RIJNSTREEK DUIN STREEK Nutsspaarbank te Rijnsaterwoude gaat haar eeuwfeest vieren Veiling „Katwijk en Omstreken' gaat 40-jarig bestaan viéren GOLF MAANDAG 7 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Eerste lustrum „Kunst na Arbeid". -- De R.K. gemengde toneelver. ..Kunst na Arbeid", destijds ontspro ten uit de K.A.B. gelederen, vierde Zendag haar eerste lustrum. Zij heeft het o.l.v. de heer M. W. v. d. I inden klaargespeeld om zich na enkele jaren vrij te maken van de voogdij en als zelfstandig gezelschap j re toneelkunst te gaan beoefenen.' Dit is ongetwijfeld een aardig ge schenk, dat bij deze gelegenheid ge memoreerd mag worden. K. na A. voerde op haar feestavond in de St. Josephzaal, waar veel belangstel lenden bijeen waren, het spel in c'rie bedrijven van Maarten van Yught: „Werp geen steen" op. Een aardig stuk dat ook gced gespeeld werd onder regie van de heer J. v. Egmond. De medewerkenden waren de dames C. de Heij, R. Heemrood Simmerman, R. Goedemondt, J. Zaad en de heren H. v. Gils, J. v. Eg- mond, H. Nieland, M. W. v. d. Lin den, A. Hendriks en W. Noorder- meer. Muzikale medewerking aan deze feestavond verleende de heer G v. Mild, onder wiens leiding na het toneelspel nog een gezellig sa menzijn was. Maandagavond herha ling; ;toegang ook voor niet K.A.B - crs, boven de 17 jaar. Geboren: Adriaan z. van J. Ger- l:ng en A. Haring; Jacobus Marinus z van A. van Harskamp en J. Schen kel; Corstiaan z. van T. C. Roden burg en H. Alblas; Aaltje d. van C. van 't Riet en J. van Vliet; Jacobus z van J. Doeland en J. Plomp; Wil- lemientje d. van A. Verdoes en A. J. van Leeuwen; Dirk z. van C. Hak ker en J. van Dijk; Cornelia Tiny d van Th. B. de Jong en Jacoba Balvert; Cornelia d. van C. Vrise- koop en C. J. Keijzer. Ondertrouwd: Hendrik van der Laarse 26 j. en Maria van der Woen- sel 21 j.Albert Koster 25 j. en Aal tje Veldkamp 20 j.; Johannes A. Rietveld 39 j. en Cecilia Luijben 2 j. Getrouwd: Idsert de Vries 24 j. en Neeltje A. Verwoerd 21 j.; Derk J. van Brummen 25 j. en Emma van Geen 25 j. Overleden: Cornelis A. van den Hoorn 39 j.; Marinus Severijnen 50 j Daniël Vonk 83 j.; Cornelis Ver- kleij 72 j. BODEGRAVEN Aanbesteding. Ten gemeente huize werd het bouwen van de z.g. burgerzinwoningen aanbesteed. Het betrof 12 arbeiders- en 4 miaden- star.dswoningen. Onder de vele in schrijvers was de firma Neutebopm te Rotterdam verreweg de laagste. Naar verluidt zou deze inschrijfster eeen abuis hebben gemaakt met haar bedragen van 149.340 en 45.300. Na haar komt de firma v. d. Heijden te Woerden met 133.600 en 59.200. De gunning is aangehouden. Geboren: Johannes Theodorus, z. van Th. Bakker en E Jacobi; Aart Hubertus, z. van H. StamMaat; Aagje, d. van P. v. d. Wiltv. d. Heu vel Getrouwd- L. v. d. Bijl 22 jaar en A. Vink 20 jaar. Overleden: J. C. de Veth 85 jaar. M. Wingelaar wed. van W. C. van Geen 73 jaar. LEIMUIDEN Kerstnacht van de Bandiet. De R. K toneelver. had de avond van Driekoningen gekozen voor haat- Kerstuitvoering. Kapelaan Zondag zette in zijn openingswoord uiteen, hoe St. Genesius het gewaagd had na een korte studietijd met een zwaar Kerstspel op de planken te verschij nen Wegens een storing in de ge luidsinstallatie werd pas om 8.15 aan gevangen mee een spel van Harry v. Batenburg getiteld: Kerstnacht van de Bandiet". Dit ernstige spel behan. deld de geloofsvervolging in Honga rije Een boer Szalbos genaamd geeft ondanks het grote gevaat- onderdak aan een priester. Onder d-wang komt echter bij Salzbos nog een onderdui ker en wel de Rovenhoofdman Nimek Op de vooravond van Kerstmis' komt een buurman van Szalbos, n.l. Palka