Nieuw soort burgerzinlening Voor 1000 renteloos een woning Prinses Beatrix werd 14 jaar 9e Lustrum van Kath. Middenstandsbond in Bisdom Haarlem Nieuwe nationale lening voor woningbouw Kapitein door zijn soldaten met roomtaarten bekogeld Bouwprogramma met 60 woningen zal binnenkort worden afgewerkt Het afscheid van hoofdcomm. Valken VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 In de gemeente Goes bestaan plannen tot het uitschrijven van een burgerzinlen'ng. Het is een lening, die in de voorgestelde vorm nog niet in ons land is toegepast. Men wil nl. de bevolking animeren tot het verstrekken van 'bedragen van f 10"),zonder vergoeding van rente. Degene, die duizend gulden beschikbaar stelt, verkrijgt daarmee het be- woningsrecht van een der te b-ouwen huizen. Er zal, ter administrering van een en ander een stichting Burgerzin worden opgericht. Volgende week zal in een samenkomst worden onderzocht of er voor de plannen animo bestaat. lossing van het geld, dat de burgerij verstrekt, tussen het tiende en twintigste jaar van deze periode kan geschieden. Het ligt ook in de bedoeling de mogelijkheid te scheppen op de bur gerzinlening voor kleinere coupures dan van f 1000 in te schryven. In overleg met de bevoegde huisves tingsinstanties zullen dan de meest urgente gevallen worden geholpen. „Trouiw". De stichting Burgerzin gaat met de ontvangen bedragen, bijvoor beeld 50.000, naar een geldgever en verzoekt om een lening aan de gemeente Goes tot een bedrag van 450.000, d.w.z. 4 ton plus de f 50.000 tegen het voorgeschreven renteper centage van 4 Aangezien de geld gever dan maar 4 ton beschikbaar behoeft te stellen en 450.000 uitzet, waarover hy 4 rente ontvangt, ligt in feite voor hem het renteper centage hoger. Als hij 4)4 van zijn geld wil hebben (thans onge veer het normale percentage) krijgt hij dat nu ook, d.w.z. 4 van 450.000 of 18.000, hetgeen de ge meente hem moet betalen. Dit be drag is eveniwel precies gelijk aan 4 y, van 400.000; de 7 50.000 die de bevolking renteloos verstrekt is 0p de ochtend van haar veertien- daa^IngConfvi^ta"ifCH^Idi.e"CL!" de verjaardag vond prinses Beatrix gisteren haar cadeautjes op de ont bijttafel klaar staan. Een van de ge schenken vervulde een hartewens van de jarige prinses. Het was een nieuw huisdier, een vogel in een fraaie kooi, die onmiddellijk in de kring der familie werd opgenomen. Terwijl de lessen van de prinses nor maal doorgang vonden, kwamen de putaties van twee Haagse scholen Verscheidene leden van de Eerste Kamer hebben nadere inlichtingen gevraagd over het bezoek van dr. Drees aan president Truman. Andere leden was uit verschillen de persberichten gebleken, dat mi nister Drees in Amerika in het open baar had gesproken over buiten landse aangelegenheden, zoals de verhouding tussen Nederland en de V.S. in vredes- en oorlogstijd. Deze Kamerleden verzoeken mi nister Stikker, die zij voor het ge sprokene verantwoordelijk achten, om overlegging van de tekst van dr. Drees' redevoeringen. OUD-MINISTER VAN LITH DE JEUDE. f Vanmorgen om zeven uur is jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude in Den Haag op zeventigjarige leeftijd over leden. De overledene was van 1935 tot 1937 minister van Waterstaat. Deze bijzondere vorm van lenen is door bankierskringen acceptabel ge acht. De lening, die door de ge meente zal worden gegarandeerd, zal een normale looptijd hebben van 30 jaar. Er wordt onderzocht of de af- Tilburgs lening Regering in beraad B(j de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Maenen (K.V.P.) gistermiddag vra gen gesteld met betrekking tot het afwijzend standpunt ten aanzien van bepaalde leningsfiguren, zoals die van Tilburg. Voorts vroeg hij of er nog andere maatregelen zullen wor den getroffen dan de minister