Afdelingen in Kieskring Leiden van K.V.P. De samenwerking tussen jeugdbeweging en gezin Dr. Drees en de Amerikaanse pers Pastoor Holthuizen gaat Haagse Schouw verlaten Pater G. de Greeve volgt hem op jJ/feisjeshandel MAANDAG 21 JANUARI 1952 BE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Verhoogde afdracht van de partij besproken Zaterdagmiddag waren ruim 100 btj niet verzwegen werd de terug- dagelijkse bestuursleden van de af- houdendheid van overig goede ka- delingen van de K.V.P. met het tholieken. Kringbestuur in vergadering bijeen i De voorzitter van de afdeling Hil- in een der zalen van „Den Burcht" legom, die zich geen politiekeling te Leiden ter bespreking van de j noemde, meende dat het werk voor verhoogde afdracht aan de Partij en de Partij dringend nodig was en de te voeren propaganda bfj de ko- noemde het een stuk Katholieke Ac- mende verkiezingen. De voorzitter, de heer Deerenberg, was zeer tevreden over de belang stelling van de 53 afdelingen wa ren er 7 n.l. de afdelingen Katwijk, Koudekerk, Lisse II, Oegstgeest, Reeuwijk, Warmond en Zoeterwou- de (dorp) niet aanwezig Spreker gaf een uiteenzetting van het doel van deze ongewone bijeenkomst, wat geen vergadering van een or gaan van de Partij was, doch van de mensen, die geroepen zijn leiding te geven aan. het zo nodige plaatselijke werk in de politiek. Komende tot de verhoogde af dracht van de afdelingen aan de kringen, zeide de voorzitter dat het besluit door de Partijraad, het hoog ste orgaan in de Partij was genomen, de Partij raadsleden van de Kring Leiden hadden zich hiertegen ver klaard, nu het besluit gevallen is, moeten wij als goede organisatie mannen daaraan medewerken. Hij verklaarde, dat het moment en de wijze waarop dit is geschied voor de afdelingen niet sympathiek is. De propagandaleider de heer Hoonhout, gaf hierna een beeld van de fananciële toestand van de Par tij, waardoor deze verhoogde af dracht noodzakelijk was, eventuele moeilijkheden in de afdelingen, over de tijd waarop moet worden afge dragen kunnen met de kringspen ningmeester besproken worden. De voorzitter vertrouwde, dat, af- verschillende kanten zullen komen, allen zich achter dit besluit zullen stellen. Door enkele afdelingsbe stuursleden werden niet alleen be zwaren, doch ook goede suggesties gedaan om de medewerking der le den te verkrijgen. Het werd betreurt, dat er zovele niet doordrongen zijn van het grote nut en de noodzakelijkheid van een sterke Katholieke Volkspartij, waar- Culturele avond van de L.T.B. Woensdag 23 Januari wordt in de Stadsgehoorzaal te Leiden een cul turele avond gegeven door de L.T.B. Opgevoerd zal worden het prachtige toneelspel „Veertig jaar strijd", waarin de medewerkende boeren dochters en -zonen een beeld zullen geven van de harde strijd, die de agrariërs in de eerste helft van deze eeuw hebben gestreden. De opvoering van dit stuk van Jenny Kiggen zal, mede dank zij de bekwame regie van Jan Lemaire, een van de hoogte pun ten zijn in het L.T.B.-leven. Daarom mag niemand verstek laten gaan. Aanvang half acht. Aan het slot van de avond zal de 80-jarige oud-voorz. van de Boeren- vakgroep, de heer A. J. Verkley, worden gehuldigd. tie, waaraan alle katholieken moe ten medewerken. Mr. Dietz van Leidschendam zou gaarne een circulaire van het Kring- bestuur ontvangen, waarin de nood zakelijkheid van de verhoging werd aangetoond, om daardoor de leden te kunnen overtuigen, dat het wer kelijk nodig is. Na een korte pauze werd mede gedeeld, dat tot 29 Januari even tuele amendementen op het ont- werp-Verkiezingsprogram kunnen worden ingezonden; dat de voorlo pige gestelde candidaten voor de Tweede