om finantiële steun wegens hoge be lastingen. Als dit wegens onvermo gen afgewezen mpet worden, wordt de priester verraden en gearresteerd. Tijdens de strijd die hierbij geleverd wordt valt o.a. de bandiet, maar God is hem genadig. Dit moeilijke spel is door de spelers en speelsters zeer goed uitgevoerd. Alweer een brandje. Zaterdag morgen werd de brandweer gealar meerd voor een schoorsteenbrandje in een woonark van de familie Schoen maker nabij de Ringvaart. Binnen enkele minuten was de spuit vertrok ken, maar deze kon de omgeving niet bereiken. Toch kwamen de brand weermannen goed van pas want het vuur had zich niet meer tot de schoorsteen beperkt. Verschillende wanden van de woonark moesten worden opengebroken om met een brard'bluschapparaat het vuur te kunnen bestrijden, zodat de eigenaar nog een behoorlijke schadepostt heeft. IJsclub Excelsior Bilderdam. Niet elke week is er een vergadering te Bilderdam, maar wanneer er een is kan men op royale belangstelling rekenen. Zo was ook Zaterdagavond het café van Roos overvol voor de jaarvergadering van de IJsver. Ex celsior, die werd geleid door haar voorz. Nic. Koot. De penningm. H. H. v. d. Burg bood zijn finantiëel ver slag aan. Op 1 Januari 1952 bedroeg het geldelijk bezit 354.53. De her verkiezing van de secr en penningm. na periodieke aftreding was vanzelf sprekend. Na stemming en herstem- min? behield ook de baancommissaris G. P Verdonk zijn bestuursfunctie De gratis verloting bracht ieder in het bezit van een aardige verrassing. Het voorstel om de contributie van 1.25 te brengen op 1.50 werd af gestemd. Hierna werd uitvoerig ge- debatteeerd over het al of niet lid blijven van de Z. H. IJ Besloten werd dit jaar het lidmaatschap te handhaven. Tijdens de rondvraag kwamen nog verschillende zakelijke aangelegenheden ter sprake, die al len door het bestuur afgewerkt wer den. NIEUWKOOP Uitvoering K. A. J. De pl. afd, der K. A. J. gaf in de zaal van de heer de Koker een uitvoering. In zijn openingswoord sprak Dirk Mark man de hoop uit. dat zeer binnenkort de „verrassing van de Pastoor" een feit zou zijn, zodat dan pas het ka tholiek verenigingsleven zich ten volle kan ontplooien. De toneelgroep van de K. A J. voerde hierna op het toneelspel van Gerard Nielen De Eikeboom". Het spel liet zien hoezeer het geld en bezit de mensen kan verharden, zodat ze voor niets en nie mand meer toegankelijk zijn, en tot zeei grote misdaden kunnen komen. Zware boetedoening maakt alles ten slotte weer goed. De jongelui speelden hun rollen goed. Zonder echter iemand iets te kort te doen, mag gezegd worden, dat Joop van Leeuwen een uitsteken de vertolking gaf van de rol van v-ert Breetnans. De regie bleek bl de heer G. H. van Hecke weer in goede handen te zijn. terwijl hij ook de grime goed verzorgde. Het duo Wim Schouten en Siem de Koker zorgde tussen de bedrijven en in de Pauze voor een stukjes muziek. Met een propagandistisch woordje sloot Dirk Markman de feestavond. RIJNSATERWOUDE Motorongeval. Zondag tegen de avond had in de Vierambachtspolder nabij Rijnsaterwoude een ongeval plaats, dat zich ernstig liet aanzien, maar toch nog meeviel De motorrij der Bartels uit Rijnsaterwoude kwam bij de wegsplitsing in botsing met een personenauto, die doorreed B. werd tegen de grond geslingerd en liep flinke wonden aan zijn benen op. Nadat hij bij Dr. Stapensea be handeld was, kon hij toch weer naar huis vervoerd worden. ZOETERWOUDE Katn raad van overleg. Me' volledige erkenning dat alle stands- organisaties een eigen taak hebben en dat zy de vorming van hun leden in eigen hand willen houden, zijn ei- tal van