Eenvoudige procedure in civiele kantongerechtzaken Werkeloosheid in December aanmerkelijk toegenomen De „Frameggen1' koos het ruime sop Veestapel aanpassen aan de eigen productie-mogelijkheden Fabrieksdampen bederven de bloementeelt De „Rota" de kerkelijke huwelijks-rechtbank DONDERDAG 10 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Verzoekschrift in plaats van dagvaardingen De bezwaren tegen de huidige -wijze van procederen in civiele za ken bij het kantongerecht en de noodzaak om het besluit van de se cretaris-generaal van het departe ment van Justitie van 15 October 1942 ter vergemakkelijking van de inning van kleine geldvorderingen te vervangen door een door de Neder landse wetgever vastgestelde regeling hebben geleid tot de indiening bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp tot herziening van de bestaande voor schriften omtrent het geding voor de kantonrechter. De regeling, die in het besluit in ning kleine geldvorderingen was ge troffen voor vorderingen tegen schul denaren met een bekende woon- of verblijfplaats hier te lande ter zake van de nakoming ener overeenkomst is in het ontwerp overgenomen en tot alle kantonrechtszaken uitge breid. Hierdoor krijgen de eisers, wier tegenpartij niet meedeelt, dat zij verweer wenst te voeren, op de enkele indiening van een verzoek schrift een in executoriale vorm uit gegeven dwangbevel thuisgezonden. De zaken, waarin de gedaagde wel verweer wil voeren, worden naar de rol verwezen. Hier vindt een verdere differentiatie plaats. De algemene regel is, dat na het mondelinge ver weer van gedaagde de zaak naar een afzonderlijke zitting wordt verwezen, tene-inde mondeling te worden be handeld; Op eenparig verzoek van partijen of indien de kantonrechter van oor deel is, dat de zaak te ingewikkeld Salonrijtuigen voor Uruguay Het Argentijnse s.s. „Tucuman", dat tegen het eind van deze maand in de Amsterdamse haven zal zijn, zal de eerste treinformatie van vier spoorwegrijtuigen aan boord nemen, door Allan en Co's, Kon. Ned Fa brieken van Meubelen en Spoorweg- materieel N.V., te Rotterdam ge bouwd voor de Uruguayse spoorwe gen. Het betreft hier het eerste vier tal van 16 salonrijtuigen, die besteld zijn. Elke treinformatie van vier is bestemd om getrokken te worden door een diesel-electrische locomo tief. Elke treinformatie bestaat uit een rijtuig eerste klasse, een dito met keuken en buffet, een rijtuig tweede klasse en een dito met een post- en bagage-afdeling Er zijn zitplaatsen voor 136 eerste en voor 180 tweede klas passagiers. In de eerste klas rijtuigen zijn tussen de banken afneembare tafels geplaatst voor het gebruiken van verversingen en lichte maaltijden, die in de keuken van het tweede rijtuig kunnen worden toebereid. Deze belangrijke opdracht is tot stand gekomen na een bezoek van de Uruguayse spoorwegdirectie aan verschillende fabrieken in de Ver. Staten en in Europa, waarbij ook de Allan-fabrieken en de werkplaatsen van de Nederlandse Spoorwegen werden bezocht. „Wij hebben", zo vertelde ons de directie van Allan, „het voordeel ge had, dat de Nederlandse Spoorwegen hun eisen steeds zo hoog hebben ge steld. Daardoor hadden wij een tech nische voorsprong. De rijtuigen zijn b.v. geheel electrisch gelast, tot zelfs de daken, iets dat men in het bui tenland zo goed als niet aantreft". In Uruguay zijn vele nieuwe trein stellen nodig en Allan acht dan ook de kans groot, dat na deze order van 16 rijtuigen, die eind April gereed zal zijn, er nog meer opdrachten zul len volgen. is om mondeling te worden behan deld, kan behandeling worden bevo len op dezelfde wijze als voor de rechtbank. De minister beraadt zich nog over de vraag of de instelling van arbeids kamers aanbeveling verdient. Voorgesteld wordt de kantonge rechtsprocedure met een verzoek schrift te doen aanvangen. Dit bete kent dat de deurwaarders de inkom sten verbonden aan het uitbrengen van kantongerechtsdagvaardingen zullen missen. Voorgesteld