LADY LETCHFORÖ? Ondergrondse doolhof in de St. Pietersberg VEEL TE GROOT GELEEFD 30.000 gulden verduisterd eis 3I/2 jaar „Koning Voetbal" weer voor de Rechter lucLtUuten aan ffiim (zijn reis om de wereld) wie wordt VRIJDAG 25 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Op handen en knieën door het oude smokkelgat Het wetenschappelijk onderzoek van de St. Pietersberg is thans in z'n derde en laatste jaar. Sedert eni ge dagen moeten ir D. C. van Schaik en zijn assistent door een gedeelte van de gevaarlijke zóne het in- stortingsgebied van de ENCI (Eerste Nederlandse Cement Industrie). Bo vendien moeten bepaalde veiligheids voorschriften in acht genomen wor den. Iedere morgen wordt hun me degedeeld op welke tijdstippen ex- plosie's zullen plaats hebbe-. Via een trap langs de steiie wand bij de ruïne Lichteberg verdwijnen zij In het binnenste van de oude berg ende onderaardse tocht door het gangen-labyrinth is begonnen. Dan gaat net door talrijke mysterieu ze hoofd- en verbindingsgangen langs de korste weg naar het historische en vermaarde „smokkelgat", de eni ge verbinding tussen het gangenstel sel „Slavante" en het Zuidelijk gan genstelsel. Met behulp van een ladder be reiken zij de bovèn in de mergel- wand gelegen smalle en lage smok- keldoorgang en op handen en knieën kruipen zij er door heen om aan de Zuid-zijde, door middel van enkele in de mergel uitgekap te treden, in de gangen van het Zuidelijk stelsel uit te komen. Zij kijken nog eens om en denken aan de talloze smokkelavonturen, die zich hier in de loop der jaren Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 K. R. O. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgenge bed cn Liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 900 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.35 Gewijde mu ziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 1100 Voor de zieken; 11 45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert"; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest; 12.30 Land en tuinibouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek: 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amusementsorkest en solisten; 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gramo foonmuziek: 14.20 Fngelse les: 14.40 Harmonie-orkest; 15 00 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15 28 Dames koor' 10.05 Zang en piano; 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans; 17 00 Voor de Jeugd. 16 00 Nieuws: 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Amusementsmuz:ek; 18.40 Regerings. uitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19 00 Filmprogramma; 19.15 Parlementsoverzicht; 19.25 Amuse mentsmuziek' 19 52 Actualiteiten, 20 00 Nieuws en weerberichten; 20 08 De gewone man zegt er 't zijne van 2015 „Lichtbaken" causerie: 20.35 Gramofoonmuziek 2100 Gevarieerd programma; 21.55 Gramofoonmuziek: 22 30 Wii luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws: 23 15 Nieuws in Esperanto; 23.2524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 1930 VPRO, £0.0024.00 VARA. VARA: 700 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gra mofoonmuziek. (9.309.35 Water standen); 9.50 Voor de huisvrouw; VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven; 11.30 Fluit en clavecimbel. 12.00 Promenade orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen 12.33 Lichte muziek; 13.00 uur Nieuws; 13.15 „Kleine zonden", hoor spel; 13.30 uur Dansmuziek. 14.00 Re portage; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Koorzang; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Dansmuziek; 15.30 ,Van de wieg tot het graf' causerie; 15.45 Gramo foonmuziek. 