Kamer uiterlijk 11 Februari a.s. bij de kringsecretaris moeten zijn ingeleverd. De voorzitter gaf hierna een uit eenzetting over de verkiezings-pro- cedure, hoe de samenvoering van de Kringen is tot stand gekomen en waarom dit noodzakelijk was; hoe de candidaatstelling geschiedt; hoe na 10 Februari de verzamellijst van candidaten wordt vastgesteld en hoe de advies-commissie voor de samengevoegde kringen op de ver gadering van 23 Februari a.s. tot stand komt. De propaganda-leider de heer Hoonhout gaf een uiteenzetting van de te voeren propaganda, waarover alle afdelingen nog nader bericht zullen ontvangen. In zijn slotwoord dankte de voor zitter voor de grote belangstelling voor deze vergadering en spoorde al- De voorzitter wil trachten hieraan len aan, wanneer de candidaten ge- te voldoen en besloot deze bespre- steld zijn, mede te werken om zo- king met vertrouwen te uiten in veel mogelijk katholieke af ge vaar de medewerking van de afdelingen. I digden in de Kamer te brengen. Kath. Jeugdraad Leiden Inleiding door paier van Waesberghe Eenmaal per jaar roept de Kath. Jeugdraad \oor Leiden alle leiders en leidster van Jeugd-, Jongeren- en Sportbeweging bijeen, om gezamen lijk te luisteren naar de behandeling van een practisch onderwerp, waar over nadien een gedachtenwisseling wordt gehouden. Aldus wordt het nodige contact onderhouden en krij gen de Leiders (sters) een jaarlijkse injectie, die een gunstige invloed op hun verantwoordelijk werk zal heb ben Deze injectie werd gistermor gen toegediend door pater dr. H. van Waesberghe S.J., rector van het R.K. Lyceum in Amsterdam, die sprak over de samenwerking van leiders met het gezin. Vooraf hadden de leiders (waar onder we ook de leidsters verstaan willen) gezamenlijk de H, Mis bijge woond, die om negen uur in de intie me kapel van de zusters Caimelites- sen aan de Oude Vest werd opgedra gen. Na-het Evangelie hield pater v. Waesberghe een korte predicatie, naar aanleiding van het Evangelie over de verandering van water in wijn. Nadat men in het R. K. Militair Tehuis ontbeten had, riep de voor zitter, de heer J. A. M. van Zonne veld, allen een hartelijk welkom toe, waarna pater v. Woesberghe zijn inlei ding begon met er op te wijzen, dat de jeugdbeweging (waaronder we ook de jongeren- en sportbeweging verstaan willen) zowel bevorderlijk als nadelig voor het gezin kan wer ken, omdat er veel afhangt van de wisselwerking tussen leiders en ouders. Spr. zette uiteen, dat de jeugdbe weging, in tegentselling met het ge zin, geen goddelijke oorsprong heeft, mar slechts een teken des tijds is. Als men de jongens en meisjes vraagt, waf zij in de jeugdbeweging zoeken, zijn de antwoorden altijd hetzelfde: Vandaag onderhoud met Truman De manier waarop dc Amerikaanse journalisten verre worden gehouden van minister-president Drees op diens reis door Amerika, heeft tot grote verbazing en ontstemming geleid, al dus blijkt uit een bericht van de New York Times. Dr. J. H. van Roijen, de Nederland se ambassadeur in Washington, zou een onderhoud hebben gehad met de heer James P. White Jr., die door het departement van Buitenlandse Zaken is aangewezen om de premier te be geleiden, teneinde de netelige situa tie op te klaren. Op een mededeling van de heer White, dat by het bezoek van de mi nister aan de kledingindustrie geen journalisten zouden worden toegela ten, omdat de heer Drees dat niet wil de, reageerden hoge Nederlandse di plomatieke ambtenaren met veront waardiging, schrijft de N. Y. Times. „De heer Drees vindt het belache lijk de Amerikaanse pers te weren", zeiden zij. „Hij wil de journalisten graag van dienst zijn". De heer White: „Ik had de indruk dat de minister-president niet door journalisten wilde worden lastig ge vallen". Minister-president Drees heeft Za terdag een autotocht gemaakt in de omgeving van Pittsburgh en in de stad zelf. Hij vloog gisteren naar Washing ton, waar hij vandaag een onderhoud zou hebben met president Truman en minister Acheson. ik vind het leuk, m'n vriendje is ook aan, je zit anders altijd maar thuis. Het goede antwoord echter luidt anders en houdt verband met het feit, dat men tegenwoordig veel uithuizi ger is. Bovendien met de omstandig heden, dat vele mensen eentonige arbeid verrichten, veel vrije tijd heb ben en veel onpersoonlijker tegenover elkaar zijn komen te staan. Het ge zin heeft z'n intimiteit verloren en het leven is gereglementeerd met talloze wetten en voorschriften. Het kind heeft behoefte aan spel, buiten zijn, krachtsontplooiing, ongedwon genheid, kameraadschap, variatie, kortweg het wil meer zichzelf kun nen zijn. De jeugd vindt dit in de jeugdbeweging, zonder welke velen niet tot een geestelijke volwassenheid komen. Jeugdwerk is dus opvoeden, naast Kerk, gezin en school, speciaal in samenwerking met en als aanvul ling van het gezin. Overeenstemming. Tussen gezin en jeugdbeweging moet dus een overeenstemming zijn. De laatste mag nooit proberen het eerste te vervangen. Ontreddering van het gezin is dus geen motief voor jeugdbeweging; ook kinderen uit nor male gezinnen hebben de jeugdbewe ging nodig. Hoe moet de leider nu zorgen, dat het gezin door de jeugdbeweging positief wordt gesteund? Enkele prac- tische punten: door een goed over legde keuze van de uren waarop men bijeenkomst (de Zondagmorgen en de tijd van het avondeten moeten zeer beslist gerespecteerd worden als uren waarop alleen het gezin recht heeft), goede voorbereiding van de bijeen komsten, de kinderen iets leren waar de ouders plezier van hebben (hel pen met voorbereiding van huiselijke feesten), enz. Welke steun en waardering mag de jeugdleiding van de ouders ver wachten? Velen zien de jeugdbewe ging slechts als een dankbaar te ge- bruiken afschuifsysteem, zonder daar- in een stuk opvoeding te onderken- nen. Hierin kan verbetering gebracht worden door een ouder-comité op te richten, dat niet alleen financiële kwesties moet regelen, door ouder avonden te beleggen en door op huis bezoek te gaan. Ouders stellen ken nismaking met de jeugdleiders zeer op prijs! Het eigen gezin De leider moet zich altijd voor ogen houden, dat hij slechts de jeugd kan leren wat hijzelf doet; ook nij zal dus rekening moeten houden met z'n eigen gezin en zich niet aan uithuizigheid te buiten mogen gaan. Hij moet z'n taak niet al te zwaar maken door te grote groepen onder zich te nemen, maar deze verlichten door ook iets aan assistenten en oudere leden over te laten. Zeker, er is een leiderstekort; er zijn wel lei- Pater Bouters f In het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam is, in de ouderdom van 74 jaar, overleden de zeereerw. pa ter Padudnus Bouters o.f.m. Reinier Cornelis Hendrik Bouters werd geboren te Gouda op 28 Augus tus 1877. Hij deed zijn intrede in de Minderbroederorde op 3 October 1895. Zijn grote professie deed hij op 8 October 1899 Het Priesterschap 'ontving hij op 5 Maart 1902. Op 10 Maart 1905 kwam hij uit Weert naar Leiden, waar hij 21 jaar kapelaan was aan de Hartebrug- kerk. Op 11 Maart 1926 werd hij be noemd te Rotterdam. Op 9 Dec. 1932 tot pastoor te Coevorden. Zijn laat ste standplaats was Harlingen, waar hij rector was van het St. Francis cus-gasthuis. De uitvaart zal morgenochtend plaats hebben, aanvangende met de Lauden te 9 uur, in de Kloosterkerk te Alverna, waarna