irseriE i?iel De voorzieningen van de werkeloosheidswet Radmar" nog vast ffiomaattólag. in Saigon 5C-Jwag freótcian Staatsmijnen JCatte GOLF Broodje pekel mocht Amerika niet binnen WOENSDAG 16 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Voor het Instituut voor Arbeidont- wikkeling te Deventer sprak mr. dr. A. A. van R'hijn, staatssecretaris van sociale zaken over de werkloosheids wet, welke 1 Juli a.s. in werking zal treden. Alvorens de werkloosheidswet in werking treedt, zullen nog allerlei moeilijke problemen moeten worden opgelost. Zo rijst de vraag of de pre miebetaling door de arbeiders, die in het merendeel der bedrijfstakken ruim 2 pet. bedraagt, tot compensatie in de lonen aanleiding moet geven. Dit onderwerp zal in de eerste plaats in de Stichting van de Arbeid moeten worden bezien. Zou de lichte lijk dalende tendens in de totale kos ten van het levensonderhoud der laatste maanden aanhouden, dan zou dit de invoering der wet vergemak kelijken. Een ernsttige moeilijkheid biedt nog de invoering van de wet in het landbouwbedrijf. Het gevaar dreigt, dat de premie voor de losse arbeiders in dat bedrijf op een te hoog peil zal worden bepaald, waar door de prijzen der voedingsmiddelen nadelig zullen worden beinvloed Het is te hopen, aldus spr., dat in overleg tussen overheid en bedrijfsleven een oplossing zal worden gevonden, waar door het uitvoeren van cultuur-tech nische werken en D:U.W.-werken, e. d. het bedrag der uitkeringen en daarmede de premie zal kunnen wor. den beperkt. Een andere bedrijfstak, welke de aandacht vraagt, is het bouwbedrijf. Eind December was ten gevolge van de moeilijkheden met de kapitaalvoorziening de werkloosheid in dit bedrijf gestegen tot ruim 33.000 arbeiders. De werkloosheidsuitkering be draagt voor gehuwden en kostwinners 80 pet. van het normale loon. Daar de kinderbijslag niet in het loon is in begrepen, zal de uitkering in gezin nen met kinderen hoger dan 80 pet. zijn. Teneinde het gevaar te vermijden, Dr. Drees in de V.S. Dr. Drees heeft Dinsdag een be zoek gebracht aan het hoofdkantoor van de internationale vakvereniging van arbeiders in de dameskledingin dustrie, een der krachtigste vakver enigingen in Amerika, die na de oor log aan de Nederlandse transport arbeidersbond een lening van 100.000 dollar heeft verstrekt voor de aan koop van werkkleding. Minister-pre sident Drees bezocht de opleidings school voor stafpersoneel van de vak vereniging, die toevallig de economi sche stelsels in Europa besprak. Dr. Drees heeft de klas toegesproken. 's Middags woonde de premier ar bitrage-procedures bij in het Perma nente Hof van Arbitrage van de New Yorkse kledingindustrie. Dr. W. Drees is Dinsdagavond een enthousiaste ontvangst bereid in de Nederlandse club tc New York. De opkomst van de Nederlandse kolonie was groter dan bij enige vorige gele genheid. Dr. Drees hield een rede, waarin hij de toestand van Nederland onmid dellijk na de bevrijding vergeleek met die van thans. Hij kwam tot de conclusie, dat, niettegenstaande de- nasleep van de oorlog het Indonesi sche conflict en de herbewapening door de energie van het Nederlandse volk enorm veel bereikt is, mede dank zij de medewerking van de Ne derlanders in den vreemde. Spreker zeide voornemens te zijn de Ameri kanen duidelijk te maken, dat het geen kleinigheid voor het Nederland se volk is geweest, het economisch leven te redden door zware opoffe ringen op het gebied van consumptie, woningbouw enz. Het is begrijpelijk, dat er in Nederland soms gemopperd wordt over de zware lasten, aldus dr. Drees, die hier echter aan toevoegde dat het hem was opgevallen, dat er ook in de Verenigde Staten over be lastingdruk en hoge prijzen wordt geklaagd. Het Nederlandse volk had getoond ondanks politieke en geeste lijke tegenstellingen genoeg eenheid te bezitten om dingen tot stand te brengen, waarom het buitenland Ne derland kon benijden. Er was dan ook stellig reden om vertrouwen te heb ben in de toekomst, aldus besloot dr. Drees zijn