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Vooi de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- Varia; 18.20 Orgelspel; 18.35 Volks dansen; 19.00 Artistieke staalkaart VPRO: 19.30 „Passepartout", cause rie; 19.40 Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; VARA: 20.00 uur N'euws; 20.05 Prijsvraag Nederl. Olympisch Comité; 20.25 „Luch'kas- telenuit voorraad leverbaar', musikalc comedie; 21 25 Tiroolse mu ziek' 21.55 Socialistisch commentaar; 22.10 Gevarieerde muziek; 22.40 „On der de pannen", hoorspel; 23.00 uur Nieuws; 23.15 en 23.30—24.00 Gra mofoonmuziek. hebben afgespeeld. Dan gaat de tocht weer verder en bereiken de onderzoekers hun kampement, d. w.z. een nis met een diepte van on geveer vier meter, waarin mate rialen en noodrantsoenen worden bewaard en waar sedert kort een telefoonverbinding met de buiten wereld is aangebracht. Ir Van Schaik vertelt ons het een en ander over de opmetingen, nood zakelijk voor het maken van een volledige plattegrond van het gan genstelsel. Het grootste gedeelte hier van is reeds in kaart gebracht. Ten einde deze ingewikkelde doolhof op te meten wordt een vrij dicht net van meetlijnen in een groot aantal gangen aangebracht, waarvan de hoekpunten worden^ vastgelegd. Daarna worden langs %de meetlijnen de plaatsen en de afstanden van de hoeken der kolommen bepaald, zo dat deze op de tekening in de juiste schaal 1 op 500 kunnen worden weergegeven. Het eerste gedeelte van de plattegrond is inmiddels gereed gekomen en ir Van Schaik hoopt in de loop van dit jaar een uitgebreid rapport aan de commissie te kunnen uitbrengen, waarin met behulp van de gemaakte verdere studie inzake de bewerkingswijze in de loop der eeuwen, iets gezegd zal kunnen wor den over het ontstaan en de ouder dom der verschillende gedeelten van het gangen-labyrinth. Hoewel ver schillende omstandigheden er op wij zen dat reeds de Romeinen de gangen hebben doen ontstaan door het win nen van bouw-blokken, hoopt ir Van Schaik dat er bij het verdere onder zoek nog nadere aanwijzingen zullen worden gevonden om de juiste ouder dom dei gangen vrij nauwkeurig te kunnen vaststellen. De grote moei lijkheid is nog steeds dat de geda teerde opschriften niet ouder zijn 1400. DE BOKAAL VAN STEVENSWEERT Ten overstaan van een wetenschap pelijk en kunstzinnig publiek is in het Kunst-historisch Instituut ont huld de prachtige kantharos, een rijk bewerkte bokaal, meesterwerk van Grieks-Romeinse zilversmeedkunst. Dank zy de goede zorgen van Leo Brom is dit pronkstuk in al zijn rijk dom hersteld, nadat het in 1942, ge heel met leem overdekt en geoxy- deerd was opgebaggerd uit de diepe grindbakken van de Maas nabij het oude vestingdorp Stevensweert. Een Limburgs liefhebber van oud heden had deze bokaal tegen luttele prys gekocht en het weinig ogelijke en enigszins geschonden stuk zonder er veel aandacht aan te schenken, toegevoegd aan zijn collectie. Daar bleef het enige jaren onopgemerkt maar veilig bewaard, totdat in 1949 bleek, dat het stuk behalve oudheids- waarde ook zilverwaarde bezat. Twee jaar geleden brachten enkele des kundigen onder leiding van Leo Brom deze bodemvondst voikomeni aan het licht. „GOEDKOPE" AANBIEDINGEN De politie te Roosendaal heeft een magazijnbediende en een chauffeur van een handelsonderneming aldaar gearresteerd wegens in samenwer king gepleegde diefstallen van goede ren ter waarde van een aanzienlijk bedrag. De magazijnbediende, die tot taak had de bestellingen voor klanten bui ten Roosendaal in te pakken, had de gewoonte in sommige pakketten meer goederen te doen dan besteld waren, waarna hij deze pakketten van een merkteken voorzag. De chauffeur, die deze bestellingen moest afleveren, opende dan buiten Roosendaal de gemerkte pakketten en haalde er de gewenste goederen uit om die samen met de magazijn bediende te gelde te maken. Men bood de goederen te koop aan aan de klanten van de zaak onder het mom van „special< en goedkope aanbiedingen". De