Het verhaal van Fatima verfilmd Betaling van eerste doktersbezoek Oplichtster werd geld nagebracht Een afscheid, waarbij niemand treurt Agent cbok driemaal Misdadiger door eigen vrouw verraden Hengelo vergat 'n formaliteit DONDERDAG 10 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 INES ORS1N1 weer in hoofdrol De geschiedenis van de uitverko ren Bernadette van Lourdes, meer nog die van de jeugdige martelares Maria Goretti, is bij het katholieke volksdeel zeker bekend. We betwijfe len echter, of hetzelfde kan worden gezegd van de drie begenadigde kin deren, die in 1919 het wonder van Fa tima hebben beleefd. Er is inderdaad betrouwbare lectuur over verschenen en de bedevaarten van de jongste tijd maken steeds meer devote men sen bekend met hetgeen aan Fatima in Portugal vermaardheid heeft ge geven. Omdat nu eenmaal veel minder mensen lezen en reizen dan de bios coop bezoeken, kan het ons slechts verheugen, dat thans ook Fatima in film werd gebracht. Dat is onlangs geschied in Spanje onder de titel „La Senora de Fatima". En zeer binnen kort, namelijk op 25 Januari, zal de première voor Nederland worden ge geven. Bij voorbaat hebben wij in een bedrijfsvoorstelling gelegenheid gekregen, een oordeel omtrent dit nieuwe religieuze filmwerk te vor men. Waar Ines Orsini, de titelvertolk- ster uit „Maria Goretti", in de hoofd rol optreedt, is men geneigd, vergelij kingen te maken. Als we onmiddel lijk verzekeren, dat de film „Fatima" het wint, is dat niet slechts wegens de betere compositie van het ver haal, maar vooral, omdat de jeugdige Ines haar rol van de begenadigde Lu cia met meer overtuiging en innerlij ke bewogenheid heeft gespeeld dan de rol van Maria Goretti. Door haar vorige creatie was dit eenvoudige Italiaanse boerenmeisje in aanraking gebracht met een droeve kant van het leven, met een ellende thuis, die ook in „aFtima" moest worden ge bracht. Ines heeft dat gedaan in alle eenvoud en aanvaardbaar, zonder wat men routine noemt in de zake lijke zin van het woord. Ook hier stond zij tegenover de dreiging van mensen, die zielconflicten hadden op geroepen. Thans moest zy zich ver weren om niet een geheim prijs te geven, als Maria Goretti ging het om het behoud van haar eer. Ines Orsini heeft het stellig gewonnen in het con flict, dat zij thans moest uitbeelden. Regisseur Rafael Gil heeft met „Fa tima" terecht aandacht gevraagd voor de zich ontwikkelde Spaanse film. Het is weliswaar nog toneelmatig hier en daar; naarmate echter de film vordert, groeien de echt filmische beelden om te eindigen in een waar lijk ontroerende apotheose. De weer gave der geschiedenis van de drie herderskinderen van Fatima heeft ons in elk geval meer en beter over tuigd dan die van dat andere her derinnetje, uit Lourdes, destijds op het witte doek gebracht als „Het lied van Bernadette". In deze waardering ligt uiteraard onze aanbeveling be sloten voor bezoek, wanneer „Fati ma" in de provincie zal worden ver toond. Men denke intussen niet, dat deze film wegens haar godsdienstige op bouw alleen maar goed zal zijn om voor Katholieken en dan nog slechts in verenigingsgebouwen te worden vertoond. „La Senora de Fatima" heeft voldoende overtuigingskracht, wijl ze berust op autenthieke gege vens. Men kan dat nagaan o.a. in het boek van pater Jongen, waarvan een uittreksel bij wijze van toelichting door de uitgever Nelissen te Biltho- ven aan de komende bezoekers zal worden verschaft. Wij hebben intus sen aan „Riofilms N.V.", die „Fatima" in Nederland gaat vertonen, aanbevo len, in ex kleine toelichting op het celluloid by de aanvang duidelijk te maken, dat de inhoud van de film niet berust op een sprookje, maar op feiten. Aldus zal „Fatima" ook voor niet-Katholieken belangwekkend zijn. Ook hier gaat het om een onschuldig kind, dat in Gods raadsbesluit werd uitverkoren tot een voorbeeld voor sterfelijke mensen. OPERA-PROGRAMMA IN GEVANGENIS In de Scheveningse strafgevange nis en in de bijz. strafgevangenis te Scheveningen zullen deze maand resp. op 18 en 21 Januari voor de ge detineerden enige opera-program ma's worden uitgevoerd door Regine Grelinger met haar groep. Er zullen koren en aria's uit beken de opera's ten gehore worden ge bracht. Vooraf wordt een kleine in leiding over de opera gehouden. Nieuwe inentingen tegen mond- en klauwzeer In de laatste maanden van 't vorige jaar zijn er enkele gevallen van ernstig mond- en klauwzee? opgetreden, ook by de reeds geënte dieren. Na onder zoek is gebleken, dat de oorzaak ge zocht moet worden bij een virus van het c-type, dat voordien in ons land nog niet was waargenomen. Wel was bekend, dat het c-type was gecon stateerd in Frankrijk, Duitsland, De nemarken, Italië en Griekenland. Hoewel onze veestapel uit de aard der zaak gevoelig i3 voor het nieuwe type virus, wekt het verloop der ge constateerde gevallen deze indruk, dat er toch geen grote neiging tot uitbreiding v«n de vorm van mond en klauwzeer bestaar. Onmiddellijk zijn met spoed de nodige maatrege len getroffen om een entstof te be reiden, welke bij inspuiting de die ren ongevoelig maakt tegen «*e be smetting met de c-stam. Deze entstof kan de volgende week reede ter be schikking worden gesteld van dierenartsen. De veeartsenijkundige dienst ï-aadt vaccin o -f- a, eventueel a 5, nogmaals te laten enten, en wel met c-vaccin en niet-geënte dieren te laten behan delen met het drievoudige vaccin, namelijk type o -f a -f c. De desbetreffende commissie van Sociaal Economische Raad heeft voor gesteld, dat patiënten per ziektege val een klein bedrag zullen betalen voor de eerste doktersvisite en het eerste recept, dat zy bij de apotheker laten klaarmaken. Dit ter beperking van de tekorten der ziekenfondsen. MELKDIEF IN ACTIE De goede gewoonte in Den Haag in sommige wijken voorkomende, dat de melkboer, des ochtends bestelde melkflesjes in alle vroegte in de por tieken of voor de deur zijner klanten neerzet, dreigt in gevaar te komen. Enkele weken geleden opereerde een dief in het Laakkwartier, waar hij de melkboer op de voet volgde en de melkflessen inzamelde ten eigen bate, Thans wordt uit het Bezuiden- houtkwartier hetzelfde euvel ge meld. De politie gaat na, of de dader dezelfde is. OPGETROMMELD NAAR DE KERK In Hoogeveen worden de kerk diensten niet met klokgelui, maar met trommelslag aangekondigd. Dat gebruik stamt nog uit de tijd, toen Hoogeveen een jonge plaats was en nog geen kerk bezat. De kerkdien sten werden toen in de kapel van huize Echten gehouden, en omdat daar geen klok was liet jonkheer van Echten, die in krijgsdienst was geweest, de militaire trom slaan. Hoogeveen heeft nu zelf al lang een kerk maar de trommel is gebleven. Onlangs raakte het oude gebruik echter in gevaar doordat de trom melslager in een hoger kerkelyk ambt benoemd is en er geen opvol ger was te krijgen. Men heeft er nu toch een gevonden in de heer Obe Lemstra, die al druk bezig is met het instuderen van de trommelmars, zodat de Hoogeveners binnenkort wear op de traditionele wijze ter Het Ryk heeft goedkeuring ver leend voor het bouwen van een brug over de Hollandse IJsel ter vervan ging van de zeer smalle en verouder de ophaalbrug tussen Gouda en Stol- wykersluis, welke de verbinding vormt met de Krimpenerwaard en de provinciale weg naar Utrecht. B. en W. van Gouda stellen nu voor over te gaan tot de onderhandse aanbeste ding voor de bouw van de ijzercon structie