In het nachtelijk duister veroverde Huissen de kerk Legertje journalisten zag de deur wijken De verhuizers van plaats naar plaats Jó mademe JCuu&t aak Jiuttai? Ruim anderhalf millioen personen werken in industrie Neen Akkertje 70 emigranten bedachten zich Familie-ruzie uitgevochten MAANDAG 7 JANUARI 1952 XNvanop •gsaigi to TWEEDE BLAD PAGINA 4 E'EN GEHELE WEEK heeft Huissen in spanning: geleefd. Nadat Zon- dag 30 December j.l. het besluit van de aartsbisschop-coadjutor, mgr. B. Alfrink bekend gemaakt was, waarin werd bepaald, dat de kerk der paters Dominicanen voor het publiek gesloten zou worden per 2 Januari 3952, beraamden de bewoners van dit gedeelte der Betuwe plannen om het besluit te laten herroepen. Men herinnerde zich een oud ge bruik, hetwelk bepaalt, dat een kerk, die voor het publiek gesloten wordt, weer openbare kerk wordt, vanneer zij door het volk zelf wordt opengebroken. De vermanende stem van de pro vinciaal der Dominicanen, die in de Icop van de week een beroep op de bevolking deed, om gewelddaden achterwege te laten, ging verloren !n de „strijdkreet" der Ruissenaren: Vox populi, vox Dei: De stem van het volk, is de stem van God. In vlugschriften werd betoogd, dat het protesteren tegen het besluit van de coadjutor geen ongehoor zaamheid aan het. kerkelijk gezag betekende. De politie te slim Zaterdagavond heerste er in Huis sen een stemming, zoals men deze tijdens de bezetting soms in een plaats kon aantreffen. Allen leefden :n een zekere spanning, men wachtte op daden, maar slechts een heel klein groepje wist wat er ging gebeuren en had zich verzameld. Het oor spronkelijke plan, om in de vroege Zondagmorgenuren de kerk open te breken, gaf men prijs, daar het be kend werd, dat in de marechaussee kazerne de politie eveneens plan nen beraamde, zij het dan in tegen- ever gestelde richting. Terwijl Huis sen berekende hoe zij zo doeltreffend mogelijk de deur zou openkrijgen, peinsde de politie, hoe zij dit kon \corkomen. De „actiegroep" besloot de politie voor een voldongen feit te stellen en toog om 9 uur in de avond op weg. Uit een der zijramen werden de tralies weggebroken en even later lolden de scherven van het raam r:'ar binnen. Ondertussen had zich tuiten de kerk een geheel legertje journalisten, waaronder verscheide- r.en van buitenlandse bladen, opge steld en ten einde de actie zo onop vallend mogelijk te laten verlopen, maakte men een zijdeurtje open en l et de mensen binnen. De kerk geopend Hierna begon het eigenlijke werk. Met een koevoet begon men de scharnieren van de deur te bewer ken, er kwamen nog beitels en bo- ïen aan te pas en na 20 minuten smaakten de „strijders" het genoe gen, om de deur te zien wijken. Vier entwintig paar handen grepen de zware deuren beet en enkele minu ten later was het openbreken van do kerk een feit geworden. Een telefoontje voor de politie Ondertussen zat de politie nog ijverig plannen te beramen op wel ke wijze zij de volgende morgen de actie zou tegengaan. Plotseling ging op het bureau de telefoon ert een der Ruissenaren meldde beleefd, dat de kerk opengebroken was en verzocht cm een paar mannetjes te sturen, ten einde diefstal uit de opengebro ken kerk gedurende de nacht te voorkomen. Wat kon de verbouwereerde poli- t,e anders doen, dan maar een paar mannetjes sturen? Even later stond een politie-agent hij de opengebroken kerkdeur. Honderden kerkgangers In de vroege ochtenduren zag men ever de dijken van heinde en ver per fiets of te voet en zelfs per auto bus bewoners der Betuwe naar Huis sen trekken om daar de H. Mis in de