De eigen taak der vakorganisaties wordt door de P.B.O. ingekrompen Verduisteringen bij luchtmacht hebben grote omvang Stakingsrecht en stakingsmogelijkheid blijven niettemin gehandhaafd Beraadslaging over sociale verzekering opgeschort SPIERPUN KLOOSTERBALSEM Wienix iRatiqe'i^na&en te üeemltede Beheer in handen van ondeskundigen Politie rolt dievenbende op Schatplichtige kasteelheren zuchten VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 Professorale uiteenzetting Prof. F. J. H. M. van der Ven, hoogleraar aan de Economische Hoge school te Tilburg, heeft heden zijn buitengewoon hoogleraarsambt aan de Katholieke Universiteit van Nij megen aanvaard met een rede over de vakvereniging en werkstaking, aan welke rede het volgende is ont leend: Indien overeenkomstig de wet op de bedrijfsorganisatie openbare licha men worden ingesteld, waarvan het bestuur, gemengd samengesteld, de werkgevers zowel als de arbeiders in een bedrijfstak vertegenwoordigt, dan kan de situatie wel ontstaan, dat alle arbeiders en werkgevers in de be drijfstak publiekrechtelijk zyn gebon den. De binding geschiedt echter niet door de vakorganisatie, maar door een daarvan juridisch vrijstaand lichaam. Zonder twijfel zal een der gelijke ontwikkeling voor de vakver eniging belangrijke consequenties hebben Een harer voornaamste taken, het tezamen met andere organisaties tot *tand brengen van „bedrijfsrecht" in collectieve arbeidso vereen komsten, valt weg zodra het bedrijfslichaam op dit gebied verordende bevoegdheid krijgt en van de bevoegdheid in feite ook gebruik gaat maken. De vakver eniging zal dan van aspect verande ren; ter zake van de vorming van ar beidsvoorwaarde!} treedt zij voor haar leden niet meer op in haar spe cifieke vertegenwoordigende rol. Daarvoor in de plaats treedt dan de medewerking van de vakvereniging aan de samenstelling van de besturen der openbare bedrijfslichamen, een nieuwe taak, die onmogelijk tot be vredigende resultaten kan leiden, in dien de representanten der vakver enigingen niet geleerd zouden heb ben het werknemers-, resp. werkge- versbelang te zien zoals het in pu bliekrechtelijke verhoudingen past, n.l. als deelbelangen, die onderge schikt moeten blijven aan het ge meenschappelijk belang. Deze ontwikkeling in de maat* schappelijke organisatie, die de Ka tholieke en Protestants-Christelijke sociologen in de regel wensen te be vorderen, maar door de liberalen en socialisten te progressief wordt ge acht, zal, indien zij voortgang vindt, de plaats en taak der vakorganisatie in het economisch-sociale bestel dus ingrijpend wijzigen. Na daarop ingegaan te zij- op de ontwikkeling van het stakingsrecht en na te hebben geconstateerd, dat by georganiseerde staking de vak vereniging de verantwoordelijkheid voor het bevolene voor haar rekening moet nemen, constateerde spreker als speciaal punt met betrekking tot de onrechtmatigheid van een staking: Nu, evenals in vroeger eeuwen het geval was, de overheid het vaststel len of goedkeuren van lonen weer LOONBELASTING In de Staatscourant van gisteren zijn beschikkingen opgenomen, waar bij voorschriften worden gegeven voor de heffing van de loonbelasting en de vereveningsheffing van miisici, artist en en beroepssportlieden; werk- nemens in de binnenvaart; losse ar beiders en thuiswerkers. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het tarief van de loonbelasting voor buitenlandse artisten, musici en be roepssportlieden, die voor korte tyd worden geëngageerd, verhoogd tot 15 pet. Hier te lande wonende musici en zy, die in de regel slechts voor korte tijd worden geëngageerd, blij ven onderworpen aan een inhouding van 8 pet., welke met de aan hen op te leggen aanslagen wordt verrekend. Binnenschippers, die geen kantoor aan de wal hebben, waren tot dusijer niet aan de vereveningsheffing on derworpen. Met ingang van vandaag is deze vrijstelling komen te verval len. Voorts is de groep van werkge vers in de binnenvaart, die om prac- tische redenen van het inhouden vani loonbelasting is vrijgesteld, enigszins beperkt. Ook de werkingssfeer van de regeling voor thuiswerkers is enigszins uitgebreid. Kweekschool deed verkeers-examen De leerlingen van de R.K. kweek school „De Voorzieningheid" aan de Lauriergracht te Amsterdam beleef den gisteren en vandaag een primeur voor Nederland en misschien wel een primeur voor de gehele wereld. Zij zijn de eersten die gisteren een examen in dee kennis der verkeers- rgels hebben afgelegd en ontvingen vandaag een diploma als bewijs van de gedegenheid van hun kennis. Dat het experiment volkomen gelukt is, blijkt wel uit het feit, dat allen het diploma zullen krijgen: Niemand is gezakt! De zin van dit examen is, dat de verkeerspolitie op deze wijze in de toekomst een belangrijke steun kan krijgen van de onderwijzeressen en onderwijzers. Op het ogenblik geeft de verkeerspolitie zelf les op tal van scholen. In de toekomst zullen de leerkrachten dat voor de politie eigenlijk onnatuurlijke werk, over kunnen nemen. De examens op de kweekschool „De Voorzienigheid" zullen spoedig gevolgd worden door examens op de andere kweekscholen in de hoofd stad. voor zich opeist, komt zonder manke- ren de onrechtmatigheid van sta kingsacties om betere arbeidsvoor waarden te verkrijgen ja zelfs de mogelijkheid van strafbaarheid weer aan de orde. Tot slot zag Prof. v. d. Ven onder het oog, welke consequenties voor het recht met betrekking tot de werkstaking een doorvoering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- j tie met zich meebrengt. In het kader der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal de vakbewe ging medewerking moeten verlenen aan de vorming van organen, die de ze publiekrechtelijke bevoegdheid wel kunnen uitoefenen. En niet al leen aan de vorming, maar ook aan de functionnering dier organen is loyale medewerking van de vakor ganisatie noodzakelijk. Neemt de be drijfsorganisatie de taak om de ar beidsvoorwaarden te regelen van haar over, dan zal toch in het voor- j stadium der regeling zowel als bij het toezicht op de ïaleving de vakbe weging ingeschakeld moeten blijven. Dat laatste neemt niet weg, dat de eigen taak der vakorganisatie aan merkelijk wordt ingekrompen. In sommige kringen blijkt nu een grote ongerustheid te bestaan, dat de in krimping niet slechts de materiële taak, maar ook de principiële bewe gingsvrijheid der arbeidersvakorga nisatie zal betreffen. Men vraagt zich af of het in de nieuw» situatie voor de vakorganisatie we) mogelijk zal zijn in staking te gaan om van het bedrijfschap een arbeidsvoorwaar- denverordening af te dwingen of bij wijze van protest tegen een verorde ning, die tegen haar zin is tot stand gekomen. Ik moet zeggen, dat ik de moeilijk heid, althans van juridisch standpunt, niet goed begrijp. Voor zover de rechtsorde thans de staking zelfs de politieke staking tolereer i door er geen straffen te gen te bedreigen, is er geen reden om verwachten, dat in die houding verandering zal komen door het en- de wet. kele feit, dat arbeidsvoorwaarden niet meer in collectieve arbeidsovereen komsten, doch in bedrijfschaps-veror- deningen