De Nederlands-Indonesische besprekingen Eerste Kamer behandelt crediet-beperking Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk Chefarine ,4 Pater Dito O. P. in Zuid-Amerika Urker invasie in Argentinië VERBONDSVERGADERING VAN K.A.B De taak van „Herwonnen Levenskracht" - Het overheidspersoneel - De gemeenten-classificatie WOENSDAG 16 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De betrekkingen zijn verre van gezond Nieuw Guinea blijft moeilijk punt rviNSDAGMIDDAG werd in de Lairessezaal op het Binnenhof te Den U Haag de eerste plenaire vergadering gehouden van de leden en advi seurs der door de regering van de Republiek Indonesië aangewezen mis sie onder leiding van prof. dr. Raden Soepomo en van de door de Ne derlandse minister-president ingestelde interdepartementale commissie onder leiding van de staatssecretarissen mr. N. S. Blom en L. Götzen. Bij de aanvang der besprekingen werden redevoeringen uitgesproken door staatssecretaris Blom en prof. Soepomo. Vervolgens werd een centrale commissie ingesteld, welke tot taak zal hebben leiding te geven aan de werkzaamheden en de resultaten, zomede het werk van de in te stellen commissies en sub-commissies te onder hoeken en vast te stellen. voor Nederland dat het belang van onze beide landen een vruchtbare sa menwerking vordert. Staatssecretaris Blom herinnerde Wij hopen, zo betoogt staatssecreta- in zijn openingswoord aan de gebeur- ris Blom, dat onze besprekingen kun- tenissen sedert Augustus van het vo- nen bijdragen tot een verbetering van rige jaar. De Nederl. regering nam de betrekkingen, welke waarlijk wel er, aldus spr., goede nota van, dat de enige verbetering behoeven gedachte om de bespreking te rich ten op een verdragshouding sui ge neris voor de Indonesische regering aanvaardbaar was. Voorts deed de Nederlandse regering door tussen komst van prof. Soepomo de Indone sische regering weten, dat zij niet by voorbaat kon instemmen met ophef fing van de Unie. Haar oordeel ter zake moest en moet zij opschorten, totdat volledig kan worden overzien, welke regeling en samenwerking daarvoor in de plaats zal treden, sprak staatssecreta ris Blom. In herinnering bracht spr. ook de reactie in Indonesië op de Nederl. grondwetsvoorstellen en de inbe slagneming op een Nederlands schip van in transit zijnde regeringslading, :en dele bestaande uit wapenen en nunitie en bestemd voor de overheid ,n Nieuw-Guinea. De Indonesische aers wekt hier de indruk, dat aan die inbeslagneming een redenering ten grondslag lag, welke voor de Neder- andse regering moeilijk aanvaard- aaar zou zijn, zodat een officiële op heldering nodig werd geoordeeld, al vorens de besprekingen te kunnen oeginnen. Op 4 Januari heeft de Indonesische regering de gevraagde motivering ge geven. Bevredigt is de Nederlandse regering daardoor niet, doch de mo tivering, waarop de staatssecretaris 'hans niet verder inging, heeft het naar mogelijk gemaakt deze aange legenheid los te maken van de be sprekingen, waarvoor de missie-Soe- pomo*naar Den Haag is gekomen en die ook zij niet onnodig wil uitstellen. .Onze regering meent, dat dit een royaal standpunt is en hoopt, dat zulks aan Indonesische zijde aldus zal worden verstaan". Het heeft, volgens de staatssecreta ris, geen zin te verbloemen, dat het ons in Nederland niet ontgaat, dat de redenen, welke tot de verlate aan vang van de besprekingen hebben ge leid, op een of andere wijze verband houden met het Nieuw-Guinea-pro- bleem. Maar ondanks dat probleem geldt Naar 200 (150 50) Kamerleden De kans, dat het aantal leden van de Tweede Kamer van 100 op 150 zal worden gebracht is zeer groot. De uitbreiding van het aantal Eer ste Kamerleden van 50 tot 75 is zeer onwaarschijnlijk. Dit blijkt uit de reacties in het Maandag door de Tweede Kamer uitgebrachte voorlopig