k Rijnstreek unstleven in Leióen L Nederland heeft een vloot nodig bij de verdediging van het land Colgate-fabriek te Leiden zal in Maart met productie beginnen In het Morskwartier wonen 182 kath. kinderen zonder school VRIJDAG 1 FEBRUARI 1932 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 LEZING VOOR LEIDSE STUDENTEN „Heeft Nederland een vloot no-1 bevestigend beantwoorden, omdat dig?*, was de vraag, die kap. lt. ter de Nederlanders een zeevarend volk zee N. J. N. van der Mey stelde, toenl zyn, dat de hardheid van het leven hij gisteravond in de filmzaal van op zee kent. Bij gezamenlijke oefe de Universiteit, op uitnodiging van ningen slaat de Nederlandse vloot steeds een goed figuur, ook al zijn we materieel niet zo goed uitgerust. De mannen echter verstaan hun taak en aan de uitbouw van de vloot wordt hard gewerkt. In dit verband zy er op gewezen, dat onze koopvaardijvloot recht heeft op Ne derlandse bescherming. De moeilijkheden zijn groot; Ne derland verloor in de laatste oorlog een groot deel van zyn beroepsper- soneel, de opleiding stond stil en na de bevrijding moest eerst alle aan dacht geschonken worden aan Indo nesië, zodat er geen tijd was om te oefenen. Wijzend tenslotte op het centrale blok, dat bij een eventuele oorlog tegenover het Westen komt te staan, beklemtoonde spr., dat ook wij door drongen moeten zyn van een stertce ideologie en dat vooral de jeugd in die geest moet worden opgevoed. Filmfonds in het leven geroepen. De Leidse Smalfilmliga hield gis teravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een bijeenkomst. De voorzitter, de heet* H. Kleibrink, «teel de in deze vergadering mede, dat de Smalfilmliga op 22 Maart op beschei den wyze het tweede lustrum zal vie ren. Een filmfonds werd deze avond in het leven geroepen, waarmede al len spontaan hun instemming be tuigden. De werkgroep zal thans een plan uitwerken voor het opnemen van een clubfilm. Voor de jaarlijkse filmwedstryd, waarby gelet werd op idee, vormge ving, uitwerking en technische uit voering, hadden 8 smalfilmers inge schreven. Achtereenvolgens werden zeven 8 m.m. films en één 16 m.m.- film gedraaid. De le, 2e en 3e prijs werden resp. toegekend aan de heer C. J. N. Stolwijk voor zijn opname „Een man weet het beter" (139.5 pt.), de heer J. Pieëte met „Een avontuur op het natuurreservaat De Beer" (138 pt.) en mr. J. Ph. van Hasselt met zijn film „Ik werk thuis" (133 pt.). Medegedeeld werd nog, dat op 28 Februari een Ouragao-avond zal wor den gehouden, welke in samenwer king met een lid van de Cura?aose smalfilmclub wordt verzorgd door de heer A. Ferma. Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", sprak voor een aantal studenten, die door prof. dr. T. H. Milo, voorzitter van de afd. Leiden, waren verwel komd. Uit de gestelde vraag sproot een tweede naar voren: zyn de hoge uit gaven voor leger en vloot wel ver antwoord? Spr. meende hierop be vestigend te moeten antwoorden, omdat ook Nederland voor het ideaal „Vrede" iets over moet heb ben nu er gevaar dreigt. Weliswaar is Ned.