paterskerk bij te wonen. Reeds geruime tijd voordat de eerste H. Mis om half zes zou be ginnen, waren al honderden kerk gangers op het plein aanwezig. Daar de kerk maar 200 personen kan her bergen, moesten velen buiten wach ten op de volgende H. Mis, welke een uur later begon. Ook hiervoor varen weer meer gegadigden dan plaatsen en de derde en laatste H. Mis om half tien werd ook door een tri de laatste plaats bezette kerk bijgewoond. De paters Dominicanen onthouden zich van ieder commentaar. Tijdens de predicatie onder de H. Missen werd er met geen woord gerept over de niet alledaagse actie der Huisse noren en met grote spanning wach4 Huissen nu af, welke de gevolgen van zijn optreden zullen zijn. Bij de opening van een poppen- tentoonstelling in het katholieke weeshuis te Den Haag deelde de ver tegenwoordiger van de Bond zonder Naam mede, dat de gezondheidstoe stand van de zeereerw. heer Henri de Greeve goed vooruit gaat De Z.E heer De Greeve is onder behande ling van prof. dr. Prick, hoogleraar in de neuro-physiologie te Nijmegen en verblijft in een klooster van de paters Montfortanen. DE LIMBURGSE KWARTJES ACTIE. Het was gisteren een jaar geleden dat men in Limburg begon met de z.g. kwartjesactie ten behoeve van de bouw van vijftig nieuwe kerken in het Bisdom Roermond. Per gezin wordt gedurende vijf jaar per week een kwartje gegeven. Zesduizend collectanten zorgden gedurende het eerste jaar voor een bedrag van 1.250.000 opgebracht door 70.000 gezinnen. Hoger dan „vijfhoeks-ruilen" heeft geen zin De werkzaamheden van landelijke ruil-centrale De Stichting „Interlocale Woning- ruilcentrale", die te Utrecht is ge vestigd en die een semi-overheids- karakter draagt, is nu ruim een jaar met haar werkzaamheden bezig, die betrekking hebben op het bemidde ling verlenen bij het ruilen van woonruimte. Vóór haar oprichting bestond reeds de „Stichting Woningzaken voor het bedrijfsleven" en ook de landsover- heid had de beschikking over een in terdepartementaal ruilbureau, dat ressorteerde onder het departement van Binnenlandse Zaken. Deze twee instellingen hebben elkaar gevonden en daarbij voegde zich als derde de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, die vorm gaf aan het be staande verlangen, waardoor de stichting van nu in het leven kon worden geroepen. En zo namen in het laatste deel van 1950 de werk zaamheden een aanvang. Uit de ver schillende deelnemende partijen werd een bestuur gevormd en de minister van Binnenlandse Zakpn kreeg het toezicht. „Deze bemoeiing van de .Rijksover heid betekent echter volstrekt niet, komt. Overigens blijkt uit de cijfers, dat er op dit gebied grote behoeften bestaan. Men begon in het jaar 1951 met 2860 toen reeds bestaande in schrijvingen. Er kwam er 4981 bij, zodat er op 81 December 7841 inge schrevenen zoudien zijn geweest, in dien niet 3339 inschrijvingen waren opgeheven. Het slotsaldo was dus 4502 ingeschrevenen. De afgeschre- venen zijn natuurlijk niet allen ge slaagd. Er waren 1223 afgevoerden die achteraf niet verhuisden, 2179 verhuisden wel. Hiervan waren er 506 die op aanwijsbare wijze door de stichting waren geholpen. 