Drukke promotie-receptie van mgr. dr. N. J. C. Geise Dr. L. D. Brongersma vanmorgen naar Nieuw Guinea vertrokken unstleven in Leióen Een millioen gulden nodig voor de nieuwe gashouder Leiden krijgt in 1952 weer twee Vebo-tentoonstellingen DONDERDAG 17 JANUARI 1952 Dh LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zoals reeds gisteren in een deel van onze editie bericht, promo veerde gistermiddag aan de Leid- se Universiteit tot doctor in de lette' ren en wijsbegeerte mgr. N. J. C. Geise, O.F.M., apostolisch prefect van Sukabumi (West-Java) op het proefschrift „Badujs en Moslims in Lebat Parahiang, Zuid-BantenPro motor was prof. dr. J. P. B. de Josse- lin de Jong. Toen na afloop van de plechtig heid de jonge doctor met zijn para- nymphen, mr, C. N. Geise uit Olden- zaal en dr. C. N. F. Swarttouw uit Den Haag, .esp. broer en zwager van mgr. Geise, de receptiezaal betrad, stond in de gang van het Academie gebouw reeds een lange rij van vrienden, bekenden en belangstel lenden, die mgr. Geise kwamen ge lukwensen. Onder hen bevonden zich mgr. Oscar Cremers, O.F.M., aposto lisch prefect van Hollandia, mgr. H. v. Hussen, directeui van de Pause lijke Missiegenootschappen, pater Apoollinaris van Leeuwen, provin ciaal, pater Prudentius van Leus den, custos, pater A. Duindam, de- finitor, pater mr. E. v. d. Helm, de- finitor en pater H. Caminada. oud provinciaal van de Orde der Min derbroeders. Voorts deken Homulle, pastoor Beukers, pastoor Lohuis, pas toor van der Schoot, oud-pastoor R. Smitz, pater R. Pans, praeses van het klooster Mariënpoelstraai, pater W. Geurts, rector van het R.K. Ly ceum, pater de Goede, oud-direc teur van de R.K. H.B.S., pater dr. B. Kruitwagen en vele anders paters Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift „Badujs en Moslims in Lebak Parahiang Zuid-Banten" de heer N. J. C. Geise, geboren te Rotterdam en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis en natuurkunde op proefschrift getiteld „The Pliocente Bryozoa of the Low Countries", de heer R. La- gaay, geboren te Nieuw-Helvoet en thans wonende te Oegstgeest. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de wis en natuurkunde (cum laude) op proefschrift getiteld „Contribution to the quantum theory of light scat tering", de heer N. G. van Kampen, geboren te Leiden en thans wonende alhier. Egypt e heeft een troonopvolger Op de 15de van de maand Rabie in het 1371ste jaar van de Mohamme daanse tijdrekening (d.i. gisteren), heeft de 18-jarige koningin Narri- man, in het Abdin-paleis te Cairo, het leven geschonken aan een zoon, Ahmed Foead, prins van Said, aldus een koninklijke boodschap van koning Faroek van Egypte. De jonge troonopvolger werd begroet met een saluut van 101 schoten, die het sein vormden voor het begin van uitbundige feesten. Dichte drommen mensen verzamelden zich op het plein voor het paleis. De 31-jarige koning Faroek zeide' op het bericht, dat de kroonprins welgeschapen was en zijn gelijkenis vertoonde: „El hamdoel Illah" (Al lah zij geprezen). Het voortbestaan van de 150-jarige dynastie van Fa- rooks overgrootvader wordt nu ver zekerd geacht. Bijna 16 jaar lang, sinds Faroek zijn vader opvolgde, was zijn 75-jarige ongehuwde oom prins Mohammed Ali Twefik troon opvolger. Faroeks eerste vrouw, Fa- rida Hamen Zoelficar schonk het 'even aan drie dochters: Ferial, 'awzia en Fadia. Het huwelijk werd n 1948 ontbonden en Faroek trad vorig jaar met Narriman Sadek in het huwelijk. Het nieuws ging als een lopend vuurtje door het land. Ministers en