S)e fceidóc(5o\VtcMÜ Kleine mensen op hoge golven GRONDWETS KAMER De »Enterprise« in groter gevaar dan ooit NOG GEEN VERBINDING TOT STAND GEBRACHT Het schip drijft hulpeloos af Wat denkt u van Carlsen President Truman's troonrede De Brits-Amerikaanse besprekingen De UNO liet zich niet vangen Zaligverklaring van Plus IX? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 10 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12481 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mud., f 6.—— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BIJ het verschijnen van het Inte rimrapport van de Commissie tot herziening van de Grondwet heb ben wij te dezer plaatse in een vijf tal artikelen reeds enige kantteke ningen op dit rapport gegeven. Het meest teleurstellende is wel geweest, de verdeeldheid der Commissie in zake het vraagstuk van de bescher ming der democratie tegen de com munistische ondermijning. Deze ver deeldheid heeft de regering ertoe gebracht de dienaangaande in het rapport besproken voorstellen te la ten voor wat zij zijn of zouden kun nen worden en noch een wijziging van artikel 7 der Grondwet (de drukpersvrijheid) noch een regeling met betrekking tot de revolution- naire volksvertegenwoordigers aan hangig te maken Daarmee waren de meest dringende en belangrijke onderwerpen van de baan en be hoefden de communisten zich geen zorgen meer te maken, dat aan hun subversieve activiteiten, in zoverre deze hun politiek betreffen, een ein de zal worden gemaakt. En de de mocratische maatschappij blijft dus de leer boven de practijk stellen, ook als de practijk pijnlijk nauwkeurig aantoont, dat het de hoogste tijd wordt eens na te gaan of die leer niet een beetje is verouderd. De de mocratie zal voortgaan haar vijan den, die het op haar leven hebben gemunt, openlijk te steunen en het hun mogelijk maken te trachten de democratie om hals te brengen. Aan deze feiten valt echter voorlopig niets te veranderen. Na de misdaad van het nationaal-socialisme heeft de democratie nog de kans gekregen de misdaad te bestraffen door een verbod van dit verfoeilijke systeem, het valt niet te zeggen of zij tegen over het nog verfoeilijker commu nisme deze kans ook zou krijgen. Maar als men wacht tot de misdaad ook nu weer is begaan hoewel men terecht op het standpunt zou kunnen staan, dat het verraad daar nu reeds aanwezig is zal de de mocratie nu een ontijdige maar morsdode dood als risico moetefi aanvaarden. IJET is goed dit nog eens duide- lijk te zeggen, al heeft de rege ring dan ook deze beide punten ter bescherming van de democratie los gelaten en zijn er naar onze smaak slechts ondergeschikte voorstellen tot wijziging van de Grondwet over gebleven. Vooreerst stelt de rege ring voor de procedure tot wijziging van de Grondwet te veranderen en wel in verband met gewijzigde en zich wijzigende verhoudingen tussen Nederland en de Overzeese Rijks delen. Dan volgen twee wetsontwerpen om het ledental van de Tweede en de Eerste Kamer uit te breiden en vervolgens zijn er twee voorstellen, die erop gericht zijn de minimum leeftijd voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te verlagen en de minimumleeftijd voor het lidmaat schap der Eerste Kamer te handha ven. Tenslotte wordt een wijziging en aanvulling voorgesteld van de grondwettelijke bepalingen betref fende de buitenlandse betrekkingen. Voor de wijzigingen van de Grond wet stelt de regering nu voor een Kamer voor Grondwetsherziening in het leven te roepen, een Kamer, die geen blijvend karakter heeft maar slechts functionneert wanneer de Staten-Generaal in eerste lezing een wijziging van de Grondwet hebben vastgesteld. Het argument, dat de regering tot dit voorstel heeft ge leid, is de Kamerontbinding, welke nu steeds de wijziging van de grond wet vergezelt en waardoor de con tinuïteit tussen Staten-Generaalen regering gemakkelijk kan worden verstoord- Als tweede motief noemt de regering in haar Memorie van Toelichting het meer representatie ve karakter van een Kamer voor de Grondwetsherziening, maar de keu ze van deze leden zal dan toch ook zo moeten geschieden, dat de leiding der politieke partijen