De mens in het bedrijf zij middel, maar Doel niet Huissenaren door aartsbisschop in audiëntie ontvangen Westerling wil naar Indonesië Toezicht op credietwezen WOENSDAG 9 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De Nationale Productiviteilsdag Op de Nationale Productiviteits dag heeft o.a. gesproken dr. A. M. Kuylaars S.J., die het onderwerp be handelde: „Productiviteit en mense lijke verhoudingen in het bedrijf." Daarbij stelde hij vast. dat de handhaving resp. verhoging van de levensstandaard de overbekende reden voor een vermeerdering van de productiviteit in zijn algemeen heid de arbeidende mens niet tot grotere inspanning zal kunnen be wegen. Hij moet zelf onmiddellijk en ervaarbaar van die grotere inspan ning profiteren. Als de samenwer king ook uit het loonzakje blijkt, werkt zulks stimulerend. De produc tiefactor mer.s zal het grootste ren dement geven als men deze niet als middel, maar als doel ziet De pro ducerende mens, die een absolute en onvervreemdbare waarde heeft, moet in zijn sociaal-economische belangen het eerste doel van de productie zijn. Men moet er van afzien de arbeid als louter een kostenfactor te be schouwen. De harmonische verzorging van het sociaal economische belang van Sovjet-driemanschap VERVANGERS VAN STALIN Met een verrassende ophef hebben gisteren de Russische dagbladen en radiostations de 50ste verjaardag ge vierd van Georgi Malenkof, een der plaatsvervangende ministers-presi denten der Sovjet-Unie. Zij putten zich uit in lofprijzingen en gelukwen sen: „Leerling van Lenin, raadsman en wapenbroeder van kameraad Sta lin, uitmuntende leider van de com munistische partij, voortreffelijke menner van de Sovjet-Unie." In Ber lijn werd hij door het Oostduitse Po litbureau geëerd in de „Tagliche Rundschau". Hierin werd Malenkof genoemd: een partijleider van het type-Stalin. Dit feest om Malenkof zou de aan dacht niet hebben getrokken, als zich het feit niet had voorgedaan, dat de verjaardag van Stalin 21 Decem- door dezelfde Russische dagbladen, radiostations en politburro's van bin nen- en buitenland. Op die dag werd het woord „verjaardag" door geen enkele krant of omroeper gebruikt. De „Prawda" zei niets over Stalin en zijn geboortefeest. De dictator werd alleen maar „herdacht", zoals men een dode herdenkt. De laatste maanden hebben de Russen zelf geruchten over de zorg wekkende gezondheidstoestand van de dictator. Hij wordt oud en lijdt aan een ernstige hartkwaal. Waar Stalin op dit ogenblik vertoeft, weet nie mand. Hij verschijnt niet meer in het openbaar en laat het houden van re devoeringen over aan zijn plaatsver vangers. Daarnaast is, ook door Russische voorlichtingsdiensten het nieuws ver breid, dat in het Kremlin een drie manschap is gevormd, dat nu reéds gedeeltelijk het beleid van de Soy- jet-Unie van Stalin heeft overgeno men en klaar staat dit helemaal te doen, als de dictator komt te overlij den, plotseling of niet. Dit drieman schap bestaat uit Molotof, Malenkof en Beria. Zwaardere belastingen voor Amerikanen President Truman zal Amerika vandaag waarschijnlijk een stevige schok bezorgen met een plan van zes punten voor aanmerkelijk zwaar dere belasting, waarmee de defen sieuitgaven en de hulp aan de over zeese gebieden gefinancierd zullen moeten worden. Welingelichte ambtenaren hebben onthuld, dat Truman's begroting l952-'53 niet minder dan 85 milliard dollar zal bedragen groter dar. ooit sinds de wereldoorlog en eer bedrag, waartegen zeer krachtig oppositie in het Congres verwacht wordt. Voor defensie zou van dit be drag 59 milliard dollar ofwel 69 bestemd zijn. Met de programma's voor atoomenergie en buitenlandse hulp zou dit percentage zelfs stijgen tot 76. Politieke profeten verwachten deze schok, wanneer Truman het Congres dat vandaag na het Kerstreces voor het eerst weer bijeengekomen is ?Hjn jaarlijkse „State of the union"-boodschap zal