S)e CeidóeSou/tci/nt Churchill's besprekingen in Amerika Mgr. Beran Romantiek is duur op Kreta De „Enterpriseop weg naar de veiligheid Kapitein Carlsen spaarde kosten Egyptisch dorp wordt ontruimd MAANDAG 7 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12478 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Churchill in Amerikaans tempo Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adveft.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 DE GRONDSLAG REEDS GELEGD Hartelijke ontvangst door Truman Zes uur lang hebben Winston Churchill en pïesident Truman, Zaterdag nog, met elkaar gesproken, waarvan tweemaal twintig minuten onder vier ogen. Daarmede hebben zij reeds de basis gelegd voor de definitieve bespreking van de voornaamste wereldproblemen, welke heden, Maandagmiddag, be gint. Churchill legde er de nadruk op, dat hij niet de Atlantische Octaan was overgestoken om regelingen te bereiken of overeenkomsten te tekenen, maar alleen om tussen regeringschefs aan beide zijden van de Oceaan een nauwe en hechte samenwerking tot stand te brengen, „zodat wij in de toe komstige gebeurtenissen ons standpunt kunnen vaststellen, daarbij het standpunt van de ander kennend". Naar Stalin? Dat hangt ervan af Gevraagd, of hij enig nut verwacht te van een bijeenkomst tussen Stalin, Truman en hemzelf, antwoordde Churchill: „Dat hangt geheel af van de omstandigheden en de gebeurte nissen, die tot een dergelijke confe rentie zouden leiden. Natuurlijk zou het zeer bevredigend zijn, indien wij vele van onze geschillen konden re gelen, omdat zij (de Russen) net zo goed hun moeilijkheden hebben als wij Een luid gelach steeg op, toen de Britse premier op de vraag, of de Russische bedreiging van de wereld vrede de afgelopen maanden is toe genomen, ten antwoord gaf: „Ik ben geen lid van hun kabinet." Ernstiger wordend, voegde hij hier aan toe: „Ik heb al in het Lagerhuis gezegd, dat het gevaar niet groter is dan in de dagen van de Berlijnse luchtbrug mits we natuurlijk voor zichtig zijn met onze maatregelen." Een recordvaart van de „Queen Mary" die twee dagen te laat uit En geland was vertrokken, bracht Chur chili slechts een halfuur later dan in de plannen was vastgesteld in de ha ven van New York. Een kotter van de kustwacht een nietige notedop vergeleken bij deze Oceaanreus kwam langszij om Churchill, minis ter Eden en andere leden van het gezelschap aan boord te nemen. De televisiekijkers, die de aan komst konden volgen door middel van een groot aantal camera's, dat op een andere kotter stond opgesteld, zagen een vitale Churchill op het kustwachtvaartuig overstappen, waar hij met beide armen zwaaiend af scheid nam van de vele honderden passagiers en bemanningsleden, die op de „Queen Mary" over de reling leunden. Na een vlucht van een uur met het vliegtuig van president Truman kwam Churchill te Washington aan, waai hij door Truman persoonlijk werd verwelkomd. „Ik kan u niet vertellen hoe wel kom u bent. Engeland en het Geme ne Best en de Verenigde Staten zijn de nauwste vrienden en wij wensen, dat het zo blijft", zei Truman. In zijn antwoord zei Churchill, dat bij een goede verstandhouding de twee landen een „grote kracht" kon den opbouwen en „vrede, hoop en redding brengen aan een worstelende mensheid." ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE SALVADOR. Bij een botsing tussen een autobus en een tram te Salvador in de Brazi liaanse staat Bahia, zijn vijftien per sonen om het leven gekomen en twintig ernstig gewond. De bus stond spoedig in lichterlaaie, tengevolge waarvan verscheidene inzittenden le vend verbrandder. BRAND EIST ZEVENTIEN DODEN. In de afgelopen nacht zijn, naar men vreest, zeventien personen om het leven gekomen bij een zware brand in Westfield (Massachusets), waardoor een gebouw van vier ver diepingen werd verwoest. Dertien be woners moesten in het ziekenhuis worden opgenomen; de toestand van een van hen is ernstig. Regeringscrisis in Belaië Kibbelarij te Panmoendjon De subcommissie voor toezicht op J een bestand heeft vandaag haar ver- gadering abrupt beëindigd, nadat de communistische afgevaardigden de I VN er van hadden beschuldigd, dat zij blijkbaai niet langer van plan j waren serieus te onderhandelen. i Volgens het hoofdkwartier van het Zuid-Koreaanse legei zijn de Zuid- Koreaanse troepen Zondagochtend een nieuwe aanval begonnen tegen de guerillastrijders in Zuid-Oost- Korea. Rood China wil eigen Paus! Volgens missionarissen, die uit communistisch China te Hongkong zijn aangekomen, hebben de Chinese communisten onlangs aartsbisschop Paul Wang van het diocees Nantsjang in de provincie Kiangsi uitgenodigd Paus van de Rooms-Katholieke Kerk in China te worden. De aartsbisschop had het voorstel van de hand gewe zen. Een andere Chinese Katholieke priester, die zich in gevangenschap bevindt, zou een zelfde aanbod even eens hebben afgeslagen. In Rome heeft een Tsjechoslo waak se Katholieke vluchtelingenorganisa tie gemeld, dat de Tsjechoslo waakse veiligheidsdienst aartsbisschop mgr. Beran naar een andere gevangenis heeft overgebracht om te voorkomen, dat hij door ondergrondse strijders zou worden bevrijd. Volgens de orga nisatie waren de leiders van de on dergrondse beweging, die mgr. Beran wilde bevrijden gearresteerd, doch bestond de beweging zelf nog. Volgens de laatste gegevens van de organisatie verblijft de aartsbisschop op het ogenblik in een klein kasteel te Tele in Moravië. Staimen taaóden aaet de zeeën De Engelse Premier Winston Churchill en President Harry Truman van de Verenigde Staten, gefotografeerd aan boord van de „Williamsburg" na een bespreking van een half uur in dc „loungeA.N.P.-RADIOTELEFOTO. DE REKENINGEN gesteld man. „Mijn liefde voor haar heeft opgehouden te bestaan", zo verklaarde hij. De aanleiding voor Kreta's „Julia", de schone, don- de breuk was, dat Tassoela in Athene kerogige Tassoela Kefaloyanis, is wilde gaan woner.. Het voorwendsel weer in het ouderlijke huis terug en was, dat zij de familie van haar va- haar vader maakt nu de balans op. i Intussen heeft bet huis van de oude Voorlopig zal hij er zich toe bepalen I liberale afgevaardigde in het Griek- lïaar „Romeo" 'n rekening van 1 mil- se parlement en „vader van de liard drachmen (ongevaar 250.000 „bruid" veel weg gekregen van een gulden) onder de neus te schuiven. En dan wil hij de morele sehade no5 iUie%nTersM®y pa- niet eens tellen. j trouilleren in de omgeving. Want de 'Overigens klaagt „Romeo" Kosta vete defamilies van „Romeo" ook al, dat „zijn avontuur" hem 25 j fn a blijft en volgern de oude milioen drachmen heeft gekost. De I tra(btie op Krt ts moet „bloed hele romance heeft de twee families j vl°eien naar schatting een 1250 millioen drachmen armer gemaakt, zonder nog rekening te houden met het kapitaal, dat de staat heeft uitgegeven om een burgeroorlog te voorkomen en de twee geliefden door een paar batal jons soldaten in de bergen op te sporen. Kosta Kefaloyanis is nu een teleur- Mieuui fïefecfi>cae£uiie(}tuity Engeland's grootste hefschroesfvliegtuig voor de burgerluchtvaart, de