activiteiten die men vaak veel beter gezamenlijk kan doen. Het is ook van groot belang dat de ver schillende organisaties door gezame- lijk overleg beter begrip van elkan- Op Dinsdag 8 Januari a.s. zal het 100 jaar geleden zijn, dat de Nuts spaarbank te Rijnsaterwoude werd opgericht. Het was in de herfst van 1846, dat het departement Alkemade, Leijmui- den en Rijnsaterwoude van de Mij. tot Nut van het Algemeen aan de heer Hooft-Hasselaar opdroeg inlich tingen in te winnen om te komen tot de oprichting van een spaarbank. Na deze eerste verkenning bleef de zaak slepende tot Februari, in welke maand op verzoek van ds. Moquette een commissie werd benoemd, die zou nagaan, of een spaarkas in eigen kring bestaansrecht had. De uitslag van dit onderzoek was negatief, maar enkele leden zetten de strijd voor een eigen bank volhardend voort en het resultaat was, dat op 8 Januari 1852 het agentschap van de Alphense spaarbank plaats moest maken voor een eigen spaarbank. De initiatiefnemers hadden hun doel bereikt, maar ze stonden aan vankelijk voor grote moeilijkheden ten aanzien van de belegging, omdat dc Belgische opstand de situatie op dit terrein niet bepaald rooskleurig maakte. Het oprichtingskapitaal was 91.25 en werd bijeengebracht door 75 intekenaars. De zittingen werden oorspronkelijk om de drie maanden gehouden, maar reeds spoedig werd het iedere laatste Dinsdagavond van de maand, tenminste gedurende de zomer. In de donkere wintermaan den koos men een avond, waarop de maan scheen. Het aantal inleggers nam gestadig toe en met hen ook het kapitaal. In 1864 werd de eerste brandkast aan geschaft, waardoor in dat jaar de reserve geheel werd opgenomen plus nog een bedrag van ƒ80,90. De bank rendeerde echter goed, want vijf jaar later kocht men reeds een tweede brandkast. In 1926 trad de bank toe tot de Ned. Spaarbankbond. die zich belastte met de controle van de ad ministratie. In 1929 werd een aanvang gemaakt met het zogenaamde schoolsparen, welke actie werd ingezet met het be schikbaar stellen van spaarbusjes. Aan jonggeborenen werd een boekje met een inlage van /ƒ2.50 verstrekt. Het grootste aan de inleggers ver schuldigde kapitaal werd bereikt op 31 Decmber 1945 namelijk 2.100.000. Het grootste aantal spaar ders op 31 December 1950 namelijk 2825. De nominale waarde der effec ten bedroeg op laatstgenoemde da tum ƒ825.112.50; de reserve ƒ235.000; aan hypotheken stonden uit 145 pos ten met een totaal van 737.990.16. In de honderd jaar van haar be staan is de bank uitgegroeid tot een flinke en soliede instelling. Ook van daag aan de dag heeft zij bestuurders met hetzelfde enthousiasme als de op richters en daarom gaat er nog steeds een grote activiteit tot bevordering van het sparen van haar uit. Ter gelegenheid van het eeuwfeest hoopt het bestuur a.s. Dinsdag van 3 tot 5 uur een receptie te houden in het Nutsgebouw. ders werken en streven krijgen en waar de taken op velerlei gebied parallel lopen, is het vanzelf spre kend, dat men elkander vindt in een katholieke raad van overleg. In October werd met medewerking van deken Bont de pl. raad van over leg opgericht bestaande uit vertegen woordigers van L.T.B., Hanze, K.A.B. de Kath, Actie van de parochie H. Kruisverheffing en de Kath. Vrou wenbeweging Het dagelijks bestuur is thans gevormd en bestaat uit Q. H. Onderwater voorz., J. H. v. d. Ploeg secr. en A. Jac. van Bennekom, penningm. Hoewel de voornaamste taak is het onderling begrip te ver sterken, treedt de R. v. O. door ac ties naar buiten. De eerste actie is een wedstrijd voor de schoolgaande jeugd: tekenen, opstellen maken en knutselen, huisvlijt. Met