Vergeet de Protestantse broeders niet Vier kazernes op Veluwe bijna gereed Rotterdam zet aanleg van startbaan door KLOOSTERBALSEli Rommelige boekhouding bij een spaarbank te SliedrechtJ VRIJDAG 18 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Oproep van Rudolf Goethe aan Kath. Nederland De pas gewijde Duitse priester Ru dolph Goethe, vroeger predikant van de Duitse Evangelische Kerk, die met toestemming van de H. Vader tot het H. Priesterschap werd toe gelaten, ofschoon hij is gehuwd, richt langs het Katholiek Neder lands Persbureau de volgende op roep tot alle Katholieken in Neder land en in de gehele wereld: Waarde Broeders en Zusters, Ik beschouw de „Internationale Bidweek voor de hereniging der Kerken als een zeer belangrijk feit bij de aanvang van het nieuwe jaar. Terwijl de staatslieden over vrede en oorlog onderhandelen en gevaren van velerlei aard, donkere wolken boven onze hoofden samentrekken, is de biddende liefde de belangrijkste positieve daad van alle Christenen. Er bestaan vele manieren om te bidden: de eerste bestaat er in God te loven volgens de gebeden, voor- feschreven door de Kerk. Dit bid- en bewaart een zuivere en gezonde atmosfeer. Een andere manier is de opdracht aan God van onze persoon lijke en algemene verzuchtingen, terwijl wij het tevens deemoedig aan Hem overlaten, datgene te doen, wat voor Zijn kinderen goed kan nier: wij kunnen namelijk bidden, in opdracht van God, voor datgene, waarvoor Hij wil, dat wij bidden. In deze gebeden, die, „in naam van Christus, voor de Hemelse troon worden gebracht, komt het gebed van Christus zelf tot uiting" (Joh. 16:23). Zo krijgen wij in deze dagen een geheel bijzondere taak, die ons door God werd opgelegd. Met bijzondere en vurige liefde verzoek ik u de Evangelische broe ders niet te vergeten, want God wil in en door hen grootse dingen ver richten. De mogelijkheid bestaat, dat velen zich beangstigd of geërgerd zullen afkeren, nadat zij van de bijzondere vergunning van de H. Vader heb ben gehoord, waardoor het na bestu dering van elk geval, aan Evange lische geestelijken in Duitsland mo gelijk wordt gemaakt, onder behoud van het Sacrament van het Huwe lijk, de priesterwijding te ontvan gen. Mijn priesterwijding in dergelijke omstandigheden zal dus ook mis schien bij velen een verkeerde in druk hebbén gemaakt. Zij willen of kunnen de „Open Deur" niet zien, waardoor de liefde van God hun wenkt naar de eenheid der Christelijke Kerk. Ik smeek U daarom van ganser harte: bidt voor hen „in de naam van Jezus', opdat zij niet, vol wantrouwen, zouden zeggen: „Ziet ge wel, men wil ons lokken, opdat wij het hoofd zouden buigen". Bidt voor hen, opdat zij vol be wondering het hart openen voor de roep van God, voor de dringende liefde van Christus. Opdat zij de moed hebben de waarde van het echte Evangelische geloof te bewij zen door uit vrije beweging de „weg terug te gaan", nadat eens de voor ouders meenden uit de toenmalige Kerk te moeten treden. Bidt voor hen, opdat zij tot een levendig geloof komen. In Uw hand voornamelijk in de hand der Evangelische geestelijken berust thans een beslissing, die van zeer grote, misschien wel van univer- seel-historische betekenis is. Wiesbaden, Januari 1952. RUDOLPH GOETHE. Dr. Drees in Amerika Dr. Drees heeft Donderdag korte tijd doorgebracht bij de Niagara wa terval alvorens zijn reis naar Pitts burgh voort te zetten. Het gezelschap van de eerste mi nister reist