S)e CcidóeSoti/ïo/nt Wisjinski houdt van surprises Wisjinski zorgt voor verrassing Gawauat-psatióen kwamen kijeen ,£ifimaóte*" ua<vc anxichiaexaaa% Toestand in Egypte spitst zich toe Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 14 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12484 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes I 1.50 Een concessie inzake atoom-verbod Wisjinski heeft Zaterdag in de politieke commissie der Verenigde Naties weer voor een kleine opschudding gezorgd door eer. nieuw plan in te dienen „ter voorkoming van een derde wereldoorlog en ter versterking van de vrede en de vriendschap tussen de naties'Hoewel dit plan voor verreweg het grootste deel bleek te bestaan uit een herhaling van denkbeelden, die de Sovjet-woordvoerder al sinds jaar en dag verkondigt, opende het toch enkele vermeldingswaardige gezichtspunten. Wisjinski verklaarde namelijk thans voor het eerst onomwonden, dat Sowjet-Rusland in beginsel be reid is gelijktijdig met een verbod van de atoombom, controle over de naleving van zulk een verbod te aan vaarden. Dit betekende een stapje vooruit, aldus meldt „Trouw" uit Parijs want tot nu toe nam de Sowjet-dele- gatie het standpunt in, dat men moest beginnen met de atoombom te ver bieden en het daarna maar zien eens te worden over de mogelijkheid van internationaal toezicht. Amerika daareentegen was steeds van mening dat juist het internatio nale toezicht punt nummer één be hoort te zijn, aangezien men alleen op deze wijze voldoende zekerheid ral kunnen verwerven over de vraag of niet een der grote mogendheden zich beijvert om in het geheim en dus ondanks een mogelijk verbod een enorme overmacht op het ge- De besprekingen van Churchill De Britse premier, Winston Chur chill, is Zondag geheime besprekin gen met zijn Canadese ambtgenoot, Louis St. Laurent, begonnen Chur chill bracht versJag uit over zijn te Washington gehouden besprekingen met president Truman. Naar ver luidt is gesproken over de tussen Churchill en Truman gemaakte af spraak, volp-ens welke, naar gezag hebbende kringen verklaren, Enge land een grotere staaltoewijzing krijgt en Amerika hoeveelheden aluminium en tin uit Malakka. Ook zouden de staatslieden over leg hebben gepleegd over het gehei me plan voor een reorganisatie van de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie (Navo), welk plan naar verluidt voorstellen inhoudt om de raad van ministers der NaVo te ma ken tot een lichaam, dat besluiten mag nemen voor de Atlantische ge meenschap. De besprekingen van Zondag vormden een inleiding op de van daag te houden conferentie tussen Churchill en leden van het Cana dese kabinet, waarbij ir het bijzon der gesproken zal worden over kwes ties van wederzijds belang voor Canada en Engeland, die bij de con ferentie te Washington ter sprake zijn gekomen. Perscommentators te Ottawa her inneren aan het Canadese voorstel voor reorganisatie van de Navo en zeggen, dat dit plan vrijwel gelijk is aan het Britse voorstel De Britse minister van buiten-1 landse zaken, Anthony Eden, is in middels ook te Ottawa aangekomen en neemt aan de besprekingen deel. HET DRAMA VAN DE PENNSYLVANIA. Het zoeken naar overlevenden van het in de Noordelijke helft van de Stille Oceaan vergane stoomschip Penensylvania is stopgezet wegens storm. Men neemt aan dat er geen hoop meer is voor de 45 mensen, die, verdeeld over vier sloeipen, op de Oceaan ronddreven. bied der atoomwapenen op te bou wen. Het nieuwe plan van Wisjinski nu opent althans wat dit onderdeel be treft theoretisch het uitzicht op een compromis. Maar voor het werkelijk zo ver zal kunnen komen, zullen er nog wel vele redevoeringen in de vergaderzalen der V. N. moeten weerklinken. GAAT PRINSES MARGARETH ZICH VERLOVEN? Londense bladen menen allerlei aanduidingen te zien voor een spoe dige verloving tussen prinses Mar garet en de 28-jarige earl van Dal keith, zoon van de hertog van Buc- cleuch. De