1671 an deren zijn misschien op andere wijze geslaagd. De geslaagden waren ver spreid over 496 gemeenten en wer den ondergebracht in 253 gemeen ten. De heer Visser wees er nog eens op, dat de moeilijkheden ontstaan, wanneer personen, die voor een ruil in aanmerking zouden komen, niet de beschikking hebben over gelijk waardige objecten. Velen der inge schrevenen willen in een beter huis terecht komen, dan ze verlieten. Een ander bezwaar is dat het aantal zoe kenden voor een bepaalde gemeente afwijkt van het aantal, dat die ge meente wil "erlaten, Op 30 Juni wil den bijv. 496 ingeschrevenen Amster- dat de overheid onze stichting finan- j dam verlaten en zochten slechts 213 cieel steunt", zo vertelde de directeur woonruimte in Amsterdam. In dat drs. J. J. M. Visser san een redacteur j geval kunnen er maximaal slechts van het ANP. „Wij moeten ons in-1 213 ruilen tot stand komen, tegendeel geheel bedruipen uit het i x inschrijfgeld ten bedrage van f 15,j ^,er vertelde verder, dat waaruit alle kosten, door het bureau ""ie eerste 11 te maken, moeten worden bestreden. ""n~ Dat zijn administratiekosten, porti, telefoonkosten en wat er zo al meer nodig is." „Wat minder bekend is", zo ging de heer Visser verder, „is, dat wij niet alleen bemiddelen voor de aan gesloten drie groepen, maar ook voor particulieren, die eveneens f 15, betalen en dan van verdere onkosten af zijn. De vakgroep Tussenpersonen in Onroerende Goederen heeft daar tegen wel bezwaar gemaakt, maar gebleken is, dat onze stichting niet gemist kon worden, omdat de be staande bureaux niet voldeden aan de behoefte". Gevraagd naar de wijze van be middeling, zeide de heer Visser, dat die aanvankelijk zuiver administra tief geschiedde, dus alleen aan de hand van de administratieve gege vens. Later is het persoonlijk overleg ingeschakeld en daardoor verliep het werk vlotter. Dit brengt echter mede, dat het bureau in zijn beperkte ruim ten thans een 500 bezoekers per maand ontvangt. Er wordt echter veel werk per post verricht. In de tweede helft van 1951 werden onge veer 15.000 poststukken ontvangen en gingen er een 20.000 de deur uit. Ingeschreven tot men geslaagd is. Bij deze stichting geldt als regel, dat men in de practijk bezien, blijft ingeschreven, totdat men is geslaagd of tot men zelf de inschrijving be ëindigt. Een enkele maal wordt aan een ingeschrevene verzocht de in schrijving te beëindigen, omdat de betrokkene toch niet tot een ruil Evenmin als de charmante Engelse bezoekster van de tentoonstelling „Vijf- ien Jonge Beeldhouwers" in het Instituut voor Hedendaagse Kunsten in Londen, kunnen wij raden wat dit beeldhouwwerk voorstelt: Het draagt geen naam. Het is een werk van mevrouw Sarah Jackson, een 27-jarige Amerikaanse. maanden van het jaar tot stand kwa men, er J86 rechtstreeks (bilateraal) waren. 183 ruilen waren driehoeksrui- len en de rest vier- en vijfhoeksruilen. De practijk wijst uit, dat men niet hoger kan gaan, want bij elke scha kel meer nemen de moeilijkheden zeker in het kwadraat toe. Bij een zeshoeksruil reeds komt vrijwel al tijd een kink in de kabel. Overigens is het aandeel der par ticulieren niet overstelpend groot. Van de op 1 Januari ingeschrevenen behoorden er 1682 tot de landsdiena ren, 1079 tot de grote bedrijven en 1741 behoorden tot de gemeenten en particulieren. Dat betekent echter, dat er ruim 1700 particuliere inschrij vers zijn, want het aandeel der ge meenten is maar zeer klein. Overigens gaf de heer Visser als zijn mening, dat de stichting toch heel wat werk verricht, want. of schoon er geen nauwkeurige cijfers bestaan, kan men toch wel bereke nen, dat ongeveer 1/3 der ruilen loopt via de stichting. Volgens de voorlopige gegevens van de in October 1950 in ons land gehouden bedrijfstelling is het aan tal personen, dat werkzaam is in de nijverheid (industrie en ambacht) gestegen van 1.034.000 in 1939 tot 1.642.000 in 1950, een vermeerdering d<us van 608.000 personen of 59 pet., zo deelt het OBS mede. De