L B. en W. vragen 438.000 voor de bouw van openbare en gereformeerde school Gemeente kan 3.500.000 lenen Obligatielening van 5.000.000 ook aflosbaar door de gemeente Kunstleven in Leiöen DINSDAG 29 JANUARI 1952 DE LE1DSE COUKAN'l EERSTE BLAD - PAGINA 3 Voorstellen aan Leidse Raad Dc gemeenteraad van Leiden, ver gadert op Maandag 4 Februari a.s. om 2 uur. De agenda vermeldt o.a.: Praeadvies op het verzoek van de heer W. van der Laan om ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand. Voorstel tot het verlenen van ont slag aan mejuffrouw Mr A. P. Schilt- huis als secretaris van de Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Benoeming van een secretaris van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Voorgesteld wordt de heer E. Brederveld, com mies A. Voorstel inzake de bouw van een openbare school voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Damlaan. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het stichten van een Gereformeerde school voor gewoon lager onderwijs aan de As serstraat. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king tot het aanschaffen van mate riaal ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening aan de scho len voor gewoon lager onderwijs aan de Pasteurstraat, de Munnikenstraat en de Hoge Morsweg, ten bedrage van 3.416, Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het uitvoe ren van verbeteringswerken aan de electrische installatie van de Stads gehoorzaal. Voorstel tot het herzien van het partiële uitbreidingsplan Leiden- Noord. De N.V. Leidse Apparaten- fabriek heeft verzocht de Sophia- straat niet te verlengen, om te voor komen, dat dit bedrijf door een straat in tweeën wordt gesneden. Voorstel inzake het aankopen van het perceel Koninginnehof no. 7, ge legen nabij de Langegracht in het belang van de Volkshuisvesting, voor 1.750,—. Voorstel inzake het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden voor het inrichten van een marktterrein voor t.b.c.-rij vee. Voorstel met betrekking tot de door Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland toegezonden ontwerp-besluiten tot aanvulling en wijziging van de jaarwedderegelingen van de secretarissen en ontvangers van gemeenten in deze provincie. Praeadvies op het voorstel van het lid van de Raad J. H. Schüller inzake het belastingvrij uitkeren van de te gemoetkoming aan personeel der ge meente in de kosten van geneeskun dige verzorging. Voorstel inzake het toekennen van een subsidie aan de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting te Lei den voor het jaar 1952, groot 500, Voorstel tot het vaststellen van een verordening houdende wijziging van die, regelende de werkkring en de samenstelling van de vaste commis- siën uit de Raad. Interpellatie, te houden door het lid van de Raad H. van Weizen in zake woningtoestanden in de St. Jo- rissteeg en omgeving. BOUW OPENBARE SCHOOL VOOR G.L.O. AAN DE DAMLAAN. Overeenkomstig het praeadvies van 2 December 1950 werd op 11 Decem ber d.a.v. besloten tot stichting van een openbare school voor gewoon la ger onderwijs en van een openbare school voor voorbereidend lager on derwijs in het Morskwartier. Dit be sluit verwierf de goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provin cie. De urgentie-verklaring voor de bouw van een 7-klassige school voor gewoon lager onderwijs werd inmid dels verkregen; op het verzoek om af gifte van een urgentie-verklaring voor de bouw