-Indië verloren, maar Nieuw- Guinea en West-Indië zyn nog aan onze zorgen toevertrouwd. Bij de verdediging van het Vader land kan Nederland zijn vloot niet missen; de vijand kan over het wa ter komen en in dat geval kan men niet met vliegtuigen volstaan, omdat de laatste weliswaar sneller zijn, maar aanmerkelijk minder inhoud hebben. In dit verband wees spr. op de belangrijke taak, die de vlieg kampschepen hebben vervuld bij het vertragen van de Noord-Koreaanse opmars. In de gegeven omstandigheden moet de vloot op verschillende brandpunten tegelijk kunnen zijn; dit vraagt een enorm aantal sche- .pen, mede om de koopvaardy en de havens te beschermen, mijnen te ruimen, enz. Het feit, dat Eisen- Zoals bekend, heeft de N.V. Col- worden thans op 250.000 gulden ge- hower voor zyn drie onderbevelheb- gate-Falmollvc Handel,maatacha»- schat, bers twee admiraals gekozen heeft, Ti- wijst op de belangrijke taak, die men piJ Ams*erdam het pand van de de vloot heeft toegedacht in de be-1 voormalige Edelachtbaar Sigarenfa- scherming van Europa. Hierbij moet brieken te Leiden, aan de Ooster kerkstraat, aangekocht, met het doel hierin het bedrijf te vestigen. In Amsterdam waren kanu)or, fa briek en magazijn niet bij elkaar gelegen, hetgeen een efficiënte werk wijze bemoeilijkte, reden waarom de N.V. besloot het bedrijf naar Leiden over te plaatsen. KOMENDE EN GAANDE INDUSTRIE ook gediacht worden aan de mogelijk heid van atoombommen-gebruik, waarbij vooral de havens gevaar lo pen. Daarom zullen er vele schepen nodig zijn, die op zee als drijvende havens d-'enst doen voor aanvoer van voorraden, enz. Aan uitbouw wordt gewerkt. Blyft nog de vraag of Nederland aan deze vloot een bijdrage moet leveren. Ook deze vraag wilde spr. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren H. J. F. Bijvoet, Den Haag; H. W. -Mu- zerie, Den Haag; H. G. Kronenberg, R'diam en J. Paroufbek, Leiden; voor het candidaatsexamen Nederlands recht de heren B. G. Taverne, Den Haag, W. B. van der Mijn, Rotter dam; voor het candidaatsexamen geneeskunde mej. H. A. M. Peek, j ppon W fnl. Naar de directie ons hedenmor gen mededeelde, zal pas maand Mei het nele bcaryf in wer king zijn. Voor die tijd moet er nog veel aan het gebouw veranuera worden. Om te beginnen wordt de gehele voorgevel opnieuw opgetrok- Jcen en worden er ramen geplaatst op de eerste verdieping, die als ta bakszolder weinig licht nodig had, maar straks wel goed verlicht zal moeten zijn Het ligt in de bedoe ling de kantoren op de eerste ver dieping te vestigen. Het oude kan toor op de begane grond zal inge richt worden als telefooncentrale en ontvangstruimte, waarachter een Den Haag, idem de heren W. Col- - - ders, Haarlem, J. M. Oostlander,brede ,raP Bebouwd wordt. De in- Schiedam, J. G. Polusky, U.S.A. en Bang blijft op de oude plaats, maar D. Sheffel USA j wordt geheel gemoderniseerd. De Geboren: Johannes Clemens, z. v.totale kosten van deze verbouwing W. N. van der Voort en J. Prins; Jacob Herman, z. v. H. C. D. den Hertog en M. Polak; Cornelia, d. v. P. Tolen en A. P. Kamp; Heiltje, d. v. J. Immerzeel en P. W. Sepers; Cornelia Elisabeth, d. v. H. Jager man en N. Mens; Willem Leendert, z. v. K. A. I. van Turenihout en H. Terpstra; Jozef Lamibertus Francis- cus, z. v. J. E. Hoogenboom en J. M. Dobbe. GRONINGSE UNIVERSITEIT. Aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen slaagde voor het candidaats examen letteren en wijsbegeerte de heer P. van Bemmeler uit Leiden. DELFTSE HOGESCHOOL. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het candidaats- Burgerlijke Stand Ondertrouwd: H. van Lieshout en M. P. E. de Vries; J. H. Jansen en H. C. Slera; Th. J. van Valderen en E. Florissen; T. M. Wagtendonk en D. Knopperts; J. W. Snijders Blok en E. de Bruijn; T. T. Aei en T. G. Gouw; W. C. van den Berg en C. L. M. Ruijtenbeek; A. van Egmond en M. Dirkse. Kinderbewaarplaats laat op zich wachten Onlangs verscheen een verslag van de Sociale Raad te Leiden over examen scheikundig ingenieur de hel de Jaren 1944 t.m. 1950, waarover wij Mirf*-" - - in het kort reeds iets mededeelden. Hierin wordt melding gemaakt van een Commissie van Advies nopens de mogelijkheid tot Oprichting van een Kinderbewaarplaats te Leiden, geïnstalleerd op 31 Oct. 1949. Op 18 April 1950 werd aan Burge meester en Wethouders een rapport uitgebracht, waarin geconcludeerd werd, dat er te Leiden behoefte ge voeld wordt aan een Kinderbewaar plaats. Deze is nodig voor de kinde ren van in loonarbeid werkende HAZERSWOUDE Aanbesteding. Donderdagmor- ÜÜÜHÜ9 PHBSÜ gen had in ^et ^a^dhuis jie^aanbe- moeders en heeft ook de taak, aldus het rapport, mede te werken om het steding plaats van 24 woningen die in opdracht van de Bouwvereniging „Volksbelang" te Hazerswoude wor den gebouwd. Voor dit werk was een grote belangstelling van de he ren aannemers. In totaal werden 28 aanbestedingsbrieven ingeleverd met 51 inschrijvingen. De inschryving was als volgt: Massy B", Massa A', Perceel 1 (4 woningen) A' B", Perceel 2 (6 wo ningen) A' B", Perceel 3 (14 wonin gen) A' B" (A' is overeenkomstig bestek; B" is de verdiepingsvloer van holle baksteen). Massa B" hoogste inschrijver L. v. Bennekom, Hazerswoude 333.882; laagste inschrijver H. C. P. Vree burg, Oud-Ade f 282.191.—. Massa A' hoogste L. v. Bennekom, Hazerswoude f 331.432.laagste H. C. P. Vreeburg, Oud-Ade f 276 541. Perceel 1 (4 woningen) A' hoogste B. P. Boers, Hazerswoude 56150, 'C-te Vreeburg, Oud-Ade 45.678. B" hoogste L. v. Bennekom, Ha rswoud e 56.250.laagste Vree- rg, Oud-Ade 46.528.—. Perceel 2 (6 woningen) A' hoogste ,N. Mol, Leiderdorp 90.000.laag ste D de Graaf, Moerkapelle 59.887.—. B" hoogste N. Mol, Leiderdorp 90.900.laagste D. de Graaf, Moerkapelle f 59.887.—. Perceel 3 (14 woningen) A' hoog ste Y. Hortensius, Hazerswoude 193.900.laagste v. d. Bleij, Oegstgeest f 149.860. B" hoogste Y Hortensius, Hazers woude 195.900; laagste v. d. Bleij, Oegstgeest 149.860.—. sociaal zwakke gezin voor onder gang te behoeden. De commissie be pleitte, dat ook kindertjes, die thuis aoor de ongunstige sociale omstan digheden te kort komen, zullen wor den opgenomen. Het rapport gaf voorts een exploitatieplan en de com missie achtte stichting met subsidie van de gemeente de aangewezen vorm. Naar ons wordt medegedeeld, acht ten B. en W. het plan financiëel on uitvoerbaar, omdat de geraamde kosten zeer hoog waren en alles voor rekening van de gemeente zou ko men, zonder dat er van particuliere zijde iets gedaan werd. Het plan werd daarom reeds verleden jaar door B. en W. teruggezonden naar de commissie, met het verzoek een eenvoudiger en minder kostbaar plan op te stellen. Tot op heden Is er van een tweede plan nog geen sprake, zo dat een dergelijke kinderbewaar plaats nog wel even op zich zal laten wachten. LEIDSE VOETBALBOND. De Leidse Voetbalbond deelt me de, dat alle wedstrijden van a.s. Za terdag zijn afgelast. Hedenavond wordt vergaderd over het al of niet afgelasten van de wedstrijden op Zondag a.s. Het is thans reeds voor 90% zeker, dat ook deze wedstrijden niet door zullen