L Moeder Sebastiana ten grave gedragen unstleven in Leiöen Ruim 2000 werklozen in de stad Leiden heeft Marshallhulp nodig om nieuwe industrieën te krijgen Gemeente zoekt naar fijnere metaalindustrie DONDERDAG 10 JANUARI 1952 UZ LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Plechtige uitvaartdienst in de kapel van St. Elisabeth Ziekenhuis Dat Moeder Sebastiana in Leiden I houden, dat Moeder Sebastiana van gedurende haar leven een bijzondere daarboven in de hemel bij haar mede plaats heeft ingenomen, is ook geble ken bij haar plechtige uitvaart en be grafenis, welke hedenmorgen onder grote belangstelling van allen, die tijdens haar leven met haar mede werkten, plaats vonden. Te 9 uur werd door de hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle de plechtig gezongen H. Mis van Re quiem opgedragen in de kapel van het St. Elisabeth Ziekenhuis. Tijdens deze H. Mis werden aan de zijaltaren H. Missen opgedragen door de hoog eerw. heer deken R. J. J. Reynen, uit Schiedam, oud-rector van het St. Eli sabeth Ziekenhuis en de zeereerw. heer J. C. J. Ligthart, pastoor Koewacht, neef van Moeder Sebas tiana. Van de communiteit der Zusters, die natuurlijk zo groot mogelijk ver tegenwoordigd was, noemen we de Eerw. Moeder Assisia, algemeen overste der Congregatie, de eerw. zus ter Eustachia, raadzuster der Congre gatie. De eerw. zuster Avelline, raad zuster te Breda, was door ziekte van Zr. Paschalia, novicemeesteresse, verhinderd aanwezig te zijn. Verder waren aanwezig de eerw. Moeders Severia, uit Lisse, Amalia, van het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden, Gregoria uit Rotterdam, Christiaan uit Noordwijk en Isabella uit Hillegom. Onder de zusters waren voorts Zr. Cherubine en Zr. Dyonisia, zusters van Moeder Sebastiana, mede-zusters in de congregatie. Een talrijke schare geestelijken woonde voorts de uitvaart bij. Aan wezig waren de zeereerw. heren pas toors Th. M. Beukers en M. van der Schoot, Th. P. M. Blom uit Den Haag, de zeereerw heer prof. dr. P. H. van Laer, rector F. Bernefeld en conrector P. J. v. Bakel, rector J. Verkley uit Den Haag, de weleerw. paters dr. S. van Egmond, S. Booms, G! Dolle, L. Retel, en W Evers en de weleerw. heer dr. Jos. Janssen. Verder waren aanwezig wethouder S. Menken en de doktoren W. J. Si mons, W. v. Rossem, M. A. v. Don gen, J. A. Tolenaar, A. C. M. Jansen uit Wassenaar, C. F. M. Langezaal, R J. T. M. Niemer en dr. C. R. Zijer- veld, directeur van de Gem. Genees kundige Dienst. Voorts waren tegenwoordig be stuursleden en oud-bestuursleden van de St. Margarita van Cortona Stichting, de Eilsabeth Penning en mej. Laken van de Voogdijraad te Leiden. Het zangkoor der zusters voerde o.l.v. de heer Abram Martijn de Gre goriaanse H. Mis van Requiem uit. De lijkrede. Na de H. Mis hield pastoor M. van der Schoot een korte lijkrede, waarin hij erop wees, dat men thans vereend was rond de lijkbaar van 'n dierbare dode in een kapel, waarmede Moeder Sebastiana zo vertrouwd was geraakt en waarin zij kracht heeft geput voor haar bewonderenswaardige, arbeid. Moeder Sebastiana thans dood. Wij wisten, dat het te verwachten was en toch greep het ons aan. Veel activi teit verdween, over de rusteloze is thans een stilte gevallen. Niemand is onmisbaar, maar men vraagt zich toch af, of de activiteit van Moeder Sebastiana wel voldoen de zal kunnen worden opgevangen. Laat ons echter aldus vervolgde pastoor v. d. Schoot, niet treuren over het materiële verlies, maar onze dankbaarheid tonen voor hetgeen Moeder Sebastiana heeft gedaan en die dankbaarheid tonen door de idealen, welke zij nastreefde, voort te