verslag over de door de regering voorgestelde grondwetswijzigingen. Sommige le den hadden tegen de uitbreiding van de Tweede Kamer het bezwaar, dat deze 50Q.OOO per jaar zou kos ten. Vrij algemeen heeft het in de Tweede Kamer voorts bevreemding gewekt, dat de regering de leef tijdsgrens voor het lidmaatschap der Tweede Kamer wil verlagen tot 23 jaar, maar die voor de Eerste Ka- - --- mer op 30 jaar wil handhaven. Vele or\!?verP on In zijn antwoord zeide prof. Soe pomo: „Ons gezamenlijk, uiteindelijk doel is: het scheppen van goede betrek kingen tussen de twee volkomen sou- vereine en onafhankelijke staten In donesia en Nederland. De betrekkingen, die momenteel tussen de beide landen bestaan, zijn verre van gezond te noemen". Als de twee grondoorzaken hiervan noemde spr. de Indonesisch-Neder- landse Unie, die voor Indonesia on acceptabel is gebieken en de kwestie Irian of Nieuw-Guinea. De aard der besprekingen, zoals tussen de beide regeringen is over eengekomen, brengt met zich mede, dat die besprekingen nog niet direct formeel bindend zijn voor de regerin gen. Dit vergemakkelijkt het schep pen van een sfeer van vrijheid en op rechtheid. De Indonesische regering stelt er evenwel prijs op cn neemt aan in dezen op de instemming van de Ne derlandse regering te kunnen reke nen dat indien de besprekingen tot positieve resultaten mochten leiden, over deze resultaten dadelijk, althans zo snel mogelijk door de beide rege ringen een beslissing zal worden ge nomen. Bij het zoeken naar een nieuwe ba sis voor de betrekkingen tussen In- donesia en Nederland bracht prof. Soepomo onder de aandacht, dat het Indonesische volk nationale zelfbe vestiging als souvereine natie wenst. Dit betekent, dat Indonesia iedere overeenkomst zal verwerpen, die in breuk maakt op haar souvereiniteit. Rekening houdende met de dyna mische situatie in Indonesi6 en el ders, zullen wij r goed aan doen, sprak prof. Soepomo, alleen datgene te regelen, waaraan werkelijk behoef te bestaat. Aanneming van ontwerp is verzekerd Gistermiddag heeft de Eerste Ka mer een begin gemaakt met de be raadslaging over het wetsontwerp tot regeling van het toezicht op het cre- dietwezen. De heer DE WILDE (A.R.) merkt op, dat belangstelling voor dit onder werp vrijwel tot het nulpunt is ge daald, hetgeen z.i. niet verwonderlijk is bij een wedstrijd, waarvan de uit slag bijvoorbaat bekend is. Naar zijn oordeel is de zaak uitputtend behan deld. Het credietwezen wordt nu gelicht uit de sfeer van de vrijheid en ge bracht in de sfeer van de staatsmacht Het ontwerp geeft een cumulatie van macht aan de overheid en brengt po litiek in het credietwezen. De heer POLLEMA (C.H.) is van oordeel, dat of de minister in het ka binet niet thuis hoort of dat hij de brede basispolitiek van de kabinets formateur niet recht heeft verstaan. Spr. betoogt, dat de minister de bre- de-basis politiek ontrouw is gewor den. Spr. betreurt het, dat juist deze minister met dit wetsontwerp moet komen, omdat het de weg opent naar dwang-economie in het bedrijfsleven en naar onbeperkte uiteenzetting von het staatscrediet. In een te ruime jas De heer REGOUT (K.V.P.) geeft te kennen, dat naar het oordeel van j zijn fractie het oorspronkelijke wets ontwerp door de aangebrachte wijzi gingen even zoveel verbeteringen heeft ondergaan. 