Dokter Van Nes en de Anna-kliniek Het bestuur beantwoordt een open brief Verkiezings-verlangeri van de K.V.P. Lijstenverbinding bij de KVP WOENSDAG 9 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het Bestuur van de Vereniging voor Misvormden te Leiden verzoekt het volgende antwoord te publiceren, op de „open brief" van dr. ir A. M. van Deventer en dr, T. Sperna Wei land d.d. 30 December 1951 gericht aan prof. dr. L. J. van Holk, voor zitter der vereniging inzake de moei lijkheden in de Anna-Kliniek te Lei den. Ofschoon deze open brief ge richt is tot prof. van Holk persoon lijk, meent het bestuur dat de strek king van deze brief zodanig is, dat hij een oprecht onomwonden en vol ledig antwoord vraagt van het be stuur in zijn geheel. Vraag 1: Aoht u het etisch verantwoord, statuten van de Vereniging voor Misvormden zó samen te stellen, dat het bestuur van de vereniging be slist wie als lid dezer vereniging wordt toegelaten? Antwoord: De statuten der vereniging zijn vastgesteld niet door het bestuur, maar bij besluit van de ledenverga dering van 24 November 1945 na toe lichting en discussie. Het is niet ongebruikelijk de toe treding tot lid ener vereniging af hankelijk te stellen van de goedkeu ring van het bestuur. Deze gedragslijn, die reeds in de oude statuten was vastgelegd, werd wenselijk geacht teneinde te voorko men, dat op een gegeven moment bepaalde personen zich een machts positie in de ledenvergadering zou den kunnen scheppen, met onjuiste doelstellingen. Vraag 2: Acht u het etisch verantwoord de ze bepalingen der statuten te gebrui ken om de ledenvergadering o.a. door het aannemen als lid van echt genoten, vrienden en kennissen van bestuursleden zó samen te stellen, dat het bestuur steeds zeker is de meerderheid van de ledenvergade ring achter zich te hebben? Antwoord: De procedure om leden te werven door de stellers gewraakt, is juist door dr. van Nes reeds eerder toege past in de vereniging. Zo heeft hij, evenzeer als de be stuursleden, in 1945 enige leden ge worven. Daar er destijds geen con flicten tussen het bestuur en dr. van Nes waren kan er geen sprake zijn van een tevoren vastgestelde meer derheid, waarover het bestuur altijd zou kunnen beschikken. Zodra de conflicten ontstonden, is de status quo eerlijkheidshalve ge handhaafd, en zijn geen leden meer toegelaten. Vraag 3: Acht u het etisch verantwoord door middel van statutenwijziging de ge neesheer-directeur van de Anna Kli niek zijn statutair vastgesteld recht op beroep bij een commissie van toe zicht te ontnemen? Antwoord: Toen op de ledenvergadering van November 1945 de statutenwijziging werd voorgesteld, waarbij de com missie van toezicht werd geschrapt, verkreeg dit de instemming zowel van de commissie zelve als van de ledenvergadering. De voorgestelde statutenwijziging werd met algeme ne stemmen aangenomen. Het con tract met dr. van Nes is tot stand ge komen in Maart 1946 dus een half jaar NA de statutenwijziging. Dr. van Nes heeft nooit enig be zwaar gemaakt om deze commissie te laten vervallen. Vraag 4: Acht u het etisch verantwoord een medisch adviseur voor het bestuur te benoemen, wiens taak het is een reorganisatieplan uit te voeren, waar bij de in functie zijnde geneesheer directeur wordt ontslagen, en daar na deze medische adviseur aan te stellen als geneesheer-directeur? Antwoord: In het licht der bestaande verhou dingen „JA". Bovendien is de Medisch Adviseur van het bestuur pas benoemd toen het reeds voor het bestuur vaststond dar dr van Nes zou worden ontsla gen en het dus geboden was, dat zijn opvolger zich moest inwerken. Vraag 5: Acht u het etisch verantwoord, een geneesheer-directeur, die meer dan 16 jaar zijn beste