A Lange herhalings-oefeningen dit jaar onontkoombaar Australië op weg naar een depressie VRIJDAG 18 JANUARI 1952 UK LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Voor enkele onderdelen 85 daqen In 1953 zal een legerkorps van 2 divisies met een aantal legerkorps troepen deelnemen aan de manoeu vres, welke in September in geal lieerd verband in Duitsland zullen worden gehouden. Deze divisies zul len zijn de 2de en 3de divisie. De 3de divisie bestaat uit de lichtingsploegen 1950 2, 1951 J en 1951 2. Elke lich- tingsploeg vormt een regimentsge vechtsgroep, welke als zodanig is ge oefend. De ploeg 1950 2 (de 31ste re- gimentsgevechtsgroep) welke 1 Fe bruari a.s. met groot verlof vertrekt, kom! terug en wel 30 dagen voor de uuuweI1 ,luu, H soldaten en 47 dagen voor de otflc.e- denmotgen op een persconferentie, ren en onderofficieren. onderdelen opgeroepen, welke bui ten bataljonsverband staan derhalve de regimentsstaven, de mortier-com pagnieën en de geneeskundige com pagnieën. Bovendien worden alle of ficieren en onderofficieren opgeroe pen. De duur dezer oefeningen is vastgesteld op 13 dagen voor de sol daten en 20 dagen voor de officieren en onderofficieren „We moeten ernstig onder ogen zien waar het om gaat en er voor zor gen, dat we in de naaste toekomst een zo goed mogelijke verdediging opbouwen", aldus minister Staf, he- De 2de divisie bestaat uit dienst plichtigen, die in Indonesië hebben gediend. Een deel daarvan, de 21ste en 22ste regimentsgevechtsgroep, vol bracht in 1951 herhalingsoefeningen voor wat de troep betreft in batal jonsverband, terwijl de regimentssta ven en de divisiestaf afzonderlijk werden geoefend. De derde gevechtsgroep dezer divi sie werd in 1951 niet voor herhalings oefeningen opgeroepen, aangezien zij eerst kortgeleden uit Indonesië was teruggekeerd. Teneinde deze ge vechtsgroep (de 23ste) op hetzelfde peil te brengen als de beide anderen, zal zij langer onder de wapenen wor den geroepen, nl. 43 dagen voor de soldaten en 60 dagen voor de officie ren en onderofficieren. Voor de 21ste cn de 22ste regimentsgevechtsgroep zijn 37 dagen voor de soldaten en 54 dagen voor de officieren en onderoffi cieren uitgetrokken. Het op elkaar in spelen van de staven. Het ingewerkt zijn van elke staf afzonderlijk en het op elkander in gespeeld zijn van de staven onderling is een der belangrijkste factoren om in divisie- en hoger verband te kun nen optreden. Daarom zullen in het tijdvak der herhalingsoefeningen de legerkorpsstaf, de beide divisiestaven en de regimentsstaven als zodanig worden geoefend. Deze oefeningen zijn zo opgezet, dat de bevelvoering van het gehele legerkorps in werking treedt. In verband hiermede is de duur der herhalingsoefeningen voor deze staven (met de bijbehorende verbindingsafdelingen) gesteld op 43 dagen voor de soldaten en 60 dagen voor de officieren en onderofficie ren. De mogelijkheid bestaat dat, onge veer tegelijkertijd met de 2de divi sie, een aantal onderdelen van de lste divisie word4 opgeroepen. Hier over wordt nog nader beslist. De territoriale troepen zijn in 1951, in bataljonsverband, voor herhalings oefeningen in we?keh'ike dienst ge weest. Deze bataljons worden thans tot regimenten verenigd. In verband daarmede worden dit jaar behou dens 3 bataljons, welke het 91e regt. infanterie vormen uitsluitend de Met deze woorden motiveerde hij de lange herhalingsoefeningen van dit jaar, die voor enkele onderdelen een tijdperk van 85 dagen zullen beslaan. „Het is onmogelijk in deze terug te grijpen op andere lichtingen", aldus de minister, „omdat .eigenlijk de maximumleeftijd voor het veldleger 28 jaar is. In verband met de late opbouw van het leger hebben we eigenlijk alleen nog maar de beschik king over de le en 2e divisie. De jon gere lichtingen zullen de 3e, 4e en 5e divisie vormen en voortbouwende op deze weg kan in 1955 de oorspronke- ^,!Ld.'