worden neergelegd. Door haar medewerking aan be drijfschappen wordt de vakvereniging geenszins een onderdeel der publiek rechtelijke organisatie; zij blijft een onafhankelijke privaatrechtelijke vereniging, die juridisch niet mede verantwoordelijk is voor de zienswij zen en handelingen van de organisa tie. In beginsel blijft zij vrij om in zake de arbeidsverhoudingen een afwijkend standpunt in te nemen en om een staking te proclameren, na tuurlijk gelijk thans behoudens de mogelijkheid van civielrechtelij ke aansprakelijkheid en van rechter lijk bevel om de staking op te heffen, en voorts voor zover de staking niet uitdrukkelijk strafbaar is gesteld bij Tweede Kamer begon met Kweekschoolwet In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer ■heeft de heer v. MA ENEN (KVP) aan de minister v. Binnenlandse Za ken vragen gesteld met betrekking tot diens afwijzend standpunt ten aanzien van bepaalde leningsfiguren. Het wetsontwerp inzake herzie ning van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering, waarover de beraadslagingen deze middag zou den worden voortgezet is voorlopig aangehouden, omdat de minister en de commissie van voorbereiding zich nader willen beraden. Het wetsontwerp tot het doen ver vallen van de uitkering bij overlij den Van de verzekerden bij de alge mene ziekenfondsen gaf aanleiding tot enige gedachtenwisseling. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Kamer zich verenigd met het wetsontwerp tot goedkeuring van het tussen het Koninkrijk der Ne derlanden en de Bondsrepubliek Duitsland gesloten verdrag inzake sociale verzekering. Hieraan ligt ten grondslag het beginsel der gelijk stelling van elkanders onderdanen ten aanzien van elk der nat'onale wetgevingen. Een Nederlander in Duitsland zal ten aanzien der sociale verzekeringswetgeving oo wijze worden behandeld driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloostcrbalscm.dic diep in de weefsels doordringt. Oolc bij rheumatick en ischias: KLM-Dakota had motorpech Een Dakota van de KLM, die gis teren van het vliegveld Ringway, by Manchester, met 11 personen en vracht aan boord was opgestegen, met bestemming Amsterdam, moest terugkeren toen de piloot ontdekte, dat een motor haperde. Zoals in een dergelijk geval ge bruikelijk is, werd op Ringway alles in gereedheid gebracht, om in geval van een ongeluk bij een noodlanding hulp te bieden. De Dakota was ech ter door de wind en de sneeuw ge dwongen op de Amerikaanses basis van Burton wood neer te strijken. Hef vliegtuig maakte een geslaagde lan ding. De passagiers zijn naar Manches ter vervoerd en zouden, zodra het defect verholpen is, verder reizen of Vrijdag met een ander vliegtuig ver- trekkeif Gisteravond om ongeveer 10 uur bemerkten omwonenden dat er vlam men sloegen uit het pand van de cho coladefabriek „De Baronie", die en kele maanden geleden reeds vrijwel geheel uitbrendde. De brandweer was spoedig ter plaatse en door krachtig optreden kon de brand in twintig mi nuten in de kiem worden gesmoord. Evenals de vorige maal was deze brand ontstaan in de suikerwerkerij. Deze was tijdelijk overgeplaatst naar een nog bestaand gedeelte van het oude pand, boven het ketelhuis. Dit gedeelte is nu geheel uitgebrand. De oorzaak is nog niet bekend. Ook van de vorige brand kon de oorzaak nog niet worden vastgesteld. Twintig mille verduisterd De Vlissingse politie stelt een on derzoek in naar de gedragingen van de 21-jarige waterklerk W. V. Met behulp van de in zijn functie ver kregen connecties zou hij er in zijn geslaagd, om onder