bevolkingsaanwas bedroeg tus sen 1930 en 1950 28 procent. Het aan tal in de nijverheid werkzame per sonen is naar verhouding veel ster ker toegenomen dan de bevolking; de betekenis van de nijverheid voor de werkgelegenheid in ons land ls dus sedert 1930 aanzienlijk vergroot. In het procentuele aandeel van de verschillende bedrijf skiassen is in het algemeen geen grote verandering ingetreden. Niettemin lopen de indexcijfers, die de verhouding aangeven van de aantal personen per bedrijfsklasse in 1930 en in 1950 sterk uiteen. Aanzienlijk boven de gemiddelde toeneming (59 pet.) ligt de stijging van het aantal personen in de bouw nijverheid (89 pet.) de chemische nijverheid (140 pet.) en de metaal nijverheid (98 pet.). Belangrijk onder het gemiddelde Koningin verloor sieraad in Parijs Een Zweedse dame, aldus meldt „Het Vrije Volk" is een dezer dagen verblijd met een Nederlandse chèque voor een bedrag van 20.000 kronen. Dat geld werd haar overhandigd als „vindersloon" voor een sieraad, dat door koningin Juliana in Parijs was verloren. De dame uit Stockholm had on langs op een markt te Parijs dit sie raad gezien. De prijs kwam haar erg laag voor en ze kocht het pronkstuk je. Bij haar terugreis via Nederland herkende de douane het sieraad ech ter als eigendom van koningin Julia na. Deze had het tijdens haar offi ciële bezoek aan Parijs in Mei 1950 verloren. De douane nam het sieraad in be slag, maar beloofde de Zweedse da me te zullen schadeloos stellen. De ze schadéloosstelling is haar thans als „vindersloon" uitbetaald. Brieven aan min. Staf onderschept Het onderzoek, dat minister Staf persoonlijk heeft ingesteld naar de zaak-Van der Putten, heeft toestan den bij het ministerie van Oorlog aan het licht gebracht, die men in ons land niet voor mogelijk zou houden, aldus meldt „Trouw". Zo bleek, dat rapporten, die recht streeks voor de minister bedoeld wa ren. door één of meer van de ambte naren niet alleen werden onderschept, doch bovendien verdraaid. Zo kon het gebeuren, dat, terwijl de directe chef van de heer Van der Putten gunstige beoordelingen over deze ambtenaar naar de minister zond, minister Staf later verklaarde, dat hij tot het laatst toe alleen „uiterst ongunstige" berichten had ontvangen. Het is geen wonder, dat de minis ter van Oorlog er onder deze omstan digheden de voorkeur aan geeft be langrijke correspondentie recht streeks aan zijn privé-adres te ont vangen in plaats van op het ministe rie. Spit, rheumatiek? (Advertentie) Reeds de gehele dag was het druk aan de Lloydkade waar het door de regering gecharterde Noorse passa giersschip „Skaubryn" gereed lag om de reis naar Australië te aanvaarden met ongeveer 1150 emigranten. Er gaan ditmaal heel wat gezinnen mee. Het grootste is dat van mevr. Kost- Hofkamp, die met negen kinderen, dochters van 2 tot 21 jaar. haar man achterna reist, die tot voor kort sla ger was in Eindhoven en nu in Aus tralië hetzelfde beroep uitoefent. Zoals gebruikelijk waren er heel wat afzeggingen van mensen, die zich te elfder ure toch nog bedacht hadden. Zo kwam het, dat er Woensdag avond nog ongeveer 70 in allerijl ge vonden remplacanten geboekt moes- Westlandse veilingen Omzet: 10 millioen hoger Het Westland heeft in het afgelopen jaar voor ruim tien millioen gulden meer omgezet dan in 1950. De totale omzet van de veilingen bedroeg ruim 68 millioen gulden, waarbij de Loosduinse tuinbouwvei lingen buiten beschouwing zijn gela ten. De grootste omzet had de veiling Westerlee in De Lier. met bijna elf millioen gulden. Eervolle tweede werd Poeldijk met ruim