S)e £ekióe(2oii/fca/iit Guerilla in Egypte stopgezet West-Duitsland en het Europese leger CHURCHILL WINT DUEL IN LAGERHUIS Geallieerde concessie op Korea Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1932 43ste JAARGANG No. 12500 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. i 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SOCIALE VERZEKERINGEN rvE UNIFICATIE der Sociale Ver- zekeringen, welke vervat is in een wetsontwerp, dat deze week in de Tweede Kamer werd behandeld, is een onderwerp, dat reeds geduren de een halve eeuw zo nu en dan in het parlement ter sprake is gekomen en waarop dan steeds werd aange drongen. En nog is het wetsontwerp, dat tenslotte uit de bus is gekomen het resultaat van een arbeid, welke ruim vier jaar overleg heeft ge vraagd. Deze week is het in de Kamer be handeld en na zoveel voorbereiding zag het er in den beginne al direct naar uit, dat dit moeizaam tot stand gekomen wetsontwerp na zoveel voorbereiding tenslotte toch nog zou stranden en zou moeten worden te ruggenomen. Zover is het echter niet gekomen. WAT was er immers aan de hand? De details vermijdend, die in deze ingewikkelde materie alleen maar verwarrend kunnen werken, lag de oorzaak van het hele geval in de in dit ontwerp geconcipiëerde So ciale Verzekeringsraad (S.V.R.) en het Centraal Administratiekantoor (C.A.K.) Kort gezegd: het ging om het al of niet zelf administreren der sociale verzekeringen door de vak bedrijfsverenigingen, die ten behoe ve van deze uniticatie zouden wor den opgericht. De oorspronkelijke opzet was, dat de gehele administra tie zou moeten geschieden van uit één centraal punt, namelijk het ont worpen C.A.K. Hiertegen was men bij de rechtse partijen sterk gekant en bij het vooroverleg werd dan ten slotte ook bereikt, dat met toe stemming van de Sociale Verzeke ringsraad en op bepaalde door dit lichaam te stellen voorwaarden door de vakbedrijfsverenigingen zelf zou mogen worden geadministreerd, maar zo men hiertoe niet overging, was men verplicht dit over te laten aan het C.A.K. Maar ook hiermede bleken de rechtse partijen geen ge noegen te willen nemen. De Sociale Verzekeringsraad is immers voor een derde bezet door vertegenwoordi gers van de Overheid en daarmee is men aan rechtse zijde beducht voor een overheidsinvloed, die zich, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, niet alleen zou beperken tot toezicht en coördineren, maar ook tot leiding ge ven en beheren. Het zou nu immers van de S.V.R. afhangen of de vak bedrijfsverenigingen zelf zouden mo gen administreren; de voorwaarden daarvoor zou de S.V.R. vaststellen en daarmee zou naar de mening van rechts het zelf doen volkomen van de baan zijn. UIER SPRAK DUS FEITELIJK 1 weer het oude bezwaar van de te vergaande overheidsinvloed, waar over de laatste tijd ^1 zoveel te doen is geweest. De Partij van de Arbeid vond de wijziging, welke dienaan gaande na het overleg was aange bracht, reeds een afglijden van de regering naar het particularisme en hier stond men dan ook vierkant af wijzend tegenover een amendement van de rechterzijde om de vakbe drijfsverenigingen, voorzover zij zelf de administratie niet willen voeren, gelegenheid te geven een gemeen schappelijk administratiekantoor in het leven te roepen, dat zou wor den ingesteld door de werknemers en werkgevers gezamenlijk. Nu kon de staatssecretaris van Rhijn wel komen met argumenten, die goed klonken, het eigenlijk prin cipiële bezwaar ging hij uit de weg. Hij had alleen practische bezwaren, die echter volkomen ondervangen werden door het Algemeen Admini stratiekantoor, dat het bedrijfsleven zelf zich had voorgesteld. En het feit, dat er nu toch ook zo iets be stond als het Centraal Beheer en dat ook het