De voorzitter gaf een overzicht over 't afgelopen jaar L Moeilijkheden in vele branches Kunstleven in eióen Open brief aan het bestuur van Annakliniek te Leiden DONDERDAG 3 JANUARI 1952 r— DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Leidse Kamer van Koophandel bijeen Hedenmiddag kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden voor het eerst in 195? bijeen. Ter gelegenheid daar van hield de voorzitter, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, een Nieuwjaars rede, waarin hij een overzicht gaf van de economische toestanden in het land, speciaal in het gebied van de Kamer. Aan deze toespraak ont lenen wij het volgende: Er is in 1951 zeer veel gebeurd: fluc tuaties in de grondstoffenprijzen, schaarste aan geld, groeiende defen sieplannen, waardoor alle andere maatregelen op de achtergrond ge drongen werden. De gevolgen hier van zijn nog niet te overzien. Met voldoening evenwel kan gesonsta- teerd worden, dat de arbeidsvrede in het land bewaard bleef. Spr. schetste de moeilijkheden bij het overlijden van een succesvol za kenman, wiens levenswerk door de belasting vernietigd wordt. Het is te genwoordig ook vrijwel onmogelijk een nieuw bedrijf te stichten. Daar om is het niet te verwondren, dat energieke jongelui het land verlaten. Stagnatie in de afzet had tot ge volg dat in enkele branches de con- curentie weer oplaaide. De produc tie-verhoging is niet verwezenlijkt, met het onvermijdelijke gevolgd van een verminderde vraag naar ar beidskrachten. De regering staat in 1952 voor de moeilijke taak het evenwicht te krijgen bij de vermin derde belasting-opbrengsten en de helaas waarschijnlijk toenemende werkloosheid. Slechts aller inspan ning kan ons daar doorheen helpen, welke insapnning men kan stimule ren door extra prestaties naar waar de te belonen. Leidse arbeiders naar buiten.. Ten aanzien van het district Rijn land moest spr. constateren dat twee bedrijven werden opgeheven en dat de vestiging van nieuwe bedrijven in Leiden door de hoge kosten be zwaarlijk is, zodat Leidse arbeids krachten zoveel mogelijk buiten Lei den werk moeten zoeken. Ten aanzien van het bankwezen was een stijgende credietbehoefte merkbaar. De vele overheidsmaat regelen op monetair gebied en d( effectenregistratie blijven nog steeds veel arbeid bezorgen. De textielindustrie heeft een zeer spannend jaar adhter de rug, hoofd zakelijk door de wilde sprongen om hoog en omlaag van de wolprijzen op de wereldmarkt. Thans is een vrij stabiel herstel ingetreden tot 6 a 7 maal de vooroorlogse prijs. Wat de sajettcn en wollen garens betreft waren afzet en productie aan vrij grote schommelingen onder hevig. De grote kooplust in het be gin van 1951 maakte plaats voor een sterke terughoudendheid bij het pu bliek. Het jaar 1951 is voor de breierijen veel moeilijker geweest dan het vo rige. Bij dalende prijzen werden zelfs orders geannuleerd, terwijl bij stijfende prijzen weer besteld werd. Dit totdat de prijzen zo hoog wer den, dat de goederen buiten het be reik van velen kwamen. De vraag in het binnenland nam af, waar door de concurrentie toenam. De ex port liep op, zodat de fabrieken vrij behoorlijk bezet bleven De productie van dekens vertoon de een stabieler beeld en kon nog worden uitgebreid, dank zij de be langrijke uitbreiding van de export. Vooj 1952 mag handhaving van de productie en afzet verwacht wor den. CHAUFFEUR VAN BURGEMEESTER VIERDE ZILVEREN JUBILEUM. Burgemeester jhr. mr. F H. Kinschot, die