van het beweegbare gedeelte van de brug. Zy verkiezen een onder handse boven een openbare aanbe steding, omdat voor het maken van deze ijzerconstructie slechts beDaalde werkplaatsen, met grote ervaring op het gebied van bruggenbouw, in aan merking komen. Oiatte GQLF De memoires van Westerling zullen volgens een mededeling van de heer Boelhouwer 28 Januari as. door de uitgeverij „Opera Mundi" te Parijs gepubliceerd worden. De netto-opbrengst van de natio nale reclasseringscollecte 1951 be draagt 244.804. In 1950 was de op brengst 243.420. Voor reserve-officieren zal de gelegenheid geopend worden, om op alle garnizoensschietbanen schiet oefeningen te houden met pistool en revolver. ROTTERDAMSE RECHTBANK F 50.000 ten koste van 76 jarige Het is haast onbegrijpelijk, dat een 42-jarige vrouw een 76-jarige tex tielhandelaar uit Rotterdam voor een bedrag van 50 000 wist op te lich ten. En het is nog ongerijmder, dat deze man in de jaren 1949 tot 1951 de vrouw geregeld achterna reisde om haar op stations in Delft, Den Haag of Rotterdam geld te over handigen. Dinsdag diende deze zaak officier van Justitie noemde het een aer grootste oplichtingszaken van deze tijd voor de Rotterdamse rechtbank. De vrouw, aldus de ..Tel.", bekende onbewogen en even onbewogen hoorde zij een gevange nisstraf van vier jaar tegen zich eisen. Tegen haar 75-jarige moeder, die snikkend in de verdachtenbank zat, werd één maand geëist. Het begin Eerst was 's handelaars gehele vermogen van 10.000 in het sier lijke beursje der Schiedamse ver dwenen. Daarna begon hij te lenen; tot een totaal van 40.000 kon hij aan, het vee, dat reeds geënt is met I kerke zullen worden geroepen, Jan Jliu&cfl 60 iaat ap het taneeC De toneelspeler Jan Musch, die 22 December 76 jaar w*rd, zal over enige weken zijn diamanten jubileum vieren. Zijn entrée op het toneel maakte hij in het begin van het seizoen 1891. Een recente opname van Jan Musch, die vele liefhebberijen heeft (schilderen, boelseren, pianospelen) achter de piano in zijn huis te Blaricum. „Het zinken tijdperk" wordt afgesloten HET VERHAAL GAAT, dat tij dens de bezettingsjaren een overijverig Winterhulpcollectant in een onzer steden op z'r enthousiast bellen, tot z'n pani sche schrik een grote zinken teil van beslist fors formaat voor z'n voeten gesmeten kreeg ver gezeld van de vriendelijke vraag van de bezitter: „Kunt u wis selen?" Wat er van deze histo rie ook waar moge zijn, het is in ieder geval, naast een uiting van hartgrondige afkeer voor de Winterhulp, tevens een dui delijk bewijs, dat het Neder landse volk nu niet bepaald gek was op de zinken gruweitjes, die de heer Rost van Tonningen ons voor het goede oude zilver geld in de plaats gaf. Kon men vroeger spreken van mank gaan aan te weinig geld, thans was het toepasselijk in hetzelfde ge val te zeggen, mank te gaan aan te veel zink. (Want heeft er ooit één Nederlander waarde aan de ze rinkelende „vulling" ge hecht? OP 15 JANUARI is het precies 10 jaar geleden, dat de zinken kwar tjes, dubbeltjes, stuivers, twee en ééncentsstukken hun lawaaige en trée maakten. Om dit alleszins heu gelijke jubileum te vieren, heeft men onlangs besloten, de nog reste rende zinken dubbeltjes en ceenten uit de circulatie te nemen, te begin nen eveneens op 15 Januari. Tevens zullen op die dag de nikkelen en zilveren dubbeltjes en de oude gar de van bronzen centen van het (rollend) toneel verdwijnen. Een eresaluut aan dit laatste, altijd betrouwbaar gebleken rollend ma terieel is hier zeker op z'n plaats, over het verdwijnen van hun zinken collega's zal wel niemand rouwig I zijn. Hoezeer echter de munten des tijds als een der vele specifieke „ze geningen" der bezetters