diplomaten begaven zich in optocht naar het paleis, om het koninklijk oaar hun gelukwensen aan te bie denStudenten bevolkten te straten, om hulde te brengen aan de troon- >nvolger. Vlaggen in de nationale oene kleur werden uitgestoken. De dag van gisteren is tot natio nale feestdag verklaard. Alle kin- 'eren die op dezelfde dag als de roonprins geboren zijn, krijgen een eldsom en kleding, terwijl de armen garetten, versnaperingen, vlees en .catoenen stoffen ontvangen. Pastoor N. Lohuis, O.F.M., biedt de jonge doctor (rechts) zijn gelukwen sen aan. (Foto: „De Leidse Courant"). Franciscanen, waaronder pater O. v .d. Vat, secretaris van de Missie- procuur. Ook de professoren Drewes, Berg en van Laer kwamen hun ge lukwensen aanbieden, evenals dr. P. Idenburg, secretaris-generaal van de Indonesische Unie en een groot aan tal studenten. Voor ieder afzonderlijk had mgr. Geise een persoonlijk woord. Mgr. Geise, die sedert verleden jaar in het klooster Mariënpoelstraat verblijft, vertrekt in het komende voorjaar weer naar zijn missie. TONEELAVOND „EURIPIDES". „Vogel, vlieg de wereld in." De amateur-toneelgroep „Euripi des" trad gisteravond voor het eerst sedert twee jaar, weer voor het voet licht. Opgevoerd werd een comedie in drie bedrijven: „Vogel, vlieg de we reld in", van A. P. Dearsley. De regie had George v. d. Wijngaard. Indien wij in aanmerking nemen, dat „Euripides" lange tijd niet op de planken stond en bovendien de helft van do spelers voor het eerst optrad, mogen wij zeggen dat het spel van gisteravond op een redelijk peil stond Het beste spel kregen wij te zien van Lien de Groot, die op zeer na tuurlijke en gemakkelijke wijze de brutale en eigenwijze, doch karakter volle jongste dochter uitbeeldde. Zij was voor deze rol geknipt. Op de vertolking van het stuk als geheel zou men kunnen aanmerken, dat het aanvankelijk met te weinig overtuiging gespeeld werd; in het derde bedrijf, dat ongetwijfeld het sterkst was, bleek dit euvel over wonnen te zijn. Het gebodene rechtvaardigt d e hoop, dat „Euripides" de achter haar liggende moeilijkheden heeft over wonnen en haar prestaties zich in stijgende lijn zullen bewegen. HET BALLET JOOSS. Wij vernamen van het bestuur van K. O., dat de wereldberoemde bal letgroep van Kurt Jooss, die op het ogenblik een tourné door Nederland maakt, voor de inschrijvers van K. Co. een voorstelling in de Leidse Schouwburg zal geven en wel op Vrijdag 1 Februari a.s. Kurt Jooss heeft een groep van 24 solisten van negen verschillende na tionaliteiten onder zijn leiding ver enigd. De prima ballerina, Noelle de Mo- sa, is Hollandse van geboorte, n.l. Freule van der Maessen de Sombreff uit Heerlen. De twee beroemdste nummers uit het oude repertoire n.l. „Wereldstad 1926" en „De groene tafel" zullen op het programma voorkomen. Leids museum zendt onderzoeker Hedenmorgen vertrok met een Ca- talina-vliegboot van het vliegveld Valkenburg dr. L. D. Brongersma, onderdirecteur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in de Raam- steeg te Leiden, naar Nederlands Nieuw Guinea, waar hij een weten schappelijk onderzoek zal instellen op het gebied van reptielen, amphi- bieën en insecten. Het is reeds meer dan een halve eeuw geleden, dat dit museum een eigen expeditie uitzond. Wel werd aan andere expedities medewerking verleend. Dit is de eerste expeditie, die na de bevrijding op Nieuw Gui nea voet aan wal zal zetten. Binnen kort zal dr. Brongersma gevolgd worden door de heer W. J. Roosdorp, technisch assistent van het museum, die de „ontdekkingsreiziger" bij z'n onderzoekingen zal assisteren. Dr Brongersma heeft een bagage van 45 kisten, waarin 144 weckflessen, 800 grote en kleine glazen buizen, tien tanks met samen 400 liter sterk v/ater, jampotten roomflesjes en na tuurlijk een aantai vlindernetjes. De K.L.M., de Rotterdamse Lloyd en de Mij. Nederland hebben op zich ge nomen deze grote bagage veilig naar Nieuw-Guinea te brengen. Er bestaat grotf belangstelling voor deze exped-ie, blijkens de fi nanciële steun, die door een aantal verenigingen, stichtingen, industrieën en particulieren gegeven werd. Ook de Regering verleende medewer king, o.a. door machtiging tot deze expeditie te verlenen, evenals de gouverneur van Nieuw Guinea, die alle mogelijke medewerking toezegde, waardoor dr. Brongersma o.a. in Kapconcours in Den Burcht Onder auspiciën van de Vereniging Technische Clubs van Kappersbedrij- ven, afd. Leiden, werd in Den Burcht een kapconcours gehouden, waarop men kon zien hoe de deelnemers hun eigen visie op een bepaald grondthe ma gestalte gaven in een coiffure, die geïnspireerd moest zijn op het por tret van madame Recamier uit het Frankrijk van rond 1800. In die tijd zag men hoe piekende haardossen de poederpruiken verdrongen. Deze pie ken vindt men in deze concours-kap sels terug, zij het dan, dat het krul letjes geworden zijn. In de hals wor den de haren plac tegen het hoofd naar boven gekapt, uiteraard aange past aan bepaalde gelaatstrekken en aan de omstandigheden, die een der gelijk Frans kapsel voor ons land aanvaardbaar maken. De wisselbekers, zowel voor de he ren- als damesklasse van het A-con cours, ging naar Rotterdam. In de da mesklasse behaalden het hoogste aan tal punten: J. G v. d. Velden uit Delft; 2. R. Fischhaber uit Rotterdam en 3. J. v. d. Knoop uit Amsterdam. De winnaars in de heren klasse wa ren: 1. Leijger; 2 Weymar en 3. La- german. 's Avonds, toen ook wethouder J. C. van Schaik een kijkje kwam ne men, waren de lagere klassen met een groot aantal deelnemers, in een strijd van „componeren" en modelle ren verwikkeld. In het B-concours ging de wisselbeker van de dames klasse naar Amsterdam. De winnaars waren: G. de Koning uit Amsterdam; staat gesteld zal worden te Seroei op het Jappeneiland, te Ajamaroe in de Vogelkop, te Merauke (vlak te gen de grens van het Australische gebied) en te Sam (Noordkust van Ned. Nieuw-Guinea) contactpunten te leggen, waaromheer zijn weten schappelijke arbeid zich zal kunnen concentreren. Dr. Brongersma hoopt ook onder zoekingen te kunner. verrichten voor het Instituut voo Tropische Ge neeskunde, iet Instituut voor Tro pische en Protozoaire ziekten van de faculteit der Ver artsenijkunde te Utrecht, het Rijksherbarium en de Landbouworganisatie T.N.O. Hij zal ook aandacht besteden aan mijten, die de scrub-typhus over brengen, bladluizen, slangengif, bij zondere planten en bloedparasieten. De Leidse ontdekkingsreiziger ver moedt, dat hij zijn werkzaamheden in acht maanden ten einde kan brengen. PHILHARMONISCH ORKEST VOOR K. EN O. Het tweede Abonnementsconcert, dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse gisteravond in de Gehoorzaal gaf, is door velen bijgewoond en be wonderd. Het programma was bui tengewoon mooi en de vertolking was sympathiek en goed verzorgd. Om mede te beginnen: „Sinfonea in D" van Joh. Christian Bach de jongste zoon van Joh. Sebastian. Het werk is driedelig, vlug, langzaam, vlug In deze synfonia, gebaseerd op het Con certo grosso, concerteren twee volle dige orkestgroepen. Dat dit aanlei ding geeft tot velerlei