S)e CekAieGoti/to/nt Twee verongelukte schepen bereikten veiliae thuishaven Het nieuwe Franse kabinet gereed gekomen Twee bleven eenzaam achter De Katholieke Kerk in China Ongeregeldheden te Ismailia Miniótet 3heea ut de Vet* Siaten Mode in de ouwdinie van Jioxea Socialisten ontstemd over Tunis Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 21 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12490 Frans schip van staat weer bemand Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE STRIJD TEGEN DE GOLVEN ff ET VELE EN MOEIZAME ZWOEGEN van de mannen der Nederlandse reddings-- en slepersmaatschappijen, is na een dikke week van tegen slag, gistermiddag beloond, doordat men kans gezien heeft, om de ge strande Panamees „Merope" en de defectgeraakte sleper „Witte Zee" veilig de haven binnen te loodsen. Zo eenvoudig als het hier staat is het echter niet gegaan. Van de vroege ochtenduren tot gisteravond 6 uur is men aan het ploeteren geweest en nog scheen op het laatste moment veel werk voor niets te zijn gedaan, doordat een holle zee haar buit ndet wilde prijsgeven. „Merope" had 3 slepers nodig. De „Hudson" en de „Holland 2" waren reeds Zondagmorgen om 7 uur uitgevaren om de „Merope" in veilig heid te brengen. Eerst had men nog gehoopt het schip Zaterdagmiddag binnen te krijgen, maar na een held haftige strijd tegen de ziedende zee, welke uren duurde, moest men de po gingen staken. Zondag is de gehele dag gewerkt, om de Panamees op sleep te krijgen, maar tot in de namiddag mislukte iedere poging, om' een kabel over te brengen. Toen het eindelijk gelukte, was men er nog niet, want nu moest het schip binnen de pieren geloodst worden en daartoe moest het gehele scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg stilgelegd worden, omdat de „Merope" zo onmanoeuvreerbaar was, dat het binnenvaren een groot gevaar voor andere schepen zou kun. nen opleveren. Deze voorzorgsmaatre gel was echter nog niet voldoende, want vlak voor de ingang van de Nieuwe Waterweg sloeg de „Merope" een kwart slag om en versperde niet slechts de gehele ingang, maar maak te het onmogelijk voor de slepers om voort te gaan. De sleper „Maas" werd te hulp ge roepen. „Houdt vol, zoon!" Door de komst van de „Maas" gin gen vader en zoon samenwerken, want schipper J. v. Dorp, comman dant van de „Hudson" was de vader van de commandant van de „Maas", schipper D. v. Dorp. De „Maas" werd tijdens haar pogingen om een lijn naar de Panamees te brengen voort durend teruggeslagen en schipper Dirk seinde wanhopig dat het een onmogelijke taak was. Vader v. Dorp maande hem echter aan, om de po gingen voort te zetten en stond zijn zoon met radiografisch doorgegeven raadgevingen ter zijde. Vijf kwartier nadat de „Maas" in het strijdperk getreden was, werd zij overwinnaar. De kabel werd bevestigd en langzaam maar zeker werd de „Merope" recht voor de mond getrokken. Een luid hoera ging op van de walkant, waar honderden deze titanische strijd in ademloze spanning gevolgd hadden. Schepen in de rij. Inmiddels had zich voor de „Wa terweg" een queu van tien zeesche pen gevormd, die wachtte op toe stemming om binnen te mogen Varen. Onder hen bevond zich de „Nieuw Amsterdam", die voor een proefvaart uitgevaren was. Men wist te Hoek v. Holland ongeveer, wanneer oceaanreus voor de Waterweg ver wacht kon worden en men deed koortsachtige pogingen, om het schip te bereiken en te waarschuwen tijdig voor anker te gaan. Radiografisch was echter geen con tact te verkrijgen- en de spanning steeg ten top, toen een van de wach tende schepen een zeemijn voor de kust meldde. Ten slotte is alles goed afgelopen. Juist op tijd wist men de „Nieuw Amsterdam" te bereiken; deze ging voor anker en een uitgezonden pa trouillevaartuig kon melden, dat de mijn geen direct gevaar opleverde. De „Witte Zee" was geen probleem. konden vertrekken. Hierna kwam de beurt aan de „Witte Zee", die ge sleept door de „Blankenburg" ge duldig voor de Waterweg lag te wachten, totdat ook zij, na een da genlange strijd in veiligheid zou wor den gebracht. De „Hudson'die mee geholpen had de „Merope" binnen te