toespraak, dat enkele werkschuwen de gunstige werking van deze wet in gevaar brengen, Is het gewenst, dat tegen dezulken krachtige controlemaatre gelen worden genomen, aldus de heer Van Rhijn. Het bedrijfsleven, dat de wet uitvoert, heeft het nemen van dergelijke maatregelen zelf in de hand. Tenslotte wees spreker nog op de vereenvoudiging van de uitvoering der sociale verzekering, die zou kun nen worden bereikt, indien het ont werp tot reorganisatie, dat einde van deze maand bij de Tweede Kamer in openbare behandeling komt, wet zou worden. Alsdan zullen binnen afzien bare tijd de werkloosheids-, ziekte en kinderbijslagverzekering door de zelfde organen kunnen worden uit gevoerd. Ook de pogingen, die gisteren in het werk gesteld zijn, om het Zater dagavond gestrande Engelse s.s. „Radmar'' vlot te krijgen, zijn op niets uitgelopen. Nadat eerst enkele malen tever geefs was getracht een verbinding tot stand te brengen, schoten de sleep boten een lijn over de Radmar. Welis waar is toen een verbinding tot stand gebracht, maar daar na enige tijd trekken nog geen beweging in het schip kon worden gebracht, zijn ver dere pogingen gestaakt. Ook slaagde men er niet in, bergankers uit te brengen. Sinds eergisteravond toen de Rad mar een ogenblik vlot was en onge veer twintig meter werd versleept, om daarna weer aan de grond te ge raken, is er dus in de positie vkn het schip, dat ongeveer een halve mijl Zuid-West van het wrak van de Gro- nöingen zit, geen verandering geko men. Een lid van de bemanning van de ningen zit, geen verandering geko men met een winch en vrij ernstig was gewond, zou door de reddingboot President Jan Leis aan boord worden gebracht. B. G. DORHOUT MEES TER AARDE BESTELD. Onder zeer grote belangstelling is gistermidag op de algemeene be graafplaats te Bloemendaal ter aar de besteld het stoffelijk overschot van de heer B. G, Dorhout Mees, tweede particulier secretaris van Z. K. H. de Prins der Nederlanden en jagermeester van H. M. de Konin gin voor Zuid Holland. Aan het graf sprak onder meer dr F. A. de Graaff, particulier secretaris van Prins Bernhard, die tevens af scheid nam namens alle collega's van Soestdijk. Onder de aanwezigen merkten we op de vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin, de adju dant kapitein R. J. E. M. van zinnicq Bergmann, de vertegenwoordiger van Prins Bernhard, majoor C. C. Geert- sema, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris van de Ko ningin in dep rovincie Noord Hol land, en de chef van het Militair Huis der Koningin, vice admiraal N. A. Rost van Tonningen. Voorts waren vele burgerlijke en militaire autori teiten naar de begraafplaats geko men om de overledene de laatste eer te bewijzen. Vier jachtopzieners van het Ko ninklijk Jachtdepartement voor Zuid Holland fungeerden als. slip- pendragers. Postzegel-verzamelaar! Een man die vorige week een post zegelhandelaar wist te bewegen hem postzegels ter waarde van 2.000 te verkopen, onder mededeling, dat hij de volgende dag geld van de bank zou halen om te betalen en die niet kwam opdagen, is nu door de politie opgespoord. Hij bleek de zeventig-jarige M. A. P. uit Terneuzen te zijn. Vroeger heeft hij te Rotterdam gewoond. Blijkbaar is hij een verwoed verza melaar, want de postzegels zaten al in zijn album geplakt. Tijdens zijn bezoek aan de postze gelhandelaar had P. verhalen ver teld waaruit kon worden afgeleid, dat hij bepaalde mensen en kringen goed moest kennen. Dat bracht de politie op de goede weg. „Alg. Dgbld." BYZANTIJNSE LITURGIE OP PHILOSOPHICUM TE WARMOND. Als besluit van de Internationale Bidweek zal Zondag 27 Januari op initiatief van het Apostolaat der Her eniging een H. Mis volgens de By zantijnse Liturgie worden opgedra gen in het Philosophicum te War mond. Deze H. Mis, waarbij het Grieks als liturgische taal wordt gebruikt, zal de K.R.O. om tien uur uitzenden. De H. Mis zal worden gecelebreerd, d.w.z. gezamenlijk opgedragen, door twee monniken van het Apostolaat der Hereniging uit