De ordening van het vrachtvervoer Medzitandw fre&cen naai Cüneiika Drankzucht is te genezen bAadeóMifjeA DONDERDAG 3 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 Samenwerking gewenst, doch ieder blijve vrij De Minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer H. H. Wemmers, heeft vandaag de commissie van voorbereiding en advies bij de uit voering van de wet autovervuer goe deren en de wet goederenvervoer binnenscheepvaart geïnstalleerd. In afwachting van een regeling bij de wet, aldus de minister werden enkele bezettingsregelingen op het gebied van het vervoer na de bevrij ding tijdelijk nog in stand gelaten. Maar thans zijn de wetten die de plaats van deze bezettingsregelingen innemen, tot stand gekomen In wer king getreden zijn zij echter nog niet. Voordat dit zal kunnen geschieden zal eerst nog een omvangrijke en zware taak moeten worden vervuld; er zal uitvoering moeten worden ge geven aan een groot aantal artikelen, die een nadere regeling van bepaalde onderwerpen bij algemene maatre gel van bestuur voorzien Daartoe wordt deze commissie van voorbe reiding en advies ingesteld, buiten elk wettelijk voorschrift om, doch waarin personen zitting hebben, die naar spr.'s oordeel ongetwijfeld ook in de te zijner tijd in te stellen com missie vergunningen goederenver voer zullen worden benoemd Een onderwerp dat wellicht het moeilijkste en tevens het belangrijk ste onderwerp van de adviezen der commissie zal vormen is het samen stellen van de richtlijnen voor het vergunningverlenend gezag. Getracht zal daarbij moeten wor den een goed vertakt net van lijn diensten, zowel te water als over de weg, te scheppen, waarbij beurt- vaartdiensten en vrachtautodiensten elkaar zullen moeten aanvullen, zon der nochtans hun eigen karakter te verliezen. Waar by de ondernemers dan ook een streven in die richting door vrijwillige onderlinge samen werking bestaat, zal dat aanmoedi ging verdienen. Hoewel uiteraard de meest efficiente wijze van samen werking zou kunnen worden ver kregen door samenvoeging van de betrokken bedrijven in een hand, behoort in deze richting geen aan drang te worden uitgeoefend. Het vrijwillige karakter van de samen werking, welke wordt nagestreefd, zal-ook in de richtlijnen duidelijk naar voren dienen te komen, aldus de minister. Het schijnt spr. bepaald gewenst, dat ook wordt nagegaan of het mo gelijk zou zijn, althans in zekere ma te de richtlijnen te doen strekken tot het regelen van de verhouding tus sen het railvervoer en de beide an dere binnenlandse vervoerstakken De werkzaamheden der commissie zullen op 15 Februari 1953 beëindigd moeten zijn. Immers, op die datum zal de bezettingsregelingen, waarop het tegenwoordige vergunningsstelsel gebasseerd is, vervallen. In het bij zonder drong de minister er op aan, elke vorm van perfectionisme te ver mijden. Het nieuwe mond en klauwzeer Uit het onderzoek, dat het Vee- artsenijkundig Instituut heeft inge steld bij het ontdekken van het zeer ernstige geval van mond- en klauw zeer te Weespercarpsel, is gebleken, dat hier sprake is van een nieuwe variëteit dezer ziekte, nl. type-C., die zich in ons land nog nimmer heeft voorgedaan. Hoe dit type in ons land is geko men, is vooralsnog een raadsel, zo vertelde dr. Quaedvlieg van de Vee artsenijkundige Dienst. Eerst kende men in ons land slechts twee typen mond- en klauwzeer en wel A en O, tegen welke typen al sinds jaren wordt ingeënt. Vorig jaar werd een nieuw type, A5, ontdekt, waartegen men eveneens een vaccin wist sa men te stellen .Type C werd enige jaren geleden in Oost-Europa ont dekt en ook deden zich enkele geval len voor in Frankrijk, Denemarken en West-Duitsland. Toch korting op brillen Nadat de Ziekenfondsraad had be- De heer Th Cuiper, die gedurende 35 jaren is opgetreden als hoofdre dacteur van het vakblad „De Vee- en Vleeshandel" en „De Slagerij" heeft met ingang van de nieuwe jaargang zijn arbeid als zodanig neergelegd Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal de heer Cuiper in de loop van dit jaar even eens aftreden als directeur van de slagersvakschool. 