knoeierijen kwamen aan het licht toen sommige klanten de firma opbelden om nabestellingen te doen op de voordelige aanbieding. De onbetrouwbare employé's hebben een bekentenis afgelegd en zijn te Breda opgesloten. I AirAnoUn/* «wXCal 4-I het stellen van de zwaarste eis. De Levenslang geelst tegen rechtbank zal over veertien dagen moordenaar Gistermiddag heeft de substituut officier van justitie mr. J. H. W. Hou- ben voor de rechtbank te 's Hertogen- bosch levenslang geëist tegen de 30- jarige verkoopleider J. W. A. W. uit Eindhoven wegens moord op zijn echtgenote. In Maart vorig jaar had W. een hoeveelheid vloeibaar vergif dat tot verdelging van ratten dient, in een beker melk gedaan, die zijn vrouw voor zichzelf had klaar gezet. Er was onenigheid tussen de echtelieden, omdat de man een verhouding had aangegaan met een vrouw uit Brus sel. Verdachte wenste deze vrouw bij zich in huis te nemen. De echtgenote verzette zich hiertegen, waardoor de man het besluit nam zijn vrouw uit de weg te ruimen. Ongeveer een maand heeft het lijden van deze vrouw geduurd, voordat zij op 22 April vorig jaar stierf. Toen de man in Maart haar het vergif toediende, was hij er zich van bewust, naar •hij voor de rechtbank verklaarde dat hij zijn vrouw wenste te doden en dat zijn vrouw 2wanger was. Hij had alleen niet geweten, dat het een langzaam werkend vergif was. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat hij de primair ten laste gelegde moord wettig en over tuigend bewezen achtte. Verdachte heeft ter zitting volledig bekend. De diepste beweegreden tot dit drama noemde mr. Houben het grote egoïs me van verdachte, die volkomen toe rekeningsvatbaar moet worden ge- uitspraak doen. HAAGSE RECHTBANK. De Haagse Rechtbank veroor deelde een Leidse koopman, die be schonken een auto had bestuurd, tot 14 dagen gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Oe eis was drie maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzeg ging. Een 34-jarige schuurbaas uit Hil- legom, die voor ƒ5000 aan bloem bollen stal bij de N.V. waar hij werk te, kreeg een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. De eis was tien maanden met aftrek. Negen maanden gevangenisstraf, v/aarvan drie maanden voorwaar delijk met aftrek, werd opgelegd aan een fabrieksarbeider uit Nieuwkoop, die op klaarlichte dag door een raam een huis aan het Zuideinde binnendrong en ƒ63 stal uit een kistje, werd veroordeeld tot negen maanden waarvan drie voorw. m. a. RIJKE BRUILOFT VAN SECRETARIS ARMENRAAD EEN JAAR GEëlST Ruim 120 bruiloftsgasten had de secretaris van de Armenraad te Ape- doorn, de 35-jarige W. B. uitgenodigd toen hij enige jaren geleden ging trouwen. Het was een feest in grote stijl, dat er mede de oorzaak van werd, dat de „wondercarrière" van de bruidegom enige jaren later op abrupte wijze werd afgebroken aldus de Tel. Het bleek namelijk, dat hij zich, om de onkosten van de bruiloft te beta len, vergrepen had aan hem uit hoofde van zijn functie toevertrouw de gelden. Hij begon zyn huwelijk met schul den, die hij dekte door uit de kas van de Armenraad bedragen van resp. 1600 en 2200 weg te nemen. Door een lening te sluiten, kon hij nog juist voor de controle het bedrag aanzuiveren. Maar voor het aflossen der lening deed B. een greep in de opbrengst van de verkoop van kinderpostzegels ONTVANGER HAD „EIGEN" SYSTEEM De ex-gemeente-ontvanger van Haren reeds als oud papier was ver- Groningen, D. P., hoorde Donderdag kocht. na een langdurige zitting van de P* werd in 1935 gemeente-ontvan- -..ww. &w- rechtbank 3jaar gevangenisstraf 8er van Haren en tevens kassier acht. De officier sprak een woord van I met aftrek tegen zich eisen wegens van het gemeentelijk gasdistributie deelneming aan het adres van de j omvangrijke fraudes ten nadele van bedrijf. In deze functie wist hij