De Kerstpuzzel met (verlaagde) hindernissen De uitgestelde uitverkoop in het Leidse district (Zaantwcen aan ïïim zijn reis om de wereld") jj/^eisjeshandel DONDERDAG 3 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE B!.AD P/vJ[NA rvE „professionals"' onder de puzze- laars en puzzelaarsters zijn uit hun humeur, omdat de voorwaarden tot mededinging naar de Kerstprij- zen zijn verlicht om wille van de zwakkere broeders en zusters, die er niet uit konden komen. Een groep Leidenaars vindt het „zeer raar, dat wanneer er voor een puzzle grote prijzen beschikbaar worden gesteld, er nog mensen zijn, die durven klagen, dat de puzzle te moeilijk is". Een Voorschotenaar heeft „zitten ploeteren". Dat de puzzle moeilijk is, daar is het een puzzel voor, schrijft hij niet ten onrechte. Dezelfde mening is een Leidenaar toegedaan: „de puzzle is moeilijk, maar daar is het toch waarachtig een puzzle voor". Hij vindt onze zwen king niet fair tegenover de puzze laars, die uren hebben zitten tob ben. Een inwoner van Sasscnheim acht, wat we uitgehaald hebben, onsportief" en „aanstotend". De krant had beter een loterij uit kunnen schrijven. Er is geen begrip getoond voor de moeilijkheden, welke wer den overwonnen. Een Borufter of Bodegravenaar heeft een groot woordenboek der Nederlandse taal er bij moeten sle pen, en is teleurgesteld, dat hij werk tevergeefs deed. Weer een andere Voorschotenaar beklaagt zich, dat de kansen voor goede oplossers vele malen werden verkleind. De groep van de „zwoe gers" ziet zich achteraf de buit uit de handen geslagen Wanneer nu de redactie aan het woord mag komen; We geven toe, dat het unfair, onsportief is tegen over de tobbei's, ploeteraars en zwoe gers, die hun hersens hebben gepij nigd om tot een goede oplossing te komen. In zekere zin hebben zij hun loon toch reeds ontvangen. Want een sportieve puzzelaar vindt zijn voldoening in het ontwarren van een ingewikkelde puzzel. Weer een an dere Leidenaar klaagde bij deze ge legenheid, dat de wekelijkse puzzels in de krant over 't algemeen te ge makkelijk zijn. Hij was „aangenaam verrast door de moeilijkheden" van de Kerst-puzzel (maar was het met de verlichting van de voorwaarden ook niet eens). Deze aangename ver rassing hebben de echte, puzzelende puzzelaars dan toch maar gehad! Maar voor het overgrote deel van de lezers en lezeressen bleek de puz zel een puzzel te blijven en 's avonds ui bed lagen zij nog te piekeren over al die vreemde woorden Ook zij wil den gaarne een gouden horloge op hun arm horen tikken of op een nieuwe fiets rijden of een missaal bezitten of wat al niet meer. Van hun kant (en van haar kant) bezien, heeft de redactie hoogst spor tief en fair gehandeld, toen zij gewaarwordend dat de puzzel voor het meestendeel te hoog mikte de voorwaarden aanzienlijk verzachtte De puzzel en zeker ook de begerens waardige prijzen, Waren bedoeld voor alle abonné's zonder uitzonde ring. Het moest een algemene wed loop worden aan het eind van het jaar. Wat doetr de organisator van volksspelen, als hij, wanneer de wedloop op Koninginnedag begonnen is, bemerkt, dat slechts enkele Fan cy's over de horden kunnen sprin gen en de rest van de bevolking niet mee kan doen en jaloers toekijkt? Hij zal de hoogte van de horden erlagen en zo laag maken, dat zelfs