krachten aan de Anna Kliniek heeft gegeven en onder wiens directoraat deze kliniek een nationale en internationale ver maardheid heeft gekregen zonder op gave van redenen het arbeidscon tract op te zeggen? Antwoord: Dr. van Nes wist zeer goed na al de onderhandelingen en besprekin gen van ruim een half jaar, om wel ke redenen hij ontslagen werd. Daar voor een geneesheer-direc teur nog geheel andere eigenschap pen vereist worden dan alleen een bekwaam operateur te zijn, kan „16 jaar zijn beste kracht geven" niet als de enige overweging gelden. Vraag 6: Acht u het etisch verantwoord, dat door het bestuur van de Vereniging voor Misvormden om arbitrage inza ke de controverse bestuur van de Vereniging voor Misvormden dr. van Nes, voorgesteld door verschei dene leden van de vereniging, wordt geweigerd? Antwoord: Waneer in een vereniging enig verzoek bijv.: om arbitrage (hier zal wel bedoeld zijn bemiddeling) „door verscheidene leden van de vereni ging" wordt aangevraagd, maar op een ledenvergadering door de meer derheid verworpen wordt, dan spreekt het vanzelf dat dit verzoek door het bestuur als afgedaan zal worden beschouwd zoals in een de mocratische samenleving trouwens niet anders te verwachten is. Vragen 8 en 9: Acht u het etisch verantwoord, dat het bestuur van de Vereniging voor Misvormden een arbitraal on derzoek in genoemde controverse, voorgesteld door het comtié van oud patiënten, weigert? Acht u het etisch verantwoord, dat het bestuur van de Vereniging voor Misvormden een arbitraal on derzoek, voorgesteld door het perso neel van de werkplaats van de Anna Kliniek, weigert? Antwoord: Het is duidelijk na het ad. 6 be- sprokenen, dat het bestuur van ver zoek, door de ledenvergadering ver worpen, niet zal kunnen aanvaarden van een commissie van oud patiën ten of van het personeel van de werkplaats al was het alleen maar omdat beide groepen, niet de minste verantwoordelijkheid dragen voor het beheer van de kliniek en dus ook geen recht van spreken hebben. Vraag 7: Acht u het etisch verantwoord, dat het bestuur van de Vereniging voor Misvormden een door het Ar beidsbureau voorgestelde medische commissie van onderzoek inzake bo vengenoemde controverse, aan wel ker samenstelling het aanvankelijk zelf heeft medegewerkt, op het ogen blik, dat de commissie in werking kan treden, weigert? Antwoord: De commissie in dit punt bedoeld, was een medische commissie van voorlichting voor de directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau van Leiden die de ontslag aanvrage van dr. van Nes ambtshalve moest behan delen. Begin December 1950 werd aan dr. van Nes en aan het bestuur verzocht, elk een lid voor deze commissie aan te wijzen. Op 4 Januari 1951 berichtten wij aan het G.A.B., wie onze vertegen woordiger zou zijn, dr. van Nes was niet genegen of in staat een Neder lands arts voor deze commissie aan te wijzen. Toen het G.A.B. eindelijk me dio Mei besloot zonder medische ad viescommissie een uitspraak te doen, tenzij dr. van Nes alsnog een Neder lands arts zou aanwijzen, hetgeen dr. van Nes medegedeeld werd, weigerde hij wederom. Eerst een maand later, dus half Juni was dr. van Nes einde lijk bereid een Nederlandse arts te benoemen. Zes en een halve maand nadat deze commisie was ingesteld. Het bestuur achtte toen langer uit stel niet verantwoord en heef. op een beslissing van de zijde van het G.A. B. aangedrongen welke dan ook 14 dagen later is gegeven. Geen weldenkend mens zal het be stuur na deze uiteenzetting er nog van kunnen beschuldigen, niet aan deze commissie te hebben willen me dewerken. Hoewel de punten 10, 11 en 12 met het ontslag van dr. van Nes niets te maken hebben, is het bestuur niet temin bereid, hierop