van financiën heeft aangekondigd met be trekking tot een gedeeltelijke de blokkering van de reserve van het gemeentefonds. Minister Beel heeft daarop ver klaard, dat inderdaad een afwijzend standpunt is ingenomen tegenover het leningtype van de gemeente Tilburg. Verder verwees hy naar de lenin gen, welke de Bank van Nederlandse Gemeenten sluit by levensverzeke ringsmaatschappijen en pensioen fondsen, waarvan de gelden voor de woningbouw bestemd zullen worden. Binnenkort zullen daarover, alsmede over de door de heer Maenen bedoel de deblokkering, nadere mededelin gen worden geaaan. Het vraagstuk zal met de voorgenomen maatregelen niet opgelost zyn. De regering be raadt zich ook nader over wat ver der kan worden gedaan. 295)4. Het waren in hoofdzaak ruil- transactieg, die dit verloop in de hand werkten. In tegenstelling tot Woensdag bleef het hoogste niveau echter niet gehandhaafd en werd ge sloten op 293 Yj. Hiermede was feitelijk het voor naamste van de markt gezegd, want overigens ging er zeer weinig om. Unilever opende prijshoudend, om daarna een kleinigheid af te zakken. Aku en Philips vertoonden slechts geringe koersafwijkingen. Op de Scheepvaartmarkt konden de koer sen zich slechts met moeite hand haven. Cultuurfondsen trokken maar weinig belangstelling. Enige stimu lans voor deze rubriek ontbreekt volkomen. HVA kwam juist boven do parikoers uit. Van de Sumatra Tabakken was het gisteren Deli Ba tavia die enige steun ontmoette. Er bestond lichte belangstelling voor Algemene Exploratie, die van 93 1/4 tot 94 3/4 verbeterden, als gevolg van hetgeen in de Woensdag gehouden vergadering is besproken. De markt had overigens een on belangwekkend verloop. De aan dacht trok de vaste stemming voor Nationale Handelsbank, die twee punten verbeterde. Op de Beleg- gingsmarkt waren de wijzigingen zeer gering. De premielening Am- „Schelde" was er op 26 Januari meesterdam weet zich op het verhoogde Hr .Ms. torpedobootjager Van Ga len zal na aflossing door Hr. Ms. tor pedobootjager Piet Hein, op 3 Maart uit Hongkong vertrekken voor dc te rugreis naar Nederland. Het schip zal in Zuid-Amerika bezoeken afleggen en gedurende een verblijf in« de Ne derlandse Antillen oefeningen hou den met Hr. Ms. mij lenveger Ceram, Hr. Ms. mijnenlegger Willem van der Zwaan en het eerste squadron van de marineluchtvaartdienst. Op 20 Juni wordt de Van Galen op de rede van Den Helder verwacht. BOK GEZONKEN. Een dryvende bok, die eigendom is van de scheepvaartmaatschappij Zuid-Holland te Rotterdam, is in de afgelopen nacht om half twee by Ameland gezoniker.. De sleepboot Groot kinderfeest te Baarn in ook prinses Irene meespeelde. 's Middags om twee uur kwam de koningin met haar dochter kijken naar het feest, dat werd aangekon digd door een jongen en een meisje van de Oosterschool Een pittige pot pourri van Nederlandse voukslied- jes werd gezongen door jongens en meisjes van de St. Aloysiusschool. Leerlingen van de Oosterschool beeldden het verhaal van de tien - kleine negertjes uit. Er was een op het Paleis aan en overhandigden I heuse band van de Hervormde enkele zelfgemaakte verjaardagsca-1 school, die met „top hits" voor de deau's. Het waren vier wandkleden, dag kwam. waarop de vier jaargetijden zijn uit- De jarige prinses amuseerde zich gebeeld en een maquette waarop een kostelijk, vooral toen 't hoogtepunt aantal knap gemaakte figuurtjes een kwam en een ,echt symphonie or- elfenballet uitbeelden. Tijdens het kest" op het toneel plaats nam. vrije kwartiertje bedankje prinses j Meisjes en jongens in zwart en wit Beatrix de leerlingen voor de ge- en daartussen, bij de eerste violen, schenken. het zusje van de jarige prinses, Des middags voerden leerlingen Jrene. Het leek net echt, dank zij de van alle Baarnse scholen