Overeenstemming K.V.P.-bestuur en groep Steenberghe bereikt Bij aanneming Grondwetwijziging 29 koeien in brandende stal omgekomen Pater Boonekamp (Zoetermeer) bleef in Tientsin achter jJ/Jeisjeshandel MAANDAG 14 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Vele wensen ter overweging voor verkiezingsprogram In aansluiting op hetgeen de voorzitter van de K,V.P. op het congres van de Partij over de met de „groep Steenberghe'' ge voerde besprekingen reeds heeft medegedeeld, ontvingen wy thans het onderstaande communiqué, dat de ondertekening droeg van de heren Andriessen, namens het Dagelijks Bestuur van de K.V.P., en van de heer Steenberghe, na mens zijn Groep. Na een achttal besprekingen tussen het Dagelijks Bestuur van de K.V.P., de voorzitter en de onder-voorzitter van de Katholieke Tweede Kamer fractie en vertegenwoordigers van de .Groep Steenberghe" is dit overleg tot afsluiting gekomen en is een een stemmig resultaat verkregen. Aan de orde zijn geweest de na- vü pende punten: 1. De samenwerking van de K.V.P. met andere partijen; 2. een aantal punten van practische podtiek, waaronder enkele van prin cipale aard. 3. de vraag, op welke wijze de wensen van de „Groep Steenberghe", binnen het kader van de Partij en met inachtneming van het program der Party, verwezenlijkt kunnen worden. Ten aanzien van het eerste punt werd vastgesteld, dat de K.V.P. geen enkele andere voorkeur koestert voor samenwerking met een of meer be paalde partijen dan met die, wier medewerking het meest zal bydra- gen tot verwezenlyking van het op 's lands belang gerichte beginsel- en verkiezingsprogram. Uiteraard werd daa'bij gesteld en aanvaard, dat ten deze de Katholieke Tweede Kamer fractie het beslissende woord spreekt, Vertrouwd mag worden, dat de Fractie daarbij het hiervoor gestelde ernstig zal laten wegen Naar aanleiding van het derde punt werd overeengekomen aan het PaiUjibestuur voor te stellen: a. een adviserend college te willen instellen, bestaande uit 3 tot 5 personen, met een algemeen re presentatief karakter voor het Katholieke volksdeel. Dit college, dat van het Partijbestuur alle in gediende wetsontwerpen ontvangt heeft tot taak zich te beraden of deskundige voorlichting aan de Katholieke Tweede Kamer-frac tie over een bepaald onderwerp wenselijk wordt geacht; onder de vooropstelling echter, dat de Fractie tegenover aldus uit te brengen adviezen vrij staat. De procedure zou door het Party - bestuur nader moeten worden uitgewerkt: b. voorstellen tot reglementswijzi ging aan de Partijraad te doen, strekkende het Dagelijks Bestuur van de Party met een aantal leden uit te breiden, om dit college meer representatief te kunnen doen zijn voor de Katholieke volksdeel; c. te willen bevorderen, dat oók in haar nipuwe samenstelling de Katholieke Kamerfractie een juiste weerspiegeling zullen zijn van het gehele, zich steeds ont wikkelende Katholieke volks deel. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat het Partijbestuur deze voorstel len zal overnemen en de Partijraad dienovereenkomstig zal besluiten. Voor wat het tweede punt betreft zyn een aantal onderwerpen door de Groep Steenberghe in discussie ge weest. Daarvan mogen o_m. worden genoemd: de staatssocialistische in vloed op velerlei o.a. op charitatief gebied; bezuiniging op net Staatsap paraat, vooral door krachtige inper king van het perfectionisme en door. voering van beleidsbezuinigingen; een vrijere prijsvorming en vrijere loonvorming: een bepaalde spaar- dwang voor de ongehuwde, jeugdige werknemers en werkneemsters ten behoeve van de volkshuisvesting, in het byzonder van henzelf tot aan koop van een uitzet e.d.; opvoering van de productie; verhoogde rechts bescherming