gaan. Ook Leids personeel. Wanneer het bedrijf in volle wer king zal zijn, biedt het werkgelegen heid aan ongeveer 100 personen, de administratie inbegrepen. Het me rendeel van dit personeel wordt uit Amsterdam naar Leiden overge plaatst, vermoedelijk 60 personen. Dit betekent, dat er voor ongeveer 40 Leidse werkkrachten werk zal zijn, voor het merendeel vrouwelijke arbeid. Het ligt niet in de bedoeling van de N.V. om in Leiden zeep te gaan maken. Men zal zich toeleggen op de productie van andere toiletartikelen, zoals tandpasta, scheercrême, sham poo (in vloeibare, vaste en crême- vorm), poeder, brillantine, enz. Wanneer de kap waterdicht zal zijn, wordt begonnen met het over brengen van de machines, vermoe delijk omstreeks half Februari. Een onlangs aangekochte machine is reeds onmiddellijk naar Leiden gebracht. Wanneer de installatie vlot verloopt, zal gedeeltelijke productie reeds in Maart beginnen. Lederwarenfabriek wordt opgeheven De directie van de Lancrino-leder- warenfabriek te Leiden, Os en Paar- delaani 41, deelt ons mede, dat men besloten heeft na het aflopen van de laatste order het bedrijf te sluiten. De ongunstige bedrijfsresultaten, die tot dit besluit hebben geleid, schrijft de directie vooral toe aan de Duitse in- voerstop, die het vorig jaar reeds leidde tot ontslag aan een deel van het personeel. De 70 overgebleven personeelsleden zuilen ander werk moeten zoeken. De machines en voor raden worden publiek verkocht. Apparatenfrabiek breidt uit. Het fabriekspand, dat een opper vlakte varu ongeveer 80 m2. heeft, zal omstreeks Juli a.s. voor andere doel einden worden gebruikt. Naar aanlei ding van dit bericht, werd ons mede gedeeld, dat het pand is aangekocht door de Leidse Apparatenfubnek, die hiernaast gelegen is. In de bijkomen de ruimten zal de Apparatenfabriek voornamelijk kantoren en tekenka mers onderbrengen-, waardoor in de huidige fabriek meer ruimte vrij komt voor de productie, aan welke uitbreiding reeds lang behoefte was. Er zullen echter geen machines bij geplaatst worden, zodat uitbreiding van het personeel, althans voorlopig, niet te verwachten is. Vrijdag 1 Februari. Nu hebben we minstens al twintig dekenale parochianen gesproken, die ons vertelden, dat zij de toneeluit voering van het parochiële jongens- gilde, enige weken geleden, gemist hebben. Het moet zo mooi geweest zijn, vertelden zy ons, dat we het stuk graag gezien' hadden. Laat ka pelaan Stoelinga ons nu vermorgen opbellen met de mededeling, dat de jongens dit spel uit het verborgen leven van Jezus a.s. Zondagavond weer gaan opvoeren in de zaal Maria Gijzenstceg! Boffen die parochianen even! Kaarten kunnen hedenavond of morgenavond na het Lof, tot ne gen uur, aan de zaal worden afge haald. Wanneer er dan nog kaarten over zyn kunnen die Zondagmid dag van 3 tot 6 uur aan de zaal ge haald worden. Kaast u! Gistermiddag om 12 uur is de 58- jarige mevr. L. v. d. W., wonend aan de Zoeterwoudseweg, op het plaats je achter haar huis uitgegleden, waardoor zij haar linker enkel brak. Dit slachtoffer van de gladheid werd door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. De directeur van het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" deelt mede, dat de tentoonstelling Honderd Historie prenten uit de Collectie Robert Fruin wegens grote belangstelling verlengd is tot en met 10 Februari. U heeft dus nog