Ned. Elftalclub weer bijeen Zeer grote belangstelling voor de Nieuwjaarspuzzel <2nze Samrubriek H li 'i H M fO»! m i W 6j vm m jtfeisjeshandel WOENSDAG 9 JANUARI 1952 LIE LEIUSE CU UKANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Jleite GOLF De inktspuiter in ben Haag, de man, die er aardigheid in vindt, om kleren van voorbijgangers met een zwarte vloeistof te besmeuren, is, nadat hij enige tijd niets van zich had laten merken, weer actief ge worden. Twee dames deden gisteren aangifte bij de politie. 25 Arbeiders, werkzaam op de Philips T.L.-buizen- en autolampen fabriek te Roosendaal hebben ont slag aangezegd gekregen. Op de onbewaakte overweg na bij Oudenbosch is gistermorgen het 9-jarig dochtertje van de fam. de Hoon met haar rijwiel door een elec- trische trein gegrepen en op slag gedood. De Friese Staten hebben een adres aan H. M. de Koningin ge richt, waarin zij verzoeken de eed, belofte of verklaring in de Friese taal te mogen afleggen. Zij onder steunen hun verzoek met argumen ten van godsdienstige en zedelijke aard. tering van de aandelen was 260. De ontslagaanvrage voor 100 man en de kans, dat er nog 100 man geen em plooi meer zullen kunnen vinden, heeft een minder gunstige indruk ge maakt. Cultures wisten zich na een aarze lende opening gemakkelijk te hand haven. HVA bleef boven pari, n.l. 100H en ook de meeste Tabak- en Rubberwaarden sloten goed prijshou dend. Bij de Industriepapieren wa ren vooral de nieuwe aandelen Uni lever licht aangeboden. Geheel onbe grijpelijk is dit niet, daar deze aan delen a.s. Donderdag moeten -worden volgestort. Hoewei velen van de mo gelijkheid tot effectenbelening zou den hebben gebruik gemaakt, leidt het naderen van de stortingsdatum toch bijna altijd tot lichte verkoop druk. De overige Industrie-aandelen en ook de Scheepvaartpapieren wa ren nauwelijks prijshoudend tot iets luier. Staatsfondsen onveranderd voor de guldensbeleggingen en een fractie hoger voor de dollarobligaties, dit laatste in overeenstemming met het agio dat aantrok to4 9H pet. Aandelen Walvischvaart, die wegens de niet ongunstige vangstberichten Maandag reeds een kleinigheid beter waren stegen nu tot 94J^. Prolongatie V/i procent. J^EURS - QVERZICHÏ LUSTELOZE MARKT. Ontwikkelde de markt zich Maan dag, voornamelijk onder invloed van de betere stemming voor Indonesi sche waarden, niet ongunstig, giste ren viel er eigenlijk geen bepaalde tendens te bespeuren. Hier en daar moest een fractionele achteruitgang worden geconstateerd, maar dit werd hoofdzakelijk toegeschreven aan de weinige orders. De omzet bedroeg Maandag ruim V/2 millioen gulden voor aandelen. Een cijfer dat gisteren waarschijnlijk niet gehaald is. Van de speciale fondsen trokken aandelen Indonesische Spoor maar weinig belangstelling. Alleen in de eerste tape werden enkele stuks ver handeld op circa 13% (14). Aandelen Ford bleven ook nu ongenoteerd. De stockdividenden Ford (overeenko mende in waarde met een half aan deel) waren 122 tegen de vorige dag 110, een licht herstel dus na de reactie van Maandag. De laatste no- Drieling met jaar verschil Een drieling, die in het En gelse stadje Cromer geboren is, zal haar hele leven lang ieder jaar weer moeten uitleggen, waarom zij niet alle drie op de zelfde dag hun verjaardag vie ren Want David Gaul werd gebo ren op 30 Dec. 1950, terwijl Ni- gel en Anthea pas het levens licht aanschouwden op 6 Jan. 1951 10 minuten na elkaai. Maar