RIJNSTREEK Duinstreek De Jeugdbeweging gaf een St. Petrusparochie-avond Gladde bocht in Steekterweg werd een autokerkhof Sleepboten in moeilijkheden ffieóptefiing&i avei 'Unie-óiatuut Tweede kaasdag te Nieuwkoop VRIJDAG 18 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Denk aan de verjaardagen! De mannelijke jeugd van de St. St. Lodewijksgroep over 12}^ jaar Petrusparochie, voor zover georgani- het zilveren feest van de heer Duin- seerd in de Verkennersbeweging of dam vieren zou! Grote sprongen liet Jongensclubs, gaf gisteravond acte de kas niet toe, maar iets wilde de de présence in de grote zaal van commissie toch doen, hetgeen tot Den Burcht, die goed gevuld was uiting kwam in de aanbieding van met ouders en andere parochianen, een prachtig tafelkleed. De waarnemend aalmoezenier, ka pelaan Thomas, was enerzijds zeer verheugd 'n openingswoord te mogen spreken, maar betreurde anderzijds, dat hij moest staan op de plaats, die aen kapelaan Plaat toekwam. Ge lukkig zijn de laatste berichten over de gezondheidstoestand van kapelaan Plaat thans gunstig. Spr. waar schuwde vervolgens de ouders voor een te geringe belangstelling ener- zijde en een te grote belangstelling anderzijds. Zij moeten niet denken, dat het verenigingswerk alleen maar een aardig tijdverdrijf is voor de jongens, want zij ontvangen er een stuk van hun vorming tot mannen- in-de-maatschappij. Zij dienen zich echter niet te bemoeien met onbe langrijke interne aangelegenheden van groep of club. Wanneer een jon gen onjuist behandeld zou worden, kan hij dat zelf wel opknappen! Vooraf waren de aanwezigen, waaronder zich ook pastoor Beukers en enige leden van de Jeugd-com- missie bevonden aangenaam bezig gehouden door de eigen muziekclub van de jongens, met Engelse songs, kampvuurliedjes en Hawaiian-melo- dieën. De „Scouts Serenaders" kre gen een verdiend applaus Daarna kwamen de welpen voor het voetlicht, om te laten zien, dat zij hun tanden gepoest, hun haren gekamd en hun handen gewassen hadden! De verkenners volgden hen op de voet met een interessant num mer parterre-acrobatiek, dat her haaldelijk applaus ontlokte. Ook de fotoclub kwam voor het voetlicht met een serie projecties van opnamen, die de jongens zelf gemaakt hadden in het clubhuis Ga- renmarkt en op hun zomerkampen. De hoofdschotel van het program ma werd verzorgd door de toneel groep, die de tweedelige klucht „Blijf er buiten" opvoerde, een amu sante geschiedenis van een kortzich tige grondbezitter en een geldschie ter, om welke personen zich een ge heimzinnige affaire van oplichting en diefstal afspeelde, natuurlijk met een happy-end. Voor de pauze sprak de heer J. v. Harteveld namens de Jeugdcommis sie hartelijke woorden tot commissa ris J. Duindam Spr. wees op de grote waarde van dit onbaatzuchtige werk en kon slechts hopen, dat de De heer van Harteveld dankte ook de parochianen voor hun steun aan het jeugdwerk, waarvoor zeel veel geld nodig is. Vooral de verjaardag- actie beval spr. in de welgezind heid van de parochie aan. Deze aar dige attentie: op zijn verjaardag aan huis door een verkenner gefelici teerd te worden (waarbij natuurlijk de portemonnaie te voorschijn moet komen) dient gehandhaafd te blij ven; het jeugdwerk steunt voor een groot deel op deze actie! Na de pauze die door de Scouts Serenaders werd opgeluisterd, zagen we het tweede bedrijf van de klucht „De Gargenspelers" waren hierin nog beter op dreef en enige jongelui al zullen we hier geen namen noemen zijn beslist een een belofte voor de toekomst. Het vlotte spel, dat vrij goede rolkennis en de