voorleggen. BANKOVERVAL ONDER HYPNOSE? Vorige zomer is er een overval ge pleegd op de Landbouwersbank te Kopenhagen, waarbij twee bankbe- ambten werden gedood. Volgens het Kopenhaagse dagblad „Politiken" heeft deze zaak nu een sensationele wending gekregen, doordat gebleken is, dat ae dader waarschijnlijk onder hypnose gehandeld heeft. Zelfs zou hij gedurende een deel van de tijd, die hij in de gevangenis heeft door gebracht, nog onder de invloed van zijn hypnotiseur zijn geweest. Vol gens politiedeskundigen zou de hyp notiseur deze invloed door middel van brieven hebben kunnen behouden. De „man op de achtergrond" is gis teren gearresteerd. HONGERSNOOD IN WEST-NEPAL, Volgens te Kalimpong ontvangen berichten heerst in West-Nepal als gevolg van misoogst een verschrik kelijke hongersnood. De wegen naar het getroffen gebied zjjn door slag regens en grondverschuivingen on begaanbaar, zodat geen levensmidde len kunnen worden aangevoerd. alle bedrijfsgenoten, vereist van hen tevens een sociale houding ten op zichte van elkaar en ten opzichte van de maatschappij als consument. De sociale houding rust echter op drijf zand, tenzij de bedrijfsgenoten zich laten leiden door een ethische inten tie, dat is de wil om het sociaal juiste te doen. Als middelen voor een opvoering van de productiviteit noemde spre ker een rechtstreeks verband tussen (economische) arbeidsprestatie en Icon, tussen arbeidsprestaties en zeker heid van blijvende werkgelegenheid. Met enige aarzeling sprak hij over de loonpolitiek van ons land. Hij wilde slechts een suggestie doen. On ze loonpolitiek was teveel gebaseerd op de uitsluitend technische waarde ring van de arbeid. Daarvoor vroeg hij de aandacht van de vele deskun digen, die zich met het vraagstuk be zig houden. Een ander middel noem de hij de taakverruiming, het ver schaffen van meer persoonlijke be vrediging in de arbeid. Ten aanzien van de vakverenigin gen merkte hij op, dat deze en de bedrijven samen opkomen voor de sociaal-economische belangen. Het gevaar bestaat nu, dat men elkaar vliegen gaat afvangen. De vakver enigingen zullen naar zijn mening in de toekomst een meer toeziende ac tiviteit moeten ontwikkelen. Zij zullen haar leden moeten aansporen meer vertrouwen te hebben in de be drijfsleiding. WANTROUWEN EN ANGST. De heer Vlak, die een functie ver vult in een fabriekskern van een electro-technisch bedrijf, merkte op, dat voor een goede samenwerking onder de bedrijfsgenoten, het schep pen van een juist klimaat, sfeer en stemming beslissend zyn. Bij de wen. werknemers moeten het wantrouwen in de leiding en de angst voor de werkloosheid worden weggenomen. Deze weerstanden moeten verdreven worden om het gewenste klimaat van vertrouwen te scheppen. Het betere klimaat en het actief betrek ken van de kern in de problemen van het bedrijf hebben reeds vaak tot resultaten geleid. De heer A. van Veijfeijken, verte genwoordiger van de Ned. Kath. Ar beidersbeweging en voorzitter van de fabriekscommissie van De Wit's Textielnijverheid N.V. te Helmond sprak over het grote belang van een serieus en regelmatig overleg tussen leidinggevende en uitvoerende ar beid. Hij vroeg meer vertrouwen en openhartigheid van de ondernemers. Het loonplafond kon hij aanvaarden, maar het moet zo soepel worden ge hanteerd, dat de arbeiders het resul taat kunnen zien voor hun meerde re inspanning. Het leidinggevend personeel vraagt een betere oplei ding. Het is vaak te veel technisch en weet te weinig met de mensen om te gaan. De heer A. Verstraeten voorzitter van de kerngroep bij de Nederland se Staalfabriek v/h J. M. de Muinck Keizer te Utrecht en vertegenwoor diger van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, bepleitte meer voorlichting over de noodzaak van opvoering der productiviteit door het bedrijfsleven. Een eerste eis voor het opvoeren der productivieteit noemde ook hij het wegnemen van de angst en