's-Ministers beroep op urgentie zegt spr. tot op zekere hoogte te kunnen beamen, voorzover het de so ciaal-economische controle betreft. Ten aanzien van het bedrijfsecono misch toezicht is er van urgentie z.i. geen sprake. De vraag of de noodregeling niet in een te ruime jas is gestoken beant- oord spr. bevestigend voorwat het bedrijfseconomisch toezicht betreft. De heer REGOUT zegt het gewenst te achten dat aan het particuliere bankwezen in ruime mate van zelf standigheid wordt gelaten. Hoewel sprekers fractie de voor keur zou hebben gegeven aan een afzonderlijke tijdelijke voorziening voor het sociaal economisch toezicht, zal zij haar stem niet aan het wets- opvatting bestrijdt de minister, be togend, dat een dergelijke kwestie centraal geregeld moet worden en dat men de regeling niet aan een be paald orgaan kan overlaten. Deze moet in handen van de staat zijn. Dat in gevallen van conflict de regering de beslissing moet hebben is z.i. een stelling welke niet socialistisch is. Gezegd is, dat een noodregeling te prefereren ware geweest. De Tweede Kamer heeft de moeilijkheid opgelost door uit te maken, dat het een tijde lijke regeling zou zijn. In beginsel is spr. er echter van overtuigd, dat een blijvende regeling verkieslijker is. De kwestie der urgentie bespre kend zegt de minister o.a., dat het ge wenst is, dat er voorzieningen zijn om op te treden als er zich nieuwe gevaren gaan voordoen. Uitstel voorzieningen lijkt hem minder ge wenst. Een voordeel der tijdelijkheid acht spr. met betrekking tot de P.B.O., dat afgewacht kan worden hoe deze zich ontwikkelt, om als deze ontwik keling dit toelaat na verloop van tijd in nog ruimere mate de bedrijfs- economische controle op te dragen aan organen van het bedrijfsleven. Te kwart over tien worden de be raadslagingen geschorst. De verga dering wordt verdaagd tot heden morgen kwart voor elf. Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miliioenen mensen al baat brachten. eCoeé wortde/ieM./ (Advertentie) Duurtetoeslag voor geestelijken De raad van de gemeente Maas tricht heeft besloten aan alle paro chie-geestelijken een jaarlijkse toe lage van 500 gulden toe te kennen als tegemoetkoming in de steeds stij gende kosten van levensonderhoud. (Volkskr.) Het werk der K.R.O. is daar een openbaring 117IJ MOETEN de eminente Nederlandse priester pater J. Dito O.P., vice- voorzitter van de U.N.D.A., dankzeggen voor zfjn bezoek cn wij hopen, dat dit bezoek de Katholieken van Chili een duidelijk cn be sluitvaardig inzicht heeft gegeven van hun plicht wat betreft de radio- en televisieproblemen en het uitgangspunt zal zijn voor een actie, die tot doel heeft Chili een voorname plaats te geven in de U.N.D.A.". Dit ver klaarde de directeur van het Chileense „Radiobureau van de Katholieke Actie" naar aanleiding van het bezoek van pater Dito aan Chili. Als vice-voorzitter van de U.N.D.A., de internationale katholieke associalie voor radio en televisie, maakt deze oud-voorzitter van de K.R.O. op het ogenblik een reis door dc staten van Zuid-Amerika. In dit halve werelddeel, waar meer dan 90 pet. van de bevolking Katho liek is, klinken de stellingen over de noodzakelijkheid en mogelijkheid van het Katholieke Apostolaat der radio, zoals die door pater Dito worden voorgelegd en die in wezen niets an ders zijn dan wat voor Nederland door de K.R.O. reeds lang werd ver wezenlijkt, als verrassende onthullin gen; in Zuid-Amerika schijnen zij ge heel nieuwe perspectieven te openen. Juist voor Zuid-Amerika is het pro- Velen zullen weldra volgen Var, de op Oudejaarsdag in Argen tinië aangekomen Urker vissers, is gisteren de eerste brief aangekomen. De heer S. J. Bakker, schipper van de O 340. was de eerste Urker die aan wal mocht komen, zo wordt be richt. Hij had zich, zonder dat hij het eigenlijk wist, bijzonder verdien stelijk gemaakt door binnen te lopen in de haven van Tennerifi, en wel zonder loods, omdat de vrouwen van de Belgen die bij het aan boord waren, ernstig ziek waren tengevolge van de zeereis. Een der kinderen, het jongste van vijf maanden, was over leden tijdens de reis en toen Bakker land zag, wilde hij niet wachten tot middernacht 2 uur, het door de lood,, aangegeven meest geschikte uur om binnen te lopen. Hij voer zonder loods om 4 uur des middags