wordt als kantonge rechtsgemachtigden, die hun beroep maken van het verlenen van rechts geleerde hulp, slechts toe te laten advocaten, procureurs, deurwaarders en candidaat-deurwaarders. De positie van gemeente ambtenaren Belangrijke verbeteringen Talrijke verbeteringen in hun po sitie zullen de ambteneren in de naaste toekomst ten deel vallen, in dien de gemeenten, aangesloten bij het Centraal Orgaan, het zojuist ver schenen ontwerp-ambtenarenregle- ment aanvaarden. De voornaamste verbeteringen betreffen de positie der arbeidscontractanten, de over- werkregeling, pensioenbijdragen, tificaties en verloven alsmede de me dezeggenschap. Het aantal wijzigingen, dat ten op zichte van het oude ontwerp is aan gebracht, is omvangrijk. Enige bij zonder in het oog springende veran deringen zijn de volgende: 1. De aanstelling in tijdelijke dienst wordt in de meeste gevallen na 3 ja ren, in elk geval na 6 jaren dienst door een aanstelling in vaste dienst vervangen". De hier genoemde termijnen wa- I ren in het oude reglement 5 resp. 10 Voorgesteld wordt, dat personen, die geen candidaat-deurwaarders zijn het beroep van kantongerechtsge- machtigde mogen uitoefenen, indien Jaar- zij dit beroep op 1 September 1951 2. „Om tot ambtenaar in vaste uitoefenden. dienst te kunnen worden aangesteld In December nam het aantal werkloze mannëh toe van 112.453 tot 145.385, t.w. 109.588 geheel werklozen (vorige maand 82.691), 34.717 DUW-arbeiders (29.113) en 1080 geheel werkloze wachtgelders (649), zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Ofschoon de werkloosheid onder invloed van het seizoen elk jaar toeneemt in December, was de stijging ditmaal groter dan in 1950. Enerzijds moet de oorzaak hiervan gezocht worden in de beperking van het bouwvolume, anderzijds in de afzetmoeilijkheden waarmede enkele bedrijfstakken o. m. ten gevolge van de consumptiebeperking te kampen hebben. Maar de weg naar veiligheid is lang Onder eenzelfde dreigende lucht, die de stranding van de „Frameggen" verleden week Woensdagochtend be geleidde, is de bij Petten op de Hondsbosse Zeewering gestrande Noor gistermiddag om tien minuten voor twee door drie sleepboten uit zijn benarde positie bevrijd. De „Holland 2" van de rederij Doeksen uit Terschelling en de „Nes tor" en „Hector" van het IJmuidense bureau Wijsmuller hebben het water van de woelige Noordzee met hun schroef zo lang tot schuim geklopt tot er beweging in de Noor kwam en het schip met vier triomfantelijke stoten op de stoomfluit het vrije wa ter opzicht. Toen de vloed het hoogst was... De positie van het vaartuig was sinds gisternacht, toen er 50 meter schot in de romp kwam, niet zo ple zierig: De „Frameggen" deinde bijna dwars op de punt van een strekdam en het scheen een haast onmogelijk j karwei de 2000 tonner over de weer- barsige basaltkeien te trekken, on danks de twee uitgebrachte hek- ankers, die aan weerzijden van de Noor via de lier van het schip mee hielpen dit laatste obstakel te over winnen. Maar op het hoogst van de vloed lukte het eindelijk: De „Fra meggen" maakte eerst een slag naar links, gehoorzamend aan de aanma ning van de „Holland 2" om dan stevig in bedwang gehouden door het trio slepers, met de achtersteven tegen de woedende op te tornen. Een scherm van schuim. Het schuim sloeg in lange gordij nen tot over de scLoorsteen en in het open water deinde de Noor nog zo vervaarlijk, dat de toekijkende menigte niet vreemd had opgekeken als de trots was gebroken en het schip ten tweede male naar de kust was afgedreven. De bemanningsleden hadden hun reddingvesten aan. Oe drie slepers, die hun commando's kregen van hun kapitein D Moer man, een oude rot in het bergings vak en een van de meest gewaar deerde krachten van 't bureau Wijs muller in IJm".