™le"VerdWUnen' in 1956 de gelden™8^'dlrïïakïHSE kwestie der kostwinnersvergoeding. In dit verband deelde de minister mede, dat de burgemeesters gerech tigd zullen worden direct deze ver goeding uit te betalen, waardoor geen tijd verloren wordt met ambtelijke procedures. Voorts zal aan de werkgevers een ontslag-verbod worden opgelegd t.a.v. de werknemers die aan de oefeningen zullen deelnemèn. De minister deed voorts een beroep op de werkgevers in deze zoveel mo gelijk medewerking te verlenen. Ook voor gehuwden zal in verband met de lange duur der oefeningen 'n vergoedingsregeling worden gescha pen b.v. voor het doorlopen van ka> merhuur. Aan verzoeken tot vrijstelling voor examens zal indien mogelijk tege moet worden gekomen Maar kunnen niet vrijgevig zijn, aldus de minister „en vermoedelijk zal het neerkomen op een spelling van vijf procent". Naar West-Duitsland De grote manoeuvres in internatio naal verband zullen in September en October gehouden worden en het is zeer waarschijnlijk, zo zei de minis ter Staf. dat het oefenterrein West- Duitsland zal zijn. De oefeningen in groot verband 2e divisie enz. Hoezeer de minister het betreurt, het is militair onmogelijk om op de lichtingen 1940—44 nog een beroep te doen, zo zeide de bewinsman. De kostwinnersvergoedirg De materiële handicap bij herha lingsoefeningen is voor tend voor het veldleger. De territo- riale troepen zullen in het algemeen optreden in het territoir waarvoor ze bestemd zijn. Voor marine en luchtmacht is nog geen schema voor herhalingsoefenin gen vastgesteld. Voor de luchtmacht zal het waarschijnlijk gelijk zijn aan velen de dat van het vorice jaar: Data der herhalinqs-oe'eninqen De N.V. Citroen-automobiles te Amsterdam, waar de ingevoerde wa gens compleet worden ontvangen en gereed worden gemaakt voor de ver koop, en verder reparaties worden verricht, heeft een ontslagvergun ning bij het gewestelijk arbeidsbu reau aangevraagd voor ongeveer der. tig arbeiders. Het aantal reparaties, dat de laatste maanden sterk is ach teruit gegaan, is de reden voor dit verzoek. In de reparatie-afdeling zijn ongeveer 100 man werkzaam. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Wegversmalling HET SCHEMA VOOR DEZE HERHALINGSOEFENINGEN IS ALS VOLGT: Territoriale troepen, tijd van op komst: Infanterie: regimentsstaven, reg. stafcompagnieën regt. verzorgings compagnieën, regt. geneeskundige comp., bataljonsstaven, bataljonscom pagnieën, 15/3/-37/7, duur (in dagen) kader 20 d., troep 13 d. Bataljons, uitsluitend van het 91e regt. infanterie 15/3-31/7 kader 27 d., troep 20 d. Luchtdoelarlilerie: afdelingen lich te luchtdoelartillerie Mrt./Nov. ka der 27 d., troeo 13 d. Andere onderdelen: zware mortier compagnieën Mrt./Nov. kader 40 d., troep 40. d. AAT-compagnieën Mrt./Nov. ka der 3 d., troep 3 d. Noot. Enkele infanterie com pagnieën worden in een speciale cursus omgevormd tot zware mor tiercompagnieën. Het personeel van enkele AAT-on- derdelen wordt opgeroepen voor technische controle. Strijdkrachten te velde: staf le gerkorps, staven 2e en 3e divisie, sta ven 21e, 22e en 31e regt. gevechts groep, verbindingsafdelingen 2e en 3e divisie, stafcompagnieën 2e divisie stafcomp. 