het wantrouwen bij de werknemers. Men moet de durf be zitten om constructief een goede sa menwerking op te bouwen. Na de oorlog lag in die samenwerking meer het accent op het samen praten dan op het samen doen. Dr. Kuylaars S.J. zei in antwoord op een der debaters een zekere bin ding aan de bedrijfswinst voor de arbeiders wenselijk te achten. De voorzitter merkte in de aanvang van de gedachtenwisseling nog op, dat van de factoren mens, machine en organisatie, hij de factor mens de be langrijkste acht. Hier staat ons niets in de weg deze factor met ernst ter hand te nemen, aldus ir Van Leeu- De opengebroken Dominicanerkerk Nooit de bedoeling kerkelijk gezag aan te tasten Dinsdag heeft het actiecomité, dat ijvert voor de openstelling van de paterskerk te Huissen, de volgende verklaring overgelegd aan de aarts- bisschop-coadjutor, mgr. dr. B. Al- frink: „Het actiecomité, dat ijvert voor de openstelling van de paterkerk te Huissen, stelt er prijs op te verkla ren, dat de haar aanbevolen basis voor de actie: „Gebruik te maken van een oud recht, te weten, dat een door de kerkelijke overheid gesloten kerk weer open kan zijn door haar open te maken", volgens deskundige niet blijkt te bestaan; dat het met ingang van heden iede re actie heeft stop gezet; dat het nooit de bedoeling heeft ge had het kerkelijk gezag aan te tas ten, maar dat het nu beseft, dat dit door zijn daden wel het geval is ge weest; dat het anderen hierin heeft be trokken; dat het er prijs op stelt de aartsbis schop-coadjutor zijn verontschuldi ging aan te bieden; dat het in hoge mate de publica ties in de verschillende bladen be treurt en de bevolking van Huissen aanraadt van iedere verdere actie af te Deze verklaring is heden Woens dagmogen, huis aan huis in Huissen, Angeren cn omgeving verspreid met de volgende toelichting, die namens het actiecomité ondertekend werd door de heren F. Schopman, Th. Jan sen, en J. Jansen, allen inwoners van Huissen. „Om redenen, die in bovenstaande verklaring zijn vervat, zijn wij ervan vertuigd, dat elke verdere actie tot gedrukt is ondertekend door alle leden van het actie-comité aan Zij- Hoogwaardige Excellentie de Aartsbisschop-coadjutor overhandigd en door deze aanvaard Bovendien heeft Zijne Hoogwaardige Excellentie welwillend er in toegestemd de leden het actiecomité in audiëntie te ontvangen. Volk van Huissen, gij hebt u tot nu toe spontaan aan de richtlijnen van het actiecomité gehouden, geeft ook van nu af aan uw spontaniteit blijk en stelt u volkomen achter hen, die u voorgingen. Zij immers zijn er van overtuigd, dat thans de enige juiste weg bewandeld wordt". HIJ KOMT EERST NAAR DEN HAAG Na een jaar van stilte rondom dc figuur van de voormalige K.N.I.L.- kapitein Westerling, heeft een van zijn woordvoerders hier in Nederland gisteren op een persconferentie ver klaard, dat Westerling de volgende week naar Den Haag zal komen, om in de Dierentuin een redevoering te houden. Deze redevoering zal een tweeledig doel hebben. Ten eerste wil kapitein Westerling een verklaring geven van de motieven, die hebben geleid tot zijn „Bandoeng-actie" in Januari 1950 en ten tweede wil hij het Neder landse volk een plan ontvouwen, om de rechtsstaat in Indonesië wederom te herstellen. De woordvoerder van Westerling, de heer Boelhouwer, verklaarde, dat de actie volkomen legaal zal geschie den, althans voor zover zü Nederland betreft. Zij zal gesteund worden door de Nederlandse Volksunie en de Or ganisatie van Oud-illegaal Strijders. Ook buitenlandse steun is toegezegd. Westerling, die momenteel in Pa rijs vertoefd, is van mening, dat de huidige regering in Indonesië onder 2eer zware communistische pressie verkeert, terwijl er van democratie in dat land geen sprake is. Hij stelt zich voor zo spoedig mogelijk naar Indonesië te vertrekken, om zich daar aan te sluiten bij de ondergrondse verzetsgroepen, met welke hij nog steeds