-'den, ^okken de „Fra meggen" voorzichtig naar Den Hel der met de felle Zuidwester schuin in de rug. In het zicht van de haven. Nog waren de moeilijkheden niet achter rug! Enkele mijlen voor Den Helder, ter hoogte van Huisduinen, werd de „Frameggen" gedwongen voor anker te gaan. Het schip gierde namelijk zo hevig op de woeste zee, dat het onmogelijk was binnen te komen en het zou bovendien gevaar voor de scheepvaart in het Marsdiep opleve ren. Vannacht om twaalf uur werd door de sleepboten „Oceaan", „Hol land". „Hector", „Nestor" en „Sten tor" de sleep naar Den Helder voortgezet. De sleepboot „Oceaan" van Doek sen heeft gistermiddag bij het ma ken van een verbinding nog een aan varing gehad met de „Frameggen". De voorste mast van de „Oceaan" knapte af en sloeg overboord. Op deze mast bevond zich de antenne, zodat de radio onklaar raakte. De marconist van de „Oceaan", P. de Boer liep bij deze aanvaring een lichte verwonding op. moet men de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt". In het oude reglement was daaraan toegevoegd: „en die van 40 jaren niet hebben overschreden". Deze toe voeging is nu vervallen. In het oude reglement was be paald, dat 4% pensioensbijdrage werd ingehouden en voorts, dat voor zoveel nodig, het ingehoudene plus rente primair werd bestemd voor in koop. Thans wordt 7y,% ingehou den, terwijl geen inkoopverhaal plaats vindt. 4. De overwerkregeling is aange past aan de Rijksregeling. 5. „B. en W. stellen telken jare algemene regels vast omtrent de toe kenning ener jaarlijkse vacantie-toe- lage." Dit is een zeer belangrijke toevoe ging, waarmede principiëel het recht op vacantietoelage is vastgelegd. 6. „De duur van het vacantiever- ïof bedraagt ten minste 14 dienstda- gen per jaar. 7. Bij de bepalingen t.a.v van het bijzonder verlof is thans ook opge nomen het bijwonen van ten hoogste 6 bondsraadsvergaderingen per jaar. (Vroeger 1). 8. De regelingen t.a.v. van ziekte gelduitkering zijn aangepast aan de Rijksregeling. Voorts is vastgesteld, dat in geval van t.b.c. de ambtenaar in elk geval gedurende de eerste drie jaren de volle bezoldiging ontvangt. 9. „De beloning is bij 25-, 40- en 50-jarige diensttijd in overheidsdienst een gratificatie gelijk aan een bedrag overeenkomende met het salaris on derscheidenlijk over 1/4, 1/2 en 1 maand". In het oude reglement werd geen concrete regeling voor gratificaties bij ambtsjubilea gegeven. 10. Met betrekking tot de mogelijk heden van ontslag zijn enige wijzi gingen aangebracht, die verband houden met een bepaalde gezindheid, welke geen voldoende waarborg geeft, dat de plichten als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouwe lijk zullen worden volbracht. 11. „Ter beraadslaging over onder werpen betreffende de werkwijze ven en de dienstvoorwaarden bij een tak van dienst een medezeggen schapscommissie worden ingesteld". De oliefabriek Calvè Delft ont vangt in de nacht van 10 op 11 Janu ari een flessenspoelmachine van 11 meter lang, 1.82 meter breed en 2.80 hoog. welke bedrijfsklaar ongeveer 20.000 kg. weegt. De machine wordt over de weg per auto van Brussel af vervoerd. Met een drijvende bok zal zij van de auto worden gehaald en over de straatweg de nieuwe fabriek worden ingescho ven. Dat zal des- nachts geschieden, om zo weinig mogelijk stagnatie over de weg te veroorzaken. „RIJNSTREEK-WEST" „De harmonie tussen voederproduc tie en veebezetting, als basis voor een economische bedrijfsvoering", was het onderwerp waarover C. P. Scheepers zijn licht liet schijnen op de ledenvergadering van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek- West". Gisteren maakten we reeds melding van deze vergadering, die gistermorgen in Den Burcht werd ge houden. De prijs van 1 kg. stikstofvrije zet- meelwaarde (st. V.Z.W.) van het voe der uit eigen bedrijf bedraagt, vol gens rapporten van het Lanbouw Economisch Instiuut (L.E.I.) 1016 cent; die van het aan te kopen ruw- voer 1830 cent, een vrij groot prijs verschil, dat de vraag wettigt, of aankoop van ruwvoer rendabel is. Bedrijfs-economisch bezien is het voor de boer z'n portemonnaie voordeliger géén voer bij te kopen. Een en an der werd met voorbeelden aange toond. Het landbouwbedrijf kunnen we echter niet zuiver theoretisch bekij ken; er zit aan dit bedrijf ook een practische kant, welke moeilijk te beoordelen valt. Gebaseerd op prac tische ervaringen, kwam spr. tot de conclusie, dat beperkte ruw- en krachtvoer-aankopen op de zuivere graslandbedrijven aan te raden is om de volgende redenen: le. Verschillende aangekochte ruw- voermiddelen hebben een gunstige werking op de melkproductie. Zo heb ben b.v. bieten, pulp e.d. een z.g. melkdrijvende werking. 