deze week verschil kan tot een tar" uitgroeien, wanneer Da vid en Nigel de wapenrok moe ten aantrekken en tot verschil lende lichtingen gaan behoren. Het Britse medische genootschap zei er van, dat zeven dagen tijdsverschil tussen twee geboor ten weliswaar zeer ongewoon, n ar toch geen „phenomeen" is. Er is werk genoeg, ieder krijgt een kans, mits „Er staat ons een zwaar, maar am bitieus programma te wachten, jon gens," zo zei bondscoach Van der Leek het gisteravond in „De Kuil" van het Olympisch stadion na afloop van de conditietraining en de voet baloefeningen op het veld. „Er zul len A- en B-elftallen worden samen gesteld en Zwaluwenteams moeten worden gevormd. Je kunt er dus allen op rekenen, je komt aan bod en je kunt dus tonen, wat je waard bent". Zo ongeveer begon Van der Leek zijn Nieuwjaarstoespraakje voor de Nederlandse Elftalcluib, die na een onderbreking van enkele weken in verband met Kerstdagen en Nieuw jaar, weer bijeen was gekomen. Op het veld zagen wij Bakers, Groene- veld, de beide doelverdedigers Kraak en Landman, verder Terlouw, Wiertz, Lenstria, De Jong, Van Schijndel, Van Melis, Kuneman, Clavan en Bennaars aan het werk. Charley van der Weerd had de reis uit Wagenin- gen niet ondernomen, omdat hij last had van een dijbeenblessure en Odenthal en Biesbrouck ontbraken op het appèl wegens griep. Van der Bogert is geheel hersteld van zijn hersenschudding. Hij hoopt Zondag a.s. weer in de competitie te spelen en de volgende week de centrale training te Amsterdam te hervatten. Van der Tuyn kreeg tijdens de sprints op de sintelbaan last van een spiertje en nam dientengevolge niet deel aan de oefeningen met de bal en het on derlinge partijtje. „Wij zijn op de goede weg", zo was Van der Leek verder gegaan, „en wij zullen dezelfde richtlijnen blijven volgen. We zullen werken aan de lichamelijke conditie, wij zullen pro beren het ploegverband op te voe ren en gaarne medewerken om de grote onderlinge vriendschap, die in de club heerst, nog te verbeteren. Maar daarom mogen wij ook van de spelers verwachten, dat zij ijverig zijn en hun voorbereiding voor de komende internationale wedstrijden tot in de puntjes zullen verzorgen. Sta open," zo vervolgde Van der Leek, „voor indrukken, luister naar raadgevingen, héb zelfcritiek. Laat je niet afleiden van het doel, houd je aandacht geconcentreerd op datgene wat wij willen bereiken en toon, dat je wilskracht bezit om te slagen." i Uitvoerig ging de bondscoach ten- I slotte in op de plannen, welke op theoretisch en practisch gebied in de komende maanden aan de orde zul len worden gesteld, waarbij by me dedeelde, dat verscheidene films ter beschikking staan o.a. een uitste kende Engelse over het Leaguevoet bal om de theorie aan de practijk te toetsen. Bij deze eerste centrale training in het nieuwe jaar waren de officials A. W. Verlegh, H. Mommers, A. J. van der Meulen en dr. J. Thomee, aanwezig. OPLOSSING EN PRIJSWINNAARS Horizontaal: 1. luwen, 5 slijk, 8. spar, 11. Wenen, 15. eerst, 17 Volta, 19. Eelde, 21. veen, 23. nederzetten, 26. eens, 28 els, 29. Po, 30. ert 31. ere, 32. do, 34: net, 35. N.S., 36 karwei, 39. intens, 42. K.H., 43. Aar, 44. An glicaan, 45. tam, 47. Dm, 49. 11., 51. D.S., 52. ara, 54. ge, 55. deel, 56 Bets. 58. er, 59. klomp, 61. keten, 63. kreet, 64. Sleen, 65. Ne66.. knap, 67. vete, 68. Ee, 70. urn, 72. T.S., 73. Ie. 1* Ane, 75. Ria, 77. zandloper. 