Werkloosheidsfonds voor een derde uit overheidsvertegen woordigers bestaat, neemt het feit van de overheidsinvloed niet weg, welke in dit voorstel via de S.V.R. was geprojecteerd. Men vraagt zich af of met zulke principiële bezwaren het nog wel van belang kon worden genoemd om dit wetsontwerp er toch nog door te drukken. Men moet er van socialis tische zijde wel zeer aan hechten om dit te doen, daar toch van deze zijde zoveel water in de wijn werd gedaan, dat er van de oorspronkelijke drei ging om bij aanneming van 't amen dement van de rechterzijde tegen het wetsontwerp te zullen stemmen, tenslotte niets meer overbleef. Men dient (Jaarbij te bedenken, dat de ouderdomsverzekering reeds uit het wetsontwerp is gelicht, omdat dien aangaande nog steeds geen definitie ve wet is tot stand gekomen men werkt hier nog altijd met de Nood- wet-Drees vervolgens dat de wachtgeld- en werkloosheidverzeke ring eerst in Juni van dit jaar dus na de verkiezingen in werking zal treden en tenslotte wilden de socia listen ook nog de kinderbijslagwet uit het ontwerp lichten om aldus de Raden van Arbeid hun levenskans te laten behouden. Waarmee er van de hele unificatie der sociale verzekeringen niet veel meer zou zijn overgebleven, maar de verbrokkeling nog even groot zou zijn. En men moet zich dan tenslotte ook afvragen of het soms juist met het oog op de verkiezingen is, dat men alle pogingen heeft aangewend Wafd doet mee aan nationaal front De Egyptische premier Maher gelastte gisteren de „bevrijdings-bataljons" in de Suez-zóne, alle guerilla-activiteit te staken en geen verdere on rust te veroorzaken. Deze nieuwe stap tot herstel van orde en rust volgde op een urenlang onderhoud tussen de premier en generaal- Aziz al Misri, die in December tot commandant van de „bevrijdings-bataljons" we'd benoemd. Een woordvoerder van de Britse ambassade verklaarde, dat alvorens Engeland nieuwe voorstellen kan doen, eerst in de Suezzone de „nor male veiligheidstoestand" hersteld moet zijn. men, daar het als Middellandse-zee- mogendheid kan worden beschouwd. Maher Pasja wil op grond van de ze in 1946 afgelegde verklaring een nieuwe politiek voeren, die een ont spanning in de betrekkingen tussen In Londen werd gisteren officieel rten ^SyPte teweeg zou kun- verklaard, dat Engeland „uiterst be hoedzaam" nieuwe plannen voorbe reidt om tot een regeling te komen. Premier Ali Maher Pasja van Egypte heeft gisteren aangekondigd, dat de Wafdistische partij van ex- premier Nahas Pasja de sterkste van Egypte toegestemd heeft zich aan te sluiten bij een voorgesteld „nationaal front". HET COMMANDO VAN HET MIDDEN-OOSTEN. Op een persconferentie is aan Ma her Pasja de vraag gesteld wat zijn mening is over hetgeen de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Eden. in het Lagerhuis heeft gezegd over een eventueel deelnemen van Egypte aan het commando van het Midden- Oosten. Maher Pasja bracht in her innering, dat hij ten tijde van dc on derhandelingen tussen Engeland en Egypte in 1946 zijn mening hierover had te kennen gegeven, die in de no tulen van de besprekingen was vast gelegd. Hij had zich toen tegen een bilateraal verdrag en voor een re gionaal verdrag verklaard. Aan een regionaal verdrag zouden alle landen van de Arabische Liga moeten deel nemen. Aan een dergelijk verdrag zou ook Engeland kunnen deelne- Truman houdt niet van voorverkiezingen President Truman heeft gisteren medegedeeld, dat zijn naam van de democratische candidatenlijst van de vóórverkiezingen voor het president schap der Verenigde Staten in New Hampshire geschrapt zal worden. Deze handeling sluit echter niet uit, dat hjj zal streven naar herverkie zing. Truman verstrekte deze inlichtin gen op zijn wekelijkse persconferen tie