werden uit gekreten, de historie wijst uit, dat reeds lang voordien de zinken mun ten, speciaal in tijd van nood, aan de orde van de dag waren. Klassiek werden de geldstukken, geslagen tijdens de Eerste Wereld oorlog '14'18. Toen in diverse stre ken van het toenmalige Duitsland de grondstoffen uitgeput raakten, be gon niet ongeveer ieder rijksdeel, maar zelfs iedere stad z'n eigen zin ken noodmunten te slaan. Zo be staan er series ronde, langwerpige, achthoekige en doorboorde munt stukken beurtelings getooid met krijgshaftige leuzen, voorstellingen en reliëf, de oorlog en de arbeid (men lette op de combinatie!) be helzend, ofwel heel bescheiden al thans voor Duitse begrippen een en kel cyfer, de waarde van de munt be treffend. Tegen de tijd dat men zelfs mun ten van steen en hout begon uit te geven, en de postzegels bedragen van 2 milliard mark vermeldden, bleek eindelijk dat er toch niets meer te redden vielDuitsland stortte financiceel, economisch en politiek bezien, in. Is het een wonder dat men het verschijnen van de zinken munt op 't laatst is gaan zien als een voor bode tot een komende catastrofe en is het dan ook nog te verwonderen, dat toen in 1941 in Nederland be richten doorkwamen van het bezette Polen, dat de Duitsers daar de zin ken munt hadden ingevoerd, men zich als broeders in de nood" ang stig afvroeg: „Wanneer wij?" En om precies tezijn, dit gebeurde Drenkeling zat thuis. „Mijn zoontje ligt in het water bij de Koninginnebrug" vertelde gister middag te Rotterdam een moeder aan een politieagent, die zich daarop geen ogenblik bedacht en op de aange geven plek in het water sprong. Driemaal dook hy, echter zonder re sultaat. Twee brugwachters probeer den het daarna met een dreg en ook kwam even later een politieboot as sistentie verlenen. Alle pogingen om het vijfjarig knaapje te vinden ble ven vruchteloos. Toen men bijna twee uur bezig was bleek het ventje plotseling te recht te zijn en kon men het zoeken staken. De mededeling van het te water raken was afkomstig van een i vierjarig zoontje van hetzelfde gezin, AMSTERDAMSE RECHTBANK Voor reeks misdrijven 8 jaar geëist De 22-jarige machine-houtbewer- I Haarlemmerplein een gesprek aan ker G. G. Z. uit Amsterdam, die in met een 49-jarige Amsterdammer Indonesië dienst heeft gedaan in het en liet zich dcor hem 's avonds laat Nederlandse Leger, kreeg bij zijn te- naar huis begeleiden. Zij lokte hem rugkomst onenigheid met zijn in een steegje bij de Mamixstraat vrouw, over wie in rapporten wei nig gunstigs wordt vermeld. Het resultaat was, dat deze jonge vrouw haar eigen man by de justitie voor diverse door hem ruim drie jaar geleden gepleegde delicten ver raadde en dat vanmorgen de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank, jhr. mr. A. Reigersman, tegen de verdachte acht jaar gevan genisstraf eiste met aftrek van de preventieve hechtenis. Misdaden in soorten. Het was in de vurige zomer, dat de vrouw aan de politie vertelde hoe haar man tydeas de Paasdagen van 1948 brand had gesticht in hun wo ning op de tweede etage van een dichtbevolkte Amsterdamse buurt. De buren hadden de brand tijdig ge smoord, zodat het perceel slechts ge ringe schade opliep. De verzekering keerde verdachte eer premie van 200 uit. waarom het hem te doen was geweest. Enkele maanden later toen het echtpaar opnieuw in financiële moei lijkheden w's geraakt, beraamden man en vrouw een roofoverval. Al les verliep olgens de plannen"". De vrouw knoopte in een café op het WEER BOETE TEGEN ATO.-CHEF De proc.