Bristol i73, heeft met succes zijn eerste vlucht gemaakt. Het toestel kan 13 passa giers vervoeren bij een kruissnelheid van ruim 168 km. per uur. Het vlieg tuig, dat door de invlieger Hosegood gevlogen werd, op het punt om te dalen op het vliegveld van Filton nabij Bristol. echtgenoot heeft verlaten. VERSCHILLENDE VLIEGTUIG- ONG LUKKEN. Op de luchtbasi van Burton Wood (Lancashire) zijn Zaterdag na een botsing twee vliegtuigen (een Da kota en een Neptunus) neergestort en in brand gevlogen. Volgens een officier van de luchtmacht bedraagt het aantal doden zes. Zaterdag is bij Kaap Negro (nabij Tetoean in Spaans Marokko) een Spaans militair vliegtuig in zee ge stort. Vier personen kwamen om het leven, een vijfde inzittende kon door een vaartuig van de marine worden gered. Hij is ernstig gewond. Een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse marine is enige ogen blikken na het opstijgen voor een proefvlucht b'' Patuxent (Mary land) verongelukt. De twee bestuur ders verloren het leven. Op enige tientallen kilometers van Fairbanks (Alaska) zijn de resten gevonden van een Amerikaans mili tair vliegtuig, dat sinds 31 December werd vermist. De vier inzittenden hebben de dood gevonden. VLIEGBOOT IN ZEE GESTORT. De Japanse stoomboot „Bingo Ma roe" berichtte Zondagvond, dat men een vliegboot in zee zag storten, on geveer 120 km. ten Westen van Sin gapore. In dit gebied patinuilleren Indonesische vliegboten om het smokkelen tegen te gaan. De kapitein van de „Bingo Maroe" zei, dat het toestel ongeveer anderhalve km. van zijn schip neerstortte. Hij liet koers zetten naar de plaats van het onge luk, doch zag geen 'wrakstukken. Toen het toestel het water raakte, laaide even een vlam op. Men verwacht in de Belgische hoofdstad, dat Pholien, de eerste mi nister, zeer spoedig, wellicht nog van daag, de koning zijn ontslag zal aan bieden. Zaterdag heeft de koning de heer Lefèvre, de voorzitter van de christe lijke volkspartij, in audiëntie ontvan gen. Lefèvre heeft onmiddellijk daar na een onderhoud gehad met Pholien. Maandagochtend zou de eerste mi nister opnieuw een bezoek aan het koninklijk paleis brengen. Werpt Albanië het juk al? Het Nationale Comité voor een vrij Albanië heeft inlichtingen uit land ontvangen, volgens welke het zich binnenkort van het huidige com munistische regime zal bevrijden. In verband daarmede heeft het gisteravond de regeringen van Joe- go-Slavië, Griekenland en Italië ver zocht gezamenlijk te laten weten, dat zij de grenzen \an Albanië zul len eerbiedigen en „de nationalisti sche patriotten zelf het communisti sche bewind omver zullen laten wer pen". Het comité meent, dat een for mele verklaring van een non-inter- ventiepolitiek nodig is als tegen wicht tegen fle propaganda van de Albanese commimistische leider, ge neraal Enver Hodza. Duitse jeugd mag niet roken De West-Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen ter bescherming van de jeugd. Door deze wet wordt aan jeugdige personen beneden 18 jaar het roken verboden, alsmede het bezoek aan openbare gelegenhe den zonder begeleiding en het ge bruik van alcolholische drank Op de overtreding van de wet zijn zware straffen gesteld, die ook volwassen personen treffen, indien zij de jeugd tot het overtreden van de nieuwe verbodsbepalingen hebben aange spoord of daarbij behulpzaam zijn geweest. Ook het verkopen of ter hand stellen van bedoelde verboden waren valt hieronder. De georganiseerde misdaad McGrath, de federale procureur-ge neraal van de Verenigde