zetten. De tweede Zondag van elke maand is stille Zondag voor de zusters aan de Haagweg. A.s. Zondag is weer stille Zondag en spr. weet, dat het dan dubbel stil zal zijn. Maar de zus ters kunnen er zich van verzekerd Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus L. z. van A. Wij- nands en H. M. de Ridder; Ina d. van Y. Tijsm'a en C. Plomp; Jacobus z. van J- van Dorp en A. Kornaat; Wil helmus A. Th. z. van T. J. Colijn en C. Lankhaar; Hendrika J. d. van J N. Oudshoorn en J. Klos; Hendrikus A. z. van A. Vianen pn W'. J. van der Voorn, Adriana L. P. d. v. A. Ruijg- rok en J. Geluk; Gilbert D. M. z. v. J. J. van Leeuwen en M. J. M. Ven- nekens. Overleden: E. Dool wed. van Nie- boer 73 jaar. Getrouwd: R. Teunissen en W. J. Opdam. H. J. Rendriks en S. van Tongeren; C. P. den Hollander en H. M. L. la Rivière; C. Vijlbrief en W. van der Leek; J. Koppe en M. C. Onvlee. Inbraak bij Vita leverde f 500 op In de afgelopen nacht is ingebro ken in het gebouw van de N.V. Snel- friesconservenfabriek Vita, Hoge- woerd-Levendaal. De daders(s) ver schafte (n) zich toegang door aan de zijde van het Levendaal een ruit in te drukken. Aan de zijde van de Ho- gewoerd bevindt zich het kantoor- Een daarin aanwezig metalen schrijf bureau werd opengebroken, waarna uit een der laden een geldkistje met ongeveer 500 gulden genomen kon worden. Een brandkast in hetzelfde kantoor bleef onaangeroerd Er werd veel ravage aangericht. Toen de in braak hedenmorgen ontdekt werd, ïeeft de Politie onmiddellijk een on derzoek ingesteld. Tot op heden leid de dit nog niet tot resultaten. zusters aanwezig zal zijn. Met groot vertrouwen staan we rond deze lijkbaar, aldus vervolgde pastoor v. d. Schoot. „Wie geloofd zal hebben, zal zalig worden", heeft Christus gezegd. Wel nu, Moeder Sebastiana had zulk een geloof. „Wie Mij lief heeft, neme zijn kruis op en volge Mij". Dat heeft Moeder Sebastiana gedaan. „Wat gij aan de minste der Mijnen gedaan hebt, dat hebt ge aan Mij ge daan". Welnu, Moeder Sebastiana was goed voor de armen, die bij haar al tijd hulp en steun vonden. "Xfyf jaren had spr. Moeder Se bastiana gekend en die vijf jaren zijn voor haar een leven van lijden ge weest. Haar grote patroon Sebastia- nus stierf de marteldood, met pijlen doorboord. Ook het leven van Moeder Sebastiana was vooral de laatste ja ren niet zonder smarten. „Per crucem ad lucem",, door het kruis ging zij naar het licht. De zwakke Moeder Sebastiana was voorts de „Muiier fortis", de sterke vrouw, die met recht haar handen heeft geslagen aan grote dingen. Al len, die met haar samengewerkt heb ben, zullen beamen, dat zij veel en groot werk heeft verricht. In de con gregatie heeft zij met brede blik haar grote verantwoordelijkheid uitgedra gen. Zy behield ondanks het voort schrijden der jaren een open oog voor de dingén, zoals zij zich in de moder ne tijd ontwikkelden. Daarnaast was zij een moeder, een moeder, die met een echt moederhart meeleefde met de noden van alle lij denden. Zij was een moeder voor haar me de-zusters, een moeder ook voor de armen. Daarom is het, dat wij allen groot vertrouwen hebben, dat God haar nu reeds het loon geschonken zal heb ben, dat Hij zijn trouwe dienaars be loofd heeft. Spr. wekte allen dan op vurig te bidden voor de verwezenlijking van de idealen, die zij voorstond, te bid den ook voor haar eeuwige vrijma king en God te smeken, dat Hij zijn engelen moge zenden om haar het: ,Veni sponsa Christi" toe te zingen. De plechtigheid werd besloten met de absoute door deken Homulle. Te 11 uur vond op de begraafplaats aan de Zijlpoort de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van