84. nis 86. tg., 88. Pierre, 90. adagio, 92 N S., 93. iep, 95. re, 96 avé, 98. are, 99. U.S., 100. wet, 101. gild, 103. nederwaarts, 107. Joke, 108. aarde, 110. noord, 111. staan, 113. rente, 114. miss, 115. deeg, 116. Indus. Verticaal: 1. levendig, 2. wees, 3. een, 4. Nr., 5. sté, 6. ijverig. 7. kort, 8. stee, 9. patria, 10. ree, 11 wl., 12. Ede, 13. neen, 14. nesthaar, 16. snor, 18. L.Z., 20. ende, 22. els, 24 Deen, 25. tana, 27. nek, 29. parlementair, 33 .ontsteltenis, 36. ka, 37. W.A., 38. ui, 40. Tn., 41. sa, 43. A.M., 46. ma, 48. lekker, 50. lepta's, 51. deksel, 53. rennen, 55. doek, 57. stee, 60. Lr., 62. Ee, 65. nuttiger, 69. eerstens, 71. Nr., 74. as, 76. i.p., 77. Zr., 78. Arad, 79. nevens, 80. la, 81. parade, 82. Eder, 83. ra, 85. i.o., 87. gei, 89. eend, 91. gust,92. nek, 94. plan. 97. Eros, 98. aard, 100. wond, 102. dat, 104. Éem, 105. w.o., 106. T.S.G., 107. Jan, 109. re, 112. a.i. De wens luidt: „Wij wensen U allen een Zalig Nieuw jaar". Alhoewel voor deze Nieuws jaars puzzel geen grote prijzen beschikbaar gesteld waren, was het aantal inge zonden oplossingen toch enorm groot! Blijkbaar heeft de puzzel tij dens de vele vrye uren in een be hoefte voorzien. De gelukkige winnaars zijn: L. van Steenbergen Oude Vest 231 Leiden (manchetknopen). Jetty Castelein, Oude Rijn 30, Leiden (sigarenschaar- tje), mej. J. van Leeuwen, Veenweg 1, Leidschendam (sleutelplaatje), mej. J. v. d. Hulst, Rijndijk 264, Voorschoten (asbakje), H. v. Zand wijk, Stieljesstraat 24, Leiden (siga retten-etui), mevr. A. Bakker-v. d. Willik, Noordeinde 238 A, Roelof- arendsveen (portemonnaie), C. v. d. Valk, Leidseweg 300, Voorschoten, (lepeltje), mej. A. M. v. Dijk. Rijns- burgerweg 32, Leiden (vulpotlood) en Th. W. Need, Sumatrastraat 169, Lei den (boek). De pryzen zullen wor den toegezonden. We vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat oplossingen van de Kerstpuzzel (de gevraagde spreuk is voldoende) tot Dinsdag 15 Jan, a.s. kunnen worden ingezonden aan De Leicise Courant, Papengracht no 32, Leiden, met vermelding van „Kerst puzzel*' op de engeloppen Oplossin gen van de Nieuwjaarspuzel van „Sursum Corda" kunnen eveneens tot Dinsdag 15 Jan. a.s ingezonden worden. S. v. p. duidelijk adresse ren aan de Administratie van Sursum Corda, Papengraclit 32 Leiden, met vermelding van „Nieuwjaarspuzzel". Wat lezers schrijven DE GEWONDE SVLV-KEEPER II. STOMPWIJK, 8 Januari. Blijkbaar hebben „enige suppor ters", van S.V.L.V. het slot van het verslag van de wedstrijd St. Boys— S.V.L.V. anders opgevat dan de be doeling was en hierop gereageerd met een ingezonden stukje van 7-l-'52, waarin rechtstreeks en on verdiend een blaam geworpen wordt op Stompwijk en St. Boys. Het schrij ven is kennelijk bedoeld als een rechtvaardiging voor de ingediende en ongegronde klacht, want zo schrij ven „enige supporters" liet volgens „enige ooggetuigen" de plicht dat er op ieder sportterrein een volledig uitgeruste verbandtrommel aanwe zig is, in Stompwyk veel te wensen over. En met de laatste zin: „Toen er EHBO gevraagd werd, kwam niemand anders opdagen", wordt Stompwijk en zijn supporters gelijk gesteld met de gewetenloze en on barmhartige reizigers, die een zeker mens, reizende van Jeruzalem naar Jericho overvallen en verwond door rovers, zonder hulp langs de weg lieten liggen. De voorzitter van St. Boys, die in do onmiddellijke nabijheid was ver klaarde, dat direct, nadat bleek, dat voor de kleine verwonding (de doel man kon na het pleisterverband rus tig verder spelen) een pleistertje no- dig was, hij persoonlijk de verband- j doos haalde om de speler te helpen en enige personen om doorgang moest vragen om bij de doelman te kunnen komen. Bij de doelman trof hij enige inderdaad bezorgde dames (geen z.g. bezorgde dames zoals sup porters schrijven) aan, die zich. zon de zich bekend te maken als EHBO- ers, direct, met de voortvarendheid aan dames eigen, meester maakte van de inhoud van de doos. De voor zitter liet dit toe, beseffende dat jongedames soms bepaalde voorrech ten op iemand kunnen hébben. Wan neer deze jongedames geen verband gelegd hadden, zou de voorzitter St. Boys dit zelf wel gedaan hebben of een lid van de Stompwijkse EHBO. Een dergelijk lid is altijd aanwezig of in de onmiddellijke nabijheid. De inhoud van de verbanddoos werd na afloop van de wedstrijd door een be stuurslid van de LVB gecontroleerd en in orde bevonden. Het bestuur van St. Boys houdt het bij de mede deling van dit bestuurslid, die meer bevoegdheid zal hebben dan „enige ooggetuigen". Werden in het verslag de dames ge rustgesteld ditmaal kunnen ook „enige supporters", die afdingen op „enige oo«T«etu;gen" gerustgesteld worden. Bij een volgend geval zal de geïn specteerde verbanddoos weer zo snoedig mogelijk "ehaald worden. In Stompwijk is men nog wel zo mens lievend om een gewonde speler, al is het letsel nog zo gering direct te hel pen als dit nodig blijkt te zyn. Ter meerdere geruststelling nog dit: In het kleedlokaal is een normale ver banddoos aanwezig, terwijl in de EHBO-post aan de zijingang van het terrein een volledige EHBO-uitrus- ting aanwezig is van veiligheidsspeld tot brancard toe. J. DE KLER. SCHAATSENRIJDEN Voor de internationale wedstrijden in het hardrijden, die 19 en 20 Jan. a.s. in de Noorse hoofdstad worden gehouden en waaraan naar verwacht wordt verscheidene leden van olym pische ploegen zullen deelnemen, zijn ook Russische rijders uitgenodigd. De uitnodiging werd vóór Kerstmis ver zonden maar een antwoord is nog niet ontvangen. Het Noorse organisatiecomité hoopt ook nog altijd op een inschrijving van de Russen voor de winterspelen. DE NOORSE SELECTIEWEDSTRIJDEN. Ook op de tweede dag van de Noorse selectiewedstrijden op de Jor- dalbaan te Oslo lieten de weersom standigheden en de gesteldheid van het ijs veel te wensen, wat in de tij den tot uitdrukking kwam. Boven dien was de wind een lastige factor. In de groep voor all-round rijders won Hjalmar Andersen de 1500 me ter in 2.27.3. Een extra wedstrijd over 1500 me ter had tot uitslag: 1. Kjell Trystad 2.28.8; 2. Joh. Pedersen 2.25.3. Op de 3000 meter maakte Roald Aas met 5.01.5 de beste tyd. Daarna was de volgorde: 2. Hjalmar Ander sen 5.02.04; 3/4 Yngvar Karlsen en Sverre Haugli 5.06.0. Het klassement voor deze twee daagse wedstrijden ziet er aldus uit: 1. Andersen 196.043, 2. Roald Aas 199.727, 3. Karlsen 200.340, 4. Haugli 202.527, 5. Finn Hodt 203.180. Na deze wedstrijden mag men aan nemen dat Andersen, Aas. Karlsen en Haugli in elk geval de Noorse kleuren bij de winterspelen zullen verdedigen. In het huidig seizoen is nog geen 10.000 meter wedstrijd in Noorwegen gereden. .Oorspronkelijk stond er een op het program voor Jor- dal, maar wegens de ongunstige weers- en ijsgesteldheid hebben de organisatoren dit program gewijzigd. Afgaande op de resultaten van het vorig jaar verwacht men, dat An dersen en Haugli