in een viermotorig vlieg tuig van het Amerikanse ministerie van defensie. In Buffalo werd minister Drees ontvangen door de Nederlandse con sul aldaar, Visser 't Hooft. In 'Pittsburgh zal een bezoek ge bracht worden aan hoogovens en andere installaties. NIJMEGENS MEDISCHE FACULTEIT ONTVANGT 50.000^- Woensdagmorgen heeft Z.H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink in audiëntie ontvangen de heren J. Hendriks en E. van der Zande, resp. voorzitter en penningmeester van de Bond van Ka tholieke Ziekenhuizen. Genoemde heren kwamen aan Z.H.Exc. als voor zitter van de St. Radboutstichting de som van 150.000.aanbieden ten be hoeve van de Medische Faculteit der Katholieke Universiteit te Nijmegen* Verzekeringspremie tegen werkloosheid Elk 0.7 pet. van het loon De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de premie voor de Werkloosheidswet vastgesteld op 2.8 percent van het loon, dat voor premiebetaling in aanmerking komt. De Werkloosheidswet regelt de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering. Voor de wachtgeldverzekering worden de premies bedrijfstaksge- wijze vastgesteld. De premie voor de werkioosheidsverzcKering is uni form. Het rijk betaalt de helft en het bedrijfsleven de andere helft. Van deze laatste helft betalen werk gevers en werknemers weer de helft. In record-tijd gebouwd Kolonel J. C. Stumphius, hoofd van het centraal bouwbureau der Genie, heeft medegedeeld, dat de vier gro te kazernecomplexen, welke bij Steen wijk, Oldebroek, Nunspeet en Ermelo gebouwd worden, naar alle waarschijnlijkheid begin Maart kun nen worden betrokken. De normale bouwtijd voor deze kazernes, elk be stemd voor 3000 man, bedraagt on geveer twee en een half jaar. Een combinatie van zeven grote Neder landse aannemers heeft het echter onder leiding van de Genie gepres teerd de complexen in een half jaar te bouwen. De logiesgebouwen, acht per kazerne, staan glasdicht over eind. Schilders, electriciens, timmer lieden en anderen zorgen thans voor de afwerking. Kolonel Stumphius schatte, dat elk complex totaal ongeveer twaalf millioen gulden zal kosten. Deze, voor de huidige omstandigheden be trekkelijk lage prijs, is te danken aan de eenvoudige constructie (sim pele blokken van beton en glas), de productieve werkmethode en het Partijraad K.V.P. Zoals bekend zal op 29 Februari en 1 Maart de 15e partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij plaats hebben te Utrecht in het Jaarbeurs- restaurant.. De vergadering zal Vrijdagmiddag te half vier beginnen met een ope ningsrede van partijvoorzitter W. An- driessen. Op het programma staat die dag verder de behandeling van het ontwerp verkiezingsprogram 1952. Zo mogelijk zal in deze partijraad ook het algemeen staatkundig pro gram opnieuw aan de orde komen. Zoals men weet is dit program in de December-vergadering niet aan vaard en uitgesteld tot latere behan deling. Indien het mogelijk is, dat dit staatkundig program behandeld kan worden, zal de vergadering vroeger aanvangen. Zaterdagmorgen begint men met de huishoudelijke punten, waarna de voorstellen uit de kringen bespro ken worden. Na de middagpauze zal prof. C. P. M. Romme een rede houden over de staatkundige toestand en het parle mentaire werk; hierover volgt dan een gedachtenwisseling. Om een bankje van duizend De commissie voor de verzoek schriften van de Eerste Kamer heeft afwijzend geadviseerd op het adres van J. H. van Eijk, te Utrecht, hou