bijzondere dy namische en kleurrijke effecten met overvloed van idylische, tedere mu ziek en pastorale stemmingen. Men heeft dit alles kunnen beluisteren. Mochten wij wensen dan verkiezen wij een kleinere bezetting boven deze grote, aangezien de gevoelige accous- tiek van de Gehoorzaal al gauw over daad schenkt, 't Wil ons voorkomen, dat het geluid in dit edel klinkend stuk muziek nog nobeler kan zijn. Dan werd een geheel ander genre voor de toehoorders verklankt, een van Liszt's werken met programma tische inslag, diens symphonisch ge dicht „Orpheus". De dubbele harppar tij is de enige illustratie van de titel Deze harppartij gespeeld door me vrouw Margot Broeder en Annema- rie Bom is ook 't enige, dat ons in dit werk heeft geboeid. Laurens Bógt- man, heeft zijn toehoorders door zijn muzikaal en technisch meesterschap voor zich gewonnen in zijn interpre tatie van Mahler's „Kindertoten- lieder", die tevens het begin vormen van een geheel nieuwe compositori sche periode van de auteur. Aangrij pend de tekst van Rückert, aansrij- pend de liederen waarvan leed en wee in fascinerende schildering haast beangstigt' ook in de ijle instrumen tatie De solist, als men de vertolker van de liederen zo wil noemen, heeft de zware taak de dramatische expres sie van het lied in overeenstemnvng te brengen met de schildering in het orkest, en dit te doen samensmelten. Aan het orkest worden al niet min der hoge eisen gesteld, de juiste ge voelstoon te treffen, in de golfjes van aandoening die maar de uiterlij ke aandoening is van de zee van smart die onder hen verborgen is. Een grote waardering viel de uitvoe renden ten deel. Met „Divertimento from „The Fairy's Kiss" van Strawinsky, heeft Flipse een loffelijke keuze gedaan, KON. NED. MIJ VOOR TUINBOUW PLANTKUNDE De afdeling Leiden en Omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde kwam gisteravond in „Het Gulden Vlies" bijeen. De voor zitter, de heer J. Jonker, deed enkele mededelingen over de a.s. viering van het 75-jarig bestaan van de afde ling, aan de voorbereiding waarvan thans met kracht wordt gewerkt. Reeds eerder gaven wij een uiteen zetting van deze plannen. Jaarver slagen en begroting 1952 werden goedgekeurd. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd de neren G. J. Hoogervorst en C. H. P. J. Sor mani. Na de pauze volgde een bespre king van hang- en klimplanten, wel ke geschikt zijn voor het interieur. een werk, dat deze in 1928 voor Ida Rubinstein schreef Vurig de melo- diek van Tschaïkowsky bewonderend, gebruikt hij van deze landgenoot melodieën om ze te doen samensmel ten met eigen muziek tot een prach tig geheel. Wat Strawinsky hier wil, is musiceren, in de meest algemene en eenvoudigste zin van het woord, zonder problemen of enige ballast. Flipse heeft het verrukkelijk gespeeld en voor het muzikale meesterschap, waarmede hij zijn toehoorders ver heugde werden hij en de uitvoeren den langdurig gehuldigd. Een voor recht is net geweest een orkest-suite uit „de Rosen kavelier" te horen, een opera, die Richard Strauss schreef na het aangrijpende drama Electra". Een geestige schertsende vertoning verfijnd of grappig en kluchtig Dit alles opgeheven door fraaie muziek en een pracht van walsen a la Johann Strauss leidt de scènes in Flipse gaf ons al dit muzikaal schoon in onbe grensde afwisseling van stemming, kleur en karakter. Het orkest speelde in topvorm, prachtig van toon in het ensemblespel en fijn genuanceerd. Een grootse revanche op de minder geslaagde suite van Bach, waarmede werd