voor de 10.000 me ter zullen worden aangewezen. Maar welke andere rijders zich kwalifice ren zullen voor de olympische 10.000 meterploeg kan thans nog niet wor den voorspeld. BILJARTEN. Behalve Walter Lutgehetmann, die met een alg. gemiddelde van 25.79 het Duitse kampioenschap heeft ge wonnen, zal de Duitse Biljartbond ook August Tiedtke afvaardigen naar het kampioenschap 47/2 van Europa, van 17—20 Jan. a.s. te Brussel. Tiedtke was tweede geworden bij het Du'tse kampioenschap na bar rage met Lutgehetmann. ZEILEN. SKUTSJESILEN IN FRIESLAND. Was in vroeger jaren de tweede Dinsdag in Januari voor de stad Sneek een echte schippersdag, om dat van heinde en verre de schipper naar Waterpoortstad kwam voor het inhuren van een knecht, zoals zo veel oude tradities was ook deze in verval geraakt. Thans heeft de cen trale commissie voor het skutsjesilen in Friesland een poging gedaan deze „koperen Dinsdag" iets van de oude glorie terug te geven door haar jaar vergadering met de wedstrijdschip pers in Sneek te houden. Tjalken met een zeil worden zeld zaam op de Friese wateren, maar toch mag worden verwacht, dat er ook in de komende zomer weer vol doende wedstrijdschippers aan de Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. <JL Voort, Rustoord- straat 3. Nieuw-Vennep. OPLOSSERS-WEDSTRIJD. Deze week bieden wij onze deel nemers een vraagstuk ter oplossing van een buitenlands problemist. Een echt „gemaakte" probleemstand, wel ke natuurlijk vecht met alle begrip pen van logische partystand. Aan dergelijke standen herkent men de „pur-sang" problemist, die, wat po sitie en ontleding aangaat, nergens voor terugdeinst om zijn doel: „ver rassing en slotsituatie", te bereiken. Langs kronkelpaden worden de zwarte schijven van het bord ge haald en het idee wordt op bepaald geestige manier naar voren gebracht. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 68. Auteur: J. Etscheverij. Casablanca (N.-Afrika). Zwart: 3, 7, 13, 15, 31, 33, 35 en 42. Wit: 17, 22, 24, 27, 28, 30, 3f en 44. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle geplaatste problemen over de maand Januari kunnen worden ingezonden tot 10 Februari a.s. CORRESPONDENTIE. L. W. F. te N. Vraagstukken als mede waarderend schrijven in dank ontvangen. In orde. LADDERWEDSTRIJD (Voor onze beginners). Onder no. 97 een verdienstelijk be werkt stukje van de heer A H. de Jong, San. „Zonlichtheide", Gennep. mi n: m m m m m m Zwart: 11, 13/15, 18, 21, 22 en 25. Wit: 29/31, 34/36, 44 en 49. Vervolgens een vraagstukje van do heer de Zwart. De wijze, waarop de Tempo's worden aangebracht, is heel aardig bedacht. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 98. Auteur Th. de Zwart, Sassenheim. Ie Publicatie. Stand in cijfers: Zwart: 11/13, 16, 18/20, 22 en 45. Wit: 21, 26, 27, 29, 35, 36, 39, 43, 44, 47. Voor beide vraagstukjes geldt: wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden inge zonden tot 30 Januari a.s. VERRASSINGEN IN DE PARTIJ. Hieronder volgen een tweetal eind spelen uit een gespeelde partij, wel ke het naspelen en bestuderen (voor minder sterke spelers) waard zijn. De eerste stand kwam onlangs voor in een huishoudelijke competitie. L Zwart (N.N.) 3, 5, 13, 35 dam 36. Wit (v. d. Voort) 20, 24, 25. 