te Washington, in antwoord op een vraag, waarom zijn naam zonder zijn toestemming op de candidaten lijst was geplaatst. Bij deze voorverkiezingen wordt uitgemaakt hoe de vertegenwoordi gers van de partijen in New Hamps hire zullen stemmen als zij deze zo mer haar conventies houden ter aan wijzing van haar officiële candidaat. Truman zeide geringschattend, dat hij niet aan enige voorverkie zing wenste deel te nemen. De na men van generaal Dwight D. Eisen hower, senator Robert A Taft, Ha rold E. Stassen en senator Extes Ke- fauver zijn te New Hampshire inge schreven voor deze „wedstrijd" in populariteit, die op 11 Maart gehou den wordt. Truman zeide te ver trouwen dat de democratische par tij hem candidaat zou stellen als hij zich voor herverkiezing beschikbaar zou stellen. Kroonprinses Elizabeth op reis Tournee van vijf maanden Op het eenzame vliegveld El Adem in de Libyse woestijn Britse lucht machtbasis landde gisteravond een vliegtuig, met aan boord kroonprin ses Elizabeth en haar gemaal, de her tog van Edinburgh, die enige uren tevoren van het vliegveld te Londen vertrokken waren voor een reis van vijf maanden door Kenya, Ceylon, Australië en Nieuw-Zeeland. Na een uur zou het toestel weer opstijgen voor de tocht naar Nairobi in Kenya, waar het prinselijke paar enige dagen denkt te blijven. Koning George, koningin Eliza beth, prinses Margaret en Winston Churchill waren onder een menigte van ongeveer 2000 personen, die de koude wind op het Londense vlieg veld trotseerden om het kroonprin selijke paar tot het laatste na te wui ven. De prinses en de prins, die de ko ning tijdens deze tocht vertegen woordigen, zijn eerst tien weken ge leden van een tournée door Canada teruggekeerd. om dit ontwerp ondanks de haast niet te overbruggen meningsver schillen toch nog in veilige haven te loodsen. Bij zulk een principieel ver schil van opvatting, als nu is geble ken, had men o.i. evengoed kunnen wachten tot na de verkiezingen. Een half jaar meer bij de vier jaar. die' men hieraan reeds heeft gedokterd, had alleen maar verhelderend kun nen werken. nen brengen. MOSSADEQ naar Den Haag De Perzische premier Mossadeq komt binnenkort naar Den Haag. Op 18 Februari zal hij daar voor het In ternationale Hof het Perzische stand punt verdedigen, dat het Hof niet bevoegd is, de Britse klacht in het oliegeschil te behandelen. De Perzische gezant in Den Haag, Hoessein Navab, vloog Woensdag naar zijn standplaats terug met een 54 bladzijden tellend rapport, waar in het Perzische standpunt is vastge legd. Hij zal het aan het Hof doen toekomen en Mossadeq, zelf oud- jurist, zal het met zijn verklaringen aanvullen. ffiowtguifta in 6^niting.&cfiafx Besprekingen met de Grote Drie Er zijn thans twee kwesties, welke een beletsel vormen voor West-Duits land om deel te nemen aan het Europese leger. De eerste is de kwestie van de status van het Saargebied, waaromtrent de West-Duitse regering eerst opheldering wil hebben. Een tweede beletsel wordt gevormd door de financiële bijdrage. De Westelijken verwachten van Bonn een jaarlijks bedrag van dertien milliard mark, zelf wil West-Duitsland echter niet meer dan negen milliard betalen. Beide vraagstukken zal men trachten op te lossen, voor de Atlantische raad op 16 Februari te Lissabon bijeenkomt. De volgende week za' de Westduit- se Bondsdag in het debat over de de fensie spreken over de benoeming van Grandval tot Franse ambassa deur in het Saargebied. De Westduitse regering heeft beslo ten dit weekeinde drie ministers naar Parijs af te vaardigen, om de finan ciële bijdrage van West-Duitsland aan de Westelijke detensie met „de drie wijze mannen" van het Atlanti sche Paci te bespreken. Een rapport van de drie ministers (Franz Bliicher, Ludwig