijk "elachen te zijn, maar dat is aan de Engelsen niet meegedeeld. Wél heeft een Canadese kwartiermeester-gene raal een tele<ram teruggestuurd, waarin het Canadese leedwezen wordt betuigd en waarin hij mede deelde, dat men zich in Ottawa le vendig kon voorstellen, dat die kno- oensoep niet smaakte. De „eetbare" knopen waren van een soort taaie plastic gemaakt en de bontranden waren afkomstig van doodgewone konijnen. Zowel in Tunis aLs in Frans Ma rokko is het gisteren tot botsingen tussen politie en demonstranten ge- j komen tijdens een algemene staking, die door de nationalisten was uit-1 geroepen. Dit is voor de eerste maal, dat de afgelopen maanden ook melding van troebelen In het protectoraat Ma rokko wordt gemaakt. De staking daar was bedoeld als sympathie uiting voor de zaak der Tunesiërs. In Tunis staakten gisteren meer dan de helft van de ambtenaren en byna alle dokwerkers. Scholen moesten worden gesloten, omdat de onderwijzers niet verschenen en vergeefs zag men naar de brieven besteller uit. Hoewel het in de stad Tunis waar een sterke politie- en leger macht paraat was rustig bleef, deden zich in andere steden ver scheidene incidenten voor, toen na tionalisten poogden betogingen te organiseren. Meer dan 200 verdachte personen werden tijdelijk in verze kerde bewaring gesteld. ZIJ BLEVEN VOOR DE POORT STAAN. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties te Parijs verwierp gis teren een Sow jet-voorstel om veer tien van de zestien landen., die om lidmaatschap der V.N. hadden ver zocht, tegelijk toe te laten. De stem verhouding was: 22 voor en 21 tegen en zestien onthoudingen. De twee niet door de Sowjet-Unie genoemde landen waren Vietnam en Zuid-Korea. De resolutie behoefde een meerderheid van twee derden. Met 36 tegen vijf stemmen en 14 onthoudingen werd een vijfmogend- hedenresolutie (Costa Rica, San Sal vador, Guatemala, Honduras en Nica ragua) aangenomen, waarin de ver gadering verzocht wordt bij haar vol gende zitting de kwestie der toelating wederom te bespreken. GEEN GELDZORGEN MEER Toen Donderdagmorgen de heer Desmet te Brussel wakker werd, was zyn vrouw al opgestaan en naar het scheen in de keuken bezig. Hij ging eens op verkenning uit en vond dc keukendeur op slot. „Ik kan niet opendoen, ik heb het te druk", riep mevrouw Desmet. Toen mijnheer ein delijk mocht binnenkomen, bleken de bezigheden van zijn echtgenote niet zo culinair, dan wel pecuniair te zijn geweest: al het spaargeld, hon derdduizend francs aan bankbiljetten had zij verbrand en er bleef niets over dan een hoopje as. „Nu hoeven we geen zorgen meer over dat geld te hebben, laten we weer naar bed gaan, voegde ze haar man toe. In de loop van de morgen is me vrouw Desnvet naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht. Het Aziatisch-Araibisohe blok van landen in de Verenigde Naties heeft de Mexicaan Nervo, voorzitter van do algemene vergadering en de Griek Kyroe verzocht pogingen tc doen om de spanning in Tunis te verminde ren. Als dit verzoek geen resultaten afwerot zullen waarschijnlijk ver scheidene Arafbische staten de kwes tie voor de Veilighe:dsraad brengen. PaterThomas versleet 12 huishoudsters „In dc drie jaar, dat ik in Moskou heb gewoond, is mijn huishouding verzorgd door twaalf Russinnen, die een voor een plotseling zijn verdwe nen. Zij waren allen aangesteld door het Sovjet Ministerie van Buitenland se Zaken", zo vertelde pater Jean de Matha Thomas, een Frans Assump- tionist, die sedert 1949 aalmoezenier is geweest van dc Franse kolonie te Moskou. Pater Thomas keerde on langs uit de Russische hoofdstad te rug. In het tijdschrift van de Engelse Assumptionistcn beschrijft hij enkele van zijn ervaringen. „De twaalfde huishoudster, die bovendien als kos teres fungeerde, werd door dc com munistische politie gedwongen de op brengsten der collecten op te geven en geregeld een lijst bij te houden met de namen der kerkgangers. Na enige tijd werd zij tenslotte gearres teerd, toen zij probeerde te weten te komen waar haar voorgangsters wa ren gebleven", zo vertelt pator Tho- De Franse pater is een tijd lang pastoor geweest van de Moskouse Kerk van de H. Lodewijk. Hij werd echter door de Sovjets uitgewezen en moest zijn tank overdragen aan een Russische priester. De commu nistische regeerders van U.S.S.R., ziende dat zij er na 25 jaar niet in zijn geslaagd dc godsdienstige gevoe lens van het volk uit te roeien, zijn thans iets soepeler geworden en laten de gelovigen van de Orthodoxe (schismatieke) Kerk oogluikend toe hun kerkelijke plechtigheden bij te wonen. In een groot gebied in West-Mexi co is de laatst 48 uur grote ongerust heid veroorzaakt door heftige wer king van de „Paricutin", de jongste vulcaan ter wereld. In 1943 ontstond de „Paricutin" in een korenveld bij San Juan de las Colchas en in acht jaar is hij tot een hoogte van 2.500 meter gegroeid. Ont ploffingen in de krater van de vul kaan en aardbevingen hebben reeds in een uitgestrekt gebied muren doen instorten en ramera in verscheidene steden cn dorpen vernield. 3\CavceCtje Een ramp is een gelegenheid tot deugd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1