door breder inschake ling van de onafhankelijke rechter; bestrijding van de nivelleringsgeest en de collectivistisch e tendenzen ver sterking var de positie der midden groepen; het primair en centraal plaatsen van de volkshuisvesting in het sociaal en economisch beleid, opdat elk gezin beschikke over pas sende woonruimte; herstel van de privaat-eigendom doora waarborging van de redelijke opbrengsten aan huis- en grondeigenaren; uitschake ling van schijnwinsten als grondslag voor belasting; belastingfaciliteiteg t. b. v. het gezin en de particuliere charitas; lagere belasting voor niet- uitgekeerde winsten. De „Groep Steenberghe" heeft desgevraagd haar inzichten ten aan zien van de hier genoemde en andere punten geformuleerd, waarna het se cretariaat van de Partij deze ter verdere behandeling aan de commis sie tot samenstelling van het ver kiezingsprogram doorzond. In diit stadium, waarin de Partijraad de programs nog niet definitief heeft vastgesteld, wil de „Groep Steenber ghe' geenszins op ontoelaatbare wij ze de vaststelling daarvan langs de mocratische weg beïnvloeden. Zij heeft echter met name kennisgeno men van de beknopte samenvatting van het ontwerp-verkiezingsprogram, zoals dit ia medegedeeld aan de leden van de Partijraad en aan de afdelin gen der Partij. Het beleid van de Fractie en Partij, dat de uitvoering der daarin vervatte puniten n. geest en inhoud wil verwezenlijken, zal de Groep gaarne en actief steu nen en zij meent, dat zulk een beleid ook de actieve steun van alle Katho lieke Nederlanders verdient. Het Dagelijks Bestuur, Voorzitter en Onder-Voorzitter van de Tweede Kamer-fractie en de „Groep Steen berghe" spreken hun verheugenis over de verkregen resultaten uit. Namens het Dagelijks Bestuur van de K. V. P., W. J. ANDRIESSEN, Voorz. Namens de „Groep Steenberghe" Mr. M. P. L. STEENBERGHE. Den Haag, Januari 1952. Dit communiqué is Zaterdag in de vergadering van het Partijbestuur ter sprake gebracht. Hel communiqué is eenstemmig aanvaard. Het Partij bestuur besloot ter vergadering de suggesties, in genoemd communiqué gedaan, aan te nemen en in de kortst f r- 'elijke tijd te verwezenlijken, zover althans deze suggesties o, ..ijn terrein liggen. Dit jaar beide Kamers nieuwe verkiezingen Te verwachten valt dat er dit jaar niet alleen voor de Tweede Kamer, maar ook voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal een verkiezing zal worden gehouden. Wanneer n.l. de voorstellen tot wij ziging van de grondwet, die thans bij de TVeede Kamer in behandeling zijn, door beide Kamers geheel of ge deeltelij k zullen zijn aanvaard, worden ingevolge de bepalingen van de Grondwet deze Kamers ontbonden De verkiezing van de Tweede Kamer die dan nodig wordt, treedt in de plaats van de gewone periodieke ver kiezing, welke eveneens in 1952 zou worden gehouden. Een verschil is evenwel, dat bij deze ontbinding de data voor de verkiezing door de Kroon worden vastgesteld, waarbij afgeweken kan worden van de data, welke ingevolge de kieswet, bij de periodieke verkiezing gelden. Naar het A.N.P. verneemt, wordt er naar gestreefd, om ook bij ontbin ding Ingevolge grondwetswijziging de in de kieswet aangegeven data voor candidaatstelling en verkiezing n.1. 