begrafenis al daar. In de 21 jaren, die pater Bouters in Leiden doorbracht, heeft hij zich grote verdiensten verworven. Kort na zijn komst stichtte hij het „Brok- kenhuis". Hij was de toegewijde directeur van het Liefdewerk „Oud Papier". „Maar het grootste bewijs van zijn kunnen en durven" aldus schreef Pater van den Donk O.F.M. in de Leidsche Crt. van 11 Maart 1926 „is de door heel de stad, ja door heel het land bekende Zita-vereeniging met haar verschillende afdeelingen. Ja, die reeks van gebouwen daar aan het Noordeinde en aan het Gal gewater, welke te samen 'n driedui zend vierkante meters oppervlakte beslaan, die reeks van gebouwen, waarin zijn ondergebracht de ver- eeniging tot bescherming van meis jes, de afdeeling Sint Margarita van Cortona, het meisjespatronaat en de R.K. Vakschool voor meisjes, zij zijn een groote zegen voor het vrouwelij ke geslacht in Leiden en ver daar buiten, omdat daar gewerkt wordt aan de ontwikkeling, aan de opvoe ding, aan de bescherming en aan de opheffing van meisjes, maar tegelij kertijd zijn en blijven zij een onver gankelijk bewijs voor de energie, de werkkracht, den moed, de door niets te verflauwen toewijding, en de in derdaad opofferende liefde van hun stichter en grondvester, Pater Bou ters. Aan deze stichting heeft hij zijn beste krachten en zijn grootste lief de gegeven. In haar heeft hij de meeste uren van zijn Leidsche le ven doorgebracht. Voor haar heeft hij dag aan dag, en meer cjan eens, zelfs een deel van de nacht gewerk en gearbeid, gezwoegd en gejouwd". Zijn zilveren priesterfeest werd hier ter stede met grote luister ge vierd. Bij zijn afscheid werd hij ge huldigd voor hetgeen hij zowel in de parochie, als kapelaan, als in de vakschool had tot stand gebracht. Bij zijn afscheid uit dit leven mo gen de woorden worden herhaald, welke hij sprak bij zijn afscheid te Leiden: „Heb ik aan de Uwen goed bewe zen, Uw hand, o God, heeft mij ge leid. Ben ik in mijn plicht tekort ge schoten, mijn' Jesus, ach, barmhar tigheid". ders, maar men vindt ze niet. Hot zoeken naar nieuwe leiders is overi gens geen taak van de werkende leiders, maar van geestelijkheid en topleiding. Wanneer de leiders zich aan deze punten houden, zal het werk hen niet over het hoofd groeien en kun nen zij in de jeugdbeweging bou wen aan zichzelf en aan hun eigen toekomstig gezin. Mislukte gedachtenwisseling Na deze heldere en overzichtelijke opgebouwde inleiding, die naast veel logische theorie ook een aantal prac- tische punten bevatte, was er gele genheid tot gedachtenwisseling. Een gelegenheid, die wij zo vrij zijn een mislukkig te noemen. De enkele vragen die na lange aarzeling ge steld werden, hadden nagenoeg geen enkel verband met de gehouden in leiding en waren te zeer gedetaileerd om er een antwoord op te verwach ten van iemand, die zelf niet in de jeugdbeweging werkzaam is. Of mogen we aannemen, dat het betoog zó glashelder en duidelijk is geweest, dat geen der leiders nog een aanvulling of verduidelijking wenste? Niet erg waarschijnlijk.... Hedenmorgen bereikte ons het be richt, dat pastoor Holthuizen, die op 25 Maart 1950 als zodanig aan de Haagsche Schouw benoemd werd, deze parochie gaat verlaten, vermoedelijk om zijn werk, dat hij voordien aan de Missie-procuur verrichtte, voort te zetten. Tot zijn opvolger is benoemd pater G. de Greeve, die reeds korte tijd pastoor aan de Haagsche Schouw is geweest. Men zal zich herinneren, dat pas toor Jos. M. Bonsel op 13 Aug. 1949 plotseling overleed en opgevolgd werd door pastoor de Greeve, die korte tijd daarna ernstig ziek werd, zodat hij zijn functie niet kon ver vullen en enige maanden later