van de school voor voorbereidend lager onderwijs heb ben B. en W. nog geen bericht ont vangen. Geen toestemming werd ver kregen voor opneming van een gym nastieklokaal in het bouwplan voor de lagere school, zodat dus, althans voorlopig, niet kan worden overge- gaah tot de bouw van het gymnas tieklokaal en van de school voor voor bereidend lager onderwijs. Het door de dienst van Gemeente werken ontworpen plan voor de bouw van een 7-klassige school voor g.l.o. op een terrein aan de Damlaan werd, behoudens enkele opmerkingen, goedgekeurd door de wnd. Inspecteur van het lager onderwijs in de inspec tie Leiden. De bouwkosten (inbegrepen de kos ten voor centrale verwarming, rij wielbergplaats, brandbeveiliging, meubilering en stoffering, omzetbe lasting, algemene onkosten gemeen tewerken, advieskosten centrale ver warming, voorbereiding, toezicht en onvoorzien) worden geraamd op /233.000.Hierbij komen nog de kosten voor aanschaffing van leer middelen, waarvan het bedrag nog niet vaststaat, en verder de kosten van de ten behoeve van deze bouw uit het grondbedrijf te nemen grond en de storting ter zake van deze bouw in het Fonds voor uitvoering van werken. Nadat de daarvoor aangewe zen commissie de waarde van de uit het grondbedrijf te nemen grond heeft geschat, zullen B. en W. hier omtrent een voorstel indienen. Het terrein is reeds bouwrijp, maar nog niet opgehoogd. De kosten van ophoging zullen naar raming 10.000 bedragen; dit bedrag z.\l ter beschik king van het grondbedrijf moeten worden gesteld. In totaal is derhalve voor deze schoolbouw thans nodig 233.000. /10.000.— ƒ243.000.—. Op 26 Januari 1948 besloot de Raad medewerking te verlenen aan het be stuur "der Gereformeerde Schoolver eniging alhier tot stichting van een school voor lager onderwijs in de om geving van de Van den Brandeler- kade en Lorentzkade. Het nadien met dat schoolbestuur gepleegde overleg heeft er toe geleid, dat de school zal worden gebouwd op een terrein ge legen aan de Asserstraat, hoek van Vollenhovenkade. Inmiddels is door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de voor deze bouw vereiste ur gentieverklaring afgegeven en heb ben B. en W. met het bestuur over eenstemming bereikt met betrekking tot de stichtingskosten, welke (met uitzondering van die van de grond en de aanschaffing van leermiddelen, waarvan het bedrag thans nog niet vast staat) naar raming 195.000. zullen bedragen. AANGAAN REKENING-COURANT OVEREENKOMST. Teneinde te kunnen voorzien in de behoefte aan kasmiddelen, zijn door B. en W. onderhandelingen ge voerd met de N V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten omtrent het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met deze bankinstel ling. Zij ontvingen een daartoe strek kende aanbieding, waarbij aan de gemeente Leiden een crediet in re kening-courant wordt verleend van 3.500.000. De voorwaarden, waarop de rekening-courant-overeenkomst kan worden aangegaan, komen B. en W. alleszins aanvaardbaar voor. T.B.C.-vrije veemarkt Van regeringswege zijn plannen in uitvoering om de gehele Nederlandse rundveestapel binnen 5 jaren t.b.c.- vrij te maken. Reeds wordt op de veemarkt te Leeuwarden nog slechts t.b.c.-vrij vee toegelaten, terwijl spoe dig andere markten, waar besmet vee wordt geweerd, zullen volgen. Het is voor de veemarkt in deze gemeente van groot belang, dat ook te Leiden gelegenheid wordt geboden om het t.b.c.