graaf heeft zich naar Sandring- ham begeven waar de prinses Zater dag na een afgebroken vacantia in Schotland arriveerde. Noch op het landgoed van de her tog noch op het koninklijke paleis was bevestiging van de geruchten te verkrijgen. De graaf van Dalkeith is een Schot. Eerder heeft hij ontkend van plan te zijn de jongste prinses te trou wen. Amerika bouwt super-vliegdekschepen Ook met atoomkracht voortgedreven De Amerikaanse marine is van plan, tien „super-vliegdeksohepen" van 60.000 ton te bouwen volgens het „Forrestal"-type, het nieuwste Ame rikaanse vliegdekschip, dat op het ogenblik in aanbouw is. Men hoopt de komende tien jaar ieder jaar één schip gereed te heb ben. Enkele er van zullen zo mogelijk met atoomkracht worden voort gedreven. Bovenstaande onthulling is afkom- j die nodig zijn voor een moderne stig van de AmenF-aa^e TTM«5«*tqr vloot. van Marine, Dan Kimball. Deze Ten slotte deelde Kimball mede deelde ook mede, dat met i.dat er op het ogenblik meei dan 140 schepen van verschillende soort voor de vloot in aanbouw zijn. (Reuter) VAN HOUTTE FORMATEUR Koning Boudewijn heeft Jean van Houtte, minister van Financien in het demissionnaire kabinet Pholien, opdracht gegeven een nieuwe rege ring te vormen. Van Houtte heeft de opdracht aanvaard, en is onmiddel lijk met zijn voorbereidende bespre kingen begonnen. Vóór de koning Van Houtte bij zich ontbood had hij de heer Pholien medegedeeld dat z'n verzoek om ontslag was aanvaard. SOKKEN ZONDER KNOLLEN. „Dank zij terylene zullen wij onze sokken een jaar kunnen dragen al- op de groeiende Russische onderzee- vloot, in de komend maanden vier nieuwe typen onderzeebootjagers in gebruik gesteld zullen worden. Kimball gaf verder een overzicht, hoe de Amerikaanse vloot sinds Juni 1950 het uitbreken van de Kore aanse oorlog in kracht was toege nomen door het in bedrijf stellen van schepen der zg. „mottenballen- vloot". Sinds de Noordkoreaanse in val heeft de Amerikaanse marine meer dan 500 schepen aan de actieve vloot toegevoegd; tegen Augustus van dit jaar hoopt men vier slag schepen, twaalf vliegdekschepen, zes kruisers en ruim 100 jagers weer in dienst te hebben gesteld. De Ameri kaanse onderzee vloot zal dan zijn versterkt met 25 moderne ónder- - A - zeeërs en de nodige transportsche- vore?ls er een m aldus bewe- pen, tankers en andere vaartuigen, ,ren E7lg®|se scheikundigen, die sok ken hebben vervaardigd met een nieuwe scheikundige vezel. Costuums van terylene zullen viermaal langer mee gaan dan gewone, zeggen zij. Er is in Engeland een fabriek in aan bouw, die de vezel zal produceren. Er worden reeds gordijnen, stoffe ring en ondergoed voor dames van terylene gemaakt. Engelands enige straalbommen werper verongelukt De eerste Britse straalbommen- werper, in staat om een atoombom te vervoeren, de „Valiant", is Vrij dag neergestort door een brand in een van de vier machines, zo is of ficieel te Londen medegedeeld. Naar men zeide, was de „Valiant" sneller dan de „Canberra", die 800 kilometer per uur vloog; groter draagvermogen en actie radius be hoorden eveneens tot de voordelen van het toestel. De bouwers van het toestel, „Vi- ckers", hebben opdracht ontvangen het reeds bestelde tweede zo snel mogelijk af te leveren. Volgens een officieel communiqué heeft het vliegtuig reeds voldoende vluchten gemaakt om te tonen, dat het voldoet aan alle gestelde eisen. Het ongeluk zou dan ook geen ver andering in de productie brengen. Amerikaanse experts zouden de pres taties van het vliegtuig „sensatio neel" genoemd hebben. Het was be doeld als „ruggegraat" van de Brit se bombardementsvloot Kap.it ein (Zaltlen taeel op $.ipi Lchip Omdat het vrachtvervoer voortdurend in omvang toeneemt, en hieruit de noodzaak voortvloeit de vervoersmogelijkheden op dit gebied aan te passen aan de vraag, heeft de K. L. M. bij de Douglas-fabrieken een zg. „liftmas- terbesteld, die in de loop van het volgend jaar op