f V Vv4 k L TALEN Mej. H. Doove en de heer N. Vreeburg kregen „Pro Ecclesia et Pontifice" Hl Verdiende onderscheiding voor het kath. onderwijs in Leiden unstleven in Leiöen Jongens van dekenale parochie gaven een goede toneel-avond Nog 5 Dagen 3 tot 14 gulden VULPENKLINIEK Internationale Studentenconferontie richt een Secretariaat op in Leiden MAANDAG 14 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Kath. onderwijzers in het goud IJ ET TWEEDE DEEL VAN DE GOUDEN FEEST-VIERING had een hoog- tepunt, dat in de geschiedenis van de Kath. Onderwijzersvereniging „St. Augustinus", afd. Leiden en Omstreken, als een bijzonder heugelijk feit geboekstaafd zal worden. Tijdens de pauze van de schouwburg-voorstejling riep de geestelijk adviseur, rector H. Sondaal, het complete afdelingsbe stuur op het toneel, om daarna tot grote verbazing van de volle zaal mede te delen, dat ter gelegenheid van dit gouden feest aan twee bestuursleden, mej. H. Doove en de heer N. Vreeburg, de pauselijke onderscheiding „Pro Eoclesia et Pontlfice" was toegekend! Onder daverend applaus werden de pauselijke eretekenen opgespeld, bij mej. Doove door haar zus, mej. M. M. Doove, bij de heer Vreeburg door zijn echtgenote, mevrouw W. B M. VreeburgEngels. Van te voren had de rector er op gewezen, dat beide' bestuursleden al ruim 30 jaar deel van het bestuur uitmaken, mej. Doove thans als penningmeesteresse, de heer Vreeburg thans als vice-voorzitler. in welke functies beiden zeer veel voor het kath, onderwijs hebben gedaan. Bovendien hebben belden bij het katholiek onderwijs in Leiden een verant woordelijke positie en uitstekende naam verworven! Spontaan werd na de uitreiking door alle aanwezigen het eerste couplet van: „Aan U o Koning der Eeuwen" gezongen. Drukke receptie Het tweede deel van de feestvie ring begon Zaterdagmiddag om één uur met een drukke receptie in „In den Vergulden Turk. Onder hen, die hun gelukwensen kwamen" aan bieden, bevonden zich pastoor Th. Eeukers, oud-pastoor R. Smitz O.F. M., rector F. Bernefeld en de heer A. J. v. d. Horst, voorzitter en se- cretaris van het R.K. Schoolbestuur, i terwoude, en pastoor Hesp uit Kat- In de schouwburg was een zeer groot aantal leden getuige van de uitstekende opvoering, die „Puck", de jongeren-toneelgroep van „Come- dia", gaf van „De Gecroonde Leers- se" door Michiel de Swaen. Ook wet houder van Schaik was hierbij aan wezig, evenals een groot aantal geestelijken uit stad en omgeving, waaronder zich pastoor van Leeu- (Foto: „De Leidse Courant"). spel „De Corsicaan" („Te Man of Destiny'' van G. P Shaw) werd op gevoerd. Een spel met de Jonge Na poleon Bonaparte, toen nog gene raal, als hoofdpersoon, die door een sluwe intrigante om de tuin ge leid wordt. Een geestig spel, gevat en vol mogelijkheden voor een rake typering. Egbert va Paridon gaf een voortreffelijke generaal te zien en Cecilia Lichtveld deed als zijn tegenspeelster niet voor hem onder. Het bestuur heef' met de keuze van dit gezelschap een goede beurt gemaakt. Het was een passend on derdeel van de feeste1ijkhedon. te meer. daar het in do namiddag plaats vond, zodat ook do religieuze leden aanwezig konden zijn. Do heer Neefje? sprak aan het einde hartelijke dankwoorden en wenste, dat de ledcr.-opkomst steeds zo goed zou zijn Ook op Zaterdag 26 Januari, wanne r dit gouden feest met een feestavond in het St. An- toniu- Clubhui- besloten zal wor den. Reeds nu bracht spr. dank aan de feestcommissie, in het bijzonder aan de heer L. van Veldhoven, die zich zeer veel moeite heeft getroost om de feestelijkheden tot een succes te maken. Waarin m«n v>or 4w LITTERIS SACRUM „De grote race" Litteris Sacrum gaf Zaterdagavond ir. de Schouwburg een opvoering van „De grote race" van Dorothy en Cambell Christie. Het is een nogal eigenaardig stuk, waarvan dc bedoe ling aanvankelijk erg vaag blijft. Na een