21e, 22e en 31e regt. ge vechtsgroep, andere stafonderdelen 2e en 3e divisie Sept./Oct. kader 60 d. troep 43 d. Legercorpseenheden Sept./Oct. kader 40 d., troep 30 d. le divisie: bataljon zware tanks 15/10-15/12 kader 55 d. troep 55 d. 2e divisie: 21e regt. gevechtsgroep Sept./Oct., kader 54 d., troep 37 d. 22e regt. gevechtsgroep Sept./Oct. kader 54 d., troep 37 d. 23e regt. gevechtsgroep Sept./Oct. kader 60 d., troep 43 d. Bataljons zware tanks Aug./Sept./ Oct. kader 85 d., troep 85 d. Eskadrons zware tanks Febr./Mrt en Sept./Oct. kade? 85 d., troep 85 d. 3e Divisie: 31e regt. gevechtsgroep Sept/Oct., kader 47 d troep 30 d. De oefenperiode van 85 dagen voor de eskadrons zware tanks van de 2, divisie wordt in 2 delen gesplitst van onderscheidenlijk 55 dagen 'oolei ding) in Februari/Maart en 30 dagen (oefening in groot verband). Er wordt naar gestreefd de oproe pen, die de juiste datum van op komst zullen vermelden, uit te zen den: Voor de territoriale troepen: vóór 1 Maart a.s. Voor de strijdkrachten te velde: vóór 1 Mei a.s. Wat lezers schrijven STILLE OMGANG. Leiden, 15 Januari. Zoals wij verlangend hebben uit gezien naar de Kerstnacht gaan wij nu weer verlangen naar de nacht van de Stille Omgang, alleen met dit verschil, dat voor het medemaken van het laatste, zoveel onnodige hindernissen door het Leids be- i stuur worden in de weg gelegd. Dat is duidelijk merkbaar uit het niet i groeiende ledental en het stelsel matig bedanken van de onderafde- lingen uit de omstreken. Zet hier- tegenover Kring 's-Hertogenbosch. Deze komt' steeds met haar 25 af- i delingen trouw terug, hoe komt dat? De contributie is slechts 50 ct., voor de omstreken 25 ets. Deze heb- ben evenals Leiden een gezamen lijk Lof. Gaan direct van station Amsterdam de omgang maken en daarna de H. Mis bijwonen vanuit de kerk met trambussen naar het station, waar in de koffiekamers voldoende gelegenheid is, iets te ge bruiken. Het voordeel van Den Bosch is, dat zij het bijna 2 uur kor ter doen en dit L wat wij ouderen zoeken. Ook de jongeren, want er wordt geen rekening mee gehou- DE EERSTE ONTSLAGEN (Van onze correspondent in Australië). Na tien jaar zijn dezer dagen weer voor het eerst in diverse bedrijven in Australië arbeiders ontslagen en werden ook andere daadwerkelijke bewijzen geleverd, dat de gevaren voor een tweede depressie-periode in dit land niet zo geheel denkbeeldig meer is. In sommige branches is een goederen-surplus aanwezig, als gevolg van sterk gestegen prijzen en hogere belastingen. Hoe vreemd het ook moge klinken, mede door gebrek aan arbeidskrach ten, dreigt er een werkloosheid te ontstaan en hoewel ex momenteel nog ruime vraag om personeel be staat, geven de feiten der laatste we ken een duidelijk beeld van de ge vaarlijke en moeilijke positie, waar in Australië zich bevindt. Met de vacanties in het vooruit zicht, hebben de laatste weken direc ties van enkele groot-bedrijven, aan verschillende leden van het personeel ontslag aangezegd op een twee- weekse termijn. Er zijn bedrijven met 1000 man personeel, die daarvan pl.m. 100 heb ben ontslagen. Ondei hen bevinden zich ook Nederlandse emigranten. Tot op heden beperkten deze ontslagen zich voornamelijk tot de kleding industrie, fabrieken van landbouw werktuigen, en van radiotoestellen. Directies uit eerstgenoemde in dustrie verklaarden, dat de meeste kledingmagazijnen momenteel over- bevoorraad zijn, doordat vanwege de sterk gestegen prijzen er minder wordt verkocht. Hetzelfde feit doet zich voor in de handel van radio-toestellen. De ver hoogde „Sales Tax' (Omzetbelasting) is hier van veel invloed opdalende verkoop. De fabriek van landbouwwerktui gen zag haar orders in het buitenland teruglopen, omdat het moeilijk is te concurreren door hogere productie prijzen, terwijl ook gebrek aan grondstoffen zich iaat gelden. Al is er dan ook verschil in motive ring, in wezen zijn t symptomen van de moeilijke en gevaarlijke positie waarin Australië dreigt te geraken. Twee factoren spelen hierbij een belangrijke rol, n.l. die der steeds stijgende lonen engebrek aan arbeidskrachten. Hierbij zou ook nog te noemen zijn, de merkwaardig schommelende han delsbalans van dit land. Australië in de eerste depressie-jaren. Het was omstreeks 19271937, dat Australië voor he: eerst geconfron teerd werd met een hevige economi sche depressie, die de oudere inwo ners