dende verzoek te bevorderen, dat zijn op 18 October 1945 ingeleverd bankbiljet van 1000.wordt te rugbetaald. De heer J. H. van Eijk heeft inder tijd schadevergoeding gevraagd voor het bankbiljet van 1000 waar van hy verklaarde het te hebben ontvangen van G. Jansen te Utrecht, tegen inwisseling van biljetten van kleinere waarden en wel in Sep tember 1942. Genoemde Jansen heeft zulks schriftelijk bevestigd. Het onderhavige biljet is echter op zijn VToegst op 15 December 1942 door de Nederlandse Bank in om loop gebracht, aldus had de voor malige minister van financiën ad interim aan de Eerste Kamer mee gedeeld. Omdat is komen vast te staan, dat zowel verzoeker als zijn getuige met betrekking tot het tijdstip waar op het biljet van de een op de an der zou zijn overgegaan, een onjuis te verklaring hebben afgelegd, is de bewindsman van mening dat ver zoeker het geëiste bewijs van eigen dom per 13 Maart 1943 niet heeft ingeleverd. Op grond hiervan is de commissie met de bewindsman van oordeel, dat adressants eigendom van het bedoelde biljet geenszins vaststaat. Vliegtuig ótaxtte Ut tiuiet Reddingboten bij het gezonken tweemotorig vliegtuig van de North East Airlines. Bij een poging tot landen op het vliegveld La Guardia stortte het Maandag, 14 Januari neer in de East River, nabij New-York. Van de 36 in zittenden, die allen gered werden, moesten vijf met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. zachte winterweer. Begin Maart zul len de soldaten in de kazernes kun nen slapen (slaapzaaltjes voor 16 man), eten volgens cafetariasysteem en de cantine bezoeken. Verscheide ne bijgebouwen zullen dan nog aan de beurt moeten komen. Voor de volgende winter zijn de vier com plexen echter, naar kolonel Stum phius verzekerde, beslist geheel ge reed. EERSTE LUSTRUM „HET VIERDE PRINSENKIND". Op 24 April a.s. bestaat „Het Vier de Prinsenkind" vijf jaar. In de af gelopen vyf jaren werden niet min der dan 21016 oorlogsweesjes en oor- logsinvaldie kinderen naar de vacan- tieoorden uitgezonden. Het ligt in de bedoeling in de ko mende zomer opnieuw ruim vier duizend jeugdige oorlogsslachtoffer- tjese voor uitzending in aanmerking te laten komen. FRIES VEE NAAR ARGENTTNIë. Dr. Valentin Conti en de heer Lo- zano uit Argentinië zullen de vol gende week een bezoek aan Fries land brengen om Fries fokvee aan tP kopen voor Argentinië Hun re gering heeft he." gemachtigd vee aan te kopen tut een bedrag van f 600.000. terwij1 men ook verdere Invoervergunningen en de\iezentoe- wijzingen zal verschaffen. HACHELIJK AVONTUUR. Een hachelijk avontuur heeft een los arbeider uit Arnhem beleefd, toen hij tijdens het zandlossen in de Oude Haven tot over zijn hals weggleed in de modder, terwijl de zware vracht auto meegleed, kantelde en precies boven zijn hoofd bleef hangen. Met het zand dat van het stations plein wordt afgegraven, wordt de Oude Haven gedempt. De vrachtwa gens rijden over het reeds gestorte zand, waarop ijzeren rijplaten lig gen, naar de waterkant en laten daar hun last naar beneden glijden. Maar het hoge water van de Rijn en de regenval van de laatste dagen heb ben de zandbouw vermoedelijk on dermijnd. Toen de arbeider de laad bak wilde openen, schoof de bodem onder hem weg het water in. De chauffeur van de vrachtauto was de enige toeschouwer. Hij wist zijn be dolven kameraad een schop toe te steken, waarmee die zich ten slotte moeizaam uit de modder wist te wer ken. De