Moe der Sebastiana. De absoute en de be- aarding werden verricht door de zeer eerw. heer pastoor M. van der Schoot, onder aanwezigheid van de hele schare geestelijken en doktoren, die ook de uitvaart hadden bijge woond, terwijl w- hier verder nog aanwezig zagen de doktoren H. Kort- mann, C. F. M. Pieck, H. A. Snellen en P. Timmers, terwijl mr. H. R. Goudsmit namens de Leidse Voogdij raad blijk van belangstelling gaf. HET SCHOUWSPEL. Aardige opvoering van „De Voetbalpool". De speelgroep „Phoenix" gaf gis teravond in de Schouwburg een op voering van het blijspel „De Voetbal pool". Het is een zeer eigenaardige familie, die de schrijver op het to neel zet, maar ondanks de eigenaar digheden zijn het mensen, waarvan men -kan houden. Ze hebben en wie heeft dat niet tegenwoordig financiële moeilijkheden, die echter niet kunnen beletten, dat er een ge zellig rommelige sfeer heerst. Op het moment, dat de familie dik in de duiten komt, dank zij een voet balpool, ontstaat er de grootste ru zie, omdat iedereen iefs anders wil gaan doen met de buit. Midden in de herrie blijkt echter, dat men het deelname-formulier van de pool niet gepost heeft, zodat de plotselinge welstand in rook opgaat. Na deze vergising blijken er nog veel meer te komen, maar het eind van de geschiedenis is, dat de gelief den elkaar vinden en alle anderen weer in harmonie verder kunnen le ven. Dit ongetwijfeld aardige stuk vertegenwoordigt een genre, dat meer bij het amateur- dan bij het beroepstoneel thuis behoort en ook het spel kwam over het algemeen niet boven dat van een behoorlijke- amateurgroep uit. Er bestond een neiging om alles, wat grappig was, De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De beste jaren van ons leven", volwassenen. Lido: „Boulevard der hartstoch- Donderdag 10 Januari, leden gekozen worden, omdat de da- ten", 18 jaar. Het was weer zo, gistermiddag. I ™J. ^ondeVs^pfrkeljon" a^etre^n Lnxor: ..Operette, alle leeftijden. Leidens baldadige jeugd liet zich rijn, terwijl mevr. A. TenaarRoe- Trianon: „Morgen is te laat", 14 jaar hoe'op^en'stukTandlS'de Sff i herki^aa,r Rex: „Tomahawk", 14 jaar. noe op een siuk lana aan ae rung- zyn n0g maar viei bestuursleden - - kade een houten schuurtje gewoon over, terwijl er negen moeten zyn. weid afgebroken door dne knapen Dat kan gezellig worden! 10 0 0 jaar. Het dak hadden van 12, de jeugdige vandalen al afgebro ken en de planken in het water ge gooid. De agenten pakten de boefjes in hun kraag en brachten hen naar het Politebureau Drie uur zijn de knapen er gebleven; ze kregen wijze lessen te aanhoren over de schade, die zij aangerichi hadden en over het dure materiaal dat zij verspilden, daarmede de eigenaar in last bren gend. Na aldus paedagogisch onder houden te zyn, werden de boosdoe ners tenslotte aan hun ouders te ruggegeven. Het bestuur van de R.K. Gym.ver. „Victorie" deelt de leden mede, dat men nog tot Zondag 13 Jan. kaar ten voor de feestavond (met bal) kunnen krijgen voor halve prijs, dus niet tot 9 Jan., zoals eerder was be paald. Na 13 Jan. zullen de leden echter de volle prijs moeten betalen, evenveel als niet-leden. Het wordt een leuke avond, zegt het bestuur. Denk aan de verloting, breng een prijsje mee. Kaarten verkrijgbaar op Van Hogenorpstraat 1, Leiden. Op Vrijdag 18 Jan. a.s. komen de dames van het Gilde van de R.K. Vrouwenbeweging weer bij elkaar in „In den Vergulden Turk". Er moe ten notabene vijf nieuwe bestuurs- En op de Haagweg werd gister middag om kwart voor zes de 22-ja- rige onderwijzeres E. M. J F. aan gereden, omdat zij plotseling de weg overstak, aangezien zij in de