Erhard en koerier naar Parijs gezonden en zal met een door de geallieerde Hoge Dollars voor Spanje? Commissie opgestelc rapport als ba sis dienen voor de beoordeling door de „drie wijze mannen" (Averell Harriman (V.S.), Jean Monnet (Frankrijk) en Sir Edwin Plowden (Engeland) van Duitslands finan ciële draagkracht ten aanzien van de defensie. Volgens Franse politieke kringen zal de toelating van West-Duitsland tot het Atlantische Pact het „netelig ste" punt vormen van een even tuele conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Drie" met Adenauer, omdat Frankrijk het Fritz Schatter) is reeds per speciale denkbeeld niet'kan aan /aarden. De Engelse ministe* van Buiten landse Zaken, Anthony Edem wordt vandaag in Parijs verwacht, om met zijn ambtgenoot Robert Schuman de resultaten van het Engelse bezoek aan Washington te besprfeken. De Franse plaatsvervanger in dr Atlan- Uit goede bron wordt vernomen, tische Raad, Hervé Alphard, is uit dat Spanje hulp zal ontvangen ter Londen te Parijs aangekomen, waar waarde van 300 millioen dollars vol-1 hij de mening van Je Raad kenbaar gens een nieuw ontwerp ter verde- zal maken over he Europese leger, ling van de credieten voor econo- j De Raad heeft hierover een rapport Xtfische en militaire hulp voor hetvoor Lissabon samengesteld, tijdvak van 19511952, dat op het ogenblik door de M.S.A. (het orgaan dat in de plaats is gekomen van de E.C.A.) wordt opgesteld. Het besluit hiertoe zou genomen zijn door de diensten van Harriman, de directeur van de M.S.Ana bestudering van het rapport van de Amerikaanse mi litaire missie, die onlangs uit Spanje is teruggekeerd. Op militair gebied zouden de cre dieten in het bijzonder bestemd zijn De arrestatie van de leider van de nationalistische partij Neo Destour (Nieuwe Onafhankelijkheid), de 49-jarige Habib Bourguiba, was aanlei ding tot de onlusten die een goede veertien dagen geleden in Tunisie uit barstten. Bourguiba is door de Franse politie overgebracht naar het vLs- sersdorpje Tabarka, 150 km. ten Westen van Tunis, waar hij in ballinge schap leeft in het Hotel de France. De nationalistische leider heeft zijn* opvoeding in Frankrijk ontvangen. Bourguiba maakt, alleen, lange wan delingen langs het strand. Versoberingsprogramma goedgekeurd Na een soms fel oplaaiend debat heeft het Britse Lagerhuis gisteravond xijn vertrouwen gegeven aan het nieuwe versoberingsprogram, waarmee pre mier Churchill aan Engclands economische moeilijkheden het hoofd wil bieden. Met 31 stemmen meerderheid werd nl. een door ex-premlr Atllee ingediend amendement neerkomend op een motie van wantrouwen op de regeringsmotie, waarin om goedkeuring van deze maatregelen werd ge- gewezen afgestemd (309 tegen 278). STEEKSPEL MET BEVAN. Het Labour-amendement ging wel is waar accoord met de noodzaak van het in evenwicht brengen van de Britse betalingsbalans, doch het had vooral scherpe critiek op de be snoeiingen in de nationale gezond heidsdienst, die het niet ter zake dienend, onnodig en unfair" noemde. Alle vijf liberale parlementsleden steunden de regering. Vooral heftig werden de debatten, Terugtrekking buitenlandse troepen De Verenigde Naties hebben giste- voor de modernisering van 't Spaan-1 voorgesteld, op te schieten met se leeer. met uitzondering van de1 £e wapenstilstandbesprekingen door haar onderhaiMlelaars te machtigen se leger, met uitzondering van luchtmacht, en voor het inrichten van Amerikaanse lucht- en vlootbasis in Spanje. Een en ander zou in een bilaterale overeenkomst geregeld worden. Van welingelichte zijde is verklaard, dat een dergelijke over eenkomst niet zal raken aan de kwes tie van het betrekken van Spanje bij de NA.V.O. over het terugtrekken van de buiten, landse troepen uit