plichtmatig vaak op jubilea verschijnen moet, zal dit vooral gistermorgen met groot ge noegen gedaan hebben, omdat hij vergezeld van mevr. van Kinschot, de wethouders St. Menken en D. v. d. Kwaak en de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, zijn gelukwensen ging aanbieden bij de heer A. Maas, bri gadier van politie, die sedert de be vrijding chauffeur van de burge meester en van de commissaris is. De burgemeester bood de zilveren jubilaris een bronzen legpenning aan met de beeltenis van H M. Ko ningin Juliana en een toepasselijke inscriptie. Mevr. van Kinschot voeg de hier een sigarettenaansteker met het Leidse wapen aan toe. Ook de heren R. J. Meyer en D. v. d. Wal, commissaris en hoofdinspecteur, kwamen 's morgen hun opwachting maken op Pieter de la Courtstr. 64. 's Middags kwam practisch de hele afdeling Verkeer, met inspecteur mr. P. C. Breedveld aan het hoofd, de jubilaris gelukwensen. Mr Breed veld wees er op hoe de heer Maas als chauffeur eigenlijk tot geen enkele afdeling behoort en schetste vervol gens zijn vele goede kwaliteiten, die hem tot deze vertrouwensfunctie ge bracht hebben. Ook de inspecteurs J. C. Hofstede en mej. mr. M. J. Zee- lenberg boden hun gelukwensen aan. evenals vele collega's. Ook mr. H. Goudsmit kwam de jubilaris felicite ren. Telegrammen en bloemstukken deden de rest. INSPECTEUR BEVORDERD. Met ingang van 1 Jan. 1.1. is in- De wollen stoffen-industrie kan op gunstige resultaten bogen en was ruim van orders voorzien. Meer en meer werd echter de moeilijke liqui diteitspositie van de handel merk baar. De Touwfabrieken waren goed van orders voorzien, behalve in de weverij. In de metaalindustrie was de be zetting in het algemeen zeer bevre digend, hoewel bij vele bedrijven het aantal opdrachten terugliep. Be drijven die voor de consumptie wer ken ondervonden een belangrijke te ruggang, ook omdat de materiaal- prijzen practisch verdubbeld werden. Bedrijven, die meer of min op inter nationale basis werken, ondervonden in de laatste helft van het jaar min der moeilijkheden, door het wegval len van Engelse concurrentie. De situatie voor 1952 zal minder gunstig worden, in verband met moeilijk heden van staal-aanvoer. Er is nog steeds een tekort aan vaklieden. De scheepsbouwbedrijven waren over het algemeen goed met orders bezet, vooral wat de nieuwbouw be treft. Opdrachten voor de binnen vaart zijn practisch niet te verkrij gen of niet lonend. De motorenfa- brick was goed bezet en de verwach tingen voor 1952 zijn gunstig. De kalkzandsteenfabrieken waren volop in bedrijf, totdat de bouwstop kwam. De vooruitzichten zijn weer gunstig. In de dakpannen-industrie is het jaar bevredigend geweest. De export zal gestimuleerd moeten worden. De kleivoorraden in de Rijnstreek en de beperkende bepalingen vragen de voortdurende zorg. De steen- en kleiwarenindustrie was het hele jaar met orders bezet. Er is nog te weinig vakkundig per soneel. Ook de beton-industrie, waarvoor 1951 goed begon, ondervond nadeel van de bouwstop. Geschoolde arbei ders moesten ontslagen worden, ter wijl zij voor het komend seizoen wel licht weer nodig zijn, indien ze dan nog beschikbaar zijn.... Aan de vraag naar schelpkalk kon voldaaan worden. De vooruitzichten zijn niet ongunstig. in de houthandel was een terug gang te constateren in het laatste kwartaal. De prijzen stegen tot on gekende hoogten. De verwachtingen ten aanzien van de particuliere bouwnijverheid zijn niet hoog ge spannen. In