2e. Verschillende ziekteverschijn selen by het rundvee zijn een gevolg van een te kort of een te veel aan bepaalde elementen; door aankoop van ruwvoermiddelen, welke op an dere bedrijven en dus ook op andere grondsoorten zijn verbouwd, kunnen deze ziekteverschijnselen door een be ter gevarieerd rantsoen beperkt wor den. 3e. Bij het winnen van eigen voe dermiddelen (hooi, kuilgras en ge droogd gras) met een hoge voedings waarde, is aanvulling van zetmeel- rijke producten volkomen verant woord en misschien zelfs noodzake lijk. Ir. Scheepers wilde echter liever niet verder gaan dan 20 pet. van de totale wintervoerbehoefte aan te ko pen als ruwvoermiddelen. Een hoger percentage zal de economische basis van het bedrijf te veel verzwakken. Aan krachtvoer is een wereldte kort, waardoor hoge prijzen in ver houding tot voor de oorlog. Kracht voer is nog steeds een distributie-arti kel, waardoor veel voeren onmoge lijk is. Ook economisch bezien zijn ruime krachtvoeraankopen niet ver antwoord. Uit bovenstaande beschouwingen kunnen, rekening houdend met de 150 kg. krachtvoer welke op de bon per koe wordt verstrekt, de volgende richtlijnen worden gegeven: le. bij een algehele zelfvoorziening met voer uit eigen bedrijf, onafhan kelijk van de productiviteit van de bodem, moet de gehele oppervlakte grasland éénmaal gemaaid worden dus 100 pet.; 2e. bij aankoop van 20 pet. ruw voer dient men ongeveer 80 pet. van de oppervlakte grasland te maaien. Volgens de L.E.I.-rapporten over 1947, 1948 en 1949 werd resp. 58 pet., 80 pet. en 54 pet. van de oppervlakte gemaaid, zodat de veestapels in het algemeen nog niet zyn aangepast aan de productiviteit van de bodem. Voor een economische bedrijfsvoe ring is aanpassing van de veebezet ting aan de productiviteit van de bo. dem een dringende eis met matige ruwvoer- en geringe krachtvoeraan kopen. Blijkens onlangs verschenen officiële rapporten lijdt de bloembollenteelt in Midden-Kennemerland ernstige schade door de niet afgewerkte g3ssen van de vele industrieën in dit gebied. De toppen van de bladeren van Iris sen, Gladiolen Tulpen en andere bolgewassen vertonen een bruine kleur en sterven af, waardoor de bloemen voor de verkoop waardeloos worden. De streek waar deze schade voorkomt beslaat de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen, maar het hevigst gedupeerd zyn de kwekers in het gebied van het voormalige „Holland op zijn smalst". De gassen hangen als een kolendamp boven de tuinderijen en verwoesten de planten, wat som mige tuinders al duizenden guldens heeft gekost. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat de P.E.N.-centrale te Beverwijk de voornaamste verwekker is van deze giftige gassen. Stappen die dooi de Kennemer bloembollenkwekers bij de directie van dit bedrijf zijn onder nomen, hebben echter niet tot resultaten geleid, zodat men thans een be zwaarschrift aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voorbereidt, waarin een beroep gedaan wordt op de bepalingen van de Hinderwe' De meest voor de hand liggende maatregel ter bestrijding van dit ernstige euvel is het verhogen van de fabrieksschoorstenen, waardoor de zware gas sen minder snel naar de grond zakken. Met het oog op de nadering van het voorjaar bepleiten de kwekers snel ingrijpen. Wat lezers schrijven O VERHEIDS-TOESLAG OP SCHILDERWERKEN. LEIDEN, 9 Januari. Op 8 Januari 1952 werd officieel bekend