Korea te spreken. Dit vraagstuk, dat de verbondenen tot-nu toe beschouwden als een poli tiek probleem, dat later aan de orde gesteld meet worden, is een van de punten, die aan een derde sub-com missie voorgelegd kunnen worden. Deze nieuwe commissie zou kunnen beraadslagen over „aanbevelingen aan de regeringen", het vijfde punt op de agenda der bestandsbesprekin gen, terwijl de beide andere subcom missies haar overleg aangaande het toezicht op de wapenstilstand en het uitwisselen der gevangenen zouden voortzetten De regeringen zouden echter beslissen over het terugtrek ken van de troepen en niet de opper bevelhebber der V.N., generaal Rid- way. Dc communisten is verzocht, een eerst ontwerp-overeenkomst over „aanbevelingen aan regeringen" op te stellen. 5)e anCuaten in Cuiva Leidden tat zmaie frianden Niettegenstaande de strenge censuur en de verbroken post- en radioverbindingen mei Cairo ls men erin ge slaagd deze foto van het brandend Cairo uit het land te smokkelen. De foto toont een brandend blok huizen, waaronder het gebouw, waarin de British Overseas Airlines Company en andere Britse ondernemingen zijn ondergebracht. toen Churchill de degen kruiste met zijn oude rivaal, ex-minlster Aneurln Bevan. „Stelt gij u geheel achter het pro gram van uw minister van Finan ciën?" vroeg Bevan. „Natuurlijk", antwoordde Chur chill. Daarop snauwde Bevan: „Dan deugt gÖ niet voor uw ambt!" Daverend tumult brak los, toen Churchill pareerde: „Het komt me voor, dat u, zij het wat laat, probeert mij betaald te zetten, dat ik u in de oorlog eens een „misselijke lastpost" genoemd heb!" Waarop Bevan weer: „Ik dacht, dat ik die rekening al heel wat keren vereffend had. Gij moest uw balons eens in orde laten maken!" En verder, over de gezondheids zorg: „Als ik Stalin was, zou ik de ze minister van Financiën tot mijn premier kiezen! Hij is 'n beter propa gandist voor de communistische par tij dan Stalin zejf!" De rest van Be- vans woorden ging verloren in de toejuichingen van Labour. Met eveneens 31 stemmen meer derheid werd ten slotte een rege- ringsmotie aangenomen, die goed keuring vraagt van maatregelen, no dig om de achteruitgang in de goud en dollarreserves te stuiten, VOLGENDE WEEK NIEUW DEBAT Churchill ziet zich dc volgende week nogmaals geplaats. voor een fel debat in het Lagerhuis. De La- bour-oppositie heeft n.l. besloten een motie van wantrouwen in te dienen als Churchills verslag van zijn be sprekingen te Washington voor haar niet bevredigend blijkt te zijn. De Labour-partij wil de verzekering, dat er geen poging gedqpn zal worden om Engeland één lijn te laten trek ken met rechtse elementen in de V.S., die voorstanders zijn van een „krachtiger" houding ten aanzien van communistisch China. Churchill zal het woord voeren in het debat over de ouitenlandse politiek, dat a.s. Dinsdag begint en twee dagen zal duren. Mc.CORMICK GAAT AAN DE SLAG Donderdag heeft admiraal Mc.Cor- mick, de nieuwbenoemde opperbe velhebber van de vlootstrijdkrachtcn van de Noord Atlantische Verdrags organisatie (N A.V.O.) op een pers conferentie te Washington verklaard te menen, dat van het totaal aantal oorlogsbodems onder zijn bevel Ame rika 60 procent en Engeland 30 pro cent zal leveren. Voorts meent hij, dat deze zomer zal kunnen worden begonnen met 'n programma van gemeenschappelijke oefeningen. Admiraal McCornick rekent er op, eind Februari een reis langs de hoofdsteden der NAVO lan den te maken en tegen 1 April in de Verenigde Staten terug te keren om zijn hoofdkwartier te Norfolk te vestigen.. Het is zijn bedoeling in Europa ook generaal Eisenhouwer te ontmoeten. JiameLtje Wanneer de rozen uitgevallen zijn, veracht men de doorns.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1