de haven binnen. In Mar del Plata aangekomen werd Bakker het eerst van boord ge haald om te worden gehulligd voor zijn manmoedig optreden. Bakker was van deze hulde niet gediend, maar nam vlug van de gelegenheid gebruik om een brief naar huis te schrijven. De Belgische reder de heer Ise- ghem, was ter begroeting aanwezig en op de kade stond een muziekcorps opgesteld om de Urkers en Belgen te verwelkomen. Dc eerste meevaller De reder deelde allereerst de man nen mede. dat het bedrag dat aan de respectieve familieleden was uit betaald met terugbetaald behoefde te worden, rr/aar beschouwd kon worden als blijk van waardering voor 'e goedgeslaagde overtocht, die, dank zy de zeevaartkunde der opva renden, zo vlot was verlopen. Dit be tekent een meevallertje van 800 tot ƒ1000 per man. Na gekeurd te zijn mochten allen aan wal en vooraf gegaan door de muziek trokken de Urkers naar hun tijdelijke woonplaats, die alle ver wachtingen overtrof. Reeds de andere dag wer de eerste steen gelegd voor een nieuwe viscon- servenfabriek waar de door de Ur kers te vangen vis verwerkt zal wor den. Muziek en toespraken wisselden elkaar af. „Veteranen"' zijn best tevreden Schipper Bakker had inmiddels contact opgenomen met enkele Bel gische vissers, die reeds drie jaar in Mar del Plata vertoeven. Deze waren best tevreden en verdienden goed. De vissers hebben 'n huis van de re gering dat in 30 jaar kan worden op gebracht, of zowel vroeger als zij zelf willen. Voor de Urkers, die hun gezin wilen laten overkomen, wordt direct een huis gebouwd en schrijft de heer Bakker aan zijn vrouw, „ik behoef hier geen jaar te blijven om te proberen of het hier bevalt. Kom met de boot die 14 Aoril vertrekt!. Het is vrijwel zeker dat wanneer cr binnenkort weer gelegenheid is om te monsteren voor Argentinië een groot aantal Urkers zich zullen aan melden. In de vergadering van Provinciale Staten van Utrecht is besloten tot vaststelling van een provinciale vlag, die in rood en wit uitgevoerd, noch de Hollandse Leeuw, noch het Utrechtse stedelijke wapen, maar uit sluitend het kruis uit het wapen van het oude bisdom Utrecht zal voeren. In het tegenwoordige provinciale wapen komt nl. naast dat kruis wèl de Hollandse Leeuw voor, daterend uit dc tüd, toen het Sticht door de Graaf van Holland, die in de historie bekend is als keizer Karei V, en die de macht over het bisdom had ver kregen, met Holland onder een stad houder werd geplaatst. Het Utrechtse stedelijke wapen vormt het z.g. surtout in het provinciale wapen leden noemden het een winst, dien men de 23-jangen en ouderen in de Staten-Generaal kan opne men, indien de kiezers hen daartoe geschikt achten. MR. J. A. DE WILDE UIT EERSTE KAMER. Mr. J. A. de Wilde (A.R.) heeft er gistermiddag in de Eerste Kamer op gezinspeeld, dat hij van de nieuwe Eerste Kamer geen deel meer zal uit maken. De gezondheidstoestand van de oudminister laat te wensen over, en gistermiddag moest hij de lengte van zijn rede over het wetsontwerp toe zicht op credietwezen op medisch advies beperken. HONGARIJE WORDT DOOR EEN ZAAKGELASTIGDE VERTEGENWOORDIGD De Hongaarse volksrepubliek zal voortaan- door een zaakgelastigde in "lis land worden vertegenwoordigd. De heer Andras Moczi die tijdens de iange afwezigheid van dr Georges Boeloeni, de Hongaarse gezast bij ens hof, als zaakgelastigde ad interim optrad, is tot Hongaars zaakgelastig de benoemd. Naar wij vernemen zal de Hongaar se gezant, dr Georges Boeloeni, niet meer terugkeren .De heer Boeloeni is uit de diplomatieke dienst getre den en wijdt zich thans geheel aan zijn werkzaamheden als letterkunlige als hoedanig hij in Hongarije veel be kendheid geniet. De heer MOLENAAR (V.V.D.) merkt op, dat door deze wet grote macht aan de regering wordt gegeven welke grote verantwoordelijkheid medebrengt. Het