vrachtauto is later met een takelwagen omhoog gebracht. (Alg. Dgbb). Er hebben zich gistermorgen aan de Brouwersgracnt te Amsterdam heftige tonelen afgeseeeld, toen een deurwaarder op grond van het vonnis van de kantonrechter vijf fa milies en een alleenwonende heer op straat wilde zetten. Het tumult van de hevig veront waardigde bewoners die bijval on dervonden van ouren, nam zodanige vormen aan, dat de deurwaarder niet tot de ontruiming c vei ging, doch zich na enige tijd naar he«, stadhuis begaf. Na een kon onderhoud met de burgemeester keprde hij terug. Hy deelde de in grc.e spanning wachtende families mede, dat de Durgemeesttu Zaterdag een onder houd zal hebben met de makelaar, die als gemachtigde voor de eigena resse van het par.d. de Oud-Katho- heke Kerk, opt«*eedt. Tot Maandag kunnen de bewoners, die allen on derhuurder? zijn op hun kamers blij ven. De hoofdbewoner, de 89-jarige G., bleek gistermorgen in alle vroegte zijn biezen te hebben gepakt, omdat door hem een huurschuld was ont- staan. I In afwachting van het resultaat van de bespreking op Zaterdag zal hét Centraal Bureau Huisvesting ijverig naar een oplossing zoeken, wanneer de ontruiming onverhoopt toch doorgang zcu moeten vinden. Kosten worden begroot op 4.5 millioen Het door Rotterdam met Den Haag en Rijswyk gevoerde overleg over de aanleg van een verharde startbaan voor vliegtuigen heeft niet geleid tot een voor partijen bevredigende oplos sing. B. en W. van Rotterdam stellen thans voor in beginsel medewerking te verlenen aan do oprichting van een N.V. tot aanleg en exploitatie van een startbaan van 1500 meter op ge meentegronden in de polder Zestien, hoven en deelneming in het kapitaal tot 1 millioen gulden. Het bedrijfsleven heeft indertijd reeds één mililoen gulden beschik baar gesteld voor een Rotterdamse luchthaven. In Januari 1951 verzocht de N.V. maatschappij voor vliegtuig bouw Aviolanda een reparatiebedrijf voor vliegtuigen te mogen vestigen mits er een startbaan zou zijn voor proefvluchten. De 1500 meter start baan, die in het plan wordt voorge steld, zal aan de behoefte van Avio landa voldoen en zal tevens kunnen worden gebruikt voor commercieel luchtverkeer op bescheiden schaal. De outillage daarvoor is in het plan be grepen. De ontworpen startbaan kan tot 2150 meter worden verlengd en ze past geheel in het voor de toe komst gedachte plan voor een grote luchthaven. Intussen heeft Aviolanda bij herha ling op een beslissing aangedrongen. Ook van de N.V. Koninklijke maat schappij De Schelde is bericht bin nengekomen, dat deze N.V. voor haar vliegtuigproductie ten zeerste is ge ïnteresseerd by de totstandkoming van een startbaan te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam menen dat concrete besluiten thans niet langer mogen worden uitgesteld. Aviolanda heeft kort geleden doen weten dat uitstel voor haar onaanvaardbaar is. De kosten van het thans beoogde plan worden begroot op 4.5 millioen gulden met inbegrip van de grond en van de bij de siartbaan geprojec teerde dienstgebouwen. Voor exploi tatie wensen B. en W. de vorm van een naamloze vennootschap te kiezen. VIER NEDERLANDSE HUWELIJKEN IN SYDENY. Vier Nederlandse Katholieke brui den, die pas in Australië waren aan gekomen, zyn enkele dagen geleden met hun vooruitgereisde mannen te Sydney in de echt verbonden. Pa ter Beerepoot O.F.Meen van de Nederlandse immigranten-aalmoeze niers, heeft 'de huwelijken plechtig ingezegend