gelegenheid om eens te gaan kijken. Moet u eens doen, heus! Vandaag ls er feest op Morska*' 18 Want daar woont de heer G. Montanus, die vandaag 40 jaar gele den bij het Staatsbedrijf der PTT in dienst trad. In de ochtenduren kreeg de jubilaris bezoek van de heren J. H. Habermehl, J. Oostenenk en S. Hoogteyling, resp. directeur, refe rendaris en bureauchef. die hun har telijke gelukwensen kwamen aan bieden. De directeur sprak de heer Montanus toe en herinnerde er aan, dat de jubilaris 40 jaar geleden als hulpbesteller begonnen is, waarna hy besteller werd, totdat een onge val hem vcor de buitendienst onge schikt maakte. De heer Montanus kreeg daarna administratieve func tie en werkte zich in de loop der ja ren op tot chef van de afdeling qui- tanties. Hoezeer zijn werk gewaar deerd wordt, bleek hedenmorgen wel uit het feit, dat de directeur hem de oorkonde van de PTT overhan digde, een onderscheiding waartoe de directeur-generaal slechts toe stemming geeft, wanneer een jubila ris zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt! Natuurlijk kwam er ook een enveloppe met inhoud aan te pas. Over de vele bloemstukken, telegrammen, andere gelukwensen VOORSTEL AAN DE RAAD. Verweer tegen rechtsvordering. The Liverpool and London and Glofbe Insurance Company Ltd meent de gemeente aansprakelijk te moeten stellen voor schade, welke een verzekerde dier maatschappij aan zijn auto zou hebben geleden. Door de maatschappij werd geen en kel bewijs geleverd van de door haar beweerde toedracht van feiten. On der deze omstandigheden kan de ge meente aan de vordering, om de schade te vergoeden, niet voldoen. De maatschappij heeft de gemeente thans te dezer zake doen dagvaarden voor de Kantonrechter alhier. Hier tegen dient verweer te worden ge voerd. Daarom geven wij B. en W. de Raad in overeenstemming met het advies van de rechtsgeleerde raads man der gemeente te besluiten tot het voeren van verweer, zo in eerste aanleg als, zo nodig, in hoger beroep. WAT LEZERS SCHRIJVEN: Leiden, 1 Februari 1952. Onze kleuters worden nu per auto bus opgehaald, weggebracht en te rugbezorgd. In de Maria Gijzensteeg is nog een zaaltje vrij. 's Avonds wor den alle bankjes en leermiddelen weer opgestapeld en 's morgens moet 't klasje weer „aangekleed" worden. Prettig werken lijkt ons dat voor de onderwijzeressen. Maar goed, de schoolruimte voor de kleuters is nog nijpender. We zijn blij er mee. Geachte Redactie, in de openbare lagere school aan de Paul Kruger- straat gebeurt dat anders. Wegens te veel ruimte is in die school een open bare kleuterschool ondergebracht en daarom moet er een nieuwe openbare lagere school komen aan de Damlaan. Al te simpel, geachte Redactie. De heren voorstanders van de openbare school hier ter stec'e redeneren al dus: „Als wij een nieuwe school bou wen In een nieuwe wijk, dan zal ze wel vollopen". In 't Morskwartier wo. nen 182 Katholieke kinderen, 'n Nieu we school is vol. 't Is een schande. Een onzer jongens, die gastvrijheid geniet op de school Rapenburg, ver telde ons, dat er in twee klassen de banken tegen de muur „geplakt" staan. Moet nu een „muurjongen" of „muurmeisje" uit dbank, dan .hup, hup eerst de buur eruit, 't Zou grap pig zijn als 't niet zo in-droevig was. Maar Katholieken van Leiden, we zullen alle feiten nauwkeurig onder zoeken. 't Grievend onrecht, dat ons aangedaan wordt, ir. 