de Abdij van Che- vetogne in België, met assistentie van een monnik dezer abdij als diaken. Koorleider is de heer C. A. Bou- mans uit Utrecht, de bekende samen steller van het Groot Gebedenboek en van het Missaal in de uitgave van het Spectrum. Pater Benedict Broek- bernd O.S.B. zal tijdens deze Byzan tijnse Liturgie een uitleg geven van de verschillende plechtigheden. CONGRES GEWIJD AAN HET KAMPEREN. De A. N. W. B. gaat op 3 Februari te Utrecht een congres houden, dat geheel zal worden gewijd aan het kamperen, onder de titel: Kamperen taak voor overheid en maatschappij. Vertegenwoordigers van de rege ring, van provinciale en locale over heden, van jeugdorganisties, werk gevers- en werknemersverenigignen, en de onderwijswereld zijn uitgeno digd. Het is de bedoeling om in deze, zo breed mogelijk gehouden, kring de vraagstukken voor samenleving en overheid in hun onderdelen te be lichten. Worst-ophalen voor „jong en oud" Tijdens het komende weekend zal de Arcense St. Sebastianus-schutte- rij, verdeeld in het oude en het jon ge gilde, op traditionele wijze het patroonsfeest vieren. Zaterdagavond openen de officieren van het oude gilde de feestelijkheden met een di ner in het Maashotel. Maandag be gint men met een kerkelijke viering, 's Middags houdt de oude gilde „Teer- dag" en om ongeveer zes uur ver enigt men zich aan de traditionele maaltijd van zuurkool met worst, waarvoor de jonge gilde 's morgens de ronde door het dorp zal doen. Bij 'dit zogenaamde „worst-ophalen", dat met muzikale begeleiding geschiedt, stellen de inwoners braadworsten uit eigen slacht of geld beschikbaar. Door de plaatselijke brouwerij en de café houders zijn voor de beide teerdagen 12 vaten bier ter beschikking gesteld De begrippen „jong" en „oud" heb ben bij het Arcense gilde geen be trekking op de leeftijd der leden. Men kan de leeftijd der sterken bereikt hebben en toch nog lid van het jonge gilde zijn, omgekeerd telt het oude gilde leden van nauwelijks twintig jaar. „Jong" blijft men zolang men niet getrouwd is. Het aangaan van een huwelijk stempelt een Arcens gildelid echter tot „oud". RIJKSBEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE. Dit jaar zullen van Rijkswege beur zen voor muziekstudie hier te lande beschikbaar worden gesteld ten be hoeve van on- of minvermogende jongelieden, die bijzondere muzikale aanleg bezitten en die zich aan de muziek als vakbeoefening willen wijden. Gegadigden dienen zich te wenden voor 1 Maart tot de afdeling kunsten, bureau muziek en dans van het Ministerie van Onderwijs, Prin sengracht 21, 's-Gravenhage. De Amerikaanse vereniging van kaasimporteurs heeft bekend ge maakt, dat zij aan alle senatoren een brief heeft gezonden, waarin zij aan dringt op herroeping van de dras tische contingentering van de kaas- invoer, welke in Augustus van het vorige jaar is ingesteld. In deze brief wordt er op gewezen, dat de commissie voor het bankwezen van de Senaat een resolutie tot herroe ping van de invoerbeperkingen heeft goedgekeurd, en dat deze resolutie de steun heeft van de regering en van talrijke agrarische belangen. Vietminh-terroristen hebben in Saigon twee tijdbommen gelegd in auto's die geparkeerd stonden op het plein voor de Schouwburg. Bij ont ploffing van deze bommen werden 10 personen gedood. 30 ernstig ge wond. Een vijftien auto's vatte vuur en brandde uit De brandweer in actie. Licht in Kerst-roof? Tegen de twee inbrekers, die ruim een week geleden in de hoofdstad zijn gearresteerd, zijn aanwijzingen gerezen, dat zij vermoedelijk ook de hand hebben gehad in de op Kerst nacht gepleegde inbraak bij de kas- sier van de Boerenleenbank in de Houtrakpolder bij Halfweg. Terwijl de kassier in de kerk de nachtmis zong staker indringers, zo als bekend, zijn brandkast open en verdwenen met een bedrag van ca. 60.000. Van de twee aangehoudenen, de 57-jarige „antennebouwer" v. B., die reeds ongeveer 25 jaren in de ge vangenis heeft doorgebracht en de 35-jarige tegelzetter K. staat vast, dat zij een