gemaakt, dat op schilder werken opgedragen door particulie ren, 20% door de overheid bijgedra gen zal wordien, mits dit schilder werk minstens ƒ600,bedraagt en uiterlijk voor 31 Maart opgeleverd is; een en ander in verband met werkloosheid-bestrijding in het schil dersbedrijf. Aangezien particulieren hoogstens het buitenschilderwerk laten doen (tenminste als ze daar nog financieel voor in staat zijn, binnenwerk is vanzelf uitgesloten), dan laten zij dit werk in ieder geval niet uitvoe ren in de wintermaanden. Een elk toch. die maar enigszins op de hoogte is (de Minister toch ook?) van bui tenschilderwerk, weet toch wel, dat het voor 100 weggegooid geld zou zijn, om des winters buitenschilder werk te laten verrichten. Ik voor mij beschouw dan ook deze overheids-geste, hoe goed ook bedoeld, als een wassen neus. Ik ben er dan ook zo goed als zeker van, dat onze Minister voor deze toeslag geen speciale post op de rijksbegroting behoeft uit te trekken. J. 'T HART. DE GEWONDE S V.L.V.-KFEPER. Oegstgeest 9 Januari Naar aanleiding van de ingezon den stukken op 7 en 8 Jan. j.l. in uw blad, zou ik u gaarne verzoeken om enige plaatsruimte voor het volgende Volgens „enige supporters" zou de verbandtrommel Zondag j 1 bij de wedstrijd St. BoijsS.V.L.V niet ge heel volledig geweest zijn zoals ge wenst of voorgeschreven is. Met het volgende zou ik het tegen deel gaarne bewijzen. In de wedstrijd St. Boijs 3U.D.O. 2 welke om 12 uur dezelfde dag is gespeeld, werd ik als speler van U.D.O. 'n kwartier voor 't einde gewond aan mijn been. Terstond ben ik naar de kleedkamer gedragen en in record tempo is mijn been door toedoen van enige heren van St. Boijs verbonden uit 'n geheel goed gevulde verbandtrommel. De behandeling was in één woord: „Af" en beter dan waar ik op zou reke nen waarvoor ik dan bij deze de voetbalvereniging St. Boijs en in 't bijzonder de heren in kwestie har telijk dank zeg, Hiermede het schrij ven van de heer J, de Kier volledig beamende, dank ik u voor de ver leende plaatsruimte, J. TH. VAN RIJN. Men denkt met Jan te trouwen, en het is Piet.... Volstrekt onpartijdig oordeel In „St. Bavo" kwam een belangwekkende beschou wing voor over de kerkelij ke huweljjksreohtbank, wel ke met toestemming van het maandblad wordt overgeno men ter voorlichting van een veelbesproken aangele genheid. Hieronder volgt het eerste gedeelte dezer be schouwing. „Voor een paar millioen lires krijgt men bij de Rechtbank van de Rota het prachtigste verlof tot echtschei ding in de meest klassieke stijl van de Curie en bovendien verdient men er ook nog zijn eeuwige zaligheid mee En daar kan men natuurlijk nooit genoeg voor betalen" Dit fraais kon men lezen in een der Ital:aanse communistische bladen, als slot-tirade op een reeks verwijten van Simonie en corruptie. Op diezelfde dag verklaarde een ander blad v&n dezelfde communisti sch'* allure, dat de rechtbank van de Rota wel geen echtscheiding toe stond, maar dat zij in Italië zich iede re cngeldig-verklaring van het hu welijk voorbehield, om slechts dan de nietigverklaring uit te spreken, als de aanvrager een dik gevulde porte feuille voor de rechter op tafel legde. Dtze perscompagne viel samen met de zware strijd, die in het Italiaanse parlement werd gevoerd om het toe laten van de burgerlijke echtschei ding door te drijven. Dit betekende, dat Art 34 van het Concordaat dat op 11 Februari 1929 door Italië met de H. Stoel was gesloten, zou wor den opgeheven. De Pauselijke Rechtbank had aan vankelijk op al deze aanklachten en lasterlijke aantijgingen, op koel- voorname wijze geantwoord door aan het Parlement haar statistisch mate riaal en een volledig overzicht van de aanhangig gemaakte processen te overleggen. Deze cijfers, nuchter en zakelijk, spraken duidelijke taal, wel ke door ieder eerlijk mens verstaan werd. Toen echter openlijk in de pers de integriteit en de waardigheid, de eer en de onkreukbaarheid van de Pau selijke Rechtbank werden