brengen, voer onmiddellijk weer uit, om de „Blankenburg" bij te staan, maar het bleek niet nodig. Zonder stagnatie voer de „Witte Zee" binnen en de bemanning van dit schip, die 7 dagen aan één stuk in de weer is geweest en van wie vooral de laatste dagen, toen zij prijsgege ven was aan de woede der zee, veel van haar zenuwen gevergd hebben, werd met de meest bekwame spoed naar huis gebracht. Twee eenzame schepen. Ondertussen liggen enige kilome ters voor de Nederlandse kust nog twee schepen, die de afgelopen nacht weer eenzaam de kracht der elemen ten weerstaan hebben. De Engelse „Radmar", die nu 9 dagen geleden gestrand is en wiens stranding zulke verstrekkende gevolgen voor onze sleep- en reddingsdienst heeft ge had, ligt nog onbewegelijk. De toe stand van het schip schijnt echter niet critiek te zijn, want het meren deel der bemanning is nog steeds aan boord. Anders is het gesteld met de „Ganges", die enige kilometers noor delijker tot een wrak geslagen wordt. De kapitein van dit schip, die Vrij dagnacht op uitdrukkelijk bevel van de reder zijn boot verlaten heeft, is erg pessimistisch. „Het schip zal wel niet meer gered kunnen worden", vertelt hij en dan volgt na veel aan dringen het sombere verhaal, hoe de „Ganges" door een hoge zee over haar eigen tros getild werd, hoe met korte tussenpozen beide ankers ver speeld werden en hoe ten slotte na de aanvaring met de „Witte Zee" het schip op het strand gesmeten werd. Het roer was verbogen, de machine kamer maakte water en het dek was opengespleten. Nadat de machine kamer en de stuurhut onder water gelopen waren, is de schipper de laatste nacht, die hy met zijn stuur man aan boord doorbracht, naar de plaatse gezocht. Echter zonder re- radiohut gevlucht waar het toestel sultaat. Na dit tijdsverloop moest KWARTIERMEESTER OVER BOORD VAN „PIET HEIN" GESLAGEN. De kwartiermeester, die op 18 Januari om 12 uur des middags van Hr. Ms. „Piet Hein" door een plot selinge onverwacht zware zee over boord is geslagen was de heer F. van der Horst wonende aan de Pa pelaan te Voorschoten. Hem werd onverwijld een red dingsboei nageworpen. Van der Horst is echter vermoedelijk direct buiten bewustzijn geraakt. Het schip heeft daarna nog geruime tijd ter niet meer zond, omdat de accu's uit geput warenEen triest verhaal en een triest beeld onder de Neder landse kust, maar de stoere mannen vani de slepersdienst geven het niet op en ook vandaag zullen weer po gingen ondernomen worden, om de „Ganges" te bergen. De „President Jan Leis", die Vrij dagavond op zo'n tragische wijze haar schipper verloor, is gisteren weer in actie geweest. Haar verslagen be manning is tijdelijk vervangen door een andere en met deze mannen voer de „President Jan Leis" gisteren uit om assistentie te verlenen aan de Nederlandse vrachtboot „Globe", die in felle storm slagzij maakte. Toen men echter bij het schip aankwam, was men daar de toestand al weer volkomen meester Een deklast, be staande uit buizen, was gaan schui ven, maar nadat men deze lading overboord gezet had, kon het schip op eigen kracht de thuishaven be reiken. redelijke hoop op lijfsbehoud worden opgegeven. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. „PIET HEIN'' WEER VERTROKKEN Hr. Ms. torpedoboot jager „Piet Hein', die Vrijdag naar Korea vertrok maar kort daarop in een zware storm averij opliep en naar de haven terug keerde, heeft vanmorgen de haven van Den Helder weer verlaten., NOORS VISSERSVAARTUIG VERMIST De uit Goetenborg afkomstige log ger Skagerak" wordt sinds vorige week Dinsdag vermist. Het bootje, dat uitsluitend voor de kustvisserij werd gebruikt, heeft zeven man aan boord. Toen vorige week een or kaanachtige wind langs de Noorse kust trok, was de „Skagerak" op zee. Sedertdien is niets meer van de log ger vernomen. Reddingboten en vliegtuigen heb ben geen spoor van het bootje kun nen ontdekken. Men vreest, dat het is vergaan. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN DE PAUS De Paus heeft aan de aartsbisschoppen en bisschoppen, overige geestelijk heid en gelovigen van de Rooms-Katholieke Kerk in China een herderlijk schrijven gezonden, waarin zij worden aangemoedigd „stand te houden tegen de communistische vervolging, totdat de zon na noodweer en storm weer doorbreekt". De Paus laakt de pogingen van de Chinese communistische re gering, de Chinese Katholieken van Rome afvallig te maken en hen te dwingen, zich bij een Nationale Katholieke Kerk aan te sluiten De Rooms- Katholieke Kerk in China wil de diocesen zo spoedig mogelijk aan Chinese bisschoppen toewijzen, aldus de Paus. Volgens een bekendmaking van Je Vaticaanse pers zijn volgens de laat ste gegevens 44 der 114 Katholieke aartsbisschoppen en bisschoppen ln China gevangen genomen, verdreven of op andere wijze in de uitoefening van hun ambt verhinderd. Minstens driehonderd Katholieke geestelijken, zowel buitenlandse als- Chinese, be vinden zich in de gevangenis, terwijl meer dan zeshonderd buitenlandse priesters en broeders en een zeven honderd buitenlandse religieuzen zijn verdreven, aldus statistieken van het Vaticaan. Negen tiende deel der Katholieke gebouwen in China is verwoest of in beslag genomen. De 216 ziekenhuizen en ziekeninrichtingen zijn op 12 na KLOOSTERZUSTER DOODGESCHOTEN ►TIJDENS ONREGELMATIGHEDEN in Ismailia in de Suezkanaal-zóne is Zaterdag 'n Amerikaanse kloosterlinge van Vincentius a Paulo, zuster Antonia, doodgeschoten. Zuster Antonia, in de wereld Brigitte Ann Tim bers,'54 jaar oud en afkomstig uit New-York, werd door een kogel in het hart geraakt. Zij verbleef al verscheidene jaren in het Franse klooster in Ismailia. Volgens de Egyptenaren zou de zuster door een Britse kogel ge troffen zijn. De Britse autoriteiten hebben vandaag echter verklaard, dat de kloosterlinge het slachtoffer is geworden vaneen Egyptische terrorist De Amerikaanse ambassade heeft bekend gemaakt, dat zij een onderzoek instelt Zodra de feiten vaststaan zal zij passende maatregelen nemen. onteigend. Het grootste deel van de 300 kosteloze consultatie-inrichtingen is verdwenen. Van de drie Katholieke universiteiten de tweehonderd mid delbare. de 1500 lagere scholen de vier industrie-scholen en de talloze Zondagsscholen is nagenoeg niets meer in stand gebleven, aldus deze statistieken. Vliegrampen in Amerika Vijf en veertig mensen werden ge dood en minstens zestig gewond bij het verongelukken van drie Ameri kaanse vliegtuigen. Een passagiers vliegtuig, op weg naar huis met sol daten uit Korea, stortte nabij Brits Columbia in zee. Zeven der inzitten den konden zich redden, de 36 overi ge kwamen om het leven. In Sacramento (Californië) kwam een bommenwerper neer op een mi litaire gevangenis, die in brand raak te. Zes mensen, onder wie drie ge- De correspondent van Reuter had een onderhoud met de moeder-over ste van het Franse klooster. Zij ver telde, dat Zaterdagmiddag in de tuin van het klooster voortdurend vijf of zes terroristen heen en weer holden, die probeerden de Britse troepen, die in de omgeving gelegerd waren te bestoken. Eerst gingen een zuster en een tuinman naar hen toe om hun te vragen het terrein te verlaten, Onmiddellijk nadat de „Merope" I omdat zich in het klooster alleen binnen was, voeren de schepen de vrouwen en kinderen bevonden. Waterweg binnen. Ook verschillen- Toen de Egyptenaren echter op- de schepen, die in de Waterweg lagen 'nieuw de tuin doorliepen met bom- s, o.a. de beroemde Niagara waterval bezocht. Dr. Drees zichtigt van Canadese kant de beroemde waterval. men in hun handen, gingen enkele andere zusters op hen af om hun te gen te houden. Een der mannen richtte zijn pistool op een van hen De andere terroristen liepen door naar de tuinmuur en gooiden een bom in de richting der Britse sol daten. Zuster Antonia belde de Engelse autoriteiten op en vroeg om hulp Even later hoorde men in het kloos ter tanks naderèn. Zuster Antonia opende een zijdeur om de Britten te woord te staan. Op hetzelfde mo ment viel een schot, waardoor de zuster dodelijk getroffen werd. Gisteren hebben de Britse troepen het klooster de gehele dag bewaakt en de omgeving afgezocht naar de daders van de moord. Bij een vuurgevecht in de nabij heid van het zoetwaterkanaal werd Zaterdag een Britse