S)e£<2icbeöou/fca/nt Kritieke toestand FRANSE MAATREGELEN IN TUNIS Naar een open oorlog in Egypte? £ng.et&e JCaning. naax Zuid-Clpii&a Dr Drees over het Europese leger ffiwnd ut de „Maaltand" Eens had Indonesië een grote suikerexport Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN VRIJDAG 25 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12494 IN EGYPTE Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 LEEFTIJDSGRENS DIJ de voorstellen van de regering tot wijziging van de Grondwet is er een, dat bedoelt de leeftijdsgrens voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten te wijzigen en te brengen op drie en twintig jaar. Thans is de leeftijd der- tig jaar Er schijnt thans in politieke krin gen enig verzet te rijzen tegen dit voorstel. Ons bevreemdt het ten enenmale niet. De argumenten, welke de re gering hiervoor heeft aangehaald, lij ken ons uitermate zwak. Het eerste argument is, dat de leef tijdsgrens voor actief en passief kies recht door dit ontwerp gelijk wordt gemaakt. Men moet dit wel een bui tengewoon zwak argument noemen. Het verschil immers tussen het actief en passief kiesrecht is zó groot, dat men deze beide grootheden niet van uit dezelfde gezichtshoek kan bezien. Het maakt toch immers een groot verschil of men iemand van een be paalde leeftijd in staat acht te kie zen tussen verschillende partijen en tussen bepaalde politieke beginselen dan of men zo iemand in staat acht deel te hebben aan" de politieke werk zaamheden, welke het parlementaire en staatkundige werk van hem vraagt. Voor het laatste is een zekere erva ring noodzakelijk en niet alleen een bepaalde theoretische staatkundige kennis. Deze ervaring heeft men op deze leeftijd nog niet. Ook niet al zou men begiftigd zijn met een nog zulk een uitzonderlijke begaafdheid. LIET volgende argument van de re- gering is, dat de verlaging van de leeftijdsgrens een gevolg zou zijn van de uitbreiding van het aantal Ka merleden. Wij hebben reeds in een vorig artikel uiteengezet, dat deze uitbreiding onze instemming aller minst had, omdat deze het practische werk in het parlement nog meer zou belemmeren dan- nu reeds het geval is. Het voornaamste argument voor de uitbreiding van het aantal Kamer leden is het werk dat in de buiten landse vertegenwoordigingen moet worden verzet. Maar dat geldt alleen voor de kleine fracties. In de grote fracties speelt het geen rol. Als er bijvoorbeeld tien leden in Straats burg zitten, kan de zaak in het parle ment evengoed door gaan, omdat er dan nog genoeg leden overblijven, die het lopende werk kunnen afdoen. Worden nu de kleine fracties met vijftig procent uitgebreid, ook dan zullen deze de huidige moeilijkheden nog niet hebben overwonnen. Het gaat intussen over de leeftijds grens en het zal voor deze fracties geen verschil maken of hun verte genwoordigers al of niet onder de dertig jaar zullen zijn, aL het gaat om de buitenlandse vertegenwoordi ging. Dit argument van de regering betreft alleen het aantal. En voor de kleine fracties is de kwestie met een uitbreiding van vijftig procent zeker niet opgelost. Als men ziet hoe weinig Kamerle den er thans zijn, die niet ouder zijn dan vóór in de dertig, kan> men moei lijk aannemen, dat de behoefte aan nog jongeren zo groot zou zijn. Men moet zich ook afvragen, of er werke lijk zulk een gebrek is aan krachten, dat men zijn toevlucht zou moeten nemen tot mensen beneden de der tig jaar om vijftig nieuwe Kamerle den- uit te kiezen. DEN ander argument van de rege- ring is dit, dat in West-Indië ook de leeftijdsgrens van drie en twintig jaar bestaat. Dit argument had men beter achterwege kunnen laten. De weinig navolgbare practijken, welke in West-Indië inheems zijn, moedigen niet aan tot een verlaging van de leeftijdsgrens tot drie en twintig jaar. Tenslotte is er dan volgens de re gering de schifting, welke de candi- daat stellende organen plegen toe te passen. Hierdoor zou het gevaar wor den ondervangen, dat weinig bekwa me en onrrjpe jongelieden tot lid der Kamer zouden- worden toegelaten. Het is de heer Tilanus, de voorzit ter van ce christelijk historische frac tie, die hiertegen verzet