Schiphol zal arriveren. De 32% m. lange Liftmastcr is de speciaal voor vrachtvervoer geconstrueer de uitvoering van de DC-6B, een viermotorig toestel, dat een kruissnelheid heeft van 470 km. per uur. Het beschikt in de voor- en achterzijde van de zijwand over grootc kaaddeuren van resp. 1.70 m. bij 2.30 m. en 2 m. biji 3.15 meter. In het grote vrachtruim, dat een inhoud van 125 m3. heeft, kan ue Liftmastcr over een grote afstand 11 ton vracht vervoeren. Regerende en oud-carnaval-prinsen in groot uniform uit Nederland, België en Duitsland kwamen Zaterdag in hotel ,3cllevue' te Vaals bijeen ter ge- Itgenheid van de „prinsen"-reunle, georganiseerd door de prinsenraad v»n Vaals. In zijn welkomstrede merkte prins Jan I van Vaals op dat men op deze wijze een steentje bijdroeg tot een betere verstandhouding Grotere terrein-activiteit verwacht /yPNTEUW is dit weekend de strijd opgelaaid in de Kanaalzone van Egypte strijd, waarbij 17 mensen, onder wie één Britse soldaat om het leven zijn gekomen en dit zou wel eens de voorbode kunnen zijn van grootscheepse aanvallen van Egyptische terroristen onder lei ding van vastberaden officieren. Britse stafofficieren op het hoofdkwartier van generaal Erskine ma ken zidi gereed om nieuwe aanvallen op te vangen. Zij toch zijn van mening, dat het Egyptische „bevrijdingsleger" gereed staat om een goed-voorbereide strijd, in te zetten. Onophoudelijk stromen berichten binnen over sterke eenheden, die de Suezkanaal-zone bereiken en ge vormd zijn uit studenten van uni versiteiten te Cairo en Alexandrië. Ook is het bekenÖ, dat honderden jongelieden in de grote steden aan een strenge training worden onder worpen. En gisteren bevestigden felle ge vechten te Tel el Kebir, die negen uur duurden, de visie van de Britten, dat er een nieuw, heftiger stadium is ingetreden in de strijd in dit ge bied. Dit treffen, waarin de terroris ten acht man verloren, alsmede 15 gewonden en 41 gevangenen, was een gevecht in de militaire zin van het woord, aldus deelden de Britten mee. De doelen, waarop de aanval len der Egyptenaren waren gericht, waren de Britse verdedigingsstellin gen en de waterpompen bij Tel el Kebir. Gisternacht was het dorp, dat de sporen vertoont van de gevechten der laatste tijden, grotendeels verla ten, nadat de inwoners zioh Zaterdag in allerijl uit de voeten hadden ge maakt. Hun vertrek had geheel vrij willig plaats. Terwijl zij hun bezit tingen op bussen en karren laadden, werd het dorp omsingel door Britse infanteristen en pantserwagens, om de nog aanwezige terroristen te be letten het dorp ook te verlaten. Een Kapitein Kurt Carlsen de heldhaf tige commandant van de „Flying En terprise", laat zien hoe hij zich veer tien dagen lang heeft moeten bewe gen aan boord van zijn schip, dat tenslotte een prooi van de woedende elementen werd. Zijn handen en vingertoppen waren geheel met diepe kloven bedekt. Vandaag zou kapitein Carlsen van de gezonken „Flying Enterprise" van Falmouth naar Londen vertrekken, waar de Deense amlbassadeur hem de versierselen zal overhandigen van ridder in de Orde van Danelborg. Waarschijnlijk arriveert Carlsen Woensdag te New York. Zijn ouders zijn al naar Denemarken terugge keerd. New York zal de moedige gezag voerder een waardige ontvangst be reiden. Men heeft dat niet kunnen organiseren, zoals men zelf wilde, want Carlsen heeft enige wensen kenbaar gemaakt. Na aankomst op het vliegveld zal hij met een kotter van de kustwacht naar de haven worden gebracht. Op zijn verzoek zal de afstand van de kade langs Broadway naar het stad huis te voet worden afgelegd. De ka pitein heeft voorts gevraagd in de stoet waarin ook afdelingen van de Amerikaanse leger-, vloot- en lucht strijdkrachten zullen marcheren, door een groep zeelieden te mogen wor den begeleid. Wellicht zullen dat zeelieden zijn van de maatschappij van de 'Flying Enterprise. Op het stadhuis zal Carl sen door burgemeester Impelliterri welkom