te antwoorden. Vraag 10: Acht u het etisch verantwoord, na al de genoemde pogingen om tot een onderzoek te komen, te verklaren, dat noch officieel, noch officieus iets bekend was van een wens om een arbitraal onderzoek inzake de ge noemde controverse? Antwoord: Toen in het telefonisch onder houd met een der heren van de pers aan de voorzitter gevraagd werd of hii van acties ten gunste van dr. van Nes iets afwist, kon hij in alle op rechtheid verkaren, dat hem daar „noch officiceel noch officieus" iets van bekend was. Immers eerst na dien bereikte het bestuur officieel een brief, terwijl officieus de voor zitter niet eens wist, dat het om ar bitrage ging in deze acties maar al leen om vaag geformuleerde protes ten. De neus van de Russische straaljager Mig 15, die hier één van zijn eerste Westerse landen, dat de Russen hun jagers met radar uitrusten, waardoor vluchten maakt, heeft een ongewone vorm. Dat bevestigt de vrees van de ze tevens geschikt zijn voor nacht-verkenningsvluchten. Deze opname is gemaakt op een Oost-Duits vliegveld en is gepubliceerd in de Aviation Age Magazine. Vraag 11: Acht u bet etisch veram woord, dat bei bestuur van de Ve;eniging voor Misvormden tijdens een druk ke operatiedag door stoiende en enerverende handelingen het werk van de operateur en zijn operatie kamer-personeel hindert? Antwoord: Achten de stellers het etisch ver antwoord iat een zuster dit de vo rige dag door het bestuui wegens beledigende uitlatingen tegenover d»t bestuur in het openbaar geuit, was ontslagen door de gentesheer- dnecteur de hand boven het hoofd wordt gehouden, en tegen de uit- örukehjke wens van nel oes-uur in de kliniek wordt gehandhaafd? Vraag 12: Acht u het etisch verantwoord, dat een lid-medicus en de medische adviseur van het bestuur zonder dringende reden een operatieruim te binnendringen, terwijl daar een patiënt in ruggegraatsverdoving dus bij bewustzijn in behande ling is? Antwoord: Daar deze aangelegenheid voor de afdelingsraad van de Koninklijke Nederiandsche Maatschappij tot be^ vordering van de Geneeskunst is ge bracht, verwijst het bestuur voor de be^-ordeling er van naar de uit spraak dezer afdeling, terwijl het er nans reeds opmerkzaam op maakt, dat de betrokken rpedici ter stellig ste ontkennen, dat er op net tyds .ip, dat zij de gipskamer betraden, ge opereerd werd. De zeer tendentieuse berichtge ving hierover is voor rekening van de inzenders dezer artikelen. Vraag 13: Acht u het etisch verantwoord, da: het bestuur der Vereniging voor Misvormden, door aan di van Nes de gelegenheid te onfr.°mtn in een speciaal geouth'eerde kliniek en met speciaal getraind personeel zijn i-rihopaed'.sch werk voort te zetten, aan vele gerekkigen, die hun hoop op dr van Nef- gevestigd hebben, de rr ogelijkhe'd ontneemt zich door htm te laten behandelen? Antwoord: Het zou ongerijmd zijn van het bestuur te verlangen dat bet tegen strijdige maatregelen neemi Wan neer het beduur aan dr. van Nes de gelegenheid ontneemt zijn werk m de kliniek voort te zetten, kan het ncm niet tegelijkertijd toestaan zijn werk wel voort te zetten. Het is ons een troost, dat er veel gectekkigen zijn die hun r.oop blli ven vestigen op de Anna Kliniek en de medische hulp die daar wordt ge noden. Vraag 14: Acht u het etisch verantwoord om na alles, wat over het ontslag van dr. van Nes in de pers en in de Tweede Kamer is gesproken, en na al de uitingen van bezorgdheid, die u stel lig van de zijde der patiënten be reikt zullen hebben, alsnog een na der onderzoek in de controverse be stuur van de Anna Kliniekdr. van Nes te weigeren? Antwoord: Noch de „uitingen van bezorgd heid" van de zijde van patiënten, noch de stukken in de pers bevatten enig materiaal dat, ;n de ogen van het bestuur, op het ontslag van dr. van Nes nieuw licht werpt, terwijl Tweede Kamer evenmin aanleiding voor het bestuur kan zijn om op de genomen beslissing terug te komen. Het bestuur meent, in verband mei de puolicaties in de pers, aan het bovenstaande nog enige opmer kingen te moeten toevoegen. 