onbevangenheid van bewegen, maakten van „Blijf er buiten" een gezellige voorstelling die als eerste optreden van de Garenspelers ze ker geslaagd mag heten. DE CYCLUS IN HEX. Evenals vorige week, vertoefde de filmcyclus gisteren in de wereld der klassieken. Verscheen vorige week Verdi's opera Rigoletto op het witte doek, deze week zag men Shaek- spaeres grootste drama „Hamlet". Deze film is reeds meerdere in Lei den vertoond en dat zij toch nog volle zalen weet te trekken de beide voorstellingen waren meer dan ruim bezet bewijst wel hoe zeer men dergelijke films weet te waar deren. Evenals de verfilming van een opera, kleeft aan „Hamlet" het onvermogen van de film, om de judste bedoeling van de .schrijver weer te geven. De kracht van Sha- kespeares werken schuilt in de spits vondige, geestige dialogen en deze gaan bij de verfilming natuurlijk grotendeels verloren. Toch is de film een succes te noemen, omdat de ver vaardigers getracht hebben, het ge mis aan literatuur aan te vullen met vaak zeer goed uitgebeelde acties, die toch een idee geven van het ge heel. Wanneer men de film „Ham let" ziet, dan weet ook diiegene, die het drama nog nooit door een vol waardig toneelgezelschap opgevoerd heeft gezien, dat dit geen alledaags verhaaltje is, maar een groot werk, dat een grote belangstelling waard is. Zo zijn dergelijke films voor velen een kennismaking met en een stimulans tot nadere kennismaking met de grote werken der klassieken, die in deze tijd te veel aan de aan dacht vn het grote publiek voorbij gan. CARBOVIT (Act,ev e Kool Dragées) reinigt maag en ingewanden van kwade «toffen;_Per_doos 41 ci. Flacon 1.03. (Advertentie) Vrijdag 18 Januari Van Stadskok wordt verwacht, dat hij U weer eens ergens toe zal aan sporen. Vooruiit dan maar: heel ka tholiek Leiden wordt a.s. Zondag middag om half twee in de grote Stadsgehoorzaal verwacht, waar door de Ned. Kath. Soortbond diocrane Rhythmische wedstrijden werden ge houden, die eenmaal in do twee jaar plaatsvinden. Zijn wij wel ingelicht en dat zijn we meestal! dan is dit voor Leiden een hele onderschei ding, temeer omdat ook ons eigen dierbare „Victor e" meedoet! Wemu, sportieve Leidenaars, het zal Zondag wel weer regenen, zodat de voetbal wedstrijden wel afgelast zullen wor den. Zullen we met z'n allen eens naar de Gehoorzaal gaan? Wie weet Schumacher wordt vervolgd Dc regering van Noord-Rijnland- Westfalen heeft het Westduilse par lement verzocht de parlementaire onschendbaarheid van dr. Kurt Schu macher, leider van de Westduitse socialisten, op tc heffen, zodat hij gerechtelijk kan worden vervolgd. Het ministerie van justitie van de staat wil Schumacher heling van af schriften van notulen der Westduitse kabinetsvergaderingen ten laste leg gen. Dr. Schumacher heeft openlijk toegegeven dergel ijke documenten te hebben. Voorts heeft de regering van Noordrijnland-Westfalen om de zelfde reden de opheffing van dc onschendbaarheid van de socialis tische afgevaardigde dr. Adclf Arndt gevraagd. PANMOENDJON ZONDER EINDE Van de zijde der Verenigde Naties is meegedeeld, dat de wapenstil standsonderhandelingen van Vrijdag geen resultaten hebben opgeleverd. In de subcommissie voor het toe zicht op de naleving van een bestand is men het nog steeds niet eens kun nen worden over de kwestie betref fende de aanleg van vliegvelden. Ook in de subcommissie voor het krygsgevangenvraagstuk zijn geen vorderingen gemaakt. Vertegenwoor digers van beide partijen zullen van daag het onderzoek in het gebied van Kaesong voortzetten, waar, vol gens een beschuldiging van Noorde lijke zijde. Donderdag