10.000 PLATEN VAN „MARLEENTJE IN DE SPEELTUIN" De liedjes van de Karakieten, on der leiding van Willy Frangois voor de KRO-microfoon gebracht, hebben een groeiend succes. Van het popu laire „Marleentje in de Speeltuin" zijn niet minder dan 10.000 gramo- foonplaten aangemaakt. Aan de achterzijde staat een nieuw liedje, dat zijn première bij de KRO nog moet beleven. DE STAF HEEFT WEER EEN NIEUW TEHUIS. Ook de brandwachts van Westzaan zijn de begeerde commandeursstaf van Oterleek al weer kwijt. In het holst van de nacht, toen de bewa kers in de weide omtrek van hun brandweerkazerne geen enkele be lager meer aanwezig waanden en maar naar huis waren gegaan, kwa men brandweerlieden van Zaandijk te voorschijn. Zij hadden vijf urn- lang, in regen en wind, achter de muur van het nabije oude kerkhof gelegen. In triomf voerden zij de trophee naar hun dorp, waar zij ijlings het inscriptieplaatje aanbrachten. De blussers van Beverwijk is blijkbaar veel gelegen aan de tijde lijke verovering. In de nacht van Oud op Nieuw werkten zij zelfs met knalbommen om de Westzaanse wa- sloten, dat ziekenfondsleden geen kers te verdrijven.En zo ald"s Aetherklanken VRIJDAG. Experimeteel televisie-programma van de NCRV. 20.1521.45. 1. Kroniek van actuele en- interessante zaken. 2. Egyptische kunst. Pauze. 3. Tirol. 4. Dag sluiting. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10000 VPRO, 10.20 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. .15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.12 Gramofoon- muziek. (9.30—9.35 Waterstanden). 9.50 Voor de huisvrouw. VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Orgel en tenor. 10.45 Voor de zieken. 11.10 Sopraan en piano. 11.30 Onderwijscongres van de P. v .d. A. AVRO: 12.00 Dansmu ziek Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra- mofoonmuziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gramofoon- muziek. (Om 14.45 Voordracht). VA RA: 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Onderwijscongres van de P. v. d. A. VPRO: 19.30 „Feestge tijden", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gramofoonmuziek. 20.30 „Bene lux". 20.40 „God heeft de mensen nodig", causerie. VARA: 21.00 Gra mofoonmuziek. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Gevarieerde mu ziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", cause rie. 22.45 Avonwijding. VARA 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en ge zin", causerie. 23.3024.00 Hawaiian- muziek. korting meer zouden ontvangen op brillenglazen en brilmonturen, heeft het bestuur van de Vakgroep Opti ciens op Maandag 31 December tij dens een spoedvergadering het be sluit genomen tot nader order met deze* korting wèl voort te gaan meldt het „Vrije Volk". Hoewel de opticiens van vandaag af geen vergoeding van de zieken fondsen voor brilleglazen en montu ren meer zullen ontvangen, menen zij toch de ziekenfondsleden een grote dienst te bewijzen door deze korting wèl te verschaffen. Zij zul len dit dus voorlopjig op eigen risi co en op eigen kosten doen en het is dus begrijpelijk, dat dit snelle be- stuurbesluit later nog uit en ter né door de vakgroep