het bloembollenbedrijf is het surplus slechts onbetekenend. De oogst was over het algemeen goed. De export steeg tot 130 millioen gul den (57 millioen kg.) Voor de bloe misterij-producten was het begin van 1951 niet best. Gezien de hogere prij zen laat 1952 zich niet ongunstig aanzien. De rederij en haringhandel begon nen met kleine vangsten en hoge pn de vangst beter werd prijzen aanzienlijk, waar door export mogelijk werd. Het nieuwe seizoen was gunstig voor de handel. De meelfabrieken zijn slechts loon- malers voor de overheid. Een schaar ste aan tarwe behoort tot de moge lijkheden. Het afgelopen jaar is voor de tuinbouw gunstiger geweest dan het vorige, vooral door uitbreiding van het glas-areaal. De glasproducten gaven bevredigende resultaten te zien. Over de vooruitzichten valt niets te zeggen. De tuinbouw staat of valt met de export. In de conservenindustrie vermin derde de productie door gebrek aan blik. De limonadefabrieken hadden voldoende orders De voedings- en genotmiddelenindustrie kamptemet verhoogde omzetbelasting. De melkhandel kampte weer met de verkwisting aan geld en deviezen door de melktransporten van Oost naar West en omgekeerd. In het drukkersbedrijf was een da lende tendez te bespeuren, wegens de sterk gestegen papierprijzen, be halve in de diepdrukkerij. De badplaatsen zijn niet ontevre den. Noordwijk had meer buitenlan- I ders dan het jaar daarvoor en in Katwijk waren alle gelegenheden bezet, al was het dagbezoek vrij ge ring. Middenstandsproblemen. Spr. wijdde bijzondere aandacht aan de middenstandsproblemen, waarvan de illiquiditeit wel de voor naamste is. Het verbod om de ver vangingswaarde te mogen berekenen heeft menige zakenman in grote moeilijkheden gebracht. De overheid moge te elfder ure bepaalde vormen van middenstandscrediet toestaan, maar dit geeft geen herstel van on recht. Bijzondere aandacht verdient de komende nieuwe wet op de om zetbelasting. Het cadeaustelsel heeft de volle aandacht van de Kamer. Tenslotte sprak de heer Verhey van Wijk over de werkzaamheden van de Kamer van Koophandel, waar voor de waardering toenemend is, vooral ten aanzien van het handels register. De agende vermeldde voorts de verkiezing van een aantal commis sies. Wij hopen hier morgen nader op terug te komen. OPERETTE „WENN DfcR WEISSE FLIEDER WIEDER BLÜHT" Door de Hoofdstad-operette. De Leidse Schouwburg was gister avond weer het terrein der lichte muze bij uitstek: een Weense operet te, die ons terugvoerde naar het be gin van deze eeuw, charmant, speels, luchtig, vrolijk, bruisend als een glas mousserende champagne Op de muziek van Robert Stolz schreef Bru no Hardt-Warden zijn operette „Wenn der weisse Flieder wieder blüht" in twee bedrijven met zes ta ferelen. De Hoofdstad-operette (vroe ger Fritz Hirsch) onder leiding van Meyer Hamel is hiermede het nieuwe jaar ingegaan. De intrige is, zoals dat bij alle ope rettes het geval pleegt te zijn, bui tengewoon simpel. Een jongen en een meisje houden van elkaar, maar mogen niet trouwen, omdat de zoon van Zijne Excellentie geen partij is voor de eenvoudige dochter van een universiteitsbode. Maar de beide va ders kennen elkaar van vroeger. De bode herinnert zich nog hoe Zijne Excellentie in zijn studentenjaren de omgeving van een meisjes-pen sionaat onveilig maakte en er alles voor over hand om een kusje te kun nen stelen. Als er tenslotte nog een duel op de degen aan te pas geko men is, geeft Zijne Excellentie de toestemming. Nadat