13 Mei en 25 Juni aan te houden. Ingevolge van de nieuwe bepalin gen van de kieswet mag gestemd worden door hen, die op de dag der candidaatstelling 23 jaar of ouder zijn, voor zover zij Nederlander of MR. P. J. OUD. Mr. P. J. Oud zal bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen opnieuw als lijstaanvoerder van de Volkspar ty voor Vryheid en Democratie op treden, en wel in alle kieskringen. Verscheidene dorpen in Zuid-Lim burg hebben te kampen met over stromingen van de Maas. Itteren is geheel geïsoneerd, een groot gedeelte van Obbicht staat blank en in Ur- mond is o.a. de kloosterkerk door het water ingesloten. In deze laatste ge meente werd door de staatsmijn Mau- rits een bruggetje aangelegd naar een huis, waar een blijde gebeurtenis wordt verwacht ,ten behoeve van de behandelende geneesheer. OPENING EERSTE WERK- GEDEELTE EINDHOVENS STADHUIS. De opening van het eerste werkge- deelte van het nieuwe gemeentehuis te Eindhoven op Zaterdagmorgen a.s. zal worden bijgewoond door o.a. mi nister Beel en de commissaris der ko ningin prof. dr. J de Quay. Des mid dags vindt of) het stadhuisplein een défilé van de Eindhovense verenigin gen plaats. Nederlands onderdaan zijn en zy op die dag ingezetenen des rijks zijn. Tevens is de bevoegdheid om bij volmacht te stemmen aanzienlijk uit- gebreid.Allen, die blijkens een ge neeskundige verklaring vermoedelijk niet in staat zijn in persoon aan de stemming deel te nerrfen, alsmede zij die blijkens een door hen ingediende verklaring op de dag der stemming vermoedelijk niet in de gemeente zullen vertoeven, waar zij hun stem moeten uitbrengen kunnen een ver zoek indienen om een gemachtigde aan te wijzen. Dit verzoek dient uiterlijk 14 dagen voor de dag der stemming bij de gemeente op daartoe verkrijgbaar te stellen formulieren te worden ingediend. Kon. familie uit St. Anton vertrokken Koningin Juliana is Zondagavond in gezelschap van haar drie oudste dochters uit Sankt Anton naar Arl- berg vertrokken. Vandaar zouden zij met een speciale trein naar Neder land doorreizen. Prins Bernhard ver trok even later naar Zuerich. Hij zou de terugreis per vliegtuig maken. De bevolking van Sankt Anton heeft bij het vertrek uiting gegeven aan haar sympathie jegens het po pulaire koninklijke gezin. Koningin Juliana en de prinsesjes waren over laden met lboemen toen zij de trein in stapten. WEER THUIS H. M. de Koningin en de drie oud ste prinsessen, zijn vanochtend na een voorspoedige reis in ons land te ruggekeerd. Om tien minuten voor tien reed de koninklijke trein het station van Baarn binnen. De prins werd vanmiddag tegen lunchtijd per vliegtuig terugver wacht. APOSTOLISCH PREFECT VAN ISANGI IN CONGO. De Provinciaal der Paters Montfor. tanen te Meerssen heeft bericht ont vangen, dat als eerste Apostolisch Prefect van de kort geleden opge richte Apostolisch Prefectuur van Isangi (Belgisch Congo) door de H. Stoel werd benoemd mgr. Lodewijk Antoon Jansen S.M.M. De nieuwbenoemde Apostolisch Prefect werd op 9 November 1919 geboren te Loenhout (België) en is van Belgische nationaliteit. BEDIENDE VAN N.Z.H. VERDUISTERDE. Tegen een 31-jarige kantoorbedien de van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Mij., werkzaam op 't hoofd kantoor te Haarlem, was verdenking gerezen, dat hij malversaties had ge pleegd met de gelden, die de chauf feurs en conducteurs van deze maatschappij aan hem plachten af te dragen. Na een politie-onderzoek is thans vastgesteld, dat de man gedurende enkele jaren een bedrag van oi veer f 7-000 aan de ontvangen gelden heeft onttrokken en te eigen bate aangewend. De man, die tegenover de politie een bekentenis heeft af gelegd, is in arrest gesteld. Zaterdagavond zijn bij een grote boerderijbrand te Abbenbroek op het eiland Voorne en Putten 29 stuks vee verbrand. Rijkspolitie en brandweer haalden zes koeien uit de brandende stallen. De eigenaar redde zijn negen paarden. Omstreeks half tien brak door on bekende oorzaak brand uit in de kapi tale boerdery van de heer W. Kwak te Abbenbroek. De stallen stonden in een ommezien in lichter laaie. Direct was de rijkspolitie ter plaatsen. De wachtmeester der rijkspolitie Priem uit Oudenhoorn