worden geheten. Clark geen gezant bij Vaticaan Op verzoek van generaal Mark Clark zelf zal president Truman zijn benoeming als Amerikaans gezant bij het Vaticaan niet aan de Senaat voor stellen. De president zal een andere candidaat voor deze functie zoeken. Tegen de benoeming van een Ame rikaanse gezant bij de Heilige Stoel is vooral bij de Amerikaanse protes tanten heftig verzet gerezen. De ac tie ging niet tegen de persoon van generaal Clark maar tegen het aan knopen van diplomatieke betrekkin gen met het Vaticaan. Er wordt nog gevochten op Korea Aan het Westelijk front van Ko rea is het weer tot hevige gevech ten gekomen. De Noordelijken heb ben een zware infanterie-aanval van de verbondenen afgeslagen. De laatsten deden een poging om twee heuveltoppen, die zij Zondag had den verloren, te herwinnen. Vóór dit gevecht had langs het gehele front slechts patrouille-activiteit plaats. De communistische strijdkrachten in Korea beschikken nu, naar gene raal Van Fleet verklaarde, over een grotere artilleristische vuurkracht dan de geallieerden. „Als gevolg daarvan kan de geallieerde lucht macht de bevoorrad'ng der rode fronttroepen niet geheel verhinde ren en hebben de communisten hun stellingen kunnen verbeteren. De communistische fronteenheden zijn nu op volle sterkte", aldus Van Fleet. In de wapenstilstandsbesprekingen werd in de afgelopen week geen en kele vooruitgang geboekt. „ontsnappingsweg" werd door para chutisten afgesloten, die het Zoet- waterkanaal in aanvalsboten over staken en twee mijl door de woestijn trokken om versperringen op zetten. Het Schuman-plan Franse felicitaties De demissionnaire Franse premier, Pleven, de minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, Maurice Schuman en George Monet, de „va der" van het plan-Sohuman, hebben kanselier Adenaiuer felicitatietele grammen gestuurd met de ratificatie van het plan-Schuman door de West duitse Bondsdag. De staatslieden juichten de meerderheid, waarmede het plan is aangenomen toe. Het telegram van Monnet sluit met de woorden: „Europa is geboren leve Europa". Robin Hood in Tel Aviv Een employé van een bank te Tel Aviv, die wegens een „geestelijke inzinking" op vacantie was gestuurd, heeft Vrijdag de directeur met een dolk in de hand gedwongen de sleu tels van de safe te geven. Hij ver trok met de sleutels en de directeur waarscshuwde de politie. Toen deze echter bij de bank verscheen was de employé, Peter Gersjon, reeds ver dwenen met medeneming van 16.000 pond aan geld en waardepapieren. Later bleek, dat een persoon, be antwoordend aan he' signalement, bij de bank een taxi had besteld en zich naar een immigrantenkamp had laten rijden. Hier deelde hij briefjes van vijf en tien pond uit met de woorden: ..Jullie zijn er slecht aan toe en hebben het geld nodig". Daarna vertrok hij naar een ander kamp. Gersjon werd in Nathanië gear resteerd, toen hij op een „inkoop- orgie" was. Hij dreigde de agenten met de dolk doch kon overmeesterd worden ?Iij had nog slechts een ge ring bedrag bij zich. De plaatsen, die hij als bergplaats voor het resteren de geld opgaf bleken leeg te zijn. Gersjon werd in de Palestijnse oor log aan het hoofd gewond. fREUGDEVUUR AAN DE GRENS. Ongeveer 200 Nederlanders en Duitsers, onder wie vele jongeren, hebben Zaterdagavond in het Duitse grensplaatsje Wyler, dicht bij de Ne derlandse grens, een vreugdevuur aangestoken ter gelegenheid van de ratificatie van het plan-Schuman door West-Duitsland. Bij Kehl moest de politie krachtig ingrijpen om te voorkomen, dat een menigte van ongeveer 300 personen een Frans-Duitse grensboom zou verwijderen. Van de Duitse zijde trachtte men naar Frankrijk over te lopen om de ratificatie te vieren. De Lattre maarschalk van Frankrijk Woensdag nationale begrafenis Een grote mensenmenigte had zich gistermiddag verzameld in de omge ving van het sterfhuis van generaal Jean de Lattre dc Tassigny op de Place Rio de Janeiro te