dr. T. Sperna Weiland en di. ir. A. M. van Deventer zich enige dagen geleden in een open brief ge richt hebben tot prof. dr. L. J. van Kolk, voorzitter van de Vereniging voor Misvormden, hebben zij zich thans op dezelfde wijze gericht tot bet gehele bestuur van de veréniging, die de Anna-kliniek exploiteert, nog maals over het ontslag van de ge neesheer-directeur dr. C. P. van Nes. De schrijvers zien de zwijgende houding van het bestuur als een te ken van zwakte. Zij wensen zich buiten de vraag te houden wie er gelijk heeft, maar vinden dat de wijze, waarop het bestuur zich het gelijk meent te moeten verschaffen, rondweg onfatsoenlijk, al zal hun spel van juridisch standpunt beke ken wellicht een scherpzinnig spel lijken. „Het grootste obstakel", aldus dit schrijven, „dat gij op uw pad ont moette, was de in statuten en huis houdelijk reglement uwer vereni ging vastgelegde beroepsinstantie van drie vooraanstaande Nederlan ders, waartoe gij en uw tegenpartij zzch zouden kunnen wenden bij voorkomende geschillen. Deze hin dernis moest en dat blijkbaar in alle stilte en duisternis -- uit de weg Leidse K.J.M.V. kreeg injectie van Hans Velu De Leidse K.J.M.V. „St. Petrus Kanis" wordt weer nieuw leven in geblazen! Gisteravond werd een gro te bijeenkomst in De Harmonie ge houden, waarop 60 leden en belang stellende kath. jonge middenstanders aanwezig waren. Zij luisterden geboeid naar een uiteenzetting van mr. Hans Velu, die sprak over de huidige activitei ten van de K.J.M.V. en over de plaats, welke de middenstand in neemt in het maatschappelijk bestel. De kath. middenstanders laten zich nog teveel onbetuigd; een grotere activiteit is nodig, vooral bij de ko mende kamerverkiezingen. Over dit alles ontspon zich een in teressant debat, waarbij de K.V.P. in het middelpunt van de belangstel ling stond. De nieuws aalmoezenier, pater van Swelra, hield een enthousiast toe spraakje en spoorde de aanwezige jongelui aan bij elkaar te blijven, om samen weer een sterke K.J.M.V. op te bouwen. Het bestuur is samengesteld uit de heren D. van Tienen, voorzitter, worden geruimd. In alle stilte, d.w.z zonder overleg met dr. Van Nes, werd deze beroepsinstantie uit de reglementen verwijderd, een half jaar nadat het contract met dr. Van Nes was hernieuwd. De door uw aangewezen adviseur, dr K. de Snoo, die door u belast werd met dè reorganisatie, welke leidde tot het ontslag van dr. Van Nes als geneesheer-directeur, achten wij, blijkens de door hem met één uwer, de arts P. J. Kaiser, onderno men politiële actie in een operatie kamer tijdens een operatie, volko men ongeschikt om een leidende po- s:tie in een ziekenhuis te bekleden. Toch werd deze dr. K. de Snoo door u in plaats van dr. Van Nes tot ge neesheer-directeur benoemd, een naar het ons voorkomt allerminst gebruikelijke procedure" De schrijvers wijzen voorts op de pogingen, die anderen ondernomen hc-bben om een arbitraal onderzoek te doen instellen, welke pogingen het bestuur verijdeld heeft, en be sluiten: „Deze affaire is er niet een van beperkt belang. De gemeenschap heeft behoefte aan mannen als dr. Van Nes, die, mits niet gehinderd, doch geholpen door verenigingen als de uwe, ten bate van de lijdende mensheid kunnen werken. Wij laten daarbij nog daar, dat gij de carrière van een uiterst bekwaam en nobel mens, en met deze, de hoop van zijn talloze huidige en toekom stige patiënten, breekt. Wij zouden ons schamen, als wij n et thans en zo nodig tot