-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. Kist, eiste gisteren een boete van 50.000 te gen de 46-jarige J. A. J R. uit Praag, chef van de „Praag-dienst" der N.V. ATO-Van Gend Loos. R. heeft in de jaren 1947 en 1948 zonder goed keuring van De Nederlandsche Bank over buitenlands» vorderingen tot een bedrag van f 250.000 beschikt. Het was gisteren de vierde maal, dat deze zaak in behandeling kwam. DE RELLETJES OP DE EINDHOVENSE KERMIS Het hoog-militair gerechtshof heeft de soldaat T. W'. uit Wormer wegens het zich niet verwijderen uit een om loop tijdens de Eindhovense kermis tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De soldaat N. B. uit Amsterdam werd tot zes maanden met aftrek veroordeeld wegens ver zet tegen de politie tijdens die rellet jes. De zaak tegen soldaat G. K. uit Apeldoorn, die met een onderofficier van de Kon. Marechaussee in scher mutseling was geweest, werd aange houden. De Krijgsraad had G. K. en N. B. tot een jaar waarvan tien maanden voorwaardelijk, en zes maanden, de „drenkeling" be- waarvan vier voorwaardelijk, veroor- I deeld. T. W. was vrijgesproken. NU REGENT HET BOETES Een halve ton was de eis van de officier van justitie van de Econo mische Kamer bij de Almelose Recht bank tegen de gemeente Hengelo wegens het verbouwen van een Ulo school zonder vergunning van het Ministerie van Wederopbouw. Een van de gemeenteambtenaren had ver zuimd deze vergunning aan te vra gen hoewel van het Ministerie van Wederopbouw goedkeuring voor deze bouw reeds was verkregen. Nadat 't verzuim was ontdekt werden alsnog pogingen in het werk gesteld de ver gunning te verkrijgen doch door al lerlei omstandigheden duurde dit zo lang, dat een opsporingsambtenaar op een gegeven moment constateerde dat fer geen vergunning voor de uit voering van het bouwwerk was af gegeven. De officier van justitie, mr. Stuur man. was van mening, dat de ge meente het goede voorbeeld moet ons nauwelijks enige maanden la-1 geven ten aanzien van de bouwvoor- ter, op 15 Januari 1942. Nu 10 jaar schriften en eiste wegens gebrek aan geleden. accuratesse 'n geldboete van f 50.000 tegen de gemeente Hengelo. Tegen de directeur van gemeentewerken, M. v. D., werd f 500.boete geeist en te gen de architect D. J. S.. die naar hij zei, gemeente-ambtenaar was en nooit iets te maken had met eventu ele vergunningen, werd 400.boete geeist. De aannnemer G. L. F. uit Hengelo hoorde een boete van f 150 tegen zich eisen. De raadsman en vertegenwoordi ger van de gemeente Hengelo, mr. Barnasconi, achtte het onbegrijpelijk, dat het gehele opsporingsapparaat en de rechtbank ingeschakeld hadden moeten worden om het verznim van een ambtenaar te bestraffen. Er is slechts een formaliteit voorbijgelezen aldus spr., van enig opzet om de wet te ontduiken is geen sprake geweest. Spr. noemde de procedure wonder lijk en de geldboetes onberrijnelijk. Ten aanzien van de directeur van gemeentewerken en de gemeente- architect, wier aansprakelijkheid werd bestreden, vroeg pleiter vrij spraak. waar haar man, voorzien van een met metaal gevulde fietsband als slagwapen, verrekt stond opgesteld. Hij gaf de Amsterdammer daarmede een slag op het hoofd, zodat de laat ste bewusteloos neerviel. Daarna nam hij hem zijn portefuille met 84.af. Ongeveer in dezelfde tijd stal de verdachte bovendien een DKW- motorrijwiel, da' hij voor de prijs van 100 aan een Amsterdamse ga- ragebediende verkocht Wegens op zettelijke heling werd deze garage- bediende op 22 November jl. tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld. Harde, egoïstische figuur. In een psychiatrisch rapport werd de jonge verdachte volkomen toere keningsvatbaar genoemd. De Officier van Justitie, jhr. mr. A Reigersman, somde ,in zijn re quisitoir de b-anasti^hting, de bero ving en de diefstal op en zeide voorts, dat op het strafregister van ver dachte in 1947 