33, 34 en dam 50. Zwart aan zet speelde listig 3641, wit verlokkende tot de volgende af wikkeling: 2419, 3430, 33—29 en 50x46. Zwart kraaide victorie, want dacht, dat wit nu met 39 in de val gelopen was, doch nu kwam de gro te verrassing voor zwart n.l. op 39 vervolgde wit met 4614 en 25x14 en zwart verloor. Het volgende stukje kwam enige jaren geleden voor in de partij. Zwart: 6, dammen op 25 en 35. Wit: 12, 15 24 en dam op 19. In bovenstaande stand speelde de heer Opdam 2520, waarop wit (v. d. Voort) op aardige wijze de winst forceerde n.l. 128, (20x47 of 8—2 (35x13 of 2x24 en 15x24. start zullen komen om duizenden te laten genieten van het aloude „skut sjesilen". Enthousiasme is er genoeg bij de schippers, die voor htm werk zijn aangewezen op motorische kracht, maar in de vacantie graag nog eens het zeil hijsen om elkaar op sportieve wijze de loef af te steken. Het is echter een dure liefhebberij om voor één week zeilgenot een 50-tons tjalk zeilklaar te houdien. Bij harde wind is bovendien de kans op averij groot, maar om de schippers in die kosten wat tegemoet te komen is reeds een subsidiefonds opgericht. Het ligt in de bedoeling komende zomer het skutsjesilen af te werken in veertien dagen en wel van 2 t/m 15 Augustus. TAFELTENNIS INT. KAMPIOENSCHAPPEN VAN FRANKRIJK. In de finale van het dames enkel spel heeft het Engelse meisje Fosa- linde Rowe haar tweeling-zuster Dia ne met 2116 21—8 2111 verslagen. Gisteren hadden ze samen de eind strijd van het dames dubbelsoel ge wonnen. terwijl Rosalinde. met Brian Kennedv (Eng.) r de finale van het gemengd dubbelsnel had gezege vierd. In de halve finales van het he ren enkelsDel won Berrmann 'Eng.) met 21—19 21—10 21—16 van Haran- gozo (Z.S.), Root».ooft (Fr slo°g ziin landgpnnot Haeueneuer met 1521 21—18 21—16 21—18. De eindstrijd in het heren enkel snel bracht een zege voor de Engels man Richard Bergmann. die Root- hooft (Fr.) in drie sets sloeg: 2114 21—19 21—18. DAMMEN R.K. DAMVFRFNIGING „TEMPO". De tot heden gespeelde borden wed strijden gaven het volgende beeld te zien van het le tiental: 1. A G. de Jeu ongeslagen; 2. P. v. d. Kwartel, 3 B. W. Belt. 4. S. v. d. Kwartel. 5. G. Rijsdam, 6. C. B. Janssens, 7. A. Jansen, 8. W. v. d Veer, 9. G. P. de Jeu, 10. M. J. v. d. Kwartel. Enkele plaats verschuivingen kun nen zich nog voordoen. De volgende wedstrijden zijn als nog gespeeld: A. OlyerhoekP. v. d. Kwartel 2—0, A. G. de Jeu—W.Mas- saar 20, B. W. BeltC. B. Janssens 02, G. P. de JeuA. Jansen 02, W. MassaarG. Rijsdam 02, Groe- newegen—B. Belt 2—0. W. Lovink— A. Jansen 02. W. Massaar—W. v. d. Veer 02. C. B. JansensGroenewe- gen 1—1, M. J. v. d. Kwartel—W. Lo vink 0—2. HOOFDKLASSE-COMPETITIE. Te Alphen aan den Rijn speelde Hazerswoude de laatste damwed- stryd van het seizoen voor de Hoofdklasse. Voor.de Alphenaren was deze wed strijd niet meer van belang, nr ar des te meer voor Hazerswoude. Ha/ers- woude moest winnen om met LDC I uit Leiderdorp nog de laatste plaats te kunnen delen. Dit is gelukt. Met 13—7 won Hazerswoude deze wed strijd. De gedetailleerde uitslag is: C. Zijlstra ADC ID. Hassefras Hazerswoude 20; A. Rijnberg (res.) J. J. Hassefras 11; L. Jesse- mr. K. J. Matze 11; C. RiinbergA. Br. Dorsman 0—2; Fr. Oosterman—L. Matze 02; J. Bogaart—A. J van Tol 11; A. Koopman (res.)J. C. Windhorst 1—1; M. L. v. d. Tol (res.) —J. Burggraaf 1—1; D B-vaart (res.) P. van Gorkum (res.) 0—2; H. van EgmondL. J. Hoogeveon 02. BRIDGE Alphcnse Bridge Club. De stan den der Viertallen-competitie zijn: Hoofdklasse: Carsjens 171—134; Falkena 167—140; Arlman 155—160 Kuvff 132—191. Klasse I A: v. Heyningen 134 -73; Broekman 124168; van Brest 85— 107; Kromhout 143141. Klasse I B: Rozestraten 171136; Driehuis 125—94; v d. Akker 87—126; v. d. Leeden 132—159. Klasse II: v. d. Bos 191—103; de Hey 165—138; Starrenburg 134—170' de Graaf 137—190; Meyer 150-176. 