aangevangen. Enthousiast was het applaus voor deze opmerkelijke interpretatie. J. Kortmann, Burgerlijke Stand Geboren: Marianne Denise d. van W. Parmentier en M. P. Kelsall; Cornelia Johanan Maria d- van M. J. Boere en W. G. Roeleveld; Maria d. van H van Oosten en A. S- van der Kaay; Maria Alexandra d. van L. Koolhaas en M. Muschenikowa; WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). GUUR WEER Guur weer met wisselende be wolking en nu en dan sneeuw-, hagel- of regenbuien. In het Zuidoosten van het land tijde lijk matige, overigens krachtige tot harde of wellicht stormach tige wind, ruimend naar richtin gen tussen West en Noord. 18 Jan. zon op 8.39 en onder 17.02; maan op en onder 10.43 uur. Augustinus Ernst Frederik z. van J. W. Bergshoeff en J. van Cappelle; Geertruida Maria Jacoba d. van H. Otgaar en G. M. J. van Strien; Ma ria Apolonia d. van T. J. Ooijendijk en M. H W. Kerkvliet; Catharina Maria Cornelia d. van W. J. A. van der Voort en C. M. Ooijendijk; Jo hannes z. van J. van der Boon en J. van Duijvenbode; Benjamin Ma- rinus Donald z. van C. J. Jonk en C. de Munnik; Gijsberta Wilhelmina Maria, d. van L. C. Groen in 't Woud en M. J. G. Looyestein. Gehuwd: J. G. van Evert en S. van der Kaaij; M. van Leeuwen en P. J. W. van Wetten; J. de Roode en C. Beekman; J. Zaalberg en C. Middendorp; N. C. Pijl en L. E. La gendijk; A. J. van Weeren en J. van der Mee; A. Petit en C. van Oosten; B. T. Wysman en M. Veugelers; H. Noordervliet en A. Honsbeek; A. A. W. van der Meijden en J. den Hol lander. Overleden: H. J. Wansink m. 59 j.; E. du Pied huisvr. vah Thijs, 73 j.; G. van den Broek m. 80 j.; W M. P. Driessen vr. 72 j. Donderdag 17 Januari. Een goed bericht op deze regendag. Een Leidse koekoloog ging gisteren vissen in de Meye en kwam thuis met een snoek van minstens zestien pond. Daar is geen half ons vissers latijn bij! Een prettig bericht hebben wij hier voor ons liggen over de kaart avond, die a.s. Maandag om 8 uur gehouden wordt in de Kleine Burcht voor K.A.B.-leden van de St. Petrus- parochie. Aanmelden op Lange- brug 79. Dan kunnen we u nog vertellen, dat Foto-ciné Jan Wolfslag gisteren in Het Gulden Vlies een demonstra tie gaf met de Aldis kleinbeeld-pro- jectoren en epidiascopen, die speciaal geschikt zijn voor vertoningen in ziekenhuizen, scholen, fabrieken, e.d. Deze demonstratie van projec- tie-apparatuur wordt vandaag van twee tot half zes en van acht tot tien uur herhaald. Weer in Het Gulden Vlies. Nu even als een dissonant in al dit prettige nieuws het onaangename bericht, dat de Leidse Politie gis- Voorstel aan Leidse Raad: In verband met verschillende fac toren, welke de gasproductie beïn vloeden, dient er een bepaalde ver houding te bestaan tussen de gas- bergingscapaciteit en de hoogste et maalaflevering. Bij een gasfabriek, welke uitsluitend koolgas produceert, wordt sinds vele jaren een gasber- gingscapaciteit van tenminste 70% van de hoogste etmaal-aflevering noodzakelijk geacht. De beide gashouders, welke de gas fabriek nu bezit en die respectieve lijk in 1882 en 1904 werden gebouwd, hebben een gasbergingscapaciteit van in totaal 46.000 M3. Deze moet dus voor een koolgasfabriek voldoen de worden geacht, totdat een hoogste etmaalaflevering van 65.000 m3 is bereikt, hetgeen in 1929 voor het eerst het geval was. Aanleiding tot vergroting der capaciteit was er toen nog niet, doordat de gasfabriek in tussen met een watergafabi'iek was uitgebreid. Met deze watergasfabriek kan de gasproductie ten tijde van de hogere etmaalafleveringen