in Musis zorg van Otto Glastra van Loon, die Sacrum te Baarn een revue op, waar- ei voor gezorgd ..ad, dat er in per fect rhythme gespeeld werd. Dat moest wel, want de werkelijke mu ziek kwam van vlotte gramofoon- platen! Echte muziek werd echter ge bracht door een klein meisje in een rood pakje en met dezelfde naam als het prinsesje, Marijke Cam pagne. Zij zorgde voor een enthou siaste zaal met aar schoon piano spel. Een jongensverhaal vol span ning „De schat van het Apeneiland" BEURSOVERZICHT OLIE BLIJFT VAST. De vaste stemming waarin Ko ninklijke Woensdag de markt ver liet, werd gisteren terstond overge nomen. De koers zette in op het vo- i;"hik sint" vtui nei nueneiianu ge idotoea van 292 Mi «P hield de hele zaal gevangen. Een Brunbuttel vertrokken. Op 28 Januari kwam de sleep in Delfzyl aan, vanwaar men op 30 Januari ver trok met bestemming Rotterdam. De bok had een hefvermogen van 180 ton. peil goed te handhaven en de kleine coupures noteerden 108 3/4. Het dol lar agiopercentage wist opnieuw een kleinigheid aan te trekken en no teerde 8 tot 8 1/4 procent. Prolonga tie 3 1/4 klompendans bracht een vlotte ont spanning. Toen was het zover, dat het jarig prinsesje en koningin Ju liana teruggingen naar het wach tende paleis. Begonnen werd in Krommenie Februari 1907Februari 1952. 45 reis moeten zij dan geweest zijn, die Jaren liggen daartussen. Dat is dc leeftijd van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem. In de maand Februari (wij nemen aan 7 Februari) van het jaar 1907 had onder verdienstelijke stuwkracht van de heer Robert Regout, de late re Minister van Justitie, de concen tratie plaats van de bestaande 8 ver enigingen in het Bisdom Haarlem en kwam de Bond tot stand. Eerst tien jaar later in 1917 werd het z.g. Centraal Hanze Bureau op gericht. De oprichting liep hier bo ven de Moerdijk niet zo makkelijk als in het zuiden. Wij doelen hier vooral op de moeilijke omstandig heid van een bijna geheel katholieke bevolking in het zuiden tegenover een sterk godsdienstig-gemengde be volking boven de Moerdijk. In deze omstandigheid ligt de verklaring van het feit, dat het stichten van de Haar lemse Bond van zoveel jongere da tum is. Maar op 3 October 1906 sprak de toenmalige bisschop Mgr. Callier op de Diocesane Katholieke dag te Delft het verlossende woord. Er moesten verenigingen voor dc middenstand worden opgericht. Alleen in Krom menie had men een katholieke Mid denstandsvereniging, die 23 Augus tus 1905 was ontstaan. Maar nu werd de oprichting een feit in Purmerend, Haarlem, Rotterdam, Alkmaar, Vlaardingen, Oudewater en Hoorn Zij verenigden zich met Krommenie tot één Bond in Februari 1907 en tel den samen 421 leden. De oprichtingsvergadering stond onder leiding van mr. Regout, ter wijl mr. Aalberse en dr Nouwens de oprichters met raad en daad bij stonden. Zo ontstond vijf maanden nadat de bisschop gesproken had de Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. 20 Mei 1908 werd de koninklijke goedkeuring verkregen op de bondsstatuten De eerste schrede naar organisatie in breed formaat en op katholieke grondslag was gezet. Aan de Haar lemse voormannen was de taak. de zeer moeilijke taak opgelegd, om te midden van een godsdienstig-ge mengde bevolking, te midden ook van katholieke middenstanders, die werkten onder neutrale vlag volge lingen te kweken en mede-arbeiders te zoeken die gelijk zy de last zou den willen dragen van tegenwer king, onverschilligheid, teleurstelling en strijd tegen het menselijk opzicht. Denk U eens in: Katholieke Mid denstandsorganisatie 45 jaar gele den! Er behoorde moed toe in die dagen kleur te bekennen. Wat een doel-bewust en sterk principiële ke- Binnenkort zal dc regering nadere mededelingen doen over een natio nale lening voor woningbouw, uit