-vrije vee afgezohderd te houden van het overige vee. niet alleen om besmetting van het vee tegen te gaan, doch vooral om de handel in t.b.c.- vrij vee ook op de Leidse veemarkt mogelijk te maken en aldus te voor komen, dat deze uandel zich vestigt op t.b.c.-vrije markten elders. Het gedeelte van het veemarktter rein, thans in gebruik als pluimvee- markt en gelegen tussen de Israëliti sche Begraafplaats en de Leidse Broodfabriek kan als marktterrein voor t.b.c.-vrij vee worden ingericht De kosten van deze "inrichting wor den geraamd op 6500.—, welk be drag in 5 jaren kan worden afge schreven. Leids Studentenparle- ment weer in Tweede Kamer Zoals gisteren reeds in een deel van onze editie vermeld, is het Leid se Studentenparlement gisteren we derom in het gebouw van de Tweede Kamer, onder voorzitterschap van dr. L. Kortenhorst, voorz. van de Twee de Kamer, bijeengekomen. Besproken werd het gefingeerde wetsontwerp, dat een wettelijke regeling van de candidaatstellon der politieke partijen beoogt. Studentikoze grapjes bleven achterwege; de protestante fractie verscheen niet meer in jacquet, maar in gewone colberts. Alleen de P.v.d. A leden hadden het in rode band gestoken „Plan van de Vrijheid" voor zich liggen Er was grote aandacht voor het on derwerp, waarover vlot en zakelijk gesproken werd, al is het jammer, dat de besproken kwestie in de prac- tijk niet voorkomt. Een actueel, echt bestaand onderwerp zou wellicht in teressanter geweest zijn. Aan het einde van de vergadering overhandigde de heer L. C. Gambon namens de Leidse studenten een gra vure van de Leidse academie aan de voorzitter van de Tweede Kamer uit erkentelijkheid voor do grote aan dacht. die deze besteed heeft aan de bijeenkonvsten van het studentenpar lement. Dr. Kortenhorst antwoordde, dat hij er geen spijt van had, deze bijeenkomsten te hebben geleid. „Uit de stijl waarmede zich alles heeft afgespeeld." aldus de voorzitter der Tweede Kamer, „is het grote nut gebleken dat een studentenparlement ■>ezit voor hen. die later met het po litieke leven in ons land te maken zullen hebben." DE LEIDSE RAAD IN SPOEDZITTING Jaarlijks vanaf 1 Maart 1957 De Gemeenteraad van Leiden vloed door faciliteiten in de lenings- kwam gistermiddag om vijf uur in i voorwaarden, als wel misschien door spoedeisende vergadering bijeen, verschillende Gemeentebesturen met als enig agendapunt een voor stel van B. en W. het raadsbesluit van 21 Jan. 1952 (uitgifte van een obligatielening van 5000.000,te wfjzigen, nadat de Regering bezwaar LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN - VERENIGING. Op geestige en charmante wijze gaf de heer Bartels uit Amersfoort, bestuurslid van de Amateur Foto grafen Bond, gisteravond een zeer leerzame lezing voor de leden van de Leidse Amateurfotografen-ver eniging. Speciaal voor de beginners was deze avond interessant, daar de heer Bartels aan dc hand van foto's liet zien hoe zc wel en niet gemaakt moesten worden. De leden kregen tevens gelegenheid hun mening ken baar te maken. Tenslotte toonde spr. hen een collectie foto's, die in gezonden waren voor wedstrijden en diie te zien gaven wat er met serieus werken en met zich aan te sluiten bij een foto-vereniging te 'be reiken is. LEIDSE SMALFILM LIGA. Het bestuur van de Leidse Smal film Liga verzoekt ons mede te delen, dat ons verslag in de courant van Vrijdag LI. in zoverre ietwat voorbarig geweest is, dat op de be sloten bijeenkomst van Donderdag avond slechts plannen tot het