Gene- stetstraat woont en die straat wilde inrijden. De chauffeur kon geen aan rijding voorkomen. Het slachtoffer werd met een gebroken linker arm door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. Zaterdag a.s., zo vertelt ons het bestuur van de R.K. Volleybalver eniging „Six", wordt 's avonds in Wassenaar een tournooi gehouden. De deelnemers moeten om kwart over zes op het Station, halte Gele Tram, zijn. Ook andere leden zijn van harte welkom, evenals verdere belangstellenden. Nadere bijzonder heden worden hedenavond op de training bekend gemaakt. Dan moeten we U ook nog iets ver tellen over de ledenvergadering die a.s. Woensdagavond om 8 uur in Het Gulden Vlies gehouden wordt door de Kon. Ned. Mij van Tuinbouw en Plantkunde. Er vindt een bestuurs verkiezing plaats en na de pauze wordt gesproken over hang- en klim planten, geschikt voor het interieur. Graag willen we U van alles op de hoogte houden. Vandaar het bericht, „Ham- LEIDSE GEMEENTERAAD. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal de Gemeenteraad van Leiden op Maandag 21 Jan. a.s. om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. dat gisteren een brandje uitbrak in het Hof van Venetiën, nummer 2. In een woonkamer was enig wasgoed te drogen gehangen bij de kachel. De bewoonster ging even weg en toen zij terugkwam, stond het goed in lichter laaie. Het behang vatte vlam en wat op de schoorsteen stond werd eVeneens een prooi der vlammen. Van de hitte sprongen zelfs de rui ten! Voordat de brandweer aanwezig was had men de brand reeds met eigen middelen geblust. A.s. Zondagavond komt de Bra bantse familie uit Leiden weer bij een in de Jacobazaal van Den Burcht. Het wordt weer een bijzondere avond met om half negen een bijzondere attractie, waarover het bestuur ons nog niets wilde verklappen. Leden en donateurs van „Brabantia Nostra" worden vooral verzocht op tijd aan wezig te zijn. een beetje al te sterk aan te dikken. Roosje Köhlei gaf een verdien stelijke vertolking van een eigen wijze oma en Pierre Balledux sloeg als de vader van het opgewonden huishouden geen slecht figuur. Op Bob Droog na maakte de rest van het gezelschap een zeer middelmatige indruk. Laatste Berichten DE REIS VAN DR. DREES NAAR AMERIKA. De minister-president, dr. Drees, zal, gelijk bekend, Vrijdagavond a.s. van Schiphol vertrekken voor zijn on officieel bezoek aan de Verenigde Staten van Amerika. Op het pro gramma komen o.a. voor een lunch met president Truman en een reis naar Pittsburg. Dr. Drees, die Zaterdag 12 Jan. in New York zal aankomen, zal een bezoek brengen aan Brideport, Con necticut, een typisch voorbeeld van een kleine Amerikaanse industrie stad. Vervolgens zal hij deelnemen aan een lunch met Davik Dubinsky, voorzitter van de „International La- dies Garment Workers Union" en andere leiders van vakverenigingen in New York; hij zal eveneens een be zoek brengen aan de afdeling opvoe ding en het gezondheidscentrum van deze vakbond. De minister-president zal verder aanzitten aan een diner van de Ne derlandse club in New York en een bezoek brengen aan burgemeester Vincent R. Impelliteri. Ook zal hij deelnemen aan een lunch, aangebo den door de „Netherland-America foundation:" en hij zal de raad voor buitenlandse betrekkingen („Coun cil on foreign relations") toespreken. In Pittsburgh zal dr. Drees enke le staalfabrieken bezoeken alsmede het nationale hoofdkwartier van de „United Steel workers". In Washinglor za) dr. Drees een bezoek brengen aan president Tru man en aan de minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, en aan zitten aan een lunch met de presi dent en