kort voorspel heeft men dc in druk, dat er eon huwelijksprobleem behandeld gaat worden en dit is mis schien de oorzaak, dat het eerste be drijf erg tegenvalt. Want er gebeurt wel veel er wordt veel gepraat, heel veel jenever geschonken en druk gekaart— maar wat men ver wacht, namelijk de thuiskomst van Babe Coates, echtgenote van do heer des huizee, blijft uit. Pas als het doek bij het slot van het eerste bedrijf valt, is men er achter, dat het stuk een detective-geschiedenis inhoudt. Het verdere gedeelte is wel aardig, maar daar is ook alles meo gezegd. In zijn genre neemt „De grote race" zeker geen vooraanstaande plaats in. Litteris heeft voor dit spel niet de sterkst mogelijke bezetting op het toneel gebracht. Vele jongeren heb ben deze avond hun kans gekregen, zelfs in de hoofdrollen. Zo zagen wij dc heer I. H Boeke als de heer des huizes, een van de personen, die bij na voortdurend op de planken is. Hoewel hij vaak zeer verdienstelijk speelde, was deze rol toch te zwaar voor hem. Ook in de overige vertol kingen waren soms zwakke plek ken. Buitengewoon goed speelde de heer J. C. van Schaik, wethouder van Onderwijs, de heren J. A. M van Oyen en P. Feiten, voorzitter en se cretaris van de Leidse K.A.B.. af gevaardigden van de Ver. van Kath. Kleuter-onderwijzeressen de heren Floor en Remmerswaal van de Kath. Onderwijzersvereniging, afd. Hille- gom (Bloembollenstreek), de heer J. A. A. Poncin, voorzitter van de K. O V. in het Bisdom Haarlem, afde lingsbesturen uit Amsterdam, Delft, Uithoorn, enz., afgevaardigden van de Unie van Christelijke Onderwij zers en van de Bond van Christe lijke Onderwijzers, vele collega's en een groot aantal leden van de eigen, afdeling. Velen Heten hun geluk wensen vergezeld gaan van bloem stukken, die de bovenzaal een ge zellig aanzien gaven. Tot kwart over twee was het een komen en gaan van receptiegangers. Voorzitter S. W. Neefjes en zijn medebestuurs leden moesten zich daarna haasten, om nog op tijd in de Schouwburg te zijn. lopen maanden nog niet gezion, dat het pand Breestraat 119 gerestau reerd werd. Aan dit oude huis, eigen dom van de Gemeente, bewaren we prettige herinneringen, omdat onze vriend Kronus er anderhalf jaat eon kamer heeft gehuurd, die voor ons als „zoete inval" dienst deed, al werd er uitsluitend thee geschonken (en wcittiuiiucx &iuii yabiuui van ueeu- maKen. waarin mr"-> "«nr 'wk'-— ._i,nog niet eens van de beste sooit wen en rector de Groot, bisschoppe- derde reeds voortreffelijk geslaagd vluchtelingen een coopera 11 welr.u, dat huis is zijn kamerbewo- lijk inspecteurs van Leiden en Zoe- fs. i fote bloei komt. nrfaai-die vermatigd ners sinds enige tijd kwijt Het werd dreigt te worden door de dood van op^knapt en zal binnenkort als bu- de prior en door besluiten reau voor binnenhuis-architectuur in Filmavond van de Leidse K.A.B. „DE DUIVEL IN HET KLOOSTER'' Terwijl de koude wind buiten heer en meester was, begon de Leidse K.A.B. gisteravond haar filmavond met 'n hoopgevend filmpje over len te. bloemen en nieuw leven. Voordat dit aardige lente-filmpje vertoond v erd, was de her C. J. Snelder- waard even op het podium geklom men, om de aanwezigen die de ge hele zaal van het Antonius clubhuis tot de laatste plaats vulden harte lijk welkom te heten en een korte inhoudschets van de hoofdschotel de Italiaanse film „De duivel in het tc geven. In een Franciscanerklooster, waar r -,ts ccn prior en een leken broeder leven, komen de dorpelingen van het gebombardeerde dorpje aan het eind van de oorlog onderdak zoe ken. Nu is de toegang tot het kloos ter voor vrouwen verboden. Maar de broeder gooit het op een accoordje met zijn geweten en sticht onder de mevr. T. Hogewindv. Oortmers- sen, die helaas na het voorspel niet meer voor het voetlicht verscheen. Bob Hageman, die met de mallotige Buns Darling niet zo'n moeilijke rol had, wist er alle mogelijkheden uit te halen en zorgde voor menig vro lijke pdssage. Onder de overige me dewerkenden waren enkele oudere krachten, die hun reputatie staande hielden. Over het algemeen heeft deze opvoering wol geleerd, dat het inschakelen van jongeren hoe aanbevelenswaardig overigens ook met meer beleid dient te geschie den. CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans) Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 66 TELEF. 