door pastoor Holthuizen werd opgevolgd. Nu pastoor Holthuizen de Haagsche Schouw gaat verlaten, mag men gro te waardering gesproken worden over de wijze waarop hij zich een plaats veroverde in de harten van zijn pa rochianen. Hij verkeerde in de verre van benijdenswaardige positie een eminente pastoor als wijlen pater Bonsel op te volgen. Hij is daarin ge slaagd. Wat pastoor Bonsel begonnen was, zette pastoor Holthuizen voort. Hij zag zich geplaatst voor een zeer zware financiële last, die op de pa rochie drukte, nadat de nieuwe kerk, het laatste werk van pastoor Bonsel, gereed gekomen was. Gelukkig kon de parochie tot op heden aan haar verplichtingen voldoen. Bovendien legde pastoor Holthuizen de grond slag voor een eigen bewaarschool, waarvan de parochianen hopen, dat zij binnen niet al te lange tijd werke lijkheid zal worden. Vermeldens waard is ook, dat tijdens dit korte pastoraat van pastoor Holthuizen, die ook overste van het klooster is, het tweede klein-seminarie van de paters Montfortanen in het klooster aan de Haagsche Schouw tijdelijk werd ge vestigd. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde de heren G. Boers- ma Assen, C. Chr. v. d. Heuvel, Lei den, Chr. Kole Leiden, K. v. Loo Lei den, W. H. de Savornin Lohman Warmond, D. Schafer Oegstgeest en D. P. Vink Leiden; voor het Artsexa men le gedeelte de dames G. M. C. E. Ammerlaan Leidschendam, F. J. G. Swaab Oegstgeest, idem de heren C. P. van Erpecum Paramaribo, F. Gevers Voorburg, G. Peereboom Oegstgeest en C. Versteeg Dordrecht; voor het artsexamen 2s gedeelte de heren A. J. Froeling Leiden, B. W. H. Ide Amsterdam, Th. M. v. d. Kley Wassenaar en P. A. Schreuder Voor burg. Gevestigde en vertrokken personen en uit Leiden in G. van den Akker. 1.1. verpleegster, W. Singel 27; H. A. Ardesch. arts, Boerh.laan 9; P. Beij. grondwerker, Os en Paardenlaan 56: P. v. Beijeren, 1.1. verpleegster, W. Singel 27; A. L. den Blaauwen, J. v. Goijenkade 13; G. Boer- tien, kantoorbed., Thorbeckestr. 20; T. A. Bogerd, radarmonteur, Morsweg 108A P. M Bruinooge. verpleegster, Rijnsb.- weg 10; L. M. Driehuijs. 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; L. M. Duursma, de Sitterlaan 103; C. M. A. Duijnstee, ver pleeghulp, Herengr. 8a; Wed. I. Schel lingvan Emmerik, h. i.d. huish., Kor- tenaerstr. 98; M. Grijpsma, hfd. ver pleegster, Rijnsb.weg 10; A. G. Venker- Van Hemert, Alb. Verweijstr. 23; P. J. Huisman en fam., kok I. K.M., Nw Bees tenmarkt 9a; T. L. Jamin, v. Oldenb.- veltstr. 44; A. M. M. W. Karstens. Ho- gewoerd 7; P. Koelewijn, 1.1. verpleeg ster. W. Singel 27; J. A.- van Kooten, liefdezuster. Zoeterw. Singel 34; J. Kop- pe, visser, Transvaalkade 5a; C. Ma- theijsen, motorschipper, Transvaalhof 5; J. de Melker, W. Singel 51; J. M. Mirt- derman, ass. i.d. huish., Aalmoeshuishof 1; J. de Munck, Fr. v. Mierisstr. 19a; T. T. Oei, W. Rozenstr. 16a; C. J. Pen ning, Hoogstr. 5; J. W. Pothast, Har- testeeg 2a; S. H. Radius en fam., psy choloog, Vondellaan 18; G. M. van Ros senberg en fam., kantoorbed., Alb. Ver weijstr. 25; C. J. M. Rooth, portierster. A Aalmoeshuishof 1; C. M. van der Salm, liefdezuster, Hogewoerd 57; E. C. M. Smolders. W. Singel 81; I. E. Son- derman, 1.1. verpleegster, W. Singel 27; A. A. Sterk, 1.1. verpleegster. W. Singel 27; J. V. Teunissen, Leeuwerikstr. 45; R. Teunissen. horlogemaker, Volmolen gracht 2a; H. B. van Tongeren, bloe mistenknecht, St. Jacobsgr. 1; G. J. van Velsen, dienstbode, O. Vest 45; A. J. J. Vos, verpleegster, Herengr. 96a; M. H. de Vos, huishoudkundige, v. Slinge- landtlaan 10; M. Schuurmansde Vries, kraamverzorgster. Varkenmarkt 7; M. P. M. Wijers, h. i.d. huish., Apothekers- dijk 30; J. F. de Wijn en fam., arts, Zoeterw. Singel 89; R. H. Zandbergen, verpleeghulp, Coornhertstr. 