maken van een clubfilm besproken zijn, zonder dat officieel besloten is tot de vervaardiging hiervan, zoals wij belichtten. MAATSCHAPPIJ v. TOONKUNST, gegeven, met geacheveerde techniek cn begrip van de bouw van de com positie. Bovendien in volledige me dewerking, zodat een prachtig en semble bereikt werd. Na beider zo voorname stijlvolle voordracht, past oigendyk geen toe gift. Maar de vele en uiterst enthou siaste toehoorders dwongen om een extra, en men kreeg ten afscheid niet minder dan ErlkÖnig". waarn.i men nogmaals hartelijk dank bracht aan beide kunstenaars. J. KORTMANN. Leidse Universiteit Geslaagd Voor het doctoraal exa men Nederlandse taal- en letterkun de de heren J. P. M. Tacx Lelden, F. J. Moet Vlaardingen BENOEMINGEN. Laurens Bogtman heeft met het zingen van „Die Wintcrreise" zijn talrijk gehoor bijzonder geboeid. Al meermalen heeft deze zanger bewe zen, dat hij uitgesproken talenten heeft voor de vertolking van Schu bert's oeuvre en meer speciaal voor „Die Winterreizen". Eerlij-k cn een voudig welhaast zonder enig gebaar geeft hij het treffend accent. Schu bert schreef deze cyclus van 24 lie deren in zijn laatste levensjaar, liederen, die wel tot 't meest na vrante cn troosteloze behoren wat in muziek werd uitgedrukt en on uitwisbaar in hoofd en hart staat gegrift: de winter als voorbode van de dood. Om haar kunstzinnigheid is deze liederenavond belangrijk ge weest, ook om de concentratie en het uitdrukkingsvermogen, welke de van Fclix de Nobel was volmaakt, wel 't mooist wat op gebied van liedbegeleiding denkbaar is, heeft hij Dinsdag 29 Januari. Nog steeds ligt er sneeuw in de stad. Vandaar dat de 32-jarige mevr. van B.F., wonend in de Lange- straat, gistermiddag om kwart over drie op de Breestraat fietsend, slip te en viel. Met een smak kwam zij met haar hoofd op de straat terecht. In bewustloze toestand werd zy door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar een hersenschudding geconstateerd werd. En in de Hoefstraat is gistermid dag om half drie door de Brandweer een schoorsteenbrandje geblust. De ze keer was de fam. H. aan de beurt. Bovendien heeft een aantal leer lingen van het Gymnasium aan de Fruinlaan gistermidag een fietsende agent met sneeuwballen bekogeld. Zelfs z'n pet werd afgegooid. Daarop werden 12 belhamels per overval wagen naar het Politiebureau ge bracht, waar zij een ernstige schrob bering in ontvangst konden nemen. Als wij dan eens de nabije toe komst inkijken, zien we om te be ginnen een kaartavond voor de Har- tebrug-K.A.B.'ers op Woensdag 31 Jan en Woensdag 6 Febr. a.s., beide avonden om 8 uur in de «Romanus- zaal achter de kerk En morgenavond hebben de Kath. Werkmeesters van Leiden oen zeer belangrijke bijeenkomst in de zaal Jean van Zijp, Hooglandse Kerk- gracht 40, omdat dr. ir. P. Fehmers, oud-adj. dir. van de Stedelijke Lichtfabrieken, komt spreker over „Van Steenkool tot electriciteit". Bovendien worden op deze leden vergadering de gebruikelijke ver slagen uitgebracht en zal een be stuursverkiezing plaats vinden, o.a. de verkiezing van een voorzitter. Dit wordt ee nz?er belangrijke en nuttige avond, waarop geen enkel lid ontbreken mag! Even tussen haakjes: in ons ver slag van het vrolijke feest, dat de kath. onderwijzers Zaterdagavond gevierd hebben (zie ons blad van gisteren) hebben wij stomweg ver wordt verwacht. De Raad draagt bij goedkeuring van leningsvoovwaaiden een zeer zware verantwoordelijkheid en