cpa en opoe tot aller vreugde er overheen stappen. Daar zijn het volks-spelen voor. En de Fanny's hebben toch in ieder geval het ge noegen gesmaakt eens flink te kun nen springen. De inspanning, die het opa en opoe kost is bijna even groot als de inspanning, welke velen zich getroosten om, als uitkomst van de puzzel, een Kerst-wens te bedenken. Zij doen op hun manier even goed hun best als de puzzelende hoog springers, die er wel een zweetdrup- (Wij veronderstelden, aangezien de Kerst-puzzel door dezelfde „geest" was gebrouwen, dat ze óók gemak kelijk zou zijn). We geven de verze kering, dat er binnenkort een puzzel zal komen zo vreselijk ingewikkeld, dat er geen puzzelaar meer uit kan komen. Zou men dan tevreden zijn? Neen natuurlyk. Maar zo dachten de laag-springers van de Kerstpuzzel er ook over! Wat lezers schrijven DE JUISTE KERSTVIERING. Van de heer H. S. uit Leiden ont vingen we een uitvoerige brief 5 kantjes van een schrijf-bloc over de laatste „Zondagmorgen-beschou wing, welke gewijd was aan de ont wijding van het Kerstfeest. Met de inhoud van de brief, in zoverre hij betreft de theologische en vrome waardering van het Kerstfeest, kun nen we aecoord gaan, doch daarom begrijpen we het des te minder, waarom de heer S. zich zó fel tegen ons kant, dat hij veronderstelt, dat ons artikel in „De Waarheid" had kunnen staan en hij ons van mo dern „Rooms-gekanker" beschuldigt. Wij zouden blijk gegeven hebben: „tot die groep mensen te behoren, die niet wil zien wat er in onze Christen gemeenschap gaande is, die niet wil zien hoe duizenden hunke ren naar geloofsverdieping Die niet wil zien hoe duizenden bidden en wachten op het uur van Gods ge nade. Die groep die niet wil begrij pen dat deze tyd nodig is om het kaf van het koren te scheiden en de mensen dichter bij God te bren gen, enz." Tot die groep hebben wij blijk gegeven te behoren door een stukje, dat in hoofdzaak gericht was tegen de verwereldlijking van het Kerstfeest. De heer S. heeft ons wel heel erg misverstaan, een misver stand dat gedeeltelijk wordt ver klaard, doordatwy wel wat al te soepel van de overdadige Kerst liederen-vertolking door de radio zijn overgegaan naar de voosheid van een Kerstviering, welke geen Chris tus-geboorte meer kent, doch er een genoeglijk vredefeest van maakt. In dien het misvestand gedeeltelijk daardoor is ontstaan, zijn we gaarne bereid daarvoor onze verontschuldi ging aan te bieden. Het is geenszins onze bedoeling geweest b.v. het bou wen van een Kerst-kribbe te laken. Er zal misschien geen man in Ne derland zijn, die zovele uren aan het opmaken van de kribbe heeft be-1 steed als wij. Daar durven we ons ge rust op beroemen! Maar anderdeels ligt het misverstand toch bij de heer S., die bij de kribbe niet gedacht heeft aan het kruis: „Wij stonden aan de kribbe en niet onder het kruisWij stonden aan de krib be en duizenden hebben die nacht met ons in de overvolle kerken aan de kribbe gestaan". Ook wij vinden het liefelijker te staan aan een kribbe dan aan een kruis, maar het lijkt ons moeilijk in de Kerstnacht niet aan het kruis te denken, daar toch ook de Nachtmis geen geboorte feest maar een sterf-herdenking, ja eer her-opvoering van het kruis is en de Kerst-communie een verkondi- giong „van de dood des Heren tot dat Hij