in bejaarde ouders van het slachtoffer de gemeente Haren (Gr.) gepleegd, de jaren 1942 t.m. 1947 op geraffi- ,i neerde wijze ruim ƒ30.000 te ver- Voor deze geruchtmakende zaak duisteren. Hij liet de gasopnemers bestond grote belangstelling j voigens een bepaald systeem direct meldt het N. v. d. D. Bijna een met de gemeentenaren afrekenen, jaar heeft verdachte in voorarrest Na kantoorüjd ging P. de door hen gezeten. Oorzaak hiervan was dat telstroken herschrijven de Fiscale Opsponngsdignst te Am- en aanzienlijk lagere bedra- sterdam in het zeer nauwkeurig on- -- - schonk aandacht aan het lot van de drie kinderen, waarvan de oud ste vijf jaar is. Uiterlijk onbewogen heeft ver dachte de eis aangehoord. De raads man, mr. F. van Kemenade uit Eind hoven, achtte het primair ten laste gelegde niet bewezen. Hij meende, dat door de officier niet met alle fa cetten in gedrag en persoon van ver dachte was rekening gehouden bij door het feit, dat veel bewijsmate- riaal uit het gemeentearchief van zijn zak. Nog meer systemen. VONNIS VAN KANTONRECHTER BEVESTIGD In hoger beroep stond gistermor gen voor de Amsterdamse Recht bank terecht de 46-jarige Amster- se reiziger C. D. H., die door de kan tonrechter terzake van overtreding der loterijwet tot boeten van 250 en 500 gulden was veroordeeld. Het be trof hier een prijsvraag in twee nummers October en November 1950 van het nu niet meer be staande blad „Koning Voetbal". De verdachte verklaarde nu ter zitting, in tegenstelling met hetgeen hij te genover de politie en de kantonrech ter had medegedeeld, dat hij niet verantwoordelijk was voor het uit geven van dit blad. „Ik fungeerde als stroman, tn de prijsvraag waar aan gratis kon worden deelgenomen heb ik opgesteld, doch het was een uitvinding van de heer Navarro. In opdracht van deze heb ik opdracht gegeven tot het druken. Zelf bezat ik hiervoor geen geld'aldus H. Voor de kantonrechter had hij des- tyds een andere verklaring afge legd, omdat hij aldus H. volko men gebonden was door Navarro. Deze laatste had tegen H. gezegd, dat hy bij de politie was geweest en al les geregeld was. Een getuige a décharge, die des- i Ook paste verdachte een verduis- teringssysteem toe by de afrekening van giro-overschrijvingen. Wanneer een girostrookje terugkwam, plaat- ste hij voor een bedrag van 93, het getal 12 en boekte in, dat aan de cre diteur 1293 waren betaald. De tijds administrateur was bij restau- 1200 verdwenen ir. eigen zak. Regel- rant Astoria, waarvan de heer Na- matig °°k vervalste hy kwitanties varro gedelegeerd commissaris was, en fraudeerde hy by het onder hem zeide, dat de pryswinnaars van de berusiende vermakelijkheidsbelas- groté prijzen re'aties waren van N. bergsysteem. Voorts was hy er by tegenwoordig! To°n me" vaiwege de belastm- geweest. dat H. opdrachten van N. j 2en onderzoek by hem instelde, kreeg, voor wie hij zelf een keer kwam hij met allerlei uitvluchten, kleine geldprijzen aan winnaars had j Zijn vermogen zou veel te groot zyn overgemaakt Voorts was er nog een, en zou een gevolg zyn geweest tweede persoon een financier i feit, dat hij gelden beheerde te Apeldoorn, welk bedrag hy onder zich had. Bovendien nam hy uit dezelfde kas ca. ƒ3000 om salaris aan het perso neel van de Armenraad te betalen. Toen de postzegels moesten worden afgerekend, stortte B. een bedrag van bijna f 10.000, dat hij als toeziend cu rator van zekere D. in bezit had, op de spaarbank, ton name van de Ar menraad en betaalde hiervan het bedrag, dat het Comité voor Kinder postzegels nodig had. Het eind van 't liedje was, dat hy wegens materiële verduistering van ca 6600 in dienst betrekking, door de Zutphense recht bank veroordeeld werd tot 'n jaar gevangenisstraf, benevens ontzegging van het recht tot bekleden van elk ambt in Overheidsdienst voor de tijd van vijf jaar. Donderdag