laat zich leiden wanneer zij financiëel-technisch minder juiste gemaakt had tegen het leningtype. j voorwaarden goedkeurt -- door de0 dat de gemeente geen vervroegde al- j practische overweging, dat koste wat geten te vermelden, dat dc heer Jan gehele of gedeeltelijke aflossing toe-| het kost dringende zaken als woning- Gordijn met 7'n trio voortreffelijk staat. bouw, energievoorziening, herstel- Genoemd raadsbesluit bevatte een stationsgebouw, enz. om finan- bepaling, volgens welke de Gemeen-eiering vragen. De gemeenten wor- te deze lening binnen 30 jaar niet kon den tGn enen rnale door de rente- aflossen. B. en W. stelden nu voorgamma-maatregelen gedwongen mid- deze bepaling als volgt te wijzigen: i deïen te beramen om hun emissies De lening is a pari aflosbaar op I i aantrekkelijker te maken. Wanneer Maart 1952. Obligatiehouders heb-Ged- St- echter van de Minister van ben het recht telkenjare op Maart, i Financien opdracht krijgen de ge- voor de eerste maal op 1 Maart 1953, makkelijker leningsvoorwaarden niet aflossing te vragen, mits zij de wens te accepteren, dan blijft de Raad daartoe te kennen gegeven hebbenniets anders over dan het voorstel minstens één maand vóór d- datum j vap- en "W. goed te keuren, waarop zij terugbetaling verlangen, 1 Goed overwogen, derhalve uiterlijk i Februari van elk jaar. Terugbetaald zal dan wor den 1.000,— per obligatie, vermin derd met hetgeen op de ter aflossing aangeboden obligatie op he ogen blik van de terugbetaling aan rente meer is betaald dan het thans gelden de rentegamma toestaat. De Gemeen te heeft het recht van 1 Maart 1957 af jaarlijks op 1 Maart tot vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing a pari over te gaan, mits het voorne men daartoe alsmede het bedrag, dat vervroegd zal worden afgelost, drie maanden tevoren kenbaar wordt gemaakt. Indien de Gemeente aldus tot vervroegde aflossing a pari over gaat, zal geen aftrek plaats vinden van rente, zoals geschiedt in het ge val. dat de houder aflossing vraagt. Bovendien stelden B. en W. voor te bepalen, dat de opbrengst van deze lening zal dienen tot consolidatie van vlottende schuld. Gemeentelijke autonomie. Voordat de Raad zonder hoofde lijke stemming dit voorstel aanvaard de. legde de heer Frofiwein namens de V.V.D.-fractie een verklaring af. waarin hy deze maatregel'van de mi nister een inbreuk op de gemeente lijke autonomie noemde. Spr. moest toegeven dat het accepteren van een leningsvoorwaarde, waarbij de geld gevers de mogelijkheid wordt gebo- deir hun obligaties na/een jaar met een opzeg-termijn van een maand aan de Gemeenten aan te bieden, finan- ciëel-technisch gezien ongezond is, omdat voor langlopende investerin gen ook op lange termijn moet wor den geleend, maar merkte daarbij op. dat de aantrekkelijkheid der emissie voor het publiek in het alge meen niet zozeer zal worden beïn- voor de laatste keer vallen. Ook de heer Knol (Prot. Chr.) had bezwaren tegen deze wijziging, om dat ook hij hierin een aantr-*ing van de gemeentelijke autonomie zag. „Al lerlei instanties bemoeien zich met een lening van de Gemeente", aldus spr. die er op wees, dat de Commis sie van Financiën het oorspronkelij ke voörstel wel zeer goed heeft over wogen, in verband met de huidige li quiditeitsmoeilijkheden. De heer Goslings (P.v.d.A.) vond, dat de critiek van de heer Frohwein op de Minister niet in de Raad maar in de Tweede Kamer thuishoorde en wilde graag een toelichting