komt" en een herdenking van Zijn lijden. In de Kerstnacht wordt geen pasgeboren Kindje opge heven, maar eer gemartelde Mensen zoon. Geheel overeenkomstig daar mee wordt in de tweede Mis op Kerstdag reeds een martelares be- Kerstdag reeds een martelares her dacht en vóór de Kerstdag valt, be- Stephanus reeds te vloeien en veran dert de Kerk haar liturgische kleur. Of er een kribbetje in de kerk staat daar trekt de Kerk zich niets van aan. Het kribbetje is een, vrij laat opgekomen, uiting van vroomheid, welke de Kerk met een moederlijk oog toelaat Men moet op Kerstmis toch wel scherp onderscheiden, hoe de Christen-kinderen het feest vie ren en hoe de Christen-volwassenen. De noodzaak dit te benadrukken blijki uit de brief van de heer S. wel zéér duidelijk. Daarom danken wij hem voor de gelegenheid nog eens te beklemtonen hoe onze zeer man nelijke Moeder de H. Kerk ons voor gaat in de juiste Kerst-viering. In haar voetspoor voelen we ons tame lijk veilig! Mijnheer de Redacteur, In Uw blad van 28 December j.k publiceert U een communiqué van de Kamer van Koophandel van Rijn land over de opruimingstermijn, waarin van een zeer kleine minder heid sprake is, en in Uw toelichting wijst U als zodanig enkele grootwin kelbedrijven aan. Waar Uw informa tie b ijkbaar slechts van de Kamer van Koophandel afkomstig is, lijkt het mij niet ondienstig dat deze aan gelegenheid ook eens van een andere zijde voor U wordt toegelicht. Inderdaad is van de zijde van het grootwinkelbedrijf tegen het besluit van de Kamer bezwaar gemaakt, doch op gronden, dde evenzeer voor de kleinere bedrijven gelden. Hier is geen tegenstelling grootwinkelbe drijf-middenstand, dooh: ten eerste een gezamenlijk belang van de detail handel, en ten tweede een quiver juridische kwestie waarbij groeps belangen geheel buiten beschouwing dienen te blijven. ad. 1. Het is een bekend en gemakkelijk te begrijpen feit, dat het publiek op de dagen vlak vóór een opruiming niet koopt, en aangezien iedere win kelier óók de middenstander pel bij hebben gelaten, maar daar verlies lijdt wanneer zijn winkel leeg Kamer van Koophandel „haar perken te buiten gegaan" makzuchtige en actieve winkeliers. Door zich achter de eerste groep te scharen heeft de Kamer van Koop- handei aan de winkelstand als ge heel géén dienst bewezen, zeker niet nu de opruiming in andere plaatsen wél op 2 Januari begint, zodat er alle kans is, dat het Leidse publiek zijn geld in de Haagse opruiming be steed heeft, vóórdat de winkeliers in Leiden aan het bod komen! zijn het hoogspringers en horden lepers voor. Wij kunnen hun hersen prestaties toejuichen, maar wij zou den nog meer juichen als zij de ge steldheid konden waarderen van de wijngaardenier uit de parabel, die zwoegers en laatkomers een gelijk loon uitkeerde, en geen „boos oog" tonen. Het is toch maar een puzzel! Het is toch maar een spel! Een ge- meenschaps-spel, dat de gehele ge meenschap mee moet kunnen spelen. Niettemin zijn we erkentelijk voor de gemaakte op- en aanmerkingen, ;n 't bijzonder dat de puzzels over '1 algemeen te gemakkelijk zijn. staat, is het in zijn belang, dat de opruiming zo spoedig mogelijk na Kerstmis begint. Het moge waar zyn, dat het voor bereiden van de opruiming in slechts enkele dagen wat extra werk kost, doch een koopman