soldaat gedood. Het gevecht ontstond nadat een bom cntploft was, waardoor drie andere Britse soldaten werden gewond. Het gevecht had ongeveer terzelfder tijd plaats als de ongeregeldheden bij het Franse klooster. Aan het gevecht werd deelgenomen door een groep Engelse militairen in voetbaltenue. Zij waren midden uit een voetbal wedstrijd gehaald en hadden geen tijd meer om zich in uniform te ste ken. Gisteren doorzochten Britse solda ten enkele Arabische wijken van Is mailia 41 Verdachte personen wer den gearresteerd en honderden ge zinnen moesten hun huizen verlaten. De Egyptische regering publiceerde een protest tegen het Britse optre den der afgelopen dagen. Zij be schuldigde de Engelsen erVan, dat zij de oorlogswetten met de voeten treden. De muniticbanden die deze vijf Amerikaanse soldaten over de schonder dragen, bezorgt ze wel een krijgshaftige air, maar geen warmte in de bittere winterkou. De patronen zijn bestemd voor het luchtafweergeschut. een arsenaal wordt, hoewel zij ten volle toegeven, dat bruikbare capa citeit aan mankracht en uitrusting verspild wordt. Zij vrezen, dat ck Duitse industrieën voor eindproduc- tie een oneerlijk voordeel zullen ver werven boven de Britse cn Franse industrie, naarmate deze meer en meer op herbewapening worden overgeschakeld. De Duitse indus trieën zouden op de uitvoermarkt het monopolie kunnen verwerven. Dit argument volgend menen ie Britten en de Fransen, dat de Duitse industrie in dezelfde mate als c>e industrieën van andere landen de fensiecontracten zouden moeten vervullen, aldus deze kringen. den zich de drie leden der beman ning. Toen reddingsploegen bezig waren de onder puin en delen van het vliegtuig bedolven gevangenen te bevrijden, vatte de benzine van het toestel plotseling vlam. Tiental len personen liepen hierdoor ernstige brandwonden op. Een van de vijftig vliegtuigen, die uitgezonden waren om een in de staat Washington vermiste bommen werper op te sporen, ontdekte het wrak van het vliegtuig, ongeveer 130 km. van zijn basis. Een helicopter bracht twee gewonden naar een zie kenhuis. Drie van de uit acht leden bestaande bemanning waren dood. Het vliegtuig was tijdens een sneeuw storm tegen een heuvel gevlogen en brandend lags de helling omlaag ge stort. De Duitse industrie en de herbewapening Volgens goedingelichte geallieerde kringen te Bonn bespreken de Wes telijke geallieerden op het ogenblik Amerikaanse voorstellen om de Westduitse industrie gedeeltelijk in te schakelen bij de bewapening. De Verenigde Staten zouden voorstel len Duitsland aan te moedigen alle wapens of onderdelen van wapens te vervaardigen, die ook in het burger lijk leven gebruikt worden, zoals versnpllingstrommels voor tanks, ontploffingsstoffen, pantserplaten, optisohe instrumenten, radarappara ten, rompen voor lichte oorlogssche pen e.d. De Amerikaanse redenering zou zijn, dat Duitsland reeds ?en grote industriële capaciteit voor het vervaardigen van deze onderdelen bezit en dat die capaciteit niet ge bruikt wordt. Dror beperking tot „wapens en onderdelen, die ook voor burgerlijk geb?uik geschikt zijn", zou Duits land niet toegestaan worden comple te tanks, onderzeeboten, machinege weren of kanonnen te bouwen Naar verluidt aarzelen de Britten vangenen, kwamen in> de vlammen en Fransen en zijn zij in beginsel er om. Onder de zestig gewonden bevon-1 tegen, dat het Ruhrgebied opnieuw De brug begaf het Te Bury in het Engelse graafschap Lancashire stortte Zaterdag een voet brug over een spoorbaan vol mensen in. Ongeveer 150 mensen die naar een voetbalwedstrijd geweest waren, kwamen enkele minuten voordat een sneltrein moest passeren van acht meter hoogte op de baan terecht. Meer dan 120 hunner werden ge wond. Van 50 slachtoffers was de toestand zo ernstig, dat zij in het zie kenhuis opgenomen moesten worden. Do sneltrein kon op 200 meter van het station tot staan gebracht worden. De mensen kwamen her en der op de spoorbaan terecht doordat het ene uiteinde van de smalle, 25 meter lan ge voetbrug het begaf. Velen van de 300 mensen, die zich op de brug be vonden slaagden er in zich voor de