veroordelingen ver meld stonden wegen diefstal en mis handeling. Tenslotte heeft verdach te nog een vonnis van de krijgsraad gehad, eveneens wegens diefstal. Mr. Reigersman eide dat voor al deze feiten tezam aan verdachte in to taal 24 jaar gevangenisstraf kon worden opgelegd zij het dan, dat de wet een zo hoge gevangenisstraf niet toestaat. I-Iet enige lichtpunt noemde hij het feit, dat de delicten drie jaar geleden zijn gepleegd en eerst thans aan het licht zijn geko men. - Hij memoreerde, dat verdachte in een R.K. reclasseringsrapport een „harde, egoïstische figuur" wordt genoemd, die boverdie drankzuch tig is en eiste tenslotte voor de drie delicten tezamen acht jaar gevan genisstraf met af*rek van het voor arrest. Nadat de vrouw haar man in Juli van het vorige jaar had verraden, is hij onmiddellijk gearresteerd en sedertdien gevangen gehouden. Schuldige nalatigheid? LIFT SCHOOT DOOR Op 31 Juli j.l. was op een bouw werk te Sittard de arbeider T. H. Geilen, die met een materialenlift naar boven wilde gaan, verongelukt, omdat de lift doorstootte tot tegen het dak van de liftschacht en toen naar beneden stortte. Als verdacht van schuldige nalatig heid stonden nu voor de Maastrichtse rechtbank terecht de uitvoerder P. J. A. van B. uit Maeseyck en de met selaar, fungerend liftbediende J. M. B. uit Ophoven-Sittard. Verdachten verklaarden, dat de arbeiders krachtens een algemeen geldend verbod niet van de materia lenlift gebruik mochten maken. Ge bleken is, dat op de dag, waarop het slachtoffer niettemin toch met de lift naar boven ging, de rem-instal- latie, welke automatisch in- en uit schakelt, niet functionneerde. Een getuige-deskundige, de heer A. Koks, ambtenaar bij de arbeidsinspectie te Maastricht, was van oordeel, dat de uitvoerder nalatig was geweest. De officier van justitie, mr. Ge- linck, achtte grove schuld aanwezig en vroeg tegen de eerste verdachte een geldboete van 100 of 50 dagen en tegen de man. die de lift bedien de, en die niet verhinderd had dat het slachtoffer toch van de lift ge bruik maakte, ƒ75 of 25 dagen. Mr. Raven uit Sittard, die de twee verdachten verdedigde, wees er op, dat er een waarschuwing en zelfs verbod bestond tegen het gebruik maken van de lift. De tweede ver dachte kon moeilijk aan een mede-ar beider, wiens superieur hij niet was, verbieden in de lift te gaan. Hij vroeg vrijspraak. De rechtbank zal op 22 Januari uitspraak doen. gaan, want hij genoot het volle ver trouwen van zijn relaties. Van dit geld maakte de vrouw, in gezelschap van haar vriend, de 49-jarige koop man G. F. Sch., goede sier. Het paar woonde in dure hotels, organiseerde feesten en kocht sieraden. Het begon in 1949. De vrouw, die zich meer dan eens aan oplichtingen en flessentrekkeryen had schuldig gemaakt, had drie jaar tevoren haar V4der verloren. Zij ontmoette een vroegere relatie van hem, de Rot terdamse textielhandelaar D. Zij sprak met hem over de zaken van haar vader en voegde daaraan toe, dat deze bij zijn dood nog diverse goederen in binnen- en buitenland zijn eigendom kon noemen. „Ze moe ten nog worden vrijgemaakt", zei ze, „maar voor het inklaren en voor ae belastingen is geld nodig, veel geld, en dat heb ik niet". De textielhandelaar, die een voor delig zaakje rook, zegde de vrouw toe haar geld te willen geven, maar dan ook het recht van koop te wil len hebben. De vrouw voelde zich geslaagd in haar opzet en ging be scheiden opmaken met gefingeerde bedragen. De textielhandelaar gaf haar steeds weer geld. De vrouw werd zelfs te lui om het te gaan ha len en wist de zakenman te bewegen het haar achterna te brengen. De man verkocht op zijn beurt de goe deren, die hij meende te zullen ont vangen, weer