behoort daar niet tegen op te zien wanneer het er om gaat, het publiek naar zijn zaak te trekken. Wanneer er over het begin van de opruimingstermijn verschil van mening bestaat meen ik dan ook, dat dit geen tegenstelling is tussen kleinere en grotere winkel bedrijven, doch hoogstens tussen ge- ad. 2. Belangrijker is echter dat de Wet naar behoren wordt uitgevoerd. Met de Wet in de hand is het duidelijk, dat de bevoegdheid om van de wet telijke opruimingstermijn af te wij ken aan de Kamers van Koophandel slechts gegeven is voor bijzondere gevallen, d.w.z. gevallen, die de wet gever toen hij de wet maakte, niet kon voorzien, en veelal van plaatse lijke aard. Dat Nieuwjaar op Dinsdag valt kan men moeilijk een niet te voorziene omstandigheid noemen, en geen enkele Kamer van Koophandel in het gehele land, behalve de Leid se, heeft dit dan ook zo opgevat. Bovendien schrijft de Wet voor, dat de Kamer van Koophandel de op ruimingstermijn slechts mag veran deren: a) voor een of meer bepaalde groe pen van winkels b) in een gemeente of in een déél ener gemeente (ook dit wijst er op, dat de wetgever slechts aan bijzondere omstandigheden van plaatselijke aard gedacht heeft). De Kamer van Koophandel is dus in méér dan één opzicht haar be voegdheid te buiten gegaan. Het schrikaanjagend communiqué waar door zij thans aan dit zeer aanvecht bare bes'uit kracht probeert bij te zetten, verandert hieraan niets. Zelfs debiteert de Kamer in dit schriftuur nog twee nieuwe onge rijmdheden, n.l.: a) opmaken van proces-verbaal te gen kopers en koopsters (mede plichtigheid aan overtredingen is niet strafbaar art. 52 W. v. Str.) b) straf of boete per proces-verbaal (Tot nu toe was het in dit land gebruikelijk, boete op te leggen per overtreding, ongeacht het aantal proces-verbalen dat daar van is opgemaakt). In Leiden is zulk een vacuum van juridische kennis wel zeer verrassend. Indien na de 5e Januari in een der gerenommeerde Leidse boekhandels nog een verzameling Wetboeken zou worden opgeruimd, zou dan ook het secretariaat der Kamer zich dit koopje zeker niet mogen laten ont gaan. Mr. O. LEYENDEKKERS, Secretaris Raad voor het Grootwinkelbedr ij f SPORT OLYMPISCHE GEDACHTE VER TE ZOEKEN Hoewel Rusland thans heeft laten weten, dat het zal deelnemen aan de Olympische Spelen heeft het van de andere kant laten merken, dat het toch geen prijs stelt op de Olympi sche gedachte, aldus lezen we in het „Alg. Dgbld". Want de Russische deelnemers zal niet toegestaan worden in het Olym pische dorp te leven, samen met de athleten van de andere landen! Zij zullen ingekwartierd worden te Le ningrad en degenen, die daarvoor in aanmerking komen, zullen dagelijks heen- en teruggevlogen worden naar Helsinki, een reis van ruim 300 km. Bovendien heeft Rusland gewei gerd de Olympische fakkel doortocht te verlenen op zijn grondgebied of dat van een van de satelliet-staten. Volgens traditie wordt de fakkel te Athene ontstoken en daarna in een estafette van hardlopers naar de Olympische stad gebracht. Nu zal de toorts in plaats van de korte weg over Bulgarije, Roemenië, Rusland te kunnen nemen over West-Europa en de barre arctische streken van Zwe den en Finland moeten reizen. CURASAO EN DE ZOMERSPELEN In een onderhoud met een pers vertegenwoordiger heeft de heer Mordy