10a. W. O. Albrecht, Noordeinde 2a, 's-Gra- venhage, de la Reyweg 522; O. E. Awa- ni en fam., Rijnsb.weg 50, 's-Gravenha- ge, Harstenhoakpl. 3; W. Bakker, Rijnsb.weg 10, Apeldoorn, Sprengenweg 68; H. J. Blom, Merelstr. 14, Maastricht, Wijkergrachtstr. 22a; P. C. Zoethout de Blom, Lombokstr. 23, Amsterdam, Zuid Bevelandstr. 18hs; C. D. Kraan Brusche, 3 Octoberstr. 55a, Hazerswou- de, Groenendijk 168; P. Busscher, van Speijkstr. 31, Voorschoten, Rijndijk 101; J. J. Chrispijn en fam., Sumatrastr. 94a, Leiderdorp, Zijloordkade 20; P. C. Chris pijn en fam., Sumatrastr. 94a, Leiderdorp Zijloordkade 20; G. P. L. Cornelis, Rijns- burgerweg 10, Amsterdam, Linnaeus- straat 89; W. M. Derksen, Rijnsb.weg 10, Zwolle, Gasthuispln 5a; E. G. Dilg, H. de Grootstr. 5, 's-Gravenhage, Snel- liusstr. 22; J. Eleonora, Boerhaaveln 34, 's-Gravenhage, v. Baerlestr. 68; M. J. Engelman. Stationsplein 4, Heerenveen, Jac. Hepkemastr. 22; A. C. van Essen, Rapenburg 114, Grave, Hoofsestr. 4; M. J. H. Evers, Noordeinde 2a, 's-Graven hage, Nieboerweg 3; M. K. Langezaal Franssen en fam., Lokhorststr. 21a, Haarlem, Schutterstr. 32; C. H. v. d. WerfGersen, Vondelln 7, Eindhoven, Groenewoudseweg 93; M. G. Filippo v. d. Gijze, Waardgracht 8, Rotterdam, Parallelweg 67a; A. Th. Pekelharing v. Haasteren, Koningstr. 10. Alkmaar, Font Verschuurstr. 11; G. M. Hamm, Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhage, Laan v. Meerdervoort 216; C. G. Hart. Rijnsb. weg 10, Rotterdam, Gr. Hilledijk 395; H. J. E. Heikens, Lorentzkade 52, Oegst geest, Pr. Bernhardln 10; C. A. Ingen- Housz, Breestr. 135a, Warmond. O. Nas- sauln 12; H. F. Jagerman en fam., Ho gewoerd 8-8a, Capelle a. d. IJssel, Gou- denregenstr. 88; W. de Jong, Rapen burg 59, Groningen. Oude Boteringe- straat 23a; J. A. M. de HaanKaars Sijpesteijn en fam., Dijkstr. 37, Rijswijk, Z.H., Geestbrugweg 71; S. van Evert v. d. Kaaij. Rijndiikstr. 64, Leiderdorp, Koningstr. 44; M. C. Kluivers, Kam. On- nesln 17, Alphen a. d. Rijn, Hooftstr. 213; J. Kooreman en fam., ter Haarka- de 8a, België; J. H. Korenhof, Koolstr. 8. Den Helder, Buitenhaven 5artsch.; M. W. Krapels, Lusthofln 52, Amster dam, Iepenlaan 211; H. H. Kreupeling, Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhage, Erasmus- weg 945; P. StaniszewskiKwiecien, Merelstr. 14. Maastricht, Wijkergracht- straat 22a; F. J. de Lange, Hooigr. 38, Hilversum, Bosln 7; L. Luppens, Oude Singel 160a, Hoorn, Drieboomln 285; M. K. v. d. HeuvelMontagne, Os en Paardenln 8, Noordwijk, v. Leeuwen straat 17; I. P. Noomen en fam., Zee- manln 32, Katwijk, Zuid Boulevard 59; A. van den Oever, Oude Vest 97, Utrecht Willemstr. 28; J. den Outer, Aloëln 36, Den Helder, Buitenhaven 5artsch.; H. W. van der Plaats, Sterrewacht 5, Ca nada; H. J. RiemensPrins, Voldersgr. 29, Sas van Gent, Burg. Hoefnagelstr. 27; B. Y. Riekerk, Marisln 9, 's-Gra venhage, Stephensonstr. 24; R. A. Rob- bins en fam., Boeh.laan 21, Oegstgeest, Hofbrouckerln 35; A. H. A. Rutten, meergenaamd Roethof, Hogewoerd 57, Amsterdam, Elandsstr. 34; A. G. Schaank Rijnsb.weg 29a, Bloemendaal, Bredero- deln 51; J. D. Scherft, Bloemistenln 38, Zeist, v. Renesseln 64; T. M. C. Schuy- lenburg, Rijnsb.weg 10, Alphen a. d. Rijn, Julianastr. 99; J. Eikelenboom v. d. £luijs en fam., H. Rijndijk 26, Noordwijk, Voorstr. 58a; C. Spaander man, de Goejestr. 7, Syrië; D. Tegelaar en fam., Vliet 50, Katwijk, Zuidstr. 75v; H. I. Tros, Oude Singel 94b, Nijmegen, Daalseweg 380; J. S. M. Turnhout, Ver- verstr. 