overwogen zal derwyk worden. De opticiens zullen met de gewone kortingspercentages voortgaan. Dat betekent, dat men twintig procent korting op de gla zen en tien procent korting op het motuur zal geven aan ziekenfonds patiënten. het Alg. Dbl. blijft dit spel de grote mensen bezig houden. Noodweer in Veenkoloniën Woensdagmiddag omstreeks half- één brak boven een groot gedeelte van de Groninger Veenkoloniën een zware onweersbui los, gepaard gaan de met hevige windstoten en hagel. De bui duurde een kwartier. De scha de is zeer aanzienlijk. Verscheidene houten lichtmasten en bomen knapten af. Te Ommelan- derwijk stortte een boerderij, be- t woond door de familie v. d. Veen, vooralsnogin, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. In een andere boer derij werd een groot gat in de zijge vel geslagen. De dakpannen lagen in wijde omtrek verspreid. De dooi het afknappen van de masten ontstane lichtstoring spoedig verholpen. Een muur van vuur 3 arbeiders werden ingesloten Drie arbeiders in een carosseriefa- briek aan de Broekseweg te Eindho ven zagen zich, toen zij zich gister middag bij een ondeugdelijke gas kachel stonden te warmen, plotseling door een muur van vuur omringd, welke van de vloer tot het dak reikte. Twee hunner slaagden er in, ten koste van lichte brandwonden aan hoofd en handen, naar buiten te ko men. De derde, een zekere Verbeek, kwam echter te vallen, waarop zijn kleren vlam vatten. Met zware won den werd hij later naar het Binnen- ziekenhuis overgebracht. De brandweer had het vuur snel onder de knie. De oorzaak van dit merkwaardige ongeval was een bus aceton, welke was omgevallen. De vloeistof had zich over de vloer van de werkplaats verspreid en was ver volgens langzaam beginnen te ver dampen. Toen het uiterst brandbare gas de gaskachel bereikte vloog het in brand, met een enorme vuuront- wikkeling als gevolg. Noodlottig schot Tekenaar door hand geschoten Tijdens de jaaijwisseling heeft de 32-jarige tekenaar J. H. B. Sudhues, Russischestraat te Rotterdam, een schot in de rechterhand opgelopen tengevolge waarvan vermoedelijk de pezen van alle vingers zijn geraakt. De recherche is er nog niet in ge slaagd, de schutter te vinden die in die buurt moet wonen en het schot tijdens het fluiten van de bo ten en het loeien der sirenes heeft gelost. Gevreesd wordt, dat het slachtof fer nooit meer zal kunnen tekenen. Vrouw gilde Pover rende Een groep Nederlandse boerenfamilies is naar de Verenigde Staten ge ëmigreerd, onder auspiciën van de Avondale Mills. De familie Rondermeer, die zich op een boerderij nabij Davison in Alabama zal vestigen, wordt begroet door Theodore Ungar (rechts), een employé van Avondale Mills. Van links naar rechts: Cornelis Rondermeer, Tineke en Els, vier en twee- en-half jaar, Pelronella Rondermeer en de kleine Louise, die de verre reis in haar rieten reiswiegje heeft gemaakt. Geld op de wind Een beraamde roofoverval op de kas van het bioscooptheater „Cinema Palace" in de Grote Houtstraat te Haarlem ,is gisteravond door hulp geschreeuw van de vrouw van de boekhouder mislukt. Toen om halfelf de vrouw het kan toor verliet en zich in de buitengang bevond, die naar een achteruitgang van het theater leidt, verrees van achter een daar geparkeerde auto plotseling een gemaskerde man, die een revolver op haar richtte. Onmid dellijk begon de vrouw te gillen, waardoor haar echtgenoot, die zich nog in het kantoor bevond, ijlings was toeschoot. De overvaller koos daarop het hazenpad. Het "verkeer tussen Veendam en Hij moet er van op de hoogte ge- Nieuwe-Pekela was gedurende eni-jweest zijn, dat omstreeks deze tijd ge