1. De patiënten van dr. van Nes hebben inderdaad op 31 December de Anna Kliniek verlaten en voor zover zij niet naar huis konden gaan, werden zij door dr. van Nes naar el ders overgebracht. Het spreekt vanzelf, dat het voor alle partijen mindeT prettig zou zijn geweest, indien dr van Nes na 1 Ja nuari 1952 nog in de Anna Kliniek zou moeten komen om zijn patiënten verder te behandelen, waar het be stuur hem natuurlijk toe in staat zou hebben gesteld Dr van Nes wilde dit om begrijpelijke redenn niet, en bracht zijn patiënten over naar het Verpleeghuis Zonnewende, zoals tevoren ook regelmatig geschiedde. Het „leeglopen" der Anna Kliniek betreft dus uitsluitend een over gangstoestand, welke door het be stuur voorzien was. 2. Inzake het vertrek van de me dische staf is in een deel van de pers een onjuiste voorstelling van ken gegeven. Een tweetal zeer jonge assisten ten, van wie een de schoonzoon van dr. van Nes was, waren in de loop van het tweede half jaar 1951 door het bestuur, op /erzoeK van dr. van Nes, aangesteld tot uiterlijk 1 Ja nuari 1952. Het vertrek op 1 Januari stond bij het aangaan van hun verbintenis reeds van tevoren vast Ze waren beide in militaire dienst en slechts enkele uren per dag in de Anna Kliniek werkzaam Sinds 2 Januari 1952 wordt m de Anna Kliniek gewerkt door een staf van 4 doctoren, n.l. een eerste be handelend Geneesheer, benevens 2 oudere assistenten die reeds jaren lang als zelfstandig chirurg werk zaam zijn gewees' en nu hun Ortho- paedische opleiding hier voltooien, verder een jongstt assistent, die hier een volledige Orthopaedische oplei ding zal krijgen Het Bestuur van de Vereniging voor Misvormden. Prof. dr. H. J. v. HOLK, voorzitter. Mr. dr. F. DLTARC, secretaris. G. R. D. CROMMELIN, penningm. Prof. dr. D. J STEENHUIS. Dr. P C. v. ARKEL. P. J. KAISER, arts. iïettóiaett, aak vaat uetplegendett Door de gezamenlijke Werkgevers- en Werknemersorganisatie op het gebied van Volksgezondheid en Maatschappelijk Werk is opgericht het Pensioen fonds voor Volksgezondheid en Maatschappelijk Werk, dat een betere ouder domsverzorging beoogt voor hen, die op deze gebieden werkzaam zijn Tot nog toe waren deze oud-verplegenden en maatschappelijk werkenden in de meeste gevallen geheel onverzorgd. Maandagmiddag is het kantoor van het P. V. M., Vondelstraat 9 te Amsterdam, officieel in gebruik genomen. Mej Zr. C. Heine van het Pensioenfonds ontving gistermorgen van enige jonge verpleegsters een kleine bloemenhulde. Geheel links dr C. K. A. W. Blankenstijn, voorzitter van het P. V. M. Voor '52 staat nog meer op 't program II (Slot) Wat eist het gezamenlijk dragen van de lasten van de overheid? Wat onze afweer van het communisme? Wat is ons standpunt in de zaken staatsbemoeiing naar van het Rijk en in internationaal SC^PP^^ ^®n'1 verband? En wat wil ons program ten aanzien van het buitenlands be leid? Dit wordt als volgt weergege ven in het ontwerp-program 1952, waarvan wij hier het slot van de hoofdpunten weergeven: IV. Het gezamenlijk ciragen van de lasten eist van de overheid: een zuinig beheer van de door zo SAonduxdiwifyiging, inyed end Prins(es) van Oranje meerderjarig op 21 jaar In huidig tijdsgewricht leeftijd van 18 jaar te laag Het reeds enige maanden geleden door ons aangekondigde achtste voorstel tot grondwetswijziging be trekking hebbende op de meerder jarigheid