heeft aange tekend. Wij kunnen dat verstaan. Men kan het argument aanvoeren, dat in de wetenschappelijke en be drijfseconomische sector ook jongelie den van drie en twintig jaar een lei dende functie vervullen, als zij blijk geven van een zekere begaafdheid. En men- zegt dan: waarom zou dat in de politiek ook niet mogelijk zijn? Ons antwoord is dan, dat een derge lijke begaafdheid een uitzondering is en dat deze geen reden geeft om een uitzondering te maken op de alge mene regel, welke tot heden geldend was. De vraag, welke beantwoord moet worden, is deze, of de grens van drie en twintig jaar in het algemeen aanvaardbaar is. En dan zeggen wij: deze grens is te laag. Er zijn n-atuurlijk jongeren, die zó begaafd zijn. dat zij in aanmerking zouden komen voor het lidmaatschap op deze leeftijd, maar het aantal van hen is zo laag, dat het niet aanvaard baar is voor deze enkelen de grens te verlagen met het gevolg, dat dit lidmaatschap ook open zou komen te staan voor een groter aantal van deze jeugdigen, die nog te onrijp zijn en te weinig ervaring hebben om dit werk aan te kunnen. In het algemeen is een mens van deze leeftijd de jongelingsjaren nau welijks ontwassen. Hij heeft misschien zijn theoretische kennis, maar een kennis, die r.og niet bezonken is en nog niet tot vruchtbaarheid is geko men in de practijk. En als hij uitzon derlijk begaafd zou zijn, zó begaafd, dat hij een belangrijke rol zou kun- Troepenversterkingen in aantocht DRANSE troepen hebben gisteren in Midden-Tunis twee steden, Te- boel'ba en Moknin, heroverd, die zich sedert Woensdag in handen der nationalisten bevonden. In dit steeds onrustiger wordende protec- toraatsgebied vielen ook gisteren weer vijf doden en negen gewonden bjj botsingen tussen politie en demonstranten. Om aan het groeiende verzet het hoofd te bieden, gingen gisteravond in Zuidfranse havens 3000 man van de Garde Mobile, spahis (Marok kaanse cavalerie) en commandotroepen scheep, die het 10.000 man tel lende Tunesische garnizoen gaan versterken. OPROEP TOT KALMTE. Terwijl dus de spanning opnieuw toenam, en het dodencijfer an de afgelopen negen dagen dc pas seerde, reed de Franse resident- generaal, Jean de Hautecloque, naar het winterpaleis van de bey, om bij hem aan te dringen op steun bij het herstellen van de orde. Het was de eerste ontmoeting met de bey, sedert de onlusten uitbra ken. De afgelopen dagen had de bey geweigerd de resident-generaal te ontvangen, omdat hij (naar hij liet weten) zich ziek gevoelde. Na een onderhoud van twee uur met de bey heeft de Franse resi dent-generaal, per radio een beroep op het volk gedaan, de kalmte te bewaren. Deze oproep werd gedaan „in volkomen overeenstemming met Zijne Hoogheid de bey" aldus de Hautecloque. „Alleen een sfeer van kalmte en waardigheid zal het mo gelijk maken, dat de voorlopige maatregelen, die kortgeleden wer den getroffen om op te treden te gen zekere Tunesiërs, worden inge trokken". Het ernstigste incident van giste ren deed zich voor in Kairouan, waar vier doden en negen gewon den vielen. Veertig kilometer ten Zuiden van Tunis scheerden Vam- pire-straaljagers laag over de daken van het plaatsje Kelibia, nadat de nationalisten daar de Franse politie post hadden opgeblazen. Tanks wer den in gereedheid gehouden om hier in te grijpen, maar dit bleek later niet nodig. De Franse troepen, die thans als versterkingen onderweg zijn, staan onder bevel van generaal Garbey, die in 1948 de revolte op Madagas kar onderdrukte. Zo nodig ziullen de Fransen ook versterkingen uit het nabijgelegen Algiers zenden. TUNIS Gibraltar moet terugkomen Franco wil wel verpachten Generaal Franco heeft in een in terview met de „New York Times"- correspondent Sulzberger verklaard, dat Gibraltar (sinds 1704 Brits) „on vermijdelijk'' onder het Spaanse ge zag moet terugkeren. Spanje zou echter bereid zijn deze basis korte tijd aan Engeland te verpachten, om de politieke „verwarring", die op deze overdracht zal volgen, te ver- makkelijken. Gibraltars waarde als basis is nu volgens Franco verminderd, vooral wanneer het gehele Spaanse gebied beschikbaar zou komen als gevolg van de voorgestelde