in lengte van dagen tegen wat hier gebeurd is en nog gebeurt, zouden proteste ren!" Prof. Roger Lévy bij Ver. Int. Rechtsorde De onlangs heropgerichte Vereni ging voor Internationale Rechtsorde, afd. LeidenOegstgeest, onder voor zitterschap van mr. W. J. Geerteema, heeft een goede keus gedaan met prof. Roger Lévy van de Franse Ecole Nationale, die gisteravond in Het Gulden Vlies een causerie hield over de eenheid van Frankrijk en de Franse invloedssfeer in de wereld. Een groot deel van deze causerie was gewijd aan China, een land zonder heggen, vee, vruchtbomen en landbouwmachines, een land, dat nóg minder bezit dan de westerling zich er van voorstelt, maar dat bezig is een macht in de wereld te worden, waarmee men terdege rekening zal moeten houden. Sinds 1911 voltrekt zich de Chine se revolutie, waarin de laatste tien tallen jaren herhaaldelijk de naam Tsjang Kai Tsjek heeft weerklonken. Eerst sinds 1948 is Mao Toeng een naam met een bekende klank. Zijn voorsprong op Tjang Kai Tsjek was, dat hij begreep, dat van de boeren niet te veel offers gevraagd konden worden, iets wat Tjang Kai Tsjek de laatste tijd uit het oog verloor. Is het huidige regime duurzaam? De vraag is niet te beantwoorden, zei prof. Levy. Heeft Mao reeds iets van belang verricht? Hij is bezig drie grote programpunten te verwezenlij ken: verdeling van de grond, eman cipatie van de vrouw en volksonder wijs. Een zekere controverse met de Sow- jet-Unie blijft bestaan. De verhou- ring is vastgelegd in twee reeksen verdragen, de ene ondertekend door Stalin en Tsjang Kai Tsjek, de an dere door Stalin en Mao Mantsjoerije blijft de zwakke plek in de vriendschap. In het eerste bedrijf moet deze operette beslist zwak genoemd wor den; er is een teveel aan op zichzelf niet onaardige vondsten. Van een be hoorlijke koorzang is nauwelijks sprake en goede duetten zijn schaars. Het tweede bedrijf maakt weer veel goed. Toen pas kwam de troep van Meyer Hamel goed op dreef cn onder enthousiaste muzikale leiding van Fredy Salten, die voor de pauze met zijn orkest een uitstekende „caval cade" van Weense operette muziek gaf, werd er operette gespeeld in op tima forma: voortreffelijk solo-zang en duetten, grandiose scènes in schitterende décors en prachtige cos- tuums, goede koorzang en een fees telijke climax naar het gelukkige slot. Natuurlijk werden spel en zang weer gedragen door Ruth Rhoden en Claire Clairy, waarvan de eerste als meisje uit het pensionaat een meer dan charmante rol speelde Claire Clairy had een onzinnige rol als meisje-voor-alles in het pensionaat en kreeg voortdurend de lachers op haar hand. Fritz Steiner en Otto Au- rich waren de mannelijke sterren, die zo heerlijk romantisch kunnen zijn in hun komische, soms weemoe dige rollen. Onmiddellijk na hen dient ook Herman Valsner genoemd te worden, die men in elke nieuwe operette groeien ziet en die als enige zanger van formaat in dit gezelschap tot eenzame hoogte klom in zijn rol van student, de latere Excellentie. De kleinere rollen en beide koren sloten zich goed aan, zodat het een gave voorstelling werd van een niet al te sterke operette, waarmede de stampvolle Schouwburg zich tot 12 uur kostelijk geamuseerd heeft. Burgerlijke Staisd Geboren: Jetta Sjoukje, dr van J. Nieuwenburg en A. de Haas; Jan zn van J. Verschoor en S. M. Kleingeld; Marie Louise, dr van A. B Penseel en A. J. A. ten Have; Arie Hendri- cus, zn van H. Laman en M Schaft; Jan Hendrik, zn van H. Hagedoorn en