gaande van de Bank van Neder landse Gemeenten. Deze lening zal dan in de plaats komen van de aanvankelijk voorge nomen nationale premielening. Minister Beel heeft dit Donder dagmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld. Op korte termyn zal de Bank van Ned. Gemeenten beginnen met le ningen voor woningbouw aan de gemeenten te verstrekken. Uit de leningsovereenkomsten, welke op initiatief van minister Lief- tinck door de levensverzekerings maatschappijen en pensioenfondsen onder garantie van het rijk met de Bank van de Ned. Gemeenten geslo ten zijn, zal in 1952 80.000.000 be schikbaar komen voor consolidatie Na afloop poetste hij hun schoenen Kan een gewoon-dienstpliehtig- soldaat-tweede-klas -zonder-vooruit zichten zich iets heerlijkers voorstel len, dan dat op een goede morgen de kapitein by zyn bed komt, om vrien delijk te vertellen, dat het buiten re gent en hagelt en dat hy nog een poosje mag blijven slapen? De man met ervaring zal hierom smadelijk glimlachen, maar hij zal ongeduldig worden, wanneer er nog by verteld wordt, dat de soldaat hierop vraagt, waar in hemelsnaam zyn ochtend beschuitje en thee blijft. En niemand, die 's konings wapenrok ooit getorst heeft zal zover gedroomd hebben, dat de kapitein hierop een buiging maakt en even later statig met een blaadje binnenkomt, waarop een vers kopje thee, knappende be schuitjes en eer gebraden korstje liggen. Voor de Amerikaanse solda ten, gelegerd in een van de grote leazernes te Berlyn isdeze onwerke lijke droom werkelijkheid gewor den. Eén dag hebben zy al deze merkwaardige dingen beleefd en op die dag gebeurde er nog meer, dat normaal allemaal door het bruine boekje van de krijgstucht verhinderd wordt. Omstreeks elf uur kwam de ka pitein met zijn adjudant in de can- tine en daar mochten de soldaten net zoveel roomtaartn naar deze beide militaire autoriteiten gooien, als ze zelf wilden. Het toppunt van de sen satie was echter wel, om zijn com mandant de schoenen te brengen, die de vorige dag tijdens een veld- oefening juist in een vormloze mod- derklomp herschapen waren met de opdracht deze te poetsen. De oor zaak van deze drooin-dag voor de soldaat was de dubbe.ltjesdag in Amerika ten bate van het Roode Kruis. Ieder jaar houdt men daar een dag, waarop iedereen geld geeft aan het Roode Kruis en meestal tracht men daar een origineel tintje aan te geven Zo gebeurde dit ook een dezer dagen in de Amerikaanse ka ine. De vriendelijke morgen groet van de kapitein kostte 50 ct., de thee-op-bed 1 dollar, een room taart op het hoofd van de kapitein Encyclieken verkeerd uitgelegd „De huidige sociale orde is in we zen onchristelijk, zij is zelfs niet men selijk, omdat zij alleen maar weten- schappelijk-technisch is opgezet, zon der rekening te houden met de ver schillende menselijke betrekkingen hetzij tot God hetzij tot elkander", al dus verklaarde de H. Vader gister ochtend in een audiëntie tot leden van Katholieke sociale organisaties in Italië. De H. Vader beklaagde er zich in deze toespraak over, dat in de inter pretaties van de grote encyclieken vele gedeelten worden doodgezwegen, waardoor een onjuist en scheef beeld wordt gegeven van de sociale leêr der Kerk. Hij wees erop, dat de Kerk geen voorstander is van het collecti- plaatsen was duur en kostte 3)4 dol- visme, zoals in sommige kringen als lar terwijl de kapitein voor 2 kwar tjes de schoenen zo glimmend poet ste, dat ze de zwaarste inspectie konden doorstaan. Wilde men van deze bijzonderheid een blijvende her innering hebben, dan kon men de poetsende kapitein voor een dollar op een plaatje krijgen. In smette'oos uniform met de zilveren beukenbla deren op de schouders heert de kapi tein tot 's avonds 6 uur schoenen staan poetsen. gevolg van deze verkeerde interpre taties wordt beweerd, doch van waar dering van de persoonlijke betrekkin gen tussen werkgevers en werkne mers. De Kerk, zo zelde de H. Va der ,wil door haar sociale leer de mensheid brengen tot groter en ho ger bewustzijn van de waarde van de arbeid. en 120.000.000 voor nieuwe wonin gen. In 1953 komen 120.000.000 be schikbaar. 