aantal inbraken op hun kerfstok hebben. Zij zfjn reeds voor de rechter commissaris te Haarlem geleid. Thans houdt de Rijkspolitie te Half weg zich met beide verdachten bezig. Kort na de Kerstdagen viel het op, dat de twee mannen over veel geld beschikten dat zij royaal uit gaven. De politie achtte het waar schijnlijk, dat zp ir de Kerstnacht op pad waren geweest. Verdere na sporingen wezen steeds meer in hun richting, doch zij blijven alle schuld aan de inbraak te Halfweg hardnek kig ontkennen. Van het gestolen geld ontbreekt nog ieder spoor. „N. v. d. D." Geheime zender achter haardplaat Kort nadat P.T.T.-ambtenaren een clandestiene zender in Dedemsvaart genaamd Texas 1, onschadelijk hadden gemaakt, kwam Texas 11 in de aether. In geheel Ove rijssel was deze clandestiene zender te hoi;en. Nadat men zekerheid had gekregen over de plaats van Texas 2, verborgen ae opsporingsambtenaren van de P.T.T. zich in een hooiberg, nabij de woning, waar de zender zich bevond. Toen gisteren wederom met uitzendingen begon sloegen de amb tenaren in samenwerking met de rijksplitie toe. De eigenaars werden in hun woning aan de Sponturfwijk gearresteerd doch de zender bleef onvindbaar. Na een uitgebreid onder zoek kwam evenwel aan het licht, dat de haardplaat in een nabijgelegen woning als schuilplaats had gediend. Vandaar was een verbinding ge maakt. Toestel en zendapparaten werden in beslag genomen. UTRECHTS RAADSLID BUITEN VERVOLGING? Over de arrestatie van het Utrecht se gemeenteraadslid, mr. Van E., vernemen wij nog, dat men hem in derdaad heling, subs, schuldheling ten laste wordt gelegd. Uit bevoeg de bron verluidt echter aldus de „Tel." dat er, na een dagenlang verhoor, geen termen aanwezig ble ken om hem nog langer in arrest te houden. Vermoedelijk reeds vandaag zal mr. Van E, op vrije voeten wor den gesteld. Niet. uitgesloten is, dat' zijn zaak wordt geseponeerd, waar door verdachte buiten vervolging zal worden gesteld. SCHORSING BIJ LEEUWARDER VEILINGVERENIGING. De directeur van de Coöperatieve veilingvereniging de Tuinbouw te Leeuwarden en twee van zijn mede werkers zijn geschorst op vermoeden van fraude. De politie stelt een on derzoek in. DEK PANNEN NIET MET KRANTEN AF. Het onderzoek van de politie naar de oorzaak van de brand, die Zon dagmiddag drie gezinnen in de Kin kerstraat te Amsterdam van hun woning beroofde, heeft uitgewezen, dat de bewoonster van de eerste etage, waar de brand uitbrak, achter een petroleumstel, waarop een pan met spruitjes stond te stoven, een krant had gezet om het spatten te Voorkomen. Zij was zelf, terwijl de spruitjes op stonden, in slaap gevallen. De krant is toen zij uitdroogde, vermoe delijk tegen het petroleumstel aan gevallen, in brand geraakt en daar door is in de geïmproviseerde keu ken de brand ontstaan, die zulke verstrekkende gevolgen had. De po litie wil er gaarne nog eens op wij zen, dat het afdekken van pannen met kranten bijzonder gevaarlijk is, zoals Zondag weer eens overduide lijk is bewezen. Rood van de Colorado-kevers Boeren beboet Het is eenvoudig verschrikkelijk om te zien hoe sommige aardappel velden er in Nederland bijstaan. Zij zien soms rood van de coloradokever. De boeren gooien er eenvoudig met hun pet naar zonder te beseffen, dat de bestrijding van deze beesten een landsbelang is, omdat het bestaan van de aardappelteelt er van afhangt. De straffen moeten daarom veel ho ger worden, zei mr. C. L. van LJsen- dijk, officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, die een uiterst scherp requisitoir hield tegen twee landbouwers uit Dinxperlo, die op zeer gebrekkige wijze hun veld met een voor de coloradokever dodelijke vloeistof hadden bespoten en bij wie volgens het procesverbaal „de boel bijna kaalgevreten was". Dit zijn de eerste twee van een hele serie verdachten, zei de officier nog, waarna hij voor ieder 100 boe te eiste. Een van de landbouwers was afkomstig uit Süderwick, het bij de grenscorrectie bij Dinxperlo gevoeg de Duitse gebied. Ik had geen geld