allerlei voor wendsels bedragen, variërende van honderden tot duizenden guldens, in handen*te krijgen. Voor zover thans vaststaat, heeft hy in een paar maan den tyd minsten f 20.00 weten te be machtigen. Het geld heeft hy aan fuifjes en dergelijke opgemaakt. De Wiener Sangerknaben, die een tournee door ons land maken, zijn Woensdagavond in Heemstede opge treden. Onder meer werd opgevoerd de komische opera „De Gans van de Kallef" in één acte met muziek van W. A. Mozart. De foto geeft de slotscène weer, waarin de tovenaar Mustapha de verdwenen gans In de gouden kooi te voorschijn brengt. Het laat zich aanzien, dat «»r met chaos, die het plegen van knoeierijen het onderzoek in de zg. „luchtmacht- affaire'' no& wei enkele maanden gemoeid zullen zyn vergemakkelijkte. Bij de magazijndienst zijn diefstal- verduisteringen geconsta- Er blijken, naar „Trouw' thans i teerd. Hoeveelheden militaire goe vei neemt, twee affaires te zijn. In de eerste p'aats zijn er de on regelmatigheden by de aanscnaf fir.gsdienst van de luchtmacht, deren, met name afkomstig uit het magabijn te Soesterberg zijn aan burgers verkocht. Vermoedelijk is hier zowel sprake geweest van om waarvoor in Augustus enxcle offi- k0pjng Van militairen door burgers. eieren in arrest zijn gesteld. Ook hebben zich by de magazijndienst knoeierijen op grote schaal voorge daan. In verband daarmee zijn vier onderofficieren en tien burgers in arrest gesteld. Het is niet uitgesloten, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Twee van de drie officieren van I de aanschaffingsdienst zijn, in af-1 wachting van het verdere verloop van het onderzoek, op vrije voeten Duitser cn omgekeerd zal een Duit-j gesteld. Een luitenant, die verdacht ser in Nederland ten opzichte vanwordt van verduistering van onge- de Nederlandse wetgeving dezelfde j veer 70.000 gulden, bevindt zich nog aanspraken hebben als een Neder-j in arrest. lander. j £>e malversaties by deze dienst Vervolgens heeft de Kamer een komen naar bij het onderzoek reeds aanvang gemaakt met de behande- 1S komen vast te staan> in hoofdzaak Ung van de Kweekschoolwet. Het neer begunstiging van bepaal- desbetreffende wetsontwerp, houdt d fabrieken bij leveranties aan de luchtmacht. De betrokken officie- ren zouden daarvooi steekpennin- onderw ijzers en onderwijzeressen voor het algemeen vormend lager onderwijs en van de bevoegdheden Sf" m ontvangst hebben genomen. Het is met uitgesloten dat deze fa- verbonden aan de akten van be kwaamheid tot het geven van dat onderwijs. De heer PETERS (KVP) opmer kend, dat het huidige opleidings systeem gebrekkig is, zeide het ont werp te zien als een lofwaardige poging tot verbetering allereerst van opleiding als zodanig. Aan de Het is niet uitgesloten dat deze brieken niet alleen boven haar con currenten werden begunstigd, maar bovendien te hoge prijzen bereken den en zo extra-winsten maakten, waarvan dan een deel aan de offi cieren werd uitgekeerd. Voorts zijn bij de aayschaffings- dienst verduisteringen gepleegd, ter verlenging van de opleidingsduur1 wijl vermoedelijk ook grove ondes zijn voordelen verbonden, maar het kundigheid der betrokken officie nadeel is, dat de studiekosten in be langrijke mate worden verhoogd. De heer VAN SLEEN (Arb.) zeide dankbaar te zijn, dooh niet voldaan. Voor de subsidiëring zeide de heer Van Sleen de voorkeur te geven aan objectieve normen, waarbij voorwaarde moet zijn een rechtma- Gaan kuikens van de bon? ge' ke tige spreiding over het land. Namens de Voed^elcommissaris in als een Tegen vijf uur is de vergadering