Maduro, de voorzitter van de Curagaose Voetbalbond, die dezer da gen uit Europa is teruggekeerd, ver klaard, dat het nog niet geheel zeker is, of er wel een Curagaose voetbal ploeg naar de olympische spelen in Helsin/ki zal gaan. De bond kan een deel van de kosten voor zijn reke ning nemen, maar dan blijft er nog een tekort van ruw geschat 20 tot 25.000 gulden. De heer Maduro was echter niet pessimistische wat betreft de vraag, of er wegen gevonden kun nen worden om dit geld bijeen te brengen. In de veronderstelling, dat de middelen inderdaad komen heeft hij besprekingen gevoerd met de voetbalbonden van Nederland, Bel gië en Frankrijk voor wedstrijden tussen het elftal van Curagao en ploegen uit genoemde landen. Komt Curagao naar Europa, dan zal het elftal in Nederland behalve tegen BW en Feyenoord, welke bei de op Curagao zijn geweest, moge lijk ook een wedstrijd tegen Ajax spelen. TAFFELTENNIS DE TWEEDE SLAG OM DE EVERT CASTELEIN-BEKER Zondag 6 Januari zuilen de beste spelers van de tafeltennisverenigin gen V.V.V. uit Leidschendam, Steeds Vooruit uit Warmond, Treffers uit Roelofarendsveen en Sleutels uit leiden voor de tweede maal de strijd aanbinden om het bezit van de door de heer Evert Castelein uit geloofde wisselbeker. 16 Dames en 16 heren zullen a.s. Zondag hun krachten gaan meten rm voor hun vereniging te proberen deze trophee voor een jaar te be machtigen. Inderdaad maar voor een jaar, want deze E.C.-beker is een zoge naamde wisselprijs, hetgeen wil zeg gen, dat de winnaar slechts een jaar de tijdelijke bezitter is. Pas wanneer een vereniging drie achtereenvolgen de jaren of in totaal vijf maal de winnaar van het tourncoi wordt, is zi' definitief bezitster van de beker. Daar de Leidse vereniging de Sleuels de eerste maal als sterkste uit de strijd naar voren wist te ko men, kunnen wij er van overtuigd zijn, dat deze vereniging ook nu weer alles op alles zal zetten om de tro phee te bemachtigen. De opstelling van de Sleutels is, voor de herenafdeling: H. v. d. Voort, J. Burghouwt, G Friedhoff en Fr. Hosman. De damesopstelling is; R. Ruigrok, Leni Heuzen, Ine Reizevoort en Gré Winkelman Belangstellenden zijn van harte welkom bij deze wedstrijd, die ge speeld wordt in de school aan het Vrouwenkerkhof te Leiden. Het be gin is om 13.uur, terwijl om 19. uur alles weer voorbij is. De laatste wedstrijden uit het oude jaar brachten de volgende resulta ten: Sleutels 2Sportief 1 55; Sleu tels 3— P.T.T. 2 5—5; Sleutels 4— Detas 4 100; D.H.L. 6Sleutels 6 3—7. Junioren: Sleutels ATrefkracht A 91; Treffers BSleutels B 010. Alles bij elkaar een niet onver dienstelijk besluit van het oude jaar, waarbij dient opgemerkt, dat zowel het vierde als het zesde team de kan sen op de bovenste plaats nog steeds in eigen hand hebben. Het nieuwe jaar zet meteen weer met een flink aantal wedstrijden in en wel: 3 Jan.: Sleutels 5St. Vooruit 2. 5 Jan.: Sleutels 1Assumij 1 19.30 uur; Sleutels 3—D.T.S. 2; Sleutels 6—D.T.S. 4; V.W.S. 3—Sleutels 7. VOLLEYBAL. DISTRICT LEIDEN VOLLEYBAL. De stand in het district Leiden volleybal van'de Ned. Kath. Sport bond luidt per 1 Januari: Heren afd. A: gesp. gew. verl. pnt. R.K.L. I 5 5 0 14 Six I 4 3 1 8 Cycloon I 5 3 2 8 Zuidw. B4 1 3 1 R.K.L. 2 4 0 4 1 Zuidw. 