medewer king van de ouders en de onderwij zers kan dit een mooie actie worden. Voorts worden plannen gemaakt voor een goed verantwoorde passieviering. ZWAMMERDAM Géboren: Harry, zoon van B. C de Jong en M Lodder. Gehuwd: P. Velthove 22 jaar en C Mijderwijk 21 jaar', C. A. Voorbij, 23 jaar te Alphen aan den Rijn en A. J Th. Caspers 22 jaar. Overleden: Margaretha Alida de Dood 77 jaar wed. van C. N. Baars; Klaas Ruting, 82 jaar. Op 13 Februari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat dc groenteveiling- vereniging „Katwijk" en omstreken" werd opgericht. In December 1911 namen de heren Jac. Wassenaar, E. Wassenaar en A. Heemskerk, van wie laatstgenoemde nog in leven is, het initiatief om te komen tot een eigen groenteveiling. Op een bijeenkomst van 27 personen werd een voorlopig bestuur gekozen, dat voorlopig tot taak had andere veilingen te bezoeken en daar zijn licht eens op te steken. Het systeem van verplicht veilen, dat aanvanke lijk niet de sympathie van de leden had, won het tenslotte toch en toen werd op 13 Febr. 1912 de veiling of ficieel opgericht. Een klein pakhuis met een in om vang gering terrein, de vroegere aan legplaats van de stoomboot Leiden Katwijk, midden in het dorp gele gen, werd gehuurd en op 17 Juni zou de eerste aardappelveiling voor de export worden gehouden. Het waren spannende dagen voor Katwijk. Vol gens een gemaakte begroting moest er een omzet zijn van minstens 25.000.Het resultaat was verras send; men bereikte een bedrag van 31.007,55 Er werd 200,— als winst geboekt. Toen de veiling haar bestaansrecht had bewezen was het voor iedereen duidelijk dat de primitieve omgeving de groei in de weg zou staan. De ad ministratie werd tijdens het veilen namelijk gevoerd in de legboek van een kippenhok. Het bestuur wist echter een ruimer lokaal op de hoek van de Overrijn-Sandtlaan van de gemeente te huren. De uitrusting was hier veel beter en het behoeft daarom geen verwondering te wek ken, dat het ledental steeds toenam. Toen kwam de tijd om aan een eigen veilinggebouw met bijbehorend terrein te gaan denken. De oorlog van 1914 stak echter een spaak in het wiel en het werd 1917 voor men tot de bouw van een eigen gebouw kon besluiten. De opening had i.v.m. de omstandigheden een zeer sober karakter. Op 13 Febr. 1937 bestond de ver. 25 jaar. Ook toen waren de tijdsom standigheden van dien aard, dat men feestelijkheden achterwege liet. On danks velerlei moeilijkheden wist de veiling zich te handhaven en zelf haar invloed uit te breiden. In 1951 HILLEGOM Met pensioen. Volgende week gaat de brugwachter R. van Huis met pensioen. Onafgebroken was hij in dienst van de Haarlemmermeer polder gedurende 32 jaar. Daarvan was hij 8 jaar werkzaam te Vijfhui zen en 24 jaar bij de Ceres. De ge pensionneerde brugwachter wordt opgevolgd door zijn zoon, de heer W. van Huis. KABO. In het eigen gebouw aan de Hoofdstraat hield de afd. Hillegom van het Kath. Overneids personeel gisteren een zeer goed be zochte ledenvergadering. De heer P. Zegwaart, districtsbestuurder te Am sterdam, hield een causerie over de huidige toestand van het overheids personeel en de geleidelijk verkre gen verbeteringen. Hierop volgde een zeer brede gedachtenwisseling. DE ZILK KUNSTJE OP DE FIETS. Voor een half pakje shag nam de 16-jarige expeditieknecht J. B. aan, om achterstevoren op z'n fiets geze ten, de Beeklaan geheel af te rijden. Bij de afrijding van de Kalkovenbrug ging het zo snel, dat de fietser de macht over z'n stuur verloor en te gen een paal reed. Vervolgens reed hij achterover de Beek in. Toen hij weer op de wal was, ontving hij z'n zuur