't gehele land bekend maken en vechten tot ons recht gedaan wordt. Hoeveel Katho lieke leerlingen werden er dit jaar afgewezen voor de Ambachtsschool? Gebrek aan plaatsruimte. Krijgen we weer een herhaling? ENKELE OUDERS VAN GEDUPEERDE LEERLINGEN. en bezoekers spreken we maar niet verder! De Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" zal binnenkort 50 jaar bestaan. Dit gouden jubileum zal niet onopgemerkt voorbij gaan, want op 21 Febr. wordt in de Stads gehoorzaal een feestconcert gegeven, gevolgd door een receptie op 22 Febr. Op dezelfde Zaterdag zal "s middags een feestmars door de stad gemaakt worden. Een halve eeuw geleden werd dit corps opge richt onder het personeel van de toenmalige Leidse Katoenfabriek, met de directeur als beschermheer. Het was het eerste Leidse corps, dat uit personeelsleden van een bedrijf bestond. Later werden ook andere leden toegelaten en „Werkmans Wilskracht" groeide uit tot het grootste muziekgezelschap van Lei den. Waar wc Zondagavond naar toe gaan? Natuurlijk naar Den Burcht, in de grote zaal waarvan dc R.K. Voetbalvereniging Docos het jaar feest viert. In Den Burcht kan men Zaterdagmiddag van half vier tot half vijf plaatsbespreken voor deze feestavond, die Zondagavond alleen toegankelijk is op vertoon van pro gramma èn lidmaatschap- of donatie kaart. En a.s. Maandagavond snreekt de heer G. Kruyer bestuurslid van de K N.V.B.. in de Kleine Burcht, over het onderwerp .De Scheidsrechter als bondsfunctionaris Hii doet dit onder auspiciën van de Leidse Scheidsrechtersvereniging.. STADSKOK. OEGSTGEEST De Oranje-Vereniging meende Prinsesse-verjaardag niet beter tc kunnen vieren dan door het organi seren van een feestavond in de zaal van Endegeest, waarbij medewerking was verzocht en verkregen van en kele prominente radio-artistcn. Voorz. N. van Weizen verwelkom de in zijn openingswoord oud-burge meester Baumann in het bijzonder, alsmede de Commandant van het Marine Electroniseh Bedrijf. En daar na was het woord aan Jan de Cler, die van deze gelegenheid gretig ge bruik maakte door een stroom van gezonde en gezellige kolder" over de toehoorders uit te gieten in bab beltjes en liedjes, bijgestaan door de pianist Guus Jansen. En de stem ming werd er niet minder op, toén hierna het „mannetje" Alexander Po- la zijn aandeel in het programma le verde in de zelfde gezellige geest, doch in eigen stijl. Ook zijn liedjes en dazcrijtjcs gingen er grif in. En alweer volgde hierna een komisch nummer, namelijk Mr. Swips als sneltekenaar, die helemaal de lachers op zijn hand kreeg. Jan de Cler kwam na de pauze als liedjeszanger voor het voetlicht en wederom werd er heel wat nonsens verkocht in praatjes en liedjes, waar bij natuurlyk een nieuwe editie van dc familie van Tutte op de proppen kwam en ook het sprookje van Sneeuwwitje heerlijk dooreengehas- peld werd. De gemetamorphoseerdo Mr. Swips trad nu op als de manipu lator Clem Clements en deed ieder een .verbaasd staan over zijn handig heid met kaarten, doekjes, koorden en brandende sigaretten. Tenslotte bracht Wim Jansen zijn welbekende „2x1 1" voor het voetlicht met enkele paren uit Oegstgeest. Al met al een zeer geslaagd en succesvol programma, dat door dc aanwezigen in hoge mate werd ge waardeerd en waar men zich op be schaafde wyze kostelijk heeft ge amuseerd. TENTOONSTELLING VAN MINIATUURSCHILDERKUNST. Gisteravond