worden opgevoerd, waardoor de verhouding tussen gasbergingscapaciteit en hoog ste etmaalaflevering verlaagd kan worden. In 1938 steeg de hoogste et maalaflevering tot 69.000 m3 om in de oorlogsjaren verder te stijgen tot 87.000 m3 in 1944. De hoogste et maalaflevering bereikte in 1947 de zelfde hoogte als in 1944. bleef daar na verder stijgen om in de winter 1950/1951 boven de 110.000 m3 te ko men. Dank zij de vergroting van de ca paciteit der watergasfabriek, welke in de laatste jaren tot stand is ge komen, gaf de beperkte gasbergings capaciteit tot voor kort geen aanlei ding tot onoverkomelijke bedrijf s- moeilijkheden. Aangezien zij echter momenteel zelf minder dan 40% der hoogste etmaalaflevering bedraagt, traden in het afgelopen jaar de eer ste moeilijkheden op en moet vergro ting van hev aantal gashouders als urgent worden beschouwd. In 'ver band met verschillende omstandig heden is de bouw van een gashouder met een maximale inhoud van 30.000 m3 noodzakelijk. De kosten, verbon den aan de bouw van een dergelij ke gashouder, worden op 1.000 000.- geraamd, welk bedrag in 25 jaren dient te worden afgeschreven. Alvorens de Raad voor te kunnen stellen hiervoor een bedrag van 1.000.000.ter beschikking te stel len, moesten B. en W. vooraf de me ning van Gedeputeerde Staten vra gen. Thans is bericht binnengekomen van het College van Gedeputeerde Staten, dat tegen een kapitaalsinves tering van 1.000.000.voor de bouw van een gashouder geen bezwaar be staat. Op grond van het voorgaande stel len B. en W. de Raad met verwijzing naar de adviezen van de commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit en de Commissie voor de Financiën te besluiten een bedrag van 1.000.000.be schikbaar te stellen voor de bouw van een gashouder met een maxima le gasbergingscapaciteit van 30.000 m3, welk bedrag dient te worden af geschreven in 25 jaar, aanvangende met het jaar 1952. teren de 28-jarigt Leidenaar W. B., moest arresteren, in verband met diefstal van een hoeveelheid zink. We gaan weer verder met het goeae inlaws: Jt>uur».vereniging tvond- um ae naven gai gisteren een ieesi- avond in de grote zaal van Den Burcnt. in zijn welkomstwoord vroeg de heer v. d. Born enige ogen blikken stilte, in verband met het overrijden van het meae-na van Haarlem. Hij verwentomae erend Bergman, ae neren Smit en man- biei, namens de üederane, en ver tegenwoordigers van ae zusterver enigingen. liet programma voor de pauze wera verzorgd door „Sempre Avanti'dat zang en muziek oraent. Na de pauze werd „Papa strijkt de viaggespeeld. Dan was er nog een Cowboy-nummer, een humoristisch nummer van de heren Brugman en Brand en een Speeituinlied van twee dames. Voor iedereen was er veel applaus, zodat het oestuur tevreaen mocht zijn. Zij mocht dit ook zijn over de vei loting, die ten bate van de verwarming van het clubhuis werd gehouden. Het Genootschap NederlandEn geland gaat a.s. Woensdagavond om 8 uur bijeenkomen in „De Doelen" aan het Rapenburg. Captain Payne Best zal spreken over 'ine Venlo In cident. Bovendien zal er een boom opgezet worden over een eventueel op te richten leeskring. En met het prettige bericht, dat mej. A. G. v. d. Geest uit Hoogma- de op 1 Febr. a.s. twaalf en een half jaar in dienst zal zijn bij de fam. Hendriks op Hoge Rijndijk 252, nemen we vandaag weer afscheid van u. Tot morgen. Op dezelfde golf lengte. STADSKOK. Alle Gemeenten doen mee! Gisteren hield de VEBO, onder voorzitterschap van de heer J. W. Bonda, haar jaarlijkse algemene le denvergadering. Bij de opening van