en een passend woord tot de paren gesproken; het zyn de echt paren NicolaasHonk, Trangott Jacobs, Curtiusvan Sprundel en TrauSaais. HONDERDJARIGE OP ZIJN VERJAARDAG OVERLEDEN. De heer J. J. Wehring te Sittard, die gisteren zijn honderdste ver jaardag vierde, is gistermiddag om- steeks twee uur in het ziekenhuis te Sittard overleden. Haarlem wil geen pleegkinderen De Bollenstreek verzocht bij te dragen in financieel tekort voor middelbaar onderwijs rheumatick, Uw spit, Uw lendenpijn weg /j\ metAlcker's Kloosterbalsem,die vï1/ onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: m.u jsr. ).MM Door de gemeente Haarlem is een schrijven gericht aan de gemeente besturen van plaatsen, die profite ren van de in Haarlem gevestigde onderwijsinstellingen en aan wie nu gevraagd wordt in een tekort bij te dragen. Tot deze plaatsen behoren o.a, Hillegom, Lisse en Sassenheim. Bedoeld schrijven bevat o.a. de mening van het gemeentebestuur van Haarlem, dat er geen enkele re den bestaat, die het billijk en recht vaardig maakt, dat de gemeente scholen voor gymnasiaal en middel baar onderwijs gesticht en in stand gehouden worden ten behoeve van kinderen van ouders uit een andere gemeente. De wet verplicht daartoe niet en nu de wet en de daarop be rustende algemene maatregel van bestuur, aldus Haarlem, zeer onvol doende voorzien in de regeling van Wisselloper van f6000 beroofd Gisteravond omstreeks kwart over zes is te Ruinerwold 'n aanslag ge pleegd op de 35-jarige H. Kister uit Ruinerwold, wisselloper van de Coö peratieve Landbouwbank te Mep- pel. Deze begaf zich per fiets naar zijn woning en had een bedrag van ruim ƒ6000 bij zich, dat hij te Havelte voor de bank had geïnd. Op het don kerste gedeelte van de Havelter- weg werd hij aangevallen door twee mannen. Zij slaagden er in zicH van zijn portefeuille meestei te maken. Koster had kwitanties geïncasseerd te Havelte, doch had reeds een be drag van ongeveer 4000 per giro zielde lichamen aange.rcften \an de de financiële gevolgen van toelating* van dergelijke kinderen, meent het college, dat de belanghebbende ge meentebesturen op dit punt tot el kaar behoren te komen. Verder wordt nog geschreven, dat de buitengemeenten uiteindelijk de kosten van het onderwijs aan de kin deren van haar inwoners zelf zullen behoren te dragen. B. en W. van Heemstede, welke plaats ook werd aangeschreven, zijn in een schrijven aan de raad reeds op de door Haarlem verkondigde mening ingegaan Volgens dit col lege wordt door Haarlem over het hoofd gezien, dat de totstandkoming van de wettelijke bepaling, waaruit voortvloeit dat de buitengemeenten 50 van de netto kosten moeten dragen, wel degelijk bij dit percen tage is stilgestaan en dat dit gemo tiveerd werd met de mededeling, dat de gemeente, die de school in stand houdt, daardoor bijzondere voordelen heeft, terwijl voorts ge wezen werd op de omstandigheid, dat de buitengemeenten bij de in richting der school, de benoeming van het personeel, enz. generlei zeg genschap hebben. AARDGAS AANGEBOORD TE GIETHOORN. Tijdens de voortgezette onderzoe kingen van de aardlagen in de Giet- hoornse po.der is op een diepte van ongeveer 1600 meter aardgas aange boord. Deze gaslaag is dezelfde als die welice in Wanneperveen produc tief is gebleken De boring word: voortgezet ten einde de dikte van de gashoudende laag vast te stellen. Daarna zullen product eproeven worden genomen, waaruit de betekenis van de vondst kan worden afgeleid. DRAMA TE DORDRECHT. 