rende de brandende stallen in en maakte vyf van de 34 zich in de stallen bevindende koeien, die aan leren halsbanden en koptou- wen vastgebonden stonden, los en bracht de dieren naar buiten. Een der brandweerlieden mocht het ge lukken een dier los te snijden en liep zelf ernstige brandwonden op. De brandweer van Oudenhoorn bond het eerst de strijd aan tegen de vuurzee, doch van redden kon geen Tijdens een luchtgevecht in 1944 stortte een zware Amerikaanse bom menwerper, bemand met 7 personen, in de Brekkerpolder bij Lemmer neer. Een van de inzittenden kon zich redden. De anderen kwamen om het leven. Een aantal woonwagenbewo ners uit Lemmer is thans begonnen de wrakstukken van vliegtuigen op eigen risico op te graven. Tijdens de werkzaamheden bij het Amerikaan se toestel vond men de stoffelijke res ten van de piloot in de wrakstukken van het toestel aan. Het stoffelijk overschot is overgebracht Amersfoort ter identificatie. 'sprake meer zijn. In de stal bevonden zich nog 29 stuks vee, die angstig loeiden, doch vastgebonden stonden. Niemand kon de dieren meer benade ren. Verschillende pogingen werden ondernomen, doch zonder resultaat. Inmiddels was de brandweer van Zuidland en Abbenbroek gearriveerd, waardoor met elf stralen water vin nig tegen het vuur kon worden ge vochten. Nog steeds kon men geen hulp bieden en men moest aanzien, dat de dieren in de verstikkende rook omkwamen. Eindelijk gelukte het aan een tweetal politiemannen de stallen binnen te dringen. Het bleek, dat twee der dieren nog leefden. Zij kon den echter onmogelijk uit de stallen gehaald worden. Bovendien hadden zy ernstige brandwonden. De politie mannen konden niets anders doen dan de wildgeworden dieren afma ken. De gehele landbouwincentaris ging verloren, alsmede het hooi, wat in de schuur was opgetast. Ziek na het eten van worst Bij de families De Wit en Mansveld te Steenwijk hebben zich ernstige gevallen van vergiftiging voorge daan. Na het eten van leverworst (van eigen slacht) werden alle huis genoten, tien personen, onwel. Acht personen, onder wie vijf kinderen, werden naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Vijf verkeren in vrij ern stige toestand. Bij een familie in Giethoorn, die ook leverworst had gegeten, doen zich naar, bij.vier personen dezelfde verschijn- I selen voor. Om een andere missionaris te helpen Pater Piet Boonekamp uit Zoeter meer is uit Tientsin te Hong-Kong aangekomen. Pater Boonekamp was als enige Europese priester te Tient sin achtergebleven toen alle Neder landse Lazaristen tezamen met hun Franse confraters communistisch Chi na verlieten, gedwongen door de dreiging van de rode machthebbers. Deze moedige 32-jarige priester had niet de illusie, alleen de bloeiende missie van Tientsin te kunnen red den. Hij bleef in Tientsin in de hoop iets te kunnen doen voor pater Har ry Hermans, uit Maasbree, zijn con frater en studiegenoot, die gelijk met hem in 1947 naar de missie was ver trokken. Pater Harry Hermans werd mid den vorig jaar na een felle perscam pagne van de communisten tegen zijn werk onder de jeugd van Tient sin onder zware beschuldigingen ge arresteerd en tot nu toe in de gevan genis vastgehouden. Bij zijn aankomst verklaarde pater Defiscale opsporingen Goede opbrengst! ■Minister Lieftinck deelt in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp ter ver vanging van het fiscale noodreeht iets mede over de resultaten van de fis cale inlichtingen- en opsporingsdienst te Amsterdam. Deze dienst is in het bijzonder be last met opsporingswerkzaamheden in gevallen waarin, met het oog op de omvang of de aard van de fraude, onderzoek van een centraal punt uit nuttig is. Het daarbij geboekte resultaat dat volgens