van dit land nog maar al te goed heugt! Men vertelde mij, dat in som mige gezinnen soms geen penny aan wezig was om des morgens melk te kopen voor een ontbijt, en de pap met water gegeten werd. Zowel man als vrouw moesten werken om een gezin in het leven te kunnen houden. Het loon was nog geen 3 25) als men nog werk had; de regeringssteun was minimaal. Het land, zo rijk aan hulpbronnen, heeft zich weten te herstellen en kan zich de laatste jaren verheugen in een goede economische welvaart. Werkloosheid doorgebrek aan arbeiders? Voor een niet gering deel is de economische structuur van Austra lië afhankelijk van de buitenlandse markten. Hoewel het land zelf een rijkdom aan grondstoffen bezit, het toch gedwongen veel te importe ren, omdat men niet over arbeids krachten, machinerieën enz. beschikt om de producten zelf te leveren. Merkwaardige voorbeelden hiervan zijn b.v. aankoop van aliminium in wenvelders, Haarlemmerweg 69 Leiden. De vijf troostprijzen (gezelschaps spelen) werden gewonnen door J. H. v d. Elzen, Dorpsstraat 138. Zeven hoven. G. M Friedhof, Clarasteeg 2, Leiden, Joh Hijman, Raadwijkstraat 22, Alphen aan den Rijn Hans van der Steen, Windlustweg 26, Wasse naar en P. J. Sassen, Maredijk 45, Leiden. De prijzen zullen worden toegezonden. Duitsland, staal in Amerika, steenko len in Engeland. En bij diverse mij nen hier weet men geen raad van de steenkolen-voorraad, dochmen ziet geen kans die te vervoeren! De import van diverse grondstof fen, maakt uiteraard de productie niet goedkoper, hetgeen weer van in vloed is op de prijzen der goederen en de concurrentie-mogelijkheden. Reeds eerder vertelde ik over het labyrinth van lonen, prijzen en pro ductie waarin men verward is ge raakt en waarin, niemand nog een uitweg heeft gevonden. Thans wordt men geconfronteerd met de eerste slachtoffers welke dit heeft opgele verd. Een somber bedrijfskoor! Het zijn wel sombere klanken, wel ke de bedrijven in koor aanheffen. Na de eerste wereldoorlog, is in Australië de industrie zich gaan ont wikkelen, echter goeddeels ten koste van de toen florende landbouw, die nu jammert over verlies van de ar beidskrachten en te lage prijzen voor de producten ,om een hoger loonpeil op te bouwen. De handeldrijvende middenstand zucht onder de Sales Tax. Voor vele artikelen is deze belasting in het af gelopen jaar met 1047% gestegen. Voor handschoenen, waarop eerst geen belasting was, 35%; radiotoe stellen 40%, gereedschappen 35%. De Sales Tax zal hierdoor van to taal 57 millioen in opbrengst stij gen tot 64 millioen. De omstandigheid dat de arbeids lonen in een jaar tijd stegen van ruim 7 (ƒ60) :ot bijna 10 (ƒ85) heeft de situatie nog maar ingewik kelder kunnen maken! De landbouw, die een hogere prijs voor tarwe, aardappelen, melk, eie ren, boter etc. is toegezegd, is nog steeds onwillig om tot gevraagde uit breiding en zo noodzakelijke produc tie-verhoging over te gaan. Men mist er trouwens de arbeids krachten voor! De politiek van prijzen-stabilisatie, berustend op prijs in eigen land en elders benevens op verlenen van sub sidies, schept vele problemen. En de industrie ziet zich steeds zwaarder belast door hogere lonen, gestegen productiekosten en in veel gevallen gebrek aan arbeidskrachten om effi ciënt en zonder betaling van dure „overtime" te kunnen werken. Wol, goud en voedsel in overvloed, maar De rijkdommen van dit land vindt men in enkele cijfers duidelijk aan getoond. Kort geleden besloot de re gering voor extra dertig millioen Amerikaanse dollars aan goud te doen verkopen. Want, Australië pro duceert pl.m. 850.000 ounces goud per jaar. In Juni van dit jaar had de Commonwealth voor 44 millioen aan goud in voorraad. Er werd dit jaar voor ruim 636 millioen aan wol verkocht, driemaal zoveel als het vorig jaar. Voorts is Australië één van de