van B, en W. horen. Die toelichting kwam van de zijde van wethouder van der Kwaak die er op wees. dat B. en W. een week in hoop en vrees geleefd hadden. Ten aanzien van de tweede oepaling. merkte de wethouder op, dat B. en W. reeds tevoren het plan hadden deze lening voor consolidatie van vlottende schuld te gebruiken Til burg is Leiden een bootle».gte vóór geweest, wat voor de Regering aan leiding was in te grijpen. Van Ged. Staten, die zeer actief waren, is alle medewerking verkregen, terwijl de Amsterdamsche Bank, die de eerste helft van dc lening overgenomen heeft, met optie op de andere helft, de nieuwe voorwaarden accepteert. Van de rondvraag maakt alleen de heer van Dijk (K.V.P.) gebruik- Hem werd toegezegd, dat ook voor de onderbouw van de nieuwe gas houder (raadsbesluit van 21 Jan 1.1.) meerdere inschrijvers gelegenheid zouden krijgen. Twintig minuten na de aanvang liet burgemeester van Kinschot zijn voorzittershamer reeds Wat lezers schrijven STILLE OMGANG. LEIDEN, 28 Januari. In antwoord op uw bijschrift van het ingezonden stukje van 15-1-'52. Had de Red. v. d. L. Crt. niet beter gedaan het ingezonden stuk ter ken nis te brengen aan het bestuur waar het tegen gericht was, en niet aan de geestelijk directeur? Deze staat ons inziens daar ver boven. Nu verplichtte u, zijn Eerw. ant woord te geven. Vandaar ons weder antwoord. Eerw. Pater, elk mens mag zijn mening hefben en deze ook uiten, toegevende dat dit kan leiden tot tweespalt, maar ook tot... eenheid. Als u ons nu beste vrien den noemt, moet u ook weten dat wij geen oproerkraaiers z.ijn. Wij willen absoluut éénheid cn niets anders. De vraag die u stelt over het hoge doel van de Stille Omgang, kan u aan iedereen stellen, ook aan het Bestuur. Er zijn nu eenmaal mensen die het nooit leren. Welnu, neemt u ons gedrieën dan maar, die samen 90 maal de Stille Omgang hebben gehouden, en de 100 hopen vol te maken, en enkele verbeterin gen schriftelijk gevraagd hebben aan het bestuur. Wij hebben er zo'n absurd antwoord op gekregen, dat wij overgegaan zyn tot een open lijke vraag. Andere wegen waren voor ons niet open. Naar onze be scheiden mening had de geestelijk directeur voor het antwoord zich eerst hiervan op de hoogte kunnen stellen. Hoe het zij, het is niet tot een op lossing gekomen zodat wij onze me ning van 15-l-'52 volledig hand haven. TH. DEN HOLLANDER. J. GUSSENHOVEN. C. LANGEZAAL. (Bijschrift redactie: Het vorig in gezonden stuk is toegezonden aan de geestelijk directeur, die de vrij heid had daarover het bestuur te raadplegen. Of de geestelijk direc teur dit gedaan heeft, kunnen we niet meedelen. Het valt bovendien geheel buiten onze competentie bevoegdheid). voor de muzikale omlijsting zorgde en dat hij aan de piano de snelte kenaar-goochelaar Swips begeleidde. U ziet, we worden oud, vergeetach tig.... Voor het geval onze lezers ook aan vergeetachtigheid lijden, mogen we nog wel even herinneren aan de belangrijke K.V.B.-bijeenkomst \tui hedenavond, 8 uur, in de Kleine Burcht. De heer Th. Hooy, lid van de Tweede Kamer, komt spreken over Middenstandsaangelogenheden, en de heer C. F. Moerpoel zal enige middenstandsvraagstuikken van practische kant bekijken. Bovendien volgt er op Donderdag 7 Fbbruari a.s. (noteert U het alvast even?) weer een KVP-bijeen-komst, maar dan in De Doelen, met als belang rijkste punt de candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer. Candidaten kunnen op dc vergade ring worden gesteld. Niet minder belangrijk zijn de twee inleidingen, die door twee K.V.P.