verdiend half pakje shag. Twee schapen verdronken. Door een hond werden 6 schapen in het water gejaagd, twee daarvan ver dronken. Waar het hier twee kerk- schapen betrof, betekent het een schadepost voor dc kerk. Brand door Kerstboom. Bij de fam. v. H. aan de Zilkerduinweg ge raakte de Kerstboom in brand. De man droeg de brandende boom met grote spoed naar buiten. Behalve de boom verbrandden ook de Kerst kribbe en het behang. LEIDSCHENDAM Zes jaar L.T.J. Ter gelegenheid \an het 6-jarig bestaan van de L.T.J. hebben de leden er gisteren een ge zellige dag van gemaakt. Na de H Mis met alg. H. Communie kwamen z\j in het patronaat bijeen om te ge nieten van een feestelijk ontbijt. Het ging er vrolijk toe en allen keerden welvoldaan huiswaarts. Des avonds kwam de „Amateur Comedie" op vi- s;te en zorgde voor dc opvoering van „Een vriend komt over'", een blij spel van Jan Timmer onder de be proefde regie van Herman Flaton. Het was een luchtig spel, dat goed werd voorgedragen. werd een omzetcijfer van 2 millioen bereikt. Vele malen moest de veiling worden uitgebreid en omdat zij mo menteel een vrij gunstige periode meemaakt, zal het 40-jarig bestaan volgende maand feestelijk worden gevierd. Op die dag zal eveneens het 40-jarig jubileum van de heer J. v. d. Perk word-en gevierd. Een com missie is in alle stilte het feest aan het voorbereiden. SASSENHEIM Toneeluitvoering „Elckerlyck". Gisterenavond heeft Elckerlyck weer een van haar uitvoeringen gegeven in het K.S.A.-gebouw. Ditmaal werd opgevoerd een toneelspel „Als de klok waarschuwt". De zaal was ge heel gevuld toen de heer H. Vrijburg een welkomstwoord sprak. Hierna werd begonnen met de opvoering van het toneelstuk. Het speelt zich af in een plaatsje in Friesland, waar een zeer oud kas teel staat. Over dit kasteel gaan de raarste geruchten. Een gepensioneerde kapitein neemt er zijn intrek met vrouw en dochter. Zijn vroegere bootsman Lolke fun geert als huisknecht, terwijl uit het dorp een meisje komt werken. Ver der is er nog een oude poortwachter Sinne die blijkens een bepaling van de oude baron bij het slot mag blij ven wonen tot aan z'n dood. Wietske, het dienstmeisje, vertelde haar mevrouw, dat het hier vroeger spookte en Sinne verhaalt een aantal gebeurtenissen die ook in verband staan met het spook. Het is al ver schillende malen gebeurd, dat bij het slaan van de oude Friese klok een der gewichten eraf viel en dat bete kende steeds een dode in het kasteel. Als de toeschouwer met alle merk waardigheden v&n het kasteel op de hoogte zijn, beginnen de geheimzin nige spookgeschiedenissen. Er is tot het einde toe een voortdurende span ning, die pas wordt opgelost als de spoken geen spoken blijken te zijn. De spelers vertolktenhun rollen buitengewoon goed en wederom kun nen Elckerlyck en de bezoekers op een zeer geslaagde avond terugzien. WASSENAAR E.H.B.O. In het Patronaatsge bouw werd gisteravond een feestelij ke propagandabijeenkomst gehouden va nde pl. afd. der E.H.B.O., die juist een jaar bestaat. Op deze avond heeft burg. dr. S. baron van Wijnbergen een dertigtal diploma's uitgereikt aan geslaagden voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. De voorzitter van de afd., de heer H.A.M.G. ten Harkei, gaf in zijn ope ningswoord een overzicht over het eerste jaar van het bestaan der af deling en hij bracht dank aan allen, die in dit jaar hun medewerking aan de vereniging hebben gegeven, o.m. de artsen Bertels en Verbeek, en de instructeur v. d. IJssel, die zich veel moeite hebben getroost bij het geven van de cursussen. Na dit openingswoord hield de bur gemeester een toespraak, waarin