hield mr. A. H. N. Verwey in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat te Leiden, een lezing met lichtbeelden over de miniatuur-schilderkunst uit de Westelijke- Himêlayn. Hij behan delde daarbij verschillende onderwer. pen: n.l. plaats en periode van deze kunst, voor wie en door wie ze wer den gesch-lderd, de techniek, de plaats van deze miniaturen in de In dische kunst en de typische kenmer ken waardoor de stijl van deze mi niatuur-kunst zich onderscheidt van de andere stijlen. Tenslotte gaf hij een overzicht over de indeling van de tentoonstelling naar onderwer pen. waarbij hy vooral de religieuse betekenis van verschillende uitbeel- d n?en toelichtte. Na aflooo van de lezing werd een bezoek eebracht aan de tentoonstel ling, welke bestaat uit een 30-tal mi niaturen afkomstig uit de collecte van nrof Vogel te Oevsteeest. Hieronder bevinden zich verscheidene onvol tooide exemolaren. die belanfrrijk zijn voor de kennis van de techniek maar tevens als penseeltekeningen een eigen bekoring bez'tten Nagenoeg alle stukken behoren tot de z.g. Kan- Ta stijl, welke beschouwd kan wor den als een ver doorgevoerde svn- ihese van de oude, .nrimitieve" Raj- oüt-stijl en de eveneens oudere ,klas- sieistisehe" stijl der Indisch-Moslimse (Mogol) miniaturen. De bloeioeriode van de Kantra stijl valt in de tyd van de 2de helft van de 18de eeuw tot ver in de 19de eeuw De onder- doustische religie, maar daarnaast duist:sche religie, maar daarnaast worden ook portretten vervaardig! hetgeen is toe tc schrijven aan de invloed van de Mogol miniatuur kunst. f PAUZE-CONCERT L.A.». Het eerste pauze-concert, dat door het L AK. is georganiseerd en door de pianiste Clara Haskil is gegeven had grote belangstelling. De zaal van het Snouck-Huergronjehuis was overvol. Onder grote spanning heeft men een recital van ruim een uur beluisterd, waarin zij Bach-Partlta, nobel en kleurrijk vertolkte. Bach, Haydn, Brahms en Schubert liggen haar na aan 't hart. De Sonate van Haydn werd volgens het karakter van de muziek zorgeloos voorgedra gen en met onbetwist meesterschap. Ook in de Fantasie van Brahms spreidde zij haar hoogste kunnen ten toon. Met Schubert betrad zij haar meest geliefde terrein cn ook hier genoot men van haar absoluut mees terschap. Als toegift speelde zij Cho pin in alle eenvoud en kunnen; uit gesproken mooi! Aan het begin van Museumbezoek vooral in Leiden sterk gestegen Uit een overzicht van de Neder landse Rijksmusea blijkt, dat het mu seum-bezoek in 1951 flink gestegen is in vergelijking met het jaar daarvoor, van 838.803 tot 911.966, dus een stij ging van 72.063. Opmerkelijk is, dat een groot gedeelte van deze stijging teruggevonden wordt in de Rijksmu sea te Leiden, van 26.028 (1950) tot 39.857 (1951), dus een stijging van 13.829. De afzonderlijke cijfers van Leiden Rijksmuseum van Oudheden 8.663 16.034 Ryksmuseum van Volkenkunde 15.519 19.190 Prentenkabinet 832 1.073 Ges. der Nat. Wet.: 1.014 1.550 Totaal 1950 en 1951 26.028 39.857 De stijging in Leiden 13.829 (ruim 50 ten opzichte van 1950) wordt voor het grootste deel teruggevon den bij het Rijksmuseum van Oud heden aan het Rapenburg. Desge vraagd deelde de directeur, dr. W. D. van Wijngaarden, ons hedenmor gen mede, dat de grotere belangstel ling voor dit museum voornamelijk toegeschreven moet worden aan de heropening van de afdeling Egyp tische