contact heeft. De heer Boelhuis besprak nog de moeilijkheid, die Westerling heeft met de Nederlandse regering. Onmiddel lijk, nadat Westerling te kennen had gegeven, dat hij in Den Haag een le zing wilde houden zijn stappen on dernomen. om voor deze lezing toe stemming te verkrijgen. De moeilijk heid is, dat Westerling niet over een geldig Nederlands paspoort beschikt, terwijl er indertijd een arrestatiebe vel tegen hem uitgevaardigd is, dat nog steeds niet ingetrokken is. De heer Boelhuis verklaarde nog, dat, indien de Nederlandse regering geen verblijfsvergunning voor Wes terling verstrekt, deze toch te beluis teren zal zijn. Zijn redevoering CLANDESTIENE ZENDERS STOORDEN RADIO-ONTVANGST. Dc radio-grafische berichtenwisse- ling op het vliegveld Ypenburg en de radio-ontvangst bij enikele be langrijke officiële instanties te 's Gra- venlhage werd in de laatste dagen ernstig gestoord door het optreden van een paar clandestiene zenders, die op ongeveer 45.68 m. werkten. Op Dinsdag, 8 Januari is het de op sporingsdienst van PTT, in samen werking met de Haagse gemeente politie, in de middag gelukt, deze zenders op te sporen en in beslag te nemen Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 18-jarige scholier J. K. B. uit, de Tedingerbrouckstraat, tegen de 18-jarige scholier F. G. V. R. uit de Woertstraat, tegen de 20- jarige scholier C. B. van de Ruych- rocklaan en tegen de 15-jarige kan toorbediende R. de P uit de Schud- De gehele apparatuur werd in be slag genomen. Overwegende invloed op bedrijfsleven wordt beslist ontkend Verschenen is de memorie van antwoox'd op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het ont werp van wet tot toezicht op het credietwezen. In dit stuk gaan de ministers van Financiën en van Jus titie uitvoerig in op de opmerkingen in het voorlopig verslag met betrek king tot het karakter, dat het wets ontwerp door de behandeling in de Tweede Kamer nu heeft gekregen. Zij kunnen zich verenigen met de door verscheidene leden geuite me ning, dat de tekst van de conside- «y rans niet het karakter van een gele- et verkrijgen van de openstel g g0n,heidswet geeft. Do ministers be- *n rf» nntprskerk moet worden Be- £telen he, 0Stwerp als een voorlo- van de paterskerk moet worden staakt. Tot goed begrip zij opge merkt, dat wy deze beslissing hebben genomen na ernstig en zorgvuldig beraad, waarbij wij alle consequenties volledig hebben overwogen, zonder daartoe, van welke zijde dan ook, te zijn geprest. Onze beslissing is dus geheel vrijwillig genomen. Zoals Huissen is geprezen om zijn gedisciplineerd verzet, zo rekenen wij er op, dat het volk van Huissen ook na deze ernsttige beslissing zich gedisciplineerd zal gedragen. Het actiecomité heeft de volledige overtuiging, dat Huissen zich geheel en al achter het comité zal plaat sen en dus zich volkomen van elke actie zal onthouden. Elke verdere actie kan de onderhavige zöak slechts schaden. Men diene dit goed te be- „Frameggen" weer dichter bij vrijheid Vannacht na hoog water, het was omstreeks half vier hebben de zee sleepboten, die de Frameggen van de Hondsbosse Zeewering proberen vlot te krijgen, na verwoede pogingen en tijdens onstuimig weer, de ge strande Noor 50 meter verder in zee kunnen trekken. Het schip kwam echter ongelukki gerwijs door de onstuimige zee met de boeg op de strekdam 12 terecht waar het bleef liggen. Toen was het tij zo laag geworden, dat de sleepboten de poging staakten maar de kans is groot, dat vanmid dag bij hoog water de langdurige sleperij met volledig succes bekroond zal worden. pige regeling, die echter niet prae judicieert ten aanzien van de vraag rr.et welk permanent instrumenta rium de Nederlandsche Bank zal worden uitgerust. Dat de Minister van Financiën door middel van het t.z.t. tot wet verheven wetsontwerp een overwe gende invloed op het bedrijfsleven zal uitoefenen, wordt beslist ont kend. Noch