hierbij wordt ingeschakeld, daar het ondenkbaar is, dat de grondwetswijziging los zou komen te staan van de beginselpro gramma's der verschillende politie ke partijen. /"VF deze beide redenen klemmend moeten worden geacht wagen wü te betwijfelen. Immers de ont binding der Kamer, waarvan de Grondwetswijziging nu steeds ver gezeld gaat, betekent anderzijds ook dat het zittende kabinet moet aftre den, maar het nadeel van een zekere vergemakkelijking der procedure van grondwetsherziening afwegend tegen het nadeel van een kabinets wisseling is het geenszins zeker, dat het laatste nadeel zonder meer als het zwaarste moet worden be schouwd. Een andere vraag is ook of de voorgestelde procedure niet een al te grote gemakkelijkheid tot het wijzigen van de grondwet in de hand zal werken. Men zou bij het rijzen van ook maar het minste grondwettelijk bezwaar een grond wetswijziging op stapel kunnen zet ten daar de remmen van Kameront binding en regeringswisseling zou den zijn vastgezet. En voorts ont neemt deze nieuwe Kamer het recht aan de beide bestaande Kamers ieder met twee derden meerderheid over wijzigingen in eigen samen stelling en bevoegdheden te beslis sen. De summiere argumentatie van de regering zal bij de behandeling er van wel belangrijk moeten wor den uitgebreid. Niettegenstaande gisteren gemeld werd, dat de „Turmoil" erin geslaagd was de sleeptros weer aan de „Flying Enterprise" te bevestigen, is later geble ken, dat de weersomstandigheden nog altijd het bevestigen van de kabel hebben verhinderd. Het zwaar slagzij makende schip drijft thans hulpeloos af in de richting van de Franse kust met een dergelijke snelheid, dat het de „Turmoil" zwaar valt het schip bij te houden. Hoge zeeën storten zich over de gehavende boot en het gevaar van vergaan is thans groter dan ooit. De toestand is van dien aard, dat kapitein Carlsen niet langer aan dek durft te komen. De Amerikaanse torpedoboot jager „Willard Keith" meldde, dat de golven zes tot zeven meter hoog zijn. Bergingsdeskundigen zijn van mening, dat ei* tenminste vier of vijf mannen aan boord van de „Enterprise" nodig zouden zijn om onder de huidige omstandigheden een lijn aan boord van het vaartuig te krijgen. De situatie wordt gevaarlijk Reeds eenmaal zijn gisteren de beide mannen op de „Enterprise" bijna in zee geslagen bij een poging om een lijn vast te maken op de boeg. Het was het eerste teken, dat zij werkelijk in gevaar verkeren. Niettemin willen zij het schip niet verlaten, voor het onder hen zinkt. Af en toe is de slagzij 80 graden. Dat wil zeggen dat het nog maar tien graden scheelt, of het ligt op zijn kant. De golven slaan nu en dan al in de schoorsteen. Soms ligt de ge hele brug onder water. Maar tot dus verre heeft de Enterprise zich nog steeds weer opgericht. De storm woedt onverminderd voort. Aan boord van de Amerikaanse toipedolbootjager „Willard Keith" zijn gisteravond plannen gemaakt om op het eerste noodsein Carlsen en Daney te redden van de „Flying Enterprise". De beide mannen zullen in dat geval in het razende water moeten springen, om daarne te wor den opgepikt. De plannen zijn opge steld in overleg met Carlsen en Dancy, die VTijwel geen radio-con tact meer durven onderhouden, om dat hun batterijen zo goed als op zijn. De slagzij is dusdanig toegenomen, dat zij zich aan het grootste gevaar blootstellen, wanneer zij het dekhuis verlaten. Gehuld in dekens zaten Carlsen en Dacny gisteravond tyj de kaarsen, waarboven zij proberen hun doorweekte kleren te drogen. Inmiddels is de „Satellite", een vaartuig voor aflossing van vuur torenwachters, is van Penzance nabij Lands End uitgevaren met een wip pertoestel. De „Satellite" kan boven dien nog een reddingsboot uitzetten. Zeelieden achten dit een veiliger ma nier om de beide mannen van de „Enterprise" te halen dan oppikken uit het water. De „Satellite" zal in de buurt van de „Enterprise" blijven, totdat de mannen in veiligheid zijn of totdat het vrachtschip veilig in Falmouth is aangekomen. Vanmorgen om 8 uur meldde de reddingsboot van Lizard, dat zij zich op slechts enkele honderden meters van de „Flying Enterprise" bevindt, die