door een vlieg tuig van de Verbondenen een bom is geworpen. Boeren uit het betrokken gebied deelden de Amerikaanse offi cieren van onderzoek Donderdag mee, dat er geen schade is aangericht DE „VLIEGENDE SCHOTELS". Prof. Martin van de universiteit van Melbourne heeft Donderdag ver klaard, dat de „vliegende schotels", die in verschillende delen van de wereld zijn gesignaleerd, in feite bal lonnen zijn, die gebruikt worden om de aanwezigheid van een tot dusver onbekend atoomdeel in de stratos feer te constateren. Deze met waterstof gevulde bal lonnen waren in de Verenigde Sta ten, Engeland en Australië opgela ten, aldus prof. Martin, en konden door een systeem van drie in elkaar passende ballons een hoogte van 35 kilometer bereiken. In de binnenste ballon bevonden zich speciale foto grafische platen met een parachute. Bij het stijgen van de ballon tot gro te hoogte werden deze platen, die bedekt waren met een dikke laag zilver-bromide door kosmische stra len gebombardeerd, tengevolge waarvan protons en neutrons in me sons, de nieuwe atoomdelen, werden gesplitst. Dit was op de platen te zien als stralenbundels van punten van het midden uit, zo verklaarde Martin. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19 30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gra- mofoonmuziek. (9.309.35 Water standen). 9.50 Voor de huisvrouw. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Uitzending voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Hawaiianorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoor spel. 13.30 Accordeonorkest en solist. 14.00 Filmprogramma. 14.25 Fries progr. 15.00 Lichte muziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Dansorkest. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philharmonisch orkest en so list. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 In strumentaal trio. 18.40 Regeringsuit zending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak over het Prinses Margriet Fonds. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Amerikaanse volksliederen. 22.22 „Onder de pan nen", hoorspel. 22.42 Instrumentaal kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.2524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgenge bed en liturgische kalender. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Gewijde muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramo foonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuz. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gramofoonmuz. 14.20 Engelse^ les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.53 Lichte muziek. 16.20 Gramo foonmuziek. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.25 Pianoduo. 18.45 Benelux-commentaar en com mentaar uit West-Indië. 19.00 Film programma. 19.15 Parlementsoverz. 19.25 Gramofoonmuziek. 19.52 Actua liteiten. 20.00 Nieuws en weerber. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gramofoonmuziek. 21.00 Geva rieerd programma. 21.55 Gramofoon muziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Maastrichts Stedelijk orkest en solist. i wat een prettige middag ons daar te wachten staat! A.s. Woensdagavond hopen we om acht uur aanwezig te zijn op de jaar vergadering van de Ned. R.K. Mid denstandsbond ,afd. Leiden, om 8 u. in In den Vergulden Turk. Er wordt bestuursverkiezing gehouden, een pater zal spreken over de retraite rn hp^r De Hosson, bondsvoorzit ter, komt iets vertellen over het wev ._n en streven van de Bond. Een belangrijke vergadering dus, die waard is door zeer velen leden bij gewoond te worden. Laat ons ten