zong B. voor het Hof te Arnhem een berouwvol toontje la ger. De president zei hem: „U hebt veel te groot geleefd, ondanks een sa laris van 380 gulden per maand met vrij wonen brand en licht". Bij de toneelvereniging waarvan verdachte lid was smeet hij met geld en deed fantastische verhalen over zijn car rière die inderdaad wonderlijk ge noemd kan worden. Als zoon van eenvoudige krantenbezorger kwam hij als ambtenaar in dienst van de Armenraad. Toen er een secretaris nodig was werd B. benoemd en daar na befon de bewieroking van deze man. Hij werd benoemd in het Pro vinciaal bestuur. Voor tal van ande re functies werd hij gevraagd en hij voelde zich de man die het voor het 7e«gen had. De procureur-generaal stelde in zijn requisitoir vast dat verdachte niet voor dat werk geschikt was. Hij eiste een jaar gevangenisstraf; waar van vier maanden voorwaardelijk, benevens de ook door de Zutfense rechtbank ongelegde vijf jaar ontzeg ging om een anTbt in overheidsdienst te bekleden. De raadsman, mr. Dijkstra, kwam tot de conclusie, dat verdachte een sterke mate leed aan overschatting van de eigen bevoegdheden. Boven dien ging er, volgens hem, van het bestuur van de Armenraad zeer wei nig leiding uit. Hij drong aan op uiterste clementie. Uitspraak op 7 Februari. op de achtergrond. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, zeide in zijn requisitoir, dat hij deze zaak verder zal uitzoe- Ken. omdat het wel mogelijk rou - jt ond£rzoek is geble. zyn dat er meer mensen achter de dat us, we gepleegd. Op te grote voet. van Joden, die tijdens de oorlog wa ren omgekomen. Ook later, bij zijn arrestatie, bleef hij aanvankelijk ont- kepnen. In 1948 werd hij benoemd tot gemeente-ontvanger van Gronin strafbaar kunnen zijn. De overtre ding van de loterijwet achtte hij be wezen en hij vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De De president van de rechtbank president mr. J. Meihuizen, noemde i kwam tot de conclusie, dat verdach- hetgeen met de prijsvraag en de prij- te op veel te grote voet heeft ge- zen was geschiec „verschrikkelijke leefd. Hij had een auto gekocht, twee knoeierijen" De verdachte verzocht de recht bank met de uitspraak in zijn zaak te wachten tot ket onderzoek naar de mogelijke andere personen zou zijn voltooid. Le president bepaalde echter de uitspraak op 7 Febr. a.s. zeiljachten en een bontmantel van f2400. Zijn vrouw, die een zwak voor honden d, gaf daarvoor ruim fces duizend gulden uit. Verdachte betuigde grote spijt over zijn handelingen. Uitspraak over veertien dagen. 49. Bim nam een potlood en een opschrijfboekje en ging naar de maar schalk, in de hoop, dat hij al doende wel zou leren wat interviewen was en hoe hij het moest doen. De maar schalk was echter juist in slaap ge vallen. Bim liet zich hierdoor niet af schrikken. Hij pakte de maarschalk bij de schouder en schudde hem ste vig heen en weer. Maar de ander snurkte dooi. „Ik kom U intervie wen", riep Bim maar nog was er geen beweging in de maarschalk te krijgen. Toen kreeg onze jonge journalist een ingeving. ..Churchill" riep hy heel hard door het vliegtuig. Onmid dellijk sloeg de maarschalk zijn ogen op. Hij schoot zelfs met een rug overeind zoals iemand die door een wesp wordt gestoken. priTi>cov^P7frMT MERENDEELS KLEINE VERLIEZEN. Behave een vrij vaste stemming voor Unilever die tegen de markt- tendenz in een kleinigheid hoger was. viel er gistermiddag niets bij zonders op de Amsterdamse Effec tenbeurs te beleven. In vrijwel alle hoeken viel hetzelfde te beluiste- reri: „Weinig affaire en eerder wat lagere koersen". Zelfs de Scheep vaartafdeling zette de stijging der laatste dagen niet voort, integendeel, vrijwel alle soorten werden iets la ger verhandeld, waarbij Scheep vaart Unie circa twee punten ver loor. Ook de Amerikaanse markt, die Woensdag een