uren gestremd. „Tel." Een onverhoede stormvlaag speel- de een besteller van Van Gend en I Loos, die aan de Prinsesseweg te I ki rlooHn^r^n^n Groningen geld had geïncasseerd, I |vl M QOOUgcicQcn lelijk parten: al zijn geldswaardige? papieren werden hem ontrukt, waar bij een bedrag van 860 aan bank biljetten de lucht in ging en over al neerdwarrelde. Het geld lag er dus letterlijk op straat. Na veel ge zoek gelukte het de onfortuinlijke besteller, voor wie 1952 we erg on- pleizierig begon, het bedrag op ƒ240 na terug te vinden. De bewoners van dit deel van de Oranjewijk is gevraagd, nog eens goed uit te kijken of van het ver loren gegane geld iets is terug te vinden. ,.N. v. d. D." Sprong op rijdende tram Woensdagavond omstreeks zeven uur is op de Ceintuurbaan bij de van der Helststraat te Amsterdam een 58-jarige man onder een wagen an lijn 3 gekomen en op slag ge dood. De man wilde nog op de tram springen toen deze al optrok. Hij kwam daarbij in botsing met een ander, die op de vluchtheuvel stond, viel en raakte onder de bijwagen. het aan de kassa ontvangen geld j zich in het kantoor bevindt. Van de I overvaller is nog geen spoor ont- I dekt. Hij droeg een bivakmuts j een grijze overjas. I ST. CLEMENS RETRAITEHUIS TE NOORD WUKERHOOT. Januari 1952. Zaterdag 1215: heren 11. Dinsdag 1518: jongemannen, ook dienstplichtigen ƒ11. Zaterdag 1922: heren (Volen- dam), en anderen 12.50. Dinsdag 2225: heren LTB II 14.50. Zaterdag 2629: heren 11 Dinsdag 291 Febr.: meisjes 11. AFGETAKTE LICHTVOORZIENING Een woonschipbewoner uit Am sterdam, die volgens een opmerking ter zitting „het G.E.B. niet had wil len lastig vallen" en daarom in de Brouwersgracht via een door hem zelf aangelegde aftakking electrici- teit had besrokken van een langs de grachtenwal staande straatlantaarn- is bij verstek door de Amsterdamse politierechter tot drie maanden ver oordeeld. De officier had één maand geëist. In het vooronderzoek was geble ken, dat de verdachte ook vroeger in de Lijnbaansgracht op dezelfde wijze zijn schip van licht had voorzien en aldus vier jaar lang op zijn wijze had bijgedragen in de opvoering van het stroomverbruik ten behoeve van de straatverlichting. Een getuige deskundige verklaar de, dat dergelijke aftakkingen van woonschuiten in verband met mo gelijke kortsluiting op het water le vensgevaarlijk zijn, indien ze niet deskundig worden aangelegd. REDACTEUR VAN VLAM" VRIJGESPROKEN. De Amsterdamse Rechtbank heeft vanmorgen de journa.ist F. W. M., die als redacteur van een (het socia- list'sche) weekblad („De Vlam"), de verantwoordelijkheid voor een ar tikel met een daarnaast afgedrukte tekening op zich had genomen, vrij gesproken, „omdat het wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde niet was bewezen en omdat niet was komen vast te staan, dat verdachte het artikel heeft geschre ven". Hem was ten laste gelegd be lediging van een volksgroep door middel van de drukpers. In het korte artikel werden de „geestelijke lei ders" aangeval en, die destijds dt moordenaar(s) bewogen hebben dt voorzitter van de Belgisohe commu nistische partij Laihaut neer te schie ten. De tekening (van Wim van Wie- ringen) stelde een barse figuur voor, gehuld in zwarte kledij met een hoofddeksel, dat gelijkt op dat van een katholieke priester. De figuur droeg een kralen ketting om de hals, waaraan een hakenkruis bevestigd was en onder zijn zwarte kledij uit stak een hand met een revolver. De verdachte gaf veertien dagen geleden toe, dat hij op de redactie vergadering aanwezig was geweest, 3eüRS- (J)vE RZICHf „VRIENDELIJKE" STEMMING. Even „vriendelijk" als de stem ming onder