negen mil lioen. Ook de bloemenveilingen zien terug op een gunstig jaar. Die te Hon- selersdijk boekte met 4.345.000 gulden een omzet van drie ton meer dan in 1950. Deze omzet-vermeerdering geeft echter geen reden tot vreugde. Tege lijk immers met de omzetten is de kostprijs gestegen. Vooral de prijs van kolen is een zware last op de re kening. ten worden. De laatste werd gisteravond om half acht nog ingeschreven, n.l. de heer Rotgans uit Vlaardingen. Hij had pas twee uur tevoren vernomen, dat hij mee kon en heeft nog kans gezien zijn zaakjes hier te regelen. Toch was er nog een afzegging op het allerlaatste moment, n.l. van een mevrouw uit Eindhoven, die in de loods gewoon in de rij was gaan staan en haar mededeling deed, toen zij bij de betrokken ambtenaren was aangekomen. In de loop van de middag kwam de trein met 200 displaced persons uit Duitsland aan, welke eveneens op het schip reizen. Gezin betrekt het raadhuis In de gemeente Noordeloos (Z.-H.) kon geen woonruimte gevonden wor den voor het nieuwe schoolhoofd, zijn vrouw en zijn vijf kinderen. Het oude hoofd, dat een betrekking in Aals meer aanvaardde, liet zijn gezin in Noordeloos achter, omdat de gemeen te Aalsmeer voor hem geen geschikte woning had. Daarom werd in de gemeenteraad van Noordeloos uitvoerig gesproken over deze kwestie en men vond de volgende oplossing. Het gezin van het nieuwe schoolhoofd zal voorlopig zijn intrek nemen in het raadhuis en daar gebruik maken van enige vertrekken, o.a. de raad- en trouwzaal en de keu ken. Dank zij het aanbod van de Gere formeerde kerk aldus „Trouw" besloot de raad de consistoriekamer van de kerk te bestemmen tot trouw zaal, maar daartoe moest een besluit worden genomen, volgens de gemeen tewet, waarbij de constoriekamer tot gemeentehuis werd verklaard. bleven de aardewerk- (21 pet.) en de houtnijverheid (28 pet.), de grafische nijverheid (22 pet.) en de klasse voedings- en genotmiddelen (27 pet). Het aantal personen ging zelfs ach teruit in vergelijking met 1930 »n de diamantnijverheid en in de klasse mijnbouw en veenderijen. In het algemeen is het aantal ves tigingen minder sterk gestegen dan het aantal personen. In 1930 was dit aantal 158.997 en in 1950 170.690. Hiervan waren er circa 150.000 waar in 10 of minder personen werkten en 20.000 waarin meer dan 10 perso nen werkzaam waren. Gouden munten gestolen Uit een museum Door forcering van een raam van de Mariënburgkapel te Nijmegen hebben inbrekers zich in de nacht van Vrijdag op Zaterdag toe gang verschaft tot het daar gevestig de Gemeentemuseum. Hun buit be stond uit 26 gouden munten, waarvan de oudste dateert uit 1489 en die ver der met of zonder jaartal alle in vroegere eeuwen geslagen zijn. Deze munten bezitten slechts een vrij ge ringe goudwaarde; zij hebben hoofd zakelijk historische waarde, maar zijn niet onvervangbaar. De inbraak moet gepleegd zijn door personen (de politie vermoedt althans, dat er minstens twee zijn geweest) die zich waarschijnlijk te voren op de hoogte gesteld hebben van de aanwezige museumschatten. Na het dubbele, niet getraliede raam op de begane grond aan de zijde van de noodwinkels met een breekijzer opengebroken te hebben, kwamen zij terecht in de zgn. bibliotheek waar kasten en laden overhoop ge haald werden. Met de daar gevonden sleutels is men naar boven gegaan, waar op de eerste étage de vitrines met munten en andere kostbaarhe den zijn opgesteld. De hele voor raad munten is onderzocht en door elkaar gegooid, maar alleen de 26 gouden munten werden meegeno men. De afdeling recherche van de ge