in de storm op ongeveer 34 mijl van het Zuidelijkste uiteinde van Zuidwest-Engeland ronddrijft. De .reddingsboot danst als een kurk op de hoge golven. De kustwacht heeft gemeld, dat het nog niet bekend is, of kapitein Carlsen en stuurman Dancy van NIEUWE POGINGEN? Vandaag zou men een nieuwe po ging wagen om de „Enterprise" te pakken te krijgen. In een radiogesprek tussen de „Turmoil", de „Willard Keith" en de „Enterprise" is Woensdagavond voor gesteld, dat Carlsen bij het aanbreken van de dag moet trachten één van de ankers te vieren. De „Turmoil" en de „Willard Keith" zullen dan pogen de ankerketting op te vissen en te gebruiken als sleepkabel. Men was van plan een kabel tus sen de „Turmoil" en de „Keith" te laten hangen en vervolgens te trach ten deze tros onder het vrachtschip door te halen, in de hoop, dat men hierdoor het anker zou kunnen op vissen. De „Turmoil" verleent zijn dien sten op basis van het 'beginsel „geen berging, geen betaling", een gebrui kelijke overeenkomst bij de sleep- vaart. Dit betekent, dat de sleepboot- bootmaatschappij geen geld ontvangt, als de „Turmoil" er niet in slaagt de „Flying Enterprise" weer op sleep touw te nemen of indien het Ameri kaanse vrachtschip zou zinken. De waarde van het schip en haar lading wordt geschat op drie tot vier millioen dollar. Het schip was> door een groep firma's in New Eng-is." land voor 1.250.000 verzekerd. Het vervoert 2600 ton goederen, waar onder 500 ton koffie, enig ruw ijzer en meubelen. HET TIJ KEERDE. De kustwacht heeft vanmorgen nader gemeld, dat volgens de „Tur moil" kapitein Carlsen nog niet van plan is de „Flying Enterprise" te verlaten. Het schip ligt „wat dieper in het water, doch heeft het niet zo hard te verduren als gisteren." Vanmorgen is kort voor het dag worden het tij gekeerd. De „Enter prise" drijft nu niet verder in Oos telijke richting af. Het Algemeen Dagblad heeft aan een paar ervaren zeelui gevraagd, wat zij dachten van kapitein Carl sen en zijn besluit om op de „Enter prise te blijven. Kapitein B. C. Weltevrede, een doorgewinterde en bezagdigde zee man die vele jaren zeesleep- en ber gingswerk heeft gedaan voor L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst, zeide: „Ik vind het wel een beetje bravour en geen bewijs van goed zee manschap. Het is waaghalzerij om op een schip te blijven, dat eigenlijk geen schip meer is. Op zulk een ge val heb je altijd een hand nodig voor jezelf. Hij kan niet sturen en niet pompen en kan vrijwel niets doen voor de redding van het schip. Daar om is zijn houding te ver doorgedre ven. Ik heb zelf twee schepen ver speeld en ook ik ben het langst aan boord gebleven. Natuurlijk, als h" er af was gegaan, zou er meer berg loon betaald moeten worden. Of h" heeft het gedaan voor de rederij, óf om naam te maken. Het is spotten met je leven en tenslotte heeft hij toch ook vrouw en kinderen, waar natuurlijk wel voor gezorgd wordt." In Maassluis zei een oud-zeeman, van 77 jaar, die ook als runner veel sleepreizen had meegemaakt: „Ik was er af gegaan Het scheelt wel in de premie, maar er is kapitaal ge noeg. En of die Carlsen nou moedig is ik weet het niet. Het is nauurlijk wel zo, dat er veel hulp in de buurt „Nog steeds in de schaduw van e3i oorlog" President Truman heeft gisteren in z'n „troonrede'" State of the Uni on genaamd zijn regeringsprogramma voor dit jaar aan het Congres ontvouwd: verdere versterking van de niet-communistische wereld tegen dreigende agressie door de militaire en economische hulp aan het buiten land voort te zetten en de Amerikaa nse oorlogsproductie en de omvang der Amerikaanse strijdkrachten te vergroten. UITBREIDING STRIJDKRACHTEN Het Congres, dat zijn nieuwe zit tingsjaar is ingegaan,kreeg voor de buitenlandse politiek van de Verenig de Staten het volgende programma te horen: Voortgezette militaire en economische hulp aan West-Europa en Amerika's vrienden elders ter we reld: aanmoediging van het streven naar een sterk en verenigd Europa; meer fondsen voor technische hulp aan onontwikkelde gebieden en ver hoging van het aantal uitzendingen van de Stem van Amerika, „teneinde boodschappen van hoop en