de beursbezoekers, die elkaar onder het gebruikelijke handjes schudden de beste wensen voor 1952 deden toekomen, was de ondertoon van de markt op deze eerste beursdag van het nieuwe jaar. Bijzondere factoren waren er niet voor de beurs, de eerste jaar verslagen over 1951 worden binnen kort tegemoet gezien, en over het algemeen is men noch pessimistisch over het verstreken jaar, noch ern stig beducht voor 1952. De onlangs aangekondigde verho ging van de vennootschapsbelasting in Indonesië, had geen nadelige in vloed op de Cultuurafdeling, die volop mededeelde in de gunstige stemming. Mede gezien de progressi viteit van de verhoging acht men baar geen ernstige handicap voor de eventueel daarvoor in aanmerking komende maatschappijen. De lei dende cultures avanceerden circa twee punten. De Indonesische Open bare Nutsbedrijven waren wederom vast. Hoewel de markt geen verlaten in druk maakte, had de handel niet veel te betekenen. De voornaamste Industrieën stegen 2 tot 4 punten, waarbij Unilever van 183)4 op 186 3/4 kwam Kon. Olie steeg in de laatste tape tot 292 (288)4). Op de Scheepvaartafdeling bleven de win sten beperkte^ maar ook hier was de tendenz uitgesproken vast. Uiter mate verwaarloosd lag de beleg- gingsmarkt. waar de conversiele ning 1947 de enige was, die regel matig verhandeld werd. Hier heerste een amper prijshoudende stemming. De Amerikaanse afdeling begon het nieuwe jaar niet een getrouwe na bootsing van Wallstreet. Het agio werd een fractie hoger getaxeerd op 9 3/4 procent. Ook de dollarobligaties waren een kleinigheid beter. Prolon gatie 3)4 pet. waar de nog te schrijven inhoud van het art kd summier was besproken. Hij ontkende echter, dat te heb ben geschreven of te hebben doorge lezen voordat het gedrukt was. Behandeling met refusal HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgenge bed en liturgische kalender. Zendersluiting. 9.CH Voor de huisvrouw, muziek. 9.45 Radio Philharmonisch Orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Nieuws van de luchtmacht. 13.24 Metropole or kest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pia norecital. 14.20 Residentie Orkest, Voorburgs Oratorium Vereniging en solisten. 15.35 Amusementsmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zender sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 „Opbouw in liefde", causerie. 18.25 Gramofoon muziek. 18.35 Regeringsuitzending: mr. dr. R. H. Pos: „Toekomstbeeld van Suriname". 18.45 „De Uitkijk post". 18.55 Gramofoonmuziek. 19.05 „Vraagtekens voor a.s. dienstplichti gen", causerie. 19.15 Regeeringsuit- zending: „Verklaring en toelich ting". 19.35 Piano en orgel. 19.52 Ac tualiteiten. 20.00 Nieuws en weerbe richten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Symphonette or kest en solisten. 20.55 Aan 's Lands Grenzen", klankbeeld. 21.25 Pianore cital. 22.00 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld. 22.15 Lich te muziek. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, katholieke kerk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmu ziek. 23.4024.00 Lichte muziek. IN AMSTERDAM stond onlangs een man van 54 jaar, een machinist, voor de veertigste maal terecht. Dit maal had hij een postwissel vervalst, ook zijn vorige misdrijven waren ge richt op het verkrijgen van geld Eenmaal had hy een gevangenisstraf Nieuws. 