29) Cissy kreeg opeens hartkloppingen. Zou ze nu opgesloten worden? De gedachte leek haar ondragelijk. Stil sloop ze naar de deur, opende ze op een kier en luisterde toen, of er iemand in de buurt was, die haar kon gadeslaan. Neen, er was niemand, en toen waagde zij het: Ze schoof de schar nieren, die de deur vasthielden, om hoog. Nu konden ze sluiten zoveel ze maar wilden een druk was voldoende, om van de kamer in de gang te komen. Deed ze daarmee iets lelijks tegen over de vrouw, die haar uit zo'n moeilijke positie had gered? Mis schien wel. Maar Cissy was zo vol angst, dat ze eenvoudig niet anders handelen kon. Hoe later het werd, hoe meer ook het gevoel van veilig heid verdween, dat zy in het bijzijn van mevrouw Müller gehad had, en het raadsel van de electriciteits- meter stond weer op de voorgrond. Cissy kleedde zich uit en ging naar bed, doch kon geen oog dicht doen. Vol spanning lag ze te luisteren. Ja, nu neen, ze kan zich niet vergis sen de sleutel werd zachtjes om gedraaid. Voorzichtig wipte ze het bed uit, liep op haar blote voeten over het tapijt naar de deur, en luisterde met de grootste aandacht. „Laat het dikke gordijn neer; dat dempt het geluid en kan ze niets horen. Heb je het gehoord, Ludwig?" „Ja, Friederike." Na deze woorden bleef het stil. Cissy bracht haar hand aan het voor hoofd. Ludwig?Friederike? De voornamen van meneer en me vrouw Miller waren toch Bernard en Julie? Cissy kon het verband tussen deze vier namen niet vatten. En hoewel ze eigenlijk van nature een hazenhartje had, legde ze nu opeens een energie aan de dag, waarover ze zelf ver baasd stond. Ze moest en zou weten, wat voor geheimzinnige gebeurtenis sen er hier in dit huis plaats had den. Want dat er iets geheimzinnigs gebeurde, daarvoor had ze nu toch wel onweerlegbare bewijzen.Ze'fs het naïefste kind had niet langer meer kunnen twijfelen. Cissy had alleen maar pantoffels met hakken; daarmee zou ze zichzelf allicht kunnen verraden en dus be sloot ze maar blootvoets op onderzoek uit te gaan. Voorzichtig drukte ze de deur open. Het ging heel gemakkelijk, al schrok ze ook even van het lichte gekraak. Met ingehouden adem stond ze nu buiten de kamer. Zou er iemand komen en haar daad ont dekken? En wat zou er dan met haar gebeuren? Toen alles stil bleef, waagde zij zich een paar passen vooruit. Ze strekte haar hand uit, om door de duisternis te tasten. Bijna had ze het uitgeschreeuwd, want ze stiet tegen een zware, dikke stof. Nog juist op tijd onderdrukte zij haar kreet en dacht tevens aan de woorden, die ze had horen fluisteren: „Laat het dikke gordijn neer." Ze hadden dius een geluid-dem pend gordijn voor haar deur neerge laten, opdat ze niet zou kunnen ho ren, wat er in de woning gebeurde! Het moest wel iets verschrikkelijks zijn, wat men voor haar wilde ver bergen. Opeens hoorde ze iemand lopen. En toen.. Stemmen! Onbezorgd luide stemmen, die haar zeer bekend voorkwamen. „Cissy is veilig opgeborgen. Dat onschuldige lammetje zal ons niet zoveel moeilijkheden bezorgen als de weerspannige Herta," zeide mevrouw Müller. „Een paar vriendelijke woor den en een of ander doodeenvoudig uitvluchtje is bij haar al voldoende, dan is ze weer zoet. 