meentepolitie, heeft van de daders nog geen spoor kunnen ontdekken. MET BIERFLESSEN Afgelopen Zaterdagmiddag is het tot ernstige handtastelijkheden geko men in een Haags café waar een reeds lang slepende familievete met bierflessen en biljartqueue's werd uitgevochten. Twee zonen van de familie Van V. respectievelijk 25 en 22 jaar oud en van beroep opperman en darm bewerker, dronken in een café een biertje na de Zaterdagse wasbeurt in het badhuis. Vier zonen van de familie G. resp. 23, 22, 20 en 15 jaar oud en alle vier stratenmaker van beroep, kwamen ook een bezoek brengen aan dit café. De gevechtshandelingen werden ge opend door de broers G. en door mid del van bierflessen en biljartqueues werd aan de strijd kracht bijgezet tot de politie arriveerde en de twee gebroeders van V. konden worden ontzet en naar het ziekenhuis over gebracht. Nadat zij verbonden waren moch ten zij naar huis terugkeren, doch zij weigerden een aanklacht tegen de gebroeders G., die een onderdak op het politiebureau hadden gevon den, in te dienen, daar zij van me ning waren dat de politie zich niet met deze familieruzie heeft te be moeien. KNOEIERIJ MET AFGIFTE VERKLARINGEN RUNDVEE. Ambtenaren van de C.C.D. en Rijkspolitie hebben te Culemborg en Beusichem knoeierijen ontdekt bij de afgifte van „T.B.C.-vrij-verklarin- gen" voor rundvee. Handelaren uit Culemborg en Beu sichem kregen door, bemiddeling van een ambtenaar van het bureau, waar deze verklaringen worden afgege ven, formulieren in handen, waar door zij in staat werden gesteld niet T.B.C.-vrij rundvee voor een goede prijs van de hand te doen Talrijke boeren werden door deze laakbare practijken gedupeerd. („Volkskr.") POSTZEGELS. Op 16 Maart wordt de „Jan van Riebeeck-postzegel" uitgegeven ter herdenking van het feit, dat het op 7 April 1952 300 jaar geleden is, dat de Nederlandse chirurgijn Jan van Riebeeck als commandeur van een kleine Nederlandse vloot van 3 sche pen aan Afrika's Zuidkust voet aan wal zette. Hij deed dit in opdracht van de be windhebbers der Oost-Indische Com pagnie te Amsterdam, die een ravi- tailleringsbasis, halverwege de we reldroute AmsterdamBatavia aan de Zuidkust van Afrika wilden ves tigen. Niemand kon toen vermoeden, dat deze kleine Nederlandse nederzetting het begin was van een metropolis, die we thans onder de naam van Kaap stad kennen. De zegels worden uitgegeven met een toeslag, die zal worden gebruikt als steun bij de bouw van een van Riebeeck-monument te Kaapstad. PARTICULIER SECRETARESSE PRINSES WILHELMINA. Prinses Wilhelmina heeft met in gang van 1 Januari 1952 aan jonk- vrouwe A. M. C. Quarles van Ufford op haar verzoek eervol ontslag ver leend als tweede particulier secre taresse. Tot haar opvolgster is benoemd jonkvrouwe S. E. baronesse van Randwijck, die haar opleiding ont ving op de Centrale instelling voor Christelijke sociale arbeid te Am sterdam. 7000 meer Haegenaers In een jaar tijd De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, heeft van daag in zijn nieuwjaarsrede in de gemeenteraad verklaard, dat het fi nanciële aspect van de gemeente vergeleken met verleden jaar nog ongunstiger is geworden. De begroting voor het jaar 1952 vertoont een tekort, dat nog hoger ligt dan het aanvankelijk voor 1951 geraamde nadelig saldo. De uitvoering van het Lek-duin- plan vindt krachtig voortgang In de loop van 1952 zal worden begonnen rr._t de aanleg van de 50 km lange transportleiding Bergambacht-Sche- veningen. De voor de fabricatie van de buizen opgerichte fabriek de eerste fabriek in Nederland, die tweezijdig