17, Andijk, Knokkel 19; C. Veer man en fam., Haarl.weg 44, Oegstgeest, H. Morsweg 84; M. H. van Veldhoven, Rijnkade 12. 's-Gravenhage, Mient 59; W. G. Veneboer, Hogewoerd 57, Steen- wijkerwold I 386: M. F. v. d. Meel Verberg, Levendaal 81, Nederlandse Antillen; A. J. Verboom, Rijnsb.weg 10, Amsterdam, Amstel 51; M. van der Werf, C. Huygensln 5, Eindhoven, Groene woudseweg 93; J. Th. Wilkens en fam., Boerhaaveln 25, Apeldoorn, Oranjeln 9; J. G. Zwart, C. Huygensln 19, Indonesië; G. J. van Zijl, Fr. van Mierisstr. 2, Am sterdam, Kanaalstr. 118hs. 39) Ze zweeg even en huiverde bij de herinnering aan die vreselijke dagen, Stevig sloot hij haar in zijn armen, Van nu af aan zal ik óe bescher men en verdedigen, mijn lieve Herta, zodat niets kwaads je meer kan over komen. Maar helaas moet ik beken- nen: niet ik alléén mocht jou uit de klauwen van die misdadigers bevrij den anderen hielpen krachtdadig mee. Zij hield haar blanke hand tegen zijn mond en hij gebruikte de kans, om haar slanke vingers te kussen. Stil. Robert, stil! Ik zei je toch al, dat ik het alleen aan jouw te danken heb, dat ik niet 't slachtoffer hcn van deze vreselijke bende. Hoe dikwijls heb ik in miin wanhoop niet "~dacht: Wie redt mij? en mijn enige -cost was dan de gedachte aan jouw "n jij was het ook die mij redding bracht de andere zijn slechts alle maal werktuigen geweest in jouw handen. Ben je nu eindelijk tevre den inplaats van 'jezelf te kwellen met dwaas gepieker!? Dat komt alleen, omdat m'ij voor jou niets goed genoeg schijnt, omdat ik van je hou, omdat ik jou aan bid jou jou. Haar antwoord verstikte in zijn kussen. 's-Avonds was er een heerlijk ver lovingsfeest. Vader en moeder Wess- ler straalden van geluk en de oude, trouwe Sophie deed niet voor hen onder. Voor Herta en Robert leek alles een mooie droom. In hun ogen lag een weerschijn van het paradijs. Eén keer slechts kwamen tranen in Herta's blauwe ogen toen ze aan haar vader dacht en aan haar moe- 'ertie, die ze als kind reeds had ver loren. Ach, hadden ze deze dag ^ns mo°en beleven! En toen Robert vroeg, waarom ze zo stil voor zich uitkeek, vertelde ze wpt er in haar omging. Toen pakte hij haar hand en hield deze vast in de zijne. T r>ng zaten ze zo zwijgend naast elkaar. De verloving van de enige zoon "on b''n werkgever werd ook voor het personeel en alle arbeiders der 'abriek een groot feest. Moeder Wessler liet in de tuin van ie villa banken en tafels zetten en nV werd e" nheerliik feestmaal opge dist, dat allen zich terdege lieten smaken, al had Sophie ditmaal niet bereid. Voor zoveel mensen koken, ging haar kracht toch werkelijk bo ven. Doch in hotel „De Witte Roos", Toen scheen er aan het gejuich geen in een minimum van tijd voor ge zorgd. Bier en wijn stonden vrij ter beschikking, en toen het feest ten einde liep en een driewerf hoera op het jeugdige paar werd geheven, kwam vader Wessler de tuin in, om te zeggen, dat alle huisvaders de vol gende dag op zijn kantoor konden komen, om een klein geschenk in geld voor bun kinderen in ontvangst te nemen. Toen scheen er aan het gejuich geen einde te komen. En het stadje Reut sprak nog lange, lange tijd daarna over de verloving van Robert en Herta. Frans Valentin die natuurlijk op het feest was uitgenodigd, zat naast Cissy, die met stralende ogen genoot van het geluk van haar vriendin. Wat heerlijk toch, dat die nare tijd voorbii is en nooit, nooit meer zal terugkeren. Ja. knike hij instemmend, zo is het goed. En ik ben blij, dat het bra ve echtpaar Wegner nu weer vrij kan ademhalen. De schuld van de man is al verjaard en trouwens, ik zou alles in het werk gesteld hebben, om hem tegen straf te beschermen, als daar gevaar voor was