de minister in belang rijke mate aan de bijzondere be voegdheden moet worden toege schreven, beliep over de jaren 1946 tot en met 1950: opgespoord ver zwegen inkomen ruim 72 mil- lioen, opgespoord verzwegen ver mogen ruim 72 millioen opge spoord verzwegen omzet ruim 115 millioen. De vele zaken, die voor verder on derzoek naar de inspecties zijn ver wezen, zyn in deze cijfers niet be grepen. Felle brand in Amsterdam Een zeer felle uitslaande brand, heeft Zondagmiddag tussen vier en vijf uur het perceel Kinkerstraat 137 te Amsterdam verwoest. Het omval len van een petroleumtoestel in de voorkamer van de eerste etage, be woond door de familie Hageboom, is vermoedelijk de oorzaak van deze felle brand geweest. Een bezoekster, mevr. Hamersma uit de Bilderdijk- straat, kreeg, voor zij gelegenheid had de woonkamer van haar gastheer te verlaten, brandwonden aan ge zicht en armen. De overige bewoners konden tijdig het huis verlaten. Het smalle, met hout beklede trappen huis in deze oude woning fungeerde als schoorsteen, zodat het vuur in luttele minuten van de eerste verdie ping tot de zolder doortrok. De om liggende panden liepen veel water schade op. Het smerige bluswater mengde zich met de grutterswaren in een kruidenierszaak en bedierf vrijwel alles. Een deel van de inboe del der uitgebrande woningen kon worden gered en werd bij omwonen den opgeslagen. Het merendeel viel echter ten prooi aan de vlammen. Sigaret in bed gerookt Een 27-jarige telegrafiste van de P.T.T. is Zondagmorgen in haar bed verbrand. Waarschijnlijk heeft het meisje, dat een zolderkamertje van het perceel Admiraal de Ruyterweg 41 te Amsterdam bewoonde, Zater dagavond voor zij ging slapen een si garet in bed gerookt. Zij is vermoe delijk in slaap gevallen, waardoor de brandende sigaret in bed viel en het beddegoed is gaan smeulen. In de vroege morgenuren van Zon dag werden buren gealarmeerd door brandlucht. Toen zij het kamertje binnenkwamen, sloegen de vlammen hun tegemoet. Zij waren te laat om de bewoonster nog te kunnen redden. Boonekamp, dat al zijn pogingen om iets voor pater Hermans te bereiken, waren mislukt. Het enige, wat hy had kunnen doen was, hem een voldoende hoe veelheid warme winterkleding be zorgen. Hij was echter wel van mening, dat pater Hermans binnen niet al te lange tijd zou worden veroordeeld om China te verlaten. Er was volgens hem geen aanleiding om te vrezen, dat men met pater Hermans een an dere procedure zou volgen, dan met de vele andere missionarissen, die werden gearresteerd, veroordeeld en verbannen. Pater Piet Boonekamp zal niet naar Nederland terugkeren, doch zich van Hong-Kong rechtstreeks naar Sura- baja begeven om daar te werken aan de missie onder de Chinezen. HOOFDPIJN I Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos DUIMSTOKKENFABRIEK BREIDT UIT. Ruim twee jaar geleden is te Drachten de duimstokkenfabriek van S. Schuil geopend. Begonnen werd met vijftig man personeel. De pro ductie werd geleidelijk verhoogd en toen de duimstok van deze fabriek een belangrijk exportartikel werd 90 procent van de productie gaat naar de Engels sprekende landen is het aantal werkkrachten vergroot tot 120 man. Het fabriekgebouw wordt nu uitgebreid met vijfhonderd vierkante meter, waardoor het mo gelijk zal zijn nog meer werkkrach ten in dienst te nemen. DOBBELEN OP STRAAT. De Haagse politie heeft Zaterdag een razia gehouden in de Sirtema- straat.waar op de openbare weg op grote schaal om zeer grote bedra gen bleek te worden gedobbeld. Een der spelers had zelfs zijn huisraad en kleding verkocht om te kunnen meedoen. De politie-agenten, die ver momd op een bakfiets ter plaatse waren gekomen, hebben acht man nen aangehouden. Enige tijd