Parijs om getuige te zijn van de plechtige over brenging van het stoffelijk overschot van de tijdens zijn leven reeds le gendarisch geworden hoge commis saris en opperbevelhebber in lndo- China naar de Dome des Invalides. De vice-president en minister van Landsverdediging, George Bidault, woonde in tegenwoordigheid van vele andere hoge politieke en militaire autoriteiten deze korte plechtigheid Onmiddellijk nadat het stoffelijk overschot van Frankrijks nationale held aldus was opgebaard kreeg het publiek, dat reeds daags tevoren in een spontaan défilé van medeleven had doen blijken, gelegenheid een laatste groet te brengen. Van alle openbare gebouwen in Frankrijk hingen de vlaggen halfstok tot na de begrafenis. Ter ere van het vele, dat De Lattre de Tassigny voor zijn land verrichtte heeft de regering aan het parlement voorgesteld om hem' alsnog de titel van maarschalk van Frankrijk te ver lenen. Het lijdt geen twijfel, dat de Assemblée Nationale dit voorstel zal bekrachtigen. Men vermoedt, dat zij daartoe morgen in buitengewone zit ting bijeen zal komen. Zij zal dan ook credieten goedkeuren, bestemd voor de nationale begrafenis van de nieuwe maarschalk. Woensdag zal het stoffelijk over schot ter aarde worden gesteld op de begraafplaats te Mouilleron-en- Pareds in Vendée, waar ook zijn eni ge zoon Bernhard rust, die zeven maanden geleden het leven liet in Indo-China. Morgenmiddag zal het lichaam tot het vallen van de nacht worden ge plaatst onder de Are de Triomphe op de Place de l'Etoile, waar zich het graf van de onbekende soldaat be vindt. Om elf uur zal hij bij fakkel licht en bij het luiden van alle Parij- se kerkklokken worden overgebracht naar de Notre Dame, waar Woensdag in tegenwoodigheid van de president der republiek. Vincent Auriol, een grote godsdienstige plechtigheid wor den gehouden. Tenslotte volgt het rouwdéfilé van de Nottre Dame naar de koepel der Invaliden. Talrijke hoogwaardigheidsbekleders uit binnen- en buitenland zullen hier bij tegenwoordig zijn doch als de kist in afwachting van de laatste gang naar de begraafplaats, weer op de bevlagde katafel is geplaatst is, zal slechts één autoriteit nog het woord nemen: de president van Frankrijks demissionnaire regering, René Ple ven. Mossadeq houdt vast Britse consulaten moeten sluiten Dc Perzische regering heeft ge- eist dat negen Britse consulaten in Perzië worden gesloten. De Britse gezant heeft geprobeerd, de Perzen te bewegen, hun eis in te trekken, maar Mossadeq houdt voet bij stuk. De Engelsen znjllen wel moeten toe geven. Perzië heeft geen consulaten in Engeland. Tegenmaatregelen zijn dus niet mogelijk. Mossadeq heeft verder geweigerd om zijn bemiddeling te verlenen om een Perzische employé van het Britse persbureau Reuter, gearresteerd we gens „nieuwsvervalsching", in vrij heid te doen stellen. Perzië heeft Zaterdag de Britse regering een nieuwe nota overhan digd, waarin wordt gezegd, dat Per zië volkomen het recht heeft, olie te verkopen aan wie het wil. De nota is een antwoord op een Britse nota van 22 December, waarin werd gezegd, dat Engeland aan Britse onderdanen niet kon toestaan Perzisdhe olie te kopen en niet het recht van Perzïë erkende om olie te verkopen, zolang de oliekwestie hangende is. Collectieve beveiliging Zaterdag heeft de Algemene Ver gadering van de V.N. het door Wes telijke mogendheden gesteunde stel sel voor collectieve beveiliging tegen toekomstige agressie waar ook ter wereld goedgekeurd. De Algemene Vergadering heeft tevens het mandaat van de commis sie voor collectieve maatregelen ver lengd. Voorts werd een door de politieke commissie gewijzigd Sovjet-Russische voorstel voor een bijeenkorqst van do Veiligheidsraad „op hoogste niveau", om wanneer dat nodig is het verminderen van de spanning in de wereld te bespreken, goedgekeurd. Kallef tie.. Te haastig komt even laat aan als te langzaam.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1