aangetast, zweeg de Rota niet langer Want de Rota is niet alleen een internationaal tribunaal maar zelfs het oudste en beroemdste gerechtshof ter wereld. Deze Pauselijke Rechtbank kan bo gen op een achthonderdjarige prak tijk- haar uitspraken en beslissingen, welke sinds de XlVe eeuw worden gepubliceerd vormen gehele biblio theken. Deze Pauselijke Rechtbank heeft niet alleen in de loop der eeuwen het canonieke recht gevormd, maar even eens het burgerlijke recht, dat tot op de dag van vandaag nog de grond slag vormt voor de moderne wetge ving'. Immers, de Rota was als Pause lijke Rechtbank ook competent inza ke van burgerlijke rechtspraak in de kerkelijke staat, en Kardinaal de Lucca, een van haar voortreffelijkste leden, wordt dan ook algemeen er kend als een der meesters van het burgerlijk recht. De onkreukbaarheid van haar rechters is sedert eeuwen de trots van deze Pauselijke Rechtbank. EEN VOORBEELD UIT DE GESCHIEDENIS. Ofschoon het dreigend gevaar van een schisma tastbaar werd en de af val te voorzien was van een geheel land van de oude Moederkerk, heeft de Rota tóch het huwelijk van Hen drik VIII van Engeland met Cathari. na van Arragon geldig verklaard Zó heeft deze rechtbank, ondanks ver wijten en aanvallen, ongeacht uiter lijke sohade voor de Kerk, altijd zon der aarzelen consequent en objectief recht gesproken. Het moeten wel zeer zware rede nen geweest zijn, die deze Pauselijke Rechtbank ertoe hebben gebracht om na achthonderd jaar onwankelbare trouw aar het recht en een recht spraak vrij van alle sensatie, naar vo ren te treden om volledig rekenschap af te leggen van haar handelingen. Als eenmaal het vertrouwen in haar eerlijkheid van rechtspraak zou gebroken zijn en de rechtsregels van haar handelen in twijfel zouden wor den getrokken, kon het de vijanden van het recht gemakkelijker geluk ken de staat ertoe te brengen de burgerlijke echtscheiding by de wet mogelijk te maken en te regelen. Daarom diende op 28 Juni 1949 het Pauselijk Gerechtshof van de Rota, door middel van haar vertegenwoor diger. Mgr. Dino Staffa, een aan klacht in tegen de laster en de bele diging deze Rechtbank aangedaan. Dc vertegenwoordiger van de Rota gaf aan de belasteraars van de Recht bank de ruimste gelegenheid om hun beschuldigingen voor het Gerechtshof van de Staat waar te maken en de bewyzen te leveren Telkens op nieuw moest de termijn worden ver scheven en zelfs de uitspraak, welke op 19 Januari 1950 werd vastgesteld, werd ook naar een toekomstige da tum verplaatst. De lasteraar? tracht ten langs allerlei wegen tot een op lossing te komen. Zij wilden zelfs in alle stilte hun aanklacht wel herroe pen. maar de Rota, het hoogste Hof van Appèl van heel de Katholieke wereld, wenste géén afstand te doen van de openbare behandeling tot de uitspraak was gevallen en openlijk alle lasterlijke aantijgingen waren herroepen. Het woord Rota betekent „rad" en de rechtbank,die deze naam draagt dankt die naam aan het feit, dat zij haar zittingen hield in het Pauselijk Paleis te Avignon, in een zaal die ge heel rond was en waarvan de vloer in mozaiek-figuren de vorm ver toonde van een rad. De rechters worden door de Paus gekozen uit de priesters over heel de wereld; zij moeten doctor zijn zowel in het kerkelijk- als in het burgerlijk recht en onder hen moet er altijd een Duitser, een Fransman, een Engels man een Pool en een Amerikaan zijn Aan het hoofd van de Rechtbank staat een Deken. Ais advocaten worden zowel pries ters als leken toegelaten, zij moeten echter doctor zijn in het kerkelijk recht en het diploma verworven heb ben dat hen het recht geeft voor de Rota te pleiten Als Pauselijk Ge rechtshof is de Rota niet gebonden aan territoriale grenzen In de eerste plaats is het de taak van de Rota om uitspraak te doen in alle gevallen, die de H. Stoel zich heeft gereserveerd en aan de Rota heeft overgedragen. Maar bovendien is zij het Hof van Appèl en Hoge Raad tevens voor alle processen