't Was toch een prachtidee van me, om jou laatst als een zwartbaardige verleider op haar af te sturen, zodat ik haar kon „redden". „Jy hebt altijd goede ideeën, Frie derike," beaamde de stem van een man, die Cissy gemakkelijk als die van meneer Müller hèrkende, „maar je beste idee is toch wel, dat we de twee meisjes om zo te zeggen ver wisselen. Het zal een reuzemop zijn, wanneer wij de organisatie Cissy Behrens als Herta Melcher aansme ren, de vette provisie opstrijken en dan met de echte Herta Melcher ver dwijnen." „He wou, dat het al zo ver was, Ludwig. Maar wacht even. Laten we nog eens repeteren wat we nu moe ten doen. Dus: Ik ben gekleed om uit te gaan en doe, alsof ik al weg geweest ben, doch iets vergeten héb en nu zeer nijdig ben, dat ik terug moet komen. Dat gebeurt natuurlijk precies op het moment, dat jij Herta over de gang naar buiten wilt voe ren. Als in wilde vertwijfeling fluis ter jij haar toe: „Terug, of we zyn verloren." Waarschijnlijk zal zij je volgen en zich half versuft weer la ten insluiten. Zo is de eerste poging om te vluchten mislukt. Je Luistert haar nog haastig toe, dat ze niet moet wanhopen, dat je spoedig zult terugkomen." „Maar wanneer ze nu eens niet naar haar kamer terugkeert, wan neer ze eens een poging doet, om langs jou heen te schieten en zo haar vrijheid te verkrijgen, wat dan? „Dan zullen wy haar samen over weldigen, dat is toch heel eenvou dig." „Gemakkelijk gezegd. Maar zij be schouwt my als haar redder en wan neer ik dan tegen haar optreed, zal ze haar vertrouwen in mij verliezen." „Integendeel, het zal nog sterker worden, want zodra je weer met haar alleen bent, zeg je, dat je niet anders kon handelen, omdat je im mers officieel lid bent van de orga nisatie en alleen in het geheim de meisjesbevrijder speelt." „Reusachtig! Ik geloof, Friederike, dat jij nog kans zult rien, om uit de hel te ontvluchten." „Best mogelyk. Maar voorlopig heb ik hier op aarde nog genoeg te doen. Vooruit, ga nu naar Herta. Vergeet echter niet, een verliefde, tedere toon aan te slaan. En sla je arm beschermend om haar heen, als je haar wegleidt Misschien maakt dat indruk op haar, Tk ga intussen naar buiten, sluit de deur behoorlijk achter me dioht, want anders zou Herta mischien het bedrog merken, en doe pas open, wanneer je luid roept: „Nu wacht ons de vrijheid". Is a les nu duidelijk, Ludw'g, zul je je niet vergissen?" „Neen, Friederike." „Nu, dan kan de comedie begin nen. Opschieten nu, wnt anders verknoeien we de hele nacht, en juist vandaag moeten in de bar der dui zend Chinesee wonderen zes nieuwe danseressen optreden, waarvan men zegt, dat de een al mooier is dan de andere. Haar zou een reisje naar Zuid-Amerika ook geen kwaad doen, en wy zullen haar een prachtig con tract voorleggen. Cissy, die verstijfd van. schrik, ach ter het dikke, zware gordijn stond, hoorde nu, hoe Friederike Standike over de gang liep. Gelukkig, ze keek niet achter hot gordjjn, hoewel ze er vlak langs ging Cissy dacht nu minder aan oiren gevaar, want tot haar ontvetting be greep ze. dat zij en die Herta Mel cher in een laaghartig nel ver"ik- keld zouden word<vi. Fn het leek haar. of deze Herta nog beklagens waardiger was dan zij zelf. Daarom wilde ze op haar plaats blijven it aan, gereed om al haar krachten en haar leven te wagen, wanneer ze die an dere kwaad wilden doen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5