is een machtsconcentratie, wel ke hij niet be?eert. De heer VAN TILBURG (ARB.) betoogt, dat het in behandeling zijn de ontwerp geen socialistisch ont werp is. Zij zou als physieke contro le de voorkeur gegeven moeten werden, maar nu men die niet wil zal men tot credietcontróle rr/oeten overgaan. Te 17.35 uur werd de vergadering Geschorst tot 's-avond half acht. Te ruim half acht wordt de ver gadering hervat. De heer VAN SANTEN (CPN) verklaart, dat door de sfeer waaruit het ontstaan is, het wetsontwerp hem minder sympathiek maakt. Hij zegt, dat het hem bevreemdt, dat de he ren Oosterhuis en De Bruijn, die be zwaren hebben laten horen tegen het regeringsbeleid, thans niet aanwe zig zijn. De Minister van Financiën, de heer LI EFT INC K, merkt op, dat de om standigheden thans zodanig verbe terd zijn, dat dezer dagen de debet stand van Nederland in de Europe se betalingsunie is overgegaan in een creditstand. De Bankwet, die nu eenmaal is aangenomen, stelt in het vooruitzicht een wettelijke regeling van het toe zicht op het credietwezen. Het is z.i. een juiste staatkundige opvatting, dat de regering conform de desbe treffende bepaling handelt. Opgemerkt is, dat het ontwerp een (Van onze correspondent). NIEUWENOORD, 15 Januari. In de voortgezette Verbondsverga dering van de K.A.B. heeft voorzitter A. C. de Bruyn zich gericht tegen een artikel van prof. Duynstee in verband met het communiqué van de K.A.B. De spreker zou wel eens willen ho ren, wie tot de groep-Steenberghe behoren. Er is gezegd, dat ook mr E. Sassen en de heer van Spaendonk tot deze groep behoren. „Het zou van belang zijn en voor de goede verhou dingen wenselijk, te weten, wie te genover, naast of achter ons staan". (Geroep: of boven ons!). Het ver trouwen van prof. Duynstee schijnt volgens de voorzitter niet bij mr. Steenberghe aanwezig te zijn ge weest. Daarom moet de K.A.B. af wachten, waartoe het gesloten com promis in de practijk zal leiden Intussen was de heer Andriessen voorzitter van de K.V.P., binnenge komen. De heer De Bruyn zei hem, dat zijn persoon en kwaliteit hoog worden gewaardeerd Vandaar, dat het Verbondsbestuur eenstemmig hem heeft laten weten, dat hij de aangewezen man is om eens het werk van de Verbondsvoorzitter over te nemen. Ook na hetgeen reeds is ge zegd in verband met K.V.P en groep Steenberghe, heeft dit verzoek niets aan kracht verloren. Helaas heeft de heer Andriessen het verzoek tot dus verre niet kunnen inwilligen. HERWONNEN LEVENSKRACHT In het kader van Herwonnen Le venskracht werd een afzonderlijke bijeenkomst gehouden. Het bleek dat deze afdeling van de K.A.B. in 1950 een ontvangst heeft bereikt van tien millioen gulden. Het Sanatorium „Berg en Bosch" heeft een verlies op geleverd van 40.000, waarvan 11.000 komt op rekening van Het Ado-werk. De verwachting is, dat de Ado-werkplaatsen geleidelijk minder verlies zal het echter niet gaan. Wat verliies zal het echter niet gaan. Wat betreft het vertonen van propagan da-films, zal een grotere wisselwer king met de filmactie van de K.A.B. worden nagestreefd. Over de rekening van „Sonne- socialistisch karakter draagt, deze haert" bestond geen moeiiijkheid Reeds tevoren was gevraagd naar de dc Kort. Deze commissie acht het ge mogelijkheid van versnelde aflossing wenst, dat de Overheid bepaalde ta van de lasten, welke drukken op ken afstoot „ten behoeve van een „Nieuwenoord". De Verbondsverga- j met publiekrechtelijke bevoegdheid dering heeft meer gegevens gevraagd en verantwoordelijkheid toegeruste over de exploitatie van dit rust- vacantie-oord. Daarop werd de be handeling aangehouden, totdat de fi nanciële commissie van het Ver bond rapport zal hebben uitgebracht. Een voorstel tot statutenwijziging van Herwonen Levenskracht bedoelt deze instelling te maken tot een al gemeen