26668 (Advertentie). KYNOLOGEN VERENIGING „RIJNLAND" Dalmatiner successen Zoterdag werd to Utrecht de jaar lijkse clubmatch van de Ned. Club voor Dalmatische honden gehouden. Verschillende leden van de K.V. Rijnland waren op deze uitstekend geslaagde onderlinge wedstrijd met hun Dalmatinees aanwezig. Het was verheugend to kunnen constateren, dat de kwaliteit van het ras aanmer kelijk verbeterd is de laatste jaren, WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEER TOENEMENDE WIND. Matige, later krachtige en langs do kust wellicht harde wind tussen West on Zuid. Van nacht in het binnenland tempe raturen om 't vriespunt. Morgen overdag veel bewolking met voornamelijk in het Noorden van het land enige regen en later op de dag iets zachter. 15 Jan. zon op 8.43 en onder 16.W. maar. op 20.36 en onder 10.12 uur. dank zij de kunde en de offers van enkele fokkers, waaronder met ere genoemd mogen worden de heer en mevrouw de Graaff uit Hazerswou- de. Ook do K. V. „Rijnland" kan trots zijn op hare Dalmatiner-liof- hebbers. Beste van alle ingeschre ven honden werd kampioene „Pen- gewood Blue Ribbon" van mevr. C. de Graaff—Oppelaar uit Hazors- woudc. Op cén na beste cn beste in Nederland en op het Continent ge fokte Dalmatiner werd het steeds mooier wordende teefje „Desirée van Winneweer' van mevr. J. Heijkoop- van Langcveld uit Leiden. Beste reu onder de 18 maanden werd „Winnal Lancer", ook van mevr de Graaff Oppelaar uit Hazerswoude met de kwalificatie „uitmuntend". Deze kwalificatie werd ook behaald door kampioen „Sir William of High Trees" van dc hoer C. Mekel uit Leiden. „Zeer goed" behaalden de teven „Travelling Vixen", van mevr. de GraafOppelaar en „Dalma of High Trees' van de heer A. v. Unen te Leiden. De Dalmatiner liefhebbers hebben de clubeer hoog gehouden! Maandag, 14 Januari. Welke Loidenaar heeft in de afge- wijk bevonden. Weth St. Menken voegde zich later bij de gasten. Hetzelfde gezelschap voerde ver leden jaar bij de opening van het St. Antonius Clubhuis eveneens „De Gechoonde "Leersse" op. We mogen thans dus kort zijn over het ver haal van keizer Karei V, die op Vastenavond feestvierde temidden var. een eenvoudig schoen! appers- gezin, dat de hoge gast niet her kende. Als beloning voor het pret tige feest mocht de schoenlapper de keizer iets vragen. Hij vroeg geen geld of aanzien slecht-, de vergun ning om een kroon te mogen beves tigen boven de vergulden laars, die als uithangbord Van zijn huis hing. Onder regie van Egbert van Pari don gaven de jonge speelsters en spelers een kostelijke opvoering van deze klucht. Wat dit jeugdige gezelschap in zijn mars heeft, kwam na de pauze nog beter uit, toen onder regie van Hans Tobi het dooi hem vertaalde Jongensclubs en Jongensgilde zijn genomen. Zijn bosje stro wordt hem een nieuwe vorm van kath. jeugd-j ontstolen en als een deugniet het in beweging, die nog niet veel aan de een hoge boom gooit, klimt het zwer- mad—- «-■* versjong jn (je dode takken om zijn schat te redden. Hij valt echter om laag en sterft enige ogenblikken daarna Niet echter voordat hij in Je sus, Die een van zijn speelkameraad jes was, het kind uit de kribbe, de Messias, herkend had, Een ernstig spel dus. Maar zó rijk van inhoud, dat het in staat was de spelers zelf zó te boeien, dat zij vol overgave hun vaak moeilijke rollen op voor jongens uitstekende wijze vertolkten. Een spel bovendien, dat