op de gestie der bank- chrecties met betrekking tot de keu ze der credietnemers noch op het beheer van individuele ondernemin gen wordt bij een quantitatieve cre- dietcontrole invloed uitgeoefend. Een qualitatieve credietcontrole grijpt uiteraard meer in, doch deze is DE STAKENDE DUW-ARBEIDERS. Bij de Duw-inspectie te Assen is van de minister van Wederopbouw bericht ingekomen, dat het ontslag van de stakende arbeiders van de Duw-objecten Orvelterveld en Man- tingerveld in Drenthe is ingetrokken. Van 27 stakers was een verzoek om herplaatsing bij de Duw niet ingeko men. Daar de objecten vrijwel alle bezet zijn, zal het grootste gedeelte van de arbeiders, die nu het werk ko men hervatten, met ingang van Maan dag a.s. in de sociale bijstandsregeling vallen of een overbruggingsuitkering ontvangen. Namens alle arbeiders van de Duw-objecten, vallende onder de inspectie Assen, is een verzoek bij deze inspectie ingediend, om de werk tijdenregeling iets te verschuiven, d.w.z. 's morgens een kwartier eer. der beginnen en 's avonds een kwar tier eerder eindigen. Dit verzoek is ingewilligd en de nieuwe regeling gaat heden in. slechts bedoeld voor zeer ernstige omstandigheden, wanneer men be leid is de overheid ook op ander ge bied beslissende bevoegdheden te geven. De ministers ontkennen, dat bij dit wetsontwerp van enig specifiek socialistisch principe sprake is. Bin nen- en buitenlandse deskundigen staan een permanente monetaire controle op het credietwezen voor en een dergelijk toezicht is in ver scheidene landen door regeringen, die veelal niet van socialistische ge zindheid zijn, in de practijk gebracht. TOEZICHT CREDIETWEZEN IN DE EERSTE KAMER. Dc Eerste Kamer zal Dinsdag 15 Januari en zo nodig volgende dagen bijeen komen ter behandeling van het wetsontwerp houdende toezicht op het credietwezen en het wetsont werp tot regeling van het assurantie- bemiddelingsbedrij f Duur aanmaakhout F 2600 Brandde mee Tijdens de weekmarkt te Venen- daal rekende de landbouwer van Ginkel van de Dwarsweg met een veehandelaar af voor geleverde var kens en ontving een bedrag van 2600.— Thuisgekomen legde van Ginkel de ,,knip", met het grote bedrag aan geld op een tafel in de keuken, toen later zijn echtgenote binnenkwam en een handvol aanmaakhout op de beurs wierp. Een ogenblik later werd het hout met de beurs opgenomen, kachel aan te maken. De landbouwer kwam echter spoe dig terug ontdekte met schrik wat was geschied. Het vuur was spoedij gedoofd, doch het meeste geld was reeds een prooi der vlammen gewor den.. De Nederlandse Bank werd op dc hoogte gebracht de recherche die getiteld is: Ik klaag aan zal dan. op gramofoonplaten vastgelegd wor den. Met klem wordt er nog op gewezen dat de Nederlandse Volksunie niet het plan heeft, om aan de a.s. verkie zingen deel te nemen, zodat het her nieuwde optreden van kapitein Wes terling niet als een politieke verkie zingsmanoeuvre moet worden be schouwd. Parelsncjr van f 100.000 gestolen In ziekenhuis Dezer dagen vermiste een dame uit Wassenaar, die in een ziekenhui* te Den Haag was opgenomen haar paarlen collier, dat een waarde van 100.000 vertegenwoordigde. Eerst meende zij het verloren te hebben. Het collier was echter door haar in bewaring gegeven aan een 19-jarige verpleegster K T. Deze had het col lier aan een andere verpleegster ter hand gesteld om dit voor haar te be waren. De verpleegster K. T. is door de politie aangehouden. Zij had aan haai collega gezegd, dat het vermiste collier een ander was, dan dat zij haai- in bewaring had gegeven. Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang, daar het niet uitgesloten wordt geacht, dat de zuster nog meer sieraden gestolen heeft en deze aan anderen in bewaring heeft gegeven. Het collier is aan de eigenaresse te ruggegeven. DIEFSTALLEN TEN NADELE VAN PATIËNTEN. De Haagse politie heeft in verze kering gesteld een 21-jarige leerling- verpleegster R. M.. die enige tijd ge leden ten nadele van een medever pleegster een horloge had gestolen. Bij het onderzoek in deze zaak kwam ook aan het licht, dat M. in de loop van de tijd een aanzienlijk be drag aan kledingstukken en boeken ten nadele van patiënten had gesto len Een gedeelte van het gestolene werd bij haar thuis in beslag geno men 12 uur opgesloten in Irft Een ambtenaar van de K.E.M.A. te Arrhem heeft van Zondagmiddag 1 uur tot 's-nachte met zijn twee kleine kinderen in de lift van zijn kantoor gebouw gezeten Niemand giste zijn aanwezigheid daar en zijn po7'"°'en om zich te bevrijden bleven vr *"- loos. Omstreeks één uur stapte hij met zijn kinderen in de lift om naar een hoger gelegen verdieping te gaan. Midden in de schacht bleef de lift plotseling steken. Wat de man ook probeerde, er was geen beweging in te krijgen. In het verlaten gebouw had ge schreeuw niet de minste zin. De uren gingen traag voorbij. Het werd steeds donkerder en in de lift steeds kouder Met zijn dikke winterjas dekte de vader zijn kinderen toe. Hij zelf Ijs beerde heen en weer over de vloer van de kleine lift. Toen de onfortuinlijke K.E.M.A.- employé na vele uren niet was thuis gekomen, alarmeerde zijn vrouw de politie. Om één uur 's-nachts vond deze de man met zijn kinderen in de lift. Fr moest echter nog oen monteur bijkomen om de lift in beweging te krijgen. (N.v.d.D.) WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BUIEN Wisselende bewolking met nu cn dan buien, sommige met ha gel of natte sneeuw Matige tot krachtige Westelijke tot Noord westelijke wind. Iets kouder. 10 Jan. zon op 8.45 en onder 10.49; maan op 14.42 en onder 8.09 uur. KONIJNEN- EN DUIVEN- TENTOONSTELLING IN AALSMEER. De Amsterdamse verenigingen „Or- nis", „Oudhhollandse Tuimelaars club" en „Indië en Omstreken" or ganiseren in samenwerking met de Aalsmeerse konijnen- en pluimvee- veevrienden op 11, 12 en 13 Januari een nationale tentoonstelling van konijnen, sier- en postduiven en cavia's in de nieuwe hal van de Centrale Aalsmeerse Veiling. Voor deze tentoonstelling, waaraan 35 verenigingen deelnemen met in totaal 1719 slerduiven, 350 postdui ven en 1150 konijnen burgemees ter d'Ailly zendt zijn Rex-konijnen in is een bedrag van f 3000,aan prijzen beschikbaar gesteld en tal van ereprijzen, o.a. van de Koningin, prins Bernhard, minister van Land bouw, Ned. Spoorwegen en de ge meenten Amsterdam, Aalsmeer en Haarlemmermeer. HET VOETBALVELD IS GEEN JACHTTERREIN. Onlangs hebben wij melding ge maakt van het feit, dat de linksback van de voetbalvereniging te Helden Panningen een haas had gevangen tijdens een voetbalwedstrijd, toen dit dier een kijkje op het voetbal veld kwam nemen. Genoemde speler had prompt een proces verbaal ge kregen, omdat volgens de politie het vervoer van de haas in strijd met de Jachtwet zou zijn. Gisteren diende deze zaak, naar wij in de „Tel", le zen, voor het kantongerecht te Venlo. De publieke tribune puilde uit van de Heidense supporters. De verbalisant legde een situatie tekening over, waaruit bleek, dat het voetbalveld geheel omrasterd is. De omrastering laat echter wel ruimte voor een haas. Mr. Haffmans, de raadsman van verdachte, betoogde, dat het voetbalveld niet als jachtter rein in de zin der wet kan worden aangemerkt. „Het gaat er niet om of de haas op het terrein kon komen," aldus de verdediger, „maar veeleer of het terrein voor de jager toegan kelijk is. En dat is niet het geval." Evenals de heer P. Gijsen, voorzit ter van de Heidense Jagersvereni ging, was hii van oordeel, dat het hier geen veld gold bestemd om op te iagen in de zin der wet. De ambtenaar van het O.M. vroeg vrijspraak. De Kantonrechter sorak óe verdachte eveneens vrij. De haas of het geld. de waarde van eon haas vertegenwoordigend zal aan de Heidense voetballer worden te ruggegeven. Piet Bruin in Februari voor de rechtbank Piet Bruin, de