voornaamste landen voor ex- oort van tarwe, vlees enz. Doch ondanks dit alles zal de Australische handelsbalans over 1950- 51 zeer waarschijnlijk een deficit aan wijzen van 150 millioen. in negen maanden tijd moest o.a. voor ruim 20 millioen aan staal worden geïmporteerd. Maarmen spaart nog en drinkt nog. Ondanks dit alles is er (nog?) een grote welvaart in dit land; vele be drijven annonceren in hun jaarver slagen ruime winsten; de autofabriek „Holden" leverde sinds haar start in begin 1949 haar 50.000ste auto af. De Spaarbanken bezitten het re cordbedrag van ruim 51 per hoofd der bevolking, (vorig jaar 39 en in 1946 15). Het totaal geldelijk inkomen was driemaal zo hoog als in 1949. De productie van ijskasten steeg met 400% en van.bier met 70%. Nog steeds vraagt het bedrijfsleven om arbeidskrachten; de Nederlandse emigranten die het volgend jaar bij vele duizenden hier arriveren, zullen niet behoeven te zoeken naar een baantje. Maar toch: het is zeer noodzakelijk dat voor vele vraagstukken oplossing wordt gevonden, wil Australië zich op het economische peil der laatste jaren kunnen handhaven. 0 jJ/Jeisjeshandel Geautoriseerde vertaling Nadruk verboden 37) Herta en Cissy hoorden het en ke ken elkaar bang in de ogen. Ze wa ren heel bleek geworden, doch nu ze het gevaar steeds dichter voelden naderen, probeerden ze moedig te zijn. Goedschiks zullen we ons niet overgeven, sprak Herta en Cissy viel haar bij. We moeten ons trachten te ver dedigen, zo goed het kan. En al mis lukt de eerste poging ook,, bij de tweede rullen we zeker meer geluk hebben, voegde Cissy ei* nog aan toe. Onwillekeurig moest Herta glim lachen. Hoe allerliefst zag die kleine tengere Cissy er uit in haar vaste hoop op een toekomst! Dat gaf haar werkelijk troost. Zij legde haar hand op Cissys schouder. Ja. ik geloof het ook: de goede God zal niet toelaten, dat wij ten gronde gaan. Hij zal ons helpen. Amen, sprak Cissy en toen luis terden zij weer naar wat er op de gang gebeurde. Ja zeker, had Ludwig Hofner geantwooi-d op de vraag van Fi'iede- rike. En heb je de sleutel in je zak, vroeg deze verder met 'n luide stem. Jawel. De nvijne heb ik bij me gestoken terwijl ik de woning doorzocht, sprak ze met onverholen triomf in haar stem. Niemand kan er dus in of uit, tenzij wij het toestaan. Ziezo, dat wilde ik eventuele luisteraarsters even laten weten. En nu, beste Lud wig, zul je onze gast wel even naar de salon willen brengen en daar een beetje met hem praten. Misschien ben ik dan wel een tovenares, die Herta Melcher weer te voorschijn haalt Frans Valentin hield zich van de domme. Hebt u zoeven niet van een Cis sy gesproken? Friederike Standike beet op haar lippen. Dat wel. Maar dat is zo'n aan wensel van mij en mijn man. Herta Melcher krygt soms van die aanval len, dat ze denkt, dat ze Cissy Beh- rens heet. En als je haar dan tegen spreekt, krijgt ze hysterische gilbui en .Daarom spreken we vaak van 2 meisjes, terwijl er in werkelijkheid maar één bestaat. Begrijpt u wel? Valentin knikte stompzinnig en dacht bij zichzelf: Een onhandiger en meer met de haren erbij gesleepte uitvlucht had ie niet k"nnen beden ken. mijn beste damo. Ik mag me vleien, dat ik mijn rol van halve idioot wel uitstekend speel, anders zou je niet de brutaliteit bezitten, me zulke nonsens op te dissen. Friederike Standike vond het wel vervelend, dat ze over de aanwezig heid van nog een ander meisje in de woning gesproken had, maar wat gaf dat ook eigenlijk? Ze begreep aannemen, dat Cissy nog alles zou kamer had kunnen ontsnappen en bij Herta gekomen was maar zo dra zij het feit moest aanvaarden, zocht haar scherpe geest al naar een uitweg. Cissy en Herta hadden met elkaar gesproken men kon dus moeilijk aannemen, dat Cissy no galles zou geloven, wat zij haar wijs had ge maakt. Ze zou er nu niet meer