overeenkomst over de Amerikaanse hulp aan Spanje. Twee treinen ontspoord. Donderdagavond zijn op ongeveer 40 km. van Tunis twee treinen ont spoord. Eén van de treinen was op Russisch duikbotengevaar De opperbevelhebber der Ameri kaanse marine, admiraal Fechteler, heeft in een rede te Washington ver klaard, dat de instelling van een Noord-Atlantisch marineopperbevel, mogelyk geworden na de besprekin gen tussen Truman en Churchill, van het grootste belang is, „omdat de bedreiging van onze bevoorra- dingsweg in de Atlantische Oceaan door onderzeeboten in geval van oorlog ons moeilijkste vlootprobleem zou zijn" Fechteler acht de instelling van een dergelijk commando een onmis bare factor bij de verdediging tegen het onderzeebootgevaar. „De Sow- weg naar Algerië, de ander naarj^t-Russische onderzeeboten zouden Kef. Dit is de tweede maal in tien jn voorkomend geval gevaarlijker dagen tijd, dat in Tunesie treinen jtunnen zyn dan de £)uitse tijdens tot ontsporing zijn gebracht. Er is j de ^wee(je wereldoorlog Naar onze nog geen melding gemaakt van Lchatting beschikken de Sowjets joffers. over meer dan drie honderd onder- Tot dusver zyn geen meldingen zeeboten terwijl de Duitsers er in binnengekomen over aanvallen op yan Jde OQrl er slechts ^r^nacht. Steden 'I vijftig hadden", aldus Felhtele, DE BRITTEN ZIJN OP ALLES VOORBEREID De Britse strijdkrachten in de Suezkanaal-zóne bereiden zich voor op een open oorlog met Egypte. Alle garnizoenen in de zóne zijn gealarmeerd na een dreigement van de Egyp ische minis'er van binnenlandse zaken, dat zijn regering nu daadwerkelijk zal optreden tegen de ..barbaarse maatrege len der Engelsen". Sinds deze waarschuwing voor de radio werd uitgespro ken sfaan twaalf luchtdoelkanonnen in stelling voor het hoofdkwar'ier van generaal Erskine te Moascar. Gepantserde auto's en mortieren staan opge steld op de toegangswegen naar Ismailia, dat de Egyptenaren, naar men meent, met een reguliere strijdmacht willen overvallen. Op de strategische punten van de he'wiste stad de Mohamed Ali-kaöe en de Stengun allee" graven Engelse infanteristen loopgraven. Een officier van de Brl'se staf verklaarde gis'eravond: „Wij wachten op het werpen van de handschoen. Als het zover komt zullen wij geen halve maatregelen nemen RUSSISCHE TANKS VOOR KATOEN? Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" zou Egypte de Sovjet-Unie officieel wapens gevraagd hebben, voor de strijd tegen de Britten. Sa- lah el Din Pasja, de minister van buitenlandse zaken zou Andrei Wis- jinski te Parijs Egyptisch katoen hebben geboden in ruil voor auto matische wapens en tanks. De Egyptische minister voor het leger en de vloot, Moestafa Nostra^ Pasja, heeft echter in een Donder dagavond door hem voor de finan ciële commissie van de Egyptische Kamer van Afgevaardigden afge legde verklaring ontkend, dat er waarheid schuilt in deze Egyptische persberichten. BEMIDDELING. De bemiddelingsvoorstellen van kon ng Ibn Saoed in het Brits-Egyp tische geschil zijn op het Foreign Office bestudeerd. Men neemt aan, dat de monarch van Saoedi Arabië heeft voorgesteld, dat Engeland bin nen een jaar zijn troepen uit de Suezkanaalzöne zal terugtrekken en in samenwerking met Egypte een nieuw verdedigingssysteem voor het kanaalgebied zal opstellen. Over de toekomst van de Engels-Egyptische Soedan zouden de Soedanezen zelf moeten beslissen. GEVECHTEN TE ISMAILIA. Vrijdag hebben Britse Centurion- tanks het vuur geopend op een ka zerne van Egyptische hulppolitie te Ismailia. In het gehele gebied rond het hoofdkwartier van de politie wordt gevochten. Door tanks en pantserwagens on dersteund hadden Britse soldaten het hoofdkwartier ingesloten. De hulppol tie weigerde de wapens neer te leggen en opende het vuur op de Britse soldaten, die langs de oevers van het zoetwaterkanaal en op een der pleinen van Ismailia stel lingen hadden betrokken. Een waarschuwingsschot van een Centuriontank werd door de hulp politie met geweervuur beantwoord, waarna het gevecht ontstond. De Britse bevelhebber generaal Erskine heeft vandaag verklaard, opdracht gegeven te hebben tot het ontwapenen van béwakingsafdelin- gen