Amsterdamse jon gen die verleden jaar een ton van de gemeente Amsterdam verduister HAAGSE POLITIERECHTER Steun/fraude. Een Leidse chauf feur moest bij de Haagse politierech ter voor het hekje komen wegens steunfiaude. „Is 't weer sterke drank net als de vorige keer?" vroeg de rechter. De verdachte wist niet meer of de valsheid in geschriften toen ook steunfraude betrof, aangezien de vorige keer al dertien jaar geleden was. De rechter vond dat hij dit nog wel kon weten, want hij had destijds de zaak tot bij de Hoge Raad uitge vochten. De officier van justitie memoreer de, hoe verdachte al meermalen ver oordeeld was en requireerde drie maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met de be paling dat hij ten onrechte genoten bedrag binnen een jaar terugbetaalt. Ook de rechter zag geen aanleiding voor een geheel voorwaardelijke straf en veroordeelde verdachte conform de eis. Driftige bui. Op de 20e Juni '51 werd een bloembollenkweker uit Voorschoteri, toen hij met zijn brom fiets op de weg naar Sassenheim reed, aangereden door een acht-jarig jongetje. Beiden kwamen ten val, en nog voordat het jongetje weer op de been was had de bloembollenkwe- ker al naar hem getrapt. N»u moest hij verantwoording v. dit gedrag af leggen voor de Haagse politierechter. Verdachte ontkende het jongetje ge raakt te hebben. Wel had hii in de drift getrapt. Ook ontkende hij tegen een man die tusenbeide kwam* ge zegd te hebben. „Ik kan hem wel doodtrappen". De verdachte was er verontwaardigd over dat men zulke Hnderen alleen liet fietsen. De scha de aan zijn bromfiets was n:et door de vader van het jongetie vergoed. De officier wilde met dit laatste re- kenin" houden en eiste f 50.boete subs 30 dagen, alsmede een maand voorwaardelijk. Dc rechter las uit de stukken dat verdachte als onverschil lig bekend staat eu hij vond -dit tij dens de zitting bevestigd. Verdachte werd veroordeeld tot 30.subs 15 daeen. Voet uitgeschoten. Een stoffeer der uit Voorsohote> had bij een ruzie met een werknemer zijn voet laten uitschieten en luoorde nu door de officier van justiiie ƒ30.boete subs 20 dagen tegen zich eisen wegens mishandeling. De verdachte betoogde dat het slachtoffer zich aan werk zaamheden onttrokken had maar de rechter maakte hem snel en duidelijk dat men dan nog niet trappen mag. De boete vond verdachte aan de hoge kant. De rechter veroordeelde hem tot ƒ20.— Loete subs 10 dagen. heeft de geheel verkoolde inhoud van de, zal hoogstwaarschijnlijk én Fe- de kachel meegenomen, om dit aan bruari voor de rechtbank verschij- een nauwkeurig onderzoek te onder- nen. Hij wordt verdedigd door mr. werpen. Jeljcr de Jong uit Amsterdam. Een zwarte kat brengt ongeluk Bijgelovige mensen beweren, dat oen zwarte kat ongeluk aan brengt en alhoewel het niet be kend is, of boer Merks uit Lies hout zich van dergelijke uitspra ken iets aantrok, wanneer hij het niet deed. dan zal hij nu toch onwillekeurig een beetje naar de kant der bijgelovigen om zwenken, want door een zwarte kat heeft hij zijn gehele boerde rij op het woonhuis na ver loren. Boer Merks had voor de ge zelligheid en de muizen een zwarte kat onderdak verleend en dit beest had de gewoonte aan genomen. om in de winterdag een plekje in de gedoofde oven van het stalfornuis te zoeken. Gisteren wilde de dochter van de boer het fornuis aansteken. Ze haalde de kat eruit en bracht hem buiten de schuur. Terwijl ze terug ging en met een brandende krant het fornuis aanstak, kwam de kat onge merkt weer in de schuur en in de oven. De gevolgen laten zich raden. Nauwelijks was de brand in het fornuis, of een brandende kat sprong naar buiten en daar de schuur met stro en ander brandbaar materiaal gevuld was, stond deze in een ogenblik in lichter laaie. Schuur, stallen en oogst werden een prooi der vlammen. Het woonhuis liep lichte schade op.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2