zijn waarde vindt in een nadere ken nismaking met Jesus' verborgen le ven en in de goede strekking, die naastenliefde boven hoogmoed stelt. Zo zal dit spel lang nadat de tekst vergeten is voor de jongens zijn waarde blijven behouden. Aan de heer P. A. van Bers komt de eer toe als regisseur dit stel woe lige knapen tot deze prestatie ge bracht te hebben. De zangclub zong onder leiding van de heer W. van Helversteijn het Gildelied en tijdens het spel werden enige kerstliederen CHRISTEN STUDENTENRAAD Programma van de Dies-viering In onze aankondiging van de ko mende Dies-viering van de Leidse Universiteit is een regel weggevallen zodat er misverstand ontstaan is rondom de bijeenkomst, die de Christen Studentenraad op Zondag 10 Februari om 12 uur in de Zuider- kerk organiseert. Er zal gesoroken worden door prof. dr. E.A.D.E. Carp, hoogleraar in de psychiatrie, en door orof dr. A. J. M. Holmer, hoogleraar in de verloskunde, over „Geloof en mensbeschouwing". LEIDSE SPAARBANK. In de maand December 1951 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 591.291,19 en terugbet. 524.502,95. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 255 on het aantal afbetaalde boekjes 130. Op 8.622 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd 125.408,25 bijgeschreven. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was ƒ310,35. Het tegoed der 30.284 inleggers bedroeg aan het einde der maand 15.971.860,63. Er werd en3l2 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inh. van f 5.480,82. weg timmert, maar die in stilte werkt om hopenlijk eens uit te groeien tot een grote beweging en naast het Verkennerswerk, de kath. mannelij ke jeugd beneden 17 jaar op te van gen. Ook in de dekenale parochie heeft deze nieuwe vorm ingang ge vonden. Onder enthousiaste leiding van kapelaan Stoelinga werden reeds enige clubs gevormd, die samen 120 leden tellen. Een aantal hiervan trad gisteravond in de zaal Maria Gijzen steeg voor het voetlicht, om de ouders te laten zien tot welke toneel prestaties deze knapen in staat zijn. Het is geen uitvoering geworden., die beslist „in de kranv' moest; er wex-d geen „groot toneel" gespeeld. We hadden aat ook niet verwacht. Toch zijn we er graag naar toe ge gaan en hebben we ons met een vol le zaal gesticht gevoeld door het on gekunstelde, maar intens beleefde spel van de jongens. Zij speelden een bijbels verhaal, ten tijde van Jesus' jeugd, dat uit stekend geschikt is voor een derge lijke groep: ietwat pathetisch, hier en daar gezwollen taal, dramatische effecten, enfin een spel waarin de spelers zich volkomen kunnen inle ven. Het verhaalt hoe een zwervers- jongen die met de herders aan de kribbe in Bethlehem gestaan heeft, op zoek ging naar de Messias, die hij als pasgeborene had mogen aan schouwer.. E«n bonje van het kribbe- stro voerde hij mee als een Kostbare schat. Overal echter wordt hij weg gejaagd en lacht men hem uit over zijn verhaal van Bethlehem. Ook in Nazareth, waar hij tenslotte in het huisje van Maria en Jozef wordt op- Jan Gordijn. Twee knapen brachten tijdens de pauze zelf» een Franse chanson! Een verloting aan het einde zorgde voor het financiële gedeelte van de ze avond, die door kapelaan Stoelin ga gesloten werd met hartelijke dank aan de ouders voor hun komst en belangstelling. Spr. vroeg de grootst mogelijke medewerking voor deze jeugdbeweging, die de jongens nuttig bezighoudt en opvoedt, ter verlich ting van de zware ouderlijke taak. Het was een goede avond, waarop wij met veel genoegen de jeugd van de dekenale parochie aan het werk gezien hebben! betalen wij bij aankoop van een nieuwe voor Uw oude Vulpen, mits voorzien van gouden pen. (in samenwerking met diverse vul penfabrikanten Zie vooral onze etalages. Zeer velen profiteerden reeds van deze unieke gelegenheid. G. Wolfslag Bresstraat 145 hand. waar men van de wonderlijke br^k genunK.n wordc-n. De how A gang van zaken niets afweet. Met t.