van de koning, heeft de regering thans bij de Staten-Gene- raal ingediend. Tot nu toe luidt het eerste lid van kennis van de vorst veel hogere eisen worden gesteld dan in vroe gere jaren. Het zou daarom te be treuren zijn, aldus meent de rege ring, dat, in geval een gerechtigde tot de kroon reeds in de aanvang van zijn 19de levensjaar geroepen wordt de regering op zich te nemen, art. 31 van de grondwet: „De koning hem in feite de pas wordt afgesne- meerderjarig als zijn achttiende den tot het vervolgen van zijn op de jaar vervuld is". I vervulling van de hem wachtende De regering stelt voor dit artikel gewichtige taak gerichte studies, aldus te doen luiden: De regering stelt niet voor art 76 lie. drie van de Grondwet te wijzi- Een minderjarige koning, die geri) waarbij is bepaald, dat de Prins zijn 18de jaar heeft vervuld, kan van 0ranje en de dochter des ko- bij een wet meerderjarig worden - 1 verklaard. Ten aanzien van een minder jarige koning, die zijn 18de jaar nog niet heeft vervuld, kan bij een wet worden bepaald, dat hij meerderjarig zal zijn, zodra hij zijn 18de jaar zal hebben ver vuld. Het bepaalde in de vorige le den geldt mede ten aanzien van de prins van Oranje en de doch ter des konings, die de vermoe delijke erfgenaam is van de kroon. Over het ontwerp van een wet, als in dit artikel bedoeld, beraadslagen en besluiten de Staten-Generaal in verenigde vergadering. Naar het oordeel der regering be- nings, die de vermoedelijke erfge naam is van de kroon, nadat hun 18de jaar is vervuld, van rechtswege zitting hebben in de Raad van State, omdat deelneming aan de werk zaamheden van dit college juist in belangrijke mate kan bijdragen tot de vorming van de a.s. drager of draagster der kroon. (Dit achtste voorstel tot Grond wetswijziging beoogt dus de meer derjarigheid van prinses Beatrix, onze kroonprinses, van 18 op 21 jaar te brengen. Door wijziging van het eerste lid van art. 29 dei Grondwet, geniet zij pas op 21-jarige leeftijd een jaarlijks inkomen uit 's rijks kas van 200.000, tenzij zij eerder meer derjarig verklaard wordt, dan wel eeider een huwelijk heeft aange gaan, waartoe bij jle wet toestem staan er klemmende redenen, °m de verjeen(jt Red.). leeftijd, voorgeschreven voor het 5 meerderjarig worden van de koning, j te verhogen tot de voor de meerder jarigheid algemeen geldende grens Het motief, hetwelk indertijd voor zal bij het bepalen van een lage leeftijd voor het meerderjarig wor den van vorsten, namelijk de wens om een eventueel regentschap zo kort mogelijk te doen duren, moge ook thans niet van betekenis zijn ontbloot, niet ontkend kan worden, dat in het huidige tijdsgewricht de hier bedoelde leeftijd van 18 jaar te laag moet worden geacht. Het staatsbestuur is immers in de i loop der laatste decennia zozeer in ingewikkeldheid en omvang toege nomen, dat aan het inzicht en de 7WA miUtfflPUPM Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten I Neem bij de minste klacht de snel werkende, ver zachtende, slijmoplossende, j AKKERS ABDUSIROOP Na hetgeen gisteren is medege-Arnhem-Nijmegen deeld voor de candidaatstelling in deAmsterdam aaneengevoegde kringen Leiden, Rotterdam 4 Dordrecht en Middelburg volgen hieronder de lijstenverbindingen van de K.V.P. voor het gehele land, waar bij rekening is gehouden met de ver wachtingen voor de K.V.P. zowel bij 100 Kamerleden als, wanneer de be treffende Grondswetherziening ,er door" gaat, bij 150 Kamerleden. De aan te wijzen candidaten zijn de z.g. kwaliteitszetels, voor welke de na men door de verkiezingsraad defini tief worden vastgesteld; de aldus be noemde candidaten komen dus voor de groslijststemming niet meer in het geding. Kringen 12 3 4 Den Bosch het antwoord van de minister in de Tilburg 4 1 Den Haag Leiden Dordrecht Middelburg Haarlem Den Helder Utrecht Zwolle Groningen Leeuwarden Assen Maastricht 32 10 48 16 1 bij 100 zetels aantal zetels. 