9.10 van drie en 0ok eens een van vier 35 Gramofoon- jaar ondergaan. Thans verklaarde hij voor de rechtbank dat drankzucht altijd de boze demon was geweest, die hem tot die verbijsterende reeks vergrijpen had gedreven. Deemoedig verzocht hij in gelegenheid te wor den gesteld een kuur te ondergaan, waardoor hy van zijn kwaal kon worden verlost en voor verder on maatschappelijk handelen worden behoed. ZULK EEN TRAGISCHE geschie denis als deze man aan zijn rechters vertelde, kan zeer zeker op waar heid berusten. Gelukkig behoort zo iets niet tot de dagelijks voorkomen de gevallen, maar toch is het alco holisme nog altijd, ondanks de enor me moeite die overal ter wereld aan de bestrijding wordt besteed, een uitermate kwaadaardige vijand. Mis daad, sociale mislukking, krankzin nigheid en onnoemelijk leed als ge volgen van drankzucht, die ons zo huiveringwekkend voor ogen wor den gesteld in een film als „Lost week-end", vinden hun neerslag ook telkens weer in de dossiers van de strafrechter en de ziektegeschiede nissen van het gesticht. Loont het eigenlyk de moeite om jaar in jaar uit toewijding en geld te steken in drankbestrijding? Dit is wat de Deense arts Ellermann zich afvraagt. Hij bestudeerde de lotge vallen van 231 dronkaards die in het St. Janshospitaal in Kopenhagen werden verpleegd. Van hen waren er 72 onherstelbaar geestesziek, ter wijl 55 als zware psychopaten moes ten worden beschouwd, met wie niets te beginnen was. Alle patiënten wa-1 rpn lastiPP ruzipzopkprs dip dp orde "ei wulut icvciisgcvaanij». «115 ren lastige ruziezoekers aie ae orae t d medische controle wordt het ziekenhuis op schandelyke - alcoholist behandeld worde door een drinker een hevige afschuw van je never en andere alcoholica te doen krijgen. We kennen het refusal (in andere landen antabus of abstinyl genoemd) pas sedert enige jaren. Er is echter ook op dit gebied niets nieuws onder de zon: bij de oude Romeinen werden alcoholisten ge prest een beker wijn met een grieze lige levende paling erin te ledigen om hen het drinken af te leren! Refusal heeft een krachtige wer king, het wordt levensgevaarlijk als ken van de kuur waarvoor ze wa ren opgenomen was 79% al zeer spoedig in de oude kwaal vervallen Dit zijn voorwaar treurige cijfers. Dr. Ellermann meent dat de kostba re verpleging in psychiatrische in richtingen voor dergelijke mensen geen zin heeft. Misschien moet men zware dronkaards opbergen in een voudige sanatoria voor alcoholisten, misschien ook moet overwogen wor den hen maar geheel zonder behan deling in hun sop te laten gaarkoken, zegt hij. DE ENE ALCOHOLIST is de an dere niet. Sommigen zijn gevoelige mensen, die zich toegankelijk tonen voor pogingen tot helpen. Het is ook van veel belang welke invloed door erfelijke aanleg en omstandigheden worden uitgeoefend, beide factoren kunnen van geval tot geval aanmer kelijk in betekenis verschillen. De Nederlandse psychiater dr J van der Spek bleek in een onlangs op de al gemene vergadering van een onzer geheel-onthoudersverenigingen ge houden voordracht: „De nieuwe me thoden bij het behandelen van drank zuchtigen" een andere mening te zijn toegedaan dan zijn Kopenhaagse col lega. Wel schijnen ook hem de moei lijkheden soms onoverkomenlijk te zijn, maar hij ziet lichtpunten. Allereerst zyn deze tegenwoordig te vinden in de behandeling met re fusal een middel dat mogelijk maakt wat vroeger onmogelijk scheen: de medicus die beschikt over ruime er varing in het leiden van zulke ont- trekkingskuren. Alle andere maat regelen die dienstig kunnen zijn om de lijder aan een ziekelijke neiging tot drinken te genezen, behouden naast de refusalkuur hun waarde. Dr van der Spek wijst erop, dat de alcoholist voortdurend geestelijke bemoeienis van zijn dokter nodig heeft. Verder kunnen drankzuchtigen el kaar ook onderling steunen bij de behandeling. In sommige moderne ziekeninrichtingen wordt dit