7 een pan heet water over zich heen. In een Dordtee chocolaterie heeft ,Jet £cntj(; j, onl,e uren laler ov„. JUtte GOLF BINNENLAND. Een tweejarig zoontje van de fa milie K. te Beuningen bij Nijmegen kreeg gistermiddag de inhoud van de politie Woensdagmiddag dc ont- naar de coöperatieve Landbouwbank te Meppel overgemaakt. TOGA TEN GESCHENKE. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer P. J. Keyzer vijf jaar burge meester is van Papendrecht en bo vendien gisteren zijn verjaardag vierde, heboen zes industriëlen uit deze plaats hem op een receptie in zijn functie van ambtenaar van de Burgerlijke Stand een toga aangebo den, die hij zal gebruiken bij de vol trekking van huwelijken. JONGEN VAN VRACHTAUTO GESLINGERD. Een 14-jarige jongen, die achter op een vrachtwagen zat. is toen de ze wagen gisteravond op het Merca torplein te Amsterdam een scherpe bocht maakte, er af geslingerd en daarbij zo ongelukkig terecht geko men, dat hij vrijwel op slag dood was. 51-jarige weduwe A R van R en de eigenaar van de zaak, de 00-ja- nge F. de G. Aangenomen wordt, dal De G. eerst de weduwe, die eni ge tijd huishoudst»1 bij lim was ge weest, met messt ;ken &n het le- De grote toeneming van het aantal wanbetalers te Reeuwijk heoft de Reeuwijkse middenstandsvereni- gin doen besluiten een waarschu- wingslijst in te stellen. Het bestuur zal nauwlettend toezien op de na- wccoi" ..ic. o.» ..ei .c-1 jevjng door de 38 winkeliers, die ven heeft beroofd om daarna zichzelf aan |'ze zwartelijstactie deelnemen. Door spiegelgladde wegen ont- door verstikking om 't leven te bren gen. De doodslag is waarschijnlijk enkele dagen geleden reeds ge pleegd. DE NIET-GESLOTEN OVERWEG. Tot veertien dagen heeft de Am sterdamse rechtbank gistermorgen de 40-jarige H. J. H oud-ovcrwegwach- ter en thans stationsarbeider der N.S. te Bussum, veroordeeld. De man, te gen wie een maand was geëist, had in April van het vorig jaar verzuimd de bomen bij de Herenstraat te Bus sum neer te laten toen een goede rentrein naderde. Dit had toen een grote consternatie veroorzaakt, daar het toen juist zeer druk was op de weg. ZES JAAR WLGENS DOODSLAG OP ONDERGEDOKEN SS-ER. De heer A B C B uit Badhoeve- I De Haags0 rechtbank veroordeelde dorp is zwaar gewond en moest naar gisteren de 29-jarige metaalbewer- een der Amsterdamse ziekenhuizen ker J. van der M conform de eis worden vervoegd, nadat hij gister-1 van de officier van justitie tot zes avond met zyn motorrijwiel op een jaar gevangenisstraf met aftrek, -door de sneeuw glad geworden weg- j D rechtbank achtte Van der M. dek van de rijksweg Amsterdamschuldig aar. de hem ten laste ge- Den Haag ten val was gekomen en legde doodslag in de laatste dagen door e;n htm achterop komende per- vooi de bevrijuing gepleegd op de sonenaulo werd aangereden, toen hij gedeserteerde SS-ei Kerkvliet uit poogde op tP staan Het ongeluk ge- Den Haag. Deze K vond die dagen beurde kort voor 7 uur op de brug een onderdak in het ouderlijk huis over de Ringvaart i van Van der M. Brandkast met waardeloze effecten stond gisteravond bij De Bilt op de Utrechtse straatweg een slippartij, waarbij 3 autobussen en enkele per sonen-auto's waren betrokken. Ver scheidene personen liepen kneuzingen en snijwonden op. Op de veronderstelling, dat er niet helemaal zuiver zou zijn gehandeld door de directeur van de particuliere spaarbank te Sliedrecht, wijlen P. de B., is