om te spuiten. Mijn boerderij is in de oorlog ver nield en ik moest mijn veestapel we gens t.b. wegdoen, zei deze landbou wer, die zich ook nog verweerde met de opmerking, dat in Duitsland van overheidswege wordt gespoten en hij niet wist, dat hij dit nu in Nederland zelf moest doen. Uitspraak over veertien dagen. De Staatsmijnen in Zuid-Limburg en hun belangrijkheid voor de Neder landse industrie zullen dit jaar in het middelpunt der belangstelling worden gebracht. De aanleiding hiertoe is de met feestelijkheden gepaard gaande viering van het vijftigjarig bestaan der Nederlandse Staatsmijnen, op 9, 10 en II Mei. Hoewel elk schoolkind geleerd heeft van fle Limburgse mijn streek waar de voor elk industrieel land zo belangrijke steenkool in eigen land gewonnen wordt, van de inrichting der mijnen die moderner geoutil leerd zijn dan de Engelse, Belgische en Duitse, van de noodzakelijkheid van goedkope steenkool voor de Hoogovens in IJmuiden en de besparing aan buitenlandse valuta, is het goed deze feiten ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan der Nederlandse Staatsmijnen in herinnering te brengen. Tevens om even stil te staan bij tie moeizame arbeid van de mijnwerker die, van zonlicht gespeend, in moeilijke omstandigheden werkt om de kostbare delfstof, het zwarte goud, ten bate van het Nederlandse volk, aan de dag te brengen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond over; Vrije of gebonden loon-vorming In een studieconferentie van het C. N. V.. te Utrecht gehouden, is het vraagstuk van de loonvorming be handeld. De verbondis'bestuurder, de heeï K. de Boer, leidde het onder werp in. Spr betoogde dat de Chr. organisaties willen dat bij de winst deling de rechtvaardigheid wordt be tracht en dat dus niet de lonen onge lijkmatig worden wanneer bijv. oor log de wensten in een bepaalde be drijfstak doet stijgen. Men zou dus bijv een deel van de winst in de ene bedrijfstak moeten reserveren voor e een andere minder florissante be- arijfstak. Spr betoogde dat men ten aanzien van de loonpolitiek wel wat meer de kant van vrijheid uitmoet zonder nochtans de gebonden loon politiek geheel los te laten. De heer De Boer was het in zijn antwoord op de discussie, mee eens, dat de leiding bij de loonpolitiek eer der in handen dient te zijn van de P. B. O. Maar die functioneert nog niet. De overheid zou eventueel daar op toezicht kunnen houden, Maar het loon dient niet alleen gebaseerd te zijn op het huishoudboekje. Er moe ten beter en grotere mogelijkheden bestaan voor geoefenden en geschool den. In het algemeen moeten ook de richtlijnen soepele? gehanteerd wor den. De voorzitter van het C. N. V., de heer M. Ruppert, gaf als zijn oordeel te kennen, dat het er om gaat, wie AUTOBESTUURDER DIE NA AANRIJDING DOORREED, THANS BEKEND De rijkspolitie te Renswoude heeft gisteravond de 37-jarige H. S.. direc teur van een melkfabriek te Venen- daal gehoord. Hij bekende de 41- jarige boerenarbeider H. Vlasduin uit Ederveen onder Renswoude te heb ben aangereden. Zoals gemeld is Vlasduin tengevolge van deze aanrij ding overleden. DURE VERGEETACHTIGHEID. Iemand uit Sneek, alvorens met de trein te vertrekken, maakte even gebruik van de openbare telefooncel voor het station der Ned. Spoorwe gen in zijn woonplaats. Hij zette zijn actetas, inhoudende veevoeder toewijzingen met een gezamenlijke waarde van ongeveer 12.000, naast zich neer, maar vergat deze mee te nemen toen hij de cel verliet. Eni ge ogenblikken later miste hij de tas. Hij snelde naar de cel terug maar toen was d' tas met de kost bare inhoud reeds verdwenen. het eerste en het laatste woord heb ben bij de loonvorming .Moet er vrij heid zijn voor het individu, voor de onderneming of voor de bedrijfstak? Naar sprekers mening moet men hiermede wel zeer voorzichtig zijn. In Nederland bestaat momenteel geen dirigisme meer. De prijsbeheersing is nl. verdwenen. Maar de beheersing van de lonen is er nog wel. Dit nu kan niet volgehouden worden. Maar aan de andere