begin sel thans in toepassing gebracht. De kuur wordt daar doorgemaakt in een sfeer van kameraadschap en hulp vaardigheid. Heeft de behandeling een gunstig resultaat, dan kan dit uitstekend worden bevestigd door opneming in een organisatie van ge nezen drinkers. In Scandinavië bestaat de vereni ging „Ring i Ring" (hand in hand) waar vriendschap en onderlinge steun de dikwijls zo kwellende gevoelens van eenzaamheid en minderwaardig heid van de drankzuchtigen weten op te heffen. Ook de grote Ameri kaanse stichting „Alcoholics anony mous" doet voortreffelijk werk in de door alcoholisme zeer zwaar bezochte nieuwe wereld. In de lokalen en va- cantie-oorden van deze organisatie komen alcoholisten samen zonder iets van eikaars persoonlijke omstan digheden af te weten, zelfs zonder eikaars naam te kennen. WE MAKEN EEN WINDJACK. Om te ravotten, op de fiets, naar school, om te schaatsen, kortom voor vele doeleinden is een windjack voor de zoon des huizes een onontbeerlijk kledingstuk. Vooral door de grote zakken en puntig geknipte schouder- passen is ons afgebeeld model een zeer sportief en de jongens die ook zo graag in de krant neuzen, zullen vast en zeker hun moeder verzoeken dit windjack te maken. Als moeder dan de tijd eraf kan nemen, dan doet ze zoonlief wel het genoegen. Veel materiaal is er niet voor no dig, want van 1.25 meter stof van 130 of 140 cm. breedte of 1.60 meter van 80 of 90 cm. breedte kan het windjack worden geknipt. Velvet flu weel, corduroy, geïmpregneerd ka toen, dit is waterdicht gemaakt ka toen, linnen of gabardine zijn zeer ge schikte materialen. Maar ook uit een oude regenjas van vader, moeder of een grotere broer kan het jack wor den geknipt, of uit een niet verscho ten overgordijn van fluweel of vel vet. Een keurig verzorgd knippatroon stellen wij voor onze lezeressen be schikbaar voor de prijs van 60 ct. Dit patroon kan omgaand in uw bezit zijn, indien u de bestelling (on der vermelding van de juiste leeftijd, het nummer PB 134 en uw volledig adres) richt aan Persbelangen, post- P.B.134 om verstandig, alvorens de stof te knippen, eerst de maten van het knip patroon te vergelijken met die van het kind en zo nodig de delen in te korten of te verlengen. Eerst wan neer de n aten met de gewenste klop pen, dan het patroon opspelden en met naden de delen uit de stof knip pen. Deze naden behoeven niet breed te zijn. Volstaan kan worden met een naadbreedte van 2 3 cm. Wel is het handig aan de onder bus 35 te Utrecht. Het bedrag vay j kant van mouwen en jasje een flin- 0.60 kan worden overgemaakt door I ke brede raad van b.v. 6 cm. te knip- bijvoeging van postzegels (uitsluitend lage waarden) of per postwissel. Hoe werken wij het gemakkelijkst? Hoewel onze patronen prima ver zorgd zijr en naar de meest gangbare confectie-maten gemaakt, zal het toch vaak voorkomen dat speciaal bij kin deren de maatverhoudingen niet al tijd precies uitvallen voor het kind waarvoor het kledingstuk bestemd is. Deze eventuele afwijkingen vinden we dan veelal bij mouwlengten of taillelentten. De naaister doet daar- perj. Deze kan later worden uitge legd. Het windjack kan ook gevoerd worden, wat vooral voor op de fiets heerlijk warm is. Voor het knippen van de voering kan ook het patroon worden gebruikt zonder de delen: kraag, zak en mouwlipje, en even eens zonder het beleg, dat immers van de stof moet vorden geknipt. Dat beleg moet dan in de volle breed te die het heeft van het voorpand worden afgeknipt. Aan vr ering is nodig 1 meter van 130 of 140 cm. breedte of 1.30 meter van 80 of 90 cm. breedte.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5