3 4 0 4 1 Dames afd. A: Zuidwijck B 4 4 9! Cycloon I 4 3 1 81 Cycloon II 4 2 2 6 Six I 3 0 3 21 Six II 3 0 3 21 Het programma voor de komende wéken luidt: Heren afd. A: 4 Jan. Cycloon 1 Zuidwijck 2. 5 Jan. Zuidwijck 3 R.K.L. I, Zuidwijck 2—R.K.L. 2; 10 Jan. Six 1Cycloon 1. Dames afd. A: 12 Jan. Zuidwijck 2 —Six 1. Dames afd. B: 3 aJn. Cycloon 3 Zuidwijck 3; 10 Jan. Six 3Cycloon 3. IJSHOCKEY HHI'CIJSVOGELS 4—3 Op de Hoky te Den Haag is in het kader van de competitie voor de West-Europabeker de wedstrijd HHYCIjsvogels gespeeld. De Ha genaars wonnen met 43. Tussen standen: 02, 11, 30. BILJARTEN. Biljart Bond Bloembollenstreek. De competitie-uitslagen zijn: lste klasse: De Oude Post I—Ex- ce.sior I 4—4; Luto I—VIOS I 44; Flora I N.—P. Gijs I 5—3. 2e klasse: Passage ILuto 2 80; P. GijsFlora 2 62. 3de klasse: De Engel IConcordia 2 6—2; Vios 2-J3. Gijs 3 6—2. 4de klasse: De Oude Post 2—Vios 5 35; De Kaag IPassage 2 44; P. Gijs 4Flora 3 26. 5de klasse: Luto 4Concordia 3 71; P. Gijs 5Vios 6 44. SCHAATSENRIJDEN Bij nationale wedstrijden, georga niseerd door de vereniging „ASK" in het Tryvann stadion te Oslo heeft Torodd Hauer met 44.2 sec. de beste tijd gemaakt op de 500' meter. Na hem kwamen: 2/3. Leif Gregersen or. Nic Stene 44.3 sec. Hjalmar Andersen won de 3000 meter in 4.57.1, waarmee hij het baanrecord verbeterde. De uitslag 3000 meter werd: 1. Hjalmar Andersen 4.57.1; 2. Roald Aas 5.00.5; 3. Sverre Haugli 5.03.7. Het klassement na deze twee wed strijden luidt: 1. Hjalmar Andersen 94.517 pnt.; 2. Nic Stene 95.683 pnt.; 3. Roald Aas 95.767 pnt.; 4. Sverre Haugli 6.417 pnt.; 5. Leif Gregersen 96.900 pnt. SCHAKEN HET TOURNOOI TE HASTINGS In de hoofdgroep won Gligoric (Z.-S.) zijn partij van de zesde ron de tegen Abrahams (G.-B.) in 35 zetten. Hooper (G.-B.) verloor van Barden (G.-B.) na 26 zetten wegens tij do verschrij ding. De verdere uitslagen zijn: Schmidt (Did)Popel (Fr.) ]/z'j; Yanov- sky (Canada)Thomas (G.-B.) 10; Donner (Ned.)Golombek (G.-B.) 1—0. Dit was een Nimzo-Indische par tij, welke 6 uur en een kwartier duurde. Na de 52e zet streek Golom bek de vlag. De stand na de zesde ronde is: 1. Gligoric 5M pnt.; 2. Yanovsky 4j4 pnt.; 3. Schmidt 4 pnt.; 4. Barden 3 pnt.; 5/6. Popel en Thomas 214 pnt.; 7/10. Abrahams, Golombek, Hooper en Donner 2 pnt. In de 6e ronde van de groep pre mier reserves B werd de partij tus sen mevrouw Fenny Heemskerk (Ned.) en D. L. Barrett (Eng.) afge broken. De partij tussen M. J. Ja- cobson (Ned.) en P. J. Oakley (Eng.) eindigde in remise. De Zwarte Pion (Lisse). De uit slagen van de voortgezette borden wedstrijden waren: Groep I: P LangeveldG. Schol- tes 10; J. GoedemansA. Rotte veel 1f); M. v. RuitenN. v. d. Mey 01; J. GrimbergenJ. Smit 01; P. KoetsheidH. v. Diemen 1—0. Groep II: Th. BrouwerJ. Geer- ling 01; W. GoedemansH. Simons 01; L. v. d. LansP. Beyk 01; C .v. RuitenTh. Brouwer 10; J. GeerlingJ. v. d. Mey 10. 