2 aantal aan te wijzen candidaten 3 bij 150 zetels aantal zetels. 4 aantal aan te wijzen candidaten. hoge belastingen verkregen gelden; het breken met perfectionisme in de uitvoering van de staatstaak; overheveling waar mogelijk van het maat verdeling der lasten met inacht neming der behoef ten verschillen; belasting-faciliteiten ter bevorde ring der particuliere charitas. V. Afweer van het communisme: wetgeving en bestuur volgens de christelijke leer van rechtvaardig heid en liefde; scherpe bestrijding van de com munistische leer en de communisti sche practijk, o.a. wat betreft haar pogingen tot doorkruising van het werk der bonafide vakbeweging door misbruik van het wapen der sta king; bijzondere maatregelen ter hand having der veiligheid in buitenge wone omstandigheden; wijziging der drukpersvrijheid c'oor mogelijkheid tot verbod van bepaalde uitgaven; mogelijkheid tot vervallenverkla ring van lidmaatschap van revolu- tionnaire volksvertegenwoordigers. VI. Overige werkpunten. Van de overige werkpunten (zie Werkprogram punten 40 t.m. 45) dienen nadrukkelijk de aandacht te hebben: a. de principiële punten vermeld onder Binnenlandse Zaken en Jus titie. b. de belangrijkste punten vermeld rnder: Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Wederopbouw en Volkshuisvesting, Volksgezondheid. B De zaken van het Rijk. De rijksverbondenheid van Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen zijn gegrondvest op het Ne derlanderschap der burgers en ge lijkwaardigheid der landen. De zelfstandigheid van elk der drie landen blijve behouden en wor de versterkt. Onderlinge hulp en bijstand wor dt verleend, in het bijzonder van Nederland tegenover de beide an dere landen. De uitoefening van het Neder landse gezag over Nieuw-Guinea zij gericht op het belang der bevolking. Dus op haar godsdienstige, geestelij ke en stoffelijke ontwikkeling. En op de verzekering van haar zelfbe schikkingsrecht, wanneer de rijpheid daarvoor verkregen is. Vrijheid van missie en zending blijve gewaarborgd. De economische openlegging van hel land worde bevorderd en de in schakeling der bevolking in het openbare leven gestimuleerd. C Het b oven-nationale en het in ternationale verband. De K.V.P. heeft ruimhartige be reidheid tot verdragsgetrouwe sa menwerking met Indonesië in een doeltreffend verband, met volledige aanvaarding van het feit der soeve reiniteitsoverdracht. Zij wil daarmee dienen de belan gen der beide landen en bijdragen tot de wereldvrede. De K.V.P. streeft naar versterking van de volksbelangstelling voor het buitenlands beleid en voor de ont wikkeling der volkerensamenwer- king. Zij wil de versterking van de in vloed der Staten-Generaal op het buitenlands beleid. Zij verlangt een snelle totstand koming der Benelux. Zij komt op voor een krachtige be vordering van de federale eenheid van Europa met waarborging van de levensbelangen ook van de kleinere landen en met inachtneming van het nationaal-eigene. Zij wil op de grondslag van het Noord-Atlantisch Verdrag krachtig deelnemen aan de noodzakelijke weerbaarheid der betrokken volken er. ook in economisch opzicht de At lantische gemeenschapsgedachte ver sterken. Zij verlangt een steeds hechtere Europese en Nederlandse samen werking met de Verenigde Staten van Amerika en Canada. Zij wil Nederlandse kennis en energie benutten in de vreemde, vooral ten behoeve van de ontwik keling van daarvoor in aanmerking komende gebieden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6