Gelderland op de jaarvergadering ren oorzaak geweest is van de Zeshonderd millioen uit tegenwaarderekening Tot 1954 zal een bedrag van 600 millioen gulden aan tegenwaardegel- den kunnen worden besteed voor aanvullende militaire productie, wel ke niet in de Nederlandse begroting is voorzien. Deze productie valt dus buiten de 150 millioen gulden, welke geduren de vier jaar elk jaar voor de Neder landse defensie wordt uitgetrokken. Van dit bedrag werd reeds 175 mil lioen gulden vrijgegeven voor de pro ductie van militaire voertuigen. De Nederlandse »egering staat op het standpunt, dat voor militaire pro ductie alleen de tegenwaardefondsen van nieuwe Amerikaanse hulp na 1 Juli 1951 dienen te worden gebruikt. Overigens wenst de regering gelden te besteden voor schuldaflossing van de Staat aan de Nederlandsche Bank en voor dekking van bepaalde begro. tiragsposten, welke in feite eveneens een schuldaflossing betekenen. Waarschijnlijk zal nu binnenkort ongeveer de helft van het saldo op de speciale rekening van tegenwaar- degelden bij de Nederlandsche Bank voor deze doeleinden worden vrijge geven. Nieuwe gasput In de boring van de N.V. Neder landse Aardoliemaatschappij tussen De Wyk en Ruinen is op een diepte van ongeveer 1250 meter een gasvoe- rende formatie aangeboord. Het boren wordt voortgezet. Men verwacht over enkele weken nadere onderzoekingen te kunnen doen om trent de productie-capaciteit van deze put. verdaagd tot Vrijdagmiddag een uur. De „middenstandspartij" heeft besloten in alle kieskringen aan de verkiezingen voor de Tweede Ka mer deel te nemen. Een voormalige bunker te Schaarsbergen bij Arnhem zal wor den ingericht als dépendance van hot Rijksarchief in den Haag, dat te klein is geworden. In de bunker zal men over 12000 meter plankruimte kunnen beschikken. De heer A. C. A. Decrenberg, voorzitter van de K.V.P in de kies kring Leiden, heeft zich teruggetrok ken als voorzitter van de afd. Schoonhoven. In zijn plaats werd daar benoemd de heer W. Groenen. van de verenging van broederyen en pluimveefokkerijen bekend ge maakt. dat er overwogen wordt, de kuikens het volgend jaar van de bon te doen. Tot nu toe was het fokken van kuikens gerantsoeneerd, daar er ir Nederland slechts in beperkte maten pluirnveevoedei geteeld wordt. Moet men overgaan tot het invoeren van pluimveevoeder, dan kan de ex port van eieren geer winst meer op leveren. Wanneer de kuiken-teelt vrijgegeven wordt zal men het aan tal afhankelijk stellen van de hoe veelheid voer, die di houder zelf kan produceren. Door werd de laatste bepaling niet enthou" siast ontvangen. die hen tot diefstal aanspoorden, als van diefstal door de militairen op eigen initiatief, waarbij burgers als helers optraden. Ook bij de maga zijndienst blijkt een ondeskundig be heer een gro'.e rol te hebben ge speeld. Het onderzoek in beide zaken zal waarschijnlijk nog geruime tyd vor deren. Over de totale omvang van de malversaties kunnen momenteel dan ook nog geen mededelingen worden gedaan. Dat malversaties op een zo uitge breide schaal gedurende een zo lan ge periode mogelijk zijn geweest, wordt verklaard uit het feit, dat de luchtmacht een enorme uitbrei ding heeft ondergaan. In vele ge vallen moesten personen, die als vlieger een uitstekende staat van dienst hadden, maar op administra tief gebied weinig ervaring bezaten, op verantwoordelijke posten worden geplaatst. Ook moest ondeskundig personeel van buiten de dienst wor den aangetrokken Aan het ondeskundig beheer van de magazyngoederen is inmiddels een einde gemat-kt, doordat