-fractieleden gehouden worden; de heer A. van Dyk spreekt over het gemeente-bc- leid in algemene zin en de heer P. C. A. ten Broek zal iets vertellen over „Grond en Woning-politiek". Beide sprekers zullen vragen beant woorden cn ook de andere aanwe zige raadsleden kunnen geïnterpel leerd worden. STADSKOK ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. VAN DE HEER A. FLORISSON JR. Gisteren was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer A. Floris- Jr. in het pand Moriaansteeg 8 zyn winkel met bedden- en ma- trassenmakerij opende, benevens een werkplaats op Middelweg 10. Reeds vóór 1927 had de heer Florisson dit bedrijf elders in een gesloten huis uitgeoefend. Ter gelegenheid van dit zilveren zakenjubileum werd gistermiddag een zeer druk bezochte receptie ge houden, waarop vele vrienden, ken nissen en zakenrelaties de heer Florisson kwamer gelukwensen met zijn mooie «bedrijf, dat zich in de af gelopen kwarteeuw een goede naam verworven heeft Ook het hoofdbe stuur van de Ned. Bond van Pa troons in het Meubileringbedrijf en bestuursleden van de Leidse afde ling kwamen hun felicitaties aan bieden op Moriaans.eeg 8, waar tal rijke bloemen en andere geschenken te bewonderen waren. rtUNGEKEN ffoUKNAAL J.O.K.V.P., KRING LEIDEN. Sociale zekerheid en eigen verantwoordelijkheid. Zaterdagmiddag kwamen in „Vro- nesteijn' 'te Voorburg de K.V.P.-jon- geren uit de Kring Leiden bijeen. Na een woord van welkom door dc voor zitter, de heer J. A. M. van Zonne veld, werden enige huishoudelijke punten behandeld. Vervolgens was het woord aan wet houder St. Menken uit Leiden, die de sociale voorzieningen en het eigen verantwoordelijkheidsbesef onder de loupe nam. Spr. behandelde dit on derwerp in de vorm van een sociale les. De noodzaak der sociale wetten werd duidelijk aangetoond. Zowel bij werkgevers- als werknemerszijde ont breekt er nog wel eens iets aan de juiste houding ten opzichte hiervan. Als middelen ter correctie werden op voeding en controle aangegeven. Het geheel waè een helder en rus tig betoog, los van het „gebel-Steen- berghe" en het „gebeier-de Bruyn". Tijdens de ruime gedachterowisseling, die hierop volgde, werd vooral de economische zijde nader belicht. Namens alle aanwezigen dankte de voorzitter de inleider en nam tot slot afscheid van de scheidende secreta resse, mej. M. J. C. Baars uit Berg- schenhoek. Hij noemde haar een „be grip" voor de Kring en liet zijn dank betuiging voor alle bewezen diensten vergezeld gaan van een doos bon bons. ten einde een zoete herinnering mee tc geven. Het secretariaat van de J.O.-K.V.P., Kring Leiden, wordt ad interim waargenomen door mej. M. T. v. Berkum, Morssingel 8, Lei den. By K.B. zijn benoemd tot lector in dc faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit tc Leiden, om onderwijs te geven in: de expe rimentele dierkunde: dr. H. P. Wol- vekamp, wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij dit vak; in dc syste matische plantkunde: dr. S. J. van Oosttroom, wetenschappelijk hoofd ambtenaar bjj dit vak, en in dc sys tematische dierkunde: dr. L. D. Brongersma, wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. Voorts is aan ir. F. A. W. van den Burg, wetenschappelijk hoofdamb tenaar 1ste klasse bij de natuur kunde aan dc Rijksuniversiteit te Leiden, opdracht verleend om in de faculteit der wis- cn