J. G. E. Leydecker; Cornelis An- tonius, zn van W. M. van Rooden en M. M. van de Zandt; Gerretje, dr van S. Koopman en A. A. Kruyt; Maria Anna, dr van G. P. Landman en M A. Pieters; Esther, dr van J. C. van der Heiden en G. H. Slingerland; Elisabeth Antonia Maria, dr van P A. Burgersdijk en A. M. J. van dei- Zijde; Martinus Antonius, zn van W. M. van Rooden en M. M. M van de Zandt; Robert Peter zn van P. M. Ooijendijk en S. C. van der Spree; Toos, dr van G. M. Koolhaas en G. van den Berg; Monica Hyacintha Brigitha, dr van L. Wallaart en J. H. C. Bekker; Hendrik, zn van H. Schouten en H. Harteveld; Helena, dr van S. Penseel en H. Kuiters; He lena Maart je, dr van J. M. Laurier en L. Verduijn; Maria, dr van J. Har- tevelt en M. van Oosten; Johan, zn van S. Honsbeek en H. M. Overduyn; Dionysius Johannes Clemens, zn van Th. C. Deckers en J. A. van der Hoe ven; Maria Theodora Christina, dr van Q. Fianen en J. H. M. Pouw; Jacobus Cornelis zn van C. van Vel- zen en M. van Houten; Ettje, dr van W. J. A. Gertenaar en C. C. Groos; Joannes zn van J. G. van der Poel en M. E. Verdegaal; Willy Wilhelmi- na, dr van A. van der Gugten en W. W. Gijsman; Nicolaas zn van G. Mid- delhoek en C. Barendregt; Leendert zn van G. Middelhoek en C. Baren dregt; Loes, dr van J. T. Blanken- stein en G. Karten; Peter, zn van J. T. Blankenstein en G. Karten; Cor nelia Sophia Francisca, dr van P. van Velzen en Th. J. Snoeker; Jan. zn van J. Verburg en M. Kool; Winifred Caspera Christina Maria dr van J. J. Moes en C. E., Segaar; Hendrikus Theodorus zn van A. M. Pet en A. C. de Vogel; Johan Leonardus zn van A. M. Pet en ,A. C. de Vogel; Berend Gerrit Jan, zn van P. Heemskerk en D. J. ter Beek; Maria Johanna dr van C. A. Enthoven en C. J. Korsuize Wilhelmus Johannes zn van J. C. Smit en C. de Bruin. Overleden: M. Buck wall, huisvr. van Grouwstra, 54 jr; C. Schreuder, man, 51 jr; L. Fontein, wedn. 71 jr; G. van Zwieten, wedn. 91 jr; M. H. van Amerom, huisvr. van Kruls, 71 jr; H. Gèerlings, man 69 jr. Getrouwd: M. van Es en J. H. Stokkel; W. I. Petit en J. van der Blom; J. W. Spies en K. van Rossum; N. Optendrees en M. Schmale; J. J. Brokaar en J. l'Amie. u.' naar het Acad. Ziekenhuis werd I gebracht. En gistermiddag om kwart over Wat een consternatie, vanmiddag I ^ran<^ uitgebroken in een Donderdag 3 Januari. I om kwart voor een op de Breestraat! Er stonden maar liefst twee blauwe trams voor Den Haag en zes stads trams, allemaal op een rijtje gedul- schuurtje achter een huis in de Ma- rijkestraat. De oorzaak is nog niet bekend. De schade viel overigens nogal mee: een autoband en enige dig te wachten op een auto, die op i houten palen werden een prooi van - - 1 de vlammen. De bewoners blusten het vuur, zodat de Brandweer, die even later arriveerde, onverrichter- zake kon terugkeren. STADSKOK. de rails geparkeerd stond. De po litie kwam er aan te pas. compleet met de overvalwagen. Er werd een kabel uitgelegd en juist waren de politiemannen begonnen de ondeu gende auto weg te slepen, toen een dame, die blijkbaar bij die auto hoor de, kwam aanhollen. Ze was even gaan winkelenEnfin, er kwam een proces-verbaal aan te pas en toen was de verkeersstagnatie spoedig op geheven. De feestdagen liggen weer achter ons; het leven herneemt z'n gewone Het huidige China werpt uiteraard loop. Dat J>eld.t ook voor de R.K. ook zijn schaduwen op Indo-China. In 1945 waren 100.000 communisti sche Chinezen het land binnengeval len. De extremistische