hij wees op de betekenis van de E.H.B.O. Daarna reikte hy de diploma's uit en wenste de dames en heren geluk De rest van de avond werd ge vuld met het optreden van „De vro lijke Zwervers" uit het Westland. VOORHOUT Rc traiteclub „St. Dominicus". Voor de vergadering van dc retrai tfclub was maar weinig belangstel ling. In zijn openingswoord memo reerde de voorz., dat de spaarzin der leden goed is, hoewel er voor deelname aan de retraites weinig animo is. De notulen werden onder dank vastgesteld. Namens dc direc teur van het retraitehuis werd ver zocht de gehuwde dames aan te sporen, tot grote deelname aan de retraite van 58 Febr. De penn. bracht een uitvoerig verslag uit. In clusief het saldo van 1950, waren de entvangsten f 1037.62, de uitgaven 182.13 Af aan spaargelden ƒ583.60 zedat het jaar 1951 werd afgesloten met een batig saldo van 271.89. Een gebed werd gestort voor het overle den lid mej. BaxHoek Indien er financiële moeilijkheden zijn om aan een retraite deel te nemen, kan men zich tot het bestuur wenden. Kapelaan Kerstholt werd als g. a. geïnstalleerd. 34 nieuwe leden tra den als lid toe. De bestuursleden A. C v. d. Berg, C. Kraakman, C. v. d. Starre en Jer. v. Dijk werden bij acclamatie herkozen. 2 Vrije retrai tes werden verloot onder de aan wezigen; W. Borst en P Ruigrok waren de winnaars. De g. a. sprak rog een opwekkend woordje tot de aanwezigen. Spr. noemde het propa geren voor de retraite een waar ajjostolaatswerk, en vroeg hiervoor aller medewerking. N.K.JB. Door de N.K.J.B. werd m het parochiehuis een goed be zochte ledenvergadering gehouden. Door de secr. werd een volledig jaarverslag uitgebracht. Ook de pen ningmeester van de raad van bestuur deed verantwoording van het finan ced beheer. Hieruit bleek dat het niet de vereniging goed gaat. In het bestuur waren 2 vacatures. Theo Bakker had bedankt, omdat hij in het huwelijksbootje gaat stappen en Jan van Stein had ook ontslag ge nomen. Na enige stemmingen kwa men als nieuwe bestuursleden uit de bus Jan Kraakman en Arie v. d. Berg. VOORSCHOTEN ST. LAURENTIUSPAROCHIE ORGANISEERT EEN LOTERIJ Zoals pastoor J. Th. van Bemme- len reeds in zijn Nieuwjaarstoe spraak liet uitkomen, zyn de geld zorgen van het kerkbestuur niet ge- ng. Er valt heel wat te restaureren ir. kerk, pastorie en verenigingsge bouw. In de kerk zyn reeds enige grote reparaties geschiedt en er is nog meer te herstellen. De nodige geldmiddelen om de reparatie werk zaamheden te laten uitvoeren ont breken. Thans heeft dc pastoor een attractief plan ontworpen, waarbij eenieder in de gelegenheid gesteld wordt om een steentje by te dragen! Van het Zomerfeest 1950 zijn nog enige prijzen niet afgehaald o.a. de eerste prijs, het eetservies Deze prij zen en enige nieuwe wil pastoor thans onder zijn parochianen gaan verloten De burgemeester heeft be reids zijn toestemming hiertoe ge geven. Zo zullen er aan 1000 loten tegen de prijs van 1 worden uitgegeven en aan de parochianen te koop worden aangeboden. De t-ekking van deze loterij zal plaats hebben op 1 Februari 1952. Na 15 Januari a.s. zijn de prijzen in de etalage van de heer L. C. Oosterlaan te be itigen. Door het kopen van deze -en krijgt iedere parochiaan de geiegenheid om bij te dragen in cie kosten van het herstel en het onderhoud van zijn eigen kerk! VINGERTOP AFGESLAGEN Gistermorgen startte de heer H. Ncuwens van dc Voorstraat zijn auto cm zich naar de kerk te begeven. De motor weigerde. Een onderzoek naar het euvel ostte hem echter zijn vingertop. Door een ongelukige handgreep begon de motor te lopen, maar door de vin van de koeler werd d.e top van zyn