verscheidene leden van het kabinet. Dr. Drees zal tevens een in- fcrmeel bezoek brengen aan het Ca- pitool en aan eei. bilitair trainings kamp in de omgeving van Washing ton. Hij zal verder een receptie bij wonen van de afdeling 'Washinton van de „Netherland-America Funda- tion" en aanzitten aan een diner, dat wordt aangeboden door de Ne derlandse ambassadeur beide te zij ner ere. Tenslotte zal dr. Drees het diner bijwonen, dat ter gelegenheid van de jaarlijkse toekenning van de Wil lem de Zwijger-prijs wordt gege ven. De minister-president zal op 24 Januari naar Nederland terugkeren. VOORSCHOTEN Dr. C. Kuypers legt zijn praktijk neer. In verband met zijn specia listenstudie heeft dr. C. Kuypers per 1 Januari 1952 zijn praktijk te Voor schoten neergelegd. Dr. Kuypers blijft wel te Voorschoten wonen, echter op een ander adres. Opvolger van dr. Kuypers wordt dr. Th. J. Thies, die reeds enige maanden als assistent van STADSKOK. dr. Kuypers werkzaam was. WETH. MENKEN ZIET BELEMMERING IN TE HOGE BOUWGROND-PRIJZEN De werkloosheid staat momenteel in het brandpunt der belangstelling. Met stijgende bezorgdheid ziet men het aantal groeien en veel uitzicht op een spoedige verbetering is er niet. Alle mogelijke instanties trach ten het aantal werklozen te vermin deren, maar men stuit daarbij op een berg van moeilijkheden. Enige daar van lichtte de heer St. Menken, wet houder van Sociale Zaken te Leiden, ons toe, toen wij hem over deze ..brandende kwestie" spraken. Men heeft Zaterdag reeds in ons blad kunnen lezen, dat in het gewest Leiden het aantal werklozen op 1 Jan. 1952 niet minder dan 6335 (mannen) bedroeg. Het gewest be staat Uit verschillende rayons, waar van het rayon Leiden (stad en naas te omgeving) 2589 werklozen telde. Hiervan wonen er ruim 2.000 in de stad zelf, het aantal wachtgelders niet meegerekend. Van deze 2000 werklozen genieten en 1470 onder steuning, volgens de Rijkssteunre geling, van de Dienst van Sociale Zaken. De overige 600 werklozen zyn kostwinners. Normale en seizoenswerklozen. Het aantal werklozéh is inderdaad verontrustend hoog. Toch moet men het cijfer van 2000 voor Leiden niet al te dramatisch zien, want op de eerste plaats zyn er de normale of wrijvingswerklozen, arbeiders die door het ene b -drijf afgestoten en door het andere opgevangen worden. Iets dat ook in tijden van hoog-con- junctuur geschiedt en dat geen en kele reden tot mgerustheid geeft, wanneer het aantal niet stijgt boven 4 pet. van de werkende bevolking. Op de tweede plaats zijn er de sei zoenswerklozen, een categorie, die ook in Leiden sterk vertegenwoor digd is, vooral ondei de bouwvakar beiders, die in Leider, wonen en vaak buiten de stad hun werk hebben. Hiertegen is practisch niets te doen. Het blijkt uitermate moeilijk te zijn in de stad een werkgelegenheid voor de winter te scheppen, die de sei zoenswerkloosheid zou kunnen op vangen. 500 structuële werklozen. Tenslotte komt men aan de derde categorie, waar eigenlijk het huidi ge probleem om dr^au: ue struc.u_.e werklozen, tengevolge van het eco nomisch verloop. Hiervoor is on langs in Leiden een Commissie tot Bestrijding van de Werkloosheid op gericht, onder voorzitterschap van wethouder Menken. Het aantal struc- tuele werklozen kan in Leiden op jeugdige arbeiders, althans geen ruim 500 geschat worden. (Verheu WETH. ST MENKEN. ....Marshall-hulp is nodig. zoenswerkloosheid; in de zomer heb ben de conserven'abrieken meer werk met de inmaak. Marshall-hulp voor Leiden. De Commissie heeft tot opdracht end is, dat de meeste arbeiders, die overleg te plegen met alle instan- egens opheffing bij de Edelacht