dit be heer reeds geruime tyd geleden aan de intendance van de landmacht is overgedragen. De openbare behandeling voor de krijgsraad zal vermoedelijk over twee drie maanden kunnen be ginnen. Beide zaken zullen apart worden behandeld. BUIT GROTENDEELS ACHTERHAALD De arrestatie van een vijftal in brekers, allen kooplieden uit Am sterdam, die zich schuldig hebben gemaakt aan de diefstal van meer dan 30.000 gulden aan kosttoarheden uit een villa aan de Tafelbergwcg te Laren, heeft na een nauwkeurig on derzoek in samenwerking tussen de recherche van de Rijkspolitie te Am sterdam, de Amsterdamse gemeente politie en de Rijkspolitie-groepen te Muiden, Breuikelen en Hoogcarspel, alsmede de gemeentepolitic van La ren, geleid tot de opheldering van nog een zestal diefstallen elders. Even voor de Kerstdagen werd in Loosdrecht een zomerhuis aan de plassen door het vijftal leeggehaald. De waarde van de buit was onge veer 7 11.000,Toen de politie na een telefonische waarschuwing arri veerde waren de mannen verdwe nen. Enige tijd later keerden de he ren terug in de omgeving van Breu- kelen, waar zij van het theehuisje der buitenplaats „Vredenhof" 350 kg lood sloopten. Een chauffeur van een passerende personenauto kreeg argwaan. Hy vervoegde zich bij het militaire kamp te Nieuwersluis om er de politie te waarschuwen, maar Minister van Financiën „onbarmhartig heer" Was het in vroeger eeuwen zo, dat kasteelheren al dan niet met de nodige barmhartigheid de pachter en de tot hun landgoed behorende ambachtslieden schatplichtig maakten de tijden zijn veranderd en momen teel moeten de kasteelheren „schatten" betalen aan een man, die zich nu niet direct tot de meest populaire figuren van Nederland mag rekenen de minister van financiën. Jhr. van Nispen tot Sevenaer heeft naar aanlei ding van het onlangs verschenen boekwerk „Het versterkte huis" een redevoering gehouden, waarin hy de noden van de huidige kasteelheren schetste. Spr. meende, dat de minister niet met de nodige ..barmhai tig- heid" zoals het een goed heer betaamt de schatplichtigheid bepaalt. Want, zo luidde het betoog, er moet belasting betaald worden naar het aantal vertrekken, dat het kasteel telt. Daar nu in vroeger tijden door gebrekkige vervoersmogelijkheden de kasteelheer altijd over een vrij groot aantal logeervertrekken moest beschikken, terwijl hij zijn „schat ten" dikwijls ontving in natura, zodat hij daarvoor bijgebouwen moest laten optrekken, telt het kasteel veel meer vertrekken, dan er gebruikt worden en dan de eigenaar nodig heeft. De huidige belastingregeling ver drijft de kasteelheren van huis en hof en daar do verlaten kastelen hier door in verval zullen geraken waartegen cultuur-minnend Nederland zich weer zal verzetten komen de kastelen uiteindelijk ten laste van het ryk, met alle finantiële gevolgen van dien. Ook het meubilair, dat de kastelen siert kan men niet volledig als een eigendom aanmerken, daar het onvervreemdbaar aan het kasteel verbonden is en dus by overtullig- heid niet geheel of gedeeltelyk verkocht kan worden. Het kasteel zo verklaarde jhr. van Nispen ten slotte heeft een cultuur-historische waarde en is voor geen ander doel meer geschikt. Een kip brengt 6 mensen voor de rechtbank In oorsprong was het een onbedui dend geval weest, dat de Doetin- chemse rechtbank gisteren te behan delen kreeg Het vorig jaar had een zekere E. een paar kippen gestolen de vergadering en was deswege voor de rechtbank gedaagd. Voordat E. de kippen stal, was hij aanwezig geweest op een verjaardagspartijtje en ten einde zich