notaris Klokke uit Gorinchem thans bezig de administratie van deze bank te ordenen. Het is een gewel dige papieren chaos en het zal wel twee weken duren voor er iets defi nitiefs kan worden gezegd. Waar schijnlijk zal de Officier van Justi tie, als de notaris klaar is met het ordenen, besluiten de rijksaccountant met het onderzoek te belasten. Tot nog toe zou de notaris slechts enige bundels waardeloze effecten hebben aangetroffen en niets zou er op wij zen, dat er nog baten te vinden zyn. Een zoon van de overleden spaar bank-directeur meende, dat de baten de lasten wellicht zullen overtreffen. Er zou sprake moeten zijn van uit staande hypotheken en vorderingen. Inmiddels maktn de spaarders zich ernstig ongerust. Zoals men zegt zou zestigduizend gulden zijn verdwenen, een bedrag dat ruwweg is geschat en mogelijk nog hoger zou kunnen lig gen. Aan kasmiddelen zou slechts een bedrag van zes gulden zijn aange troffen. Wijlen de B., die op 19 November van het vorige jaar is overleden, was indertijd directeur van de N.V. Mid- denstandscredietbank te Sliedrecht. In 1929 kon deze instelling niet meer aan haar verplichting voldoen en volgde liquidatie. Talrijke Sliedrech- tenaren leden toen grote verliezen. In 1935 opende wijlen de B. een eigen kassiersbureau. Hij oefende het beroep van commissionnair in effec ten uit en nam spaargelden onder zijn berusting. In 1947 trok hy zich terug uit bankzaken, maar bleef wel de spaarbank beheren. 0EURS- (J) VERZICHT STAATSFONDSEN WEDEROM LAGER. De activiteit ter beurze had ook gisteren maar weinig te betekenen en één der kenmerken van zo'n stil le dag is wel, dat de beurs zeer ge voelig is. Gisteren kwam dit o.m. tot uiting in de Aku-hoek, waar gering aanbod reeds voldoende was voor een koersverlies van bijna drie pun ten. Tegen slot herstelde Aku zich tot 15714 (159). Ook thans werd de hoek in Alge mene Exploratie open gemaakt. Na dat Woensdag de parikoers met 2 punten was overschreden, volgde gisteren een vooruitgang tot 105 bij opening. Vermoedelijk is hier ook de vraag tegen middenkoers van invloed geweest, want al spoedig zakte de prijs in tot circa 103. De tendens op de Staatsfondsen- markt blyft in mineur en ook nu kwamen hier kleine verliezen voor. Zo belandde de conversielening tij delijk beneden de 85, slotnotering 84 15/16 a 85. De Scheepvaartafdeling was niet ongunstig gedisponeerd. Aandelen Maatschappij „Nederland" golden 156, hetgeen in enkele dagen een koerswinst van 5 punten betekent. Java China Paketvaart was 3 punten hoger op 138, tegen vorige week Vrij dag 129De overige soorten bleven hier in doorsnee goed op peil, met uitzondering van Holland Amerika Lijn op 182 (183 1/4). De Cultuurafdeling viel minder uit de toon dan Woensdag. Van een ge deprimeerde stemming was geen sprake en hoewel de winsten en ook de omzetten practisch te verwaarlo zen waren, stemde het in ieder geval tot voldoening, dat bij de voornaam ste soorten geen achteruitgang werd geboekt. Kon. Olie bleef tussen nauwe grenzen schommelen, nl. tussen 286 3/4 en 287 1/4, een marge dus van een half punt. wel een bewijs van de minimale belangsteling. Unilever en Philips, evenals de incourante soor ten, bleven net als het hoofdfonds zo goed als onveranderd. Het ajjio voor Amerikanen werd een fractie beter getaxeerd op 10 3/4; dollarobligaties eveneens goed prijshoudend. Pro longatie 3 1/2 pet. 4

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5