deze druk be- zochtê vergadering, waarop o.a. aan wezig waren de rijkszuivelconsulent, de heer ir. P. Verhoven, de rijkszui velconsulent, de heer ir. A. Schroo- der en de directeur van 'de Gezond heidsdienst voor Dieren, de heer A. A. Oskam, sprak de voorzitter de ge bruikelijke nieuwjaarswens uit In 1951 verloor de vereniging 3 van haar trouwe medewerkers: de heren P. L. Zwetsloot, H. I. Sterner en Voorsluis. Op verzoek van de voorzitter nam de vergadering ter nagedachtenis aan de overledenen, staande 2 minuten stilte in acht. Door de secretaris, de heer J. v. d. 2. A. de Koning uit Dordrecht en 3.Goot, werd een zeer uitgebreid en de Koning uit Amsterdam. De uitslag van de herenklasse, waarvan de wisselbeker voor Rotter dam was, luidde: 1. Van der Kliet; 2. W. de Graaf uit Leiden; 3. De Kok uit Rotterdam; 4. L. van Tongeren uit Leiden; 5. Heesing uit Rotterdam; 6. G. Buikstra uit Oegstgeest; 7. J. v. d. Boom uit Alphen aan den Rijn. gedegen verslag der werkzaamheden, in 1951 door de vereniging verricht, uitgebracht, waaruit duidelijk het zeer actieve leven van de verenigmg naar voren werd getracht. Nadat ook door de penningmeester, de heer P. T. Kuypers, het financieel verslag was uitgebracht, besloot de vergadering op voorstel van het be- zet! stuur, in 1952, op Vrijdag 4 April, weer een Paasveetentoonstelling en op de 3e Donderdag en Vrijdag in September, dus dit jaar op 18 en 19 September, weer een Fokvee- en Zui- veltentoonstelling te organiseren. In afwijking van de gewoonte der laat ste jaren besloot de vergadering, dat de paarden thans tijdens de Fokvee- dag, dus op Donderdag zullen uitko men De afdeling Zuivel zal, ever.als in 1951, ook dit jaar worden onder gebracht in het Waaggebouw Met de besturen van de Leidse middenstand zal contact worden op genomen, ten einde te komen tot een nauwere samenwerking. Met bijzon dere voldoening deelde de voorzitter de vergadering mede, dat thans door zo goed als alle gemeentebesturen in het werkgebied der VEBO, financiële steun aan de VEBO is toegezegd, het geen met de besturen van de Coöpe ratieve Boerenleenbanken, eveneens het geval is. Onder deze omstandigheden en de hoopvolle verwachtingen voor de toe komst, heeft de vereniging VEBO haar werkzaamheden voor 1952 inge- Dampo in bet gezin Gezondheid komt in. Bij hoofd-, neus- en borstverkoudheid (Advertentie) Laatste Berichten NEDERLANDSE VLIEGER IN AMERIKA VERONGELUKT. De korporaal leerling-vlieger van de Nederlandse luchtmacht, C. C. Versteeg uit Dordrecht, die in de Verenigde Staten een opleiding tot vlieger volgde, is Woensdagmiddag in de nabijheid van Eloij (Arizona) bij een vliegongeluk met een „Shoo ting Star" om het leven gekomen. Korporaal Versteeg werd 20 Juli 1930 geboren. Op 5 Januari 1951 ver trok hij met een groep leerling-vlie gers naar de Verenigde Staten. ONGEREGELDHEDEN IN TUNESIë Donderdag zijn te Ferryville (Tu nesië) demonstranten slaags met de politie. Volgens nationalistische krin gen werd één persoon gedood en wer den vijftien menssen gewond. Van officiële zijde werd gezegd, dat vijf tien personen ernstig gewond wer den. De ongeregeldheden duren voort. Talrijke betogers, afkomstig uit het Arabische dorp Menzel Djemil, poogden Bizetra binnen te dringen. Compagnieën van de veiligheids troepen hadden echter de toegangs wegen naar de stad afgezet. Volgens het officiële blad van de ,.Neo Destour" hebben bij ongere geldheden van Woensdag te Bizerta zestig personen verwondingen opge lopen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2