van een alibi te voorzien, had hij destijds tegenover de politie ver klaard, dat het feestje tot 4 uur s morgens geduurd had. Alhoewel de andere aanwezigen eerst ver klaarden, dat het fuifje reeds om half een beëindigd was, kwamen zy later zoals nu blijkt door pres sing van E. op deze verklaring terug en verzekerden, evenals E., dat het feestje tot 4 uur geduurd had. Verschillende getuigen zagen zich toen door de rechter veroor deeld tot vrij zware gevangenis straffen. Zij tekenden hiertegen be roep aan. Gisteren diende deze in middels vrij ingewikkeld geworden zaak wederom voor de rechter. De getuigen verklaarden nu, dat zij door E. gedwongen waren, om een valse verklaring af te leggen, maar E bleef ook nu bij zijn bewering, dat hy het feest eerst tc vier uur verlaten had Wel heeft hij inmiddels de kippendiefstal bekend. De proc.- gen. deelde ter zitting mede, dat E., behalve voor de -kippendiefstal, ook wegens meineed vervolgd zal wor den. De zaak t gen de meneidige ge tuigen is aangehouden voor het ver horen van getuigen. hij kon zo gauw geen telefoonver binding kryc,en-en de mannen ont snapten nogmaals uit de handen der gewaarschuwde politie. In Muiden, ongeveer veertien da gen geleden, maakten de mannen bij een benzine-station voor een waar de van acht honderd gulden aan olie buit, terwijl daarvoor in Li •ls- meer loodkabel en touw door hen was gestolen. Ook in Hoogkarspcl en Amsterdam sloegen zij hun slag en zij hadden nog verscheidene plannen. Met de buit, die door de politie grotendeels word achter haald, zijn ook nog drie helers ge pakt. De politie was de daders van de diefstal op het spoor gekomen door onderlinge jalousie. De gearres teerden hebben een volledige beken tenis afgelegd. TWEE EN EEN HALF JAAR GEëlST TEGEN ONEERLIJKE BOEKHOUDER De 32-jarige Amsterdammer J. A. C. de Groot stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht wegens valsheid in geschrifte, verduistering en op lichting, gepleegd in zijn betrekking bij de firma Sterk in IJmuiden. Hij was daar boekhouder en had in die functie, aldus verklaarde zijn pa troon, die als getuige gehoord word, in de jaren 1950'51 bijna 25000 gul den ontvreemd. Hij dekte zijn mani pulaties door geknoei in de boeken en vervalsing van kwitanties. Verd. zelf was van mening, dat het ver duisterde bedrag veel lager was dan zijn patroon opgaf. Eis twee cn een half jaar gevangenisstraf, waarbij in aanmerking genomen werd dat ver dachte in 1948 voorwaardelijk ver oordeeld word wegms d'o' *n1 en dot zijn proeftijd nog niet om was. ZEVENTIGSTE VFRJAARDAG VAN MR. J. R. H. VAN SCHAIK. De minister van staat mr. J. R. H. van Schaik vierde zijn zeventigste verjaardag. Hij ontving te zynen huize gelukwensen in velerlei vorm. De Kon'ngin en prins Bomhard stuurden een hartelijk telegram. De Tweede Kamer, waarvan mr. Van Schaik gedurende vijftien jaren voor zitter was, zond een bloemstuk. Eveneens kwamen velen de jarige persoonlijk hurt gelukwensen aan bieden. KLERENSNIJDER. Na de inktspuiter in Den Haag heeft Amsterdam sinds enige dagen zijn klerensnijder. De resultaten van zijn werk werden het eerst onder vonden in het Oostelijk deel van de stad waar ondergoed, dat in tuinen tc drogen hing, word vernield. Thans heeft de klerensnijder zijn operatie- terrein naar Amsterdam-West ver legd, waar hij ook op straat optreedt cn reeds twee slachoffers maakte, aldus het Alg. Dgbl. Een man en een meisje kwamen bij thuiskomst tot de ontdekking, dat hun jassen met een mes waren bewerkt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5