geweest. Zulke mensen zijn niet slecht en een dolle, onbezonnen jeugddwaasheid vinden de autoriteiten lang niet zo erg als sommige? misdrijven, die vol gens de wet niet strafbaar zijn. Uw stiefvader is misschien niet veel be ter dan Friederike Stanlike, Ludwig Hofner en de andere leden van de organisatie, de chef incluis; gelukkig hebben wij ze allen gearresteerd, zo dat ze hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Cissy keek stil voor zich uit. Mijn stiefvader houdt niet van me. Ik ben een last voor hem en moeder durft zich niet tegen hem verzetten. En mijn stief zus je en broertje waren ook nooit aardig voor me. Nee, ik zou nooit meer naar 'huis terugwillen. Wat wilt u dan beginnen.? Voorlopig help ik hier in de huishouding al voel ik dan ook, dat mijn hulp totaal overbodig is. Maar later kan ik als stenotypiste in de fa briek werken. Ik leer nu op kosten van mijnheer Wessler machineschrij- ven en stenograferen en omdat ik goed mijn best doe, maak ik flinke vorderingen. Ach, wat zijn ze hier poed voor me! Ze houden allemaal van Herta en omdat ik haar in die vreselijke tijd van haar gevangen schap een beetje mocht bijstaan, wordt ook een deel van de liefde aan mij geschonken. Vol ontroering keek Frans Valen tin naar het tengere meisje naast hem, dat zich met zoveel eenvoud op de achtergrond plaatste. Het werd hen? warm om het hart. Toen boog hij zich naar haar toe: Denkt u, dat u alleen bemind kunt worden om wat u voor de be vrijding van Herta deed? Gelooft u niet, dat er iemand is, die u om uzelf liefheeft? Ze glimlachte verlegen. Ach, wie zou voor mij enige be langstelling hebben, als niet eens miin eigen familie. Haar lippen trilden. Hij nam haar kleine handen in de zijne. Als schu we, bange vogeltjes lagen ze daar. Je bent nog zo jong, Cissy, dat iv niet weet, of een man die eigen lijk veel te oud voor je is, je wel over liefde spreken mat? Wat bedoelt u daarmee? Dat ik van je houd, zielsveel van je houd, lieve, kleine Cissy. Vol lieve verwarring keek ze hem aan. Houdt u werkelijk van my? Werkelijk van mij? Alleen van jouw. En daarom vraag ik je; Vind je m*ij niet te oud? Wil je mij tot man hebben, opdat ik jouw op mijn handen kan dragen en verwennen, mijn lieve, kleine schat? Tranen rolden over haar wangen. Dat had ik nooit gedacht dat had ik nooit kunnen dromen. En toen keek ze met haar grote bruine ogen naar hem op. Mag ik nu werkelijk „jij en jou" zeggen en „Frans" Nee je moet het, anders word ik boos op je en zal ik een aanklacht indienen wegens het verheimelijken van oprechte liefde, antwoordde hij met vrolijke humor, en toen zochten zijn lippen de hare, en ze delen het zelfde wat Robert en Herta gedaan hadden: ze kusten elkaar vol innige liefde En ze gingen zo op in hun jong geluk, dat ze niet eens de voet stappen hoorden, die naderden Plot seling hoorden ze lachende stemmen en Robert riep overmoedig uit: Nu verzoek ik dringend, dat jullie bruiloft op dezelfde dag ge vierd wordt als de onze! Ondanks de verrassing had Frans zich sooedig hersteld. Als je de trouwdag niet te lang uitstelt, ga ik met je voorstel aocoord Want dit zeg ik jè: langer dan drie weken wil ik niet wachten, om' mijn lieve vrouwtje naar ons eigen huisje te brengen. Ik denk er precies zo over, ver klaarde Robert, En nu moeten wij onze toekomstige echtgenoten nog vragen, of zij het goed vinden. Nu, mag ik jullie antwoord horen? Ja. maar alleen bevest'"°nd. voe^d" Frans Valentin er overmoedig aan toe. Dit antwoord werd weliswaar niet gegeven, maar het zwijgen der meis jes was zo welsprekend, dat het alle woorden overbodig maakte.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2