instituut ter bevordering van de volksgezondheid. „Berg en Bosch" zal dan een afzonderlijke stichting worden nochtans blijven onder de vleugels van de K.A.B. Het voorstel tot vaststelling van een maximumbijdragc in de kosten van sanatorium-verpleging, leidde tot uitvoerige discussie. De heer W. Essers, voorz. van Herwonnen Le venskracht, zeide dat deze instelling troetelkind van de beweging moet blijven, maar dat het nodig is, een aanvullende verzekering door te voe ren. De heer De Bruyn vulde aan, dat het voorstel alleen bedoelt, de ge zonden te doen bijdragen mede ter- wille van de anderen. Hij kondigde nog aan, dat Her wonnen Levenskracht in het kader van dc volksgezondheid ook zal moe ten meedoen aan kanker- en rheu- mabestrijding. Na een richtinggevend woord van dr. Herdes, directeur van „Berg cn Bosch" werd het bestuursvoorstel tot invoering van aanvullende verzeke ring goedgekeurd. Tenslotte kwam de vergoeding van reiskosten voor bezoek aan patiën ten in verpleeginrichtingen ter spra ke. Vanwege het Invaliditeitsfonds kunnen reeds vergoedingen worden verleend, zei de vertegenwoordiger van de Grafische Bond. Doch er was verder niemand, die deze suggestie steunde. STATUUT OVERHEIDS PERSONEEL. Teruggekeerd tot de eigenlijke Verbondsvergadering heeft men zich beziggehouden met een lijvig rap port van de commissie „Corporatief statuut Overheidspersoneel". Voor zitter van deze commissie was dr. W. andere verwezenlijkte, vertegen woordiger en beheerder". Men acht het verder mogelijk cn gewenst, dat de overheid de ambte lijke verhouding met betrekking tot de ambtenaar buiten de vervulling van zijn functie op basis van de me dezeggenschap organiseert. De ver wezenlijking, de vertegenwoordiging en het beheer van onvoorwaardelij ke cn onvervreemdbare overheids taken kan de overheid aldus de commissie niet toevertrouwen aan een ambtenaren-corporatie. Verder verdient aanbeveling de instelling van een semi-corporatief orgaan. Nadat dr De Kort had verzekerd, dat het rapport niet in strijd komt met het pas aanvaarde urgentie-pro gram, werd het goedgekeurd. GEMEENTEKLASSEN INDELING. Een andere K.A.B.-Commissie heeft gerapporteerd over de gemeen teklassen-indeling. Zij stelt voor, het uurloon-verschil tussen de hoogst - en laagst geclasseerde gemeenten te bepalen op 6 cent, dat is ongeveer 3.per week Men pleit voor een drieklassen- in plaats van een vijf klasen-indeling; men wil de ge meenteclassificatie periodiek herzien, de huidige disensatie-regeliingen in stand houden, de dispensatie-rege lingen tevens dienstbaar maken aan het opvangen van practische moei lijkheden. Verder meent de commissie, dat dezelfde aftrek moet gelden zowel voor gekwalificeerde als ongekwali ficeerde arbeid op het platteland, en de commissie geeft voorkeur aan al gemene aftrek naar standplaats. Als besluit van deze en nog ande re suggesties zegt dc commissie t< menen, dat de komende ontwikke ling ongetwijfeld moet leiden tot af schaffing van gemeenteclassificatie. Het rapport, na korte bespreking algemeen aanvaard, zal aan bepaalde instanties worden toegezonden. Daarna, werd de tweedaagse Ver bondsvergadering gesloten. bleem van de televisie urgent, omdat daar meer televisie-stations worden opgericht dan in welk ander deel der wereld ook. Argentinië heeft in Oc tober zyn eerste televisie-zender te Buenos Aires geïnstalleerd, in Bra zilië zal Rio de Janeiro een tweede zendstation worden geopend, terwijl na Sao Paulo nu ook Belo Horizonte zyn eigen zender krijgt. In Mexico zijn kortelings weer twee zenders toegevoegd aan de reeds bestaande; in het schema zijn er twaalf zenders, die voor dit land werden geprojec teerd. Zowel Columbia als de Domi nicaanse Republiek zullen dezer da gen hun eerste zendstation in wer king stellen. De televisie-stations