Staten, heeft gelast, dat 93 bijzondere juries door het gehele land een onderzoek moeten instellen naar de „georganiseerde misdaad". Hij heeft aanwijzingen gegeven om de geheime dienst, inspecteurs van de posterijen en vele andere federale diensten te laten samenwerken. Federale gerechtelijke ambtenaren in ieder van de 93 federale gerechte lijke districten hebben opdracht ge kregen zo spoedig mogelijk juries sa men te stellen en hun bevindingen over georganiseerde misdaad door te sturen naar het departement vah justitie. Op McGrath is critiek geoefend, omdat hij niet krachtig genoeg zou zijn opgetreden tegen corruptie. Vrijdag sprak hij berichten tegen, volgens welke hij op het punt stond om af te treden. De hevige stormen, die over de Atlantische Oceaan en Europa's Westkust woedden hebben de scheepvaart ernstig getroffen. Zelfs het grootste schip ter wereld, de 83.000 ton metende „Queen Elizabeth" had het zwaar te ver duren en arriveerde met grote vertraging op de plaats van bestemming. Vele schepen konden het geweld der elementen niet weerstaan en gingen in de kokende golven ten onder. Deze foto werd gemaakt aan boord van een passagiersvrachtschip tijdens de jongste storm. Moeizaam ploegt het vaartuig zich voort door de huizenhoge golven. De „Turmoil heeft beet De Britse sleepboot „Hurmoil" is er in geslaagd een sleeptros te bevesti gen aan de zwaar slagzij makende „Flying Enterprise". Bij goed weer en kalme zee was de^,Flying Enterprise" gisteravond nog maar 300 km. verwij derd van de Britse havenstad Fal mouth halfweg naar de veiligheid. Kapitein Kurt Carlsen was, nu de sleepboot „Turmoil" het gehavende vrachtje op sleeptouw heeft, in een betere stemming dan ooit. De kapitein van de Amerikaanse torpedoboot jager „John W. Weeks", die naar Plymouth is teruggekeerd, geeft de „Flying Enterprise" 75 pro cent kans de haven te bereiken. Een grote kans dus, maar weer dreigen stormen ten Westen en Noordwesten van het schip. Met een snelheid van 3 knopen per uur stoomt het convooi nu naar Fal mouth. Met de Amerikaanse torpedo jager „Willard Keith" (die de „Weeks" heeft afgelost) als een trou we herdershond in de nabijheid en een voortdurende parade van vlieg tuigen en passerende schepen, die ka pitein Carlsen en zijn metgezel sinds twee dagen, stuurman Kenneth Dan- cy van de „Turmoil", komen begroe ten, lijkt het geheel meer op een triomftocht dan op een sleep. Tot Dinsdagavond, uiterlijk Woens dag, zal de wereld echter tussen hoop en vrees blijven leven. Erest dan kan men de veilige haven hebben be reikt, waar kapitein Carlsen een fees telijke ontvangst en vele onderschei dingen wachten. Ook zijn ouders, die uit Denemarken zijn overgevlogen, zullen daar zijn. In verband met de heldhaftige vasthoudendheid van de gezagvoer der van de „Flying Enterprise", ka pitein Kurt Carlsen, doen allerlei ge ruchten de ronde omtrent het inter nationale zeerecht met betrekking tot het bergen van schepen. Hier en daar heerst zelfs de mening, dat een schip, wanneer het eenmaal geheel verlaten is, zonder meer tot buit kan worden verklaard. Dit laatste moge misschien in oude tijden zo geweest zijn, verklaarde men ons in bevoegde makelaarskrin gen te Rotterdam, maar tegenwoor dig is daar geen sprake meer van. Alleen is het percentageverschil zeer DE TOESTAND IN DE KANAAL-ZONE I UITENANT-GENERAAL Sir George Erskine, commandant van de Britse troepen in Egypte, heeft medegedeeld, dat het dorp Kafr Ab- doe moet worden ontruimd. Een deel van het dorp is vorige maand door Britse tanks