Viet-Min vond natuurlijk bondgenoten in deze blan ken-haters. Het resultaat is, dat Frankrijk er sindsdien 30.000 man nen heeft verloren in een bloedige het eerste gezicht hopeloze strijd. Het Franse volk begrijpt, aldus prof. Levy, dat met Viet-Nam (In do-China) niet slechts een nationaal belang gediend is. Het gaat er hier, evenals in Korea om, het rode China een halt toe te roepen. Amerika zendt enige hulp. Te weinig. Want nijpend is de vraag, waar de eigen lijke grenzen van China liggen en die, waar de Chinezen hun agressie zullen doen eindigen. Prof. Lévy zei, niet te geloven in een actueel Chinees imperialisme. Het zou echter kunnen groeien uit de pogingen, die voorposten van het communisme thans doen om kolonies te vormen in gebieden als Thailand. In geen geval dient men het huidige China te onderschatten. Fransen, die geruime tijd in Peking hebben ge woond, verklaren dat de regering van Mao sterk is en beschikt over man nen met kwaliteiten. Van Titoïsme is vooralsnog geen sparke. Het Accountantskantoor De Tombe, Demenint en Co in het goud specteur J. H. Hofstede, hoofd van de j W. Hartwijk, Burchtsteeg 4, secreta- afdeling Recherche bij de Politie te ris en M. Pardon, penningmeester. Leiden, bevorderd tot hoofdinspec-1 T.z.t. zal dit bestuur nog worden uit- teur. gebreid. Enorm groot was gistermiddag de belangstelling voor het gouden jubi leum van het Accountantskantoor De Tombe, Demenint en Co. Een onaf gebroken stroom van receptiegangers vulde de vertrekken en gangen van het gebouw Rapenburg 27, waarin de vijf-hoofdige directie niet moe werd handen te schudden en geluk wensen in ontvangst te nemen. Maar voordat de receptie begon, was de herdenking al aangevangen in de kring van het personeel. Voor- lukwensen een kort historisch over zicht, waarin hij er op wees hoe de heer J. W. de Tombe in 1902 begon met het geven van boekhoudlessen en het bijhouden van enige admini straties. Weldra breidden de zaken zich uit en werd de heer de Tombe genoodzaakt assistenten in dienst te nemen. Herhaalde malen moest naar een groter pand verhuisd worden, achtereenvolgens van de Boisotkade naar des Kaiserstraat, de Witte Sin gel de Groenhovenstraat en tenslotte in 1922 naar het Rapenburg (het ge- af waren bloemen gelegd op het graf bouw van de Robavo) In dat jaar van de heer J W. de Tombe, oprich ter. die in 1947 op Rhijnhof begra ven werd. Namens het personeel werd ge sproken door de heer A Dekker, ge- pensionneerd assistent van de heer verdeelde de heer de Tombe al zijn zaken onder de assistenten, zodat hij alleen over bleef. Maar het werk bleei toestromen, zodat hij al spoedig genoodzaakt was weer een assistent te nemen. Dat was de heer Dekker. Gym.ver. „Sportief" waarvan leden morgen (Vrijdag) weer op de gewone tijd gymmen in de gym.zaal van het R.K. Lyceum aan de Ma- riënpoelstraat. Voor de leden van „Pulchri Stu dio" is de gewone loop nog niet te ruggekeerd; er is deze week geen re petitie. De eerste wordt weer gehou den op Dinsdag 8 Jan. a.s. Gistermiddag om kwart over een werd de 6-jarige J. A., wonend in Den Haag en legerend bij familie in de Rembrandtstraat, door een on bekend gebleven wielrijder aange reden op de hoek Rembrandtstraat Noordeinde. Het knaapje brak z'n linker onderbeen en werd door een dokter van de S.M.D. van de Marine verbonden, waarna hij door de E.H. Tombe zijn vader assisteren, om in 194C de leiding geheel over te nemen. In n942 trad de heer A L Demenint tot de directie