door aan verscheidene firma's en legde alles vast in een kaartsysteem, schreef kwitanties uit, één er van zelfs tot een bedrag van j 49.000. Geld verbrast De Schiedamse nam haar intrek n een duur hotel in Breda, waar zij bediend werd door een kellner (de koopman, die haar hielp het geld er door te jagen). Na enige tijd ging het span naar Schiedam naar de moeder van de vrouw °n betaalde er kostgeld. Maar lang beviel dat niet. Zij trokken naar Den Haag, waar ze voor 400 tot 500 per week klant werden van een groot hotel. In een paar jaar verbrasten zij op deze wij ze ca. f 50.000. Toen de politie ten slotte de hand op het tweetal legde v/as de textielhandelaar reeds een volkomen geruïneerd man. Tegen de koopman, van geboorte een- Duitser, die volgens de officier %Vi jaar lang niets anders heeft ger daan dan sigaretten roken en jene ver drinken werd een gevangenis straf van tien maanden, zonder af trek, geëist, hoewel hij met een uit gestreken gezicht kwam verteller., van niets te hebben geweten. Uitspraak op 22 Januari. AMSTERDAMSE RECHTBANK. Chèques zonder dekking afgege ven. Anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest eiste gisteren de officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank tegen de 64-jarige klokkenmaker A. van O., die een bijzondere belangstelling aan de dag gelegd had voor horloges, gouden armbanden, ringen, colliers, enz. Bij grossiers in Leiden, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam deed hij allerlei bestellingen. Een deel van het gekochte betaalde hy onmiddellijk, de rest zou volgen per chèque. Als de chèque dan la ter kwam, ontdekten de grossiers dat zij ongedekt waren. Voor dui zenden heeft de horlogemaker op deze wijze mensen in het hele land opgelicht. HAAGSE POLITIERECHTER Met een bloempot. Een 60-jarige fabrieksarbeider uit Leiden moest terecht staan voor de Haagse politie rechter, omdat hij zijn schoonzoon met een bloempot zodanig had ge slagen, dat diens neusbeen gebroken was. De verd. betoogde uit verde diging gehandeld te -hebben. De schoonzoon had wat gebruikt, ver telde hij, en had hem de bril stuk geslagen. De schoonzoon wierp een heel an der licht op de zaak en deelde o.m. mede dat zijn schoonvader hem ook nog in de borst gebeten had. De oor zaak van de twist zou liggen in een geldkwestie. De schoonvader had zelf met een touw door de brievenbus de deur weten open te krijgen en kwam onaangekondigd binnen om ruzie te schoppen. Gp de vraag van de rech ter of verd. nog iets aan zijn schoon zoon te vragen had antwoordde de fabrieksarbeider op verwonderde toon: „Ikke niet, daar is hij me te laag voor". De officier van justitie constateer de dat verd ter plaatse niets te ma ken had en de eerste slag had uit gedeeld. Hij eiste f 50,— boete subs. 30 dagen. De rechter veroordeelde de man tot ƒ40.boete subs. 20 dagen. Het borreltje. Een 28-jar. chauf feur uit Hillegom had op 21 Septem ber na een voetbalwedstrijd een bor reltje gedronken en daardoor was hy blijkbaar zo verhit dat hij zijn han den niet kon thuishouden. Thans moest hij voor de Haagse politie rechter terecht staan omdat hij twee personen had mishandeld. Verd. vond het flauw dat er een politiezaak van was gemaakt, maar de officier was van mening dat mis handelingen in deze buurt veel te veel voorkomen en eiste een week gevangenisstraf. De verd. betuigde hierop zijn spijt over het gebeurde. De politierechter gaf verd. een bood schap mee voor zijn mede-dorpsbe- ners: „Zeg maar dat het daar uit moet zijn met mishandelen, anders zal ik zwaarder gaan straffen". Hier op werd verd. veroordeeld tot f 40, boete subs. 20 dagen hechtenis.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6