geleden deden ook in Brabants hoofdstad geruchten de ron de als zou carnaval die jaar niet doorgaan. Het „gevaar" schijnt thans bezworen te zyn, na een vergadering der verschillende carnavalsclubs, gis teren gehouden. Besloten werd de op tocht in ieder geval te doen door gaan. Voor het eerst in de geschie denis van Brabants hoofdstad zal Prins Amadeiro officieel ten stadhui- ze door het gemeentebestuur worden ontvangen en wel op Zondag 24 Fe bruari, op welke datum het dit jaar de eerste dag is van carnaval. CARNAVEL-PRINSEN IN VAALS. In hotel „Bellevue" te Vaals ston den Zaterdagavond, ongeveer 30 car naval-prinsen uit Nederland, België en Duitsland in het middelpunt van de belangstelling. Het initiatief tot deze samenkomst was genomen door de prinseraad, als ereafdeling van de Vaalser carnavalsvereniging „De Grens Ulle" Uit talloze speeches klonk waardering voor de pogingen van het comité om tot verbroedering van de verschillende hoogluchtig- hed<en te komen. MILITAIRE AUTO TEGEN BOOM. In het weekend is 'snachte tussen Ernst en Epe op de Apeldoornseweg, door de gladheid van de weg een mi litaire auto tegen een boom gereden. De twee inzittende militairen. J. Jansen en J. H. Sligman, beiden 21 jaar oud en gelegerd te Oldebroek, werden ernstig gewond naar het Ju- lianaziekenhuis in Apeldoorn over gebracht, waar eerstgenoemde enke le uren later is overleden. De toe stand van de tweede militair is be vredigend. Geautoriseerde vertaling Nadruk verboden 33) Friederike Standike gaf helemaal geen teken van misnoegen over de onbeleefde, vinnige toon. „Nu, als het is, zoals u zegt, dan heib ik me vergist. Maar wat doet er dat toe? Ik weet tooh wel, waarom u zo'n slecht humeur hebt." „U schijnt heel wat te weten. We zijn benieuwd." „U bent nat-uurlijtk nydig, omdat u vanavond geen partners kunt vin den." Nu werd het meisje, dat het woord deed. r»g woedender. Friederike Standike keek het kij vende mewje met rustige, gering- •chattende blik aan. Scènes hevige ruzies, kweman vaak genoeg voor in die bar der faizend Chinese wonde ren D«t wi aiet zo erg. En het neiaje zou toot haar brutaliteit nog moeten boeten. Je moet maar weten fea wachten, tot je rustig van je wreek kunt genieten. Ze was in teder aardig genoeg, om aan de organisatie te worden uitgeleverd. En haar vriendin deed voor haar niet onder. Misschien gaat het mij meer aan dan u denkt, zei Friederike Standike dus met bedaarde stem. U ziet er uit als danseressen zonder engagement.: Is dat zo? Nu mengde de andere zich in het gesprek en ook haar stem klonk nij dig. Ja, we zyn danseressen en we hebben inderdaad momenteel geen engagement. Maar dat is enkel en al leen onze eigen schuld, want de agenturen en de directeuren vechten gewoon om ons. Maar wij willen niet omdat de gages, die zij bieden, ons veel te klein zijn. Wij zijn aardige sommen gewend. U hebt natuurlijk wel eens van de „Sisters Buttelfly" gehoord? Niet? Nu, het spijt me. dat is dan een gebrek in uw opvoeding. En of, viel de andere haar bij, wy zijn kunstenaressen van de eerste rang. Friederike Standike verloor ook bij deze grootspraak haar kalmte niet. Daar twijfel ik helemaal niet aan, ik zie het aan uw hele doen en laten, antwoordde ze koeltjes, en slechts een scherpe blik had de fijne spot om haar mondhoeken kunnen opmerken. O zo! Maar juist, omdat ik er niet aan twijfel, zou ik met u een zakelijke aangelegenheid willen bespreken. Beiden spitsten hun oren. Een zakelijke aangelegenheid? Heel anders, bijna kruiperig klonk nu de toon. Friederike Standike deed, alsof ze er niets van merkte. Maar ze begreep het al: Deze visjes spartelden nu reeds aan de haak. Ik ben mededirectrice van een agentuur. Doch mijn man en ik drij ven de zaak om zo te zeggen incog nito, omdat we anders overstelpt worden met aanvragen. Wij houden ons alleen bezig met zaken van grote allure. Wilt u m<et ons in verbinding treden? Natuurlijk. Het klonk zo begerig, dat men ondanks het weinig sympathieke ka rakter van deze twee meisjes toch enig medelijden met ze kreeg. Ze wilden inwers bevrijd worden uit de ellende, bevrijd worden Noteer dan even mijn adres. Bergstras6e 70. 