linkerwijsvinger af geslagen. Dr. Tonino, die vlug ge waarschuwd werd, verleende de eerste hulp, maar hij achtte verdere behandeling in het ziekenhuis nood zakelijk, zodat het slachtoffer naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiden werd vervoerd. S.VJL.V. NAM AFSCHEID VAN M. LAKEMAN. Gisteravond heeft de sportver „S.V.L.V." officieel afscheid geno men van haar oud-voorz., de heerJMt Lakeman in de zaal van „Het Wa pen van Voorschoten". Na het welkomstwoord van de hui dige voorz., de heer A. Knappers, kreeg de heer C. Fortanier het woord, om namens het bestuur van S.V.L.V. een officieel afscheidswoord te richten tot de heer M. Lakeman. Spr. memoreerde de periode van 6 jaar, gedurende welke de heer M. Lakeman de voorzittershamer heeft gezwaaid. De hem in 1950 toegeken de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" is voor een gedeelte ook wel verdiend voor het werk ten dienste van de jeugd verricht In de periode van zyn voorzitterschap wa ren enige grote dingen geschied: 1. kampioenschap, het 25-jarig bestaan der vereniging de naamsverandering van V.V.L.V. in S.V.L.V. te danken aan de uitbreiding van deze organi satie en de grote toename van het ledenaantal. Daarop trad het jongste lid van S.V.L.V. in uniform naar vo ren en overhandigde de heer M. La keman een vaas van Delfts Blauw met inscriptie. Merv. Lakeman mocht voor de genoten gastvrijheid een bou quet bloemen in ontvangst nemen De oorkonde verbonden aan het ere voorzitterschap was nog niet gereed, maar deze werd hierbij in het voor uitzicht gesteld. Na deze huldiging sprak de geest, adv., kapelaan A. J van Oosterom, waarderende woor den. De heer M. Lakeman liet in zijn wederwoord uitkomen, dat het niet de gewoonte is, om een scheidende voorzitter op een dergelijke manier te huldigen. Dat in deze voor hem een uitzondering is gemaakt, stelde hij op prijs. De lof, die hem in zo ruime mate was toegezwaaid wilde hij afwentelen op zijn medebestuur- deren, met wie hij de vereniging heeft bestuurd. De medewerking in deze maakte voor hem zijn taak licht. Daarna complimenteerde de hui dige voorzitter, de erevoorzitter, waarmee tevens het einde kwam van het officiële gedeelte. Een conferen cier-goochelaar en een bandje namen nu de overige tijd in beslag en met hel grote aantal jeugdige personen in de zaal kwam de feeststemming al gauw. WARMOND INWIJDING ST. URSULASCHOOL. Maandag 14 Januari a.s. wordt een hoogtijdag voor de parochie St. Matthias. Dan zal aan de grote nood en het ongerief op onderwijs gebied radicaal een einde komen. Op die dag wordt n.l. de nieuwe meisjesschool „St. Ursula" aan de Endepoellaan plechtig ingewijd en in gebruik genomen. De plechtigheid zal verricht worden door de pastoor Gussenhoven. Nadat op 14 Juli 1951 de eerste steen werd gelegd kan nu, 6 maan den later, de nieuwe school in ge bruik worden genomen, wat vooral te danken is aan de vlotte wijze van bouwen door de aannemer, de fa. Jansen uit Voorschoten. Het pro gramma van de plechtigheden, dat zeer eenvoudig is gehouden luidt: 's Morgens om acht uur een H. Mis, tydens welke door de schoolkinderen wordt ge/ongen. Om tien uur volgt de inzegening van de school, waarna het schoolbestuur recipieert in ho tel de Stad Rome. Om twee uur ne- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige motregen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 8 Jan. zon op 8.46 en onder 1(L47: maan op 13.