27.000.000 komt uit het grote con tract met de pensioenfondsen en levensverzekeringsmaatschappij-en ter beschikking voor andere investe ringsdoeleinden dan woningbouw. Meteor strijdt tegen kever De eind vorig jaar opgerichte N.V. luchtvaartbedrijf „Meteor" te Amster dam, die de bestrijding van insecten plagen, onkruid, en de verschillende ziekten, welke in de gewassen kun nen optreden door besproeiing van vliegtuigen uit ter hand heeft geno men, zal dit jaar haar werkzaamhe den beginnen. In de maanden Mei en Juni zullen in de Noord-Oost polder 1500 ha. koolzaad besproeid worden tegen de snuitkever en het „verslag" in kool zaad. Ook zal dit jaar vermoedelijk in de Wieringermeer worden gespo ten, waarbij voornamelijk gedacht wordt aan de aardappelziekte. Der gelijke grote, doorgaans rechthoekige percelen- komen bij uitstek in aan merking voor besproeiing van vlieg tuigen uit, want er kan in rechte ba nen over het terrein worden gevlo gen. Kleine, minder symmetrische percelen en die welke in de onmid dellijke nabijheid van wegen- of hui zen liggen, leveren uit vliegtechnisch oogpunt enkele moeilijkheden op. Nijmegen en omgeving zal met ingang van heden ook telefonisch weer automatisch te bereiken zijn voor Leiden en omgeving. deze jaren de leiding durfden te aanvaarden. In 1908 klom de bond tot 12 afde lingen met 624 leden; in 1909 tot 15 afdelingen met 821 leden; in 1910 werden het 18 afdelingen met 1280 leden. Het eerste duizendtal was overschreden. In 1914 en 1915 ging de bond met sprongen vooruit. 70 afdelingen met 5300 leden. Tien jaar na de oprich ting was de Bond uitgegroeid tot 72 afdelingen met 6300 leden; uitge groeid ondanks alles; uitgegroeid nu tot 142 afdelingen met meer dan 11000 leden. Even hebben wij willen stil staan op deze historische dag; wij keken achter ons maar met de hand aan de WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) BUIEN Wisselende bewolking met re gen-, natte sneeuw- of hagelbui en. Matige tot krachtige en vooral aan de kust nu en dan harde Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen 1 Febr.: zon op 8.22, onder 17.26. maan op 10.12 en onder uur. ploeg. Wij zyn God dankbaar voor zijn wasdom. Pioniers, bestuurders en leden, al len oprecht dank, hulde en waarde ring. Moedig voortwaarts nu, naar de grote herdenking van ons 50-jarig bestaan over 5 jaar. God zegene onze arbeid, onze za ken en bedrijven, onze gezinnen! JAN BAKKER. GEMEENTERAAD LEIDSCHENDAM Bij de aanvang van de raadsver- het eerste kwartaal van dit jaar vol- gadering te Leidschendam die giste ren werd gehouden, heeft de burge meester zijn erkentelijkheid uitge sproken voor de wijze, waarop kort geleden zijn zilveren ambtsjubileum is gevierd zowel in Leidschendam— Veur als in Stompwijk. Overgaande tot de gemeentezaken deelde spr. mede, dat de volgende maand de aanbesteding zal plaats hebben voor de bouw van 40 wonin gen. De bedoeling is, dat 20 woningen worden toegewezen aan de woning commissie. 