sculpturen in Febr. 1951, wel ke afdeling terecht een wereldver maardheid heeft. Vooral het aantal Nederlandse bezoekers is sterk ge stegen; niet alleen scholen in klas- verband en verenigingen op oud heidkundig gebied maakten in 1951 excursies naar dit museum, maar ook zeer veel gewone mensen, die niet om wetenschappelijke redenen, doch uit museale belangstelling kwa men. Wanneer ook dc bovenverdie ping van deze afdeling gereed zal zijn, verwacht de directeur een nog grotere belangstelling voor het Rijks museum van Oudbeden. dit middagconcert werd zij namens de commissie voor deze concerten welkom geheten cn toen de matinéc geëindigd was, volgde een dank woord. De voordracht was indrukwekkend mooi. De bloemen, die aan de pia niste werden aangeboden waren voor haar een hulde, die in elk op zicht verdiend was en het applaus gaf uiting aan de waardering voor de hoogstaande wedergave, waarin zij allen deelgenoot maakte van ham- liefde voor de muziek. J. Kortmann. Laatste Berichten INBREKERS AANGEHOUDEN TE DEN HAAG. De Haagse politie heeft aangehou den de 28-jarige loswerkman J. L. H. en zijn neef. dc 17-jorigc loswerkman A. H., die zich hadden schuldig ge maakt aan een inbraak in een per ceel aan de Zuid-Binnensingel. Zij waren daarbij op geraffineerde wijze te werk gegaan. Dc 28-jarige was op bezoek bij zyn neef, toen daar de bewoonster van het bewuste perceel aan de Zuid-Binnensingel op visite kwam. J. L. H. wist uit het tasje van de bezoekster haar sleutel tc halen en fluisterde toen zijn neefje in het oor om met hem moe te gaan, „om dat er geld was te verdienen". Zij begaven zich daarop naar het aan geduide pand, waar zij onder meer een radiotoestel, een hcrencostuum, een divankleed cn een zilveren ciga- rettenkoker stalen. Terwijl zij in het huis bezig waren, werd er gebeld door de cournntenbezorgcr en de jongste nam het dagblad in ont vangst, alsof er niets aan de hond was. KAPPER VAN EEN VRIJGESPROKEN. Do arrondissementsrechtbank te Aaien heeft hedenmorgen de 30-jar. M. J. van R. (dc kapper van Een) vrijgesproken van het hom ten- laste gelegde wegens gebrek aan bewijs. Hem was ten laste gelegd dat hy in gebreke zou zijn gebleven dc hem opgelegde onderhoudskosten van 50,per week voor zijn vrouw en kinderen tc betalen. De officier van justitie had veer tien dagen geleden twee jaar gevan genisstraf togen dc thans in Antwer pen wonende kapper geëist. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Febr. Vee. Aanvoel totaal 1421 stuks waarvan 7 slieten, 8 melkkoeien, 90 vette koeien 111 vare e. a. koeien, 6 graskalveren, 11 vette kalveren, 92 nuchterv- kalveren, 500 vette schapen, 211 weideschapen, 34 varkens. 161 schrammen, 180 big gen, 2 paarden en 8 geiten of bokken. Prijzen: melkkoeien 625—990, vette koeien 7251030, vare c. a. koeien 440—755, graskalveren 180—320, nuchtere kalveren 45—65, vette schapen 110140, weideschapen f 90 125, schrammen 60100, biggen 35—55, geiten of bokken 15—30. Handel: stieren mat, melkkoeien mat, vette koelen vlot, wekoeien mat, graskalveren mat. vette kalveren mat nuchtere kalveren levendig, scha pen stug duur, schrammen stug, big gen stug, geiten mat Kaas. Aangevoerd 24 partijen totaal. Prijzen: Goudse kaas extra 2.40, le soort f 2.332.38, 2e soort 2.29—2,32 en Leidse kaas lc soort 2.222.27 per kg. Handel traag.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3