voor te vinden zijn, de rol van Herta Mel cher te spelen. De gewetenloze Friederike Standi ke besloot daarom. Cissy, zodra ze haar te pakken kreeg, een injectie te geven en haar zo in een toestand van willoosheid te brengen. En als die ongelooflijk indolente kerel dan eenmaal met haar de deur uit was, zouden Ludwig en zij geen kwartier later nïet Herta volgen. Maar hun weg zou niet naar de chef van de organisatie voeren integendeel, het was van nu af aan geraden, hem nimmer meer te ontmoeten! En daar om besloot Friederike Standike in koele bloede, hem aan de autoriteiten over te leveren. Wanneer hij dan nog probeerde, haar en Ludwig te den, dat velen van hen, omdat het altijd Zaterdag is, zitten met de werkdag van 15 uur en langer. Bak kers, slagers, kappers enz., al deze mensen hebben er geen behoefte aan, om een uur in Amsterdam te slenteren. Den Bosch doet het be ter: blijft van begin tot het eind in gesloten formatie, kort en krach tig wordt het program afgewerkt. Nog een ander voorstel om in plaats van per trein per autobus te gaan in zover hieraan de voor keur gegeven wordt, of per eigen auto. Het laatste is een zeer aan merkelijk getal, doch het Leids be stuur handhaaft zijn mening: geen treinkaart, ook geen kerklcaart. Af spraak van het bestuur met de Spoorwegen. Dit is monopolie van de Spoorwegen. Ons inziens is dit standpunt nooit te handhaven. Over diverse punten zijn wij dan ook in correspondentie geweest met het bestuur. Het slot hiervan was: het mag niet van het hoofdbestuur en om de eenheid te bewaren. Wat voor Leiden verboden is, wordt aan de afge scheurde omstreken wel toegestaan; de touringcar, met haar vele voor delen. Spreekt men persoonlijk met de bestuursleden omtrent deze pun ten, dan hoort men: „gaat met Oegst- geest mede, dat doen meerdere Lei- denaars. Of doet als de prnning- meester en anderen en gaat 's mor gens met de Haarlemse bus". Beide i« zeker niet on. de eenheid te be waren. Aangezien wij deze wegen en ook andere wegen kennen is het ons daarom niet te doen. Wij willen juist de eenheid bewaren in de Leid- se Kring Wie wijs' ons de juiste er kortste weg in deze? Het Leids bestuur schijnt het niet te kunnen of te willen. Den Bosch leert wat voorbereiding tot de H. Tafel en dankzegging is Leiden geeft hiervoor geen gelegenheid, omdat haar program te lang is, moet het gejaagd afgewerkt wor den; dit is een ernstige fout. Om volledig te zijn, van het be stuur hebben wij de schrifteijke toezegging dat in het vervolg de ouderen in de achterste banken mogen plaats nemen. Voor zoveel eer hebben wij feestelijk bedankt en deze ere-plaatsen aan de bestuurs leden terug geschonken. TH. DEN HOLLANDER. Middelw. 11 J. GUSSENHOVEN, Oude Ri.in 2. C LANGEZAAL, Stille Rijn 7/ (Dit ingezonden stuk werd door ons, red. L. Crt., ter kennis gebracht van de directeur van de Stille Om gang die ons het volgende naschrift zond). Naschrift. Beste vrienden, Zijn bovenstaande regelen naar uw mening nu wèl bevorderlijk voor het bewaren van de éénheid? Naar mijn bescheiden mening wordt hier door juist tweespalt gezaaid. Ik vraag mij af: „Zijp de geachte i ondertekenaars wel doordrongen van het hoge doel van de Stille Om gang?" Uw geestelijk directeur, Pater BOOMS, O.F.M. Nieuwjaarspuzzel van „Sursum Corda" De Nieuwjaarspuzzle in „Sursum Corda" heeft een buitengewoon gro te belangstelling gehad. Er kwamen niet minder dan 1453 oplossingen binnen waaronder slechts een klein aantal onjuiste. Een bewijs, dat er met veei animc gepuzzeld is! De gelukkige winnaars zijn: le prijs, een gouden dames of he renhorloge, mevr van Eshof, Anna van Saksenstraat 4, Leiden. 2e prijs, een Spectrum-uitgave van „De H. Schrift" J A van Diemen, Hogebrug 80, Zwammerdam 3e prijs, een foto-toestel, mevr. A. M. H. Boekraadv. d. Heiden, ooierstraat 38, Leidschendam. 