30. Dat Bim en Basli goede zeelie den zijn, blijkt wel uit het feit, dat zij die grote duikboot met zijn tweeën bestuurden. Bim voer overdag en Basli 's nachts. Op de eerste nacht gebeurde er al dadelijk iets bijzonders Bim die juist toen Basli 't stuur had overgenomen op de uitkijk ging, zag heei in de verte vuurpijlen opstijgen. „Schip in nood", riep hij. „Dat is on zinnig, antwoordde Basli: „Er is he lemaal geen storm!" Maar toch zette hij koers in de aangegeven richting. Het water spatte hoog op aan de boeg van het ranke schip. Tien minuten later viel het zoeklicht van de duik boot op een vreemd dobberend din getje. Toen de Bim naderbij kwam, bleek het de gondel van de ballon te zijn, met de ballonschipper erin. De ballonschipper huilde al weer, precies zoals de eerste keer toen onze vrienden hem ontmoetten. Geautoriseerde vertaling Nadruk verboden Ja, ze noemde hem, toen ze mij mijn afschuwelijk lot schilderde. Goed dan: Ik weet, op welke uren ze niet thuis is. Daar moeten we van profiteren. Vanavond nog zullen wij de pogirtg doen. Ze is dan naar een bar. om nieuwe slachtoffers tc zoeken en zal wel niet zo spoedig terugkeren. Precies om elf uur kom ik bij u, om u te halen. Zorg dan, dat u gereed bent. Ik zal altijd gereed zijn, want ik weet immers niet, wanneer het° elf uur is. Hü liet zijn blik langs de muur iwalen en wees toen op een klok die 'til stond. Ik zal haar opwinden. Dat zal niet veel helpen, want het is hier toch altijd stikdonker. En als u die ijzeren jaloe-zieën openlaat, dan zou m'evrouw Standike dat di rect merken, als ze op het idee kwam me weer te bezoeken. Hij knikte haar toe. U denkt helder, dat doet me ge noegen. Maar ik ben hier van .alles zeer goed op de hoogte en daarom kan ik u zeggen, dat hier beneden, aan de rand van de muur een ver borgen electrische schakelaar zit. Kijkt u maar eens. Ze zag de schakelaar niet direct, want hij was zo aangebracht, dat niet ingewijden er als het ware over heen keken. Daarom nam hij haar hand en liet haar de schakeleaar be tasten. En toen hield hij haar hand nog even in de zijne. Herta kreeg een onbehaaglijk ge voel. Ze had zich gaarne verzet, doch durfde niet. Wanneer zij deze man boos maakte, dan zou hij haar aan haar lot overlaten en dat kon zij in geen geval riskeren. Eindelijk liet hij haar hand los en keek haar onderzoekend aan. Het ontging hem niet. dat het voor haar een opluchting was. Ludwig Hofner wist nu. dat hij heel, heel voorzich tig te werk moest gaan, wilde hij zijn doel bereiken. Daarom sloeg hij weer een beleefde toon aan. Bent u nu sterk genoeg, juf frouw Melcher? O, ja. En u hebt ook geen frisse lucht meer nodig? Ja, die zal ik wel erg missen, maar ik begrijp, dat u de kamer weer precies moet sluiten, zoals ze was, toen u binnenkwam'. U is heel verstandig, jufrouw Melcher. Herta vouwde haar handen. Hoe zou ik' anders kunnen den ken of doen? Voor ik in die zware slaap viel. vroeg ik me zelf af: „Wie redt me?" En zou ik, nu er inderdaad een redder komt, zo onverstandig zijn, om zijn werk in gevaar te bren gen? Hij keek haar diep in de ogen. Ja, ik, ik alleen zal u voor on dergang en ellende bewaren. En de gedachte aan deze daad zal mijn hele verdere leven gelukkig maken. En toen als schaamde hij zich, dat zijn gevoelens hem zo overman den vroeg hij met dijn weke stem vol innige belangstelling: Mag ik weten, wat u na uw be vrijding gaat berinnen? Zeker mijnheer....? Ludwig Hofner, noemde hij zijn ware naam Hij en Friederike Stan dike hadden dit zo afgesproken, want zowel bij het huwelijk als bij het incasseren van de erfenis zo vast rekenden die twee reeds op Herta's dood was het beter, echte en geen vervalstee documenten over te le^een. Mijnheer