slotte niet vergeten, dat ook nog enige leden het een en ander te berde zullen^ brengen in korte spreekbeur ten, die het vorig jaar zoveel succes hadden. Ondanks de regen is onze dag van vandaag weer goed, omdat we zo juist ontdekt hebben, dat in de tuin achter het Nieuwe Modehuis, Haar lemmerstraat 122, hedenmorgen twee bloeiende madeliefjes gevonden zijn, zomaar tussen het gras. U kunt het geloven of niet, het is zo. De bloem pjes werden geplukt en staan nu in een vaasje te vertellen, dat de lente of het nu vandaag regent of niet op komst is. Dat is een goed be richt, lieve lezeressen, geachte le zers. Een bericht dat de burger weer moed geeft! Ja, dan moet er tenslotte ook nog j iets verteld worden, dat minder pret- l tig is. Het gaat over de 59-jarige I timmerman A. V„ wonend aan de Stationsweg. Gistermiddag om vier i uur werkte hij in een perceel aan het Rapenburg en hoorde blijkbaar niet, dat een collega op de eerste verdieping van het te verbouwen huis „van onderen" riep. Die collega zag de, timmerman trouwens ook niet lopen, hoewel hij goed gekeken had. Daarom liet hij dan ook met een ge rust geweten een zware houten balk omlaag vallen die toevallig precies op het hoofd van de timmerman te recht kwam. De man bekwam een hoofdwond en een hersenschudding, zodat de E.H.D het nodig oordeelde 1 hem naar het Acad iZekenhuis te brengen. STADSKOK. ALPHEN AAN DEN RIJN Een glad gedeelte van de Rijks- met kleine toneelstukjes en „De Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraalexa men Pschologie de heer P. J. Stol- kêr, Enschede. Burgerlijke Stand Geboren: Viokla Maria d. van P van der Meij ij en M. Selina. Cor nells z. van C. Vrolijk en J. W. Toen. Johannes Petrus Marinus z. van B. L. M. Verhaar en P J. Klein. Overleden: A. J. Planjer vrouw 65 j. H. J. van Haarlem man 62 j. J C. M.' Langeveld zoon 9 maanden. J P. van Nassau man 50 j. P. C. v. Berkel man 36 j. W. Korswagen man 34 jaar; M. van Rijn huisvr. van van der Gugten 76 j. Ondertrouwd: W. A. Verhoogt en H. A. van Noort; D. Klein en S. Neu teboom; N. van Dijk en C. M. van d. Wereld; Th. C. Starrenburg en A. v. Helden; J. Schild en C. H. Mitten- dorf; G. Uljé en P. Streefland: N. A. van Zijü en E. G. Philips: H. Haars- ma en H. C. Voituron; D. O. Weima en S. van der Wijngaard; W. A. van Tongeren en M. E. Smits: J. de Vink en C. Montagne; C. A. de Jong en E. Kop; C. G. Laman enJ. van der Lin den; J. P. de Vries en J. van der Gaac: A. M. J. van Wamelen en M. J. de Ruiter. straatweg onder Alphen a. d. Rijn, juist in een bocht van de Steekter- weg, werd Donderdagavond voor een tweetal automobilisten en een motor rijder noodlottig. In enkele minuten stonden en lagen er de wrakken van nog even tevoren in goede conditie verkerende voertuigen. De hierbij be trokken bestuurders en mederijders kwamen vrijwel allen met de schrik vrij. De bestuurder van een personen auto, komende uit de richting Alphen aan den Rijn en rijdende in de rich ting Bodegraven, ds. P. J. M. uit Haarlem, werd, toen hij met een ambtgenoot omstreeks 6.30 uur Don derdagavond de bocht in de Rijks straatweg LeidenUtrecht, ter hoog te van de veehouder V. passeerde, plotseling verrast door het gladde wegdek als gevolg van opvriezing. De wagen slipte, de bestuurder raak te de macht over het stuur kwijt,1 ramde in zijn vaart een stalen kilo- meterpaal en botste vervolgens te gen een boom. Geheel vernield kwam de wagen hier tot stilstand. De beide inzittenden liepen gelukkig slechts onbetekenende verwondin gen op. Deze auto werd op korte afstand gevolgd door een andere, bestuurd door