in kerkelijke aangelegen heden; zowel financiële processen, strafzaken, beledigingsklachten als huwelijkszaken. Verreweg het groot ste gedeelte der gevoerde processen betreft echter de geldigheid van het huwelijk. De uitspraken van de Rota worden negen jaar na de datum der uitspraak zonder vermelding van de naam der partijen gepubliceerd in een Jaarboek: „Sacrae Romanae Ro- tae. Decisiones sen Sentential" ECHTSCHEIDING EN ONGELDIG VERKLARING. In de loop der tijden zyn er heel wat grove misverstanden ontstaan over de rechtspraak der kerkelijke rechtbanken in het algemeen en de Pauselijke Rota in het bijzonder In hoofdzaak kamt hat verwijt altijd hierop neer, dat de Kerk langzamer hand het beginsel van de onontbind baarheid van het huwelijk prys geeft en in werkelijkheid de echtscheiding wél toelaat. De oorzaak van dit mis verstand is de telkens terugkerende grove verwarring tussen de nietig verklaring van een van het begin af-aan als ongeldig en derhalve als niet-bestaand huwelijk én de werke lijk0 echtscheiding, de ontbinding van de feitelijk bestaande huwelijksband, zoals zij in de burgerlijke wetgeving van de moderne staten voorkomt. De Kerk kent geen echtscheiding, maar wél stelt Zij na een regelmatig en grondig gevoerd proces en bij rechterlijke uitspraak vast. of een huwelijk op het moment van sluiten inderdaad geldig is of niet Haar oordelen zyn derhalve be slissingen over het bestaan van een huwelijksband. De Rota verklaart ofwel dat uit de bewijzen iri de loop van het proces geleverd, de nietigheid van het hu welijk vaststaat (constat de nulhtate) dan wel dat uit de geleverde bewij zen de nietigheid van de huwelijks- ban.; niet vaststaat (non constat). Omdat deze uitspraken nimmer definitief bindend worden kon on der bepaalde voorwaarden een nieuw proces met nieuw bewijsma teriaal aanhangig worden gemaakt. Hel recht echter om wéder een huwe lijk aan te gaan verkrijgt men slechts wanneer het „constat de nullitate" betreffende het eerste huwelijk door de rechtbank is uitgesproken in twee uitspraken, welke op gelijke wijze de nietigheid van het eerste huwelijk vas'leggen. Hieruit volgt dat de ver dediger van de huwelijksband tegen het eerste oordeel tot nietigverkla ring altiid Ww«n oantolronon ONGELDIGHEID VAN HET HUWELIJK. Et is een hele reeks van beletselen welke de geldige totstandkoming van het huwelijk verhinderen. Behalve deze beletselen kan de geldige totstandkoming van een hu welijk worden belet door een gebrek in dc- vorm waarmee het huwelijk is gesloten. Maar ook komt een huwelijk niet geldig tot stand als de echte en be wuste vrije wil om te trouwen ont breekt. Deze vrije wil om te trouwen kan ontbreken ook al is het jawoord ge- gevfn, wanneer men omtrent de we zenlijke eigenschappen van het hu welijk onwetend is. wanneer er zich een zeer ernstige dwaling voordoet ten opzichte van de persoon met wie men het huwelijk dacht aan te gaan. Di; betekent niet dat men zich ver. gis-, heeft bijv in het karakter van die persoon maar dat men byv. meen de het huwelijk 33n te gaan met Joannes en dan blijkt dat het niet Joannes maar Petrus is Voorts kan de eerlijke en ernstige wil die vereist wordt om tot een gel dig huwelijk te komen ontbreken tengevolge van dwang en pressie. Ook het uitsluiten van de rechten van het huwelijk kunnen van een ontbreken der vereiste wil tot het Huwelijk getuigen. Het ontbreken van de wil op de hietboven gegeven gronden komt meestal eerst na langere tijd aan het licht en wordt dikwijls pas aanlei ding tot een proces als het huwelijks lever al verwoest is. Van de andere kant laat het zich denken dat in een ongelukkig huwe lijk de partijen spoedig geneigd zijn om naar argumenten te grijpen wel ke het ontbreken van de wil om te huwen moeten bewijzen en dat deze dan niet zelden zullen worden over dreven. Vandaar dat de rechtbank hier de hoogste eisen stelt aan de te leveren

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5