— "duivelse" slimheid weet de broeder zijn zaakjes in stand te houden; hij aarzelt zelfs niet een „wonder" in scène te zetten en alhoewel de over- st« m*"*r matl" '- or 't initiatief van de broeder, bereikt de laatste tenslotte zijn doel. Het kloos ter blijft gehandhaafd en do dorpe lingen vinden een nieuw onderko men. De film viel bij de aanwezigen erg in de smaak, wat bleek uit de vele bijvalsbetuigingen en luiddruchtige reacties. Hetzelfde programma wordt heden- en morgenavond nog her haald. Huisman („De Ploeg") heeftI meend deze ingebruikname een fees telijk tintje te moeten geven en hij vond vijf Leidse dames, leden van het Leids Kunstcentrum, bereid hun kunstproducten twee weken ten toon te stellen. Het zijn de dames Van Es sen—Kuster, GrefeWalck, M. van Laer, Van Oerle—Gorp en Steinbach. De tentoonstelling zal morgenavond om half acht door wethouder van Schaik geopend worden. Het spijt ons meer dan we kunnen zeiggen, maar helaas, geachte Leidse K. A. B.-leden, alle kaarten voor de filmvertoning van heden- en motgen avond in het St. Antonius Clubhuis zijn uitgegeven. Er is geen plaatsje meer vrij. Wel oen bewijs, dat er gro te belangstelling is voor „De Duivel in het Klooster." Prettig vinden wij het nieuws, dat het bestuur van de R. K. Gym. Ver. „Sportief" ons deed geworden. Mor genavond zal in het nieuwe vergader lokaal van dc vrouwelijke Hartebrug- jeugd, achter het St. Antonius Club huis. ingang Hazewindstccg, een ver gadering Gehouden worden met het doel een Volleybalclub, als onderaf deling van „Sportief" op te richten. Het bestuur hoopt op veel enthou siaste belangstelling. Minstens even prettig is het nieuws, dat de heer K. van Hlele. leerling van mevr. Nell Kagie, geslaagd is voor het associatie-examen Engelac Handelscorrespondentie. Weet U nog, dat we al eens ge schreven hobbcn over de actie rond om de rioolgasvergiftiging in de St. Jorissteeg. Er zouden verschrikkelijke woningtoestanden aan het licht geko men zijn, aldus het buurtcomité. dat morgenavond oen buurtvereniging gaat houden op St. Jorissteeg 18 De klachten zullen besproken worden, evenals do maatregelen, die genomen moeten worden. STADSKOK. Voor practische samenwerking r X' Leiden is nog niet bekend. Het Se- L)e COnterentie VSin tLOinDUrCin Icretariaat zal gefinancierd worden CJ door de Nati0nale Unies, die op deze Op een te Edinburgh (Schotland) rentie over zuiver practische kwes f™??"™"1 gehouden internationale studenten- ties ala sport, internationalo uitwis- tenrljk, BclgIS, Brazilië, Canada, conferentie (38 Jan.) hebben een seling, enz. Een klein aantal landen aantal nationale studentenunies be- nam hieraan deel. In 1950 werd de I sloten tot een betere coördinatie van tweede conferentie gehouden waar- practische samenwerking en een j op een veel groter aantal landen nauwer onderling contact te komen. I vertegenwoordigd was (in Stock- Om hiertoe te geraken, werd even- holm). Nogmaals werd gewezen op eens besloten tot het instellen van de noodzaak zich niet op politiek ter een Secretariaat. Na een bewogen rein te begeven. Aan verschillende nachtelijke vergadering werd ten- nationale unies werden taken opgc- slotte Leiden gekozen ala zetel dragen: contact met de Unesco, enz. van dit secretariaat (met tien stem-1 Nederland kreeg opdracht de moge- (Advcrtentie) DERTIG JUBILEA IN DE „H. FAMILIE", DEK. PAROCHIE. Gisteravond werd met een plech tig Lof het triduum besloten, dat in de a fgelopen dagen voor leden van de „H. Familie" in de dekenale paro chie werd gehouden. Deken Homulle werd geassisteerd door de kapelaans Schrama en Stoelinga, terwijl pater P. Eykemans, Redemptorist, die het Triduum geleid had, de slotpredica- tie hield. Een aantal nieuwe leden deed dc opdracht en aan dertig ju bilerende leden werd de herinne