baar Sigarenfabrieken ontslagen wer den (ruim 200) weer aan het werk zijn; de ouderen meestal elders in hetzelfde vak de jongeren in an dere bedrijfstakken). De meeste structele werklozen worden gevonden onder de textiel arbeiders, terwijl ook in de voe- dings- en genotsmiddelen-branche het aantal groot is. Voor een deel is in het laatste geval sprak van sei- ties, ook met het Rijk, om te probe ren dat Leiden met naaste omge ving behandeld zal worden als som mige andere delen van het land (Delft, Vlaardingen, enz.) waar be- lalangrijke bedragen uit de tegen waarde van de Marshall-rekening worden aangewend voor industriële doeleinden. Leiden raakt ten achter bij andere steden in onze provincie! „Dus Marhallhulp voor de Leidse industrie?", vroegen we de heer Menken. „Dat wil zeggen", was zijn ant woord, „een financiële tegemoetko ming bij het bouwrijpmaken en ont sluiten van bouwterreinen. Leiden verkeert in uitermate ongunstige omstandigheden wat de kwaliteit van de grond betreft. Aan ophoging enz. moeten grote kapitalen besteed wor den, die vestiging van nieuwe indus trieën afremmen. We hebben nu wel het plan Zuid-West, maar er moet nog veel aan gedaan worden: aanleg van wegen, gas, water, electriciteit, erz. De gemeente zou subsidie moe ten krijgen om de bouwgrond goed koper beschikbaar te kunnen stellen, de enige mogelijkheid om Leiden aantrekkelijk te maken voor nieuwe irdustrieen. alhoewel het ook dan nog moeilijk zal blijven." „Denkt het gemeentebestuur in dit verband aan bepaalde industrieën?" „We moeten er rekening mee hou den, dat Nederland langzamerhand een verzadigingspunt bereikt heeft; meer eten en textiel voor het binnen land produceren, heeft geen zin. We moeten exporteren. In dit verband gaan de gedachten voornamelijk uit naar de metaal-industrie, dat wil zeggen de fijnere metaal-industrie, zoals Zwitserland die kent, al zullen wij hier geen horloges gaan maken en geen optische instrumenten als Duitsland die kent. Het gemeentebe stuur is bezig in deze richting con tacten te leggen". Duistere toekomst. Overigens is het werkloosheidpro bleem in Leiden pas in de ofgelopen zomer acuut geworden. Het vorig voorjaar was de toestand niet abnor maal, rekening houdend met de nor male seizoen werklozen. De vraag naar vakkundig personeel blijft over het algemeen gehandhaafd en het bezoeken van een ambachtsschool blijft aanbevelingswaardig. Want het zal toch wel eens ooit beter worden .Ook dan zullen de vakmensen weer vooraan staan. Beter worden? „Kunt u iets zeg gen o\er het pas bezonnen jaar? „Dat is heel moeilijk. In Februari en Maart kan het aantal werklozen nog iets toenemen, maar als de zomer in zicht komt, wordt het aantal min der. Of het probleem in belangrijke mate zal afnemen, hanet ten nauwste samen met de economische toestand van het land, die sterk gebonden is aan politieke spanningen over de ge hele wereld." weersverwachting (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHTER DES NACHTS. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Ma tige tot krachtige Zuid-Westelij ke wind. Zachter, vooral des nachts. 