Hofner. Goed. dat ik nu uw naam ken. Dan kan ik m*y in gedachten beter met u bezig houden. Zult u aan mij denken. Dat maakt mij gelukkig. Dat is immers heel natuurlijk. Maar nu moet ik u nog vertellen, wat mijn verdere plannen zijn. Zodra ik vrij ben, ga ik terstond naar Reut. Daar ben ik veilig geborgen. Mag ik naam en adres weten? Een plotseling wantrouwen kwam in haar op. Waarom moest die man dat weten? Doch aanstonds schold ze zichzelf een dwaas en gaf hem het adres op. „Mevrouw Wessler, Reut, Akazien- allee 43". Zal ik die dame van uw komst in kennis stellen? Herta juichte bijna. O, dat zou ik buitengewoon aar dig van u vinden. Wanneer u het goedvindt, zal ik het gaarne doen. Toen ging hij heen. En weer zat Herta in de duisternis, maar zij was niet meer zo.moedeloos en gebroken als in het begin van haar gevangenschap. Eten en drin ken hadden haar weer sterk gemaakt en zij voelde zich zo fris, dat ze in de kamer on en neer kon lopen. Wie zou die Lhdwig Hofner eigen lijk zijn? Zeker een mensenvriend. Wat deed hij alles voorzichtig! Zelf zou ze vergeten hebben, hem te zeg gen, dat hij het kopje en de bordjes weer mee moest nemen, maar hij had het uit zichzelf gedaan zonder er een woord over te zeggen. Tot elf uur moest ze nu wachten tot elf uur. Zo kort en toch zo eindeloos lang. Maar dan dan wenkte haar de vrijheid dan volg de een weerzien met Robert.... Terwijl Herta zo zat te dromen, waste Friederike in de keuken de bordjes en het kopje af, die Herta bij haar maaltijd gebruikt had. Wanneer het niet om' een fortuin ging, zou ik er mijn handen niet aan vuil maken zei ze tot Ludwig Hofner die ondertussen alles afdroogde en in de kast zette. Maar ik wil niet, dat de dienstbode iets van ons plan te weten komt, en daarom moeten we officieel doen of Herta evengoed honger en dorst lijdt als alle anderen die wij in opdracht van de organisa tie gevangen houden. De man knikte begrijpend. Jij denkt ook aan alles. Ze Grijnsde. Weet je, wat ik zo fijn vind? Wat dan? Dat ik voor Herta tussen Reut en Soben niet hoefde bij te betalen. Er kwam niet eens een conducteur! Maar je brengt het de organisatie toch zeker in rekening?. Nou en of! Of dacht je van niet? Je onderschat me nog altijd, beste Ludwig. Zo, nu zijn we klaar. Nu kunnen we gerust uitgaan. Cissy blijft wel in haar kamer en Herta lijkt me ook ongevaarlijk nu ze op bevrijding wacht. Ja, dat is zo. En het edele paar maakte zich ge reed voor een wandeling. Cissy werkte met grote ijver en was blij, dat ze zo goed opschoot met haar tekening. Opeens kreeg ze dorst en stond op om een glas water in te schenken. Maar het was lauw en het verfriste haar niet, daar het er reeds sinds de morgen stond. Daarom besloot ze, een glas te halen Men had haar weliswaar verboden buiten haar kamer te komen, omdat Mevrouw Müller zo heette Frie derike Standike immers voor Cissy in haar woning niet gestoord wil de worden. En Cissy hield zich zeer streng aan dit verbod. Friederike Standike had zich daar meermalen van overtuigd: ze had al vaak kleine vallen opgesteld, maar nimmer was Cissy er in gelopen. Bovendien had ze wel zoveel mensenkennis, dat ze begreep, dat Cdssy tot de oprechte karakters behoorde, voor wie het ge geven woord heilig is.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6