kleine opleving be leefde, was gisteren weer zonder enige belangstelling. Anaconda moest de behaalde winst weer geheel prijs geven en kwam terug op het uit gangspunt van Dinsdag 591/8. Ook het agio liep achteruit van 9 pro cent tot amper 9. De Oliehoek was meestentijds ver laten. waarbij de notering 286 bleef. Aandelen Philips en Aku wa- v n eveneens zonder verandering. Cto de Cultuurmarkt was de stem ming licht verdeeld, Sumatra Ta baksmaatschappij goed op peil met hier en daar een lichte vooruitgang, Suiker en Rubberwaarden daarente gen 1 a 2 punten lager. Op de Beleggingsmarkt werden vrijwel onveranderde noteringen vernomen voor de guldensleningen, de dolllarobligaties waren tot een half punt lager. Het onveranderde dividendvoorstel van 9 pet. der Rot- terdamche Bank scheen enige teleur stelling gewekt te hebben. De koers der aandelen kwam althans van 166 op 163. Claims Stork golden ƒ35, na Woensdag op 40 verhandeld te zijn. Voor aandelen Exploratie is de be langstelling de laatste dagen zeer verminderd. Gisteren werd voor het eerst sinds geruime tijd niet in open hoek gehandeld, maar kwam er met 93 slechts één koers tot stand. Prolongatie 3 yi pet. DOOR CHARLES GARVICE 4) Nee, May. nu zit je me weer uit tc lachen, je verdient niet, dat ik je nog iets vertel. Nou, maar als Sir Heron dan niet oud is, z'n moeder is het in elk geval wel. O. May, dat is toch zo'n afschuwelijk oud mens zo lang en zo dun en zo kaarsrecht of ze een stok heeft ingeslikt, en dan heeft zc van die verrimpelde oogle den- En ze kijkt over je hoofd heen of je lucht bent en ze is'zo trots als Lucifer. En hoe denkt haar ladyschap wel over papa? Papa? Och! zei Carrie lachend, ik weet het niet. Ik veronderstel, dat ze papa wel gezien moet hebben; maar ze hebben geen visite gemaakt en ze praten nooit tegen ons en kij ken ook niet naar ons, hoewel we in de kerk vlakbij ze zitten en de grond van „De Eikhof' vlak aan de onze grenst. Charmante buren! merkte May op, schijnbaar onverschillig maar met een trilling in haar stem. Dus ze heb ben geen visite gem'aakt ey hoewel jullie al twee jaar vlak naast hen woont, hebben ze jullie nog niet ge zien. En wat zegt papa daarvan Papa zegt helemaal niets, ant woordde Carrie. Het verstandigste wat hy doen kan, gaf May toe. Het allerverstan digste. Arme papa! maar door het medelijden in haar stem klonk iets als minachting, Wat moet hij steke blind zyn. Want jij, arm kind, bent nog te jong on? er iets van te begrij pen; maar o, wat is het allemaal ake lig duidelijk voor iemand, die een ietsje ondervinding heeft. O, Carrie, ik zou het kunnen uitschateren, als ik niet meer lust had om te huilen! En dan te denken, dat ik, als ik maar thuis was geweest, wel iets aan had kunnen doen; ik had het kunnen voorkomen of 't tenminste een beetje binnen de perken kunnen houden ik had hem kunnen behoeden voor de familieportretten en de lakeien. O, Carrie, Carrie! het was erg ge noeg om arm te zijn, maar het is duizendmaal erger, parvenu's te zijn. Parvenu's! stotterde Carrie, ter wijl ze ontzet naar het mooie, ver ontwaardigde gezicht van haar zuster staarde. Ja, parvenu's, herhaalde May met klem. Poenige, opdringerige par venu s, de spot van elke behoorlij /2 familie in de omtrek en zelfs van de klaplopers, die zich verwaardigd heb ben, relaties aan te knopen met bijbedoelingen. Villa Boschzicht ver geten? Alsof we er niet ons hele le ven lang het stempel van zullen by- ven dragen! Dacht je nu heus dat Stil! Stil! riep Carrie opsprin gend. Papa! De deur ging open en de kleine, gedrongen gestalte van de koopman in verfwaren stapte binnen, tussen de twee gegalonneerde bedienden door. Hij droeg zyn fonkelnieuw avondcostuum, grote diamanten vonkten in zijn smokinghemd en aan zijn dikke rode vingers, Zodra May hem in het oog kreeg, sloeg haar hef tige verontwaardiging om in 'n goed hartig leedvermaak. Hij zag er zo ongelukkig uit in zün strakke smo king met de vervaarlijke diamanten, zo pompeus en belacheliik. en zo be wust van zijn eigen belachelijkheid. Eh ben je al klaar, lieve kind zei hij. 