instorting in veiligheid te brengen. Onder hen bevonden zich'vele vrou wen en kinderen. De brug verleende toegang tot het station van Bury, een voorstad van Manchester. Tientallen personen lagen hulpeloos op de baan, terwijl de ziekenauto's uit vijf omliggende plaatsen een pen deldienst uitvoerden om hen naar het ziekenhuis over te brengen. De spoorbaan was drie uur lang versperd, terwijl de gewonden weg gedragen of ter plaatse behandeld werden. DE EERSTE MOEILIJKHEDEN ZIJN ER REEDS net komt aandienen. De regering kan Frankrijks nieuwe en jongste minister-president, Edgar Faure, heeft gisteren in de „Salon der ambassadeurs" op het ambtspaleis van de president der republiek zijn nieuwe kabinet aan Vincent Auriol voorgesteld. Hoewel de 43-jarige taure bezield was van het schone voornemen terwille van de zui nigheid een zo beperkt mogelijk ministerie samen te stellen, is hij ten slotte uit de bus gekomen met een ploeg, die nog iets groter is dan de vorige. De appefijt in portefeuilles bleek zo groot, dat Faure niet minder dan 25 mi nisteriële functies moest distribueren. Hij zelf besloot, zoals Poincaré ook deed omstreeke 1926, het ministerie van Financiën in beheer te nemen. Samen met de 14 staatssecretarissen werd het dus een kabinet van 40 man, terwijl het ministerie-Pleven 4 zetels minder telde. SCHUMAN GEBLEVEN. Twee belangrijke figuren uit het vorige kabinet zijn tijdelijk van het toneel verdwenen, René Pleven en René Mayer. Overigens zijn er weer heel wat bekende gezichten te zien op de tra ditionele foto van' het nieuwe mi nisterie. Dertig leden dezer regering zaten reeds op het kussen onder Ple ven o.a. Robert Schuman, die de por tefeuille van Buitenlandse Zaken be houdt, en Georges Bidault. Ook de portdfeuille van Binnenlandse Za ken bleef in dezelfde handen, name lijk in die van de radicaal Brune. Onder de „nieuwelingen" zijn er zes, die nog nooit de eer van het ministe riële ambt smaakten, de vier anderen namen reeds deel aan vorige regerin gen. In totaal bestaat het kabinet Faure uit 13 radicalen, 11 Rooms-Katholie- ken, 10 onafhankelijken, 3 leden van de U.D.S.R. (democratische en socia listische unie van het voormalige ver zet) en 3 leden» van de sociale actie groep der boerenpartij. DE EERSTE STORM. Eén van de eerste problemen, waar voor de nieuwe regering zich gesteld zag, was de kwestie van de ongere geldheden in Tunis. De Franse socialisten, die niet in de regering vertegenwoordigd zijn, maar die hun steun hadden toege zegd, hebben protest aangetekend te gen het arresteren» van nationalisti sche leiders in Tunesië en eisen de onmiddellijke hervatting van de on derhandelingen over de Tunesische eisen voor een ruimere mate van zelf bestuur. Zij zijn ontstemd over het opnemen van Leon» Martinaud-Deplat als minister van Justitie in het nieu we kabinet die een uitgesproken voorstander is van een krachtige hou ding tegenover de Tunesische eisen. Men verwacht morgen een heftig echter waarschijnlijk rekenen op de steun van de Gaullisten als de socia listen een motie tegen het nieuwe ka- binet zouden indienen. De toestand in Tunis. Na de onlusten van Zaterdag, was het Zondag in Tunis weer rustig. De algemene staking, die door het alge meen (nationalistisch) vakverbond was afgekondigd, nam af, en alleen te Kairoean, bij het oude Carthago, deed zich een incident voor, toen daar enkele winkels werden geplun derd. Zaterdag was de toestand veel meer gespannen, vooral in Mateur, ten Zuidwesten van Bizerta, waar de meeste slachtoffers vielen. De onge regeldheden begonnen daar, toen de politie voor het gebouw van de na tionalistische Neo-Destour-partij een menigte uitéén wilde drijven. Er moest van» de vuurwapens gebruik worden gemaakt, hetgeen acht men sen het leven kostte. In Tunis werden Zaterdagavond tientallen arrestaties verricht, nadat 300 demonstranten daar in een Euro pe's café de inboedel kort en klein hadden geslagen en een tram in brand hadden gestoken. Kalief tie.. Wie door de bril van de argwaan kijkt, ziet zelfs rupsen in de zuur kool. Wilhelm Busch.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1