4e prijs, een dagmissaal, mej. Len- ng, Amaliastraat 34, Leiden. 5e prijs, een dagmissaal, R. .Vrou- NA 2Wf€R/0, 2IV€V£ND 'JSGSMOT. 2WAN{N8ERe'S ROOKWORST MPS POT...! ^0 (Advertentie) yerraden dan zou haar sluwheid wel al zijn pogingen te niet doen. Maar zover was het nog niet. Eerst moest nog gedaan worden wat in middels nodig was. Ze keek de twee mannen na, die op haar bevel naar de salon gingen. Toen trok ze een klein pistool uit haar tasje en wierp de deur van de provisiekast open. Ja, ja ik dacht wel dat de twee muisjes zich hier verstopt hadden. Nu, een erg gelukkige keuze vind*ik deze schuilplaats niet. Jullie had toch kunnen denken, dat ik tenslotte hier zou gaan zoeken. Eerst leek het me wel, of de chef van de organisatie de hand in het spel had, maar toen dacht ik bij mezelf: als dat werkelijk zo was, dan had hij die idioot toch niet als afgezant hoeven te zenden. En tenslotte bemerkte ik met plotse ling helderziende ogen de afdrukken van warme handen op de verchroom de deurknop van de provisiekamer, die er gisteren zeker nog niet waren, want de dienstbode heeft alles flink gepoetst en ik of Ludwig zijn nadien niet hier in de kamer geweest. Daar om beproefde ik mijn geluk enmet succes. Jullie hebt natuurlijk intus sen heel wat georaat, het is dus on nodig, de comedie nog verder voort te zetten. Niettemin zal alles gere geld worden, zoals ik het bepaal, en De bel van de woning rinkelde ononderbroken en deed Friederike Standike verstommen Dreigend nu klonk het scherpe geluid door het huis en scheen maar niet te willen ophouden. Dat gebeux-de op hetzelfde ogen blik, waarop binnen in de salon commissaris Valentin opsprong en Ludwig Hofner een vuistslag tegen zijn slaap gaf, dat hij wankelde en op de grond viel, waar hij als een stuk hout bleef liggen. Daar wist Friederike Standike ech ter niets van. Ze luisterde naar het aanhoudend bellen en haar gezicht vertrok van woede: "Wanneer de chef nog een con- troleur stuurt dan zal het slecht met ons aflopen, dacht ze en voegde er hardop aan toe: Herta, ga naar het venster terug o, wil je niet? Ze hief haar pistool op en aan haar gezicht was gemakkelijk te zien, dat ze van plan was te schieten, als ver zet dat naar haar mening no dig maakte. Toen Herta niettemin roerloos bleef taan. gaf Cissy haar een wenk. Doe, wat mevrouw Standike zegt. Herta. Het is voorlopig het beste. Niet alleen voorlopig, hoonde deze, „altijd" Maar dat zullen jullie beiden nog nader moeten ondervin den. We hebben jullie te goed behan deld. Dat zal nu anders worden. Cis sy mars, jij gaat met mij mee. Ze keerde zich om, nog altijd het pistool in de hand houdende en.... stonti paf. Daar kwam de „idioot" met zijn schuw, suf gezicht aange- wankeld, terwijl hij de sleutel van de deur in zijn hand hield. Mijnheer, uw echtgenoot gaf mij bevel, open te doen. zei hij heel deemoedig en nog voor dat ze het kon beletten, had hij inderdaad de sleutel omgedraaid en de deur wijd opengegooid. Hoewel hij schijnbaar helemaal niet op het pistool in de hand van Friederike Standike gelet had, wist hij het haar nu met een handige snelle greep af te nemen. De vrouw was totaal overbluft, temeer daar ze politiemannen in uniform zag binnenkomen. En hun aanvoerder was niemand anders dan die jonge man van het station in Reut die op zo'n onaangename manier in haar herinnering gebleven was. Met krachtige greep pakte hij haar bij de polsen. Waar is Herta.? Friederike Standike kon geen woord meer uitbrengen, toen ze al haar misdadige plannen vernietigd zag en begreeü dat Herta nu bevrijd zou worden. Voorbij was de droom om het jonge meisje met Ludwig Hofner te doen trouwen en haar dan te vermoorden om zo in het bezit van de ex-fenis te komen. Doch Cissy was des te radder, van tong. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6