natuurkunde van deze universiteit onderwijs tc geven in de electrotechniek, in het bijzonder de radiotechniek, en aan dr. R. Hegnauer, hoofdassistent bij de pharmacografic aan de Rijksuni versiteit te Leiden, ojxiracht ver leend om in de faculteit der wis- en natuurkunde van deze universiteit onderwys te geven in de pharma- cognosie en phytochemie. Burgerlijke Stand Geb.: Wdlhelmina Anna, d. v. E. Friedhoff en C. A. Edelaar; Marjan, d. v. J. J. Stikkelorum en A. H. Bouw; Regina Maria Alberdinu, d. v. H. J. T. van den Berg en Th. van dei Zon; Johannes, z. v. C. Rysbergcn en L. de Ridder; Hendrikus Johan nes, z. v. D. 11 Lammers cn G. J. Giesbergen; Paulus Jacobus, z. v. J. Otgaar en H. P. Huigen; Margaretha Johanna, d. v. N. van der Krogt en L. A. Schellen; Elisabeth, d. v. H. W. Steenbergen en L. Jansen; Lena Hillegonda, d. v. H. Poot en P. van Lint; Andreas Johannes, z. v. M. J. A. Heemskerk en M. C. van Veen; Leonardus Jacobus Franciscus, z. v. J. F. Burghouwt en W. C. Groen in 't Woud; Pietje Lydia, d. v. G. de Best en W. Jonker; Neeltje Johanna d. v. J. K. A. Draayer cn J. Ouwer- kerk; Johannes Cornclis Adrianus, z. v. G. P. van der Voorn en G. W. van der Geest; Cornclis Johannes, z. v. C. Nagtegaal cn J. Vos; Wietse, z. v. G. Geus en C. J. de Vries; Hcn- ricus Petrus, z. v. A. van der Veen en C. I. Harmse. Gehuwd: P. Huijzers en IIE. Ba- rendse; C. Kapaan en A. Kruit; B. W. Menkhorst on W. A. Koopman. Overleden: H. van der Plas, man, 70 j.; A. T. van Abswoude, wed van Van der Zon, 71 j.; J. C. Roskamp, man, 89 j.; N. J. Buis, man, 54 j.; J. den Boon, huisvr. van Wesscliu6, 45 j.; J. E. de Water, huisvr. van Stik kelorum, 68 j.; H. Zwiers, wed. van Thoma, 86 j.E. Rietbergen, wedn., 86 j.; J. Faasen, wed. van Sartori, 96 j.; A. M. Schoflfelmeer, wed. van De Boer, 66 j.; H. de Jong, man, 66 jj. Laatste Berichten De West-Duitse autoriteiten heb ben heden machtiging verleend tot invoer van spek en bloemknoUen uit Nederland voor een bedrag van reap 1.68C.OOO en 1.260.000 D m. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 Jan. Groente. Per 100 kg.: witte kool 6, rode kool 10 16 gele kool 10.7012.10, groene koo! 1119. boerenkool 915.80. rapen 2.10—3, prei f 10—27. kroten 9.6020.70, kroten gekookt 31 33, uien 13—39, peen f 14—30. spruiten 14—59, andijvie 37—07, Nero 18. witlof 1548, winterpeen 1528, appelen I 27, per 100 stuks: salade 5.7016, knolselderie f 3.30 IA per 100 bos: selderie 4.306.70. Vette Varkens. Aanvoer 305 stuks. Notering: zware f 2.03—2.15, lichte 1.90—2.00. zeugen 1.90—1.95 per kg. levend gewicht Handel vrij goed; enkele boven notering. 1 nuch ter kalf. BODEGRAVEN, 29 Jan Kaas. Aanvoer 33 partijen Prijzen: lc soort 2.32—2.37, 2e soort 2 29-2.31 ex tra tot 2.50 per kg. Handel kaLm. ROTTERDAM, 29 Jan Vee. Aanvoer 3367 totaal, waarvan 950 vette koeien, 437 gebruiksvee, 50 vet. te kalveren, 148 graskalveren, 981 nuchtere kalveren, 79 varkens, 248 biggen, 127 paarden, 9 veulens, 301 schapen en 37 bokken of geiten. -- Prijzen: vette koeien 2.722.86 2.452.65, 2.202.40, vette kalve ren f 2.70—2.90. 2.50—2.70 cn 2.30 —2.50 per kg levend gewicht; gras- kalveren 350260220; nuchtere kalveren 6050—52; biggen f 55— 5245; slachtpaarden 2.10, 2. en 1.95 per kg. levend gewicht; scha pen 145125105, lammeren 130 —120110, kalf- en melkkoeien 1000—900—770; vare koeien 720 650580; vaarzen 725675—580: pinken 550450350

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3