voorgespannen betonnen buizen maaki zal in begin 1952 met de productie beginnen. Verwacht wordt, dat de nieuwe waterleiding in 1954 gereed zal zijn. Het totaal aantal ingezetenen tegen het einde van 1951 bedroeg rond 579.000 hetgeen een toeneming bete kent van 7000. Het verloop van de bevolking en ook de volksgezond heid staan in direct verband met het woonruimte-vraagstuk. Eind 1951 waren 5000 urgentiegevallen bij het gemeentelijk bureau voor de huis vesting geregistreerd, vorig jaar 3600. Daarnaast zijn er nog tal van andere gevallen, die eveneens om oplossing vragen: tezamen zijn bijna 6200 aan vragen om woonruimte ingeschre ven. Hierboven komt nog een aantal van 8000 personen, die een 2 kamer woning hebben aangevraagd. De woningbouw ging in 1952 ge staag voort: er kwamen 3900 wonin gen gereed. Een zelden voorkomend ongeval trof de heer B. uit Amsterdam toen hij per motorrijwiel onderweg was van Alkmaar naar zijn woonplaats. Doordat de benzineleiding los was geraakt aldus „Trouw" vatte de motor vlam. De rijder kwam te vallen, maar toen hij opstond ble ken tevens zijn kleren in brand te staan. Het gebeurde alles vlak bij de stadssingel van Alkmaar. Zonder zich te bedenken sprong de heer B. te water. Hij bleek geen kwetsuren van ernstige aard te hebben opge lopen. TENTOONSTELLING OVER DE GESCHIEDENIS DER STATEN- GENERAAL. Van 26 Mei tot 1 Juli zal in het Haagse Gemeentemuseum een ten toonstelling worden gehouden, die een overzicht geeft van de geschie denis der Staten-Generaal. Deze ten toonstelling, waarvoor het idee is uitgegaan van de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Korten- horst, zal de bezoekers een indruk geven hoe in de loop der eeuwen de standenvertegenwoordiging zich ont wikkeld heeft tot de volksvertegen woordiging, zoals wij deze heden ten dage kennen. Daar deze tentoonstel ling vlak voor de verkiezingen wordt ingericht, bevat zij dus tevens een instructie voor de kiezer, hoe nu eigenlijk de Staten-Generaal werken. Toen het wachten te lang duurde Diefstal in dokters wachtkamer Een Haagse arts kwam enige da gen geleden tot de onaangename ontdekking dat zijn tafelzilver, dat in een dressoir in de wachtkamer was opgeborgen, verdwenen was. Dit dressoir was steeds afgesloten geweest en de sleutel had zich be vonden in een vaasje op dit dres soir. De sleutel was weg, en er moest een timmerman aan te pas komen om de deurtjes open te breken. Toen ontdekte men de diefstal en werd de politie gewaarschuwd. Aan de hand van de lijst van pa tiënten, die de afgelopen dagen op het spreekuur van de arts waren verschenen, werden door de politie gearresteerd en in verzekerde bewa ring gesteld: de 27-jarige visser G. van der P. uit Wateringen, de 29-ja- rige schoenmaker P. M. uit Den Haag en de 21-jarige visser N. A de W., eveneens uit Den Haag. Zij bekenden met zijn drieën eni ge dagen geleden in de wachtkamer gezeten te hebben. Toen het wach ten hen te lang duurde was Van der P. eens gaan neuzen en had de sleu tel in het vaasje op het dressoir ge vonden. Hij bleek op het deurtje van het dressoir te passen en toen Van der P. de inhoud van het dressoir had geïnspecteerd werd besloten ieder een gedeelte mee te nemen. Zij ken den overigens elkaar in het geheel niet. De twee Hagenaars M. en De W. vertelden de politie dat zij uit vrees voor ontdekking hun deel aan de buit in het water van de Waldeck Pyrmontkade hadden gegooid. De politie is daar nu aan het dreggen maar de drie „patiënten" worden in verzekerde bewaring gehouden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8