van Zuid-Amerika zijn alle particuliere ondernemingen en worden op zuiver commerciële basis geëxploiteerd. Welk gevaar voor de televisie-pro gramma s. in Zuid-Amerika dreigt, blijkt uit de „twijfelachtige inhoud" van de radioprogramma's. De direc teur van het Katholiek Radioburcau, Celedan Silva, zegt over de radio programma's van Chili: „Zij geven blijk van een diep zedelijk verval en hebben niets constructiefs. De immo rele hoorspelen met echtbreuken, zelfmoorden en uitstalling van alle menselijke ondeugden vormen „da gelijks brood" voor de luisteraars van Chili". Pater Dito probeert een heroriën tatie in de radio op gang te krijgen en soortelijke ongelukken voor de te levisie te voorkomen. Reeds heeft hij Argentinië, Chili en Uruguay be zocht. In de komende maanden zul len de andere staten worden bewerkt. Jubileumzegel van 12 cent Ter ere van het vijftig-jarig be staan van de Staatsmijnen in Mei van dit jaar zal een speciale post zegel uitgeven. Het ontwerp vertoont o.m. een portowaarde van twaalf cent. Zolang nog geen officiële voor stellen zijn gedaan tot verhoging van de posttarieven mag hieruit nog niet worden geconcludeerd dat de nor male briefport zal worden verhoogd van tien tot twaalf cent. Het is niet uitgesloten, dat zulks het geval zal zijn, zo werd ons door de P.T.T. naar aanleiding van dit bericht uit Heer len verzekerd, doch het ontwerp is nog niet officieel geaccepteerd, zodat elke conclusie, die er aan wordt vast geknoopt, slechts een veronderstel ling moet blijven, DUW-ARBEIDERS ZIJN NOG NIET TEVREDEN. Dc staking van de Du w-arbciders van de objecten Orve Iter veld en Mantingerveld in Drenthe behoort weer tot het verleden. Op 31 December is aan 36 arbei ders toegestaan het werk te hervat ten. Daarna mochten op 7 Januari eveneens 36 personen bij de Duw tewerkgesteld worden. Dc rest, on geveer 280 man, hebben van dc mi nister toestemming ontvangen het werk te hervatten, maar inmiddels waren er andere werklozen uit dc gemeente Emmen bij de Duw ge plaatst, zodat met ingang van deze week slechts 20 van dc resterende aibeiders w<MT bij de Duw xtfn te werk gesteld. De anderen, ongeveer 260, komen nu in aanmerking voor de sociale bijstand- of overbriuzgings- uitkering. Zij zullen, zodra dit mo gelijk is, weer bij de Duw worden geplaatst. Van een zeer klein aantal is tot op heden geen verzoek om her plaatsing ingekomen. Intussen zijn de arbeiders nog niet geheel tevreden over de uitkering, die is verstrekt tijdens de periode van staken. Zij hebben nl. 2 maal een zg. gestraften^vHkcring ontvan gen, die 80 pet. van dc sociale bü- standrcgcling bevat cn eveneens 80 pet. van de kinderbijslag. De arbei ders wensen alsnog uitbetalln" van de resterende 20 pet. cn eveneens een uitkering over de periode 20 De cember tot 1 Januari. Over deze periode is nl. niets uitgekeerd. Nadat op de proefboerderij van dc Limb. Land- en Tuirsbouwbond te Beesel bü enige varkens vlekziekte was geconstateerd, is de leiding van dit bedrijf ©r toe overgegaan om dc gehele varkensstapel van rond 200 stuks te laten afslachten. Deze ingrijpende maatregel werd genomen teneinde het selectiebedrijf met een slag weer geheel te saneren. Indien hiertoe niet was overgegaan bestond het risico dat de ziekte later toch weer zou kunnen uitbreken. BONTEN F.N BLAUWEN MOKTEN VERDWIJNEN. De hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft besloten om een verbod van teelt van Zeeuwse blauwe en bonte aardappelen te bevorderen. Deze soorten zijn economisch van geringe betekenis. Dc bonten en blauwen zullen ge heel moeten verdwijnen, omdat zij uiterst gevoelig zijn voor virusziek ten, in het bijzonder voor stippel- streep. Als zodanig kunnen zij een gevaar vormen voor de teelt van pootaardappelen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5