4de étage. Bernhard Müller staat er op de deur. Ik ben mevrouw Müller. Wanneer mogen we komen? Morgen. Laten we zeggen: tus sen tien en twaalf. We zullen dan alles nader bespreken. Maar ik ver zoek u dringend, voorlopig nog vol strekt niets te vertellen aan vrienden of kennissen. Mijn man en ik stellen een groot tournèe samen en daar is heel wat voorbereidend werk voor nodig. En krijgen we een behoorlijke gage? Friederike Standike maakte een bijna minachtend gebaar, als achtte zij deze vraag totaal overbodig. U zult meer dan tevreden zijn dat verzeker ik u. Ze knikte de twee meisjes toe en ging toen heen. De avond was nu toch niet helemaal verloren, al was ze bij de zes danseressen dan ook bedrogen uitgekomen. Eén ding was waar: de een was mooier dan de ander, maar de ma nager van de troep en zijn vrouw, oudere, degelijke mensen, hielden haar zo ijzig koud op een afstand, dat er eenvoudig niets te bereiken was. Ook haar pogingen, om met de meisjes apart in contact te komen, waren jammerlijk mislukt. Ze kwamen allemaal uit heel arme gezinnen, waren gratis opgeleid en vol dankbaarheid en waardering voor het oude, kinderloze echtpaar, dat op bijna roerende wijze zorgde voor het welziin der ionee kinderen. De meisjes waren verstandig genoeg om te beseffen, dat hun pleegouders slechts het allerbeste met haar voor hadden en zo was er onder haar een soort traditie ontstaan, dat zij steeds luisterden en handelden naar wat haar als goed en billijk werd voorge houden. Daarom kwamen Friederike Stan dike en Ludwig Hofner van een kou de kermis thuis Maar nu hadden ze tenminste nog een kleine schadever goeding gevonden. Toen Robert „gravin Merzenstein" wier ware naam hij nog niet ken de zag, trachtte hij zijn gezicht zoveel mogelijk voor haar te verber gen door het op zijn rechterhand te steunen en zijn gelaat half te bedek ken. Want zij zou hem natuurlijk herkennen als hy haar zag. Doch Friederike Standike dacht in de verste verte niet aan Reut en wat daar aan het station gebeurt was en daarom lette ze helemaal niet op de mannen, die zo in een hoekje van de zaal verborgen waren. Ze vermoedde volstrekt niet, dat haar gesprek met de twee meisjes gretig werd afgeluisterd en dat haar ndT-pc* Müllpr RprPstrassp 70 4de etage nauwkeurig door twee mannen werd genoteerd. Zullen we haar in de zaal arres teren? vroeg Robert vol koortsige opwinding. Dat is de vrouw, die Her- ta heeft ontvoerd. Ja, we zullen gek zijn, antwoord de zijn vriend. We moeten toch eerst uitvissen, waar Herta zit. Ik ken dit soort mensen. Zelfs in het scherpste verhoor spreken ze nog niet de waar heid Nu moet Herta nog hoogstens èèn dag wachten en anders mis schien heel wat langer. Nee. we moe ten heimelijk hun spoor volgen. Kyk daar praat de zogenaamde mevrouw Müller m'et een man ik durf wel te wedden, dat dat haar trouwe „echtgenoot" is. Of we nu de ware namen van het tweetal kennen? Ik betwijfel het. Want zoals je hoorde, was ze weer op de meisjesvangst en ik geloof niet, dat ze in zulke geval len de waarheid prijsgeeft. Wat moeten we dan doen? Een beetje achter die twee aan lopen, misschien kunnen we dan een of ander onbedacht woord opvangen. Een goed idee, Frans. Vooruit dan maar weer. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8