11 Jan. zon op 8.44 en onder 16.51, maan op 15.45 en onder 8.51 uur. De „Flying Enterprise" Vanmorgen verklaarde de telegra fist van de „Turmoil" in een radio gesprek met de reddingsboot van Lizard: „Ik heb met kapitein Carl- sen gesproken. Hij is nog niet van plan zijn schip te verlaten. Misschien dat hij als het donker wordt van ge dachten verandert." De reddingsboot van Lizard zal tot vanmiddag zes uur bij de .Flying En terprise" kunnen blijven dan zal zij terug m'oeten naar haar station om brandstof in te nemen. De boot zal zes uur nodig hebben om haar station te bereiken. Volgens het laatste bericht van de „William Keith" valt de barometer snel, de zee is zeer ruw. Carlsen heeft een aanbod van de torpedobootjager „Willard Keith" om hem met een hefschroefvliegtuig van boord te halen afgeslagen. Carl sen zei wel blij te zijn te weten, dat een hefschroefvliegtuig bij de hand was. De „Overseas Towage and Salvage Company", de eigenaresse van de „Turmoil" heeft vanmorgen om half tien bericht, dat de sleepboot nog niet heeft getracht een nieuwe tros uit te brenen. Het wordt betwijfeld of vanmorgen een poging daartoe on dernomen zal worden. Vanmorgen om negen uur bevond de „Flying En terprise" zich op 49 graden 25 min. Noorderbreedte en 5 graden 1 min. Westerlengte. De „Willard Keith" heeft geseind, dat de toestand slechter wordt. De golven slaan over de „Flying Enter prise" heen, waardoor Carlsen en Dancy de radiohut hebben moeten verlaten en elders een schuilplaats hebben moeten zoeken. Als het weer beter wordt, zullen zij naar de radio hut terugkeren om hun radio te be dienen. De „Keith" voegde er aan toe, dat de „Enterprise" een slagzij maakt van 85 graden. Uit Exeter (Zui-d-West-Engeland) is een hefschroefvliegtuig met aan boord een vlieger en een waarnemer vertrokken, een tweede hefschroef vliegtuig wordt gereed gehouden. Een woordvoerder van de marine noemde het vliegweer boven het Ka naal „verschrikkelijk". Door het slechte weer is men niet in staat geweest vanmorgen een nieu we tros aan te brengen. De „Turmoil" heelt gemeld, dat als het weer nog slechter wordt het mogelijk nodig zal zijn de „Flying Enterprise" niet naar Falmouth, doch naar een haven verder op in het Ka naal te brr-g'm „CARLSEN'-BIER"! Een brouwerij in Aarhus (Jut land) heeft besloten ter ere van ka pitein Carlsen van de „Flying Enter prise" een speciaal brouwsel sterk exportbier te vervaardigen, dat Carlsen-bier" zal heten. Een zen ding van het bier zal naar Engeland worden gezonden om door de Britse vertegenwoordiger van de brouwerij aan kapitein Carlsen bij aankomst in Engeland te worden overhandigd. Het „Calsen-bier" zal niet gewoon in de handel komen. DE „FRAMEGGEN VANMIDDAG IN DEN HELDER. Het Noorse s.s. „Frameggen", dat gisteravond vanwege het slechte weer bij het Schulpengat enkele mij len voor Den Helder voor anker was gegaan, is vanmorgen door de vijf sleepboten naar Den Helder ge sleept. Om half twee vot het de haven van Nieuwediep binnen. BODEGRAVEN Op 15 Jan. te half vier zal de dis tributie van gas door de gemeente zelf ter hand worden genomen door het in werking stellen van de daar- apparatuur. HAZERSWOUDE TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR Om ongeveer elf uur hedenmorgen vlogen twee bestelwagentjes, waar van er een uit de richting dorp en de ander van de Rijndijk kwam, bij de spoorwegovergang tegen elkaar. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de wagentjes wer den zwaar beschadigd. MARKTBERICHTEN TER AAR, 9 Jan. Groente. Wit lof I 15—23 ct, idem II 7—14 ct, idem stek 26 ct, spruiten 1827 ct, id. los 13 ct, prei 1518 ct, waspeen 10—20 ct, idem stek 2 ct, glas-andij- vie 20—28 ct, andijvie 78 ct, gele kool .10 ct, groene kool 814 ct, roo- de kool 1014 ct, witte kool 5 ct, savoye kool 1214 ct, uien 1528 ct, kroten 17 ct, idem B 6 ct., alles per kg.: knolselderij 4 ct. per stuk; peterselie 4 ct, selderij 34 ct., alles per bos; boerenkool 1050 ct, per kist. GOUDA, 10 Jan. Kaas. Aanvoer 106 partijen le soort 2.322.36, 2e sooï* 2.28—2.31 en extra kwaliteit tot 2.44 per kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2