10 woningen zullen be stemd worden voor het spoorwegper soneel. De spoorwegen zullen daar voor de benodigde gelden verstrek ken tegen een rente van 4%. De ove rige 10 woningen zullen koophuizen worden. Zij die nu reeds de koopsom willen voorschieten, kunnen erop re kenen, dat zij t.z.t in het bezit van een woning zullen komen. Vervol gens is een aanbod ontvangen van een particulier bouwer voor de bouw van 20 woningen. Daarvan zullen 10 woningen als koophuizen bestemd worden en de andere 10 zouden klei ne middenstandswoningen zijn wel ke te huur zullen worden aangebo den. De gemeente stelt zich op het standpunt, dat zij zoveel mogelijk woningen moet laten bouwen. De bevolking breidt zich snel uit en B. en W. achten het zich als een strenge plicht voor de bevolking woongele genheid te versohaffen. Door de ver koop van een perceel grond aan de P.T.T. heeft het grondbedrijf een be drag van 220.000.in handen ge kregen en met goedvinden van Ged. Staten mag dit geld tijdelijk voor de bouw van woningen worden aange wend. Bij de ingek. stukken was een sub sidie-aanvrage van de Bond tegen het vloeken. De heer Kranenburg stelde voor een bedrag van 25.ter be schikking te stellen. B. en W. meen den eenzelfde standpunt te moeten innemen als vorig jaar en de aan vrage af te wijzen, maar daar het voorstel van de heer Kranenburg werd ondersteund, werd besloten de aanvrage aan te houden tot bij de behandeling van de begroting tege lijk met de andere aanvragen om subsidie. Sanering Damlaan. Daarna kwam in behandeling het antwoord van weth. Groenewegen naar aanleiding van de vragen van de heer Koerts over sanering van de Damlaan. De heer Koerts was het in vele opzichten niet met de wethou der eens, maar daar de gedane zaken ook hier geen keer nemen zal spr. de zaak als afgedaan beschouwen. Wel gaf hy B. en W. de raad voortaan met een betere begroting te komen. In de raadsvergadering van 26 Jan. 1951 is een tijdelijke regeling vast gesteld met betrekking tot de ziekte kostenregeling, welke zou gelden tot 1 Jan. 1952 in afwachting van een door het rijk vast te stellen defini tieve regeling. De minister heeft nu medegedeeld dat de definitieve rege ling nog niet verwezenlijk is kunnen worden en om deze reden besloot de raad de tijdelijke regeling te doen gelden tot 1 Jan. 1953. B. en W. stelde voor ten behoeve van te benoemen ambtenaren een z.g. verplaatsingskostenregeling in het leven te roepen. De heer Koerts vroeg aan de hand van de ontwor pen verordening eerst ïog enige na dere inlichtingen waarna de raad zonder stemming met het voorstel accoord ging. In de raadsvergadering werd vast gesteld dat het maximum crediet bij de Bank van Ned. Gemeenten 1.850 000.zou bedragen. B. en W. zyn daarop teruggekomen en achten een crediet van 1.780.000.voor De gehele middag heeft een stroom van bezoekers belangstelling betuigd jegens de scheidende politie chef van den Haag, hoofdcommissaris Valken, tijdens oen receptie in zijn werkkair.'er op het hoofdbureau aan de Laan Copes van Cattenburgh. Daar waren vertegenwoordigers van politiekorpsen uit vele plaatsen van ons land, van de koninklijke mare chaussee en de rijkspolitie, enkele buitenlandse diplomaten, leden van de zittende en staande magistratuur, hoge burgerlijke en mlitaire autori teiten en vertegenwoordigers van ve le verenigingen. Tijdens de receptie voerde de heer H. A. G. Kaasjager, de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, het doende. De raad vond dit vanzelf sprekend heel goed. Verkeersmaatregelen. Teneinde de benodigde maatrege len ten opzichte van het verkeer sneller te kunnen nemen en even tueel sneller te kunnen wijzigen kwam het B. en W. practisch voor dat de bevoegdheid tot het nemen van maatregelen door hun college zou worden genomen. De raad ging met het voorstel accoord. De heer van Beek verzocht B. en W. na een ge nomen beslissing de raad daarvan in een volgende vergadering op de hoogte te stellen. Van de 75 leerlingen op de lagere landbouwschool te Zoetermeer zyn er 67 buiten de gemeente Zoeter meer woonachtig, waarvan 10 in Leidschendam. Zoetermeer vroeg daarvoor een subsidie van f 6.93 per leerling dus totaal 69.30 waarmede de raad accoord ging. Naar aanleiding van de omstan digheid, dat