waarheid naar de volken achter het IJzeren Vaat genezing kindewextamming In Parijs is het Centrum voor het onderzoek naar de genezingsmogelijkhe den en de medische behandeling van zieke kinderen. Met financiële steun van de Verenigde Naties heeft de Franse regering de stoot gegeven in Parijs het Centrum te vestigen waar medici, verpleegsters, laboranten en sociale werkers uit 56 landen hun opleiding ontvangen en onderzoekingen kunnen doen ten dienste van het kind in de gehele wereld. Op internationale basis wil men de strijd aanbinden tegen kinderziekten als tuberculose en kinder verlamming. In samenwerking met het Centrum zijn in het Henri Poincaré- ziekenhuis te Parijs speciale badkuipen geinstalleerd voor de hydro-thera- peutische behandeling van slachtoffers van kinderverlamming. Gordyn te zenden." Het programma voor het binnen land omvat o.m. uitbreiding van de strijdkrachten, die thans een totaal van drie-en-een half millioen man schappen omvatten, vooral van de militaire productie; beperkipg van de civiele productie en grondstoffen voor de defensie te reserveren; scher pere wetten en maatregelen tegen prijs- en loonsverhogingen om de in flatie in toom te houden; verbetering van woning- en arbeidstoestanden; uitbreiding van de burgelijke rech ten tot minderheidsgroepen o:a: ne gers en een stelsel voor ziekteverze kering op nationale schaal. Truman kwam tot de conclusie, dal het afgelopen jaar een aanzienlijke verbetering van het Westen en in de kansen op het behoud van de vrede te zien hadden gegeven, maar waar schuwde, dat „wij nog steeds leven in de schaduw van een nieuwe oor log". De eerste reactie van de Congres leden was gemengd. De republikein John Tabcr had in de boodschap „niets nieuws" gevonden, Het is, zo zei hij, alsof Truman zijn rede van verleden jaar heeft gebruikt. J. W. McCormack, leider der de mocraten in het Huis van afgevaar digden, sprak van „de boodschap van een «root leider". Winston Churchill zat als Trumans eregast op de tribune voor hoge be zoekers. 5).e „Sxameggen" ia taeex o-a Het Noorse vrachtschip „Frameggen" (2086 ton) Is, precies een weeTT naïïat het anderhalve kilometer ten Zuiden van Petten op de Hondsbosse Zeewe ring liep, Woensdagmiddag om tien over twee bij vloed met behulp van zee sleepboten weer losgekomen en teruggekeerd in zijn element. De „Frameg gen' die zijn schroef heeft verspeeld en volkomen stuurloos is, wordt thans naar Den Helder gesleept. Honderden belangstellenden wuiven het schip na. Gemeenschappelijke beslissing over luchtbases Woensdagavond is te Washington een officieel communiqué uitgegeven over de Brits-Amerikaanse besprekingen. Hierin wordt bevestigd, dat Groot- Brittannië en de Verenigde Staten vastbesloten zijn vrede en veiligheid in de wereld te handhaven, zulks in overeenstemming met het Handvest der Verenigde Naties. Overeen is gekomen dat, indien de Verenigde Stater, in geval van nood gebruik zouden willen maken van de hun in Groot-Bïittan- nië toegekende luchtbasis, dit slechts zal geschieden op basis van een ge meenschappelijke Brits-Amerikaanse beslissing. deropbouw en Ontwikkeling zal lei den tot het vinden van een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing van het Perzische oliegeschil". Voorts wordt in het communiqué gezegd, dat beide landen „de door de Verenigde Naties in Korea genomen maatregelen tegen agressie ten volle zullen blijven steunen, totdat vrede en veiligheid zyn hersteld." President Truman en minister president Churchill zeggen voorts in het communiqué bevonden te heb ben, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië het geheel eens zijn over de in het Midden-Oosten na te streven politieke doeleinden. Er zijn goede vorderingen gemaakt bij de bespreking van de Britse be hoeften aan staal. De vraagstukken van het opperbe vel in het Noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan en van de standaardisatie der Britse en Ame rikaanse wapens zijn nog in bespre king. De Britse en Amerikaanse regerin gen zullen de pogingen, om tot een gemeenschappelijke Europese verde diging te komen, ten volle blijven steunen. „Wij achten het voor het bevorde ren van onze gemeenschappelijke doeleinden noodzakelijk, dat zo spoe dig mogelijk een geallieerd opperbe vel voor het Midden-Oosten wordt ingesteld", verklaren Truman en Churchill nog in het communiqué. „Wat betreft Egypte zijn wij van mening, dat het dit land door Groot- Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Turkije gedane aanbod de beste vooruitzichten biedt voor een vermindering van de bestaande span ning. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hopen, dat het initiatief van de Internationale Bank voor We- REUZENSIGAAR VOOR CHURCHILL. Gisteren is een door tabaksfabri kanten van Tampa (Florida) speciaal voor Churchill gemaakte reuzensi gaar van 40 cm aan Churchill over handigd. Behalve deze reuzensigaar heeft hij ook een kist met sigaren van normale afmetingen cadeau ge kregen. Wisjinsky had geen succes De politieke commissie van de V.N. heeft Woensdag het Sowjct- Russische voorstel om onmiddellijk een vergadering van de Veiligheids raad „op hoog niveau" bijeen te roe pen, ter bespreking van het vraag stuk aangaande het verminderen van de internationale spanning en het beëindigen van de Koreaanse oorlog verworpen. Daarentegen keurde de commissie een amendement van de Westelijke grote mogendheden en Brazilië goed, waarbij de Veiligheidsraad bijeen moet komen, wanneer een dergelij ke bijeenkomst van nut zou zijn voor het opheffen van de huidige span ning in de internationale betrekkin gen. Verder bevestigde de commis sie haar verwerping van een Rus sische eis tot afschaffing van het stelsel van collectieve veiligheid. Met 43 sternen tegen nul bij 13 ont houdingen werd de preambule van de Russische resolutie aangenomen, welke verklaart, dat het een voor name taak is var de V.N., de inter nationale vrede en veiligheid te verzekeren en te versterken, waar bij er rekening me1 gehouden moet worden, dat volgens het Handvest de grootste verantwoordelijkheid voor het handhaven van de internationale vrede en v|üigheid aan de Veilig heidsraad is toevertrouwd. Met 40 stemmer, tegen zes en 11 onthoudingen wei 1 een amendement van Brazilië. Engeland Frankrijk en de V.S. goedgekeurd, dat elke ver wijzing naai een bespreking van de Koreaanse kwesti op de voorgestel de bijeenkomst van de Veiligheids raad weglaat. De Paus, voor wie onze Zouaven vochten Na de zaligverklaring van de roem ruchte Paus Pius X gaan de laatste tijd verschillende stemmen op om zo spoedig mogelijk te komen tot de za ligverklaring van de hersteller van Nederlands hiërarchie, de eerste ge vangen van het Vaticaan, Pius IX, die van 1846 tot 1878 de Kerk be stuurde. Voor Hem zyn duizenden Nederlanders in het krijt getreden en aan hem bewaren talloze families bij traditie bijna persoonlijke herinne ringen. Gezaghebbende kringen van het Vaticaan hebben naar aanleiding van de geruchten, die in Rome dien aangaande de ronde doen, verklaard, dat inderdaad van verschillende zij den deze wensen waren geuit en dat reeds enig voorbereidend werk is ge daan. Zij deelden mede, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat men zeer binnenkort daarover meer zal vernemen. Het proces tot zaligverklaring van Pius IX werd reeds in 1907 ingeleid. Het Pontificaat van Pius IX, tot dus verre het langste in de geschiedenis der pausen, viel in een der moeilijk ste perioden van Gods Kerk en in een tijd, waarin de H. Stoel zich voor uiterst belangrijke beslissingen ge plaatst zag. I Om Zijn grote minzaamheid en om de zware zorgen en rampen, waar door Zijn Pontificaat werd geken merkt, genoot deze Paus grote popu lariteit onder het Katholieke volk van de gehele wereld. Tijdens Zijn Pontificaat werd de Kerkelijke Staat door Italië beZet. De oproep van de Paus om hulp van de Katholieken vond nergens ter wereld een zo hartelijk en krachtig gehoor als in Nederland. Ons land leverde tussen de 4.000 en 5.000 vrij willigers, die als zouaven in dienst van de Paus traden, waardoor Ne derland relatief bovenaan kwam te staan in de rij der volkeren, die de Paus steunden. KoJiïittje.. De hoop is een goed ontbijt, maar een slecht avondmaal.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1