toe, in 1944, toen een Rotterdams kantoor werd overgeno men de heer A. Pikaar in 1946 de heren M. J. F. Donkers en J. v. d, Boon. Liet de heer Dekker het bij woor den, de heer v. d. Mark uit Rotter dam kwam met daden Namens het personeel bood hij een prachtige boe kenkast aan. Aan het personeel werd feestavond in het vooruitzicht gesteld. Onder de vele receptiegangers be vonden zich prof. I Keuzenkamp, voorz. van het Ned. Instituut van Ac- couiitants, de heer R. Burgert, na mens de Ver. van Acad gevormde Accountants, de heren v. d. Pol, di recteur van het A. N P., J. Henny, directeur van de N. D. P., G. H. Rig- ter, directeui van de Gemeentelijke Accountantsdienst, ir D Boogerd, directeur van Gemeentewerken, de heer R. J. Meyer, commissaris van Politie, ir. W de Clercq, namens de Ned Mij. van Nijv. en Handel, dep Leiden, de heer J. G. J Verhey van Wijk en mr. dr. P. G. Knibbe, voor zitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer J. Lubbers, inspecteur van de Belastingen te Leiden, le afd., de heren H de Wilde en L. de Jong namens K en O., dr. K. Reitsma, directeur van het Open baar Slachthuis, de heer J. H. de Jong directeur van de Gemeente-rei niging. de heer J. Visser, directeur van het V. V. V., vele collega-accoun- de Tombe. Spr. verbond aan zijn ge-In 1931 kwam de heer W. J. de'tants en talrijke zakenrelaties. Laatste Berichten NEDERLANDSE GROENTE EN BOTER NAAR WEST-DUITS- LAND. De West-Duitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 2,1 millioen D.m. beschikbaar gesteld voor invoer van groente uit Nederland, alsmede een bedrag van 8.4 millioen D.m. voor de invoer van boter eveneens uiit Ne derland. AANKOMST LLOYDSCHEPEN VERTRAAGD. De „Friesland" en de „Kota Gede" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, die beide in de loop van vandaag op terugreis uit Indonesië in Rotterdam werden verwacht, hebben door de slechte weersomstandigheden op zee vertraging ondervonden. De „Fries land" wordt nu Vrijdagmorgen om ongeveer elf uur aan de Lloydkade verwacht en de „Kota Gede" Zater dagmorgen omstreeks 8 uur. De ontscheping der passagiers van beide schepen geschiedt terstond na aankomst. De PHTDI (Enschede) met ge zagvoerder Johnson heeft het traject van Montreal naar Amsterdam in een recordtijd afgelegd. Gisteren vertrok het toestel uit Montreal en precies 10 uur en 7 minuten daarna landde het op Schiphol. De oude recordtijd was 13 uur en 35 minuten. Voor een van de vrouwelijke pas sagiers, mevr. Dukero-Besselink uit Aruba, was deze recordvlucht een meevaller. Zij was met het KLM toe stel naar Nederland vertrokken om in het Wilhelminagasthuis te Am sterdam een hersenoperatie te on dergaan Doordat het vliegtuig van een gunstige wind profiteerde, kon zij zich enige uren eerder onder dok tersbehandeling stellen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Jan. Groente. Per 100 kg.: rode kool 7 7016, savoye koo'. 11.80- 12.80, groene kool 6.40 18 40, boerenkool 1517, rapen 4—8.70, prei 22—30 kroten 11.90 kroten, gekookt 1725, uien 10.70 32.10. peen 831, snruiten 38 46. andijvie f 38—72, Nero 33—34 witlof 1336, appelen 24, spinazie 5356, winterpeen 821, per 100 stuks: salade 2326 knolselderie 4—15, per 100 bos: pieterselie 5 8.10. selderie 3.206.50, GOUDA, 3 Jan. Kaas. Aange voerd 105 partijen. Eerste kwaliteit met rijksmerk 2,322,36 Tweede kwal. met rijksmerk f 2,282,3 Extra kwal. tot f 2,39. Handel go-

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2