de heer A. J. v. V. uit Bodegra ven, die nog een drietal personen vervoerde. De bestuurder die het on geluk zag gebeuren, realiseerde zich ogenblikkelijk dat de weg ter plaatse glad moest zijn. Hij liet de gaspedaal los. Dit mocht echter niet meer ba ten. Ook de wagen slipte over het zelfde weggedeelte en na tegen de grasberm te zijn gestoten, sloeg de auto over de kop en kwam met de wielen omhoog in de kant te liggen. Ook de inzittende dames bleken slechts lichte verwondingen te heb ben opgelopen. Een der inzittende da mes klaagde weliswaar over inwendi ge pijnen, doch dr. S. uit Zwammer- dam schreef dit toe aan de schok door de val van de auto. De auto werd vrij ernstig beschadigd. Het volgende slachtoffer was de motorrijder J. v. D. uit Zwammer- dam, die het lot van de voorgaanden wilde ontwijken, hetgeen ook hem niet is gelukt. Hij slipte eveneens met zijn motor in die bocht en sloeg tegen het wegdek. Zijn motor werd vernield. Het stuur van de motor brak af. De bestuurder zelf kwam er wonderwel met lichte verwondingen vanaf. Dr. S. van Zwammerdam kreeg het druk met pleisters en verband te leg- gen. De genoemde bocht was weldra j een autokerkhof. Gelukkig zijn geen ernstige persoonlijke ongelukken le betreuren. Het laatste eindje van de dr Lo- vinklaan da' enigszins afbuigt naar het Burgemeester Visserpark draagt van den beginne af de laatste ge noemde naam. In de praktijk blijkt zulks tot misverstanden aanleiding te geven. Meerdere malen hebben ïaadsleden hieromtrent opmerkingen gemaakt. Naar aanleiding van de vraag van de heer G. Nijman in een der voorgaande raadsvergaderingen in verband met de nieuwe naam- gevingen in dit gedeelte van de ge meente om en nabij het raadhuis heeft het college deze aangelegenheid opnieuw bezien. Het adviseert thans de gehele weg, onmiddellijk ten Zui den van het Raadhuis Dr. Lovinklaan te noemen. Het desbetreffend voor stel is de raadsleden toegezonden. Raadsvergdaering. De eerstvol gende raadsvergadering, waarin de begroting .-al worden behandeld, wordt gehouden Donderdag 24 Ja nuari om 9 uur voorm. Feestavond ten bate van ouden van dagen. De pl. afd. van de ver voor ouden van dagen had Donder dagavond in Hotel „Centraal" een feestavond georganiseerd voor jon geren ten bate van de ouden van dagen. De heer G. Zegveld sprak vrij vele aanwezigen toe en vertelde hen het een en ander over de ver. Het vrolijke deel van het programma werd verzorgd door de Aarlander- veense R. K. Verenigingen „Dito" Huldigingscomité voor jubilerend Groene Kruis. Ter voorbereiding van de herdenking van het gouden jubileum van de pl. afd. van „Het Groene Kruis" werd Donderdagavond een voorlopig bespreking gevoerd in de bestuurskamer van het Wijkge- bouvv. De ver. „Alphens Belangnam hiertoe het initiatief. De voorz., de heer P. Groenhat't. leidde de bespre kingen. Alphens Belang heeft ge meend de stoot te moeten geven voor ue oprichting van een huldigings-co- mitó, dat een veelzijdig karakter moet hebben. Spr. wees op de be langrijke taak, die het G. K. in het verleden heeft gehad. Men heeft wel is waar niet alles kunnen doen, wat men wel beoogde, doch men hëeft de financiële mogelijkheden zo goed mogelijk uitgebuit. Hiervoor past van de burgerij een dankbaar ant woord in de vorm van een geschenk, dat liet G. K. in staat zal moeten stel len de moeilijkheden op medisch ge bied het hoofd te bieden en een flin ke steun te ziin voor de op handen zijnde verbeteringen. De volgende neïsonen hebben zich bereid ver klaard in het comité zitting te ne men P. Groenhart mei M. A E. Berkhout, mevr. G. E. Herbi"—Hof stee A. P. Stuyvenberg en N. van Vliet. Andere personen zi'llen no? worden aangezocht Het jubileum zal waarschijnlijk op 1 Juli worden her dacht. BODEGRAVEN L.T.B.