van de politie in Ismailia en uit wijzing van deze afdel'ngen uit de Kanaalzóne. Bij de gevechten van vandaag met de Bgyptisdie hulppolitie is één Britse soldaat gedood en een officier gewond. ERNSTIGE ONLUSTEN IN SYRIë? Volgens de Egyptische pers zijn te Aleppo in Syrië 27 personen om het leven gekomen en 280 personen ge wond bij een botsing tussen studen ten en troepen. Het aan de Zuidkust van Natal gelegen Botha-huis, ambtswoning van de Zuid-Afrikaanse minister-president, dat ter beschikking is ges eld van de Engelse koning voor zijn rustkuur. Dit gebouw, opge.rokken in Kaaps Hol landse stijl, was een geschenk aan generaal Louis Botha, eers'c premier van de Unie van Zuid-Afrika. Het ziet uit over de Indische Oceaan. Mits aan enige voorwaarden is voldaan Minister president dr. W. Drees is Donderdagavond na een verblijf van veerlicn dagen in de Verer.'gde Staten met een toestel van de K. L. M uit New-York naar Amsterdam vertrokken. Vóór zyn vertrek verklaarde dr. Drees, dat Nederland in principe bereid is mee te werken bij de vor ming van een Europees leger, mits aan zekere voorwaarden voldaan uordt Zo was de premier van mening, dat het internationale gezag niet fn handen van één man gelegd moest worden, zoals Frankrijk dit wenste doch aan een groep of een raad moest worden toevertrouwd. Verder stelde de Nederlandse regering als voorwaarde, dat zij zelf de bijdrage van he'. land mocht bepalen. Dr. Drees weigerde bijzonderheden te geven over zijn besprek'ngen met president Truman en de minister van defensie, Robert Lx>ve'.t Hij volstond met te zeggen, dat men gesproken had over de Noord-Atlantische-verdrags- organisatie en de West-Europese verdediging. Nederlanders de noodzaak van Duit se deelneming aan de West-Europese verdediging inzien", verklaarde de Nederlandse premier in antwoord op een hem gestelde vraag. De heer Drees had eerder ver klaard, dat Nederland zijn aandeel zal vervullen als lid-staat van het Noord-Atlantische verdrag en dat het een Europese federatie voorstaat, op dezelfde wijze als het zich heeft uitgesproken voor het verdrag-Schu- man. Hij voegde hier echter aan toe, dat zijn land eerst wil weten, welke staten in aanmerking komen om te zamen een Europese statenbond te vormen en op welke voorwaarden dit voor elk land afzonderlijk zal ge schieden. Donderdagmorgen heeft dr W. Drees, na afloop van een bezoek aan het hoofdkwartier der Verenigde Na ties te New York, mededelingen ge daan op een persconferentie. „Het Nederlandse volk was niet geestdriftig gestemd over het denk beeld, dat zyn zonen in één leger zouden dienen met Duitse eenheden; het heeft er zich echter by neerge legd, omdat het er zich bewust van was dat de verdediging van West- Europa Westduits., deelneming nood zakelijk maakt. In de afgelopen oor log zijn 200.000 Nederlanders door Duitse handen om het leven geko men: dit feit was de oorzaak van de aanvankelijke Nederlandse terug houdendheid. Nu zich echter een an der gevaar aan de horizon aftekent, bestaat er geen twijfel aan, dat de nen spelen in het parlement, dan kan hü dat ook nog en zelfs beter als hij de leeftijd van dertig jaar heeft be reikt. Het openbare leven biedt der gelijke begaafden gelegenheid te over om met hun- talenten elders te schit teren. Om voor de enkelen, die zulk een begaafdheid bezitten, een grondwet In de „Maasland" van de Koninklijke Hollandse Lloyd, welk schip met een te wijzigen, lijkt ons een bezigheid, broeiende lading zonnebloempitten aan de Oostelijke Handelskade in die het doel verre voorbij schiet. En Amsterdamse haven gemeerd lag, brak Woensdagavond brand uit. Naar het is begrijpelijk, dat men te doen I verluidt was er reeds tweemaal brand aan boord geweest. Over de oorzaak opzichte in verschillende kringen tot van deze branden hangt een waas van geheimzinnigheid. De hoofdstedelijke bezinning schijnt te komen. I brandweer bezig met de bestrijding van het vuur. WAT IS DAAR THANS VAN OVERGEBLEVEN? Van de eens zo grote suikerexport van Indonesië is niets overgeble ven. Zo nu en dan wordt eens een klein partijtje naar het buitenland verkocht, doch dit dient eigenlijk hoofdzakelijk ter onderhouding van het contact met de wereldmarkt. Indonesië heeft nog steeds een uitvoer - quotum voqr suiker van ruim een millioen ton. Uit vrees, dat dit quo tum straks zal worden ingetrokken, zouden de regering en handel en ondernemers het op prijs stellen, indien er weer suiker geëxporteerd zou kunnen worden. Vooralsnog ziet het er echter niet naar u>it, dat het weer zover zal komen. In 1951 bedroeg het aantal malen- iveer 90 fabrieken, die suikerriet de suikerfabrieken op Java ongevee I ermaalden. 