— en onder 6.07 uur. men de lessen in de nieuwe school een aanvang. Op 20 Januari is de school voor de parochianen tc bezichtigen des middags van 23.30 uur. ,ia*te BINNENLAND Op de Veluwe is men nog steeds bezig het „oude jaar weg tc schie ten". In Hierden kreeg een nude man een stuk vuurwerk tegen het hoofd; hij moet een oog missen. In Valkenswaard vierde giste ren de harmonie „Ontspanning na Arbeid" haar 75-jarig bestaan. Haar werd het praedicaat „Koninklijke" toegewezen. Namens de bevolking werd een feestgeschenk overhandigd groot 6667.50. Op 5 cn 6 Juli wordt het jubileum met een federatief mu ziekconcours besloten. De Commissaris der Koningin in Limburg, mr. F. Houben. cn bur gemeester mr W. baron Mich iels van Kessenich van Maastricht zullen de Mastreechter Staar op de aanstaande reis naar Parijs vergezellen Door B. en W. van de gemeente Veenendaal was een woningbouwle ning uitgeschreven groot 500.000. Wegens gebrek aan belangstelling kan de lening echter niet doorgaan. BUITENLAND. Honden hebben Zondagavond le Tenbury Wells in Worcestershire (Engeland) een kudde van 52 stam- boekooicn ter waarde van ongeveer 7000 gulden aangevallen. Slechts drie schapen konden ontsnappen. Oc ove rigen waren zozeer verminkt, dat zij niet meer geschikt waren voor con sumptie. Te Bogota zijn bij een aanval van bandieten op een dorp in de ber gen 18 personen gedood en vele hui zen verbrand en geplunderd. Officieel is in Oost-Berlijn be kendgemaakt, dat ruim 8.000 boe ren in 1951 hun in de Sowjet-zóne toegewezen landerijen hebben ver laten. Hun achtergelaten eigendom men zullen in beslag worden geno men Bij een razzia in café's en win kels in de Pelikaanstraat te Antwer pen heeft de Belgische politie een indrukwekkende hoeveelheid ge kloofde diamanten, die naar de Ver enigde Staten gesmokkeld zouden worden, in beslag genomen. Laatste Berichten AMBTENAAR TE WINSCHOTEN GEARRESTEERD. De politie te Winschoten heeft de ambtenaar K., van het gowestelijk arbeidsbureau te Winschoten gear resteerd. K. wordt verdacht in zijn functie fraude te hobbcn gepleegd met gelden, die de kustwaterschap pen toebehoorden. Het bedrag der fraude is nog niet vastgesteld, daar de boekhouding niet was bijgehou den. Een accountant stelt thans een onderzoek in. ONGEREGELDHEDEN BIJ WEDSTRIJDEN IN DEN HAAG. Bij de voetbalwedstrijd V. U. C. Excelsior, die gistermiddag op l\ct V. U. C.-terrein in Den Haag ge speeld werd, kwam het tot handtas telijkheden onder het publiek. Een te enthousiaste toeschouwer werd on der politiegeleide naar huis gebracht en do scheidsrechter werd na afloop van de wedstrijd door de politie in bescherming genomen, zodat hij on gehinderd het veld kon verlaten. Gedurende de voetbalwedstrijd ScheveningenFluks, die gi-termid dag in Scheveningen gespeeld werd, was het publick het niet eens met de wijze, waarop, althans naar zijn me ning, de achterhoeed-speler van Fluks, de voorwaartsen van Scheve ningen aanvielen. Dit geschiedde vol gens het publick veel te straf en cir ca 80 verhitte toeschouwers stormden het veld op om de spelers van Fluks te lijf te gaan. De politie wist echter de gemoederen te kalmeren cn het publiek weer van het veld tc ver wijderen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 7 Jan. Vcc. Aan voer 1958 totaal, waarvan 1101 vette koeien, 589 varkens, en 268 schapen. Prijzen: vette koeien f 2.60—2.80, 2.40—2,50 2.102.35; vark'ens 2.20, 2.15, 2.10 per kg. levend gewicht. Schapen 140120100 en lammeren 11510090 per stuk. Vette koeien aanvoer flink, handel tamelijk, iets stijgende prijs; varkens aanvoer iets groter, handel redelijk, prijzen iets lager, prima iets boven notering; schapen aanvoer gewoon, handel kalm, prijshoudend; lammeren aanvoer gewoon, handel kalm pri; - hcudend.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3