ringsmedaille uitgereikt. Hieronder bevonden zich 18 dames, waarvan er 9 reeds 50 jaar en de anderen 25 jaar lid waren. Onder de herenleden be vonden zich 5 gouden en 7 zilveren julbilarissen. men, tegen negen voor ParU«!) Na de bevrijding werd een Inter national Union of Students opge richt, met Praag als hoofdkwartier. Vele landen hebben zich hierbij niet willen aansluiten of trokken hun lidmaatscnap later in, omdat zij zich niet konden verenigen met de politieke tendenz van deze nieuwe organisatie, die een kennelijk Com munistische inslag had en onvol doende waarborgen bood voor een democratische handelwijze. Neder land besloot reeds bij de opriohting in 1946 geen lid te worden! bij mon de van de heer W. J. Geertsema, dc toenmalige praeses van het Leids Studentencorps, werd toen uiteenge zet, dat Nederland geen internatio nale studenten-unie wenste met een politieke inslag. Later trokken verschillende andere landen zich terug. Engeland bleef echter aange sloten, om splitsing in de eigen stu denten-organisatie te voorkomen en om oppositie binnen het kader van deze Unie te kunnen voeren. Begin in Leiden. De noodzaak tot internationaal contact bleef echter bestaan, zodat in 1949 te Leiden een bescheiden begin gemaakt werd met een confe- lijkheid te onderzoeken voor het uit geven van een studentenperiodiek voor West-Europa. Anderhalf mlllioen. Over deze taken werd nu in Edin burgh verslag uitgebracht. De Ne derlandse delegatie bestond uit de heren J. J. C. Alberdingk Thym, pre sident van de Nederlandse Studen tenraad en praeses van het Leids Studentencorps, O. H. A. van Royen, lid van de N.S.R. en president van de Delftse Studentenraad, en mr. P. van Kerkum, alg. secretaris van het Ned. Comité van World University Service. Op deze conferentie werd besloten tot het instellen van boven genoemd Secretariaat in Leiden. Er werd een Supervisory Committee benoemd, dat namens de jaarlijkse conferentie toezicht zal houden op de goede gang van zaken in het Secre tariaat. Hierin werden Frankrijk, Groot Brittannië, Nederlhnd, de Ver enigde Staten en Zweden gekozen. De secretaris moet nog benoemd wor den; men kwam overeen, dat dit geen Nederlander zal zijn. Desge vraagd deelde de heer Alberdingk Thym ons mede, dat dit Secretariaat niet in de Sociteit „Minerva" geves- tig zal worden. Een definitieve plaats Denemarken, Engeland. Finland, Frankrijk, Duitsland, Nederland, Hong-Kong, Indonesië, Ierland, Ita lië, Malakka, Noorwegen, Saarge- bied, Schotland, Zuid-Afrika, Zwe den, Zwitserland, Verenigde Staten, Joego-Slavie. Bovendien waren er. waarnemers aanwezig van do Unesco, de World University Ser vice en andere internationalo orga nisaties. Samen vertegenwoordigden de gedelegeerden meer dan ander half millioen studenten. Geen nieuwe unie. Uitdrukkelijk werd bepaald, dat dit contact niet mocht leiden tot op richting van een nieuwe internatio nale unie, waardoor een breuk in de internationale studenten-wereld zou ontstaan. Men wil slechts samenwer king op een practische basis, ge bruik makend van het Secetariaat te Leiden, dat als informatie-bureau zeer goede diensten kan bewijzen. Om die reden werd het voorstel van Frankrijk, België en Italië om een Europese Unie te stichten, afgewe zen. Men wil juist het contact met Azië, Zuid-Amcrika e.d. bevorderen, niet bemoeilijken. Een vertegenwoordiger van de In donesische Unie van Studenten-or ganisaties deelde ons mede, dat In donesië blijft aangesloten bij de I. U.S. van Praag, omdat zij geen split sing in de studentenwereld wenst, die zou kunnen leiden tot een blij vende verdeling van de wereld in twee blokken. Spr. moest toegeven, dat dit standpunt zeer optimistisch is en practisch onmogelijk te verwe zenlijken, maar om de eenheid te be waren meent Indonesiië toch aldus te moeten handelen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3