40. Ver voor de oorlog, tot aan de Voor de oorlog produceerde Java suikercrisis van 1930, waren het er ruim een millioen ton suiker voor ongeveer 180. De suikercrisis deed de export en ongeveer 300.000 ton ongeveer de helft van het aantal voor de binnenlandse consumptie, suikerfabrieken verdwijnen en toen Thans bedraagt de totale productie de oorlog uitbrak telde Java onge- ongeveer 400.000 ton, die nagenoeg geheel op de locale markt wordt af gezet. De oogst, die in 1952 verwacht kan worden, zal indien de omstan digheden gelijk zijn aan die van dit jaar, ongeveer 400.000 ton, dus weer juist genoeg voor de binnenlandse consumptie, opbrengen, aldus het „Nieuwsblad voor Sumatra". In totaal beslaat het beplante areaal 40 tot 50.000 ha. Voor de oor log brachten 400.000 ha. riet onge veer 800.000 ton suiker op. Thans ongeveer de helft. Oorzaken van deze sterk verminderde opbrengst: onveilighed, minder ervaring van het personeel, slechtere irrigatie en andere omstandigheden, die een ge volg zijn van de tweede wereld oorlog. De vraag, of Indonesië, indien het thans een suikeroverschot voor ex port beschikbaar had, zou kunnen concurreren met het buitenland, is, aldus genoemd blad, moeilijk te be antwoorden. Voor de oorlog was de kracht van de Ja va-suiker de op brengst per ha. riet. Die was hoger dan waar ook ter wereld, en boven dien was de Javasuiker gewild door zijn superieure kwaliteit In ieder geval staat wel vast, dat mede door de gedaalde productie per eenheid beplant terrein en door de sterk verhoogde productiekosten concur reren met het buitenland moeilijk zou zijn. In dit opzicht is het type rend, dat op het ogenblik in Sura- baja suiker afkomstig van de Philip- pijnen te koop is tegen een prijs, die NOORSE KOTTER OP EEN KLIP GELOPEN Gisteravond om halfacht is de uit Drontheim afkomstige kotter „Line- soey", aan boord waarvan zich ne gentien man bevonden, voor de Noorse kust in de buurt van Fosna- vaag op een klip gelopen. Drie van de negentien opvarenden zijn omge komen, elf zijn gered en over het lot van vijf mannen verkeert men nog in het onzekere. De „Linesoey" zonk vrij spoedig nadat zij op de klip was gelopen en het wordt mo gelijk geacht dat de opvarenden, die zich benedendeks bevonden, niet meer tijdig naar boven konden komen. De schipbreuk geschiedde bij het eilandje Kraakoey, tijdens sneeuwval en ruwe zee. Sneeuw en duisternis bemoeilijken ook het red dingswerk. Grote schepen verlicht ten met hun schijnwerpers vannacht de eilandjes en klippen in de omge ving, waarop zich mogelijk vermis ten zouden kunnen bevinden. Rusland vertraagt Oostenrijkse vrede De Westerse Grote Drie hebben Rusland er vandaag van beschuldigd de vrijmaking van Oostenrijk te ver tragen en tegen te werken. In een gezamenlijke Amcrikaans- Brits-Franse nota, die aan de Sovjet ambassade overhandigd werd, wordt de klacht geuit, dat Rusland de vol tooiing van een onafhrnkelijkheids- verdrag voor Oostenrijk met bijna twee jaar vertraagd heeft, door vast te houden aani een bespreking van kwesties die geen betrekking hebben op het verdrag. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 30 Januari a.s. geen audiëntie verlenen. De zeereerw. heer H. J. A. Eras, pastoor te Vught, is benoemd tot ge heim kamerheer, uit erkentelijkheid voor zij tv vele met succes bekroonde bemoeiingen om de Nederlandse ka tholieken te doen deel nemen aan dc verschillende godsdienstige plechtig heden, die plaats vonden in het Hei lige Jaar 1950. Korreltje lager ligt dan die van de Javasuiker.goedheid zijn. Op de grond van ons lachen moet

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1