met de grond gelijk gemaakt ten behoeve van een weg naar de waterzuiveringsinstallaties van Suez. Volgens generaal Erskine zijn de overgebleven huizen door Egyptenaren gebruikt als springplank voor aanvallen op de zuiveringsinstallaties, waar vorige week een kleine veld slag is geleverd. Het Britse hoofdkwartier heeft ver der meegedeeld, dat Suez gesloten is voor ieder, die daar niet nodig is ten behoeve van de openbare veiligheid en de volksgezondheid. Egyptische ar beiders, die vroeger in dienst waren bij de Engelsen in de Kanaalzone, hebben gisteren voor het huis van premier Nahas Pasja te Cairo gede monstreerd. Zij vroegen een extra- toelage. Studenten van de Ibrahim Pasja universiteit, die na een sluiting van twee weken weer geopend is, riepen in het universiteitsgebouw woorden van protest tegen koning Faroek, die zich kort geleden van twee raadslieden heeft voorzien, die Engeland gunstig gezind zouden zijn. belangrijk, of een schip, dat gebor gen wordt, verlaten is of niet. Blijft er iemand van de bemanning aan 'boord, zoals in dit geval met de „Flying Enterprise", dan kunnen de bergers een lagere claim indienen dan in het andere geval. Meestal wordt er in al dergelijke gevallen een arbitragecommissie benoemd, bij wier uitspraak beide partijen zich neerleggen. Die commissie bepaalt naar gelang de omstandigheden de grootte van het bergingsloon. Was er nog iemand aan boord, dan varieert het percentage van 10 tot 15 van het geen er naar schatting gered is. Wordt het schip echter geheel verla ten aangetroffen, dan blijft het wel iswaar eigendom van de reders, maar het percentage bergingsloon kan in dat geval oplopen tot 40. Hetgeen dus zeggen wil, dat wan neer de „Flying Enterprise" nu be houden wordt binnengesleept, kapi tein Carlsen in ieder geval voor zijn rederij of de verzekeringsmaatschap pij een bedrag verdiend heeft, dat mogelijk een kwart van de geredde waarde bedraagt. En dat is, gezien de tegenwoordige geweldige kosten voor de bouw van een schip, een enorm bedrag. De „Irene Oldendorf" gevonden Het wrak van de op 31 December bij Borkum vergane vrachtboot „Ire ne Oldendorf" is Zaterdag gevonden. Het ligt ongeveer 20 km. ten Noord westen van dat eiland. Het 1494 ton metende Duitse schip, dat pas een jaar lang voer, ligt net onder de zee spiegel. Olievlekken verrieden de plaats van het wrak. Borkumer vissers menen, dat het schip op een mijn is gelopen. Het had een moderne radio-installatie aan boord en er is geen S.O.S. ontvangen. Bij het vergaan van de „Irene Ol dendorf" zijn veertien mensen om gekomen. Acht worden nog vermist. Niemand schijnt de ramp te hebben overleefd. Ook een record Minister-president Pleven heeft Zaterdag alle records gebroken door zeven maal de kwestie van vertrou wen te stellen. Het was bij de behan deling van de hervorming van socia le voorzieningen en nieuwe belastin gen. Vrijdag had Pleven al de kwes tie van vertrouwen gesteld bij het debat over hervormingen bij de spoorwegen. Vandaag (Maandag) heeft de Na tionale vergadering dus achtmaal de kans om de regering ten val te bren gen. Mossadeq aanvaardt Amerikaanse hulp De Perzische minister-president Mossadeq heeft dr voorwaarden voor Amerikaanse economische hulp aan vaard en een schrijven in deze zin aan de Amerikaanse ambassadeur te Teheran gezonden Mossadeq heeft verder de missie van de Wereldbank toestemming ge geven om naar Abadan te komen voor een bezoek aan de olie-instal laties aldaar. Kalief tie...

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1