-feestavond. Het was druk bij v. Haaften, toen de leden van de Land- en Tuinbouwbond Ijun feest avond hadden. De voorz., de heer W. Agterof, opende met een kort woord, waarin hij de aandacht vroeg voor de mechanisatie in het bedrijf, alsmede voor de vaak maar al te noodzake lijke emigratie van jongeren. Vele ouderen staan nog wat sceptisch te genover deze nieuwe dingen. Het geestig spel, dat hierna werd opgevoerd, werd met eigen krachten ten tonele gebracht Een loffelijk po gen. Onder regie van de heer C. Vee- lenturf, die ook vuor het fraaie décor had gezorgd, werd het een vèrdien- stelijke opvoering. Een bijzonderheid was, dat het stuk een verandering had ondergaan, waardoor het een lo cale kleur kreeg. De heer C. Lelie veld, die de ouderen zich nog wel zullen herinneren uit de dagen van de toneelclub „St Genesius", speelde de rol van herbergier van „Het ver gulde verksken". En hij deed dit nog uitstekend. De dubbelrollen werden goed vertolkt. Wat schuchter traden de dames op, waardoor er wel wat gebrek aan vaart was. Het geheel was in elk geval zo, dat onze agra riërs flink hebben kunnen lachen. Kap. de Graaf sprak tên slotte nog een woordje over de L.T.J.-studiedag, de retraite en de komende gezins- week. Hierna was er nog een gezellig dansje. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Guur weer met wisselende bewolking en sneeuw-, hagcl- of regenbuien. Langs de kust nu en dan stormachtige, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noord. 19 Jan. zon op 8.38 en onder 17.03; maan op 0.15 en onder 10.54 uur. L. V. B. AFGELAST. Alle wedstrijden van Zaterdag zijn door de L. V. B. afgelast. Vermoede lijk zal hedenavond een zelfde besluit vallen voor de wedstrijden van Zon dag. De sleepboten „Ganges" en „Witte Zee", die beide thans een tros in de schroef hebben gekregen, hebben een aanvaring met elkaar gehad. Een der beide schepen, de „Ganges", maakt water. De reddingboot is verzocht met spoed te komen. De pompen van de „Ganges" wer ken op het ogenblik om het binnen stromende water kwijt te raken. Aan boord van deze sleepboot hoopt men nog dat alles goed zal aflopen. De „Ganges" heeft het eerst hulp nodig. Het schip drijft Zuidelijk van de „Radmar", in de buurt van het wrak van de „Groningen". Twee sleepboten zijn uitgevaren. 6 VOOR DE NEDERLANDERS IN COUNTERTHRUST. Het Nederlandse aandeel in de oefening „Counterthrust" in het af gelopen jaar is niet zo'n succes ge weest, als men het hier en daar wel heeft voorgesteld. „Wat betreft discipline en het in de hand hebben van het geheel is de Nederlandse prestatie niet sterk ge weest. Wel voldoende, maar niet meer dan een zes min", aldus de minister. De discipline in de meest algeme ne zin noemde hij zeer beslist onvol doende en vooral aan de marsdisci pline moeten we meer doen. KATWIJK AAN DEN RIÏN Toneel. Zondag a.s. speelt de Toneelgroep der N.K.J.B. „Storm- eiland" van Bob Bertina. Het laat ons iets zien van de spanning en de moed welke leeft bij de bewakers dei- kusten. (Zie de advertentie in dit blad). In de Lairessezaal te Den Haag werd een vergadering gehouden van de volledige Nederlandse en Indonesische commissie omtrent het Uniestatuut en Nieuw-Guinea. V. 1. n. r.: Prawoto Mangusasnuto, dr. R. T. Djumhana, Wiriaatmadja, pl.v. Hoge Commissaris, Prof. dr. Raden Supomo, ambassa deur van Bijzondere Missies, mr. N. S. Blom, staatssecretaris van Buiten landse Zaken (voorzitter van de vergadering), de heer L. Götzen, staats secretaris van Uniezaken en mr. G. E. baron van Ittersum, van Buitenlandse Zaken. Leert de regels van de weg en past ze toe met overleg. Verbond voor Veilig Verkeer „Niet alleen bijblijven, maar vooruitgaan!" Gisteravond vond in hotel „Het Vliegende Paard" de tweede keuring plaats van de kazen van de Kaasdag welke in September 1951 eveneens aldaar was gehouden. Deze Kaasdag werd georganiseerd door het Noorde lijk Klei- en Veengebied (N.K.V.) in samenwerking met de standsorgani saties. De keuringscommissie bestond uit de heren W. van der Boom, kaashan delaar uit Bodegraven (voor de han del) en K. Adema, technisch ambte naar van het Kaascontrolestation, uit Den Haag (als techn.) Verder waren bij de keuring aanwezig de hoofdassistent van de rijkszuivelcon- sulent, de heer G. Eelings uit Gouda, alsook de assistent, de heer J. P. Zwetsloot uit Hoogmade, en Ir. P. Tiersma uit Gouda. Des avonds werden officieel de uit slagen bekend gemaakt en hierbij waren tegenwoordig, behalve de reeds hierboven genoemde personen, burgemeester van der Weyden van Nieuwkoop, wethouder J. van Tien hoven, Ir. A. Schrooder, rijkszuivel- consulent uit Gouda, de administra teur van de rijkslandbouwconsulent, de heer M. Dirkzwager, de heer B. Jonker uit Ter Aar, secretaris van 't N.K.V. en de heer G.Mourits, vice- voorzitter van de Bond van Zelfka- zers. Wegens ziekte van de heer H. Blij- leven, voorz. van het N.K.V., werd de avond geleid door de heer J. van Tienhoven, die met een toepasselijk woordje de bijeenkomst opende. Burgemeester van der Weyden sprak hierna zijn genoegen uit, deze avond weer te kunnen bijwonen en hij hoopte dat het voor allen weer 'n leerzame avond zou worden. Hierna volgde een overzicht van de bevindingen van de keuringscom missie bij de keuringen der kazen door de heer K. Adema. Spr. wees op de meer of minder ernstige gebre ken. Overigens kón hij wel zijn te vredenheid uiten. Nog eens werd er nadruk op gelegd dat men met het kazen niet alleen „bij moet blijden", maar dat er vooruitgang moet zijn. Na er op gewezen te hebben, dat een kaasdag geen medailledag of pronk- dag moet zijn, maar een leerdag, dankte spr. het N.K.V. voor de prach tige organisatie. De heer Adema maakte hierna de uitslag bekend: la M. A. de Jong Nieuwveenseweg Nieuwkoop 96 p. een medaille van de C.MC.; lb J. Angenent Nieuwveenseweg Nieuw koop 96 punten medaille C.M.C.; 2a A. van der Marei Noordenseweg Nieuwkoop 95 punten m'edaille van Producent te Gouda; 2b H. de Jong Achttienkavels Nieuwkoop 95 punten medaille producent: 2c J. Verwoerd Achttienkavels Nieuwkoop 95 punten medaille producent: 3e prijs W. Ro denburg Achttienkavels Ter Aar 94 punten medaille N.K.V. Verder ver wierven een eervolle vermelding de volgende veehouders: A. C. Röling Westkanaal weg Ter Aar 90 punten: L. Kool 187 Zevenhoven 90 punten: Erven Verduyn Achttienkavels Nieuwkoop 90 punten. Na de pauze sprak nog de vice- voorziter van de Bond van Zelfkazers de heer Mourits, waarna de heer Dirkzwager vertoonde de film „No hand stripping" waarin het melken met de machine werd gepropageerd. Het was een kleurenfilm. Zeer duide lijk werd aangetoond hoe men door „goed" te melken allerlei narigheid met vee kan voorkomen, maar ook hoe men de grootst mogelijke op brengst kan bereiken. Tijdens het draaien van de film gaf de heer Ver kerk een uiteenzetting van hetgeen er op het doek te zien was. Met een dankwoord van de heer van Tienhoven werd deze leerzame kaasdag gesloten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2