kant stijgen de econo mische zorgen en dat kan ertoe lei den, dat wij weldra misschien wel weer zouden willen gaan pleiten voor gebonden loonvorming, aldus spr. Men heeft dus de overheid nodig, ook al zou men het graag anders willen. De overheid zal echter niet alles moeten regelen. BINNENLAND. Een grote uitslaande brand, waarvan de vuurgloed kilometers ver te zien was. heeft gisteravond een meubelfabriek in voormalig Over- schie geteisterd en de houtopslag plaats daarvan volkomen vernietigd. De schade, die aanzienlijk is, wordt door de verzekering gedekt. Een kip van de landbouwer Schellekens in Gemonde (N.Br.) ver blijdde haar eigenaar met een ei van 8 cm. lang, bijna 5 cm. omtrek en een gewicht van 170 gram. De afdeling Amersfoort van de C.P.N. heeft in een ledenvergadering het lid W. van Apeldoorn, dat zit ting heeft in de Amersfoortse ge meenteraad, geroyeerd. De heer Van Apeldoorn zou het niet langer eens zijn met de politiek van de partij. Tot notaris te Amsterdam is be noemd in de vacature J. D. Mein- ders, P. Meyer, candidaat-notaris te Haarlem. De beroemde Italiaanse tenor Beniamini Gigli zal einde Januari naar Nederland komen. Hij geeft slechts één recital in Amsterdam. Ter beveiliging van haar super- Constellations heeft de K.L.M. bij de firma Metz te Düsseldorf een brand- blusmotorspuit gekocht van 55.000. De spuit is voorzien van koolzuur- sneeuwspuiten en een watertank, die 2500 liter kan bevatten. Mr. L. Einthoven, hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, is gisteren in de Rijksklinieken te Utrecht opgenomen voor het onder gaan van een operatie. Vo-ol de De wereldreiziger Sam Waagenaar, Aan de douane-balie te Idlewild die dezer dagen van Schiphol naar hoorde ik opeens een snijdende gil- j New York vloog kreeg bij aankomst stem van een douane-beambte, die gelijk gehad om per advertentie te- op de luchthaven Idlewild de teleur stelling van zijn leven te incasseren: het pakje pekelvlees dat hij zorgvul dig over de oceaan had vervoerd en dat bestemd was voor zijn broer in Hollywood mocht de V.S. niet binnen. Toen ik mijn laatste uurtje in Am sterdam doorbracht liep ik te prak- kezeren: „Wat kan ik nu voor typisch Amsterdams voor Gerrit in Holly wood meenemen?" Myn oog viel op een doosje keurig verpakt pekelvlees in de étalage van een comestibleszaak in de Leidse- straat. Ik kreeg d^ geest, stapte naar binnen en kocht deze typisch Amster damse lekkernij. In een broodjeswin kel snorde ik een plastic-zakje op en tijdens de overtocht stopte de K.L.M.- stewardess het „broodje pekel" zorg vuldig in de ijskast, zodat mijn ver rassing koel overkwam. HAAGSE POLITIERECHTER. Oplichting. „Uw vader heeft wel jelijk gehad om per advertentie te riep: „Hey Jake, come over here", gen u te waarschuwen", zeide Haag- Jake, dat was ik, dat is iedereen die se Politierechter toen hij hoorde, dat zij niet bij naam kennen. En toen kwam Jake en op de vraag wat er in dat pakje zat ant woordde ik: ,Dit is nou echt Amster dams corned beef zoals geen New Yorkse delicatessenzaak het ver koopt". Doch onvermurwbaar zei de douaneknaap, die slechts met een half oor had geluisterd: ..You can't take it. They got hoof and mouthdi- sease overthere (Het mag er niet in want daarginds heerst mond- en klauwzeer). Zo bleef het pakje bij de New Yorkse douane aldus verhaalt de „Telegraaf" waar zij het waar schijnlijk met zorg verorberd hebben. En mijn. broer kan op een houtje bij ten de verdachte, een monteur uit Ter Aar thans te Amsterdam voor een oplichting gedetineerd was. Thans stond hij ook voor een oplichting te recht. Op 27 Februari had verdachte te Alphen aan den Rijn tegen de rij wielhandelaar van D. een verhaal verteld dat hij voor zijn vader naar Leiden moest om onderdelen te ko pen. maar dat hij geen geld genoeg bij zich had. De volgende dag zou hij het geld terugbrengen. De officier van justitie eiste in verband met de ongunstige antece denten van verdachte vier maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2