't Zal je wel gesmaakt heb ben, hé? Carrie, ga iij eens een poos- ie naa% de salon. De heer Dalton sloot de deur en ging voor de lege haard staan om zich een houding te geven. May bleef zitten en wachtte, zonder een poging om hem op dreef te helpen. Na een paar maal met slecht verholen zenuwachtigheid haar te hebben opgenomen, schraapte hij zijn keel en begon: -t- Ik hoef wel niet te zeggen dat ik erg blij ben, je weer hier te heb ben, myn lieve May. Dank u, papa. En eh ik hoop, dat jy ook blij bent, weer hier te zijn. Je laatst werkkring ahem! was niet goed overeen te brengen met de om standigheden waarin wij nu verkeren en ik ben blij dat je terug bent, herhaalde hij onhandig. May glim lachte beminnelijk en er volgde een korte stilte Carrie's brief heeft je ongetwijfeld volledig ingelicht over de veranderingen van de laatste tijd? Dat zou 't geval geweest zijn als ik de brief gekregen had, zei May onverstoorbaar Maar Carrie heeft de schade ingehaald.. Ze heeft me alles verteld wat er sedert myn vertrek gebeurd is. Ik ben erg bly voor u, Papa. t— Ja. ja, het is merkwaardig goed gegaan, maar, zoals je je zult herin neren, heb ik altijd wel gezegd, dat ik nog eens fortuin zou maken. Mav herinnerde zich er niets van, maar wachtte zich wel. dat te zeggen. .Natuurlijk ben ik erg in mijn schik, dat het zo gelopen is, niet al leen voor mezelf, maar vooral ook eh voor mijn twee kinderen. Twee? Mijnheer Dalton snoot met ver vaarlijk geweld zijn neus, blijkbaar in de hoop, die ongepermiteerde uit lating nog te kunnen overstemmen. Het is natuurlijk een grote vol doening voor me, dat ik dit alles be reikt heb door mijn eigen eh prestaties (speculaties zou juister ge weest zijn) en dat ik het hun zó mogelijk gemaakt, een positie in nemen die eh nu, kortom, je begrijpt May, dat we met ons oude leven nu gelukkig voorgoed hebben afgerekend, dat we dat alles liefst zo gauw mogelijk moeten vergeten en ons best moeten doen om de plaats die we onszelf in de wereld veroverd hebben, zo waardig mogelijk bezet te houden. En en ik zou graag wil ton- dat we elkaar helemaal goed begrepen; daarom lijkt het me ge wenst. je nog eens te herinneren aan de voorwaard* waarop je Waarop ik toestemming gekre sen heb om terug te komen, vulde Mav aan met onverstoorbaar-vrien delijke stem, maar met een strakke ernst op haar gezichtje. Als je het zo wilt uitdrukken, goed, Wat ik maar wilde zeggen is, dat ik al die oude meningsverschillen in ons nieuwe leven niet meer opge rakeld wil hebber Wat u zeggen wilt, papa, zei May rustig, is. dat we Sidney's naam niet mogen noemen; dat we moeten vergeten dat we ooit eerder een broer gehad hebben, en ons behage- lyk moeten nestelen in al deze weel de zonder ons ooit af te vragen, of hij misschien ergens verhongert of wellicht al dood is. Ja, dat is precies wat ik zeggen wil. riep de heer Dalton schor. Ik heb m'n handen afgetrokken van jullie broer. Ik heb met hen? afge daan - afgedaan zeg ik je. Wat ik twee en een half jaar geleden gezegd heb, herhaal ik nu nog eens uitdruk kelijk een verkwister, een vage bond is niet langer mijn zoon. En of hij nu verhongert of al dood is, dat laat me koud daar heb ik niets mee te maken. Hy is geen zoon van me En en ik verbied iedereen, otn z'n naam in mijn bijzijn te noemen. Ik geloof, dat ik duidelijk genoeg ben Volmaakt duidelijk, zei May, ter wijl ze naar hem opkeek met een krijtwit gezicht, en ik beloof u, dat ik u zal gehoorzamen gedeeltelijk. Ik zal niet meer over hem spreken, maar ik kan hem' niet vergeten. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6