bij de dienst van ge meentewerken de functie van direc teur vacant is, waren B. en W. van mening, dat het beter is, die plaats voorlopig niet te doen bezetten. In verband met de uitbreiding en ont wikkeling van de gemeente ligt het in de verwachting, dat de dienst van gemeentewerken in de toekomst be hoefte zal hebben aan een function- naris met hogere capaciteiten dan zich thans tegen een salaris als aan de directeursrang is verbonden, be schikbaar zal stellen. Daarom geven zij in overweging de functie van „technisch hoofdambtenaar" in het leven te roepen. Mede in verband hiermede zou ook de salarisverorde ning gewijzigd moeten worden. Aan genomen. De raad ging daarna nog eens de woningaangelegenheden na, waarbij de heer Waaijer verzocht ook eens te denken aan Stompwijk. Als aanvullend agendapunt werd met spoed behandeld het voorstel tot het leggen van een waterleidings buis in de Bonifaciusstraat. De kos ten bedragen t 4500.waarvoor jaarlyks 450.moet worden opge bracht. Muziek voor donateurs. De Har monie St. Caecilia heeft drie avonden muziek gemaakt voor haar vele dona teurs, die ook in grote getale zijn op. gekomen. Voorz. A. Lelieveld opende met een woord van welkom, waarna St. Caecilia met de mars „In 't Zi geunerkamp" er al dadelijk de goede stemming inbracht. Ook het verdere programma heeft de indruk achter gelaten, dat mede door de aanwinst van jiieuwe instrumenten en de con certtrommels de kwaliteit van de mu ziek belangrijk is verbeterd. Aan deze uitvoeringen heeft ook de toneelclub „De Gezellen" medewerking verleend door de opvoering van het toneelspel in 5 bedrijven „De Witte Non". RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad De raad van Rijnsaterwoude kwam in spoedeisende vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter J. A. Bakhuizen. De voorz. heette het nieuwe raads lid, de heer R. J. Broekhuizen, wel kom en hoopte op een prettige sa menwerking. De heer Broekhuizen legde daarna de vereiste eden in han den van de voorzitter af. Aangezien het de eerste vergadering in het nieu we jaar was, gaf de voorz. een over zicht van de gebeurtenissen- in 1951, waarbij hij bijzonder het heengaan vara de heer Compeer herdacht. B. en W. stelden de raad voor om te beslissen dat gelet op art. 22bis 2de lid. juncto artikel 19 der L.O.-wet 1920, de instandhouding der o.l. school te Rijnsterwoude wordt gevor derd. De voorzitter deelde mede, dat het besluit moet worden- genomen omdat het aantal leerlingen der o.l. woord. Hij zei o.a., dat in de laatste vergadering van hoofdcommissaris sen en commissarissen iedereen aan - de kant van de heer Valken stond en rS?.?!! J' i dat een gezamenlijk protest tegen dit ontsla" was gericht aan de ministers van Binnenlandse Za'-en en justit'e. De manier waarop u dit ontslag hebt geïncasseerd, zo richtte de heer Kaas jager zich tot de heer Valken, moet wel het schaamrood brengen naar de kaken van degenen, die u dit heb ben aangezegd. Iedereen wist van de moeilijkheden irfet de burgemeester, maar niemand had kunnen denken, dat het zover zou komen. De heer Valken sprak tenslotte nog een woord van dank, waarin hij zei, dat hij er van overtuigd was, dat hij moreel had gewonnen. De heer Jansen vroeg of het juist is dat over 3 jaar weer een dergelijk besluit nodig is indien het aantal leerlingen beneden 50 blijft. De voorz. antwoordde bevestigend. De raad besloot met alg. stemmen dat de instandhouding van de o.l. school te Rijnsaterwoude wordt ge vorderd. De heer Jansen vroeg nog hoe het staat met de z.g. burgerzin-lening. De voorzitter deelde mede, dat geen en kele inschrijving was binnengekomen. Daarna beantwoordde de heer Janl sen namens de raad dc nieuwjaar- wensen vani de burgemeester.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2